5 tekutých životabudičů pro horké letní dny

Sluneční paprsky a vysoké teploty oceníte především někde u vody. Nejde však jen odpočívat. Léto není jen dovolená, a tak v mnoha letních dnech musíme být v plné kondici a podávat pracovní výkony.

Někdy v tom brání únava, která negativně ovlivňuje naši fyzickou i psychickou pohodu. Přinášíme jednoduché recepty proti letní únavě. Nastartujte se do horkých dnů. Užijte si léto v plné síle. Nepromeškejte tuto sezónu, vůbec nemusí být okurková!

Co nás v létě nabije energií?

Pokud únava nemá konkrétní zdravotní příčinu, nejčastěji je v létě projevem dehydratace organismu. O pitném režimu se dozvíte více v článku: Pitný režim v létě a 3 recepty na domácí limonády

Voda však není jediné, co lidské tělo v létě potřebuje. Potřebné jsou i minerály, které se z těla ztrácejí pocením. Aby léto bylo skutečně pohodové, potřebujeme i vitamíny, antioxidanty. K letní pohodě přispěje také chlorofyl či probiotika.

V tomto článku najdete tipy na přírodní životabudiče, které vás v létě nenásilně nakopnou. A protože jsme zmínili, že únava má nejčastěji původ v nedostatku tekutin, půjde o životabudiče tekuté. Dodají organismu nejenom vodu, ale i cenné vitamíny a minerály. Osvěží, povzbudí a ještě vám budou chutnat. Tady jsou!

1. Zelený čaj s mátou a citronem

Kofein odvodňuje, takže káva jako životabudič pro letní dny není to pravé. Nehodí se ani černý čaj, který má zahřívací účinky.

Naopak zelenému čaji jsou připisovány účinky chladivé. Zelený čaj vás povzbudí a navíc funguje jako přírodní antioxidant. Únava nemá šanci! Vlažný zelený čaj doporučuje jako ideální letní nápoj i výživový expert Martin Škába.

zelený čaj s mátou
Zelený čaj – antioxidant, životabudič a skvělý letní drink

RECEPT: Ledový zelený čaj s citronem a mátou

Ingredience: zelený čaj (sypaný nebo porcovaný), citron, máta, třtinový cukr dle chuti

Zelený čaj spaříme horkou vodou a necháme několik minut louhovat. Počkáme, až zchladne. Před podáváním čaj osvěžíme čerstvou citronovou šťávou, přidáme lístky máty a případně dosladíme třtinovým cukrem.

2. Nápoj ze zelených superpotravin

Z hlediska výživových hodnot patří k těm nejcennějším potravinám vůbec. Vynikají mimořádnou koncentrací živin, díky tomu posilují vitalitu a životní energii. Zelené potraviny ve svém složení nabízejí vedle celé řady minerálů, vitamínů či hodnotných bílkovin také vysoký podíl chlorofylu s protizánětlivými, detoxikačními a hojivými vlastnostmi.

Za pozornost stojí především čtyři zelené potraviny – spirulina, chlorella, mladý ječmen a zelená pšenice. Všechny čtyři, v BIO kvalitě, najdete ve směsi Blendea SUPERGREENS. Rozmícháním sypké směsi ve vodě snadno a rychle získáte zelený nápoj, který funguje jako přírodní životabudič.

Blendea SUPERGREENS je provoněná lístky máty, neobsahuje žádná syntetická aromata, dochucovadla ani jiné přísady. Dá se využít i pro přípravu různých povzbuzujících letních drinků, třeba v kombinaci s grepem.

detoxikační zelené smoothie
Nápoj ze zelených potravin – přírodní životabudič a detox

Recept: Zelený nápoj s grepem

Ingredience: zelené potraviny Blendea, voda, grep, stévie

V šejkru rozmícháme lžičku směsi zelených potravin s vodou. Do zeleného nápoje přidáme grepovou šťávu a dosladíme stévií.

Grep povzbuzující působení zeleného nápoje ještě povýší, stévie nápoji dodá sladkost.

