• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Průvodce menstruací aneb co byste o “ženských dnech” měli vědět

Průvodce menstruací aneb co byste o “ženských dnech” měli vědět

Menstruace a menstruační cyklus je přirozenou součástí života každé zdravé dospělé ženy. Přesto se jedná o choulostivé téma, o němž mezi sebou příliš nemluví ani samy ženy a kolem stále koluje řada mýtů, nejasností a nezodpovězených otázek. 

Ženská cykličnost je součástí našeho života.

Co je menstruace a menstruační cyklus

Menstruace je jednou z fází menstruačního cyklu. Jedná se o pravidelné krvácení, které za normálních okolností probíhá každý měsíc a trvá několik dní. Poprvé se objevuje u mladých dívek v průměru mezi 12 a 14 rokem a přestává na konci reprodukčního věku ženy v období menopauzy, to je ve věku mezi 45 až 55 lety. 

Menstruační cyklus je zhruba 4 týdny trvající proces, během něhož ve vaječnících dozrává a uvolňuje se vajíčko. Pokud nedojde k jeho oplození spermií, je vyloučeno z těla ven. To se projeví krvácením. 

Menarche – první menstruace a její příznaky

První krvácení nazývané menarche je považováno za zásadní okamžik v ženském životě. Mladá dívka přestává být dítětem a stává se dospívající ženou schopnou zplodit dítě.

Za optimální začátek menstruace je považován věk okolo 12 až 14 let, nejpozději do 15 let. Dnešní dívky však dospívají výrazně dříve než jejich babičky a dokonce i matky. Neobvyklá není ani první menstruace v 9 letech, což pro neinformovanou dívku může být nepříjemný šok. 

Na příchod měsíček by měla být každá dívka dobře připravená je doporučeno dívky s jejich přirozeným cyklem velmi jemně seznámit už ve věku první školních let. V prvních dvou až třech letech bývá menstruace nepravidelná, ale u většiny žen se časem srovná a přichází a odchází ve stejném intervalu.

Projevy dospívání, které mohou na blížící se první menstruaci upozornit:

  • zvětšení prsou – prsa dívkám začínají “růst” 3 až 4 roky před prvními měsíčkami,
  • růst pubického ochlupení – k tomu dochází cca 1 až 2 roky předem,
  • výtok z pochvy, tlak a mírná bolest v podbřišku, napětí v prsou – několik týdnů až měsíců předem.

CO ZNAMENÁ JUVENILNÍ METRORAGIE? Jedna z nejčastějších poruch menstruačního cyklu u dívek znamená častější a příliš dlouhou menstruaci, někdy doprovázenou silnějším průběhem krvácení. Dívky přichází o mnoho krve, ztrácí odolnost a jsou unavené. Většinou je nezbytná lékařská pomoc.

Menstruační cyklus a jeho fáze

Krvácení (také menstruace, perioda, menses, měsíčky či krámy) je součástí menstruačního cyklu, který se opakuje zhruba co čtyři týdny. Délka menstruačního cyklu je velmi individuální záležitost. Jako průměr se udává 28 dní, ale běžně se pohybuje mezi 21 až 35 dní

Stejně tak se liší délka a průběh menstruace. Za normální je považován krvácení trvající 2 až 7 dní. Výjimku představuje první menstruace, které často trvá déle a to až 9 dní. Pokud dívka krvácí denně nebo menstruace vůbec neustává, je nutná návštěva odborného lékaře gynekologa.

V rámci jednoho čtyřtýdenního menstruačního cyklu probíhají 4 fáze

  1. Menstruační fáze
  2. Folikulární fáze 
  3. Ovulační fáze
  4. Luteální fáze

Každá z fází nějakým způsobem ovlivňuje psychiku a rozpoložení ženy. Během menstruace a několik dní předem mohou ženy pociťovat bolesti v podbřišku a další nepříjemné pocity a stavy označované souhrnně jako premenstruační syndrom (PMS)

Menstruační fáze

První den krvácení je současně začátkem nového menstruačního cyklu. Obvykle trvá 4 až 7 dní a žena během menstruace ztratí přibližně 50 až 80 mililitrů krve. V této fáze dochází k vyplavení neoplozeného vajíčka z ženského těla spolu s děložní sliznicí. 

Po psychické stránce jsou ženy přecitlivělé, méně komunikují, jsou uzavřenější, náladovější a častěji unavené. Prožívají útlum a chybí jim energie. Potřebují více spát.

Folikulární fáze

Stejný začátek jako první fází má i fáze druhá. Její konec však přichází později a to zhruba po 14 dnech. V této fázi ve vaječnících rostou takzvané folikuly, z nichž se později uvolní vajíčko. Tento obal tvoří estrogeny zahušťující děložní výstelku a děloha se tak připravuje na možné těhotenství. 

Ve folikulární fází bývají ženy velmi dobře naladěné, jsou společenské, mají spoustu energie a samy si připadají atraktivní a sebevědomé. Dokáží se lépe soustředit a více toho zvládnou. Proto se tato fáze někdy označuje jako dynamická.

Ovulační fáze

Pouhých cca 24 hodin trvá ovulace probíhající mezi druhou a čtvrtou fázi. Folikul praskne a uvolní zralé vajíčko do vejcovodů. Pokud se zde vajíčko setká se spermiemi, může dojít k oplodnění. Úspěšně oplozené vajíčko putuje do dělohy, kde se usadí a začne se vyvíjet v lidský plod. 

Během ovulace se o ženách často říká, že září a čiší z nich štěstí a sebevědomí. Ženy jsou citlivé, dávají najevo lásku a celkově jsou hodně emotivní. Také mají větší libido a i pro muže bývají ženy v této fázi přitažlivější.

Luteální (premenstruační) fáze

V poslední fázi se zbytek folikul promění ve žluté tělísko, které začne produkovat hormon progesteron. Dojde-li k oplodnění, ženské tělo začne tvořit takzvaný těhotenský hormon hCG a žluté tělísko dál pokračuje v produkci progesteronu.  Nedojde-li k oplodnění, tělísko zanikne, přestane se tvořit progesteron, zároveň poklesne hladina estrogenu a celý cyklus se začne znovu opakovat. 

V této fázi se začínají objevovat změny nálad, podrážděnost, plačtivost, snížená chuť na sex a fyzickou aktivitu celkově.

Proč je důležité znát první den menstruace

Každá žena by měla mít kontrolu nad průběhem svého menstruačního cyklu a znát první den menstruace. Neobvyklá nepravidelnost nebo výrazně silnější krvácení může pomoci odhalit zdravotní potíže. Znalost ovulace a plodných dnů zase může usnadnit otěhotnění.

Nejlepší je vést si menstruační kalendář a zaznamenávat do něj nejen, kdy menstruace proběhla, ale také sílu krvácení. Ruční poznámky už v dnešní době nejsou třeba, kontrolu menstruačního cyklu usnadňují mobilní aplikace, která vám zároveň oznamují ovulaci a plodné dny a další informace.

Když se “zadaří”, krvácení nepřijde a za několik měsíců se narodí nový človíček. Běžný menstruační cyklus je na několik měsíců zastaven.

Premenstruační syndrom a jeho projevy

Blížící se měsíčky mohou doprovázet různé fyzické, psychické a emocionální nepříjemné pocity. Souhrnně se označují jako premenstruační syndrom, zkráceně PMS. Jde opět o velmi individuální záležitost a množství i intenzita projevů se liší. 

Zatímco některé ženy menstruační bolesti nepociťují téměř vůbec nebo pouze mírně, zhruba polovina žen na celém světě před menstruací prožívá nepříjemné stavy, které vážně zhoršují kvalitu jejich životů. Příznaky většinou odezní po dostavení se krvácení. 

Nejčastější projevy premenstruačního syndromu:

  • podrážděnost a častější výkyvy nálad,
  • přecitlivělost, úzkost a plačtivost,
  • citlivější prsa,
  • bolesti v podbřišku a hlavy, křeče
  • snížená nebo zvýšená chuť na jídlo,
  • nižší chuť na sex,
  • poruchy spánku,
  • trávící těžkosti, nadýmání.

Mezi nejběžnější projevy patří menstruační křeče vyvolané kontrakcemi dělohy snažící se o vyloučení děložní výstelky. 

S křečemi a dalšími běžnými bolestmi si většinou poradí lék proti bolesti, bylinné čaje na ženské problémy, případně speciální doplňky stravy obsahující fytoestrogeny, vitaminy a minerály napomáhající stabilizaci hormonální hladiny.

Za premenstruačním syndromem většinou stojí hormony a jejich nerovnováha, která má za následek zhoršené fungování organismu. Příčinou ale může být i nedostatek vitamínů a minerálů. 

Pokud jsou menstruační bolesti příliš silné a intenzivní a opakují se s příchodem každé další menstruace, je vhodné navštívit gynekologa.

Tipy, jak zmírnit premenstruační syndrom:

TIP NA PODPORU ŽENSKÉHO ZDRAVÍ: Kapsle Blendea Woman’s Vitality byly vytvořeny přímo pro ženské potřeby. Obsahují pečlivě poskládanou směs bylinek, superpotravin a adaptogenů, které prospívají zdraví žen.

Podporují hormonální rovnováhu při menstruaci, kojeni i menopauze, příznivě působí na plodnost a pozitivně ovlivňují zdraví srdce, cév a mozkové funkce. 

Slabá, silná, nepravidelná, zpožděná i úplná ztráta menstruace

V průběhu jakékoliv menstruace během života žen se mohou objevit nějaké změny či potíže, které je vhodné sledovat. Nemusí jít o nic vážného, ale také mohou signalizovat zdravotní problémy. 

Může jít například o neobvykle slabé nebo naopak silné krvácení, náhlé nepravidelnosti v příchodu a průběhu menstruace, jejím zpoždění či dokonce úplné ztrátě.

Průběh menstruace rovněž negativně ovlivňují různé faktory jako:

  • nadměrný stres, 
  • radikální hladovky, extrémní hubnutí a poruchy příjmu potravy, 
  • nadměrné cvičení,
  • užívání některých léků, 
  • alkohol a kouření.

Opožděná a úplná ztráta menstruace

Odborně se tento problém se ztrátou menstruací nazývá amenorea a jedná se o stav, kdy žena tři a více měsíců za sebou vůbec nemenstruovala. 

Mezi přirozené příčiny dočasné nebo trvalé ztráty krvácení patří těhotenství, kojení a menopauza. 

Opožděná nebo chybějící menstruace však může být nepřirozeného původu. Většinou jde o důsledek životního stylu spojeného s nadměrným výdejem energie, nadměrným cvičením, nízkým příjmem energie nebo nízkou tělesnou váhou.

Příčinou opožděné a chybějící menstruace může být také nemoc, konkrétně:

  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Předčasné selhání vaječníku
  • Zánětlivé onemocnění pánve
  • Děložní myomy
  • Porucha funkce štítné žlázy
  • Nádor hypofýzy
Tyto problémy pomohou napravit kapsle Woman's Vitality plné bylinek a superpotravin, které příznivě působí na ženské zdraví

Menstruace během těhotenství a kojení

K menstruačnímu krvácení během těhotenství nemůže dojít, tyto dva procesy se vzájemně vylučují. Pokud v průběhu těhotenství žena krvácí, nejedná se o menstruaci, ale o krvácení z jiného důvodu (např. infekce, mimoděložní těhotenství, známky potratu).

Po porodu se menstruace vrací pozvolna a u každé ženy je to opět jiné, většinou po 6 až 24 týdnech. Kojící matky mohou na zahájení normálního menstruačního cyklu čekat až 1 rok. Může za to hormon prolaktin vznikající při kojení, který brání ovulaci. Hormon působí jen tehdy, pokud žena kojí v intervalech kratších než 4 hodiny. 

I jóga může pomoci s potížemi v období menstruace

Jsou lepší tampóny, vložky, kalíšky nebo menstruační kalhotky?

K zachycování krve vylučované při menstruaci slouží k tomu určené hygienické pomůcky. V současné době mohou ženy používat:

  • menstruační vložky a tampóny, 
  • menstruační kalíšky,
  • speciální menstruační kalhotky.

Výběr menstruačních pomůcek je důležitý pro každou ženu a to nejen z pohledu ženského zdraví a pohodlí, ale také ochrany životní prostředí. V průměru žena za celý život použije 10 tisíc vložek nebo tamponů, což znamená ohromnou zátěž.

Díky tomu se na trhu kromě tradičních vložek a tamponů objevují i nové pomůcky kalíšky a kalhotky, které zastávají nový trend udržitelnosti a současně se snaží ulevit ženskému tělu a poskytnout mu maximální pohodlí a jistotu.

Menstruační vložky a tampony

V západním světě jsou nejvíce používané jednorázové menstruační vložky a tampony. Na výběr jsou ale také látkové a pratelné vložky pro vícenásobné použití. 

Manipulace s vložkami je nejjednodušší. Proto jsou vhodné i pro mladé dívky “zápasící” s prvními menstruacemi. K negativům vložek patří pohyblivost na kalhotkách, nepohodlí při pohybu a sportu a také riziko zapaření a zápachu.

Látkové vložky se dají prát a tedy používat opakovaně. Jejich výroba je ekologičtější, jsou bez chemie a plastů a snižují riziko vzniku alergie a podráždění. Také se tolik nezapařují a brání oděru pokožky. 

Jednorázové tampóny jsou velmi diskrétní a neviditelné. Mnohem lépe se s nimi sportuje a umožňují i koupání ve veřejných bazénech a na koupalištích, samozřejmě dle síly krvácení a respektování vlastních pocitů. Tampóny vyžadují více zručnosti při zavádění a zodpovědný přístup k vyměňování. Tampón, který je v pochvě dlouhou dobu, může vyvolat nebezpečný syndrom toxického šoku. Zdraví prospěšnější alternativu představují tampóny z bio bavlny.

Menstruační kalíšky

Spousta žen vložky a tampony vyměnila za menstruační kalíšek. Mezi jeho hlavní pozitivní vlastnosti patří snadná údržba, opakované využití a ekologičnost. Vyrábí se z termoplastu či lékařského silikonu. Jsou to antibakteriální materiály, které dokáží zabránit vzniku zápachu, a neuvolňují syntetické látky, ani nijak nenerašují přirozené prostředí v pochvě.

Nejdůležitější je zvolit správnou velikost, naučit se je zavádět a po vyndání důkladně umýt. V pochvě kalíšek vydrží až 12 hodin dle síly menstruace. Je však třeba počítat s tím, že ženy s úzkou pochvou potřebují menší kalíšek, který má menší objem a při silnější menstruaci je nutná častější výměnu. Při správné údržbě kalíšek vydrží několik let.

Hygienické pomůcky, Menstruační kalíšek
Menstruační kalíšky jsou stále oblíbenější. Jsou ohleduplné k životním prostředí.

Menstruační kalhotky

K novinkám posledních let patří menstruační kalhotky ideální pro ženy, které nechtějí nebo nemohou používat pomůcky, které je nutno zavádět do pochvy, a zároveň chtějí používat něco udržitelného. Použití kalhotek je jednoduché, pohodlné a bezpečné. 

Kalhotky se nabízí v různých střizích, barvách a pro menstruaci o různé intenzitě. Na sobě je lze mít 8 až 12 hodin a po každém použití je třeba kalhotky vyprat. Tudíž je třeba mít několik více kalhotek, což se zpočátku může prodražit.

Menstruační pomůcky z mořských hub

Zajímavou alternativu představují menstruační pomůcky vyrobené z mořských hub, které se vyznačují vysokou savostí a údajně obsahují i minerální látky (jód, sodík a křemík). Bránit by neměli ani pohlavnímu styku.

Vzhledově připomínají malou mycí houbu, po namočení jsou měkké a hebké, snadno se zavádí a jsou pohodlné. V pochvě vydrží až 8 hodin dle síly krvácení. Poté ji lze důkladně umýt a znovu použít. Jedna houbička by měla vydržet cca 6 měsíců

Vyzkoušejte si různé pomůcky

Odbornice na menstruaci ženám doporučují vyzkoušet různé pomůcky a používat pouze ty, které jim vyhovují. Některé ženy používají jiné pomůcky v létě a jiné v zimě, nebo je střídají v rámci menstruace dle aktivit a síly krvácení. 

Na některé jsou vhodnější menstruační kalíšky, na jiné zase menstruační kalhotky, u silné menstruace se vyplácí kombinace (např. kalíšku a kalhotek) kvůli většímu pocitu jistoty.

Vhodné menstruační pomůcky mohou pomoci i od chronických zdravotních problémů, jako jsou:

  • silné menstruační bolesti, 
  • opakující se se mykózy, 
  • záněty a problémy s močovými cestami. 

S vážnějšími a dlouhotrvajícím problémy je ale vždy vhodné nejprve navštívit svého lékaře.

Co říká specialistka na ženskost?

K tomuto tématu jsme poprosili Dagmar Kožinovou, jakožto životní koučku a lektorku, aby nám odpověděla na pár otázek, které si možná některá z vás momentálně pokládá. Dagmar je mimo jiné i spisovatelka a o ženskosti, cyklech, poznání sama sebe i menstruaci pojednává její kniha Deník probuzené ženy.

Dagmar Kožinová příležitostně spolupracuje s médii v rádiích nebo v bloku psychologické poradny, píše články v časopisech i na internetu

Dagmar, jaké nejčastější problémy se vztahují k menstruaci?

„Nejčastěji ženy trápí bolestivá menstruace a premenstruační syndrom (PMS). Podle některých výzkumů až 80 % žen trpí PMS. Několik dní před menstruací mají nepříjemné bolesti břicha, prsou ale i nohou. Typické jsou rovněž bolesti hlavy, u některých žen migrény.

Bolesti však nejsou jediné co ženy trápí. S PMS je spojena i řada dalších nepříjemných příznaků zejména v souvislosti s emočním prožíváním, které je obvykle velmi rozkolísané. Žena může prožívat frustraci, která občas přeroste až do depresivní nálady.

Reakce bych přirovnala k tomu, když je člověk ve stresu. Reaguje prostě podrážděně, má nižší frustrační toleranci. Ve vztazích tak můžeme být víc kritické a pokud si vše neuvědomujeme, častěji dochází ke konfliktům a různým nedorozuměním.

Mění se i vlastní vnímání sebe. Ve dnech před menstruací můžeme mít ze sebe špatný pocit. Doslova se cítit nehezké, neúspěšné. Prostě máme černé vidění světa. Pak přijde menstruace, která některé ženy doslova uzemní. Mohou se objevit bolesti, které jsou velmi silné. Žena je někdy ráda, že přežije den. Uvádí se, že až 20 % žen má extrémně silné bolesti. Ideální by bylo si vlézt do postele nebo červeného stanu.

Jenže to úplně není možné a v naší kultuře ani podporované. Ale bylo by fajn mít možnost na 2-3 dny se uklidit někam do ústraní. Tam společně s dalšími ženami odpočívat, vzájemně se o sebe starat. Poté občerstvené se znovu vrátit zpátky. Jenže my obvykle děláme, že se nic neděje. Normálně pracujeme, staráme se a na odpočinek nezbývá moc prostor. O to mohou být bolesti a nepříjemnosti kolem menstruace větší. 

Navíc s menstruací je spojeno i používání různých menstruačních pomůcek, naštěstí už dnes velmi kvalitních a nezatěžujících. Ale dřív i tyto byly předmětem nepohodlí. Samozřejmě teď velmi zevšeobecňuji. Jsou ženy, které mají pohodovou menstruaci a nemají žádné projevy PMS. Ale věřím, že i těch se dotýkají hormonální výkyvy v průběhu měsíce.

Kromě menstruace, PMS máme ještě ovulaci. Pro některé ženy krásné období, pro jiné období, ve kterém pociťují bolesti břicha a prsou. Co žena to originál a to platí i pro cyklus,“ 

vysvětluje Dagmar

Menstruační cyklus je dobrým ukazatelem zdraví ženy. Jestliže budeme prožívat náročné stresové období, cyklus se může zpozdit nebo naopak velmi zkrátit. Můžeme mít větší bolesti. Budeme-li mít pohodové dny, náš cyklus může být klidnější. 

Roli hraje i strava, vitamíny a celkově zdravý životní styl nebo naopak nezdravý. Prostě všechno souvisí se vším. A náš menstruační cyklus je ukazatelem dobrého zdraví. 

 S jakými problémy rozhodně navštívit lékaře?

Rozhodně je dobré a důležité si zapisovat termíny menstruace. Samozřejmě pokud se menstruace posune, není hned nutné běžet k lékaři. Ale pokud dochází k většímu posunu, k velkým výkyvům nebo jsou jakékoli projevy extrémní, jako například velké bolesti, výkyvy a změny nálad, výtoky, ale i když si žena nahmatá bulku v prse, pak je návštěva nutná. Samozřejmě prevence je dobrá a důležitá. Takže nezapomínat na pravidelné kontroly u gynekologa. 

Existují potíže s menstruací závislé na věku?

Myslím, že každý věk nám přináší nějaké jiné dary, ale zároveň i překážky. Když začíná menstruace, může být nepravidelná. Tudíž dívka nikdy přesně neví, kdy ji dostane, špatně se plánuje. Může být rovněž bolestivá. Po několika letech se vše usadí. A pak s těhotenstvím a porodem dochází k dalším změnám. Většinou pozitivním. Bolesti někdy ustanou a vrátí se pravidelnost. A kolem 40tého roku se objevují první příznaky menopauzy, což je další velmi specifické období ženy, které zase přináší jiné výzvy. Mění se hormony v těle a tím se může narušit spánek a nejen to. Občas se nedostaví menstruace, objevují se návaly horka a pocení. Až nakonec po několika letech menstruace zmizí. Podpořit nás může v jakémkoliv období zdravý životní styl. Dostatečný spánek, dobré a zdravé jídlo, vynechat alkohol, kofein. Prostě dobře se o sebe starat. Komunikovat se svým tělem, vnímat jeho potřeby a podporovat ho. Zároveň i pozitivně myslet. Přistupovat k jednotlivým životním obdobím s důvěrou a hledat na tělesných změnách to pozitivní. 

Existují jiní specialisté na ženské potíže než gynekologové a v čem přesně mohou pomoci?

Nejsem lékař, ale určitě budou specialisté, kteří mohou ženám pomoci. Předně bych vždycky navštívila gynekologa. Ten potom rozhodne o dalším postupu. Rozhodně bych však zmínila psychologa. Je to lékař naší duše. A někdy jsou tělesné projevy i voláním duše o pozornost. I z toho důvodu se s “ženskými věcmi” chodí i k psychologům. Nakonec pokud je žena zdravá a nemůže otěhotnět, pak je to často psychosomatické. Psychika ovlivní naše tělo. A dobrá terapie může vést ke skvělým výsledkům i na tomto poli. 

Od čeho se odvíjí ženský cyklus a v jakých ohledech ženu ovlivňuje?

Ženský cyklus není jen o pár dnech menstruace. V průběhu jednoho cyklu procházíme čtyřmi fázemi. Každá trvá obvykle 1 týden. Samozřejmě zase je to velmi individuální. První fáze je po menstruaci – fáze předovulační. Pro zjednodušení přirovnám jednotlivé fáze k archetypům. Fáze mladé dívky, extrovertní a aktivní. Pokud si během menstruace odpočinete, v této fázi pocítíte elán, energii, aktivitu. Pouštíte se do akce. Jste dobré v plánování, organizování. Máte pozitivní náhled na život i sebe. Po této fázi vstupujeme do těla matky nebo taky milenky. Fáze ovulační je pohodovou fází, ve které jsme velmi empatické, milé, společenské a pasivní. Nejvíc nás baví vztahy. Povídání, setkání, rodina, partner. Poté přichází již zmiňovaná fáze předmenstruační, která je spojena s PMS. Jde o fázi čarodějky. Čarodějka, která je tajemná. Jednou zlá, jindy hodná. Fáze aktivní, introvertní, kreativní, ale i kritická. No a poté menstruační fáze nebo-li období vědmy, staré moudré ženy. Spíše pasivní, introvertní. Skvělé období pro důležité rozhodování. 

Každá z fází nám přináší zesílené schopnosti a zeslabené. Něco nám jde lépe, něco naopak zase hůř. Je dobré se se svým cyklem dobře seznámit. Můžeme tím nejen být víc efektivní, ale i lépe vycházet se svým okolím. 

Jak tento cyklus udržet v normálu? Existuje něco, čeho by se cyklické ženy měly vyvarovat?

V normálu můžeme cyklus udržet tím, že se naučíme zastavovat a vnímat své tělo a jeho potřeby. Jestliže jsme dlouho ve stresu, naše tělo zatěžujeme, vyčerpáváme, pak se to může odrazit na našem cyklu. 

Cyklická žena by měla být vděčná za svůj cyklus. Menstruace je projevem zdraví a díky našemu cyklu jsme schopné počít dítě. Každá žena by měla poznat sebe i bohatost, kterou nám právě cyklus přináší. Rozumím tomu, že někdy jsou projevy cykličnosti bolestivé, nepříjemné, ale prostě to k tomu patří. A možná nás to má zastavit, zpomalit, vést víc do přítomnosti a bytí. 

Čeho bychom se měly vyvarovat? Tabuizování menstruace. Je to naprosto přirozená součást našich životů. A taky hanlivému označování našeho cyklu. Je to jak kdybychom svou mluvou odmítaly naše dokonalé a skvěle fungující těla. Cykličnost je dar. Ten se neodmítá. Naopak je dobré projevit vděčnost. 

Závěrečné shrnutí: Menstruace je přirozená, nestyďte se o ní mluvit

Menstruace je naprosto přirozený proces, není to nemoc, o které se nemluví. Při menstruaci můžete dělat vše, na co se cítíte. Nic není zakázané. Můžete sportovat stejně jako kdykoliv jindy. Stačí dodržovat hygienu a zvolené menstruační pomůcky měnit. Důležité je vnímat své tělo a umět ubrat, když si o to řekne.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek