• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení

Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení

Citlivá kůže je problém, se kterým se potýká téměř každý. Projevy jsou dost individuální, ale nejčastěji nás trápí svědění, pálení, začervenání, krupička nebo vyrážka. Jak tomu zabránit anebo potíže alespoň zmírnit?

Citlivá kůže je problém, se kterým se potýká téměř každý. Projevy jsou dost individuální, ale nejčastěji nás trápí svědění, pálení, začervenání, krupička nebo vyrážka. Jak tomu zabránit anebo potíže alespoň zmírnit?

 

Citlivá kůže na dotek i bez. Jak jí ulevit?

Výsledkem zmíněných projevů může být popraskaná a suchá kůže, mohou se objevit pupínky, šupinky nebo zarudlé fleky. Tou nejhorší variantou jsou pak ekzémy a projevy atopie. To vše se může ukázat jak na obličeji, tak po celém těle. Pokožku hlavy nevyjímaje. Jak tedy takové problémy řešit a vlastně jak těmto problémům předcházet?

VÍTE, ŽE chronicky podrážděná pleť trápí zhruba 20 % populace?

Jak definovat typ pleti?  

  • pocity pnutí a diskomfortu – dehydratovaná pleť
  • oslabení ochranných funkcí, výskyt jemných vrásek – suchá a velmi suchá pleť
  • malé lesknoucí se zóny na nose a na tvářích – smíšená nebo mastná pleť
  • okamžitá reakce na sebemenší změnu – pleť citlivá na vlivy prostředí
  • vznik dermatitida nebo kopřivky – alergická pleť

suchá pokožka

Na každý typ citlivé pleti existuje vhodná mast nebo krém. Jen je nutné hledat a zkoušet.

 

Jak pečovat o citlivou pleť?

V péči o pleť je nezbytné zvolit správnou pečující kosmetiku. Jakmile se objeví jakékoli nepříjemné projevy, se kterými si sami nebudete vědět rady, nejlepším začátkem, jak s nimi začít bojovat, je diagnóza pleti. Tu vám udělá kožní lékař nebo lékárnice v lékárně, často se můžete obrátit i na svou kosmetičku.

TIP: Lidé s citlivou kůží by měli používat pouze lékárenské produkty, ideálně bez parfemace, parabenů a mýdla. V létě nikdy nezapomínejte svůj obličej chránit opalovacím krémem s faktorem 50. 

Díky diagnostice pleti zjistíte, jestli potřebujete spíše hydrataci, nebo naopak bojujete s mastnou pletí. Co rozhodně s citlivou pletí nezkoušejte, je čistění peelingem. Ten pleť akorát zbytečně rozdráždí.

Při odličování a čistění pleti vsaďte raději na čistění gelem nebo pěnou. Je důležité z pleti dostat veškerý make-up nebo nejrůznější nečistoty, které se na obličeji denně usazují.

 

Díky správnému večernímu čištění bude pleť moci opět dýchat a vyplavovat škodliviny. Pokud bychom ji večer správně neošetřili, zůstala by ucpaná a škodliviny by po čase začaly způsobovat problémy – od únavy a zhoršení stavu pokožky až třeba po akné.říká vizážistka školy líčení Surface Barbora Nevická

 

ochrana pleti před sluncem

Faktor 50 by měl být základ, především pak na pokožku obličeje. 

 

Jaké jsou zásady správného čistění citlivé pleti? 

  • pleť čistěte ráno i večer
  • nezapomínejte ji čistit i v případě, že nejste nalíčená
  • citlivou pleť nikdy nedrhněte, jen jemně přejíždějte po kůži
  • místo peelingu použijte čisticí gel nebo pěnu
  • nemyjte si obličej mýdlem

Jak pečovat o citlivou pokožku těla?

Pokud trpíte citlivou nebo alergickou pokožkou, i tělu musíte věnovat odpovídající péči. Především je potřeba ji často a důkladně hydratovat. Pro řádnou hydrataci je pochopitelně nejlepší dopřávat tělu vodu. Tu ale hlavně zevnitř – tedy poctivě dodržovat pitný režim. Vodu načerpáte také z mnoha potravin, k tomu se ale ještě dostaneme. Největším paradoxem je to, že citlivé a suché kůži škodí voda. Bohužel – vysušuje! 

 

Nejde sice o klasickou potravinu, ale voda je pro organismus velmi důležitá, a to nejen jako nositelka tzv. „hydratace“ (zavodnění neboli dodání dostatku tekutin), ale i jako transportní médium pro vitaminy a minerální látky. Odvádí také z těla zplodiny metabolismu – je pro organismus zcela nenahraditelná. Pro citlivou pleť se doporučuje nejlépe čistá, nízko mineralizovaná neperlivá voda.píše server www.institutcitlivepleti.cz

 

Co neobstará voda, zachrání kvalitní a hutný krém, který můžete aplikovat ještě na vlhkou pokožku těla, aby se vám lépe vstřebal a nezanechával lepivý nebo mastný film. Čím hutnější krém nebo tělové mléko, tím lepší hydratace a pocit úlevy od svědění nebo pnutí.

Kromě tělového krému můžete používat i oleje. Například 100% kokosový olej je naprosto skvělý, výživný, rychle se vstřebává, kůži hydratuje a nijak ji nedráždí.

TIP: pokud se nechcete olejem přímo mazat, přidejte pár kapek do koupele. Kůže se krásně uvolní, zvláční a bude pak ještě lépe vstřebávat tělové mléko. 

Jak pečovat o citlivou vlasovou pokožku?

Máte-li pocit, že vaše pokožka hlavy pne a svědí, na noc si ji můžete namazat právě olejem. Druhý den je pochopitelně potřeba vlasy umýt a v tom nejlepším případě nechat volně proschnout.

Dalšími dobrými tipy pro uvolnění napětí vlasové pokožky je třeba častá masáž hlavy, aby docházelo k pravidelnému prokrvení. Navíc je to velmi příjemné a skvělé na odbourání stresu. V zimě je dobré hlavu chránit čepicí, v létě zase kloboukem před sluncem. Obecně je lepší nosit vlasy co nejvíc rozpuštěné a nestahovat je do pevných drdolů.

klobouk - ochrana před sluncem

Klobouky jsou letos navíc dost IN 🙂 

 

Pomůže kůži hormonální antikoncepce? 

Hormonální antikoncepce jakožto lék na akné nebo atopický ekzém je spíše mýtus. Možná to na někoho funguje, ale lékaři to rozhodně nedoporučují.

Po vysadení hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť k zhoršeniu prejavov akné, lokálnu liečbu doporučí po vyšetrení dermatológ. Hormonálna antikoncepcia sa neindikuje jako liečba pri atopickej dermatitíde.vysvětluje MUDr. Božena Grünwaldová, dermatoložka

https://www.youtube.com/watch?v=mFM_ngNN5bc

Preventivní tipy pro ty nejcitlivější

  • dejte si raději sprchu než koupel – koupel ve vaně pokožku vysušuje
  • pečlivě si čistou vodou oplachujte sprchové gely i pěny z těla i obličeje
  • nechte si udělat diagnostiku pleti a používejte přípravky určené přesně pro vás
  • používejte produkty, které chrání proti tvrdé vodě
  • pokožku sušte jemným poklepáváním ručníku, nikdy ne drsným třením
  • snažte se vyvarovat koupání v chlorovaných bazénech a na přírodních špinavých koupalištích
  • mažte se, mažte se, mažte se
  • A pozor, totéž platí například i pro miminka

citlivá kůže u miminek

Pokožka miminek je obzvláště citlivá a vyžaduje speciální pozornost a péči. 

 

Jídelníček pro citlivky

Když se špatně nebo málo vyspíte, máte kruhy pod očima. Když se mračíte, máte vrásky. No a když špatně jíte, opět vám to tělo vrátí. Dbejte tedy na to, aby váš jídelníček byl vyvážený, pestrý a abyste měla dostatek vitamínů a minerálů.

Ano, i jídlo má obrovský vliv na to, jak se pak bude chovat vaše kůže. A právě alergickou a citlivou kůži můžete jídlem krásně zklidnit. Anebo ji naopak ještě víc podráždit. Takže pozor na následující sousta.

  • suchá pleť potřebuje dostatek zinku a vitaminu C
  • vitamin A zabrání tvorbě tmavých skvrn na kůži
  • nedostatek vitaminu B12 znamená rychlejší stárnutí pleti
  • nedostatek vitaminu B6 způsobuje vyrážky a popraskání kůže
  • Vitamin C vám zajistí pomeranč a citrusy. Dále ale také jahody, kiwi, červená paprika, brokolice nebo zelí.
  • Vitamin A najdete v lososovi, pstruhovi, kozím sýru nebo v sýru Feta v čedaru, ve vajíčku uvařeném natvrdo. Dále také v batátech, mangu, melounu, mandarinkách nebo nektarinkách.
  • Vitamin B12 nabízí ryby, mléčné výrobky, hovězí, vepřové a jehněčí maso.
  • Vitamin B6 je třeba v luštěninách, sóje, bramborech nebo v drůbežím mase.

stárnutí pleti

Různé drobné zdravotní potíže, únava, kosmetické vady a psychické rozlady mohou být první známkou toho, že v našem organismu chybí některé vitamíny.píše server www.doktorka.cz

 

olivy pro zklidnění pokožky

Olivy mají zázračné účinky na kůži. 

Olivy – jejich zázračné účinky na zdraví jako celek i na kůži znali již antické národy. Olivy obsahují nejen velmi kvalitní olivový olej, který má antioxidační i zvláčňující účinky a působí zvenku i zevnitř, ale také vitaminy rozpustné v tucích A, D, E a K, které organismus vyživují a také působí antioxidačně. Zásadní je i přínos tzv. flavonoidů – látek, které mají zpevňující vliv na kůži a pomáhají udržovat její pružnost tím, že působí na kolagenní vlákna. Flavonoidy působí i jako antioxidanty – spolu s vitaminem D a A chrání kůži zejména před poškozením UV zářením.říká portál institutcitlivepleti.cz

 

Jídelníček podle typu pleti

Každý typ pleti potřebuje jiné doplňky stravy. Jak správně vybrat?

  • Citlivá pleť potřebuje ochladit, takže pokud trpíte ekzémy, vyrážkami nebo přecitlivělostí na horko, jezte hodně ovoce, zeleniny a mléčné výrobky. Skvělé jsou i mátové nápoje. Co vám naopak může pleť zhoršit, jsou pálivá jídla a koření nebo sůl.
  • Suchá pleť potřebuje tuky, čili ořechy, avokádo nebo tučné rybí maso. Co by ji naopak mohlo vysušit je kofein a nikotin, takové „dobroty“ tedy nedoporučujeme.
  • Mastná pleť potřebuje čistotu, a to i co se jídla týče. Odlehčete tedy svůj jídelníček a jezte převážně nízkotučná jídla. Zkuste se co nejvíce vyhnout smaženému, mastnému a sladkému. Dopřejte si občas detox a uvidíte, že vám i vaší pleti bude brzy líp.

Pitný režim: „Všeobecně bez ohledu na typy pleti je důležité pít denně 2-3 litry tekutin, nejlépe neperlivé vody. Dehydrované pleti nepomůže sebelepší hydratační krém, když nedoplníte tekutiny zevnitř!“ Říká výživová poradkyně Mgr. Zuzana Douchová, a pokračuje: „Když pijeme málo a naše pleť je dehydrovaná, dochází k ucpávání póru, zánětům a kožním potížím. V první řadě bychom tedy měly hodně pít, abychom podpořili každodenní čistící proces pokožky a zabránily usazování.“

Blendea SUPERGREENS a její zdravotní účinky na kůži

Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Jen jedna lžička denně zajistí vašemu tělu přísun důležitých látek pro pevné zdraví. A také zdravou pokožku.

  • Mladá pšenice zbavuje tělo nečistot, těžkých kovů a jiných toxinů – působí tím tedy dobře i na pokožku
  • Zelený ječmen čistí pleť
  • Spirulina zpomaluje stárnutí pleti
  • Chlorella funguje jako přírodní antibiotikum a urychluje proces detoxikace

Blendea koupit

Do směsi Blendea se nepřidávají žádná chemická aditiva (barviva, konzervanty, či jiné syntetické přísady). Všechny rostliny se pěstují v čistých oblastech, bez umělých hnojiv a postřiků. I to pochopitelně přilepšuje zdraví vaší pleti.

Zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS také dodává energii, povzbuzuje metabolismus a je vhodným doplňkem při očistných kúrách. Vyzkoušejte ji a přesvědčte se sama 🙂 

 

Další články o zlepšení pleti a častých problémech

Antioxidanty a pleť - všeho moc škodí včetně antioxidantů
Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení
5 běžných, každodenních vlivů, které škodí pleti a dělají ji starší
Léčba akné a jizev – jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?
Akné – nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?
9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky
Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti
autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek