Mladý zelený ječmen – účinky, rizika a kompletní nutriční profil
V podrobném profilu superpotraviny mladý zelený ječmen zjistíte:
- jak přesně vám mladý ječmen může zlepšit zdravotní stav a kondici
- jaký je vliv mladého ječmene na hubnutí, krásu a vitalitu
- jaký je kompletní výživový profil mladého zeleného ječmene
- zda si mladý ječmen umíte vypěstovat i sami doma
Zelený ječmen je vlastně nezralý ječmen setý
V několikadenních nezralých výhoncích mladého ječmene se nachází nejvíce prospěšných látek.
Obsahuje unikátní kombinaci živin, které v naší běžné stravě často nejsou dostatečně obsaženy a to v poměru ideálním pro vstřebávání i využití v organismu.
Jsou to jen několikadenní zelené výhonky vysoké okolo 20 – 25 centimetrů, které se semelou nebo lisují a poté usuší. Šťáva se ředí vodou a pije. Pokud máte mladé rostlinky, dá se šťáva pít i čerstvá.
Co je zelený ječmen a kde se používá?
V současnosti zelený ječmen oblíbeným doplňkem pro pozitivní vliv na náš organismus, pomáhá udržovat celkové zdraví, zvyšuje obranyschopnost a často se mu říká “životabudič”.
Jedná se o jednoletou, samoopilovací obilovinu příbuznou pšenici, patřící mezi travnaté rostliny. V minulosti bychom ji nejspíše našli na travnatých plochách západní Asie a severovýchodní části afrického kontinentu. Moderní medicína začala zelený ječmen zejména pro vysoký obsah chlorofylu používat od 20. století.
Mladý zelený ječmen obsahuje spoustu velice důležitých látek: antioxidační vitamíny C a E, spoustu různých enzymů, které jsou cenné pro činnost našeho organismu. Sušina mladé hmoty obsahuje kolem 10 procent minerálů jako například železo, vápník, hořčík, fosfor a další.vyjmenovává vedoucí vědeckého výzkumu zdravotních účinků šťávy z mladého ječmene Mendelovy univerzity prof. Ing. Jaroslava Ehrenbergerová, CSc. (red. upraveno)
Fakta o zeleném ječmeni
Co zelený ječmen obsahuje?
- je plný chlorofylu ve snadno vstřebatelné podobě
- 4x více vápníku než mléko
- 22x více železa než špenát
- prášek obsahuje 2x více proteinů než obilné zrno (bílkovin má jako kvalitní steak)
- 12 minerálů a další stopové prvky (železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan, zinek, křemík, sodík, bor, mangan, měď, stříbro, chrom)
- 13 vitamínů (zejména vitamin C, E, A, B1, B2, B5, B6, B9, kyselinu listovou a pantothenovou)
- 20 enzymů
- 17 z 20 základních aminokyselin včetně esenciálních (nejvyšší podíl má asparagová a glutamová)
- antioxidanty, díky kterým chrání před působením volných radikálů
Podobný obsah živin, zpracování a chuť má i mladá pšenice. Mladý ječmen však oproti pšenici obsahuje daleko více draslíku (25x), vápníku (37x), hořčíku (2x) a železa (5x). Najdeme v něm však o polovinu méně fosforu.
Zelený ječmen si můžete jednoduše vypěstovat i doma. Mladé rostlinky pak ostříhejte, vylisujte a vypijte.
VÍTE, že jedna čajová lžička prášku zeleného ječmene odpovídá několika kusům zeleniny, nutričně například dvěma hlávkám brokolice?
A VÍTE, ŽE Blendea SUPERGREENS obsahuje 30 % objemu zeleného ječmene?
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích směsi. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin.
Důležité informace
- Zelenému ječmeni se říká také mladý ječmen
- Známý také jako: Hordeum vulgare, ječmen setý, mladý ječmen nebo anglicky Barley Grass
- Krajina původu: nejčastěji se používá pěstovaný v Austrálii, Novém Zélandu, Německu nebo USA
- Prodává se ve formě: čerstvý, prášek, tablety, kapsle
- Dostupnost v ČR a SR – ano
Účinky potvrzené vědci
Zelený ječmen má výjimečné účinky. Většina z nich však zatím bohužel nebyla vědecky dostatečně prokázána.
Mladý ječmen nemá žádné klinicky ověřené výsledky na lidech, takže pokud výrobce tvrdí, jaký má úžasný účinek, tak prokázaný je pouze vliv vlákniny. Ta funguje proti zácpě, čistí střeva, váže ve střevě zplodiny trávení, má tedy prospěšný efekt.říká RNDr. Pavel Suchánek, expert na výživu, který mimo jiné působí v IKEM jako výzkumný pracovník (red. upraveno)
- Pomáhá udržovat celkové fyzické i psychické zdraví. Vitamíny aktivující enzymy pomáhají zvyšovat imunitu, předcházet nemocem a patologickým stavům.
- Mírní fibromyalgii (únavu a bolest svalů v různých částech těla).
- Snižuje cholesterol, únavu i kyselost vnitřního prostředí (optimalizace a udržení zásaditého pH, lze využít i při problémech s překyselením žaludku a pálením žáhy).
- Detoxikuje a chrání tělo před nepříznivými vlivy prostředí (následky škodlivin v jídle, vzduchu i předmětech denní potřeby), buňky před stárnutím. Má silnou antioxidační aktivitu, působí dokonce i proti oxidačnímu poškození lipidů pokožky způsobeném UV zářením (obsažené SOD je 500x účinnější než vitamín E, několikanásobně i než C). Likviduje volné radikály, urychluje oxidaci a redukci, rozkládá peroxid vodíku na kyslík a vodu pro snadné vyloučení z těla.
- Potlačuje chudokrevnost i kožní problémy (má příznivý vliv na funkci žaludku, střev, jater, ledvin a nadledvinek, i na výživu kožních buněk).
- Zlepšuje krevní oběh, vyměšování, chuť k jídlu. Reguluje trávení a léčí zácpu. Má příznivý vliv také na činnost štítné žlázy, která hormony ovlivňuje metabolismus.
- Pomáhá v boji s nadváhou. Mladý ječmen však není lék na hubnutí, samotné užívání hubnutí nezaručuje. Vždy je potřeba upravit celkový životní styl a jídelníček.
- Působí jako prevence vzniku rakovinných prekurzorů, podporuje schopnost imunitních buněk bojovat s rakovinou.
- Snižuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, u diabetiků cholesterol a jiné nebezpečné faktory aterosklerózy.
- Zelený ječmen podporuje hojivé procesy a je tedy vhodný i rekonvalescenci.
Účinky NEpotvrzené vědci
Neustále se zkoumá vliv ječmene a zelených superpotravin na prevenci rakoviny. Toto tvrzení ale nebylo nikdy potvrzené a potravinám nelze tento účinek připisovat.
- léčí akné, cukrovku, srdeční choroby, krevní tlaku, záněty, nespavost
- snižování hmotnosti, projevů alergií a cukru v krvi
- zvyšování energie, podpora srážlivosti krve
- prevence a léčba rakoviny i řady civilizačních chorob
- chrání proti bakteriím a infekcím
- zklidňuje podrážděné dásně
- úleva od ulcerózní kolitidy
Zdravotní a kosmetické využití
Ječmen a detoxikace
Mladý ječmen není lékem, podporuje však mnoho pochodů v organismu včetně imunitních procesů a má příznivý vliv u celé řady nemocí. Eliminuje působení škodlivin na lidské tělo a rozkládá organické pesticidy, používá se proto nejčastěji při detoxikaci organismu.
Čerstvá tráva z ječmene se suší a zpracovává hned po sklizni. Má silně detoxikační účinky, dodává organismu energii a působí velmi příznivě na imunitní systém. Zelený ječmen bych doporučil každému. Dle mých zkušenosti ale neřeší nic, pokud člověk neupraví celkový jídelníček.říká výživový poradce Martin Škába (red. upraveno)
Ječmen a hubnutí
Používá se také pro podporu hubnutí a je často označován jako “elixír mládí a krásy”.
Nutriční hodnoty mladého ječmene
V mladém ječmeni najdeme téměř všechny živiny, které organismus potřebuje. Působí společně, navzájem podporují svoji vstřebatelnost a využitelnost. Hodnoty vždy závisí na způsobu pěstování, kvalitě půdy i množství slunečního svitu.
100 gramů zeleného ječmene obsahuje zhruba tyto složky:
Nutriční složky:
|
Vitamíny:
|
Minerální látky:
|
Základem je dodání již výše vyjmenovaných živin do strádajícího organismu a tím nastartování jeho přirozených metabolických pochodů. Očistou organismu se „uvolňují ruce“ imunitnímu systému, který pak nemusí pracovat na tolika frontách najednou a může efektivněji likvidovat přirozeně vznikající rakovinné buňky, záněty. Stejně tak se pak mnohem lépe daří opravovat – regenerovat poškozené a opotřebované buňky a tím i celé orgány a systémy. Zlepšením činnosti jednotlivých systémů a orgánů se dosahuje celkově lepšího vnitřního pocitu, lidé pocítí příliv sil, ustupují bolesti, stoupá výkonnost, zlepšuje se nálada a původní spirála zdraví směřující dolů se obrací směrem vzhůru. Nesmírně důležitý je mohutný antioxidační účinek mladého ječmene, protože oxidační činidla jsou všudypřítomná a neustále náš organismus poškozují.komentuje MUDr. Miloslav Lacina (red. upraveno)
Zpracování mladého ječmene
Předávkování zeleným ječmenem není prakticky možné, užívá se krátkodobě i dlouhodoběji.
Podává se ve formě šťáv i sušeného prášku, ze kterého se připravuje nápoj. Ten se musí pít vždy čerstvý. Nápoj je doporučováno popíjet nalačno po probuzení s pomalým polykáním a hodinovým odstupem od běžně užívaných léků. Důležité vitamíny a enzymy ničí teplota nad 45 °C. Prášek proto nezalévejte horkou vodou.
Lze užívat i jako tablety či kapsle, které se pouze zapíjejí vodou.
Dávkování zeleného ječmene
Prášek má výhodu, že obsahuje více vlákniny. Běžně se dávkuje 2 – 3x denně po 1 čajové lžičce (rozpuštěné v 200ml vody nebo džusu). Staří a nemocní lidé mohou denní příjem o 1 dávku zvýšit.
Nepříznivé vedlejší účinky mladého ječmene nebyly zcela prokázány. Mladý ječmen není návykový a jen ojediněle se při jeho užívání objeví alergie.
Těhotné, kojící ženy (kvůli detoxikaci a zátěži, kterou zpočátku pro tělo znamená) a celiaci by však jeho užívání měli raději nejdříve konzultovat s lékařem.
Tělo lidí trpících celiakií nesnese lepek – protein obsažený ve většině druhů obilovin. Najdeme jej však jenom v zrnech, nikoli trávě ječmenu. Zejména při vážném typu onemocnění užívání proberte vždy s lékařem.
Užívání zeleného ječmene se nedoporučuje spolu s léčivy obsahujícími látku warfarin.
Mladý ječmen seženete sušený a na prach pomletý celý nebo jen jeho vymačkanou šťávu. Při výběru je důležité zabývat se teplotou sušení, která by měla být maximálně do 40 °C, aby si zachovala co nejvíce ,živých‘ látek.radí Jana Černá, nutriční gastronomka a zakladatelka Akademie Nutriční Gastronomie (red. upraveno)
Pro koho není ječmen vhodný?
Není vhodné zelený ječmen užívat při akutních stavech, po transplantaci orgánů, při autoimunitních onemocněních a některých závažných onemocněních trávicího traktu, plicní embolii a poruchách srážlivosti krve – zkrátka v případech, kdy by se tělo nemělo vystavovat žádné zátěži, kterou představují i vitamíny, enzymy a minerály obsažené v zeleném ječmenu.
Pěstování zeleného ječmene a cena
Zelený ječmen se pěstuje ve všech zemědělských oblastech. Nejhodnotnější pochází z BIOprodukce, kde je mladý ječmen je zpracováván šetrnými metodami. Ten nejkvalitnější je k nám často dovážen ze sopečných půd v Austrálii a Americe. S kvalitou se ale vždy zvyšuje i to, kolik za něj zaplatíte.
FAQ – často kladené dotazy
Konzumace zeleného ječmene
Praktické informace
Další profily superpotravin:[table “10” not found /]
- Acai
- Acerola
- Amla
- Avokádo
- Camu camu
- Chia semínka
- Chlorella
- Česnek
- Čočka
- Dýně
- Hericium erinaceus
- Hlíva ústřičná
- Kiwi
- Konopné semínko
- Kratom
- Kurkuma
- Kustovnice čínská
- Kysané zelí
- Lněné semínko
- Lucuma
- Maca
- Máta peprná
- Melasa
- Mladá zelená pšenice
- Mladý zelený ječmen
- Msm
- Nepražené kakaové boby
- Quinoa
- Reishi
- Spirulina
- Yacon
- Yerba maté
- Zázvor
-
Supergreens Originál Máta 90 gOd 548 Kč
POUŽITÉ ZDROJE
- Are there any proven benefits of eating barley grass powder by a perfectly healthy individual? – Quora. 2018. Are there any proven benefits of eating barley grass powder by a perfectly healthy individual? – Quora. [ONLINE] Dostupné z: https://www.quora.com/Are-there-any-proven-benefits-of-eating-barley-grass-powder-by-a-perfectly-healthy-individual. [citováno 10. července 2018].
- Baker, M., 1974. New Zealand JOURNAL of EXPERIMENTAL AGRICULTURE. 1. vyd. New Zealand: Department of Scientific and Industrial Research.
- Barley Grass Supplements FAQs. 2018. Barley Grass Supplements FAQs. [ONLINE] Dostupné z: http://www.onestopbarley.com/faq.html. [citováno 3. září 2018].
- CHLOROFYL a jeho terapeutické využití :: Zelene potraviny. 2018. CHLOROFYL a jeho terapeutické využití :: Zelene potraviny. [ONLINE] Dostupné z: https://zelenepotraviny1.webnode.cz/chlorofyl-a-jeho-terapeuticke-vyuziti/. [citováno 10. července 2018].
- Dallen, M., 2010. ZELENÉ POTRAVINY : Když jídlo je naším lékem-mladá pšenice, mladý ječmen, Alfalfa, Spirulina, Chlorela, Mořské řasy, Zelenina. 1. vyd. Praha: Ratio Bona. ISBN 978-80.254-4590-7.
- frequently asked questions. 2018. frequently asked questions. [ONLINE] Dostupné z: https://www.dailygreenboost.com/frequently_asked_questions. [citováno 3. září 2018].
- Green Barley Philippines. 2018. FAQs – Frequently Asked Questions About Green Barley | Pure Barley Green Barley Philippines. [ONLINE] Dostupné z: http://greenbarleyphilippines.com/frequently-asked-questions-about-green-barley/. [citováno 3. září 2018].
- Jana Černá | Akademie Nutriční Gastronomie | www.akademienutricnigastronomie.cz. 2018. Akademie Nutriční Gastronomie | Jana Černá. [ONLINE] Dostupné z: http://www.akademienutricnigastronomie.cz. [citováno 14. srpna 2018].
- Jaroslava Ehrenbergerova. 2018. linkedin. [ONLINE] Dostupné z: https://www.linkedin.com/in/jaroslava-ehrenbergerova-09160b2a/. [citováno 14. srpna 2018].
- Ječmen – Wikipedie. 2018. Ječmen – Wikipedie. [ONLINE] Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ječmen. [citováno 9. července 2018].
- Mala Srivastava. 2018. What Are the Benefits of Barley Grass Juice? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/280249-what-are-the-benefits-of-barley-grass-juice/. [citováno 9. července 2018].
- Minarčík, Tomáš, 2012. Ječmen a jeho využití k výrobě nápojů. Bakalářská práce. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
- naturalways. 2018. Cereal Grass Juices. [ONLINE] Dostupné z: http://www.naturalways.com/barley01.htm. [citováno 9. července 2018].
- Organic Facts. 2018. 9 Surprising Benefits of Barley Grass | Organic Facts. [ONLINE] Dostupné z: https://www.organicfacts.net/health-benefits/cereal/barley-grass.html. [citováno 9. července 2018].
- Pure Healing Foods. 2018. Pure Healing Foods. [ONLINE] Dostupné z: http://www.purehealingfoods.com/barleyGrassFAQ.php. [citováno 3. září 2018].
- RegistrLékařů.cz – Lékař MUDr. Miloslav Lacina, Praktičtí lékaři Hradec Králové. 2018. RegistrLékařů.cz – Lékař MUDr. Miloslav Lacina, Praktičtí lékaři Hradec Králové. [ONLINE] Dostupné z: https://www.registrlekaru.cz/ordinace-prakticti-lekari-miloslav-lacina-18671/. [citováno 14. srpna 2018].
- Sandoval, D., 2011. The Green Foods Bible: Everything You Need to Know about Barley Grass, Wheatgrass, Kamut, Chlorella, Spirulina and More. 1. vyd. USA: SCB Distributors.
- Simonsohn, B., 2001. Barley Grass Juice. 1. vyd. Twin Lakes: Lotus Press.
- Shelley Moore. 2018. What Are the Benefits of Barley Grass? | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/272183-what-are-the-benefits-of-barley-grass/. [citováno 9. července 2018].
- Skidmore-Roth, L., 2009. Mosby's Handbook of Herbs & Natural Supplements – E-Book. 1. vyd. Texas: Elsevier Health Sciences.
- THINline interactive s.r.o.. 2018. RNDr. Pavel Suchánek | Institut sportovní výživy. [ONLINE] Dostupné z: http://www.institutdietologieavyzivy.cz/odbornici/rndr-pave-suchanek/. [citováno 14. srpna 2018].
- Tomáš. 2018. eHerbář – Mladý ječmen. [ONLINE] Dostupné z: http://e-herbar.info/index.php/31-bylinky/m/761-mlady-jecmen. [citováno 9. července 2018].
- Turner, L., 1996. Meals That Heal: A Nutraceutical Approach to Diet and Health. 1. vyd.: Inner Traditions.
- Thürová, Andrea, 2014. Význam zelených potravin. Bakalářská práce. Plzeň: ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI.
- Verywell Fit. 2018. Barley Grass – What Should I Know About It?. [ONLINE] Dostupné z: https://www.verywellfit.com/barley-grass-88679. [citováno 9. července 2018].
- Výživový poradce Ing. Martin Škába. 2018. Výživový poradce Ing. Martin Škába |. [ONLINE] Dostupné z: http://skaba.cz. [citováno 14. srpna 2018].
- www.ncbi.nlm.nih.gov. 2018. No page title. [ONLINE] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250035/. [citováno 10. července 2018].
- Zelené zdravíčko. 2018. Víte vůbec proč pít mladý ječmen? – Zelené zdravíčko. [ONLINE] Dostupné z: http://www.zelene-zdravicko.cz/mlady-jecmen-proc/. [citováno 9. července 2018].