Svačiny do školy rychle, zdravě a jednoduše

Letošní prázdniny jsou nenávratně pryč a řada rodičů se opět prostřednictvím svých potomků vrací do školních lavic. Nejenom dětem, ale především jejich rodičům přibyly nové starosti. Jak co nejlépe vybavit dítě do školy? Jak podpořit jeho koncentraci a schopnost učení? Jak zajistit, aby se dítěti ve škole líbilo a dobře prospívalo? Všechny tyto otázky spojuje jedno. Ano, je to školní svačina.

Letošní prázdniny jsou nenávratně pryč a řada rodičů se opět prostřednictvím svých potomků vrací do školních lavic. Nejenom dětem, ale především jejich rodičům přibyly nové starosti.

Jak co nejlépe vybavit dítě do školy? Jak podpořit jeho koncentraci a schopnost učení? Jak zajistit, aby se dítěti ve škole líbilo a dobře prospívalo? Všechny tyto otázky spojuje jedno. Ano, je to školní svačina.

Sláva školní svačině!

Právě svačina a svačinový box patří k základnímu školnímu vybavení každého dítěte. Navíc, svačinu je třeba chystat každý den. Tím se z ní pro rodiče stává každodenní starost.

A přestože rodiče svačina už po pár školních týdnech nemusí bavit, děti by měla bavit pořád. Právě svačina totiž může výrazně ovlivnit koncentraci, schopnost učení, a tím i školní výsledky dítěte.

Právě svačina patří k těm nejvýznamnějším faktorům, které se podílejí na tom, jak dítě prospívá, nejenom ve škole, nejenom duševně, ale i tělesně. Potvrzují to slova výživových expertů.

Nutriční terapeutka Hana Knížková, DiS., z Poradenského centra Výživa dětí popisuje na serveru Proženy.cz význam školní svačiny takto:

„Pokud dítě nesvačí (a bohužel často ani nesnídá) nemůže mít dost energie na to, aby zvládlo školní výuku. Dopolední hladovění ústí ve sníženou koncentraci až nesoustředěnost. Školák pak trpí zhoršenou schopností vnímání výkladu učitele, nepřímo se tak zhoršují i jeho školní výsledky. A přitom na počátku všeho je snídaně a svačina – nebo spíš bohužel není.“

školačka plná energie

Je vaše dítě školák? Chcete podpořit jeho školní výsledky? Začněte u svačiny.

Jak zajistit dětem zdravou svačinu?

Nestačí dát dětem peníze, zaručeně si nekoupí zdravou svačinu. A možná si za ně nekoupí svačinu vůbec, prostě dají přednost jiné věci, která je právě zlákala. Znáte přece děti!

Nestačí však jenom dětem udělat svačinu. Je potřeba dětem udělat hodnotnou svačinu, která podpoří jejich učení a dodá dostatek energie a živin. Navíc je nutné svačinu dětem předložit tak, aby jim chutnala.

A co víc, svačina musí děti bavit, aby si na ni ve škole rády udělaly čas. Jinak se o přestávce budou věnovat mnoha jiným záležitostem a vy pak svačinu, která vás ráno stála tolik úsilí, najdete odpoledne ve školní aktovce netknutou.

Svačina musí být zdravá, chutná a zábavná. Že je to nesplnitelný úkol? Lehké to rozhodně není, ale jde to. Existuje mnoho svačin, které budou děti bavit, a nakonec i jejich rodiče. Právě rodiče jsou pro děti tím největším příkladem. Pokud dítě vidí u svých rodičů, že se zajímají o své jídlo, tento postoj samovolně přebírá.

Jaká je správná školní svačina?

Dle zásad zdravého stravování by dítě mělo jíst 5 – 6x denně v menších porcích. Tři hlavní jídla (snídani, oběd a večeři) doplňují svačiny – dopolední a odpolední svačina. Dítě by nemělo být bez jídla déle než tři hodiny.

  • Dopolední svačina, kterou obvykle dětem zajišťují rodiče, přestože ji děti konzumují ve škole, pomáhá doplnit energii mezi snídaní a obědem.
  • Odpolední svačina pak překlenuje dobu mezi obědem a večeří. Zvláště důležitá je pro děti, které se po škole věnují sportovním aktivitám.
  • Každá svačina by měla tvořit 10 – 15 % celkového denního energetického příjmu člověka/dítěte.

svačina do školy

Pokud vaše dítě nemá rádo některou surovinu, zkuste mu jí naaranžovat tak, že ji ani nepozná

Nutriční hodnoty správné svačiny

Správná svačina dle nutričních specialistů obsahuje všechny základní živiny. Za prvé sacharidy, především komplexní sacharidy, které se uvolňují postupně. Vedle toho obsahuje také kvalitní bílkoviny a nakonec i zdravé tuky, vše ve vyváženém poměru. Svačina by měla být také zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny, prvků, které najdeme zejména v ovoci a zelenině.

Rohlík namazaný taveným sýrem sice připravíme rychle a snadno, ale jako zdravá, vyvážená a plnohodnotná svačina rozhodně neobstojí. Proč?

  • Taková svačina neobsahuje dostatek vlákniny, v jejím složení nenajdeme ani potřebné vitamíny a minerály.
  • Rohlík, obecně pečivo z bílé mouky zasytí jen krátkodobě, ale nemá žádnou přidanou hodnotu (na rozdíl od celozrnného pečiva a obilovin).
  • Tavený sýr je považovaný za zdroj bílkovin a vápníku, ale obsahuje také vysoký podíl fosforu, který vstřebávání vápníku omezuje. Navíc obsahuje velké množství soli. I proto se nedá označit jako vhodná potravina, ani pro děti, ani pro dospělé.

Čemu se vyhnout při přípravě svačiny?

  • tavenému sýru, uzeninám, salámům a paštikám z konzervy
  • bílému a tučnému pečivu, sladkostem a cukrovinkám
  • pokrmům typu fast-food
  • pokrmům z automatu

Co by ve svačině nemělo chybět?

Na prvním místě je to ovoce a zelenina. Často bohužel neprávem opomíjené složky dětského jídelníčku. Přitom právě ovoce a zelenina přinášejí mnoho cenných bioaktivních živin.

Výživová poradkyně Dana Šímová, která mj. učí děti zdravě jíst, si ze svých návštěv škol a školek v rámci různých vzdělávacích akcí odnesla nepříjemný závěr:

„Současné děti si ještě smlsnou na ovoci, ale zeleninu bohužel obecně nemají rády.“

Je to hlavně na rodičích, kteří doma zeleninu připravují málo, a když už, tak zejména v syrovém stavu. Žijeme příliš rychle a vaříme příliš rychlá a jednoduchá jídla, na vařenou zeleninu nebo luštěniny není čas. Postoj rodičů přitom zásadně ovlivňuje postoj dětí.

Když dítě u rodičů uvidí, že jíst zeleninu je normální, lépe si na ni zvykne. Přitom nemá cenu děti do něčeho nutit. Vyplatí se však trpělivost a neustálé nabízení nejrůznějších druhů a variant zeleniny, příp. dalších zdravých potravin. Je také třeba počítat s tím, že dítě musí dané jídlo ochutnat vícekrát, až pak si ho může oblíbit.

3 zásady pro přípravu školní svačiny

  • Svačina by měla být zdravá a vyvážená.
  • Svačina by měla být pro dítě zajímavá a lákavá.
  • Svačina by měla být pestrá tak, aby dítě neomrzela.

Děti musíme ke svačině mírně přemlouvat. Ve škole je totiž mnoho jiných záležitostí, které děti od svačiny odvádějí.

Je také třeba počítat s tím, že děti svačiny porovnávají mezi sebou. Čím vyšší úspěch sklidí svačina u spolužáků, tím vyšší šance, že ji dítě opravdu sní.

I to je další důvod, proč obyčejný namazaný rohlík nemůže být tou správnou svačinou. Naopak, ideální svačinou jsou v tomto ohledu smoothies, které nabízejí nespočet variací i způsobů, jak zaujmout.

Recepty na syté a výživné svačinové smoothies

Hledáte recepty na smoothies? Vyzkoušejte některý z našich receptů. Z mnoha variací jsme pro vás vybrali hned deset sytých smoothies, které se na svačinu ideálně hodí:

Více o smoothie jako zdravé svačině najdete v samostatném článku. Máme pro vás i další tipy na zdravé svačiny, dokonce hned 5 tipů na svačiny na každý den, do školy i do práce.

smoothie svačiny do školy

Klikněte na obrázek a získáte desítky zdravých a chutných receptů pro děti i pro vás

Zajímáte se o školní stravování?

Inspiraci na svačiny můžete hledat i ve školních jídelnách, tedy těch, které dětem nabízejí výživné, vyvážené a chutné jídlo. Jak to v takových jídelnách skutečně chodí, se dozvíte prostřednictvím článků a rozhovorů na serveru Jídelny.cz.

Ty nejlepší školní jídelny, které umějí více než „hnědou omáčku s rýží“, a pro které je vaření a příprava pokrmů pro děti více než dodržování vyhlášky o školním stravování nebo kontroverzní pamlskové vyhlášky, můžete najít i ve finále soutěže s příhodným názvem „Školní jídelna chutně a zdravě“.

Do finále této soutěže, kterou uspořádala Asociace zřizovatelů školních jídelen, z. s. ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, se probojovalo deset školních jídelen z Prahy.

Partnery soutěže byly také Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství nebo Česká školní inspekce, Sekce Výživy a nutriční péče. Hned osm členů hodnotící komise, v čele s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou, školní jídelny posuzovala nejenom v chutnosti pokrmu, ale zaměřila se i na průběh přípravy menu, organizaci a čistotu pracoviště, nebo servírování.

VIDEO ze soutěže Školní jídelna chutně a zdravě

DÁLE ČTĚTE: 5 tipů na zdravé a vyvážené svačiny pro děti. 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 🥰

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek