Zahřívací potraviny hrají prim v zimním jídelníčku

Jak by měl vypadat zimní jídelníček? Rozhodně jinak než ten letní. Ani v případě, kdy usilujete o hubnutí, chcete pracovat na své postavě nebo prostě jíst zdravě, neměly by v něm chybět některé potraviny.

Půjde především o zahřívací potraviny, které podpoří metabolismus a současně pomohou s hubnutím. A klidně je můžete využít i jako ingredienci svého zimního smoothie.

Jak by měl vypadat zimní jídelníček? Rozhodně jinak než ten letní. Ani v případě, kdy usilujete o hubnutí, chcete pracovat na své postavě nebo prostě jíst zdravě, neměly by v něm chybět některé potraviny.

Půjde především o zahřívací potraviny, které podpoří metabolismus a současně pomohou s hubnutím. A klidně je můžete využít i jako ingredienci svého zimního smoothie.

Zahřívací potraviny vás chrání během zimy

S efektem zahřívání (nebo ochlazování) organismu potravinami pracuje již tisíce let tradiční čínská medicína a další východní nauky, přesto je aktuální i v současnosti.

Na serveru Doktorka.cz na něho upozorňuje například známý výživový specialista Martin Škába. Také na webu Kondice.cz odkazují na moderní studie, které dokládají jasná fakta.

Například studie publikovaná v magazínu European Journal of clinical Nutrition přinesla tyto závěry:

  • zahřívací potraviny zvyšují teplo v lidském organismu
  • mohou zrychlit metabolismus o 5 – 15 %
  • se zrychlením metabolismu dochází také k efektivnějšímu spalování kalorií

Dle uvedené studie patří mezi zahřívací potraviny zejména ty s vysokým obsahem proteinů nebo koření.

 

VIDEO: Které potraviny jíst v zimě a které v létě? Odpovídá Martin Škába.:

 

Zázvor a hřejivé koření

Typickou zahřívací potravinou je zázvor. Každý, kdo někdy ochutnal zázvorový čaj, jistě potvrdí jeho zahřívací účinky. Stejné působení bude mít zázvor i jako ingredience smoothie.

Vyzkoušejte naše ověřené hřejivé recepty:

Těšit se můžete nejenom ze zahřívacího působení zázvoru, ale i z jeho dalších účinků.

  • Posiluje imunitu.
  • Pomáhá při nejrůznějších zažívacích potížích.
  • protizánětlivé účinky.
  • Je prospěšný při chřipce a nachlazení.
  • Tiší bolest, tlumí bolest svalů i kloubů.

zázvor a hřejivé kořeniny

Zázvor patří mezi hřejivé koření, s ním i skořice, chilli, pepř, kari, kurkuma aj.

 

Hřejivé účinky slibuje i aromatická skořice, která má také antibakteriální, protivirové a protiplísňové vlastnosti. Navíc je považována za přírodní afrodiziakum. Také skořice napomáhá trávení, podobně jako další druhy koření.

Mezi zahřívací koření se řadí i chilli, hřebíček, pepř, kurkuma nebo kari. Mnoho z nich se pyšní také silnými antioxidačními účinky.

Zvlášť v zimě se proto vyplatí hřejivé koření v kuchyni využívat a zařadit ho do svého jídelníčku.

Mj. pomůže snáze zvládnout období chřipek a nachlazení. Pokud ho přidáte do smoothie, můžete se těšit i z nových chutí a vůní, kterými smoothie provoní.

 

TIP: Vyzkoušejte třeba Avokádovo-banánové FIT muffiny s macou, které voní právě po skořici.

bezlepkové muffiny

 

Zahřívací ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina je nedílnou součástí každého zdravého jídelníčku, ať již jde o letní nebo zimní jídelníček. V zimě bychom však měli vybírat hřejivé druhy ovoce a zeleniny.

Jde především o sezónní druhy ovoce a zeleniny, tedy takové, které v našich končinách buď přímo dozrávají, nebo jsou díky vysoké trvanlivosti dostupné i v zimě.

Nevhodné jsou naopak ty druhy, které mají vysoký podíl vody. Takové ovoce a zelenina má totiž většinou ochlazující efekt.

jablka v zimním jídelníčku

Jablko je lokální, sezonní, trvanlivé a trvale dostupné. Ideální ovoce zimního jídelníčku. 

 

8 tipů pro zimní jídelníček

  1. Vybírejte si zahřívací potraviny a koření.
  2. Upřednostňujte teplé a hutné pokrmy.
  3. Minimálně jednou denně si dejte teplou polévku.
  4. Každý den si dejte ovoce a zeleninu, mj. dodá organismu vlákninu, vitamíny a minerály.
  5. Alespoň jednou týdně zařaďte luštěniny, už jen kvůli nezanedbatelnému podílu hodnotných bílkovin.
  6. Dopřejte si ořechy a semínka pro vysoký obsah kvalitních tuků.
  7. Nezapomínejte na zelené potraviny jako zdroj chlorofylu – koncentrované energie slunečního záření.
  8. Vyhýbejte se instantním pokrmům a průmyslově zpracovávaným potravinám s obsahem přídatných látek. Potravinová aditiva (éčka) by sice neměla být zdravotně závadná, přesto se do zdravého jídelníčku nedoporučují.

Které ovoce a zelenina se hodí do zimního zahřívacího jídelníčku?

  • jablka
  • hrušky
  • mrkev
  • celer
  • tuřín
  • pastinák
  • zelí
  • růžičková kapusta
  • červená řepa
  • černý kořen
  • topinambur
  • křen

V létě je nejlepší ovoce a zelenina v čerstvé podobě, v zimě přijde vhod zejména zelenina kvašená (kysané zelí) a ovoce v sušené podobě (křížaly, sušené švestky, hrušky, meruňky, datle, fíky aj.).

Zimní jídelníček by měl sestávat především z teplých pokrmů – to platí i pro ovoce a zeleninu. Zeleninu si můžeme dopřát vařenou v páře, grilovanou, pečenou, dokonce i krátce osmahnutou. Vhod přijdou nejrůznější polévky, omáčky a kaše. Pochutnejte si na kaších z obilovin, rýže, jáhel nebo pohanky, stejně tak na různých směsích a nákypech, ve kterých je místo i pro ovoce a zeleninu.

Inspiraci najdete mezi našimi recepty, např.:

Dýňová polévka

Dýně je univerzální – využijete ji na sladko i na slano 

 

Další zahřívací potraviny

Také zmiňované obiloviny, na slaný i sladký způsob, jako svačina, příloha i hlavní jídlo do zimního jídelníčku pro své zahřívací účinky skvěle zapadnou.

To platí i o rýži, jáhlách, pohance, bulguru, kroupách apod. Obecně jsou zahřívací účinky přiřazovány všem celozrnným potravinám.

Hojně je najdeme i mezi potravinami živočišného původu, ty jsou však pochopitelně mimo oblast našeho zájmu.

Ideální zahřívací potravinou a složkou zimního jídelníčku jsou luštěniny, které vynikají vysokým podílem kvalitních bílkovin.

Nezapomeňte proto do svého jídelníčku přidat čočku, fazole, hrách, cizrnu nebo sóju.

To jsou potraviny, které vám zimní období pomohou zvládnout ve zdraví, pohodě a příjemném teple. Pokud se bojíte nadýmání, zkuste při vaření k luštěninám přidat bylinky proti nadýmání, např. majoránku.

Také směs zelených potravin Blendea SUPERGREENS se pyšní cenným obsahem s dávkou bílkovin, vitamínů a minerálů. Mj. v jejím složení najdeme i chlorofyl jako koncentrovanou energii pocházející ze slunečního záření.

Právě sluneční paprsky nám v zimě chybí více než cokoliv jiného. Díky chlorofylu obsaženému v zelených potravinách můžeme sluneční energii svému organismu dodat alespoň zprostředkovaně.

Blendea koupit

 

Semínka a ořechy

Zdravý zimní jídelníček je oproti jídelníčku letnímu tučnější. Není tuk jako tuk. Samozřejmě bychom měli sahat po zdravých tucích s obsahem omega 3 a omega 6 kyselin. Hodnotným zdrojem zdravých tuků jsou především semínka a ořechy.

Ty se skvěle kombinují se zmiňovaným sušeným ovocem a báječně se hodí do zmiňovaných kaší a dalších zimních pokrmů z obilovin, rýže, pohanky apod. Semínka a ořechy také úžasně doplní vaše zimní smoothies a smoothie bowl.

Ořechy a semínka můžete do jídelníčku zařadit i prostřednictvím rostlinného mléka, zdravé alternativy běžného kravského mléka, bez mléčného tuku a mléčného cukru (laktózy).

 

Na semínka a ořechy samozřejmě nezapomínáme ani v receptech:

karobová smoothie bowl s blendeou

CHRAŇTE SE:
9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové trendy příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 🥰

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek