• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku

Hubnout se pokoušel pravděpodobně už asi každý. Je to obrovské téma, kolem kterého se koncentrují různé rady a ty nemusí být vždy pravdivé. Proto jsme poprosili naší nutriční terapeutku, aby nám přiblížila, jak zhubnout doopravdy a zdravou cestou. Tipy, které vám v tomto článku předáme, jsou jasným důkazem toho, že žádné "čaje na hubnutí" asi nikdy fungovat nebudou. Redukce váhy není složitý proces, ale je třeba ho správně pochopit. Tak pojďme na to.

Video s nutriční specialistkou.

Tento článek přímo vychází z tvrzení, která nám poskytla Kristýna Kubíková, nutriční specialistka. Pokud byste měli jakékoliv dotazy, můžete se s ní spojit pomocí naší Online poradny.

Začněte nastartováním metabolismu

Na úvod bychom mohli upřesnit, co to metabolismus vlastně je. Metabolismus je řada biochemických procesů, které přeměňují přijmuté živiny na energii potřebnou k fungování organismu. Energii nás totiž stojí i ty základní životní funkce a to je ten důvod, proč člověk potřebuje přijmout alespoň to minimum energie. Jednoduše prostě proto, aby přežil a tomu se říká bazální metabolismus. Výši bazálního metabolismu (neboli tedy energie, která se spotřebovávána bez potřeby pohybu) ovlivňuje věk, pohlaví a množství svalové hmoty. Čím bude tato hodnota vyšší, tím bude vyšší i celkový výdej energie za den.

Některé faktory bazálního metabolismus sice změnit nemůžeme, ale i tak se tato funkce organismu dá v podstatě jednoduše ovlivnit. Tvoří totiž až 70% celkového výdeje energie, proto se tento krok velmi vyplatí.

Jak zrychlit spalování bazálního metabolismu?

Pohyb

To, že se díky sportu hubne, vás asi nepřekvapí. Možná budete asi překvapení, když vám řekneme, že pravidelný pohyb zvyšuje hodnotu bazálního metabolismu. Aktivnější člověk tedy spaluje v klidovém režimu více než ten pasivní. Sport navíc i podporuje růst svalů a ty bazální metabolismus ovlivňují také. Jeden kilogram svalové tkáně dokáže v klidu spálit až 13,5 kcal. Tuk spálí pouze 4 kcal. Silového tréninku byste se tedy neměli bát a to ani při hubnutí.

Pohyb je přínosný pro celkové zdraví těla.

Pravidelný a dostatečný jídelníček

Drastická dieta ani kalorický deficit u zrychlení bazálního metabolismu rozhodně na místě není. Pokud totiž budete pravidelně dávat tělu dostatek živin a energie, dovolí vám pracovat s tou přebytečnou, jelikož si nebude muset dělat žádné zásoby. Pokud by to bylo naopak a váš organismus by hladověl, žádné standardní procesy nebudou probíhat tak, jak by měly.. Pravidelně a dostatečně se proto rozumí 3-5 plnohodnotných chodů denně. Snídaně, oběd a večeře. Snídaně je pro dobré fungování bazálního metabolismu možná i důležitější než si myslíte. Tělo totiž přes noc aktivně regeneruje, na což vynakládá velké množství energie, kterou je potřeba doplnit. Navíc i pro trávení je potřeba energie, takže spalujete i tím ?

A také nezapomeňte, že by jídelníček měl být opravdu rozmanité. Vyhýbat se komplexním sacharidům nebo tukům rozhodně není dobrá volba. Všechny makroživiny jsou v určitém množství pro zdravé tělo důležité.

Potraviny, které metabolismus zrychlují:

 • Suroviny bohaté na bílkoviny – Maso, mléčné výrobky, luštěniny…
 • Potraviny s vysokým obsahem vitamínů – Zelenina, ovoce, komplexní sacharidy…
 • Gaurana – Rostlina, která obsahuje vysoké množství kofeinu.
 • Synefrin – Alkaloid z pomerančovníku hořkého. Účinkuje na tělo podobně jako adrenalin a podporuje termogenezi.
 • Kapsaicin – Přírodní alkaloid vyskytující se v chilli papričkách.
 • Chrom – Přirozeně zvyšuje účinnost inzulínu a napomáhá udržovat normální hladinu glukózy. Potlačuje chuť na sladké (med, ořechy, rajčata, brokolice…).

Pitný režim

Nejenže je tělo bez řádného pitného režimu často zavodněné a může kvůli tomu vypadat otekle, ale nemohla by ani probíhat látková výměna a různé další biochemické procesy. Přece jen je lidské tělo tvořeno hlavně vodou.

Správný pitný režim je 35-40 ml neslazených a nesycených tekutin na kilogram tělesné váhy. 70 kilový člověk by tedy měl vypít přibližně 2 litry tekutin denně.

Přírodní stimulanty

K nastartování metabolismu můžete využít i přírodní stimulanty, které vám s tím pomohou. Káva nebo zelený čaj ručičky metabolismu dokáží rozpohybovat moc hezky a navíc i dodají energii. Vyzkoušet můžete například kávu nebo klasický zelený čaj, ale úplně nejlepší účinky má matcha. Energie z ní přichází postupně a únava následně není poté tak náhlá jako po kávě. Navíc tělu dodá obrovské množství antioxidantů, které jsou nezbytné prů správné fungování imunity.

Matcha je vysoce koncentrovaný zelený čaj a má pro tělo kouzelné účinky.

Kvalitní a dostatečný spánek

Kolem spánku se točí celé lidské zdraví. V noci totiž probíhá regenerace. Pokud tento proces nebude spánkem dostatečně podporován, váš mozek bude další den unavený. Budete mít větší chutě na sladké (a to hubnutí moc nepomáhá) a vaše aktivita se sníží. V případě, že budete spánek zanedbávat dlouhodobě, dojde ke zpomalení metabolismu.

Co si z toho odnést?

Rozházený a pomalý metabolismus může trápit spoustu žen i mužů, a proto je potřeba, zaměřit se na zdravý životní styl. Bez pohybu hubnout moc nejde, to víme všichni. Nejde to ale ani bez těchto dalších zmíněných bodů. Je tedy dobré, osvojit si nejprve tyto zdravé návyky a až poté stoupnout na váhu a stanovit i jasné cíle. Bazální metabolismus, jak bylo již zmíněno, zastává přibližně 70% celkového výdeje energie. Opravdu na něj nezapomínejte.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se.

Náš blog je plný zdravých a lahodných receptů.
Recept na skořicovou ovesnou kaši

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

3 komentáře: “Jak zhubnout bez diet? Poprosili jsme o rady nutriční terapeutku”

 1. Dobrý den,chci zredukovat svoji váhu a samozřejme cítit se lépe,můžete mi poradit jak začít nebo postřupovat.Děkuji

  • Dobrý den,
   jako prodejce zdravých potravin jídelníčky ani tréninkové plány nesestavujeme. Doporučím Vám ale Mgr. Kristýnu Kubíkovou, která se poradenství a výživovým plánům věnuje profesionálně, a zároveň zákazníkům značky Blendea pomáhá vybrat vhodné výrobky, pokud je chtějí zařadit a zatím si nevědí vybrat ten správný. Konzultaci si domluvíte přímo přes její stránku https://jidlosrozumem.cz/
   Přeji krásný den a rychlé dosažení všech cílů, které máte 🙂

 2. Dobrý den chci zhubnout vážím 98kg jsem diabeticka léčím se z játry už 6 let mám křeče v nohách už i ruce se mi občas kroutí můžete mi prosím pomoc děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku a pokaždé spinkat jako dudek? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.