• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí.

Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků.

Podívám se proto, co o tomto účinku tvrdí relevantní vědecké studie, zároveň na ně odkazuji pod prokliky v článku. Poté jsem totiž koenzym Q10 dlouhou dobu ignoroval.

To se ale změnilo právě dnes, kdy jsme do prodeje uvolnili nový produkt v kapslích a to Blendea Koenzym Q10 s 90 mg koenzymu v jedné a s dalšími neméně podstatným zdravotními benefity. Koenzym je samozřejmě vhodný i pro muže a nejde pouze o složku dámské kosmetiky.

koenzym Q10

Další názvy: CoQ10, Q10, vitamin Q.

Zmiňuji také ubichinol a ubichinon, což jsou 2 typy koenzymu Q10. Podle odborných důkazů jsou obě formy stejně účinné a mají stejnou vstřebatelnost i využitelnost. Kapsle Blendea obsahují ubichinon.

Jelikož je ubichinon účinky totožný s ubichinolem, odborníci netvrdí, že je potřeba hledat pouze doplňky s ubichinolem, které jsou obvykle dražší.

Jedinou výhodou ubichinolu je vyšší teplotní odolnost, takže během skladování „nevyprchává“ a neznehodnocuje se tak rychle. Kapsle Blendea skladujte na tmavém a chladném místě.

Co je to koenzym Q10?

Koenzym Q10 je látka podobná vitamínu. Jde o organickou sloučeninu s vlastnostmi podobnými vitamínům. Nejde o esenciální živinu, kterou člověk musí přijímat ve stravě. Organismus si koenzym Q10 produkuje sám, nicméně lze jeho hladinu zvýšit na rozdíl od jiných vitamínů i pomocí potravin. Koenzym se ukládá do buněčných mitochondrií, což jsou vlastně jejich miniaturní „elektrárny“.

Za hlavní účinek a přínos koenzymu Q10 lékaři a vědci označují jeho nezbytnou roli v energetickém metabolismu. Účastní se výroby energie přímo v buňkách a pomáhá zajišťovat jejich energetické potřeby, čímž se podobá účinkům jiných vitamínů. Buňky ve vašem těle používají koenzym Q10 pro růst a jejich celkovou údržbu. Neznamená to, že by koenzym zvýšil energii vás jako uživatele, ale buňky bez něj nedovedou fungovat ani přežít.

Má antioxidační účinky, díky kterým chrání buňky před poškozením i předčasným stárnutím. O antioxidantech se podrobně dočtete ve starším článku, stejně tak o oxidačním stresu, který poškozuje buňky, ale právě koenzym Q10 a další antioxidanty jeho nechtěné účinky potlačují.

Zdravotní účinky a benefity koenzymu Q10

Koenzym Q10 je neesenciální živina. Tělo zdravého člověka si jej dovede vyrobit potřebné množství a udržet si optimální hladinu.

Koenzym Q10 lze užívat i nad rámec ve formě doplňků stravy. Účinný je třeba jako součást léčby vysokého krevního tlaku (hypertenze), který mírně snižuje. Jak na zdravý krevní tlak co nejrychleji jsme již poradili ve starším článku. Hypertenze nebo i ischemická choroba srdeční zvyšují oxidační stres a poškozují tak buňky. Koenzym Q10 podle studií pomáhá zlepšit příznaky těchto pacientů a snížit riziko pozdnějších problémů se zdravím srdce.

Jelikož koenzym snižuje míru škodlivých sloučenin v organismu, snižuje zároveň i riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, respektive zpomaluje jejich rozvoj a zhoršování, pokud jimi již pacient trpí.

Koenzym Q10 pečlivě zkoumán v rámci léčby některých druhů rakoviny, HIV, mužské neplodnosti, nemocí zubů a dásní nebo svalové dystrofie. Zatím ale bohužel neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by tyto potenciální účinky potvrzovaly.

Zdůrazňuji, že doplňky s Q10 nemusí být nezbytné pro každého. Pokud máte pestrý a vyvážený jídelníček a víte, že netrpíte vážnější nemocí, důvod užívat koenzym Q10 nevzniká.

Tlumení bolestí hlavy a migrén

Již více studií zkoumalo úlevu od migrén díky koenzymu Q10. Účastníci užívali Q10 aspoň 3 měsíce. Sice se jim nepovedlo snížit míru bolesti hlavy, povedlo se ale citelně zkrátit celkové trvání záchvatů bolesti. Pacienti zároveň zažívali záchvaty mnohem méně často, než ti, kteří namísto Q10 užívali pouze neúčinné placebo.

Podpora zdraví srdce

Koenzym Q10 může mít příznivý vliv na funkce srdce, zvlášť u pacientů, kteří prodělali selhání srdce. Ve studii na 420 pacientech vědci prokázali, že doplnění standardní léčby o 100 mg CoQ10 3x denně významně zlepšilo jejich symptomy a snížilo také riziko úmrtí kvůli srdečním problémům.

Koenzym Q10 zároveň může snižovat zánětlivý marker, který jinak předpovídá riziko nemocí srdce. Čím je vyšší, tím vyšší je riziko poškození srdce. Pacienti s nemocným srdcem užívali 12 týdnů Q10 v doplňku. Následně u nich bylo naměřeno snížení onoho rizikového markeru. Dávkováno jim bylo množství 30 až 300 mg Q10 denně, průměrná dávka tedy byla 175 mg (množství ve dvou kapslích Blendea).

Za zmínku stojí i fakt, že koenzym Q10 brání srdce před poškozením kvůli užívání některých léků, konkrétně chemoterapeutik. Pokud nějaké užíváte, doporučuji vám vždy se ptát na vhodnost současného užívání s lékařem, který vám je předepisuje.

Lepší zvládání cukrovky

Diabetik si musí bedlivě hlídat hladinu krevního cukru (glukózy), a pokud je vysoká, zároveň ji snižovat pomocí inzulínu. Koenzym Q10 může udržet hladinu glukózy pod kontrolou.

Q10 dovede snížit hladinu glukózy nalačno. Sledovaní diabetici užívali 1 až 6 měsíců mezi 100 až 900 mg koenzymu Q10 denně. Kromě kontroly hladiny glukózy se Q10 povedlo zlepšit i hladinu cholesterolu. Pokud tedy jste diabetický pacient nebo se pouze snažíte „zkrotit“ svůj krevní cukr, koenzym Q10 vám v tom může být velmi cenným pomocníkem.

Zlepšení příznaků fibromyalgie

Fibromyalgie, a tedy nezánětlivé onemocnění svalů a kostí, se projevuje bolestmi prakticky celého těla a tuhnutím pohybového aparátu. Postižený se pomalu ani nezvedne, celé tělo jej značně bolí a omezuje v pohybu. Kvůli nemoci stoupá také únava a vznikají problémy se spánkem.

Podle důkazů koenzym Q10 tyto bolesti tlumí, zlepšuje ranní únavu kvůli nevyspanosti a má dokonce vliv na deprese a úzkosti, které může tak silné omezení života vyvolat.

Tato studie dokládá, že Q10 může zlepšit, respektive tlumit bolesti až o 37 %. Díky snížené bolesti se pacientům zvyšuje kvalita života a mohou fungovat normálně i přes diagnostikovanou fibromyalgii.

Podpora ženské i mužské plodnosti

Ženská vajíčka a mužské spermie jsou velmi náchylné na oxidativní poškození. Koenzym díky antioxidačním vlastnostem toto poškození snižuje, díky čemu může podpořit kvalitu vajíček a spermií, zároveň taky zvrátit pokles jejich množství, který se jinak zrychluje kvůli rostoucímu věku.

Koenzym může dokonce podpořit rychlost, pohyblivost a celkové množství spermií, což je skvělou zprávou pro muže usilující o potomky.

Zlepšení příznaků erektilní dysfunkce

Zde mohou zpozornět pánové. Erektilní dysfunkce je stav, kdy do penisu nepřitéká dostatek krve na to, aby bez problémů navodil a udržel pevnou erekci.

Studie sledovala 230 mužů s erektilní dysfunkcí. Zároveň trpěli hypertenzí, a tedy rizikově zvýšeným krevním tlakem. Hypertenze je velmi častou příčinou ED.

Sledovaní užívali 3 měsíce 200 mg Q10 denně, přičemž se současně léčili s vysokým tlakem.

Snížení svalových bolestí a křečí u pacientů užívajících statiny

Lidé užívají statiny pro snížení vysoké hladiny cholesterolu. Mezi jejich vedlejší účinky patří bolesti svalů a svalové křeče. Podle vědců jsou tyto nepříjemné stavy právě důsledkem snížené hladiny Q10, která je snížená právě vlivem statinů.

Ve studii dávkovali pacientům 2x 50 mg Q10 za den. Měřili, zda doplňky s koenzymem Q10 tlumí tyto bolesti. Ve výsledku se povedlo snížit mírné až středně těžké bolesti svalů. Sledovaní se zároveň cítili mnohem méně omezení při vykonávání svých běžných aktivit a úkolů. Dobrá zpráva pro ty, kteří se kvůli bolavým svalům a křečím sotva dostanou do práce.

Negativní vedlejší účinky koenzymu Q10

  • Q10 je pro dospělé považován za bezpečný. Zdravý organismus si jej dovede vyrobit dostatek ze stravy.
  • Rovněž je bezpečný pro děti. I jejich tělíčka si koenzym vyrábějí. V případě, že chcete dítěti podávat doplněk stravy, dávkujte mu poloviční množství.
  • Koenzym Q10 je bezpečný i pro těhotné ženy. Odborníci nicméně doporučují užívání konzultovat s lékařem, což ostatně uvádíme i na obalu koenzymových kapslí Blendea.
  • Zda je bezpečný pro kojící matky zatím není podle vědců známo. Pokud kojíte, koenzym diskutujte s lékařem.

Upozorňuji, že koenzym Q10 v jakékoliv formě není schválený pro léčbu jakékoliv konkrétní nemoci. Léčbu může doprovázet, zároveň vám jej může doporučit i přímo lékař, pokud nerozhodne jinak. I koenzym Q10 totiž pořád patří mezi doplňky stravy, které legislativa vnímá jako potraviny. Proto je řeší, zkoumá a odsouhlasuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI.

Příznaky nedostatku koenzymu Q10

Je poměrně náročné zjistit, zda skutečně trpíte deficitem koenzymu Q10 a to i pro lékaře. Jeho hladinu lze totiž měřit ze slin, přímo z buněk, kvůli kterým je potřebný odběr vzorků nebo z krve.

Standardně vám lékař odebere krev pro rozbor. Nicméně hladina naměřená v krvi nemusí odrážet celkovou hladinu Q10 ve tkáních a buňkách, takže krevní test může být nepřesný. Pokud se na krevní testy vydáte, ptejte se lékaře, jaké další testy vám doporučuje a zda má vůbec smysl podstupovat je, pokud se u vás neprojevují závažnější symptomy nedostatku.

Příznaky deficitu Q10 jsou totiž poměrně „hlasité“, takže pokud deficitem skutečně trpíte, pravděpodobně se setkáváte s:

  • poškozením a selháváním orgánů (zejména játra a ledviny), takže jste již možná skončili někde na pohotovosti,
  • nedostatečným růstem, takže vaše proporce nejsou jako u lidí vašeho věku,
  • záněty a poškozením mozku, což je další nepřehlédnutelný příznak,
  • ztrátou sluchu anebo zraku,
  • ztrátou mentálních a pohybových schopností, svalovou slabostí,
  • epileptickými záchvaty,
  • selháváním srdce.

K lékaři (doporučuji zajít nejprve k praktickému, aby vás doporučil k specialistovi) se vydejte, pokud jste zaznamenali kterýkoliv z uvedených příznaků. Zároveň pokud trpíte jinými nemocemi, typicky cukrovkou, rakovinou, chronickým nedostatkem některých vitamínů, městnavým selháním srdce nebo genetickými vadami.

Opakuji, že nedostatek Q10 se u běžné populace téměř nevyskytuje. Pokud ale máte jakékoliv obavy, nikdy není naškodu ověřit situaci. Obecně lze doporučit zaměřit se na zdravou a pestrou stravu, ideálně doplněnou o Blendea Koenzym Q10, aby hladina koenzymu neklesala.

Koenzym Q10 kapsle

Zdroje koenzymu Q10 v potravinách

Ačkoliv si lidský organismus produkuje zásobu koenzymu Q10 sám, nikdy není na škodu jeho příjem zvýšit i pomocí potravin (nebo také doplňků). Při některých zdravotních potížích totiž můžete mít problém se správnou produkcí Q10.

Hladinu snižují neurodegenerativní onemocnění (odumírání neuronů, typicky kvůli Parkinsonově nebo Alzheimerově nemoci), nemoci srdce nebo fybromyalgie (nezánětlivé tuhnutí kloubů).

Hladinu mohou snižovat i léky na snížení cholesterolu, konkrétně statiny. V takovém případě vám může lékař doporučit i užívání Q10 v doplňcích stravy, které nezatěžují negativní účinky.

Ohled je potřeba brát i na celkové složení jídelníčku. Tělo si koenzym vyrábí proměnou z jiných látek, ale určité množství jej lze přijmout i v již „hotové“ formě z potravin a doplňků.

A ačkoliv to zdůrazňuji nerad vzhledem k našim veganským čtenářům, významným zdrojem jsou hlavně živočišné potraviny. Rostlinné zdroje jsou na něj mnohem chudší.

Potravina:Obsah koenzymu Q10 v miligramech:
hovězí maso5,2
tučné rybí maso4,6
kuřecí maso2,8
vejce střední0,1
1 PL řepkový olej1
arašídy 30 g0,8
sezamová semínka0,7
pistácie0,6
vařená brokolice, 1 šálek1
vařený květák0,8
střední pomeranč0,3
jahody, 1 šálek0,2
Tabulka zdrojů koenzymu Q10 v potravinách. Co se týče masových zdrojů, uvedené množství najdete ve standardní 150 g porci, která je běžná pro české restaurace a stravovací návyky.

Správné zpracování potravin: Podle důkazů se kvůli smažení a fritování může z potraviny ztratit až 32 % koenzymu Q10.

Odborníci doporučují potraviny spíše vařit nebo dusit, díky čemu zůstane obsah koenzymu nezměněn, a zároveň dodržíte zásady zdravé přípravy jídel. Smažení totiž patří mezi ty nejméně vhodné.

Kdo by měl užívat doplňky s koenzymem Q10?

Není obvyklé mít deficit koenzymu Q10. Nedostatek podle hrubých odhadů ohrožuje pouze 1 ze 100 000 lidí. Většina přijme dostatek ve stravě, resp. přijme tolik stavebních látek pro jeho výrobu, že jej více nepotřebuje přijímat mimo jídelníček.

Někteří lidé ale mají tendenci na deficit, zejména starší lidé (produkce se snižuje věkem), dále pak pacienti s nemocným srdcem nebo fibromyalgií. Deficit je velmi pravděpodobný u pacientů užívajících statiny pro snížení cholesterolu.

Dávkování a užívání koenzymu Q10

V případě, že netrpíte vážným onemocněním, můžete se v otázce příjmu koenzymu Q10 spoléhat na běžné potraviny. Neignorujte maso (vyzkoušejte i vnitřnosti) ani ryby. Zároveň dbejte na konzumaci obilovin, celozrnných výrobků, mléčných výrobků, ořechů a semen.

Jelikož je koenzym Q10 rozpustný v tucích, nezapomeňte používat i rostlinné nebo živočišné oleje. Mnohé cenné látky jsou totiž rozpustné pouze v tucích, a pokud jich ve stravě nemáme dostatek kvůli nějaké dietě či extrémním výživovým směrům, můžeme trpět i deficitem cenných živin.

S nějakým tukem je proto vhodné užívat i doplňky s koenzymem včetně našich kapslí Blendea Koenzym Q10.

  • Přesné dávkování záleží na cíli, kterého chcete pomocí Q10 dosáhnout. Přečtěte si odseky účinků výše a užívejte takové dávky, jaké v nich byly použity.
  • Typická dávka pro člověka s deficitem koenzymu Q10 je do 200 mg za den.
  • Ve studiích ochrany nebo zlepšení zdraví srdce sledovaní užívali mezi 100 až 400 mg Q10 denně (společně s tukem!).
  • V rámci studií neurodegenerativních onemocnění již šlo o dávky od 600 do 3000 mg.
  • Zde důrazně doporučuji řídit se doporučením lékaře, který má o vašem stavu nejlepší přehled. Určitě neignorujte žádné léky, které nyní máte předepsané ani neměňte jejich dávku. Pokud vám Q10 doporučí, nejlépe také odhadne vhodnou dávku a délku užívání.
  • Za maximální bezpečnou dávku se považuje 1200 mg za den.

Koenzym Q10 může negativně působit s některými léky na předpis. I proto pořád zdůrazňuji a i nadále budu, že pokud nějaké léky užíváte, vždy lékaři hlaste, co všechno užíváte bokem. CoQ10 může snížit nebo pozměnit účinek léků na ředění krve, inzulínu a některých onkologických léků. Na druhé straně může zesilovat účinek léků na krevní tlak, kvůli čemu by se vám při vzájemné kombinaci mohl krevní tlak až nebezpečně snížit.

Mezi vzácné a ne časté vedlejší účinky patří nespavost nebo naopak zvýšená únava, zažívací potíže, pálení záhy či migréna. Zaznamenali je uživatelé, kteří za den přijali přes 300 mg koenzymu. Pokud takový účinek zpozorujete, koenzym přestaňte užívat. Pokud by se vám to stalo s kapslemi Blendea, kdykoliv nám je můžete poslat zpátky naproti vrácení plné částky na váš bankovní účet. Poskytujeme 100% garanci spokojenosti u všech nákupů.

Kapsle Blendea Koenzym Q10 obsahují 90 mg koenzymu v jedné. Pro udržení normální a dostatečné hladiny Q10 lze denně užívat 1 až 2 kapsle, a tedy 90 až 180 mg koenzymu.

Pokud se právě léčíte s jakoukoliv nemocí, ptejte se ošetřujícího lékaře na případné zvýšení dávky koenzymu.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o kapslích podrobněji. Případnou objednávku vám doručíme již do 2 pracovních dnů. Ihned se tak můžete postarat o optimální množství koenzymu Q10 v organismu.
Koenzym Q10 kapsle

Co jsme zjistili o koenzymu Q10?

koenzym q10, Lukáš Chládek
Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea, autor článku (naše kapsle s koenzymem neužívám, protože věřím, že mám dostatečně pestrý jídelníček pro samovýrobu)
  • Koenzym Q10 pomáhá buňkám vytvářet energii.
  • Má silné antioxidační účinky, díky kterým brání poškozování buněk v celém organismu.
  • Tělo si jej vyrábí přirozeně ze stravy. Kvůli určitým zdravotním stavům může být tato přirozená schopnost oslabena. Tehdy má smysl doplňovat koenzym Q10 pomocí doplňků stravy.
  • Q10 nemá léčivé účinky, i když může být užíván i jako součást léčby konkrétních nemocí. Vyléčit je však nedovede a vnímejte jej spíše jako prevenci.
  • Podporuje zdraví srdce, upravuje vysokou hladinu glukózy, tlumí bolesti hlavy až migrény. Mužům dopomáhá k silnější erekci.
  • Ve zmíněných studiích sledovaní užívali průměrně 175 koenzymu Q10 denně.
  • Jedna kapsle Blendea obsahuje 90 mg ubichinonu, a tedy výborně vstřebatelné a využitelné formy Q10. Klikněte a již pozítří může být koenzym u vás 🙂

Máte dotaz ke koenzymu Q10 nebo s ním máte vlastní zkušenost? Určitě se nám ozvěte do komentáře pod článkem. Velmi rád zodpovím všechny vaše dotazy a vyslechnu si vaše zkušenosti.

Těším se na vás u dalšího článku, takže nás určitě sledujte i na facebooku Blendea, aby vám žádný neutekl, milí čtenáři 🙂

koenzym Q10, účinky
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

2 komentáře: “Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek”

    • Dobrý den.
      Cituji z článku „Zdůrazňuji, že doplňky s Q10 nemusí být nezbytné pro každého. Pokud máte pestrý a vyvážený jídelníček a víte, že netrpíte vážnější nemocí, důvod užívat koenzym Q10 nevzniká.“
      Jinak je CoQ10 rozpustný v tucích, takže byste jej měla užívat s jídlem obsahujícím tuk, aby ho vaše tělo mohlo řádně absorbovat.
      Krásný den a vždy pevné zdraví přeje Lukáš Chládek, autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

3 důvody proč vyzkoušet adaptogenní kávu SUPERCOFFEE? ☕🍄

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem značky Blendea. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.