• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně.

V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, možné negativní účinky, dávkování a metody těžby a zpracování. Podíváme se i na účinnou látku kyselinu fulvovou.

Jelikož jsme pod značkou Blendea právě spustili prodej shilajitu ve formě kapslí se shilajitovým extraktem, v krátkosti vám představím i tento nový a velmi nadějný produkt.

Shilajit hledá na českém internetu přes 8000 lidí měsíčně, takže zájem o něj jasně existuje a vzrůstá. Jako značka neúnavně sledující aktuální výživové trendy jsme si tento perspektivní doplněk nemohli nechat utéct :) Doručujeme jej již do 48 hodin.

shilajit

DALŠÍ NÁZVY:

Latinsky Asphaltum punjabianum, anglicky Black asphaltum, jiné lokální názvy Mumio, Mumijo, Mumiyo, Shailobhava, Shaileya, Girijaatu, Shaila, Shailadhautja, Adrija, Shilasweda, Shilamaya, Shila, Miryasa, Gaireya, Ashma laksha, Sushruta samhita, Charaka samhita, Kanmada, Baragshun, Barahsin, Dorobi, Shargai, Silajatu, Kalo shilajita.

S lokálními a lidovými názvy se můžete setkat v ajurvédských učebnicích i další literatuře

Co přesně je shilajit?

Shilajit je přírodní pryskyřičnatá látka bohatá na organické látky, minerály a stopové prvky. Tradičně se získává ve vysokohorských oblastech Asie. Shilajit proudí skrze skalní trhliny a půdu.

Obsahuje zdravotně prospěšné složky, zejména kyselinu fulvovou a různé další minerály v již méně významných množstvích. Shilajit je důkladné zkoumán pro svůj potenciál v léčbě i prevenci různých onemocnění a pro podporu celkového zdraví.

Zdravotní účinky shilajitu

VÍTE, ŽE ačkoliv se shilajit běžně nezískává v oblastech Indie, i přesto patří mezi tradiční suroviny indické ajurvédské medicíny? Má totiž vlastnosti, které souzní s principy ajurvédské medicíny (celková vitalita, imunita, omlazení) a jeho používání bylo již dávno zaznamenáno v starověkých ajurvédských textech.

Protizánětlivé účinky shilajitu

Shilajit přirozeně obsahuje antioxidant kyselinu fulvovou. Právě té vědci připisují silné protizánětlivé vlastnosti a prospěšné účinky na lidský imunitní systém.

Tyto vlastnosti mohou být užitečné v rámci prevence před vznikem nebo v rámci zmírnění již existujících zánětlivých stavů (typicky alergie, astma, ekzémy, cukrovka a jiné).

Vědci ale upozorňují, že mnohé z již ukončených studií skončily s protichůdnými výsledky. Kvůli tomu můžeme protizánětlivé účinky shilajitu zatím pouze nadšeně očekávat. Pořád ale potřebujeme více vědeckých závěrů.

Antivirové vlastnosti shilajitu

Shilajit obsahuje i huminové kyseliny, jejichž schopností je vytvořit na povrchu sliznic ochranný film. Tato vrstva zabraňuje nebo aspoň minimalizuje pronikání virů, toxinů a dalších patogenů dále do organismu.

Huminové kyseliny vznikají rozkladem rostlinných materiálů, které tvoří převážnou část shilajitu i jiných pryskyřic. Obtížně podléhají dalšímu rozkladu, proto se ve vysokém množství nacházejí právě v pryskyřici, půdě, uhlí nebo rašelině a leží tam až do doby, než je nevyjmeme a nenakapslujeme do doplňku Blendea Shilajit extrakt 60 kapslí, který můžete mít již pozítří doma 🙂

Možná podpora zdraví kostí

Tato studie dokládá, že každodenní užívání extraktu shilajitu pomohlo zvýšit hustotu kostí a kostních minerálů u menopauzálních a postmenopauzálních žen. Právě tato skupina žen je nejčastějším pacientem s osteoporózou a tedy zvýšenou křehkostí a lámavostí kostí. Ženy po nástupu menopauzy ztrácejí v prvních 5 letech odhadem až 10 % kostní hmoty.

Další studie dokonce tvrdí, že shilajit může osteoporózu potenciálně i léčit, šlo ale o studii na pokusných krysách.

I když je zapotřebí dalších vědeckých důkazů, zejména co se studií na lidech týče, díky dostupným závěrům lze shilajit určitě doporučit aspoň menopauzálním ženám a lidem s aktuálně sníženou hustotou kostí a s „náběhem“ na osteporózu.

Anti-age účinky shilajitu proti stárnutí

Shilajit může podporovat zdravé stárnutí a tedy takové, ke kterému vlivem zdravotního stavu a životosprávy nedochází předčasně. I zde byla účinnou látkou kyselina fulvová.

Vědci zjistili, že shilajit, respektive kyselina fulvová v něm, pomohla zlepšit příznaky demence, podpořit spánek, stimulovat chuť k jídlu a celkovou výkonnost u starších Indů a Číňanů. Povšimněte si, že šlo o národy, které shilajit využívají v rámci svých tradičních medicín již dlouhá tisíciletí. Aktuální výzkum tyto tradiční účinky postupně potvrzuje.

Shilajit v rámci podpory zdraví střev

Zdraví střev může podporovat obsažená kyselina fulvová. Podporuje množení dobrých bakterií ve střevech, čímž podporuje rozmanitost střevního mikrobiomu. Kyselina může zároveň zlepšovat vstřebávání živin v tenkém střevě díky zvýšené aktivitě trávících enzymů.

Kyselina fulvová tvoří přirozeně zhruba do 20 % obsahu shilajitu. Právě díky výborné účinnosti jsme její obsah v kapslích Blendea zvýšili na 250 mg v jedné dávce, což je polovina hmotnosti jedné kapsle (zbytek hmotnosti tvoří samotný shilajit).

Podpora produkce spermií

Ryze mužská studie sledovala oligospermatické muže, kteří byli kvůli problému dočasně neplodní. To jsou muži se sníženým počtem spermií pod 15 mil/ml ejakulátu, které jsou navíc značně pomalé pro dosažení ženského vajíčka.

Zúčastění muži užívali 90 dnů kapsle se 100 mg shilajitového extraktu. Na konci studie byl sledovaným naměřen významný nárůst celkového počtu spermií a zvýšené množství dobře pohyblivých spermií (lepší motilita spermií).

Shilajit může zpomalovat rozvoj Alzheimerovy nemoci

Podle nové studie z roku 2023 může užívání shilajitu zlepšit příznaky u pacientů s Alzheimerovou nemocí. Vědci předpokládají, že shilajit může zpomalit progresi onemocnění díky ochraně mozkových buněk před poškozením, které způsobuje hromadění určité bílkoviny v mozku.

Konkrétně jde o beta-amyloid, který se ve formě plaku hromadí mezi nervovými buňkami v mozkové kůře. Tato oblast je zodpovědná za mozkové funkce, paměť a schopnost učit se. Časem se mohou nánosy plaku rozrůstat, poškozovat stále více zdravých mozkových buněk, zhoršovat jejich původní funkce a přesně to postupně vede k rozvoji a zhoršování Alzheimerovy nemoci. Alzheimer se typicky projevuje právě poruchami paměti, zmateností, problémy se soustředěním a chápáním (kognitivní funkce).

Za prospěšný vědci v tomto směru považují obsažený antioxidant kyselinu fulvovou s neuroprotektivními účinky. Dovede totiž bránit nebo aspoň snižovat míru hromadění beta-amyloidového plaku.

Vědci pořád pracují na výzkumu, kvůli čemu shilajit ani kyselinu fulvovou zatím nelze vnímat jako lék ani prevenci proti Alzheimerově nemoci. Výhled je každopádně více než nadějný.

Shilajit v rámci boje proti rakovinným buňkám

Tato studie dokládá, že shilajit inhibuje (omezuje nebo brzdí) růst a šíření rakovinných buněk v případě rakoviny prsu u lidí.

Další studie zjistila přínos v boji proti rakovinným buňkám močového měchýře. Vědci uznávají léčebný potenciál v případě rakoviny měchýře, nicméně vždy určitě poslouchejte hlavně svého onkologa. Shilajit ani výrobky z něj aktuálně nejsou uznány jako onkologické léky.

Studie na potkanech zjistila, že shilajit může posilovat účinky chemoterapeutických léků v případě rakoviny jater u potkanů. Na výsledky dalších studií provedených na lidech si ještě musíme počkat.

Snížení míry stresu se shilajitem?

Dohledal jsem i závěry několika studií, které shilajit spojují s účinky na tlumení stresu a úzkosti. Upozorňuji ale, že jde o přehled studií vykonaných na zvířatech.

Jelikož se ale shilajit osvědčil pro zmírnění stresu u zvířat, vědci se nyní zabývají zkoumáním vlivu na snížení stresu u lidí. Potenciál shilajitu na tlumení stresu a úzkosti již totiž dobře popsali.

Zdravotní účinky kyseliny fulvové obsažené v shilajitu

Shilajit přirozeně obsahuje 15 až 20 % kyseliny fulvové. V shilajitových kapslích Blendea jsme toto množství zvýšili na 50 % a tedy 250 mg v jedné denní dávce.

Právě kyselina fulvová je zodpovědná za většinu prospěšných účinků shilajitu. Kyselinu samozřejmě seženete i samotnou, ale právě v shilajitu působí synergicky a tedy společně zesilují své pozitivní účinky.

Může tlumit záněty a posilovat imunitu:Kyselina fulvová zlepšuje odolnost vůči nemocem, zvyšuje imunitní odpověď organismu a pomáhá bojovat proti zánětům.
Může chránit funkce mozku:Podporuje zdraví mozku, zpomaluje rozvoji Alzheimerovy choroby, stabilizuje mozkové funkce a může zlepšovat paměť.
Může snížit cholesterol:Pomohla snížit špatný LDL a zvýšit dobrý HDL cholesterol.
Může zvýšit sílu svalů:Obézní lidé díky 500 mg shilajitu denně významně zvýšili svalovou sílu.
Může mít protirakovinné účinky:In-vitro studie zjistila, že shilajit zahubil rakovinné buňky v játrech a zabránil jejich šíření.
Může zvýšit hladinu testosteronu:Zdraví muži užívající 500 mg shilajitu denně významně zvýšili hladinu testosteronu.
Může zlepšit zdraví střev:Shilajit u diabetiků a pacientů s chronickými zánětlivými onemocněními střev pozitivně ovlivnil zdraví střev, zvýšil množství prospěšných střevních bakterií, zlepšil vstřebávání živin a ulevil od zažívacích potíží.
Tabulka zdravotních účinků kyseliny fulvové

Dávkování a užívání shilajitu

Denní doporučená dávka shilajitu zatím nebyla oficiálně stanovená. Jde pořád o potravinu, takže shilajit nespadá pod kontrolu Státního úřadu pro kontrolu léčiv, ale pod regulaci Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Ve studiích, na které v článku odkazuji, účastníci užívali od 200 do 2000 mg shilajitu denně, obvykle ve formě kapslí nebo prášku rozpuštěného ve vodě.

Za bezpečnou denní dávku shilajitu odborníci považují 250 až 1000 mg. Tyto dávky se osvědčily jako účinné. Nicméně pokud trpíte některou z vyjmenovaných nemocí, vždy dodržujte v první řadě doporučení a předpisy od vašeho konkrétního lékaře.

Odborníci doporučují začínat s dávkou nižší než 1000-2000 mg a sledovat si, jak na dávku zareagujete.

Denní dávka kapslí Blendea obsahuje 500 mg, takže je zachována účinnost a zároveň dodržena bezpečnost. Kapsle vám doručíme do 48 hodin, takže neotálejte s objednávkou, milí čtenáři 🙂

Mumiio shilajit z Tibetu kapsle

Možné vedlejší a negativní účinky shilajitu

Shilajit je považován za bezpečný ve formě doplňku stravy pro dlouhodobé užívání. I lékařské studie trvaly zpravidla až několik měsíců.

Jelikož ale jde pořád o přírodní rostlinný produkt, pro některé lidi může ojediněle představovat problém. Mezi možné vedlejší účinky patří:

Shilajit není vhodný pro pacienty užívající léky na vysoký krevní tlak. Může jej totiž snížit, čímž by vzájemně interagoval s léky a měnil jejich účinnost.

Shilajitu by se měly zároveň vyhýbat těhotné a kojící ženy, protože jeho bezpečnost pro nastávající a mladé maminky není dostatečně prozkoumaná. Toto upozornění platí obecně pro všechny doplňky stravy a nejenom pro ty se shilajitem.

Proces získání a zpracování shilajitu

Proces získání a výroby hotového shilajitu je poměrně složitý. Jde hlavě o dosažení absolutní čistoty a s ní zdravotní nezávadnosti.

shilaitová hornina
Shilajitová hornina jako vstupní materiál. Lesklé tmavé skvrny jsou prosakující shilajit, který je potřeba izolovat a z horniny vyjmout.
  • Sběr shilajitové horniny: Na zahrádku s rýčem nikdo neběžte 🙂 Nejbohatší naleziště shilajitové horniny leží až ve vysokých nadmořských výškách, typicky v Himalájích, ale i dalších velehorách jako je oblast Tibetu, Kavkazského pohoří, Altajského pohoří a Pamírských hor. Kromě asijských pohoří se shilajit získává i v americkém Andském pohoří nebo Appalačských horách. Tam ale nepatří mezi tradiční a dobře známé suroviny a tradičně je používán hlavně v ajurvédské medicíně, tudíž k nám proudí hlavně z Asie. Shilajit pro značku Blendea sháníme v Tibetu, který je jeho dobře známým a velmi spolehlivým producentem.
  • Extrakce shilajitu: Původní horninu je potřeba rozbít a jelikož je shilajit pryskyřice, musí se působením teploty rozpustit.
  • Filtrace: Z tekuté směsi se jemnými filtračními nástroji odfiltruje samotný shilajit.
  • Čištění: V tomto okamžiku již zatím nečistý shilajit putuje do laboratoře, kde se díky přísným hygienickým standardům vyčistí pro finální zpracování.
  • Sušení: Vyčištěný a tedy nečistot a nežádoucích prvků zbavený shilajit se dále suší. Tradiční „vesnickou“ metodou je sušení na slunci, ale kvůli vysoké poptávce se sušící proces urychluje v laboratoři.
  • Konečné zpracování: Hotová a ryzí shilajitová hmota se dále zpracovává do požadované formy prášku, uzavřených veganských kapslí s vysokou koncentrací (ty prodáváme pod značkou Blendea), tablet, mastiček a balzámů nebo se ponechá „jenom tak, jak je“.
  • Balení: Hotový produkt se obvykle balí tak, aby shilajit odolal působení slunečního světla, zvýšené teploty a oxidace. Přesně proto naše shilajitové kapsle nakoupíte ve tmavých skleněných lahvičkách ideálních pro co nejdelší skladovatelnost doplňku.
Mumiio shilajit z Tibetu kapsle

Co jsme zjistili o shilajitu?

shilajit zkušenosti
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Shilajit může mít několik významných zdravotních účinků. Na ty, které již vědci s lékaři potvrdili, odkazuji pod prokliky v článku.

Odborníci považují shilajit za bezpečný do denní dávky 2000 mg. Délka užívání se mění podle konkrétní potřeby, ale v konkrétních studiích trvala od několika týdnů do několika měsíců.

Shilajitové kapsle Blendea obsahují každá 500 mg shilajitu, z něj 250 mg kyseliny fulvové. Balení obsahuje 60 dávek a je určeno na 60 dnů a tedy 2 měsíce užívání. Doručíme vám je do 2 pracovních dnů.

Shilajit neužívejte, pokud jste těhotná nebo kojící žena, případně pokud trpíte hypotenzí (rizikově nízkým krevním tlakem) a užíváte léky na jeho zvýšení.

Pamatujte, že shilajit je pouze doplněk stravy, takže není určen k léčbě ani prevenci vzniku onemocnění.

Pokud máte jakékoliv dotazy na účinky shilajitu nebo na produkt Shilajit extrakt 60 kapslí Blendea, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma Shilajit extrakt 60 kapslí. Prospívá imunitě, mozkovým funkcím, zdraví střev, působí proti zánětům, podporuje zdraví a pevnost kostí, podporuje produkci spermií a má omlazující anti-age účinky. Přidejte se k našim spokojeným zákazníkům, prosím 🙂

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek