Vysoká škola je občas radost, ale sem tam přináší i trápení a nervy. Hlavně v období zkoušek. To pak přichází prokrastinace, stres a kvůli strachu často i selhání sebevědomí. To ale nechceme. Studentské období by přece mělo být plné zábavy a užívání si života. Proto jsem si pro vás připravila tento článek o tom, jak zvládnout zkouškové úspěšně a v klidu, který vychází z vlastních zkušeností. Čtěte dál ?
Pište si všechny termíny do kalendáře
Není nic horšího, než když přijdete do školy a až tam zjistíte, že vás tento den čeká zkouška, test nebo odevzdání seminární práce. V takovou chvíli už můžete nadávat jen a pouze sobě za to, že jste si to nezapsali a zapomněli na to. Kalendář se může pro tyto příležitosti opravdu osvědčit. Pokud si zvyknete na jeho používání, už nikdy na nic nezapomenete. Ať už to budou narozeniny bráchy nebo právě zkouška ve škole. Každý chytrý telefon naštěstí kalendář, kde si můžete i nastavit, kdy chcete na danou událost upozornit, má. Díky tomu je osvojení této funkce opravdu jednoduché a mnohdy se vyplatí.
Povinné seminární práce neodkládejte na poslední chvíli
„Začnu psát zítra.“ Ano, jistě. Nakonec si uvědomíte, že máte za dva dny práci odevzdat a přitom nemáte ani jedinou větu. To moc dobře znám. V tu chvíli začínáte panikařit a snažíte si namluvit, že dva dny jsou ještě hromada času. Po pravdě? Dva dny jsou na kvalitní práci pekelně málo času. Nehledě na to, že těch pár stran textu v takové situaci většinou vznikne za cenu několika plechovek energy drinků a nedostatku spánku. Takto opravdu ne. Hned, jak se dozvíte zadání všech seminárních prací na daný semestr, rozplánujte si (opět do kalendáře) podle priorit předmětů, kdy budete psát kterou a tyto své termíny dodržujte. Budete díky tomu v klidu a rozhodně se vám nestane, že byste předmět pak nezvládli.
Možná to bude chtít hodně kávy, ale nepodceňte den před zkouškou
Čerstvě naučené informace jsou na zkoušce ty nejcennější. Pokud vás další den čeká zkouška, dejte si opravdu záležet. Vypište si večer všechny důležité body, které byste si mohli vytáhnout nebo ty, o kterých zaručeně chcete mluvit. Ideálně, když využijete i barevné zvýrazňovače a každému tématu dáte vlastní barvu. To vám vryje informace do paměti aniž byste si to uvědomili. Poté si ráno v den zkoušky dejte v klidu kávu a ještě jednou si to, co jste si napsali večer, dobře projděte. Poté už stačí jen zachovat chladnou hlavu a máte předmět úspěšně v kapse.
Všechno se vám „vykouřilo“ z hlavy? Hlavně klid!
To se stává opravdu často. Zavolají vaše jméno a vy nervozitou zapomenete vše, co jste se učili. Zkuste se hluboce nadechnout. Uvědomte si, že kantoři tam nejsou primárně kvůli tomu, aby vás hned vyhodili. Pokud vás z přednášek nebo cvičení znají, jistě budou maximálně otevření a alespoň trochu vám pomohou. Klidně jim o své nervozitě řekněte, třeba vám malinko navedou. Pokud to nepomůže nebo se pomoci vůbec nedočkáte, zkuste se důkladně zamyslet. Kde všude jste se s daným tématem setkali? S čím vším si toto téma spojujete? Tak se jistě dopracujete alespoň k nějakým informacím, které vám pomohou předmět úspěšně ukončit.
Nepřehánějte to
Ležet v knihách od rána do noci produktivní opravdu není. Nezapomínejte na sebe. Dejte si pauzu na jídlo, jděte se projít nebo si zacvičit. Choďte spát tak, jak jste zvyklí. Rozhodit si cirkadiánní rytmus kvůli škole se nevyplatí. Pozor ale, aby ve vás toto ustanovení ale neprobudilo prokrastinaci. Učte se, ale všechno s mírou. Žádný extrém není přínosný a tady to platí dvojnásob.
Chcete se dozvědět více o tom, jak funguje lidské tělo?
Přečtěte si článek o cirkadiánním rytmu a naučte se tyto lidské hodiny správně ovládat.