3 klíčová pravidla každé detoxikace, i té jarní

Očistu těla považujeme za samozřejmost. Pravidelně se sprchujeme a koupeme, omýváme tělo zvenčí, ale na tu vnitřní očistu zapomínáme. Možná z toho důvodu, že své orgány nevidíme. Přesto jim detoxikace – očista od nánosů škodlivin prospěje, zvláště jarní očista.

Očistu těla považujeme za samozřejmost. Pravidelně se sprchujeme a koupeme, omýváme tělo zvenčí, ale na tu vnitřní očistu zapomínáme. Možná z toho důvodu, že své orgány nevidíme. Přesto jim detoxikace – očista od nánosů škodlivin prospěje, zvláště jarní očista.

Proč detoxikovat organismus?

Denně na náš organismus útočí nejrůznější toxické látky, z potravy, vody, půdy i ovzduší. Toxiny jsou všude kolem nás. Škodliviny dokonce vznikají přímo v lidském těle, jako odpadové produkty metabolismu.

Nemusí to být každý den, ale čas od času se očista neboli detoxikace organismu vyplatí. Právě nyní je ten správný čas. Jaro je pro detoxikaci ideální. Jarní detoxikace odpovídá tradicím, poznatkům alternativní medicíny, ale i přírodním biorytmům. Tělo má své vlastní detoxikační mechanismy. Pokud je podpoříme, budou fungovat ještě lépe.

Metod je celá řada. Každá detoxikace je individuální a má svoji specifickou podobu. Vždy by však měla zohledňovat tři základní pravidla. Tady jsou!

jarni_salat

Na čerstvé suroviny není vhodnější období, než právě jaro

Podpořte detoxikaci svého těla Blendeou SUPERGREENS

Výrazné detoxikační účinky jsou zeleným rostlinám přisuzovány mj. díky obsahu chlorofylu. Obsahem chlorofylu vynikají tzv. zelené potraviny, v čele s řasou chlorella.

BIO chlorella se řadí k potravinám s nejvyšším podílem chlorofylu a také k těm nejvýraznějším detoxikačním potravinám vůbec. Je výjimečná i tím, že se podílí na detoxikaci od těžkých kovů. Chlorellu k tzv. odkovení organismu doporučuje i zmiňovaný Martin Škába.

Náš tip! Doporučujeme chlorellu v kombinaci se spirulinou a také mladým ječmenem a zelenou pšenicí.

  • Mladý ječmen a zelená pšenice představují velmi mladé rostlinky, které se sbírají v době, kdy obsahují maximum výživných látek. Pěstují se organicky a vyrůstají v čisté půdě tak, aby tělo nezatěžovaly, ale naopak od škodlivin v maximální míře pomáhaly.
  • Všechny čtyři složky – chlorellu, spirulinu, mladý ječmen i zelenou pšenici spojuje jediná směs BIO zelených potravin Blendea SUPERGREENS.
SUPERGREENS Blendea ukaž zdravotní účinky

1. Jako první je potřeba změnit stravovací návyky

Jarní detoxikace (i kterákoliv jiná) vždy začíná u jídelníčku. Právě prostřednictvím stravy zatěžujeme své tělo škodlivinami nejvíce. Právě prostřednictvím zažívací soustavy, zejména střev, také dochází k největšímu vylučování škodlivin ven z těla.

„Pokud jakoukoli detoxikaci nepodpoříme úpravou jídelníčku, má minimální efekt,“ tvrdí uznávaný výživový specialista Ing. Martin Škába.

Martin na svých webových stránkách doporučuje z detoxikačního jídelníčku vyloučit maso, uzeniny, také mléčné výrobky, sladkosti a cukrovinky. Nutností je eliminace polotovarů, chemických aditiv v potravinách.

Naopak doporučuje zvýšit příjem obilovin, ořechů a semínek. Vhodné jsou i sójové výrobky. Samozřejmostí by měla být velká dávka ovoce a zeleniny, fungují totiž jako zdroj významných enzymů, vitamínů a minerálů.

Ovoce a zelenina je při vnitřní očistě důležitá také díky obsahu vlákniny. Ta hraje velkou roli v očistě střev. Ve střevech na sebe nabaluje škodliviny a napomáhá jejich vylučování ven z těla.

„Čisté tlusté střevo je základem každé detoxikace,“dodává Martin Škába.

VIDEO: Zajímá vás více detoxikačních rad odborníka na slovo vzatého?

https://www.youtube.com/watch?v=WX1A9n5W8nE

Tak jako jsou některé potraviny pro očistu nevhodné, existují i tzv. detoxikační potraviny, které se do očistného jídelníčku skvěle hodí. Pokud půjde o jarní očistu, bude to především listová zelenina (např. špenát, kapusta, zelená petržel, celerová nať), také klíčky a mladé výhonky rostlin.

mlady_jecmen

Co je zelené, to je obecně zdravé. Jezte co nejvíce zeleně!

VIDEO: 4 detoxikační potraviny do smoothies.

2. Pitný režim hraje prim, i při detoxu

Správná životospráva, zdravá strava, vyvážený jídelníček nebo jarní očista – nic z toho se neobejde bez vody. Pitný režim je pro fungování lidského organismu nepostradatelný.

Tekutiny doplňují každý typ jídelníčku. Pokud půjde o očistný jídelníček je jejich úloha ještě větší. Ve vodě probíhá naprostá většina všech biochemických reakcí lidského těla. Metabolické pochody, trávení, činnost zažívacích orgánů, ale také jater nebo lymfatického systému – to vše se děje s pomocí vody.

Martin Škába ve svém videu výše upozorňuje, že není vhodné přijímat tekutiny současně s jídlem, zároveň však význam pitného režimu vyzdvihuje.

Přestože je pitný režim individuální záležitostí a nedá se tedy konkretizovat, obecně se dospělému člověku doporučuje denně vypít od 1,5 do 3 litrů vody. Příjem tekutin by přitom měl být pravidelný. Dávky tekutin je nutné rozdělit do průběhu celého dne. Jednorázová dávka tekutin by nikdy neměla být příliš velká, neúměrně by totiž zatěžovala ledviny.

jablko

Vody můžete pít méně, pokud jíte hodně šťavnatého ovoce a zeleniny. Kupované a doslazované „džusy“ nedoporučujeme

Co pít při detoxikaci?

Nejlepší tekutinou, kterou můžete svému tělu dopřát, je čistá pramenitá voda. Pokud jde o kohoutkovou vodu, je lepší odstátá. Očistné procesy podpoří také různé bylinkové čaje. Není náhodou, že detoxikačními účinky vynikají právě bylinky jarní, například pampeliška, sedmikráska, šťovík, vojtěška, potočnice aj.

Bylinky se mohou stát také základovým kamenem jarní detoxikace. Tak to vidí MUDr. Tomáš Soukup, Ph. D., výživový poradce a specialista na regenerativní medicínu. Ten doporučuje týdenní pitnou očistnou kúru s čajem z mladých zelených kopřiv.

Co při detoxikaci nepít?

Zcela nevhodné jsou při očistě vody sycené a slazené. Limonády, koly, ale také příliš sladké pasterizované ovocné nektary se nedoporučují.

Vhod při jarní detoxikaci naopak přijdou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy nebo tolik populární smoothie (pozor, vzhledem k energetické hodnotě jde spíše o doplnění jídelníčku, nikoliv pitného režimu).

Plno vychytaných receptů na smoothie najdete i na našem blogu:

Svůj vlastní recept na smoothie ze superpotravin, kterému říká „koktejl na svačinu“ představila na svém webu i vyhlášená výživová poradkyně Margit Slimáková.

VIDEORECENZE: Opravdu SUPERGREENS funguje?

Smoothie podle Margit: Ke třem polévkovým lžicím sušené syrovátky, sušeného kaštanového, rýžového nebo mandlového mléka přidejte polévkovou lžíci sušeného mladého ječmene a polévkovou lžíci 100% kakaa (nebo karobu). Vše důkladně promíchejte nebo rozmixujte ve studené vodě. Koktejl můžete dochutit i vanilkou, dosladit medem apod. Klidně můžete popustit uzdu své fantazie.

Náš tip! Nejenom smoothie podle Margit, téměř jakékoliv smoothie můžete obohatit směsí zelených potravin Blendea SUPERGREENS.

Jarní očista - pohyb

Po změně jídelníčku by jste se měla plynule rozpohybovat

3. Rozhýbejte všechno, co se dá!

Již byla řeč o tom, že jarní očista je v první řadě očistou střev. Aby střeva správně fungovala, potřebují pohyb. Jakákoliv tělesná aktivita jim prospěje.

Pohyb je však prospěšný pro činnost všech vnitřních orgánů, jednoduše tím, že rozproudí krev. Lepší prokrvení organismu znamená také lepší okysličení, a tím i více energie pro činnost orgánů lidského těla. Pohyb aktivuje nejenom vylučování hormonu štěstí, ale také detoxikační procesy v játrech nebo vylučovací procesy v ledvinách.

Krevní oběh je přímo spojený s lymfatickým systémem. Pohyb a lepší krevní oběh se tak odráží i ve vyšším odplavování škodlivin z tkání prostřednictvím lymfy.

Nic se však nemá přehánět. Pokud půjde o jarní očistu, tím spíš. Stačí si dopřát procházku na čerstvém vzduchu, načerpat energii slunečních paprsků. Jarní detoxikace by měla probíhat venku!

Při detoxikaci se uplatní především takové formy tělesného pohybu a cvičení, které pracují s dechem. Doporučuje se proto například jogging, lehký běh, nordic walking, pilates nebo jóga.

VIDEO: Vyzkoušet můžete i tzv. léčebnou chůzi. Jak na to? 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.