Jak má vypadat silný detoxikační jídelníček?

Je tady nejdynamičtější období roku. Příroda se probouzí, život je všudypřítomný. Pokud máte pocit, že všude kolem je plno energie a jenom vám chybí, pomůže očista. Očista organismu k zdravému životu patří. Je to způsob, jak probudit své tělo, nastartovat metabolismus, a s ním i aktivitu jako takovou.

Během detoxikace se zaměřte se na játra

Správná detoxikace je také obdobím jater, potažmo žlučníku, který s játry úzce spolupracuje. Žlučníku se věnujeme v samostatném článku: Jak načerpat sílu? Pomůže detoxikační jídelníček.

Především játra se zjara na plné obrátky perou se zimními nánosy v organismu a snaží se očistit tělo od škodlivin. Játra jsou životně důležitý orgán, který funguje jako biochemická čistička těla.

  • Játry prochází 75 % všech škodlivin a odpadních látek, které se nacházejí v těle.
  • V každém okamžiku v játrech probíhají tisíce biochemických procesů, které se odrážejí na celé řadě dalších funkcí, orgánů a systémů lidského organismu.
  • Játra zajišťují více než 500 funkcí. Patří k těm nejvytíženějším orgánům těla.

VIDEO: 4 detoxikační potraviny do smoothies.

Význam jater

  • čistí krev, odbourávají toxiny, zajišťují jejich vylučování
  • fungují jako zásobárna energie v podobě glykogenu
  • v játrech dochází ke zpracování některých živin
  • ukládají se zde vitamíny rozpustné v tucích
  • částečně zde probíhá trávení tuků
Spánek pro vyvážené hormony

K detoxikaci patří i ničím nerušený a dostatečný spánek

Jak vypadá správná detoxikace?

Detoxikace má hlavní cíl – tím je podpořit játra, aby se mohla věnovat detoxikačním procesům a pročistit organismus od škodlivin. Díky očistě mohou játra vykonávat svoji práci a dát tělo zevnitř do pořádku. Zásadní je proto játra nezatěžovat dalšími škodlivinami nebo nevhodným životním stylem.

Očista by měla spočívat i v očistě psychické, protože i stres oslabuje činnost jater.

Očista by neměla zapomínat ani na kvalitní spánek. Dle orgánových hodin vrcholí játra ve své činnost v době mezi 1 a 3 hodinou ráno. Zatímco většina orgánů je v útlumu, v játrech dochází k výrazným detoxikačním a metabolickým dějům. V této době je tedy nejlepší spát a poskytnout tak játrům klid a teplo pro práci.

TIP: Více o spánku najdete v článku: 11 tipů, jak klidně spát a budit se odpočatá.

Dostatečný odpočinek, čas na regeneraci by měl být v období samozřejmostí celoročně, stejně jako pohybové aktivity. Nemusejí být přitom nijak náročné, naopak. Ze zimního útlumu do energie jara se doporučuje přejít postupně. Na začátek klidně stačí procházky na čerstvém vzduchu, svižná chůze, lehčí běh nebo jízda na kole. Výrazný podíl na detoxikaci organismu nese zejména jídelníček.

Jak vypadá detoxikační jídelníček?

Omezit bychom měli maso, uzeniny, tučné a smažené pokrmy, také mléčné výrobky, sladkosti, cukrovinky, kofein a alkohol. Pokud je to možné, měli bychom se vyhýbat přídatným látkám v potravinách, chemickým preparátům a nadměrnému užívání léků.

Játrům prospějí potraviny s kyselou a hořkou chutí, stejně jako hořké jaterní bylinky – Ostropestřec mariánský, pampeliška (extrakt z kořene), řepík, pelyněk, zeměžluč, jeřabina, pupava aj.

Největší podíl v detoxikačním jídelníčku by měla mít zelenina a obiloviny jako bohaté zdroje vlákniny. Právě vláknina se na čištění organismu velkou mírou podílí. Užitečná bude i listová zelenina, bylinky a zelené potraviny, kterým jsou také připisovány silné detoxikační účinky.

Hodí se i zeleninové šťávy, které pro detoxikaci organismu doporučuje mj. výživový expert Martin Škába. Mají schopnost velmi rychle dodat do krevního oběhu velkou dávku bioaktivních látek, enzymů, vitamínů a minerálů. Tím podporují fungování organismu jako takového, také detoxikaci a vlastní regenerační schopnosti těla./zdroj/

Potraviny podporující činnost jater

Jarní detoxikační jídelníček

Takto vypadá zdravá svačinka. Všimněte si, že nikde nevidět activie, brumíky a bebe kexy. Ty se zdravou stravou nemají nic společného. 

Ukázkový detoxikační jídelníček

DEN PRVNÍ

Snídaně

Svačina

  • celozrnný chléb, tofu, zelenina
  • čaj z ostropestřce

Oběd

  • jarní polévka s pórkem
  • pečené brambory s česnekem a jogurtovým dresingem

Svačina

  • mrkvová pomazánka, knäckebrot

Večeře

karobová smoothie bowl s blendeou

Smoothie miska s karobem a konopnými semínky

DEN DRUHÝ

Snídaně

Svačina

  • žitný chléb, tvaroh, jablko
  • čaj z ostropestřce

Oběd

  • zelná polévka
  • salát z baby karotky, hrášku a kukuřice s rýží

Svačina

  • pomazánka z červené řepy, tmavý chléb

Večeře

Fiky_mango_broskev_banan

Fíky, mango, broskev, banán a zelené potraviny – nakopávací smoothie je na světě!

DEN TŘETÍ

Snídaně

Svačina

  • bílý jogurt zasypaný amarantovými lupínky a oříšky
  • čaj z ostropestřce

Oběd

  • polévka z červené řepy s koriandrem
  • dušená zelenina s olivovým olejem a semínky

Svačina

  • jarní salát z kedlubny s řeřichou a bylinkami (recept níže)

Večeře

jáhlová smoothie bowl s ořechy a semínky

jáhlová smoothie bowl s ořechy a semínky

Salát z kedlubny s řeřichou a bylinkami – recept

  • Připravte si kedlubnu, jablko, zelenou petrželku a další bylinky.
  • V přírodě můžete nasbírat třeba listy popence, ptačince, žebříčku nebo mladé kopřivy (doporučujeme nejprve spařit).
  • Hodit se můžou i jarní květy sedmikrásky, fialky nebo hluchavky.

Vitamínovou bombu udělá z jarního salátu především řeřicha – drobná bylinka s velkou dávkou cenných látek, kterou si bez potíží můžete pěstovat za oknem. Semínka řeřichy klíčí takřka ihned a za pár dnů můžete sklízet zdravou zelenou pochoutku. Ta se skvěle hodí nejenom do jarního salátu. Je bohatým zdrojem vitamínu C, ale i dalších vitamínů a minerálů (železo, draslík, vápník, fosfor, zinek). Řeřicha nese detoxikační, ale také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. To vše se hodí, zvláště zjara.

Návod na přípravu 

  • Kedlubnu zbavte slupky a nastrouhejte, přidejte nastrouhané jablko zbavené slupky a jadřince.
  • Pak k salátu přimíchejte dostupné jarní divoké bylinky a řeřichu, kterou si pěstujete (případně se dá i koupit).
  • Jako dresink můžete využít citronovou šťávu s olivovým olejem, případně jogurt nebo kysanou smetanu.

Namíchejte si salát dle svých možností a chutí. Využijte k dochucení bylinky, naopak šetřete se solí. Ta ani není potřeba, salát s kedlubnou, jablkem, řeřichou a bylinkami je chutný dost i bez soli. Dobrou chuť.

blendea supergreens produkt
Klikněte na obrázek a čtěte o podrobných zdravotních účincích směsi Blendea SUPERGREENS.

Pokud chcete do salátu přidat ještě trochu zelené, můžete využít směs zelených potravin Blendea SUPERGREENS s BIO spirulinou, chlorellou, mladým ječmenem a zelenou pšenicí. Směs se dá rozmíchat v jogurtu nebo smetaně, salátu dodá ještě další dávku prospěšných živin a ještě posílí jeho detoxikační vlastnosti. Pro detoxikační účinky se vyzdvihuje zejména chlorella.

DÁLE ČTĚTE: Dietní jídelníček, který zažene chuť na sladké

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek