Ovoce, ať už je čerstvé, mražené anebo třeba sušené. Dodá vitamíny, minerály a zaplaví tělo antioxidanty.
Zelenina, kterou zvolíme tak, aby nám chutnala a udělala vám dobře i k snídani.
Ořechy dle vlastní chuti, ať už jsou to vlašáky, kešu, lískové oříšky, mandle, para ořechy… Zajistí rostlinné tuky a dodají energii.
Semínka, jako jsou například chia, slunečnicová, dýňová, lněná, konopná, sezamová…
Samozřejmě nelze zapomenout na tekutiny, které do smoothie bowl i do jídelníčku obecně jednoznačně patří. Kromě vody využijte čerstvé ovocné či zeleninové šťávy, kokosovou vodu, rostlinné či živočišné mléko nebo proteinové drinky.
Jako dochucovadlo lze použít med, javorový, datlový, rýžový nebo agávový sirup, kokosový cukr, ale i koření jako třeba skořice nebo chilli.
TIP: Protože semínka obsahují zdravé oleje, dají se využít i jako pleťová maska na velmi suchou pleť. Zkuste rozmixovat lžíci slunečnicových semínek se lžící mandlového oleje a lžící medu. Po 20 minutách bude vaše pleť jako znovuzrozená!
Na smoothie bowls je úplně nejlepší ta variabilita. Co spolu ladí, to do ní dejte!
„Smoothie bowls jsou chutné, zdravé, neuvěřitelně výživné a snadné na trávení.
Samozřejmě v závislosti množství přísad, které se do misky přidávají. Pozor jen na možný vysoký obsah kalorií, “říká McKel Hill, britský nutriční poradce.
Britský zpravodaj telegraph.co.uk uvádí, že ačkoli jsou smoothie bowls populární hlavně v Americe, tento trend masivně přichází i do Evropy.
V Británii například poslední dobou vzrostl počet zdravých restaurací a kaváren, kde jsou smoothie bowls k dostání.
Společnost Good Life Eatery v Londýně prodává speciální „misku acai granola„, kterou šéfkuchař popisuje jako „dokonale vyváženou snídani – vyživující, nabitou energií, plnou antioxidantů, zdravých tuků a dalších energetických ingrediencí“.
Jde samozřejmě o reklamu cílenou na vytížené manažerky. Kdo je šikovný, dělá si smoothies a smoothie bowls úplně jednoduše a rychle doma. Mnohem levněji a hlavně podle vlastní chutě.
Smoothie bowl je prakticky synonymum pestré stravy – tuky, proteiny, vitamíny i cukry – vše v jedné misce
Proč je snídaně tak důležitá?
Nejpodstatnější aspekt snídaně je v tom, že jde o první jídlo na začátku dne – po dlouhé noční přestávce.
Zhruba po sedmi hodinách spánku, kdy jsme neměli žádný přísun energie, je teď potřeba tělo i mysl znovu nastartovat.
Energie, kterou načerpáme ze snídaně, nás musí nakopnout na celý den, a proto bychom snídani měli věnovat velkou pozornost.
Snídaně vlastně posiluje žaludek. Po dlouhé nečinnosti ho opět dostává do procesu.
Pokud snídat nebudeme, žaludek může pomalu začít slábnout. Proto bychom si měli každé ráno dát alespoň něco malého, ale zdravého. Abychom doplnili energii a nastartovali se do nového dne.
Snídaně v člověku vyvolává pocit radosti a dobré nálady
Nasnídaní lidé jsou méně vystresovaní
Lidé, kteří pravidelně snídají a jedí pravidelně i během dne, jsou štíhlejší
Doporučujeme stravovat se převážně lokálně, ale občasná konzumace exotických plodů zaručí pestré stravování
3 hlavní zásady zdravého snídání
Snídejte v klidu – kvůli stresu a rychlému „naházení“ jídla do sebe vám nebude dobře trávit
Snídejte zdravě – polotovary, sušenky a cukroví vás po chvilce unaví a zbytek dne nebudete vitální
Snídejte pravidelně – nepravidelná strava zatěžuje játra, střeva, žaludek a zásoby energie
Nezapomeňte dodržovat také pitný režim! Smoothies, stejně tak jako smoothie bowls, jsou jídlo a ne nápoj.
A to je potřeba doplnit například šálkem bylinkového čaje, meltou, carem, ovocným čajem…
Jak nejlépe nastartovat den?
Pokud po ránu nemáte hlad, neznamená to, že byste neměli snídat. Ale začněte pěkně zlehka.
Vyzkoušejte nejprve teplou vodu s citronem. Zapomeňte ovšem na citronky a jiné náhražky plné éček.
Do třetinky vody si vymačkejte šťávu z poloviny citronu. To hned nakopne váš metabolismus a pročistí tělo.
TIP: Jako alternativu k citronu můžete použít grep nebo jablečný ocet.
Tyto potraviny vyrovnávají naše vnitřní pH a paradoxně mění kyselé prostředí na zásadité.
Pomáhají tedy dostat do rovnováhy překyselený žaludek, který není v dnešní hektické a stresující době nic neobvyklého, ale samozřejmě také nic dobrého.
A nebojte se – každá smoothie bowl nemusí být takhle načančaná. Pokud se vám nechce nebo nestíháte, nemusíte ji servírovat jako na Instagram..:)
A co dál? Zdravá snídaně!
A tímto se dostáváme zpátky na začátek. Právě nadešel čas, kdy je potřeba si v klidu sednout, udělat si na sebe pár minut času a dopřát si zdravou a také hezkou snídani.
To, že jíme pohledem, je známá věc. A když se nám bude na naši snídani dobře koukat, budeme na ni mít i větší chuť.
„Zatímco klasické smoothie pijete brčkem, smoothie bowl je hutnější, takže budete potřebovat lžíci.
Všechny další dozdoby do vaší misky znamenají, že budete muset svou snídani žvýkat – máte tedy pocit, že opravdu jíte, a tím se budete cítit spokojenější a více zasyceni,“
„Snídaně by měla být dostatečně pestrá, vydatná, z kvalitních, čerstvých, lokálních a sezonních potravin a měla by být v neposlední řadě chutná a lákavá.
Samozřejmě by měla poskytnout jak energii, tak ochranné látky, vitamíny a minerály,“
říká výživová Blanka Sekerová.
Možná se to nezdá, ale tahle smoothie bowl neobsahuje žádná barviva. Barva je výsledkem rozmixovaných malin a moruší.
Kaše jako alternativa pevné snídaně
Další alternativou ke smoothie bowls, která ještě více zasytí, je kaše, kterou si nazdobíte stejně jako smoothie misku. Vyzkoušet můžete hned několik druhů jako třeba kaši jáhlovou, pohankovou, rýžovou, špaldovou…
“Pozor na instantní ovesné kaše! U průmyslově vyráběných produktů, jako jsou instantní ovesné kaše, je třeba být na pozoru. Většina instantních ovesných kaší bývá doslazována, navíc často obsahuje přidané látky,”
Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích
Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]
Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]
Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]
Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]
Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]
Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]
Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]
Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]
Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]
Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]
Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.