• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Hubnout se pokoušel pravděpodobně už asi každý. Je to obrovské téma, kolem kterého se koncentrují různé rady a ty nemusí být vždy pravdivé. Proto jsme poprosili naší nutriční terapeutku, aby nám přiblížila, jak zhubnout doopravdy a zdravou cestou. Tipy, které vám v tomto článku předáme, jsou jasným důkazem toho, že žádné "čaje na hubnutí" asi nikdy fungovat nebudou. Redukce váhy není složitý proces, ale je třeba ho správně pochopit. Tak pojďme na to.

Video s nutriční specialistkou.

Tento článek přímo vychází z tvrzení, která nám poskytla Kristýna Kubíková, nutriční specialistka. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, můžete se s ní spojit pomocí naší Online poradny.

Začněte nastartováním metabolismu

Na úvod bychom mohli upřesnit, co to metabolismus vlastně je. Metabolismus je řada biochemických procesů, které přeměňují přijmuté živiny na energii potřebnou k fungování organismu. Energii nás totiž stojí i ty základní životní funkce a to je ten důvod, proč člověk potřebuje přijmout alespoň to minimum energie. Jednoduše prostě proto, aby přežil a tomu se říká bazální metabolismus. Výši bazálního metabolismu (neboli tedy energie, která se spotřebovávána bez potřeby pohybu) ovlivňuje věk, pohlaví a množství svalové hmoty. Čím bude tato hodnota vyšší, tím bude vyšší i celkový výdej energie za den.

Některé faktory bazálního metabolismus sice změnit nemůžeme, ale i tak se tato funkce organismu dá v podstatě jednoduše ovlivnit. Tvoří totiž až 70% celkového výdeje energie, proto se tento krok velmi vyplatí.

Jak zrychlit spalování bazálního metabolismu?

Pohyb

To, že se díky sportu hubne, vás asi nepřekvapí. Možná budete asi překvapení, když vám řekneme, že pravidelný pohyb zvyšuje hodnotu bazálního metabolismu. Aktivnější člověk tedy spaluje v klidovém režimu více než ten pasivní. Sport navíc i podporuje růst svalů a ty bazální metabolismus ovlivňují také. Jeden kilogram svalové tkáně dokáže v klidu spálit až 13,5 kcal. Tuk spálí pouze 4 kcal. Silového tréninku byste se tedy neměli bát a to ani při hubnutí.

Pohyb je přínosný pro celkové zdraví těla.

Pravidelný a dostatečný jídelníček

Drastická dieta ani kalorický deficit u zrychlení bazálního metabolismu rozhodně na místě není. Pokud totiž budete pravidelně dávat tělu dostatek živin a energie, dovolí vám pracovat s tou přebytečnou, jelikož si nebude muset dělat žádné zásoby. Pokud by to bylo naopak a váš organismus by hladověl, žádné standardní procesy nebudou probíhat tak, jak by měly.. Pravidelně a dostatečně se proto rozumí 3-5 plnohodnotných chodů denně. Snídaně, oběd a večeře. Snídaně je pro dobré fungování bazálního metabolismu možná i důležitější než si myslíte. Tělo totiž přes noc aktivně regeneruje, na což vynakládá velké množství energie, kterou je potřeba doplnit. Navíc i pro trávení je potřeba energie, takže spalujete i tím ?

A také nezapomeňte, že by jídelníček měl být opravdu rozmanité. Vyhýbat se komplexním sacharidům nebo tukům rozhodně není dobrá volba. Všechny makroživiny jsou v určitém množství pro zdravé tělo důležité.

Potraviny, které metabolismus zrychlují:

 • Suroviny bohaté na bílkoviny – Maso, mléčné výrobky, luštěniny…
 • Potraviny s vysokým obsahem vitamínů – Zelenina, ovoce, komplexní sacharidy…
 • Gaurana – Rostlina, která obsahuje vysoké množství kofeinu.
 • Synefrin – Alkaloid z pomerančovníku hořkého. Účinkuje na tělo podobně jako adrenalin a podporuje termogenezi.
 • Kapsaicin – Přírodní alkaloid vyskytující se v chilli papričkách.
 • Chrom – Přirozeně zvyšuje účinnost inzulínu a napomáhá udržovat normální hladinu glukózy. Potlačuje chuť na sladké (med, ořechy, rajčata, brokolice…).

Pitný režim

Nejenže je tělo bez řádného pitného režimu často zavodněné a může kvůli tomu vypadat otekle, ale nemohla by ani probíhat látková výměna a různé další biochemické procesy. Přece jen je lidské tělo tvořeno hlavně vodou.

Správný pitný režim je 35-40 ml neslazených a nesycených tekutin na kilogram tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2 litry tekutin denně.

Přírodní stimulanty

K nastartování metabolismu můžete využít i přírodní stimulanty, které vám s tím pomohou. Káva nebo zelený čaj ručičky metabolismu dokáží rozpohybovat moc hezky a navíc i dodají energii. Vyzkoušet můžete například kávu nebo klasický zelený čaj, ale úplně nejlepší účinky má matcha. Energie z ní přichází postupně a únava následně není poté tak náhlá jako po kávě. Navíc tělu dodá obrovské množství antioxidantů, které jsou nezbytné prů správné fungování imunity.

Matcha je vysoce koncentrovaný zelený čaj a má pro tělo kouzelné účinky.

Kvalitní a dostatečný spánek

Kolem spánku se točí celé lidské zdraví. V noci totiž probíhá regenerace. Pokud tento proces nebude spánkem dostatečně podporován, váš mozek bude další den unavený. Budete mít větší chutě na sladké (a to hubnutí moc nepomáhá) a vaše aktivita se sníží. V případě, že budete spánek zanedbávat dlouhodobě, dojde ke zpomalení metabolismu.

Co si z toho odnést?

Rozházený a pomalý metabolismus může trápit spoustu žen i mužů, a proto je potřeba, zaměřit se na zdravý životní styl. Bez pohybu hubnout moc nejde, to víme všichni. Nejde to ale ani bez těchto dalších zmíněných bodů. Je tedy dobré, osvojit si nejprve tyto zdravé návyky a až poté stoupnout na váhu a stanovit i jasné cíle. Bazální metabolismus, jak bylo již zmíněno, zastává přibližně 70% celkového výdeje energie. Opravdu na něj nezapomínejte.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se.

Náš blog je plný zdravých a lahodných receptů.
Recept na skořicovou ovesnou kaši

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

3 komentáře: “Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku”

 1. Dobrý den,chci zredukovat svoji váhu a samozřejme cítit se lépe,můžete mi poradit jak začít nebo postřupovat.Děkuji

  • Dobrý den,
   jako prodejce zdravých potravin jídelníčky ani tréninkové plány nesestavujeme. Doporučím Vám ale Mgr. Kristýnu Kubíkovou, která se poradenství a výživovým plánům věnuje profesionálně, a zároveň zákazníkům značky Blendea pomáhá vybrat vhodné výrobky, pokud je chtějí zařadit a zatím si nevědí vybrat ten správný. Konzultaci si domluvíte přímo přes její stránku https://jidlosrozumem.cz/
   Přeji krásný den a rychlé dosažení všech cílů, které máte 🙂

 2. Dobrý den chci zhubnout vážím 98kg jsem diabeticka léčím se z játry už 6 let mám křeče v nohách už i ruce se mi občas kroutí můžete mi prosím pomoc děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

4 novinky v prodeji: Bylinné olejové kapky Blendea s MCT olejem. Jak je vyrábíme a jaké mají účinky?

12.09.2022

Neúnavně vyvíjíme nové produkty a na e-shop právě přidáváme 4 nové druhy bylinných kapek s MCT olejem. V článku vám chci představit olejové kapky, účinky jednotlivých extraktů a zároveň účinky kokosového MCT oleje. Všechny olejové kapky Blendea jsou určeny pro každodenní užívání a já již dnes věřím, že si je rychle oblíbíte 🙂

Číst celý článek

Jak snížit kortizol? Kromě redukce stresu jsou nezbytné zdravé návyky (11 tipů)

15.08.2022

Různým druhům stresu čelíme každý den všichni. Stres zvyšuje sekreci hormonu kortizolu, který sice potřebujeme, ale dlouhodobě vysoká hladina je škodlivá. Našim společným cílem je proto snížení hladiny kortizolu.

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.