Mladá zelená pšenice – účinky, rizika a profil

V podrobném profilu superpotraviny mladá zelená pšenice zjistíte:

  • jak přesně vám mladá pšenice může zlepšit zdravotní stav a kondici
  • jaký je vliv mladé pšenice na hubnutí, krásu a vitalitu
  • jaký je kompletní výživový profil mladé zelené pšenice
  • zda si mladou pšenici umíte vypěstovat i sami doma

profil mladé zelené pšenice

Mladá pšenice je výživná travina, která bude živit klasy

mladá zelená pšenice

Šťáva z mladé pšenice je sice vzhledem i chutí podobná tomu, co byste dostali, kdybyste do mixéru hodili čerstvě posekanou, obyčejnou trávu ze zahrádky. Její zastánci však tvrdí, že posiluje imunitní systém, zbaví tělo škodlivin, pomůže při zácpě nebo například zmírní revma. Jak je to se superpotravinou mladá pšenice doopravdy?

Zelená pšenice je nezralá tráva pšenice Triticum aestivum, která roste v mírných pásmech Evropy i Ameriky. Je bohatým zdrojem aminokyselin, vitamínů a antioxidantů (zejména A, E, C, K a B6) a minerálních látek (vápník, selen, hořčík, železo). Podobně jako další zelené rostliny, i zelená pšenice obsahuje spoustu chlorofylu.

Mladá pšenice se konzumuje čerstvá, v pilulkách i tabletkách

Zelenou pšenici můžete pít čerstvou, vzít si jako pilulku, kapalnou suspenzi, v práškové formě přidat do smoothie, jídla nebo džusu. Mnoho lidí si ji pro její široké využití pěstuje také doma.

Používala se už ve starověkém Egyptě. Moderní medicína mladou pšenici objevila až ve 30. letech minulého století díky zemědělskému chemikovi jménem Charles F. Schnabell. Mnoho zastánců mladé pšenice tvrdí, že očistí tělo od toxinů, zlepší zdraví a dokonce vyléčí mnoho nemocí. Kvalitní studie a vědecké důkazy však stále chybí.

mlada psenice pestovani
Mladá pšenice jsou vlastně čerstvé, několikadenní výhonky běžné pšenice, ze které se peče třeba chleba

Fakta o zelené pšenici

Věděli jste, že …

  • Šťáva z pšenice je někdy nazývána nektarem omlazení, plazmou mládí nebo krví života, zelenou krví či denní transfúzí slunečního záření.
  • Podle Illinois State University se zařazení mladé pšenice do jídelníčku může vyrovnat pěti až devíti porcím ovoce a zeleniny denně. Tvrdí se také, že živiny v 1 sklenici čerstvě namíchané pšenice = 1 kg jiné zeleniny. Ve skutečnosti však zelená pšenice (podle British National Health Service) obsahuje stejné živiny jako například špenát nebo brokolice. Pokud budete spoléhat jen na zelenou pšenici a vyřadíte z jídelníčku veškerou jinou zeleninu a ovoce, zahráváte si s vážnými výživovými nedostatky.
  • Pšeničnou trávu si můžete vypěstovat i doma. Ujistěte se však, že podmínky pro její růst jsou co nejčistší. Nařezanou ji pak můžete 7 až 10 dní skladovat v čistém plastovém pytlíku v lednici.
  • Pozor na plíseň. Pokud má šťáva pižmovou nebo hořkou chuť, pšenice je možná plesnivá a neměli byste ji pít.
  • Syrová pšeničná tráva může i ve smoothie chutí stále připomínat “něco ze sekačky”. Zkuste chuť vyvážit třeba přidáním ananasu nebo citrusů. Dostat do sebe svou denní dávku “trávy” mohou usnadnit také tablety, prášek nebo kapsle.
  • Lepek se nachází pouze v zrnech pšenice, nikoli v její trávě.

Důležité informace

  • Známá také jako: zelená pšenice, pšeničná tráva, Tritictum aestivum, young wheat, wheatgrass, couch grass
  • Krajina původu: nejčastěji USA, Kanada, Německo nebo Nový Zéland
  • Prodává se ve formě: čerstvá, prášek, kapalná suspenze, tablety, kapsle
  • Dostupnost v ČR a SR – ano

mladá pšenice mapa

Mladá zelená pšenice se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

Účinky potvrzené vědci

Zelená pšenice může být přínosná především pro ty, kdo mají realistické očekávání

V tradiční medicíně se i přes nedostatek vědeckých důkazů mladou pšenicí zlepšuje stav řady onemocnění. Příznivci zelené pšenice věří, že pomáhá při běžných zdravotních obtížích, jako je například nachlazení, kašel, zánět úst a krku, horečku, kožní nebo trávicí potíže.

Prevencí a léčbou podle nich může být také u závažnějších chorob od různých infekcí a bronchitidy, až po rakovinu nebo AIDS.  Tyto tvrzení však v současné době nepodporují žádné vědecké důkazy.

  • Nejsilnější složkou mladé pšenice je podle jejích zastánců chlorofyl, stejně jako u dalších zelených potravin (například špenát, petržel nebo rukola). Chlorofyl v těle působí jako hemoglobin, neboli protein v červených krvinkách přenášející kyslík, a zvyšuje tedy celkovou hladinu kyslíku organismu. Může snižovat karcinogeny (například tabákový kouř), napomáhat prevenci rakoviny tlustého střeva a pomáhat s její léčbou. Tento účinek však neověřuje dostatek lékařských studií a literatury.

Barva podobná šperku je znamením bohatého množství chlorofylu obsaženém v mladé pšenici – pigmentu který vytváří zelenou barvu rostllin, a pomáhá jí přeměňovat sluneční světlo a vodu na energii. Chlorofyl zlepšuje špatný dech a trávicí pachy, má antioxidační vlastnosti, neutralizuje volné radikály opotřebovávající buňky. Studie naznačují, že chlorofyl může pomáhat proti karcinogenům nazývaným aflatoxiny, které bývají spojovány s rakovinou jater.říká doktorka Lisa Davisová z Lékařské rady Pressed Juicery (red. přeloženo a zkráceno)

  • Někteří podstupují také takzvanou “pšeničnou dietu”, která může údajně oslabit bujení rakoviny. Žádný klinický výzkum ji však nepodpořil.
  • Poradkyně v oblasti výživy Debra Harrigan v rozhovoru Brain Research Institute UCLA uvedla, že mladá pšenice může léčit úzkost, depresi, syndrom dráždivého tračníku, akné a migrény. Tvrdí také, že mladá pšenice chrání každou buňku v těle před volnými radikály a infekcemi, zlepšuje kognitivní funkci a produkci serotoninu (serotonin je často obsažen v lécích proti depresi).
  • Pšeničná tráva může pomoci zvýšit počet červených krvinek, léčit krevní poruchy i zánět střev. Vše však prokázaly pouze drobné studie a je nutný další výzkum.

Výzkumů mladé pšenice nebylo provedeno mnoho. Možná právě proto navzdory četným tvrzením nenajdeme téměř žádné důkazy o tom, že by mladá pšenice skutečně přispívala k detoxikaci nebo prevenci a léčbě chorob.

Také například Americká společnost pro boj s rakovinou konstatuje, že klinických studií účinků mladé pšenice na člověka není dost.

zpracovaní mladé pšenice

Pšenici vypěstujete i doma na okně, bohužel výtěžnost je z takového množství velice malá

Většina výzkumů se zabývala účinky mladé pšenice na trávicí systém. Co některé studie skutečně potvrdily?

  • Jedna malá studie z Izraele roku 2002 poukazující na možné přínosy pšeničné trávy: Šťáva z mladé pšenice snižuje závažnost příznaků ulcerózní kolitidy, neboli zánětu tlustého střeva (včetně bolesti, průjmu a rektálního krvácení). Vědci dospěli k názoru, že mladá pšenice může mít protizánětlivý účinek, v jiných částech těla však protizánětlivé účinky nebyly potvrzeny. Na podporu myšlenky, zda šťáva z mladé pšenice může léčit nebo předcházet nemocem (včetně ulcerźní kolitidy), dostatek vědeckých důkazů neexistuje.
  • Podle UCLA Brain Research Institute  může být mladá pšenice používaná jako léčba syndromu dráždivého tračníku, refluxní choroby, zlepšuje funkci trávicího systému a jako prevence zácpy.
  • Mladá pšenice by mohla potencionálně pomáhat při léčbě rakoviny.  Vědecké důkazy o zmenšování nádorů nebo naopak zvyšování šancí na přežití u pacientů rakoviny, nejsou. Existují však zprávy o některých případech smrštění nádorů u pacientů s rakovinou.

Předběžná studie 60 žen s rakovinou prsu potvrdila, že mladá pšenice redukuje některé škodlivé účinky chemoterapie bez negativního vlivu na léčbu. Ve srovnání s kontrolní skupinou potřebovalo mnoho pacientek konzumujících zelenou pšenici menší dávky chemoterapie a léčbu předčasně ukončily. Vedlejším účinkem mladé pšenice bylo však zvýšení nevolnosti.

  • Zelená pšenice může obsahovat protikarcinogenní sloučeniny. Účinky však nebyly stanoveny na lidech s rakovinou, ale na myších s nádorem prostaty a později na buňkách lidské rakoviny prsu ve zkumavkách.
  • Kvůli obsahu vitamínů A,C,E působí jako antioxidant. Studie roku 2006 publikovaná v Phytotherapy Research potvrdila, že mladá pšenice vyrůstající v půdě bohaté na živiny má antioxidační účinky. Výzkum prováděli na krysích játrech, kde mladá pšenice redukovala oxidaci buněk.
  • Studie z roku 2014 zjistila, že zelená pšenice může zvýšit hladinu inzulínu a přispět tak ke snížení hladiny glukózy v krvi. Byla však zatím provedena pouze na potkanech.
  • Obsah živin zelené pšenice zvyšuje imunitu, zabíjí škodlivé bakterie v trávicím traktu a zbavuje tělo odpadu. Lze ji použít k úlevě bolesti žaludku a zlepšení dalších zažívacích problémů.

Zdravotní a kosmetické využití

Zelená pšenice a hubnutí

Zelená pšenice se používá nejčastěji k podpoře příjmu živin. Sice vám nepomůže přímo zhubnout, ale nebude vaše snahy ani sabotovat. Někteří zastánci dokonce tvrdí, že pomáhá potlačit chuť k jídlu, což však vědecké výzkumy nepotvrzují.

Potravina nebo doplněk, díky kterému zhubnete bez snížení příjmu kalorií neexistuje. Mladá pšenice však může fungovat jako spolehlivý, koncentrovaný zdroj živin, když se příjem kalorií snažíte omezit.

Antioxidační vlastnosti pšeničné trávy

Zelená pšenice může pomoct s obnovou buněk poškozených volnými radikály a snižováním rizika chronických onemocnění (například srdeční onemocnění a rakovina).

Pomoc zelené pšenice s trávením

Zelená pšenice může snížit bolest žaludku nebo například průjem. Tyto přínosy pšenice jsou dány nejspíše vysokým obsahem vlákniny.

Alternativa k běžným lékům

Pšeničná tráva se stává alternativou tradičních léků pro lidi, kteří při jejich používání nevidí zlepšení.

Nutriční hodnoty

Pšeničná tráva obsahuje bohaté množství živin. Najdeme v ní vysokou koncentraci vitamínů A, C, E (což jsou všechny účinné antioxidanty), K a všech 8 vitamínů B. Najdeme v ní i důležité minerály jako je železo, hořčík, vápník, jód, mangan a selen. Je také zdrojem aminokyselin a chlorofylu.

Dávka čerstvé pšeničné šťávy 0,05 l obsahuje:

  • Energetická hodnota 5 kalorií
  • Sacharidy 1 g
  • Bílkoviny 1 g
Vitamíny:

  • Vitamin A – 1500 IU
  • Vitamin C – 7 mg
  • Vitamin E – 320 mg
  • Vitamin K – 35 mcg
  • Thiamin – 11 mg
  • Riboflavin – 260 mg
  • Niacin – 252 mg
  • Vitamin B6 – 39 mg
  • Vitamin B12 – 0,1 mcg
  • Kyselina pantothenová – 36 mg
  • Cholin – 5 mg
Minerály:

  • Vápník – 15 mg
  • Železo – 8 mg
  • Hořčík – 3,9 mg
  • Fosfor – 14 mg
  • Draslík – 103 mg
  • Zinek – 62 mg
  • Měď – 1,7 mg
  • Mangan – 140 mg
  • Selen – 3,5 mcg

Dávkování zelené pšenice

Šťáva z mladé pšenice je lépe stravitelná než samotné listy plné vlákniny. Mladé lístky se proto odšťavňují, často i suší a vyrábí se z nich tablety nebo kapsle. Běžně se jako doplněk stravy užívá v džusu, smoothies a čajích.

Mladá pšenice smíchaná s vodou bývá používána i jako klystýr čistící trávicí systém.

Většina fanoušků mladé pšenice ji konzumuje syrovou, protože věří, že upravování (zejména vaření) by zničilo její přirozené enzymy. Předpokládá se, že zdraví nejprospěšnější je pšeničná šťáva užívaná na lačno.

Doporučené dávkování zatím stanoveno nebylo, v běžně užívaných dávkách (například 0,05 l pšeničné šťávy jednou za čas) však pravděpodobně pro dospělé neexistuje žádné nebezpečí.

Dávkování závisí například na věku a zdravotním stavu, vždy proto pozorně čtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem.

Ústy podávaná by se může užívat až 18 měsíců, při aplikaci na kůži jako krém 6 týdnů. Bezpečnost dlouhodobého užívání zatím není potvrzeno.

Pro koho není pšenice vhodná?

Mladá pšenice se obecně považuje za bezpečnou. Zejména ve vyšších dávkách však může způsobit nežádoucí účinky. Některým lidem vyvolala bolest hlavy a nevolnost. Způsobit může i závažnější alergické reakce, například kopřivku nebo otoky krku. Neexistuje ale žádný důkaz, že by zelená pšenice představovala zdravotní riziko, pokud na ni osoba není vyloženě alergická.

Za bolest hlavy a nevolnost může být na vině detoxikace nebo nesnášenlivost vašeho těla k pšeničné trávě. Zvažte omezení její konzumace nebo maskování chuti jinými šťávami. Pokud nevolnost a bolest přetrvávají, konzultujte s lékařem a přestaňte šťávu ze zelené pšenice pít zcela.

Kvůli obsahu chlorofylu může pšeničná tráva způsobovat průjem, zbarvení jazyka, moči nebo stolice do zelena. Vysoký obsah vlákniny může způsobit zácpu.

Intenzivní, travnatá chuť čerstvé šťávy z mladé pšenice bývá u těch, kdo na ni nejsou zvyklí, největším problémem. U některých lidí může dokonce vyvolat nevolnost nebo zvracení. V těchto případech jsou vhodnější tablety nebo kapsle, pšeničnou šťávu můžete také smíchat s džusem nebo zkusit více naředit.

Lepek se v pšeničné trávě přirozeně nenachází. Pokud máte celiakii nebo nesnášenlivost na lepek, poraďte se však před začátkem užívání pšeničné šťávy s lékařem. V těchto případech nedoporučujeme kvůli křížové kontaminaci konzumovat zelenou pšenici pěstovanou doma, a u tablet a prášků dbát zvýšené opatrnosti na bezlepkovou certifikaci.

Opatrní by měli být také lidé alergičtí na jiné trávy a rostliny, a konzultovat konzumaci zelené pšenice vždy nejdříve s lékařem.

Pokud se u vás objeví alergická reakce například ve formě kopřivky nebo otoku krku, vyhledejte lékařskou pomoc okamžitě.

Syrová pšenice s sebou nese také nízké riziko kontaminace bakteriemi, kvasinkami, houbami nebo jinými půdními organismy při sklizni a následné žaludeční onemocnění.

Mladá pšenice není zázračná medicína a nikdo by ji neměl užívat jako náhradu běžné lékařské péče a zdravé stravy, která by měla obsahovat spoustu čerstvého ovoce a zeleniny. Při rozumném a přiměřeném používání může však pšeničná tráva přidat zajímavé benefity vašemu jídelníčku.podotýká lékař Brent A. Bauer (red. přeloženo a zkráceno)

Zpracování mladé pšenice

Mladá pšenice se sklízí už několik dní po vyklíčení ze semínka. Klíčení trvá obvykle 7 až 10 dní, během kterých může dojít k mikrobiální kontaminaci. Výrobky z mladé pšenice nakupujte vždy z důvěryhodného zdroje. Prověřte si, jaké kroky podniká, aby bylo kontaminaci zabráněno.

Kvůli nedostatečným důkazů nelze s jistotou tvrdit, že by zelená pšenice mohla léčit nebo zabránit jakémukoli specifickému zdravotnímu stavu. Výzkum prozatím není jednoznačný a nikdo by mladou pšenici neměl užívat jako náhradu za lékařskou péči.

Kdo by neměl pšenici užívat?

Těhotné, kojící ženy a zelená pšenice

Neexistuje žádné vědecké potvrzení, že by malé množství pšeničné trávy mohlo způsobit jakýkoli zdravotní problém. Děti, těhotné nebo kojící ženy a lidé s narušenou imunitou by se zelené pšenici však kvůli potenciálu bakterií měli raději vyvarovat.

Pacienti s cukrovkou a pšeničná tráva:

U lidí s diabetem může pšeničná tráva snižovat hladinu cukru v krvi a způsobit hypoglykémii.

Užívání zelené pšenice před a po operacích:

Mladá pšenice může narušit hladinu cukru v krvi také během a po operacích. Je doporučováno zelenou pšenici před plánovanou operací alespoň na 2 týdny vysadit.

FAQ – často kladené dotazy

Konzumace zelené pšenice

Můžu pít čerstvou šťávu přímo z listů zelené pšenice?

Ano, odšťavňování listů mladé pšenice je oblíbenou metodou konzumace. Pít by se měla co nejčerstvější.

Kolik čerstvé šťávy ze zelené pšenice bych měl denně vypít?

Nejčastěji se doporučuje 0,02 – 0,04 litru (1 – 2 panáky) čerstvé pšeničné šťávy denně. Větší dávky pravděpodobně lepší zdravotní benefity nezpůsobí – spíše vás potom bude bolet břicho.

Jak čerstvě odšťavenou zelenou pšenici pít pro co nejlepší výsledky?

Pšeničnou šťávu vypijte okamžitě po odšťavení. Pijte ji nejlépe nalačno, minimálně ½ hodiny před jídlem. Nekombinujte pšeničnou šťávu s jinými nápoji nebo potravinami (zvláště ne sladkými). Pokud ji nezvládnete vypít samotnou, nařeďte ji vodou. 15 – 30 vteřin před polknutím pšeničnou šťávu převalujte v ústech.

Můžu mladou pšenici jíst?

Přesto že to doporučováno nebývá, mladou pšenici pro získání šťávy můžete i žvýkat. Budete však muset rozžvýkat ohromné množství listů, abyste získali doporučenou denní dávku 0,02 litru pšeničné šťávy. Vlákninu však nepolykejte – lidské tělo ji není schopno správně strávit.

Jak připravím pšeničnou šťávu z prášku?

Množství uvedené na příbalovém letáku výrobku jednoduše rozmíchejte ve sklenici čisté vody a co nejrychleji vypijte. Po 10 minutách šťáva vystavená vzduchu ztrácí svoji čerstvost.

Kolik tabletek nebo lžiček prášku zelené pšenice mám denně sníst?

Vždy čtěte příbalový leták výrobků.

Praktické informace

Co to je zelená pšenice a proč je to superpotravina?

Zelená pšenice je mladá rostlinka, čerstvě (7-10 dní) vyklíčená z pšeničného semínka. Za superpotravinu je považována kvůli vysokému obsahu vitamínů A, C, E, K, B6, draslíku, vlákniny, thiaminu, riboflavinu, niacinu, kyseliny pantothenové, železa, zinku, mědi, manganu, selénu a bílkovin. Z mladé pšenice se nejčastěji vyrábí šťáva.

Je zelená pšenice bez GMO?

Obecně by zelená pšenice bez GMO být měla, vždy však záleží na konkrétním výrobci.

Je čerstvá pšeničná lepší než ta z prášku?

Vždy záleží na konkrétním výrobci, ale u těch nejkvalitnějších může být prášek lepší než čerstvě vylisovaná domácí šťáva ze zelené pšenice, protože čerstvá pšeničná tráva může obsahovat bakterie nebo viry z půdy nebo ovzduší. Při pěstování vlastní pšeničné trávy navíc může snadno dojít ke kontaminaci lepkem, která je obzvlášť nebezpečná zejména pro osoby na něj citlivé.

Čerstvá pšeničná šťáva však může tělu přinést mnohem více živin a benefitů. Nejméně benefitů tělu přináší pšeničná šťáva mražená.

Může konzumace zelené pšenice ovlivnit účinek léků, které beru?

Pro jistotu doporučujeme poradit se první s lékařem. Obecně se však má za to, že je pšeničná tráva podobná běžné zelenině a pokud ji užíváte alespoň ½ hodiny před léky, jejich účinky by ovlivňovat neměla.

Můžu užívat pšeničnou trávu, když mám problémy s ledvinami?

Lidem s problémy s ledvinami pšeničná šťáva doporučována není.

Můžou pšeničnou šťávu užívat těhotné a kojící ženy?

Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy během těhotenství nebo kojení doporučujeme vždy nejprve konzultaci s lékařem. Obecně se však má za to, že je pšeničná tráva pro těhotné a kojící ženy bezpečná jako běžná zelenina.

Jak můžu pšeničnou šťávu skladovat?

Pšeničnou šťávu je nejlepší hned vypít. Do dvou hodin od vylisování ztrácí téměř všechny benefity. Neměla by se skladovat ani mrazit.

Můžu pšeničnou trávu nabídnou svému psovi nebo kočce?

Ano, domácí mazlíčci pšeničnou trávu milují.

Pěstování

Můžu pšeničnou trávu pěstovat venku?

Na záhonku i ve skleníku můžete pšeničnou trávu pěstovat, dokud teplota neklesne pod 18°C.

Jak dlouho mám zrníčka pšenice před klíčením namáčet?

Nejlépe přes noc, 8 – 12 hod. Pamatujte, že žádné semínko by se nemělo namáčet déle jak 24 hodin.

Jak často mám mladou pšenici zalévat?

První tři dny 2x denně, půda nesmí vyschnout. Poté 1x denně.

 

Kdy můžu zelenou pšenici sklízet?

Až je vidět druhý lístek z jednoho zrníčka. V létě to trvá přibližně 7 – 10 dnů, v zimě 10 – 14. Je lepší sklízet trochu dříve, než pozdě – zelená pšenice začne hořknout.

Můžu zelenou pšenici sklízet dvakrát ze stejných semínek?

To nedoporučujeme. Při druhé sklizni ztrácí 75 % živin.

Alergie

Je zelená pšenice bezlepková?

Ano, lepek se vyskytuje pouze v semenech pšenice. I zelená pšenice však v nekontrolovaném prostředí může být lepkem kontaminovaná. Lidé na lepek citliví by si proto mladou pšenici raději neměli pěstovat sami a vždy dbát na certifikaci výrobce.

Můžu pít šťávu z pšeničné trávy, když jsem alergický na trávu?

Doporučujeme poradit se s vaším alergologem. Pravděpodobně však budete alergičtí i na pšeničnou trávu.

Obsahuje pšeničná tráva pyl?

Ne, pšeničná tráva pyl neobsahuje.

 
Další profily superpotravin: 
  [table “8” not found /]

POUŽITÉ ZDROJE: