9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky

V jednom z našich nedávných článků o akné jsme si ukázali druhy akné, řekli jsme si jejich příčiny a poukázali na to, jak zmírnit projevy. Tentokrát se zaměříme na škodlivé mýty a fakta o akné.

V jednom z našich nedávných článků o akné jsme si ukázali druhy akné, řekli jsme si jejich příčiny a poukázali na to, jak zmírnit projevy. Tentokrát se zaměříme na škodlivé mýty a fakta o akné.

9 mýtů a faktů o akné

Někdy je akné podceňováno, někdy zase přeceňováno. Důležitým faktem zůstává, že neléčené, nebo nesprávně léčené akné může zanechat následky jak fyzické, tak psychické. Jaké jsou další fakta o akné, kterým je potřeba věnovat pozornost, a jaké jsou naopak mýty, kterými se nemusíme zas tak trápit? Na to odpovídá dermatoložka MUDr. Marie Finsterlová.

Mýtus č. 1: Aknózní pleť není čistá, musí se proto intenzivně čistit

Fakt: Pleť se sklonem k akné se v období dospívání více olupuje, více se mastí a dochází k uzavírání pórů. Není však nečistá, takže není žádoucí ji nešetrně, hloubkově a často čistit. Partie postižené akné můžete čistit maximálně 2x denně.

K tomu samozřejmě musíte volit správné produkty a pomůcky. Přehnaná péče o pleť v tomto směru vede k jejímu vysušování a podráždění, což narušuje ochranný kožní film. Průběh akné se tím jen zhoršuje.

Dermatoložka MUDr. Božena Grünwaldová doplňuje:

„Věděli jste, že příliš časté čištění pleti může stav problematické pleti ještě zhoršit? Pro aknózní pleť je pravidelné čištění nutností, avšak při častém mytí ztrácí pokožka hydrataci a začne produkovat ještě více nechtěného mazu. Přečtěte si i další nejčastější mýty a fakta!“

Mýtus č. 2: Pokud budu jíst hodně vitamínů, pleť se mi zlepší

Fakt: Akné není projevem nedostatku vitamínů. Akné může být projevem celkově špatné životosprávy a nevyvážené stravy. U některých citlivějších jedinců se dokonce může stát, že nadmíra některých vitaminů, například vitaminu B6 a B12, může akné vyprovokovat.

Myslete tedy na pestrou a vyváženou stravu, vyhněte se čokoládě, slazeným nápojům, sladkým a smaženým jídlům. Naopak se zaměřte na potraviny, které obsahují vitamín A a C, nenasycené mastné kyseliny a zinek. Případně zkuste konzumovat i úžasné superpotraviny.

TIP PRO RYCHLÉ ZKLIDNĚNÍ A ROZJASNĚNÍ PLETI: Maska s Blendeou, jogurtem a medem. 

Domácí pleťovou masku máte hotovou za minutku. Pleť bude jemnější, vyživená a hydratovaná. Ze zkušenosti doporučuji masku nanášet 2 x za týden.

Nezapomeňte si objednat Blendeu SUPERGREENS, která díky 5 zeleným superpotravinám dodá pleti mladost a pružnost. Už pozítří můžete mít Blendeu doma.

Blendea koupit

Mýtus č. 3: Hormonální antikoncepcí proti akné

Fakt: Hormonální antikoncepce tlumí činnost mazové žlázy, tím se snižuje produkce mazu a zlepšují se projevy akné. Ne všechny antikoncepční pilulky však dokážou zlepšit pleť stejně intenzivně.

Možné mohou být i vedlejší a nežádoucí účinky. Jakmile antikoncepci vysadíte, prvotní stav pleti se velmi rychle zase vrátí. Antikoncepce problém neřeší, jen zastírá.

Mýtus č. 4: Sluníčko mi akné „vytáhne“

Fakt: Při pobytu na slunci se opravdu zlepšují zánětlivé projevy akné. Je to dáno protizánětlivým účinkem UVA spektra slunečního záření. Avšak dlouhodobý pobyt na slunci vede k převaze UVB spektra záření, které způsobuje ucpávání pórů a tzv. solární akné je na světě.

Mýtus č. 5: Černé tečky se musí vymačkávat

Fakt: Černé tečky je vždy lepší jen vyčistit než vymačkávat. Dobře funguje peeling nebo čisticí pleťové masky. Když už máte nutkavý pocit vymačkávání, provádějte to správně. Nejprve si napařte obličej, aby kůže zvláčněla.

Mějte dobře umyté ruce a používejte na mačkání ubrousek. Po jemném vymáčknutí pleť očistěte vhodnou pleťovou vodou a případně aplikujeme stahující pleťovou masku.

VÍTE, ŽE přibližně v 30 % lidí trpí akné do cca 30 let, někdy až do 50 let? Jde spíše o ženy než muže.

Mýtus č. 6: Akné mají jen puberťáci

Fakt: Akné není záležitostí pouze puberťáků a dospívajících. Asi třetina lidí trpí tímto onemocněním do 30, někdy až do 40 let. Ve výjimečných případech se jedinec akné nemusí zbavit nikdy.

léčba akné - infografika

Akné není zdaleka problém jen puberťáků…

Mýtus č. 7: Make-up zanáší póry a škodí tak aknózní pleti

Fakt: Dnes vyráběné speciální, nemastné make-upy a pudry póry neucpávají, akné nezhoršují, ba naopak skvěle zakrývají nevzhledné projevy akné. Díky jejich speciálnímu složení pleti prospívají, a tím zlepšují i psychickou stránku jedince. Samozřejmě v případě, že pleť každý večer důkladně odlíčíte, vyčistíte a ošetříte vhodným krémem.

Mýtus č. 8: Hydratační přípravky v péči o pleť akné zhoršují

Fakt: Není pravda, že by akné zhoršovaly přípravky hydratační. Jsou to spíše produkty mastné a komedogenní, které ucpávají póry a akné tak nejen podporují, ale dost možná i způsobují.

Je proto potřeba vybrat si takové přípravky, které mají speciální složení a jsou přímo určeny pro problematickou pleť.

Dermatoložka MUDr. Božena Grünwaldová radí:

„Hydratování pleti je důležité, proto je potřeba používat lehké hydratační krémy určené pro aknózní pleť. Dehydrovaná pleť produkuje více mazu, který ucpává póry, než hydratovaná.“

Mýtus č. 9: Stres nám způsobuje akné

Fakt: Stres jako takový akné nezpůsobuje, respektive to není zatím nijak ověřeno. Průběh akné ale může zhoršovat. Pokud tedy trpíte akné, snažte se najít způsob, jak se uvolnit a případný stres z těla vyplavit. Skvělým způsobem jsou procházky a čerstvém vzduchu, jóga nebo aerobic.

Jak už víme, k akné má největší aspiraci mastná pleť. O té ale kolují další více či méně pravdivé mýty!

Kosmetička Marie Krbcová upozorňuje:

„Mastná pleť není problémem pouze pubertálního věku, po odeznění puberty se projevy mohou zmírnit, ale mohou i nadále přetrvávat. Tento problém se týká i mužů, ale vyskytuje se zejména u žen, u kterých se jedná o problém hlavně kosmetický.

Příčinou zhoršení může být těhotenství, užívání některých léků, vliv vnějšího či vnitřního prostředí a dědičnost.

Péče o mastnou pleť je někdy problematičtější než péče o suchou pleť. Při nesprávné péči může snadno dojít k podráždění, které se projeví svěděním, pálením, případně pacient popisuje stahování pleti.

Činnost mazových žláz ovlivňuje mnoho faktorů a výsledkem je nadměrné maštění pleti.“ 

Mýty a fakta o mastné pleti

Mýtus č. 10: Mastnou pleť je potřeba odmastit

Fakt: Nejdůležitější pro mastnou pleť je pravidelné čistění pleti, a to ideálně přípravkem bez alkoholu. Alkohol pleť příliš vysušuje, čímž právě aktivuje mazové žlázy, které mají potřebu tvořit ještě více kožního mazu. Tím k ještě intenzivnějšímu promaštění pokožky.

Mýtus č. 11: Na mastnou pleť nepatří krém

Fakt: Mastnou pleť je vhodné ošetřovat lehkým hydratačním krémem, který neucpává póry, vhodné jsou i séra nebo BB krémy se zmatňujícím efektem. Rozhodně se nevyplácí nechávat pleť bez jakékoli ochranné vrstvy.

Mýtus č. 12: Stav mastné pleti ovlivňuje menstruační cyklus

Fakt: To je pravda. Několik dní před menstruací nebo uprostřed menstruačního cyklu může dojít ke zhoršení.

léčba mastné pleti

Mastnou pleť je potřeba pravidelně čistit a ošetřovat lehkým hydratačním krémem. 

Pupínky a akné mohou být také ale následkem úplně jiných problémů, než je jen mastná pleť

Co vám chtějí pupínky říct?

  • Pupínky na čele mohou značit problém se zažíváním
    Rada: Zkuste omezit tuky a dopřejte si více tekutin
  • Pupínky mezi obočím naznačují možný problém s játry
    Rada: Omezte příjem alkoholu, soli a mastných jídel, případně si prověřte své potravinové alergie, možná přibyla nějaká nová
  • Pupínky pod očima upozorňují na dehydrataci
    Rada: Hlídejte si dostatečný a pravidelný pitný režim
  • Pupínky na nose předesílají problém se srdcem
    Rada: Zkontrolujte si krevní tlak i cholesterol
  • Pupínky na tvářích mohou signalizovat problémy s dýchacími cestami
    Rada: Pozor na kouření nebo alergie a na překyselení nebo přehřátí organismu
  • Pupínky na bradě jsou spojeny se žaludečními problémy
    Rada: Dbejte na pravidelné a správné stravování

druhy akné

Někdy nejde jen o obyčejný pupínek. Lokální akné nám může naznačit i jiné problémy…

Doplňky stravy, které zmírňují akné a zlepšují kvalitu pleti

V boji za krásnou a zdravou pleť vám pomůže určitě zinek, selen, beta-karoten a vitamin H. Také vyzkoušejte kombinaci zelených superpotravin v balení Blendea SUPERGREENS. Zelený ječmen, který mimo jiné Blendea obsahuje, totiž čistí pleť, chlorella pak urychluje proces detoxikace, což je pro aknózní pleť také velmi důležité.

VIDEO: S čím vším kromě akné dokáže Blendea pomoct?

Jak jsme si ukázali, zdraví naší pleti velmi úzce souvisí s naší zdravou životosprávou. To je přesně ten důvod, proč je akné mnohem komplexnější problém, než se na první pohled může zdá. Jak si poradit se vším ideálně naráz? Vyzkoušejte  Blendeu. Její pozitivní účinky na kvalitu pleti i na zlepšení zažívání a celkově životního stylu máme potvrzené.

Léčba akné není nemožná, nicméně se připravte na dlouhodobý boj. Rozhodně nečekejte, že se stane zázrak přes noc a po první aplikaci nového krému budete mít pleť jako miminko. Vyzrát nad akné chce vytrvalost. Je potřeba dlouhodobě a pravidelně dodržovat správnou životosprávu, používat vhodné prostředky, dbát celkově o své tělo i o svou psychickou stránku.

Blendea koupit

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

2 komentáře: “9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky”

  1. Pěkný článek. Některým mýtům jsem věřila i já. Jak se v tom má člověk vyznat, když i každá kosmetička říká něco jiného. Nejlepší je vyzkoušet různé výrobky na vlastní kůži a zjistit, co člověku opravdu pomůže. Mně se nejvíc osvědčilo konopí. To je opravdu lék snad na všechno. Používám speciální CBD krém, který jsem si objednala z https://www.cibdol.cz/ a pleť mám díky němu hezčí a zdravější.

    • Děkujeme za tip i popsání zkušenosti.

      Přeji krásný den a zdravou pleť i nadále 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek