• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní? Nesvádějte to na počasí ani to, že existuje například "jarní únava". Rozhodně je potřeba s tím něco dělat. Únavou nám totiž mozek možná naznačuje, že se o své tělo nedokonale staráme. Prostě a jednoduše, nic není jen tak. I to vyčerpání může naznačovat různé věci. Co dělat lépe, aby nás chronická únava neskolila? Na to se podíváme v tomto praktickém článku.

Únava nám může začít pěkně otravovat život. Proto je dobré, zbavit se jí co nejdříve.

Když cítíte únavu, spěte

Rozhodně není překvapivé, že se vyčerpanost úzce pojí s nedostatečným nebo nekvalitním spánkem. Proto choďte spát hned, jakmile pocítíte symptomy únavy nebo vyčerpanosti. Pokud chcete tělo uzdravit a navrátit mu ztracenou sílu, bude potřeba trocha péče. Nehledě na to, že pokud si náš mozek přes noc neodpočine, bude se poté dožadovat zbytečných rychlých cukrů v podobě energy drinků, sladkostí, kofeinu a tak podobně, což vede k další noci bez kvalitního spánku. Tyto nezdravé látky mohou totiž s našim cikradiánním rytmem pěkně zatočit.

Jak spánek zlepšit?

 • Omezte modré světlo alespoň hodinu před spaním.
 • Neřešte večer žádné nepříjemné nebo stresové situace.
 • Volte spíše lehčí večeře a hodinu a půl před spaním už nejezte.
 • Nepijte větší množství alkoholu před spaním.
 • Dejte šanci bylinkám (meduňka, kozlík lékařský…).
Směs SUPERCHILL podporuje kvalitní spánek a relaxaci díky obsaženým bylinkám v té nejvyšší kvalitě.

Pokuste se odstranit stres

Chronický stres nás ovlivňuje mnohem více, než je možná známo. Pokud jsme vystaveni nestálému tlaku, mozek začne reagovat vylučováním kortizolu a adrenalinu. S těmito hormony je pak naprosto nemožné se uvolnit a dostat se do pohody.

To vše ovlivňuje trávení, regeneraci a pochopitelně i spánek a mnoho dalších funkcí těla. Možná tedy za vaší vyčerpaností stojí právě dlouhodobý stres. Jak tlumit stres a snížit hladinu kortizolu radí kolega Lukáš.

Jak se zbavit stresu?

 • Dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Sport vyplavuje serotonin, což je hormon štěstí a čím jiným přebít stres než spokojeností, že?
 • Dopřejte si alespoň hodinu denně pouze pro sebe. Pečujte o svou pleť, vlasy, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo čtěte pozitivní literaturu. Můžete se klidně i potkat s někým, koho rádi uvidíte. Prostě dělejte cokoliv, co vám dělá radost.
 • Přidejte si do svého jídelníčku kvalitní čokoládu. Stejně jako sport (a antidepresiva) i čokoláda zvyšuje serotonin v krvi a vy se tak budete cítit šťastnější.
 • Dejte šanci meditacím. Myslete na něco příjemného a pokuste se svou mysl naprosto zklidnit. Pokud vám tok rozbouřených myšlenek nejde zastavit, najděte si na internetu meditace vedené.

Vyvážený jídelníček je velmi důležitý

Nedostatek živin se dříve nebo později vždycky někde projeví. Často to v první řadě bývá chronická únava. Když tělo nemá kde brát energii, rozhodně jí nebude mít dostatek. Naopak v případě, že dopřejete tělu vše, oč si žádá, oplatí vám to. Dbejte sety na to, aby váš denní příjem byl dostatečný, pravidelný a pestrý. Lidské tělo, světe div se, potřebuje i sacharidy a tuky. Pokud je v jídelníčku máte jen minimálně, možná jsme právě přišli na příčinu vaší únavy.

čočková polévka
Nevíte si rady s recepty? Zkuste například tuto čočkovou polévku plnou vlákniny a rostlinných bílkovin.

Antioxidanty jako obrana před volnými radikály

Volné radikály nezpůsobují „pouze“ vrásky, ale zapříčiňují i oxidační stres, porušují imunitní systém a mohou mít na svědomí i dlouhodobou únavu. Ani jednu variantu nechceme, proto by nás antioxidanty měly zajímat. Antioxidanty právě volné radikály ničí. Jsou to především vitamíny A, C a E. Vyskytují se převážně v rostlinných potravinách jako je zelenina, ovoce a zelené superpotraviny (matcha, zelený ječmen a podobně).

Jak antioxidanty doplnit?

 • Pijte směs SUPERGREENS. Podpoříte tím nejen boj proti volným radikálům, ale i své trávení.
 • Zkuste matchu. Matcha je přímo nálož antioxidantů. Jsou to totiž jemně mleté lístky zeleného čaje, který dodává energii a navíc i bojuje s oxidačním stresem.
 • Zařaďte do svého jídelníčku poctivé kousky ovoce. To je asi nejpříjemnější doplnění antioxidantů na světě.
 • Nezapomínejte na červenou řepu. Jsou z ní výborné pokrmy a je ohromně zdravá.

Dodržujte pitný režim

Dehydratace je nejčastější příčinou nejen bolesti hlavy, ale i únavy. Vypít byste měli okolo 35 ml na jedno kilo tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2,5 litrů vody denně. Důležité je, pít skutečně vodu. Nesycenou a neslazenou. Nápoje s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a slazené tekutiny zase do těla dostávají rychlé cukry, které způsobují kolísání energie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji zpestřit citrusy nebo mátou. Případně ji strádat s bylinnými nebo ovocnými čaji.

Jak na správný pitný režim?

 • Mějte láhev s vodou vždy po ruce.
 • Měřte, kolik jste už za den vypili.
 • Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu, dehydruje.
 • Opatrně si také dávejte na nadměrné pití kávy či klasického zeleného čaje. Stejně jako alkohol, tyto nápoje organismus vysušují.
 • Nesolte tolik. Sůl tělo dokáže spolehlivě odvodnit a ani nemrknete. Místo soli využívejte spíše čerstvé bylinky.

Shrnutí

Chronická únava může mít mnoho příčin. Jediné, co ji však eliminuje je zdravý životní styl a pozitivní mysl. Občas, hlavně ze začátku, se to může zdát složité, ale věřte, že v momentě, kdy si tyto zdravé návyky vytvoříte (například na SUPERGREENS si prostě člověk musí zvyknout), nebudete litovat. Život bez únavy se žije mnohem lépe.

Chcete se dozvědět více o cirkadiánním rytmu?

Přečtěte si článek Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně?

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

3 důvody proč vyzkoušet adaptogenní kávu SUPERCOFFEE? ☕🍄

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem značky Blendea. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.