3 klíčová pravidla každé detoxikace, i té jarní

Očistu těla považujeme za samozřejmost. Pravidelně se sprchujeme a koupeme, omýváme tělo zvenčí, ale na tu vnitřní očistu zapomínáme. Možná z toho důvodu, že své orgány nevidíme. Přesto jim detoxikace – očista od nánosů škodlivin prospěje, zvláště jarní očista.

Očistu těla považujeme za samozřejmost. Pravidelně se sprchujeme a koupeme, omýváme tělo zvenčí, ale na tu vnitřní očistu zapomínáme. Možná z toho důvodu, že své orgány nevidíme. Přesto jim detoxikace – očista od nánosů škodlivin prospěje, zvláště jarní očista.

Proč detoxikovat organismus?

Denně na náš organismus útočí nejrůznější toxické látky, z potravy, vody, půdy i ovzduší. Toxiny jsou všude kolem nás. Škodliviny dokonce vznikají přímo v lidském těle, jako odpadové produkty metabolismu.

Nemusí to být každý den, ale čas od času se očista neboli detoxikace organismu vyplatí. Právě nyní je ten správný čas. Jaro je pro detoxikaci ideální. Jarní detoxikace odpovídá tradicím, poznatkům alternativní medicíny, ale i přírodním biorytmům. Tělo má své vlastní detoxikační mechanismy. Pokud je podpoříme, budou fungovat ještě lépe.

Metod je celá řada. Každá detoxikace je individuální a má svoji specifickou podobu. Vždy by však měla zohledňovat tři základní pravidla. Tady jsou!

jarni_salat

Na čerstvé suroviny není vhodnější období, než právě jaro

Podpořte detoxikaci svého těla Blendeou SUPERGREENS

Výrazné detoxikační účinky jsou zeleným rostlinám přisuzovány mj. díky obsahu chlorofylu. Obsahem chlorofylu vynikají tzv. zelené potraviny, v čele s řasou chlorella.

BIO chlorella se řadí k potravinám s nejvyšším podílem chlorofylu a také k těm nejvýraznějším detoxikačním potravinám vůbec. Je výjimečná i tím, že se podílí na detoxikaci od těžkých kovů. Chlorellu k tzv. odkovení organismu doporučuje i zmiňovaný Martin Škába.

Náš tip! Doporučujeme chlorellu v kombinaci se spirulinou a také mladým ječmenem a zelenou pšenicí.

  • Mladý ječmen a zelená pšenice představují velmi mladé rostlinky, které se sbírají v době, kdy obsahují maximum výživných látek. Pěstují se organicky a vyrůstají v čisté půdě tak, aby tělo nezatěžovaly, ale naopak od škodlivin v maximální míře pomáhaly.
  • Všechny čtyři složky – chlorellu, spirulinu, mladý ječmen i zelenou pšenici spojuje jediná směs BIO zelených potravin Blendea SUPERGREENS.
SUPERGREENS Blendea ukaž zdravotní účinky

1. Jako první je potřeba změnit stravovací návyky

Jarní detoxikace (i kterákoliv jiná) vždy začíná u jídelníčku. Právě prostřednictvím stravy zatěžujeme své tělo škodlivinami nejvíce. Právě prostřednictvím zažívací soustavy, zejména střev, také dochází k největšímu vylučování škodlivin ven z těla.

„Pokud jakoukoli detoxikaci nepodpoříme úpravou jídelníčku, má minimální efekt,“ tvrdí uznávaný výživový specialista Ing. Martin Škába.

Martin na svých webových stránkách doporučuje z detoxikačního jídelníčku vyloučit maso, uzeniny, také mléčné výrobky, sladkosti a cukrovinky. Nutností je eliminace polotovarů, chemických aditiv v potravinách.

Naopak doporučuje zvýšit příjem obilovin, ořechů a semínek. Vhodné jsou i sójové výrobky. Samozřejmostí by měla být velká dávka ovoce a zeleniny, fungují totiž jako zdroj významných enzymů, vitamínů a minerálů.

Ovoce a zelenina je při vnitřní očistě důležitá také díky obsahu vlákniny. Ta hraje velkou roli v očistě střev. Ve střevech na sebe nabaluje škodliviny a napomáhá jejich vylučování ven z těla.

„Čisté tlusté střevo je základem každé detoxikace,“dodává Martin Škába.

VIDEO: Zajímá vás více detoxikačních rad odborníka na slovo vzatého?

https://www.youtube.com/watch?v=WX1A9n5W8nE

Tak jako jsou některé potraviny pro očistu nevhodné, existují i tzv. detoxikační potraviny, které se do očistného jídelníčku skvěle hodí. Pokud půjde o jarní očistu, bude to především listová zelenina (např. špenát, kapusta, zelená petržel, celerová nať), také klíčky a mladé výhonky rostlin.

mlady_jecmen

Co je zelené, to je obecně zdravé. Jezte co nejvíce zeleně!

VIDEO: 4 detoxikační potraviny do smoothies.

2. Pitný režim hraje prim, i při detoxu

Správná životospráva, zdravá strava, vyvážený jídelníček nebo jarní očista – nic z toho se neobejde bez vody. Pitný režim je pro fungování lidského organismu nepostradatelný.

Tekutiny doplňují každý typ jídelníčku. Pokud půjde o očistný jídelníček je jejich úloha ještě větší. Ve vodě probíhá naprostá většina všech biochemických reakcí lidského těla. Metabolické pochody, trávení, činnost zažívacích orgánů, ale také jater nebo lymfatického systému – to vše se děje s pomocí vody.

Martin Škába ve svém videu výše upozorňuje, že není vhodné přijímat tekutiny současně s jídlem, zároveň však význam pitného režimu vyzdvihuje.

Přestože je pitný režim individuální záležitostí a nedá se tedy konkretizovat, obecně se dospělému člověku doporučuje denně vypít od 1,5 do 3 litrů vody. Příjem tekutin by přitom měl být pravidelný. Dávky tekutin je nutné rozdělit do průběhu celého dne. Jednorázová dávka tekutin by nikdy neměla být příliš velká, neúměrně by totiž zatěžovala ledviny.

jablko

Vody můžete pít méně, pokud jíte hodně šťavnatého ovoce a zeleniny. Kupované a doslazované „džusy“ nedoporučujeme

Co pít při detoxikaci?

Nejlepší tekutinou, kterou můžete svému tělu dopřát, je čistá pramenitá voda. Pokud jde o kohoutkovou vodu, je lepší odstátá. Očistné procesy podpoří také různé bylinkové čaje. Není náhodou, že detoxikačními účinky vynikají právě bylinky jarní, například pampeliška, sedmikráska, šťovík, vojtěška, potočnice aj.

Bylinky se mohou stát také základovým kamenem jarní detoxikace. Tak to vidí MUDr. Tomáš Soukup, Ph. D., výživový poradce a specialista na regenerativní medicínu. Ten doporučuje týdenní pitnou očistnou kúru s čajem z mladých zelených kopřiv.

Co při detoxikaci nepít?

Zcela nevhodné jsou při očistě vody sycené a slazené. Limonády, koly, ale také příliš sladké pasterizované ovocné nektary se nedoporučují.

Vhod při jarní detoxikaci naopak přijdou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy nebo tolik populární smoothie (pozor, vzhledem k energetické hodnotě jde spíše o doplnění jídelníčku, nikoliv pitného režimu).

Plno vychytaných receptů na smoothie najdete i na našem blogu:

Svůj vlastní recept na smoothie ze superpotravin, kterému říká „koktejl na svačinu“ představila na svém webu i vyhlášená výživová poradkyně Margit Slimáková.

VIDEORECENZE: Opravdu SUPERGREENS funguje?

Smoothie podle Margit: Ke třem polévkovým lžicím sušené syrovátky, sušeného kaštanového, rýžového nebo mandlového mléka přidejte polévkovou lžíci sušeného mladého ječmene a polévkovou lžíci 100% kakaa (nebo karobu). Vše důkladně promíchejte nebo rozmixujte ve studené vodě. Koktejl můžete dochutit i vanilkou, dosladit medem apod. Klidně můžete popustit uzdu své fantazie.

Náš tip! Nejenom smoothie podle Margit, téměř jakékoliv smoothie můžete obohatit směsí zelených potravin Blendea SUPERGREENS.

Jarní očista - pohyb

Po změně jídelníčku by jste se měla plynule rozpohybovat

3. Rozhýbejte všechno, co se dá!

Již byla řeč o tom, že jarní očista je v první řadě očistou střev. Aby střeva správně fungovala, potřebují pohyb. Jakákoliv tělesná aktivita jim prospěje.

Pohyb je však prospěšný pro činnost všech vnitřních orgánů, jednoduše tím, že rozproudí krev. Lepší prokrvení organismu znamená také lepší okysličení, a tím i více energie pro činnost orgánů lidského těla. Pohyb aktivuje nejenom vylučování hormonu štěstí, ale také detoxikační procesy v játrech nebo vylučovací procesy v ledvinách.

Krevní oběh je přímo spojený s lymfatickým systémem. Pohyb a lepší krevní oběh se tak odráží i ve vyšším odplavování škodlivin z tkání prostřednictvím lymfy.

Nic se však nemá přehánět. Pokud půjde o jarní očistu, tím spíš. Stačí si dopřát procházku na čerstvém vzduchu, načerpat energii slunečních paprsků. Jarní detoxikace by měla probíhat venku!

Při detoxikaci se uplatní především takové formy tělesného pohybu a cvičení, které pracují s dechem. Doporučuje se proto například jogging, lehký běh, nordic walking, pilates nebo jóga.

VIDEO: Vyzkoušet můžete i tzv. léčebnou chůzi. Jak na to? 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.