• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Intuitivní stravování: Krátkodobý trend nebo konečně ta správná cesta ke zdraví

Intuitivní stravování: Krátkodobý trend nebo konečně ta správná cesta ke zdraví

Stravování je nekonečné téma plné trendů a odříkání potravin, které máme rádi, jen kvůli neustálé snaze zhubnout a nespokojeností s vlastní postavou. Existuje nespočet diet, po kterých je výsledek sice hezký, ale rozhodně ne udržitelný a ještě za cenu toho, že si nemůžeme dát svou oblíbenou čokoládu. Zdá se, že řešením je právě intuitivní stravování.

Co přesně je intuitivní stravování?

Seznamte se se stylem stravování, který je zaměřený především na pozitivní vztah k jídlu než na omezování a počítání kalorií. Intuitivní stravování nemá ani tolik za cíl zhubnout jako přijmout své tělo a dát mu vše, co si samo žádá.

K tomuto stravovacímu odvětví se hlásí Evelyn Tribole a Elyse Resch, které napsaly už několik knih a už přes 20 let se snaží mezi lidi dostat sebelásku a dobrý vztah k jídlu. Úspěch však sklízí až v poslední době.

VIDEO: Intuitivní stravování aneb naše tělo ví, co potřebuje

10 zásad intuitivního stravování podle Evelyn a Elyse

  1. Odmítání diet – Přestat věřit a čekat, že nám ke štíhlé postavě pomůže dieta, která nás bude spíše rozčilovat a omezovat.
  2. Respektovat hlad – Zde neexistuje žádné pravidlo, v kolik hodin se přesně musíme najíst. Hlad je prosba těla o energii a živiny. Neměli bychom ho ignorovat.
  3. Přijmout všechna jídla – I ta méně výživná. Jíst to, na co máme zrovna chuť a bez výčitek.
  4. Přestat jídlo soudit – Není žádné dobré ani špatné jídlo. Dobrý vztah bychom měli mít ke každému jídlu i potravině.
  5. Najít v jídle zálibu – Nejíst jen kvůli hladu, ale proto, abychom měli ze stravy požitek.
  6. Poznat, kdy jsme sytí – Nepřejídat se, přijmout tolik jídla, kolik naše tělo skutečně potřebuje.
  7. Neřešit emoce jídlem – Cukry sice přináší lepší náladu, ale to neznamená, že je to správná cesta.
  8. Naučit se respektovat své tělo – Každý jsme jiný, proto bychom se měli mít radi takoví, jací jsme.
  9. Sportovat – Pohyb nám dodá pozitivní energii a nabudí nás. Navíc pokud chceme zpevnit své tělo, pohyb je opravdu stěžejní. Dostane nás do kalorického deficitu, díky čemuž hubneme.
  10. Cítit vděčnost za zdraví – Dokonalý jídelníček nerovná se automaticky zdraví. Najděme si takové stravovací návyky, po kterých se budeme cítit dobře a naše zdraví bude vzkvétat.

Všechno to zní tak logicky a lehce, že? Přesto, abyste mohli takto fungovat a stravovat se intuitivně, měli byste mít alespoň malý přehled o tom, co má kolik kalorií a živin. Nechceme totiž, aby došlo k nedostatku některých vitamínů nebo bílkovin. U veganů je častým problémem vitamín B12, tak na to pozor.

Snídaňové francouzské toasty
Francouzské toasty ke snídani jednoduše nejdou odmítnout

Když mám na něco chuť, je to automaticky intuitivní potřeba těla?

Časté výlety do lednice nebo ujídání oříšků či brambůrek. Té chuti se nedokážeme zbavit a neustále máme potřebu jíst další a další. To už zajisté není potřeba těla, ale naší mysli.

Jak říká jedno z pravidel, neměli bychom se nechat ovládnout nudou nebo třeba smutkem. Začátky intuitivního stravování by se měly jistě trochu hlídat a naplno se řídit danými pravidly, abychom nesklouzli k neřízenému přejídání. Časem si na své tělo jistě zvykneme a spolehlivě poznáme, co si žádá.

Výhody intuitivního stravování

  • Zvýšuje sebevědomí
  • Udržuje tělesnou hmotnost
  • Vyhýbá se jojo efektu
  • Podporuje pozitivní vztah k jídlu i ke svému tělu
  • Podporuje dobré naladění mysli

Z celého konceptu stravování dle intuice vychází, že je stejně nejdůležitější být v psychické pohodě a milovat své tělo. To je základ úspěchu.

Je však ale důležité, mít alespoň malý přehled o tom, co jíte a naladit se na vlnu zdravého životního stylu. Najít si cestu, která bude našemu tělu dělat nejlépe. Protože i zdravá strava se dá dělat chutně.

DÁLE ČTĚTE: Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky + ROZHOVOR se specialistkou.

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek