• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní? Nesvádějte to na počasí ani to, že existuje například "jarní únava". Rozhodně je potřeba s tím něco dělat. Únavou nám totiž mozek možná naznačuje, že se o své tělo nedokonale staráme. Prostě a jednoduše, nic není jen tak. I to vyčerpání může naznačovat různé věci. Co dělat lépe, aby nás chronická únava neskolila? Na to se podíváme v tomto praktickém článku.

Únava nám může začít pěkně otravovat život. Proto je dobré, zbavit se jí co nejdříve.

Když cítíte únavu, spěte

Rozhodně není překvapivé, že se vyčerpanost úzce pojí s nedostatečným nebo nekvalitním spánkem. Proto choďte spát hned, jakmile pocítíte symptomy únavy nebo vyčerpanosti. Pokud chcete tělo uzdravit a navrátit mu ztracenou sílu, bude potřeba trocha péče. Nehledě na to, že pokud si náš mozek přes noc neodpočine, bude se poté dožadovat zbytečných rychlých cukrů v podobě energy drinků, sladkostí, kofeinu a tak podobně, což vede k další noci bez kvalitního spánku. Tyto nezdravé látky mohou totiž s našim cikradiánním rytmem pěkně zatočit.

Jak spánek zlepšit?

 • Omezte modré světlo alespoň hodinu před spaním.
 • Neřešte večer žádné nepříjemné nebo stresové situace.
 • Volte spíše lehčí večeře a hodinu a půl před spaním už nejezte.
 • Nepijte větší množství alkoholu před spaním.
 • Dejte šanci bylinkám (meduňka, kozlík lékařský…).
Směs SUPERCHILL podporuje kvalitní spánek a relaxaci díky obsaženým bylinkám v té nejvyšší kvalitě.

Pokuste se odstranit stres

Chronický stres nás ovlivňuje mnohem více, než je možná známo. Pokud jsme vystaveni nestálému tlaku, mozek začne reagovat vylučováním kortizolu a adrenalinu. S těmito hormony je pak naprosto nemožné se uvolnit a dostat se do pohody.

To vše ovlivňuje trávení, regeneraci a pochopitelně i spánek a mnoho dalších funkcí těla. Možná tedy za vaší vyčerpaností stojí právě dlouhodobý stres. Jak tlumit stres a snížit hladinu kortizolu radí kolega Lukáš.

Jak se zbavit stresu?

 • Dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Sport vyplavuje serotonin, což je hormon štěstí a čím jiným přebít stres než spokojeností, že?
 • Dopřejte si alespoň hodinu denně pouze pro sebe. Pečujte o svou pleť, vlasy, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo čtěte pozitivní literaturu. Můžete se klidně i potkat s někým, koho rádi uvidíte. Prostě dělejte cokoliv, co vám dělá radost.
 • Přidejte si do svého jídelníčku kvalitní čokoládu. Stejně jako sport (a antidepresiva) i čokoláda zvyšuje serotonin v krvi a vy se tak budete cítit šťastnější.
 • Dejte šanci meditacím. Myslete na něco příjemného a pokuste se svou mysl naprosto zklidnit. Pokud vám tok rozbouřených myšlenek nejde zastavit, najděte si na internetu meditace vedené.

Vyvážený jídelníček je velmi důležitý

Nedostatek živin se dříve nebo později vždycky někde projeví. Často to v první řadě bývá chronická únava. Když tělo nemá kde brát energii, rozhodně jí nebude mít dostatek. Naopak v případě, že dopřejete tělu vše, oč si žádá, oplatí vám to. Dbejte sety na to, aby váš denní příjem byl dostatečný, pravidelný a pestrý. Lidské tělo, světe div se, potřebuje i sacharidy a tuky. Pokud je v jídelníčku máte jen minimálně, možná jsme právě přišli na příčinu vaší únavy.

čočková polévka
Nevíte si rady s recepty? Zkuste například tuto čočkovou polévku plnou vlákniny a rostlinných bílkovin.

Antioxidanty jako obrana před volnými radikály

Volné radikály nezpůsobují „pouze“ vrásky, ale zapříčiňují i oxidační stres, porušují imunitní systém a mohou mít na svědomí i dlouhodobou únavu. Ani jednu variantu nechceme, proto by nás antioxidanty měly zajímat. Antioxidanty právě volné radikály ničí. Jsou to především vitamíny A, C a E. Vyskytují se převážně v rostlinných potravinách jako je zelenina, ovoce a zelené superpotraviny (matcha, zelený ječmen a podobně).

Jak antioxidanty doplnit?

 • Pijte směs SUPERGREENS. Podpoříte tím nejen boj proti volným radikálům, ale i své trávení.
 • Zkuste matchu. Matcha je přímo nálož antioxidantů. Jsou to totiž jemně mleté lístky zeleného čaje, který dodává energii a navíc i bojuje s oxidačním stresem.
 • Zařaďte do svého jídelníčku poctivé kousky ovoce. To je asi nejpříjemnější doplnění antioxidantů na světě.
 • Nezapomínejte na červenou řepu. Jsou z ní výborné pokrmy a je ohromně zdravá.

Dodržujte pitný režim

Dehydratace je nejčastější příčinou nejen bolesti hlavy, ale i únavy. Vypít byste měli okolo 35 ml na jedno kilo tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2,5 litrů vody denně. Důležité je, pít skutečně vodu. Nesycenou a neslazenou. Nápoje s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a slazené tekutiny zase do těla dostávají rychlé cukry, které způsobují kolísání energie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji zpestřit citrusy nebo mátou. Případně ji strádat s bylinnými nebo ovocnými čaji.

Jak na správný pitný režim?

 • Mějte láhev s vodou vždy po ruce.
 • Měřte, kolik jste už za den vypili.
 • Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu, dehydruje.
 • Opatrně si také dávejte na nadměrné pití kávy či klasického zeleného čaje. Stejně jako alkohol, tyto nápoje organismus vysušují.
 • Nesolte tolik. Sůl tělo dokáže spolehlivě odvodnit a ani nemrknete. Místo soli využívejte spíše čerstvé bylinky.

Shrnutí

Chronická únava může mít mnoho příčin. Jediné, co ji však eliminuje je zdravý životní styl a pozitivní mysl. Občas, hlavně ze začátku, se to může zdát složité, ale věřte, že v momentě, kdy si tyto zdravé návyky vytvoříte (například na SUPERGREENS si prostě člověk musí zvyknout), nebudete litovat. Život bez únavy se žije mnohem lépe.

Chcete se dozvědět více o cirkadiánním rytmu?

Přečtěte si článek Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně?

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.