TIP: Vyzkoušejte také osvěžující Melounovou šťávu s citronem a mátou

3. Super smoothie

Smoothie, již dle svého názvu hedvábně jemný nápoj, chutná a současně dodává množství bioaktivních prvků. Smoothie má mnoho podob, vždy je nabité vitamíny a minerály, antioxidanty či živými enzymy.

Smoothie je energeticky vydatné, proto je více zdravou svačinkou než nápojem. Pokud ho chcete využít jako nápoj, nařeďte ho vodou.

Smoothie má mnoho variací, při přípravě využijete všechny druhy ovoce a zeleniny, dokonce ve společné kombinaci. Na léto se skvěle hodí smoothie z borůvek a malin, českých superpotravin. Smoothie však můžeme obohatit i exotickými plody – získáte super smoothie.

Recept: Super smoothie

Ingredience: po hrnku borůvek, malin a jahod, 2 kiwi, pomeranč

Ovoce omyjeme, případně oloupeme. V mixéru ovoce mixujeme tak dlouho, dokud nezíská příjemně jemnou konzistenci. Pokud chceme získat osvěžující letní drink, naředíme nakonec smoothie vodou, ještě lépe, naředíme ho kokosovou vodou.

Smoothie, zdravá strava
Smoothie – vypadá lákavě, nemyslíte? Vyzkoušejte na vlastní kůži.

4. Jogurtové lassi

Lassi je název pro typický indický nápoj, který se připravuje z jogurtu, vody, ovoce, zeleniny a koření. Je to takové netradiční smoothies s jogurtem, nápoj, který podporuje trávení a osvěžuje organismus.

Do letního jídelníčku zapadne lassi podobně skvěle jako do ajurvédské medicíny. Díky obsahu probiotických kultur z jogurtu tento nápoj podporuje imunitní systém a zdravou střevní mikroflóru.

Typické indické lassi se připravuje z manga – viz video recept. Vedle lákavého exotického ovoce se do Mango Lassi přidává i šafrán nebo aromatický kardamon, ve skleničce se ještě zasype pistáciovými oříšky.

VIDEO: Lassi připravíte jednoduše a velice chutně i doma.

Česká výživová poradkyně Margit Slimáková doporučuje lassi z jahod. Jeho příprava je jednoduchá. Stačí rozmixovat hrnek jahod. Do jahod se pak přidá velký kelímek tučného jogurtu a vše se rozmíchá spolu s hrnkem vody. Toto lassi lze dochutit medem nebo provonět lístky meduňky.

Lassi však není jen sladkým nápojem, chutná i bez ovoce, se solí a kořením – viz recept

Recept: Osvěžující slané lassi

Ingredience: kelímek jogurtu, 2 hrnky vody, špetka soli (nejlépe himalájské), špetka kmínu, lžička citronové šťávy

Jednoduše smíchejte jogurt s vodou a přidejte sůl, kmín a citronovou šťávu. Ve sklenici můžete nápoj dozdobit lístky čerstvých bylinek nebo jedlými květy (například květy hluchavky nachové, popence břečťanolistého nebo lichořeřišnice).

5. Kombucha

Kombucha je živým nápojem s probiotickými kulturami. Připravuje se z čaje, vzniká prostřednictvím živých kultur – kvasinek a bakterií. Díky obsahu probiotik kombucha posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím a v neposlední řadě působí jako prevence zažívacích potíží.

Kombucha je zdrojem živých enzymů, minerálů, stopových prvků a vitamínů, především vitamínů skupiny B. Kombucha se dá zakoupit jako hotový nápoj. V prodejnách zdravé výživy jsou dostupné i kombuchové kultury či kvasný roztok (násada kombuchy), v popisu produktů pak najdete i návod na domácí přírpavu kombuchy.

VIDEO: Návod pro domácí výrobu kombuchy

Základem je tekutiny střídat a nevyplavovat minerály

Ať se v létě osvěžujete kombuchou, lassi, smoothie, zeleným nápojem nebo zeleným čajem, jistě vám přijdou vhod i životodárné zelené potraviny. Dejte zelenou svému létu se směsí Blendea SUPERGREENS!

Blendea SUPERGREENS
Přidejte Blendeu do některého ze smoothies: 
autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek