• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Trápí vás chronická únava? Zbavte se ji rychle a přírodně

Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní? Nesvádějte to na počasí ani to, že existuje například "jarní únava". Rozhodně je potřeba s tím něco dělat. Únavou nám totiž mozek možná naznačuje, že se o své tělo nedokonale staráme. Prostě a jednoduše, nic není jen tak. I to vyčerpání může naznačovat různé věci. Co dělat lépe, aby nás chronická únava neskolila? Na to se podíváme v tomto praktickém článku.

Únava nám může začít pěkně otravovat život. Proto je dobré, zbavit se jí co nejdříve.

Když cítíte únavu, spěte

Rozhodně není překvapivé, že se vyčerpanost úzce pojí s nedostatečným nebo nekvalitním spánkem. Proto choďte spát hned, jakmile pocítíte symptomy únavy nebo vyčerpanosti. Pokud chcete tělo uzdravit a navrátit mu ztracenou sílu, bude potřeba trocha péče. Nehledě na to, že pokud si náš mozek přes noc neodpočine, bude se poté dožadovat zbytečných rychlých cukrů v podobě energy drinků, sladkostí, kofeinu a tak podobně, což vede k další noci bez kvalitního spánku. Tyto nezdravé látky mohou totiž s našim cikradiánním rytmem pěkně zatočit.

Jak spánek zlepšit?

  • Omezte modré světlo alespoň hodinu před spaním.
  • Neřešte večer žádné nepříjemné nebo stresové situace.
  • Volte spíše lehčí večeře a hodinu a půl před spaním už nejezte.
  • Nepijte větší množství alkoholu před spaním.
  • Dejte šanci bylinkám (meduňka, kozlík lékařský…).
Směs SUPERCHILL podporuje kvalitní spánek a relaxaci díky obsaženým bylinkám v té nejvyšší kvalitě.

Pokuste se odstranit stres

Chronický stres nás ovlivňuje mnohem více, než je možná známo. Pokud jsme vystaveni nestálému tlaku, mozek začne reagovat vylučováním kortizolu a adrenalinu. S těmito hormony je pak naprosto nemožné se uvolnit a dostat se do pohody.

To vše ovlivňuje trávení, regeneraci a pochopitelně i spánek a mnoho dalších funkcí těla. Možná tedy za vaší vyčerpaností stojí právě dlouhodobý stres. Jak tlumit stres a snížit hladinu kortizolu radí kolega Lukáš.

Jak se zbavit stresu?

  • Dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Sport vyplavuje serotonin, což je hormon štěstí a čím jiným přebít stres než spokojeností, že?
  • Dopřejte si alespoň hodinu denně pouze pro sebe. Pečujte o svou pleť, vlasy, poslouchejte oblíbenou hudbu nebo čtěte pozitivní literaturu. Můžete se klidně i potkat s někým, koho rádi uvidíte. Prostě dělejte cokoliv, co vám dělá radost.
  • Přidejte si do svého jídelníčku kvalitní čokoládu. Stejně jako sport (a antidepresiva) i čokoláda zvyšuje serotonin v krvi a vy se tak budete cítit šťastnější.
  • Dejte šanci meditacím. Myslete na něco příjemného a pokuste se svou mysl naprosto zklidnit. Pokud vám tok rozbouřených myšlenek nejde zastavit, najděte si na internetu meditace vedené.

Vyvážený jídelníček je velmi důležitý

Nedostatek živin se dříve nebo později vždycky někde projeví. Často to v první řadě bývá chronická únava. Když tělo nemá kde brát energii, rozhodně jí nebude mít dostatek. Naopak v případě, že dopřejete tělu vše, oč si žádá, oplatí vám to. Dbejte sety na to, aby váš denní příjem byl dostatečný, pravidelný a pestrý. Lidské tělo, světe div se, potřebuje i sacharidy a tuky. Pokud je v jídelníčku máte jen minimálně, možná jsme právě přišli na příčinu vaší únavy.

čočková polévka
Nevíte si rady s recepty? Zkuste například tuto čočkovou polévku plnou vlákniny a rostlinných bílkovin.

Antioxidanty jako obrana před volnými radikály

Volné radikály nezpůsobují „pouze“ vrásky, ale zapříčiňují i oxidační stres, porušují imunitní systém a mohou mít na svědomí i dlouhodobou únavu. Ani jednu variantu nechceme, proto by nás antioxidanty měly zajímat. Antioxidanty právě volné radikály ničí. Jsou to především vitamíny A, C a E. Vyskytují se převážně v rostlinných potravinách jako je zelenina, ovoce a zelené superpotraviny (matcha, zelený ječmen a podobně).

Jak antioxidanty doplnit?

  • Pijte směs SUPERGREENS. Podpoříte tím nejen boj proti volným radikálům, ale i své trávení.
  • Zkuste matchu. Matcha je přímo nálož antioxidantů. Jsou to totiž jemně mleté lístky zeleného čaje, který dodává energii a navíc i bojuje s oxidačním stresem.
  • Zařaďte do svého jídelníčku poctivé kousky ovoce. To je asi nejpříjemnější doplnění antioxidantů na světě.
  • Nezapomínejte na červenou řepu. Jsou z ní výborné pokrmy a je ohromně zdravá.

Dodržujte pitný režim

Dehydratace je nejčastější příčinou nejen bolesti hlavy, ale i únavy. Vypít byste měli okolo 35 ml na jedno kilo tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2,5 litrů vody denně. Důležité je, pít skutečně vodu. Nesycenou a neslazenou. Nápoje s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a slazené tekutiny zase do těla dostávají rychlé cukry, které způsobují kolísání energie. Pokud vám čistá voda nechutná, můžete si ji zpestřit citrusy nebo mátou. Případně ji strádat s bylinnými nebo ovocnými čaji.

Jak na správný pitný režim?

  • Mějte láhev s vodou vždy po ruce.
  • Měřte, kolik jste už za den vypili.
  • Vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu, dehydruje.
  • Opatrně si také dávejte na nadměrné pití kávy či klasického zeleného čaje. Stejně jako alkohol, tyto nápoje organismus vysušují.
  • Nesolte tolik. Sůl tělo dokáže spolehlivě odvodnit a ani nemrknete. Místo soli využívejte spíše čerstvé bylinky.

Shrnutí

Chronická únava může mít mnoho příčin. Jediné, co ji však eliminuje je zdravý životní styl a pozitivní mysl. Občas, hlavně ze začátku, se to může zdát složité, ale věřte, že v momentě, kdy si tyto zdravé návyky vytvoříte (například na SUPERGREENS si prostě člověk musí zvyknout), nebudete litovat. Život bez únavy se žije mnohem lépe.

Chcete se dozvědět více o cirkadiánním rytmu?

Přečtěte si článek Cirkadiánní rytmus jsou vaše biologické hodiny, které vše řídí. Jak zajistit, aby tikaly správně?

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek