Smoothie je zdravá svačina pro vás i pro děti

Školní svačina. Téma, které je s příchodem nového školního roku více než žhavé. Řeší ho nejenom odborníci, ale také děti a především jejich rodiče.

Školní svačina je však aktuální po celý rok. Každý den rodiče přemýšlejí, co děti budou ve škole jíst. Každý den znovu a znovu. Je pochopitelné, že fantazie občas dojde. Tipy na svačiny se tedy rozhodně budou hodit každému zodpovědnému rodiči, který usiluje o to, aby jeho dítě prospívalo.

Přinášíme jeden extra tip, kterým je smoothie. Poradíme, jak smoothie připravit tak, aby bylo zdravou, plnohodnotnou svačinou pro děti i jejich rodiče.

Jak důležitá je školní svačina?

Více než by se mohlo zdát. Potvrzuje to i výživová poradkyně Monika Divišová, která pro server iDnes.cz uvedla:

„Stává se, že dítě nesnídá vůbec, anebo málo. Současně lehce nebo nevhodně svačí. Není divu, že je pak unavené a nedokáže se soustředit. Při takovéto výživě dochází totiž ke kolísání hladiny krevního cukru.

Sladkosti, čokolády, sušenky nebo přeslazené limonády však nejsou řešením. Naopak. Tyto tzv. rychlé cukry kolísání hladiny krevního cukru ještě podpoří. To pak může vést k hyperaktivitě, která se opět pojí s nesoustředěností, dokonce to může být i příčinou dětské agresivity.“

zdravý školá´k

Víte, jak důležitá je pro vaše dítě školní svačina?

Pediatrička MUDr. Dana Nedělková k tomu na serveru babyweb.cz dodává:

„Svačiny a přesnídávky jsou způsobem, jak u dětí doplnit energii. Ve škole podpoří pozornost a příznivě se odrážejí na učení. Pozor! Ne vždy dítě nejí svačinu proto, že ji nemá. Velmi často dítě nejí svačinu proto, že si na ni během dopoledních přestávek neumí nebo nechce udělat čas. Musí například stihnout toaletu, nezřídka upřednostní hry před spolužáky apod.“

Stravovací realita školních dnů

Na serveru Výživadětí.cz byly publikovány výsledky nedávného výzkumu, podle kterého celých 58 % dětí doma pravidelně nesnídá a 17 % dětí nesvačí vůbec nebo svačí jen někdy.

Když už děti mají k dispozici svačinu, bohužel v ní najdou bílé pečivo, salámy, uzeniny nebo sladkosti, tedy potraviny, které výživoví specialisté jako dětskou svačinu jednoznačně nedoporučují. Jen 22 % dětí najde ve svačině pravidelně ovoce, které je nepostradatelnou součástí zdravé výživy.

Je pochopitelné, že maminky a tatínkové nemusí mít vždy čas dětem svačinu připravit. Na druhé straně je potvrzeno, že pokud děti dostanou peníze na svačinu, nekoupí si nic zdravého.

Jak prohlásil Pavel Suchánek, odborník na výživu z pražského IKEMu pro Radiožurnál: Z 99 % si dítě koupí svačinu špatně.“ Děti se při nákupu svačiny nerozhodují podle toho, zda je něco zdravé nebo ne. Toto je odpovědnost rodičů. To rodiče by měly zajistit, aby se jejich potomci stravovali správně, a to i ve škole, kde je nemají přímo na dohled.

I přes kontroverzní, přesto zavedenou pamlskovou vyhlášku, která omezuje nabídku nezdravých pochoutek ve školních bufetech a automatech, nedokážou děti sami rozeznat, co jim svědčí.

I přes rostoucí kvalitu jídla školních jídelen se vyplatí věnovat čas přípravě svačiny už jenom proto, že rodič sám nejlépe ví, co jeho dítěti vyhovuje a chutná. Navíc má možnost do přípravy svačiny zapojit i dítě, které pak svačinu o to raději sní.

Problém totiž spočívá také v tom, že dítě svačinu o přestávce musí sníst. Jakkoli zdravá svačina se o přestávce vůbec nemusí dostat na řadu. Vždyť dítě v kolektivu má tolik jiných aktivit!

stravování ve škole

Pozornost dítěte je ve škole roztěkaná a ne vždy si na svačinu vůbec vzpomene. Děti ve škole nikdo svačit nenutí.

Jak naučit dítě správně svačit?

Rodič by měl respektovat chutě a přání dítěte. Pokud mu nechutná mrkev, ale paprika, měla by být ve školním boxu právě paprika. Dítě by se mělo na přípravě svačiny podílet.

Nejenže je to příjemná společná aktivita, ale rodič má možnost přitom vysvětlit dítěti, z čeho se svačina skládá a k čemu jsou jednotlivé potraviny dobré. Navíc, když dítě bere svačinu jako své dílo, je vyšší šance, že ji bude chtít ve škole sníst.

Jíme očima a u dětí to platí dvojnásob. Zatímco rodič řeší výživové složení, dítě ve škole bude řešit především to, jak svačina vypadá. Takový box na svačinu může být pro dítě skvělou motivací, proč se do svačiny pustit. Ale i naopak – nevzhlednou krabičku se svačinou ve škole raději ani nevytáhne, a tak z ní ani nic nesní, ať je tam cokoliv.

Svačina by měla dítě zaujmout na první pohled, nejde jen o svačinový box, ale třeba i láhev na pití. Pitný režim je nedílnou součástí zdravé výživy dítěte, ale sladké limonády z automatu ke zdraví nepřispějí.

Chuť na sladké mohou zahnat ovocné a zeleninové šťávy a smoothies, které se v ředěné podobě využívají jako součást pitného režimu. Neředěné, syté šťávy a džusy z ovoce a zeleniny, oblíbené smoothies, však snadno poslouží jako zdravá a lákavá svačina.

Příprava smoothies je navíc velmi rychlá a snadná. Pokud zvolíme ty správné ingredience, šité na míru pro své děti, tekutá svačina pro ně bude neodolatelná!

INSPIRUJTE SE desítkami smoothie receptů pro vás i pro děti. 

zelené smoothie

Smoothie je sytá svačinka v tekuté formě. Rozmixujte do ní vše, co je zdravé a dítěti chutná.

Smoothie jako vyvážená školní svačina

  • Smoothie nabízí potřebnou dávku energie, vlákniny a živin.
  • Díky obsahu vitamínů a minerálů povzbuzuje imunitní systém a funguje tak jako prevence chřipek a nachlazení.
  • Je to způsob, jak do dětí dostat ovoce a zeleninu, kterou jinak konzumovat nechtějí.
  • Ovoce a zelenina je v rozmixovaném stavu vysoce vstřebatelná, nezatěžuje trávení a nenadýmá.
  • Smoothie se dá připravit relativně snadno a rychle. Nenáročná je také konzumace smoothie ve srovnání s tím, kdybychom obsažené ingredience měli jíst samostatně.
  • Dětem se smoothie bude líbit, zvlášť v zajímavé dóze, kterou jim budou spolužáci závidět.

MÁTE SMOOTHIE V ČEM MIXOVAT? Na stránce slimming.cz najdete podrobné recenze stolních i menších smoothie mixérů. Klikněte a zorientujte se. 

Jak připravit svačinové smoothie?

Neexistuje univerzální dětský jídelníček. Každý z nás, každé dítě je jedinečné, vyhovují mu jiné druhy jídla, ovoce a zeleniny. I proto by se svačiny i konkrétní skladba smoothie měla dětem individuálně přizpůsobovat.

Individuální je i porce jídla. Samozřejmě záleží na věku, pohlaví nebo denních aktivitách dítěte. Dítě, které jde po škole sportovat, bude mít jiné nároky na svačinu než dítě, které stráví odpoledne u počítače. Rodiče by při přípravě měli přihlížet k individuálním požadavkům svého dítěte. Samozřejmě by však měli respektovat zásady zdravého stravování.

Každá svačina by měla obsahovat základní živiny, tedy sacharidy, bílkoviny a tuky. Žádná z těchto složek by neměla chybět, ideálně v kvalitní stravitelné podobě a ve vyváženém množství. Chybět by však neměly ani vitamíny a minerály, které v přirozené podobě nabízí především ovoce a zelenina. Právě ovoce a zelenina je základem každého smoothie.

Ingredience do smoothie

  • Komplexní sacharidy, například ovesné vločky nebo vařená rýže. Také banány, borůvky a další ovoce a zelenina jako zdroj jednoduchých sacharidů. Ovoce a zelenina dodává také potřebnou vlákninu, vitamíny, minerály a cenné antioxidanty. Kombinovat přitom můžete nejrůznější druhy ovoce a zeleniny, záleží jen na vaší fantazii a chutích vašeho dítěte.

Pozor – zdravá svačina a zdravé smoothie neobsahuje bílý cukr. Stačí ovoce, které je sladké dost. Naopak, komplexní sacharidy jsou žádoucí složkou každého denního jídla. Více se o cukrech, přímo od výživových specialistů, dozvíte ve videu:

  • Kvalitní bílkoviny smoothie dodá například jogurt, kefír, tvaroh nebo méně obvyklé tofu. Vhod přijdou i rostlinná mléka – kokosové, mandlové, rýžové, sójové aj. Zdrojem kvalitních bílkovin může být i prášek ze zelených potravin Blendea, který navíc ve svém složení skýtá i vlákninu, vitamíny, minerály nebo prospěšný chlorofyl. Pokud si nevíte rady s tím, jak směs zelených potravin ve smoothies kombinovat, inspirujte se našimi recepty.
  • Organismus potřebuje ke svému fungování také zdravé tuky, které jsou navíc nezbytné i pro vstřebávání některých vitamínů. Skvěle zapadnou i do zdravého smoothie. Jak? Jednoduše zkuste ingredience obohatit o oříšky či semíka (chia, konopná, lněná, slunečnicová aj.). Hodit se budou i kakaové boby, karob, kokos, kokosový olej, arašídové máslo nebo třeba avokádo jako bohatý zdroj zdravých tuků.
  • Smoothie zpestří i další libovolné ingredience jako jsou bylinky, zmiňované zelené potraviny, koření (sladká vanilka, zahřívací zázvor či skořice) nebo třeba aloe vera.

Pozor! Zapomeňte na umělá dochucovadla a aromata. Chuť a vůně smoothie by měla být přírodní, jen tak půjde o zdravou svačinku. Taková svačinka pak přijde vhod nejenom vašim dětem, ale pro své kvalitní složení a rychle vstřebatelnou energii ji ve svém nabitém denním programu ocení i dospělí.

POTŘEBUJETE VÍCE INSPIRACE? Máme pro vás 5 tipů na zdravé svačiny, každý den můžete svačit něco jiného, ale každý den zdravě.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek