Ať chceme nebo ne, žijeme v závislosti na okolním prostředí, které se vyznačuje určitou mírou znečištění. Přes různé názory a dohady odborníků není pochyb o tom, že jsme prostřednictvím znečištěného životního prostředí vystavováni toxickým látkám. Mezi těmito toxiny bohužel nechybí ani těžké kovy, které jsou nebezpečné pro všechny živé organismy, člověka nevyjímaje.
Vnitřní prostředí člověka odráží prostředí vnější. Přesto máme zdraví ve svých rukou. Své vnitřní prostředí můžeme ovlivnit prostřednictvím zdravé stravy a zdravé životosprávy. Dokonce máme k dispozici i prostředky, které můžou odlehčit od těžkých kovů. Jedním z těch nejvýznamnějších je sladkovodní řasa chlorella.
VIDEO: Chlorella a její bohaté účinky.
BIO chlorella jako superpotravina
BIO chlorella je vyzdvihována pro své cenné složení a detoxikační účinky, dokonce má schopnost detoxikace od těžkých kovů. Je to právě mimořádné složení chlorelly, které ji dává její zajímavé účinky na lidské zdraví. Právě kvůli svému složení je chlorella označována také jako superpotravina. Nejde o jednu účinnou látku, jde hned o celé spektrum užitečných látek se zdraví prospěšnými vlastnostmi, které navíc v lidském těle působí synergickým efektem.
Pokud půjde o detoxikaci od těžkých kovů, chlorella je v první řadě prospěšná zejména pro obsah minerálních látek jako je vápník, hořčík, draslík, jód, také zinek, železo nebo měď. Jde o látky, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu.
Zajímavé je, že zinek, železo nebo měď jsou kovy, dokonce se někdy označují jako těžké kovy. Je to proto, že v nadměrně velkých dávkách mohou být pro organismus nebezpečné. To však nic nemění na tom, že se bez nich žádný lidský organismus neobejde, pochopitelně v malém množství, vhodné formě a optimálním poměru.
Co jsou to vlastně těžké kovy?
Těžké kovy (nebo polokovy) spojuje zásadní vlastnost – jsou prokazatelně ohrožením pro životní prostředí. Poškozují struktury živých organismů. Jsou rizikové pro zdraví člověka.
Jejich nebezpečí spočívá v tom, že se hromadí v živých tkáních, jejich negativní působení se násobí. Jsou přitom smrtelné i v nízkých koncentracích. Těžké kovy jsou všude kolem nás a mají jen velmi pomalý rozpad, to znamená, že z vnějšího prostředí jen tak nezmizí.
Mezi ty nejtoxičtější a nejnebezpečnější těžké kovy v současné době řadíme olovo, rtuť, arsen nebo kadmium. To jsou také ty, kterým je lidský organismus vystavován nejčastěji.
Vzpomeňme například tolik diskutované amalgámové plomby s obsahem rtuti. Těžké kovy však najdeme také v dalších předmětech všude kolem nás. I v běžné domácnosti mohou být skryty v úklidových a čisticích prostředcích, dokonce také nádobí nebo bižuterii.
K nejvýznamnějším zdrojům znečištění však nadále patří zpracování kovů a jejich průmyslové využití. Je to těžba a metalurgie, také automobilový průmysl, výroba barviv nebo plastů. Těžké kovy se však v přírodě vyskytují také jako produkty farmaceutického průmyslu.
Svoji roli hraje samozřejmě také zemědělství a nebezpečná hnojiva. Z kontaminované půdy se přitom těžké kovy dostávají i do vody a ovzduší. Ve svých pletivech je ukládají rostliny pěstované ve znečištěné půdě. Rostlinnou potravou se dostávají do orgánů živočichů a člověka, který je na konci potravinového řetězce.
Rtuť, olovo nebo kadmium se na talíř mohou dostat i z mořských ryb, které osídlují znečištěné mořské vody. Na to upozorňuje i RNDr. Anna Strunecká, DrSc. ve své publikaci Doba jedová. Právě velké mořské ryby jako je oblíbený tuňák, mečoun či žralok mají být největším zdrojem příjmu rtuti potravou.
Těžkými kovy se zabývají také vědci z ČZU v Praze, podívejte se na video:
V čem spočívá nebezpečí těžkých kovů?
Jak taková ryba s obsahem těžkých kovů může škodit? Jak nebezpečné vlastně těžké kovy jsou? Jak konkrétně ohrožují lidské zdraví?
- Těžké kovy poškozují především nervový systém a cévní soustavu.
- Hromadí se ve tkáních a orgánech, zejména v játrech a ledvinách a snižují jejich funkci.
- Údajně stojí za mnohými chronickými zdravotními potížemi se zdánlivě nejasným původem.
- Představují jeden z faktorů, který způsobuje chronické záněty.
- Narušují jednotlivé složky imunitního systému.
- Jsou jim připisovány i karcinogenní účinky.
Usazování těžkých kovů ve tkáních je přitom postupné, jejich účinky se tak neprojeví hned. Jejich působení nemusí být přímo patrné, je nenápadné, o to ničivější. To je také jedním z důvodů, proč jsou těžké kovy tak málo spojovány se jmenovanými zdravotními obtížemi a proč detoxikace od těžkých kovů stojí v pozadí za běžnými léčebnými metodami.
- Těžké kovy fungují jako oxidativní stres.
- Poškozují strukturu buněčných membrán.
- Působí jako enzymatické jedy.
Molekulárně se přímo vážou do látek, které jsou základem živých organismů (enzymy, bílkoviny, nukleové kyseliny). Ve tkáních obsazují místa, která patří esenciálním minerálním látkám. Těžké kovy obsazují volné vazby. Například:
- olovo nahrazuje vápník v kostech
- kadmium nahrazuje zinek
- arsen nahrazuje fosfor
- nikl nahrazuje hořčík nebo měď
Předpokladem hromadění těžkých kovů ve tkáních je tedy nedostatek minerálů.
Již bylo řečeno, že významným zdrojem celé řady cenných minerálů je BIO chlorella. Právě to z ní dělá detoxikační prostředek. Ale nejde jenom o samotný obsah minerálů.
Jak BIO chlorella pomáhá detoxikaci od těžkých kovů?
- Dodává tělu potřebné minerály. Znesnadňuje tak vazbu těžkých kovů.
- Působí zásaditě. Právě kyselé prostředí jde ruku v ruce s hromaděním toxinů ve tkáních.
- Je nejenom zdrojem minerálů, ale také cenných vitamínů. Řada z nich funguje jako antioxidanty. Antioxidanty jsou prospěšné při detoxikačních a regeneračních procesech v organismu.
- Díky obsahu vlákniny podporuje vylučování škodlivin prostřednictvím zažívacího traktu.
- BIO chlorella je užitečná také pro obsah proteinů a aminokyselin.
- Mimo to je také významným zdrojem chlorofylu, kterému jsou i samostatně připisovány detoxikační účinky. Chlorofyl funguje také jako zdroj hořčíku. Podporuje trávení a metabolismus. Protože detoxikace může probudit skryté záněty (a tím umožní jejich vyléčení), hodí se i protizánětlivé vlastnosti chlorofylu. Více o chlorofylu.
BIO chlorella nabízí komplexní složení, kdy jedna složka synergicky podporuje druhou. Jednotlivé složky jsou přitom v poměru, který je pro lidský organismus optimální.
Makro i mikroživiny jsou vždy užitečnější ve své přirozené podobě, v takové, v jaké se vyskytují v přírodě.
Přirozená podoba – právě to je výhodou BIO chlorelly.
Stejnou výhodou se pyšní i BIO spirulina, BIO zelený ječmen nebo BIO mladá pšenice, které jsou součástí směsi Blendea SUPERGREENS.