3 klíčová pravidla každé detoxikace, i té jarní

Očistu těla považujeme za samozřejmost. Pravidelně se sprchujeme a koupeme, omýváme tělo zvenčí, ale na tu vnitřní očistu zapomínáme. Možná z toho důvodu, že své orgány nevidíme. Přesto jim detoxikace – očista od nánosů škodlivin prospěje, zvláště jarní očista.

Očistu těla považujeme za samozřejmost. Pravidelně se sprchujeme a koupeme, omýváme tělo zvenčí, ale na tu vnitřní očistu zapomínáme. Možná z toho důvodu, že své orgány nevidíme. Přesto jim detoxikace – očista od nánosů škodlivin prospěje, zvláště jarní očista.

Proč detoxikovat organismus?

Denně na náš organismus útočí nejrůznější toxické látky, z potravy, vody, půdy i ovzduší. Toxiny jsou všude kolem nás. Škodliviny dokonce vznikají přímo v lidském těle, jako odpadové produkty metabolismu.

Nemusí to být každý den, ale čas od času se očista neboli detoxikace organismu vyplatí. Právě nyní je ten správný čas. Jaro je pro detoxikaci ideální. Jarní detoxikace odpovídá tradicím, poznatkům alternativní medicíny, ale i přírodním biorytmům. Tělo má své vlastní detoxikační mechanismy. Pokud je podpoříme, budou fungovat ještě lépe.

Metod je celá řada. Každá detoxikace je individuální a má svoji specifickou podobu. Vždy by však měla zohledňovat tři základní pravidla. Tady jsou!

jarni_salat

Na čerstvé suroviny není vhodnější období, než právě jaro

Podpořte detoxikaci svého těla Blendeou SUPERGREENS

Výrazné detoxikační účinky jsou zeleným rostlinám přisuzovány mj. díky obsahu chlorofylu. Obsahem chlorofylu vynikají tzv. zelené potraviny, v čele s řasou chlorella.

BIO chlorella se řadí k potravinám s nejvyšším podílem chlorofylu a také k těm nejvýraznějším detoxikačním potravinám vůbec. Je výjimečná i tím, že se podílí na detoxikaci od těžkých kovů. Chlorellu k tzv. odkovení organismu doporučuje i zmiňovaný Martin Škába.

Náš tip! Doporučujeme chlorellu v kombinaci se spirulinou a také mladým ječmenem a zelenou pšenicí.

  • Mladý ječmen a zelená pšenice představují velmi mladé rostlinky, které se sbírají v době, kdy obsahují maximum výživných látek. Pěstují se organicky a vyrůstají v čisté půdě tak, aby tělo nezatěžovaly, ale naopak od škodlivin v maximální míře pomáhaly.
  • Všechny čtyři složky – chlorellu, spirulinu, mladý ječmen i zelenou pšenici spojuje jediná směs BIO zelených potravin Blendea SUPERGREENS.
SUPERGREENS Blendea ukaž zdravotní účinky

1. Jako první je potřeba změnit stravovací návyky

Jarní detoxikace (i kterákoliv jiná) vždy začíná u jídelníčku. Právě prostřednictvím stravy zatěžujeme své tělo škodlivinami nejvíce. Právě prostřednictvím zažívací soustavy, zejména střev, také dochází k největšímu vylučování škodlivin ven z těla.

„Pokud jakoukoli detoxikaci nepodpoříme úpravou jídelníčku, má minimální efekt,“ tvrdí uznávaný výživový specialista Ing. Martin Škába.

Martin na svých webových stránkách doporučuje z detoxikačního jídelníčku vyloučit maso, uzeniny, také mléčné výrobky, sladkosti a cukrovinky. Nutností je eliminace polotovarů, chemických aditiv v potravinách.

Naopak doporučuje zvýšit příjem obilovin, ořechů a semínek. Vhodné jsou i sójové výrobky. Samozřejmostí by měla být velká dávka ovoce a zeleniny, fungují totiž jako zdroj významných enzymů, vitamínů a minerálů.

Ovoce a zelenina je při vnitřní očistě důležitá také díky obsahu vlákniny. Ta hraje velkou roli v očistě střev. Ve střevech na sebe nabaluje škodliviny a napomáhá jejich vylučování ven z těla.

„Čisté tlusté střevo je základem každé detoxikace,“dodává Martin Škába.

VIDEO: Zajímá vás více detoxikačních rad odborníka na slovo vzatého?

https://www.youtube.com/watch?v=WX1A9n5W8nE

Tak jako jsou některé potraviny pro očistu nevhodné, existují i tzv. detoxikační potraviny, které se do očistného jídelníčku skvěle hodí. Pokud půjde o jarní očistu, bude to především listová zelenina (např. špenát, kapusta, zelená petržel, celerová nať), také klíčky a mladé výhonky rostlin.

mlady_jecmen

Co je zelené, to je obecně zdravé. Jezte co nejvíce zeleně!

VIDEO: 4 detoxikační potraviny do smoothies.

2. Pitný režim hraje prim, i při detoxu

Správná životospráva, zdravá strava, vyvážený jídelníček nebo jarní očista – nic z toho se neobejde bez vody. Pitný režim je pro fungování lidského organismu nepostradatelný.

Tekutiny doplňují každý typ jídelníčku. Pokud půjde o očistný jídelníček je jejich úloha ještě větší. Ve vodě probíhá naprostá většina všech biochemických reakcí lidského těla. Metabolické pochody, trávení, činnost zažívacích orgánů, ale také jater nebo lymfatického systému – to vše se děje s pomocí vody.

Martin Škába ve svém videu výše upozorňuje, že není vhodné přijímat tekutiny současně s jídlem, zároveň však význam pitného režimu vyzdvihuje.

Přestože je pitný režim individuální záležitostí a nedá se tedy konkretizovat, obecně se dospělému člověku doporučuje denně vypít od 1,5 do 3 litrů vody. Příjem tekutin by přitom měl být pravidelný. Dávky tekutin je nutné rozdělit do průběhu celého dne. Jednorázová dávka tekutin by nikdy neměla být příliš velká, neúměrně by totiž zatěžovala ledviny.

jablko

Vody můžete pít méně, pokud jíte hodně šťavnatého ovoce a zeleniny. Kupované a doslazované „džusy“ nedoporučujeme

Co pít při detoxikaci?

Nejlepší tekutinou, kterou můžete svému tělu dopřát, je čistá pramenitá voda. Pokud jde o kohoutkovou vodu, je lepší odstátá. Očistné procesy podpoří také různé bylinkové čaje. Není náhodou, že detoxikačními účinky vynikají právě bylinky jarní, například pampeliška, sedmikráska, šťovík, vojtěška, potočnice aj.

Bylinky se mohou stát také základovým kamenem jarní detoxikace. Tak to vidí MUDr. Tomáš Soukup, Ph. D., výživový poradce a specialista na regenerativní medicínu. Ten doporučuje týdenní pitnou očistnou kúru s čajem z mladých zelených kopřiv.

Co při detoxikaci nepít?

Zcela nevhodné jsou při očistě vody sycené a slazené. Limonády, koly, ale také příliš sladké pasterizované ovocné nektary se nedoporučují.

Vhod při jarní detoxikaci naopak přijdou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy nebo tolik populární smoothie (pozor, vzhledem k energetické hodnotě jde spíše o doplnění jídelníčku, nikoliv pitného režimu).

Plno vychytaných receptů na smoothie najdete i na našem blogu:

Svůj vlastní recept na smoothie ze superpotravin, kterému říká „koktejl na svačinu“ představila na svém webu i vyhlášená výživová poradkyně Margit Slimáková.

VIDEORECENZE: Opravdu SUPERGREENS funguje?

Smoothie podle Margit: Ke třem polévkovým lžicím sušené syrovátky, sušeného kaštanového, rýžového nebo mandlového mléka přidejte polévkovou lžíci sušeného mladého ječmene a polévkovou lžíci 100% kakaa (nebo karobu). Vše důkladně promíchejte nebo rozmixujte ve studené vodě. Koktejl můžete dochutit i vanilkou, dosladit medem apod. Klidně můžete popustit uzdu své fantazie.

Náš tip! Nejenom smoothie podle Margit, téměř jakékoliv smoothie můžete obohatit směsí zelených potravin Blendea SUPERGREENS.

Jarní očista - pohyb

Po změně jídelníčku by jste se měla plynule rozpohybovat

3. Rozhýbejte všechno, co se dá!

Již byla řeč o tom, že jarní očista je v první řadě očistou střev. Aby střeva správně fungovala, potřebují pohyb. Jakákoliv tělesná aktivita jim prospěje.

Pohyb je však prospěšný pro činnost všech vnitřních orgánů, jednoduše tím, že rozproudí krev. Lepší prokrvení organismu znamená také lepší okysličení, a tím i více energie pro činnost orgánů lidského těla. Pohyb aktivuje nejenom vylučování hormonu štěstí, ale také detoxikační procesy v játrech nebo vylučovací procesy v ledvinách.

Krevní oběh je přímo spojený s lymfatickým systémem. Pohyb a lepší krevní oběh se tak odráží i ve vyšším odplavování škodlivin z tkání prostřednictvím lymfy.

Nic se však nemá přehánět. Pokud půjde o jarní očistu, tím spíš. Stačí si dopřát procházku na čerstvém vzduchu, načerpat energii slunečních paprsků. Jarní detoxikace by měla probíhat venku!

Při detoxikaci se uplatní především takové formy tělesného pohybu a cvičení, které pracují s dechem. Doporučuje se proto například jogging, lehký běh, nordic walking, pilates nebo jóga.

VIDEO: Vyzkoušet můžete i tzv. léčebnou chůzi. Jak na to? 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek