• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Hubnout se pokoušel pravděpodobně už asi každý. Je to obrovské téma, kolem kterého se koncentrují různé rady a ty nemusí být vždy pravdivé. Proto jsme poprosili naší nutriční terapeutku, aby nám přiblížila, jak zhubnout doopravdy a zdravou cestou. Tipy, které vám v tomto článku předáme, jsou jasným důkazem toho, že žádné "čaje na hubnutí" asi nikdy fungovat nebudou. Redukce váhy není složitý proces, ale je třeba ho správně pochopit. Tak pojďme na to.

Video s nutriční specialistkou.

Tento článek přímo vychází z tvrzení, která nám poskytla Kristýna Kubíková, nutriční specialistka. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, můžete se s ní spojit pomocí naší Online poradny.

Začněte nastartováním metabolismu

Na úvod bychom mohli upřesnit, co to metabolismus vlastně je. Metabolismus je řada biochemických procesů, které přeměňují přijmuté živiny na energii potřebnou k fungování organismu. Energii nás totiž stojí i ty základní životní funkce a to je ten důvod, proč člověk potřebuje přijmout alespoň to minimum energie. Jednoduše prostě proto, aby přežil a tomu se říká bazální metabolismus. Výši bazálního metabolismu (neboli tedy energie, která se spotřebovávána bez potřeby pohybu) ovlivňuje věk, pohlaví a množství svalové hmoty. Čím bude tato hodnota vyšší, tím bude vyšší i celkový výdej energie za den.

Některé faktory bazálního metabolismus sice změnit nemůžeme, ale i tak se tato funkce organismu dá v podstatě jednoduše ovlivnit. Tvoří totiž až 70% celkového výdeje energie, proto se tento krok velmi vyplatí.

Jak zrychlit spalování bazálního metabolismu?

Pohyb

To, že se díky sportu hubne, vás asi nepřekvapí. Možná budete asi překvapení, když vám řekneme, že pravidelný pohyb zvyšuje hodnotu bazálního metabolismu. Aktivnější člověk tedy spaluje v klidovém režimu více než ten pasivní. Sport navíc i podporuje růst svalů a ty bazální metabolismus ovlivňují také. Jeden kilogram svalové tkáně dokáže v klidu spálit až 13,5 kcal. Tuk spálí pouze 4 kcal. Silového tréninku byste se tedy neměli bát a to ani při hubnutí.

Pohyb je přínosný pro celkové zdraví těla.

Pravidelný a dostatečný jídelníček

Drastická dieta ani kalorický deficit u zrychlení bazálního metabolismu rozhodně na místě není. Pokud totiž budete pravidelně dávat tělu dostatek živin a energie, dovolí vám pracovat s tou přebytečnou, jelikož si nebude muset dělat žádné zásoby. Pokud by to bylo naopak a váš organismus by hladověl, žádné standardní procesy nebudou probíhat tak, jak by měly.. Pravidelně a dostatečně se proto rozumí 3-5 plnohodnotných chodů denně. Snídaně, oběd a večeře. Snídaně je pro dobré fungování bazálního metabolismu možná i důležitější než si myslíte. Tělo totiž přes noc aktivně regeneruje, na což vynakládá velké množství energie, kterou je potřeba doplnit. Navíc i pro trávení je potřeba energie, takže spalujete i tím ?

A také nezapomeňte, že by jídelníček měl být opravdu rozmanité. Vyhýbat se komplexním sacharidům nebo tukům rozhodně není dobrá volba. Všechny makroživiny jsou v určitém množství pro zdravé tělo důležité.

Potraviny, které metabolismus zrychlují:

  • Suroviny bohaté na bílkoviny – Maso, mléčné výrobky, luštěniny…
  • Potraviny s vysokým obsahem vitamínů – Zelenina, ovoce, komplexní sacharidy…
  • Gaurana – Rostlina, která obsahuje vysoké množství kofeinu.
  • Synefrin – Alkaloid z pomerančovníku hořkého. Účinkuje na tělo podobně jako adrenalin a podporuje termogenezi.
  • Kapsaicin – Přírodní alkaloid vyskytující se v chilli papričkách.
  • Chrom – Přirozeně zvyšuje účinnost inzulínu a napomáhá udržovat normální hladinu glukózy. Potlačuje chuť na sladké (med, ořechy, rajčata, brokolice…).

Pitný režim

Nejenže je tělo bez řádného pitného režimu často zavodněné a může kvůli tomu vypadat otekle, ale nemohla by ani probíhat látková výměna a různé další biochemické procesy. Přece jen je lidské tělo tvořeno hlavně vodou.

Správný pitný režim je 35-40 ml neslazených a nesycených tekutin na kilogram tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2 litry tekutin denně.

Přírodní stimulanty

K nastartování metabolismu můžete využít i přírodní stimulanty, které vám s tím pomohou. Káva nebo zelený čaj ručičky metabolismu dokáží rozpohybovat moc hezky a navíc i dodají energii. Vyzkoušet můžete například kávu nebo klasický zelený čaj, ale úplně nejlepší účinky má matcha. Energie z ní přichází postupně a únava následně není poté tak náhlá jako po kávě. Navíc tělu dodá obrovské množství antioxidantů, které jsou nezbytné prů správné fungování imunity.

Matcha je vysoce koncentrovaný zelený čaj a má pro tělo kouzelné účinky.

Kvalitní a dostatečný spánek

Kolem spánku se točí celé lidské zdraví. V noci totiž probíhá regenerace. Pokud tento proces nebude spánkem dostatečně podporován, váš mozek bude další den unavený. Budete mít větší chutě na sladké (a to hubnutí moc nepomáhá) a vaše aktivita se sníží. V případě, že budete spánek zanedbávat dlouhodobě, dojde ke zpomalení metabolismu.

Co si z toho odnést?

Rozházený a pomalý metabolismus může trápit spoustu žen i mužů, a proto je potřeba, zaměřit se na zdravý životní styl. Bez pohybu hubnout moc nejde, to víme všichni. Nejde to ale ani bez těchto dalších zmíněných bodů. Je tedy dobré, osvojit si nejprve tyto zdravé návyky a až poté stoupnout na váhu a stanovit i jasné cíle. Bazální metabolismus, jak bylo již zmíněno, zastává přibližně 70% celkového výdeje energie. Opravdu na něj nezapomínejte.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se.

Náš blog je plný zdravých a lahodných receptů.
Recept na skořicovou ovesnou kaši

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

3 komentáře: “Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku”

  1. Dobrý den,chci zredukovat svoji váhu a samozřejme cítit se lépe,můžete mi poradit jak začít nebo postřupovat.Děkuji

    • Dobrý den,
      jako prodejce zdravých potravin jídelníčky ani tréninkové plány nesestavujeme. Doporučím Vám ale Mgr. Kristýnu Kubíkovou, která se poradenství a výživovým plánům věnuje profesionálně, a zároveň zákazníkům značky Blendea pomáhá vybrat vhodné výrobky, pokud je chtějí zařadit a zatím si nevědí vybrat ten správný. Konzultaci si domluvíte přímo přes její stránku https://jidlosrozumem.cz/
      Přeji krásný den a rychlé dosažení všech cílů, které máte 🙂

  2. Dobrý den chci zhubnout vážím 98kg jsem diabeticka léčím se z játry už 6 let mám křeče v nohách už i ruce se mi občas kroutí můžete mi prosím pomoc děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek