Nežádoucí účinky léků – jsou důvody k obavám?

Léky jsou od toho, aby léčily, již dle svého názvu. Bohužel, realita může být i jiná. Někdy lék sice léčí nějakou nemoc, ale přitom také další způsobuje. Stačí se podívat na příbalový leták k jakémukoliv běžnému léku, jistě tam najdete i dlouhý seznam vedlejších účinků.

Léky jsou od toho, aby léčily, již dle svého názvu. Bohužel, realita může být i jiná. Někdy lék sice léčí nějakou nemoc, ale přitom také další způsobuje. Stačí se podívat na příbalový leták k jakémukoliv běžnému léku, jistě tam najdete i dlouhý seznam vedlejších účinků.

Ačkoli jde o lék na předpis, který doporučil přímo ošetřující lékař, vždy existuje určité riziko. I přes mylně zažitou představu není žádný lék zcela bezpečný. Každý lék nese nejenom léčivé účinky, ale i možné nežádoucí vedlejší účinky – od zažívacích potíží, nevolností či bolestí hlavy, přes různé alergie, vyrážky, dechové potíže až po nebezpečná onemocnění, srdeční choroby, chronické záněty aj.

Nežádoucí účinky, které definuje příbalový leták daného léku, nemají dle lékařů strašit. Souvisejí se stále detailnějším zkoumáním a schvalováním tohoto léku. Rozhodně se netýkají každého pacienta, který tento lék užívá. Často se označují jako vzácné, pak postihují jednoho pacienta ze sta až jednoho pacienta z tisíce. Jenže, co když tím pacientem budete právě vy?

 

Nežádoucí účinky léků – definice

Co jsou to vůbec nežádoucí účinky léčiv? Dle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se nežádoucím účinkem rozumí odezva organismu na lék, která je nezamýšlená a nepříznivá.

Jak vysvětluje Josef Suchopár ze společnosti Infopharm, specialista na lékovou problematiku: „Vedlejší účinky léků jsou daní za to, že dokážeme léčit závažná onemocnění. Neexistuje lék, který by byl účinný a současně neznamenal určité zdravotní riziko, ať již okamžité nebo dlouhodobé.“

 

léky

Léčiva léčí, ale obvykle mají i nežádoucí účinky

 

Důležité je i správné dávkování

  • Nežádoucí účinky mohou vznikat jako následek předávkování. Pak může jít o popsané farmakologické účinky, které jsou však mnohem intenzivnější. Negativní účinky léku na druhé straně s těmi farmakologickými vůbec nemusejí souviset.
  • Bohužel, nežádoucí účinky se mohou dostavit i nezávisle na dávce léku. Navíc jsou nepředvídatelné a často naprosto nezávislé na definovaných farmakologických účincích.

 

Závažné a neočekávané nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky dle SÚKL mohou být závažné a neočekávané.

  • Závažné nežádoucí účinky ohrožují život, vyžadují hospitalizaci nebo prodloužení stávající hospitalizace. Vedou k trvalému či významnému poškození zdraví, omezení schopností, trvalým následkům, dokonce až ke smrti. Mohou se projevit i jako vrozená anomálie či vada u potomků.
  • Neočekávané nežádoucí účinky jsou takové, které svojí povahou, závažností či důsledkem rozporují dostupné informace o léku.

 

Jsou známé všechny nežádoucí účinky léků?

Existuje ještě další dělení nežádoucích účinků.

  • známé
  • dosud nepopsané

Známé vedlejší účinky léků jsou ty, které si můžete přečíst v příbalovém letáku. Dosud nepopsané jsou ty, které sice na příbalovém letáku nevyčtete, ale přesto se mohou objevit.

V loňském roce zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv skoro čtyři tisíce případů podezření na závažné nebo nečekané nežádoucí účinky léků. Tyto nežádoucí účinky reportují přímo pacienti, ale zasílají je také zdravotníci, lékaři nebo farmaceutické firmy. Nejčastěji se týkají vakcín, mj. i proto, že se jich podává hodně. Téměř tisícovka hlášení nežádoucích účinků se týkala právě vakcín.

Nejenom v Česku, ale i ve světě se přitom hlásí jen malá část dosud nepopsaných nežádoucích účinků. SÚKL se dlouhodobě snaží s tím něco dělat – k hlášení vyzývá pacienty i lékaře. Stačí vyplnit formulář Informačního portálu pro veřejnost SÚKL.

 

 

Léky na lékařský předpis

Lékárnice Lenka Zemanová z Alphega lékárny v Lounech popisuje: „Se stále rostoucím užíváním chemických léčiv roste i množství nežádoucích účinků. Léky, které nenesou nežádoucí účinky, zpravidla nenesou ani ty léčivé.“

Příkladem je léčba antibiotiky, která může vyvolat alergické kožní reakce projevující se svěděním, vyrážkami nebo kopřivkou. Nezřídka léčbu provázejí také průjmy.

Je obecně známo, že u širokospektrých antibiotik hrozí přizpůsobení škodlivých mikroorganismů a snížení účinků léků. Přesto se odhaduje, že až polovina celkové spotřeby antibiotik je nepřiměřená. V praxi se ukazuje, že antibiotika se předepisují i tam, kde nemohou být prospěšná.

Nejde však jenom o antibiotika. „Některé léky, které mají upravovat srdeční rytmus, mohou paradoxně poruchy srdečního rytmu vyvolat. Tyto nežádoucí účinky pozorujeme u 2 – 3 % pacientů,“ popisuje Josef Suchopár.

Specifické nežádoucí účinky jsou popisovány i u léků na tlak. Užívání přípravků na krevní tlak, tzv. ACE-inhibitorů může provázet suchý dráždivý kašel. Další lék na snížení krevního tlaku amlodipin zase nese nežádoucí účinky v podobě otoků dolních končetin, jiné mohou zhoršit projevy lupénky.

Zhoršení stavu pokožky při lupénce je připisováno i lékům užívaným při duševních chorobách. „Zejména antidepresiva, která patří k těm nejčastěji předepisovaným lékům vůbec, nesou mnohé nežádoucí účinky. Ty jsou často běžnější než samotná účinnost,“ popisuje na svém blogu Margit Slimáková. Antidepresiva mohou mj. zvyšovat hladinu choresterolu v krvi a nezřídka se podílí na vzniku obezity.

 

VIDEO: Výčet nežádoucích účinků u běžně předepisovaných léků. 

 

Léky proti bolesti

Žijeme v rychlém světě a hledáme rychlá řešení. Raději saháme po pilulkách, než bychom pátrali po příčině bolesti. Léky proti bolesti předepisují lékaři, ale jsou nabízeny i ve volném prodeji. Patří k těm lékům, které v domácnostech najdeme nejhojněji.

I zdánlivě neškodný ibuprofen může způsobit například krvácení do zažívacího traktu v oblasti žaludku. Jak popisuje specialista na nemoci zažívacího ústrojí Václav Chytil: „Krvácení do zažívacího ústrojí reálně postihuje asi 4 % pacientů užívajících nesteroidní antirevmatika. Právě léky jsou nejčastější příčinou těchto potíží.“ Nebezpečí hrozí zejména při užívání nalačno a po ránu.

Ani léky s obsahem paracetamolu, které patří k jemnějším a také častěji využívaným analgetikům, nejsou bezrizikové. Podle studie, zveřejněné v odborném časopise Annals of the Rheumatic Diseases, se rizika těchto léků podceňují.

Naopak se přeceňuje jejich účinnost, například při bolesti zad. Ačkoli jsou léky s obsahem paracetamolu obecně bezpečnější než jiné skupiny léků proti bolesti (například zmiňovaný ibuprofen nebo opiáty), hrozí předávkováním. Mezi léčebnou a jedovatou dávkou je jen tenká hranice. V praxi ji lze relativně snadno zbořit užitím nevhodné kombinace léků různého názvu či formy, ovšem se stejnou účinnou látkou.

 

nežádoucí účinky léků

Obzvlášť nedoporučená kombinace léků může být velice nebezpečná

 

Nehazardujte, hodně se ptejte, poslouchejte své tělo a čtěte příbalové letáky

Pokud užíváte jakékoliv léky, vždy čtěte příbalový leták. Vždy respektujte výzvu z lékárny, kterou najdete na krabičce. Pokud vám lékař předepisuje nový lék, vždy ho informujte o lécích, které již užíváte.

Své zdravotní problémy konzultujte s lékařem a v případě, že si pořizujete volně prodejní lék, vyslechněte doporučení lékárníka.

Pokud jde o léky proti bolesti, mějte na paměti, že je mohou nahradit i neškodní přírodní pomocníci, například zelené potraviny. Bolest, stejně jako celá řada dalších zdravotních obtíží navíc úzce souvisí s životním stylem a stravou. Vyplatí se začít v tomto směru, zaměřit se na prevenci a komplexní pohled na své zdraví.

Václav Chytil k tomu dodává: „Léky proti bolesti se staly součástí terapie téměř čehokoliv. Lidé tím ovšem tlumí přirozenou řeč těla. Bolest je signálem, že se něco děje. Lidé však nepátrají po příčině, nehledají problém k řešení, ale snaží se signál v podobě bolesti utlumit. Původní problém přitom mohou ještě zhoršit.“

 

Chcete se dozvědět více o lidském zdraví? Sledujte další naše články:

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

12 komentářů: “Nežádoucí účinky léků – jsou důvody k obavám?”

  1. jsem ročník 1947……celá rodina se obětovala, aby Vlastička měla co jíst….a tak mi založili na celoživotní tloušťku……..zázračné diety neexistují…….ale PARADOXNÍ DIETA…..to mi zní zajímavě……je to knížka?…….dá se koupit, nebo objednat?

    ..počkám si, jestli přijde odpověď…zatím se mějte
    florianová

    • Dobrý den, děkuji za komentář. Mrzí mě, že máte tyto problémy celý život.

      Každopádně píšete správně, že „neexistují“ žádné zázračné diety. Jediná účinná metoda hubnutí je snížit energetický příjem a zvýšit energetický výdej. Zjednodušeně – méně jíst a víc se hýbat. Až tělo zhubne do požadované hmotnosti, lze výdej a příjem srovnat tak, aby tělo nehladovělo ani netloustlo. Není to zázrak, ale princip zdravého fungování všech živočichů včetně člověka.

      Omlouvám se, ale co se týče PARADOXNÍ diety bývalé autorky Radky, nemám o ní více informací. Stránky nejsou funkčné, příspěvky jsou vymazané. Myslím, že tento nápad nebyl nikdy realizován.

      Již pro naši stránku články nepřipravuje a na internetu jsem tuto metodu nikde nenašel.

      Přeji krásný den.

  2. Dobrý den užívám asi dva roky antidepresiva citalopram 20 mg ráno a komu beru už dlouho lék y na vysoký tlak ele porať cítím nepříjemné vedlejší účinky jeto snad ještě horší než kdy z sem ti antidepresiva ne užívala. Doktorka na mě kouká že to není možné nevím si rádi a nemám k paní doktorce důvěru.. Děkuju Jana.

    • Dobrý den, lituji, ale příčinu problémů lze zjistit pouze po důkladném odborném vyšetření. Žádná on-line poradna nemůže být náhradou vyšetření ani léčby, navíc nesprávná rada Vám může ještě více uškodit.
      Promluvte si s lékařkou a pokud máte podezření, že něco přehlíží nebo neléčí adekvátně, žádejte kontakt s jejím nadřízeným. Léky mají různé negativní účinky, proto je samozřejmě možné, že i Vaše léky spolu špatně reagují a způsobují negativní stav https://zdravi.euro.cz/leky/citalec-pribalovy-letak/
      Lituji, jinak nedovedu pomoct – pouze Vaše lékařka ví, co přesně a proč užíváte, nikdo jiný.

      Přeji hezký den

  3. Dobrý den, užívala jsem léky cifloxinal a entizol. Začala jsem tyto léky užívat již v nemocnici . Předtím jsem měla nějaké léky ale nepamatuju si názvy . Byla jsem tam s ledvinou -kameny ,zánět ledviny . Do toho jsem dostala nějakou chřipku nebo něco takového (možná covida ale testy nebyly ) . Nejdříve byl plánovaný zákrok ,pak jsem dostala zánět ledviny. Byla jsem v nemocnici a zacala jsem mít nechutenství k jídlu . Skoro jsem nic nejedla . Během 14 dní jsem zhubla skoro 8 kg . Dále jsem měla užívat antibiotika zmiňované výše . Nechutenství k jídlu – že mi fakt nic nechutná ale musím něco sníst . Teď bych už jedla ale vše je pro mě hořké nebo kyselé,tudíž pokračuje nechutenství. Jsou to nežádoucí účinky antibiotik . Za jak dlouho odezní takové nežádoucí účinky ? Tedy pokud se o ně jedná . Jsem objednaná k lékaři . Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, Kateřino.
      Lituji, ale nežádoucí účinky Vašich léků nedovedu posoudit – neznám je. Předepisuje Vám je lékař, protože předpokládá, že Vám pomohou. Nežádoucí účinky vždy hlaste lékaři, který Vám lék předepsal a žádejte s úpravu dávky nebo výměnu léků.
      Přeji Vám krásný den, a hlavně vždy pevné zdraví.
      Lukáš z blogu Blendea

  4. Dobrý den, už asi 15 let užívám léky na vysoký tlak, na jaře 2023 se mi tlak zhoršil i po užívání léku Canocord 16 mg, tak mi paní doktorka lék zvýšila na 1,5 léku, ani to nepomohlo, tak mi přidala lék Indapamid 25 mg a zvýšila lék Canocord 32 mg 1 x denně ….tlak se srovnal, ale zjistila mi vyšší cholesterol, tak přidala lék Mertenil a beru dlouhodobě lék na žaludek, ohledně pálení žáhy . Asi po 2 měsících jsem začala trochu chraptět, ale se to začalo stupnovat, sucho v ústech, cukrovku nemám, jako by trnutí, pálení jazyka, hořkost v ústech, pachut, až jako by svírání v krku a špatně se mi dýchalo. Po té mi paní doktorka teda lék na cholesterol sebrala na čas a změnila léky na tlak jen na jeden na Verogalin 240 mg….beru čtvrtý den a nepocituji změnu, jen tak lehce. Můžete mi poradit, jestli to může být z léků? Beru k tomu stále na žaludek noplazu 20mg….děkuji za odpoved Eva

    • Dobrý den, Evo.
      Ano, máte pravdu v tom, že se může velmi jednoduše jednat o vedlejší účinky léků, kterých berete celou řadu. Pokud ovšem závažnost nežádoucích účinků nepřevyšuje jejich žádoucí účinky, a tedy Vaši léčbu, lékař může maximálně upravit dávku tak, aby negativa snížil. Léčbu ale potřebujete, proto vždy dodržujte to, co Vám lékař předepíše. Nelze si dávky snižovat nebo měnit léky dle vlastního uvážení – přerušila byste léčebný proces.
      Lituji, že Vám nedovedu poradit přesněji, ale u nás v redakci e-shopu nesedí žádný lékař, který by konkrétní léky znal a dovedl je posoudit s Vaším zdravotním stavem. To dovede pouze Váš lékař, který má o Vašem stavu nejpřesnější přehled.
      I tak Vám přeji krásný den a hlavně pevné zdraví 🙂
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

  5. Po 3 lécích na VKT/dohromady/ od lékaře mám do 30min.-1 hod. extrémní pocení celé hlavy a dál,
    pot stéká,pryští z porů denně . Je to normální reakce ?
    Do 1 hod. se stav uklidní.

    • Dobrý den, Ivano.
      Tohle je dotaz pouze na lékaře, který Vám lék předepisuje. Léčba je vždy nadřazená i případnému negativnímu účinku, a pokud lékař vidí, že Vám lék zabírá i přes nežádoucí účinek, může pouze změnit dávkování nebo lék vyměnit za jiný. Vždy ale musí brát v potaz Váš unikátní zdravotní stav, jelikož jej zná pouze a jenom on sám. Nikdo u nás v redakci o něm nemá přehled, proto Vám nemohu bezpečně poradit.
      Mějte prosím na paměti, že pocení a teplo není životu nebezpečné, ale hypertenze, a tedy vysoký krevní tlak životu nebezpečný je. Hlaste prosím problém lékaři.
      Do té doby přeji krásný den a pevné zdraví 🙂
      Lukáš Chládek z blogu Blendea

  6. Dobrý den,
    po užívání Aknenorminu se mi projevil atopický ekzém, alopecie a potíže s nehty (odloučené lůžko). Nikdy předtím jsem žádné takové potíže neměla. Domnívám se, že vše souvisí s užíváním tohoto léku, ačkoliv lékař tvrdí opak.
    Zajímalo by mě, pokud to souvisí s nežádoucími účinky léku, zda a případně kdy potíže odezní. Případně jak byste řešil. Nyní je to již 1,5 roku po dobrání a potíže se i přes veškerou mou snahu nijak nelepší..
    Děkuji za případnou radu

    • Dobrý den, Zuzano.
      O tomto prosím informujte lékaře, který Vám lék předepisuje. Pouze on může lék vyměnit za jiný nebo změnit dávku. Také případně doporučit stravovací změny, aby ke křehnutí nehtů nedocházelo.
      Já lék neznám, ale pravděpodobně je nezbytný pro Váš aktuální zdravotní stav. Tehdy by bylo slábnutí nehtů sice negativním účinkem, ale pozitivní účinek léku je vždy nadřazený tomu negativnímu, pokud ten významně nezasahuje do pohodlného života pacienta. Určitě lék nevysázejte dle vlastního uvážení.
      Dohledal jsem si příbalový léták Vašeho léku a ten uvádí problémy s nehty jako velmi častý vedlejší účinek. Konkrétně „Bakteriální infekce v nehtovém lůžku, změny nehtů.
      „. Informujte o něm lékaře opět.
      Lituji, že jsem neporadil, ale ze své pozice bohužel nemohu poradit lépe.
      Krásný den a pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek