• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • „Padlo tabu, že jít k psychologovi rovná se být blázen,“ ujisťuje zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová

„Padlo tabu, že jít k psychologovi rovná se být blázen,“ ujisťuje zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová

Zakladatelka Soulmio.com Simona Zábržová mluví o tom, zda se české firmy starají o psychickou pohodu svých zaměstnanců, jaké psychické problémy sebou nese dnešní uspěchaná doba zaměřená na výkon a poradí, co dělat doma pro každodenní psychohygienu.

Simona Zábržová, Soulmio
Simona Zábržová, zakladatelka startupu Soulmio.com

KDO JE SIMONA ZÁBRŽOVÁ?

Simona se pohybuje v byznysu více než 15 let. Nápad na startup v oblasti psychického zdraví vznikl v roce 2016, kdy se Simona poprvé setkala s vyhořením a sama si prošla stovkami terapeutických hodin a sezení.

V roce 2019 dotáhla myšlenku programu Soulmio pro firmy. V květnu 2020 ve spolupráci s odborníky uvedla na trh unikátní komplexní program péče o duševní zdraví, prevenci vyhoření a mentální rozvoje osobnosti.

Soulmio je online platforma, která se specializuje na cenově dostupnou prevenci psychického zdraví ve firmách.

V srpnu 2020 bylo Soulmio organizací Medical Startups zařazeno mezi 70 mental health startupů na světě, které stojí za to sledovat.

Dobrý den, Simono. Se kterými problémy pomáháte nejčastěji?

Nejčastěji řešíme oblast syndromu vyhoření, úzkosti, pocit, že se člověk cítí osamělý, že se necítí “dost” v rámci firemních témat, že se chce například naučit lépe pracovat s efektivitou v čase, lépe vést svůj tým nebo pracovat s emocemi.

Soulmio je platforma, kde si každý zaměstnanec může vybrat, jaká pomoc na jeho konkrétní téma je mu nejbližší. Někomu vyhovuje online konzultace s odborníkem, jiný kolega si chce pustit video na téma jak lépe dávat zpětnou vazbu nebo se například chce pomocí diagnostiky dozvědět, jak se nejlépe osobnostně rozvíjet.

Kdo je Vaším typickým klientem? 

Našimi klienty jsou firmy, které již pochopili, že péče o mentální zdraví zaměstnanců je klíčová pro jejich maximální výkonnost. Jelikož se psychická pohoda týká každého jedince, máme klienty napříč všemi obory i věkovými kategoriemi. 

Překonali jsme delší karanténu, byli jsme sociálně izolovaní a další komplikace jsou možná před námi. Ovlivnila podle Vás tato situace psychický stav Čechů?

Rozhodně se situace hodně změnila za poslední rok. V říjnu loňského roku, kdy jsem začala dávat dohromady celý program a ptát se firem, byl téměř zázrak, že se o tématu psychické pohody chce vůbec někdo bavit. Ty nejosvícenější z nich měli vlastního psychologa, ale bez jakékoliv koncepce.

Padlo tabu, že jít k psychologovi rovná se být blázen. Lidé v terapiích začali vidět i možnost prevence, což je zásadní změna. Pochopili, že i sdílení problémů s kvalifikovaným odborníkem může předcházet nepříjemným psychickým výkyvům a nežádoucím stavům.

Co si představit pod Mental Wellness? Jak vznikl tento nápad? 

Jako bývalá šéfka firem jsem cítila potřebu starat se o své lidi. Dlouho jsem hledala smysluplný program, který mi pomocí „wellness procedur“ zajistí dlouhodobou péči a prevenci zdraví. Moc jsem netušila, jak to uchopit, protože každý potřeboval něco jiného. 

Někdo potřebuje zodpovědět dotazy okolo prevence vyhoření, jiný se chce posunout na pozici, ale neví, jaká témata ho limitují, někdo si potřebuje jen popovídat, a takových variant byly stovky. Potřebovala jsem mental wellness pro celou firmu a nevěděla, jak to zařídit.

Program jsem tedy po vlastních zkušenostech s vyhořením a dalšími nepříjemnými stavy ve spolupráci s psychology navrhla sama. Najdete v něm stovky vzdělávacích videí, odborné články, online řízené meditace, anonymní online sezení, sezení jeden na jednoho a další aktivity.

Věnujete se poradenství zaměstnanců. Co všechno může zodpovědný zaměstnavatel udělat pro psychickou pohodu svého týmu? 

Řeknu asi nepopulární věc, ale každý majitel firmy musí především začít sám u sebe. Uvědomit si, že lidé jsou klíčový faktor úspěchu i růstu jeho firmy. Lidé jsou individuální osobnosti, které mají své vlastní potřeby, touhy a motivace. Individuální přístup k naplňování jejich potřeb je samozřejmě ideální, ale čím větší firma, tím více to není možné z kapacitních důvodů zvládnout. 

Pro začátek je důležité uvědomit si, že je dobré mít uvnitř firmy inspirativní atmosféru. Mít jasnou vizi, za kterou všichni jdeme, a následně firmu neřídit silovým způsobem “já jsem tvůj šéf”, ale spíše rozvíjet firemní kulturu, atmosféru a esenci, v které tým pracuje. Jednoduše řečeno, udělat vše pro to, aby zaměstnanci mohli být nejlepší v tom, v čem jsou jejich kvality.  

Také doporučuji investovat do programů psychické pohody, do teambuildingů, do vzdělávání a do toho, co lidé skutečně chtějí. V neposlední řadě je klíčová důvěra mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ale také mezi dalšími členy týmu.

V jaké míře se podle Vás moderní firmy stavějí k psychické pohodě a kondici zaměstnanců? Pečují o ni, nebo je tento trend v Česku teprve v zárodcích?

Pro moderní firmy je zdravá psychika na pracovišti součástí firemní kultury. Tyto firmy se starají o své zaměstnance různým způsobem. Od wellness poukázek, přes školení na syndrom vyhoření, po terapie či jógu v rámci firmy zdarma a podobně. Pochopili, že stravenky jako motivace k lepšími výkonům již nestačí. Platforma Soulmio jim v tomto komplexně pomáhá. 

Pak jsou tu firmy, které kouzlo spokojeného zaměstnance teprve objevují. Těch je většina, ale jak jsem zmiňovala, karanténa situaci okolo psychické pohody hodně posunula vpřed. Firmy se myšlence zdravého zaměstnance stále více otevírají.

Nedávno jsme uvedli na trh imunitní směs Blendea SUPERBOOST. Na blogu proto čtenáře informujeme o příčinách oslabení imunity i metodách její přirozené podpory. Nyní mě ale zajímá vliv stresu a duševní nepohody na imunitu člověka. Existuje souvislost? 

Ano, podle lékařů může psychický stav až z 70 procent za naše fyzické nemoci. Já se na to dívám ze spirituálního pohledu. Nemoc duše se často projeví ve fyzickém těle, aby nám ukázala, že tímto směrem ne. Aby nás doslova zastavila a přinutila se na nás život podívat z jiného úhlu pohledu.

V oblasti propojení vlivu stresů a nerovnováhy ve fyzickém a psychickém těle se na to dívá psychosomatika. Je to obor, který se dívá na člověka jako na celek (tělo, mysl, duše). Propojuje je a zkoumá jejich vazby. Ukazuje jak velký vliv má naše mysl na naše tělo. Všechny buňky v našem těle reagují na každou emoci i myšlenku. Takto můžeme sami ovlivňovat ve velké míře své zdraví i kvalitu života.

Blendea SUPERBOOST je sypká směs ovoce, kořínků a koření pro přípravu imunitního nápoje.

Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích.
Blendea SUPERBOOST

Můžete vyjmenovat patero tipů pro rychlou psychohygienu? Co může člověk dělat každý den, aby se po psychické stránce cítil lépe? 

Tvořit si takový život, aby byl v rovnováze a maximálně v přítomnosti. My sami jsme tvůrce našeho života, štěstí, zdraví i hojnosti. Všechno, co potřebujeme k psychickému zdraví, máme uloženo v nás, jen je potřeba naslouchat našim individuálním biorytmům a potřebám. 

Pro denní užití doporučuji:

  1. Deset minut každý den věnovat jen sobě, svým myšlenkám a pocitům. Poděkovat si každou novou situaci, ať je jakkoli náročná. Říct si aspoň jednu věc, za kterou jsem ten den vděčný.
  2. Soustředit se pouze na svůj dech. Vědomě dýchat do břicha, do hrudníku a pod klíční kosti. Dech nás propuje s naším Já. Dech je život.  
  3. Rozpouštět strachy. Bojíte se například zítřejšího pracovního pohovoru? Řekněte si nahlas: Dovoluji si přijmout, prožít a pustit strach ze zítřejšího pohovoru. Dovoluji si to právě teď? ANO! A ze srdce tento pocit strachu a napětí se pokuste vydechnout. S výdechem odchází veškeré strachy a napětí a s nádechem přijímám do svého života více klidu a lásky. Opakujte to tak dlouho, dokud vám to není jedno. Dokud necítíte emoci strachu. 
  4. Tvořte. Spojujte se sami se sebou. Vařením, čtením, vzděláváním, dlouhými procházkami, divadlem a jakýmikoliv tvůrčími věcmi, které vás baví. 
  5. Povídejte si. Mluvte o svých pocitech s druhou osobou, která ve vás vyvolává pocit důvěry a klidu. 

Jak mohu na blízkém člověku poznat, že jej trápí nějaký psychický problém nebo nemoc? Čeho si všímat a jakou “laickou první pomoc” mohu poskytnout i bez odborného vzdělání? 

Člověk, který není psychicky v dobrém rozpoložení obvykle špatně spí, je podrážděný, nervózní, přetažený, protivný sám sobě, často se cítí opuštěný ve své vlastní bublině a neprojevuje příliš přirozený zájem o okolní svět.

Laickou první pomocí je poskytnutí bezpodmínečného přijetí. Člověk se především potřebuje cítit přijat v tom stavu, v kterém právě je, bez zbytečného soudu, škatulkování a zaručeně “dobrých” rad. Bezpodmínečná láska, objetí, slova projevující podporu a stabilitu jsou velmi mocné nástroje.

Popište našim čtenářům ve zkratce poslání Vašeho startupu Soulmio.

Soulmio je komplexní program prevence psychického zdraví pro firmy. Stojí na čtyřech pilířích:

  • Psychologická online poradna,
  • odborná psychodiagnostika,
  • prevence mental wellness
  • a online workshopy.

Startup se zaměřuje na prevenci psychické rovnováhy ve firmách a přesah do osobnostního a profesního rozvoje. 

Děkuji Vám za rozhovor, Simono a přeji, ať Váš ušlechtilý záměr pomáhá co nejvíce lidem, kteří se dnes trápí. Pomoc existuje, vážení čtenáři. Nestyďte se o ní požádat ani svého zaměstnavatele.

UŽITEČNÉ KONTAKTY A ODKAZY:

Oficiální stránka Soulmio.com

Facebook

Instagram

YouTube

Další inspirativní a motivující rozhovory

Fitness maminka Eva Tóth: "Jak zhubnout po novém roce díky stravě?"
Výživová specialistka Ing. Hana Střítecká, Ph.D.: Přerušovaný půst – kompletní MANUÁL pro začátečníky
Influencerka Simona Dočkalová: "Nestydím se za to, že jsem blázen"
Pacientka Niki Musilová: "Rakovina útočí na symboly vašeho ženství"
Fitness maminka Eva Tóth: "Poslouchejte své tělo. Vždy dá tu nejlepší zpětnou vazbu, zda jsme si vybrali správnou cestu"
„Náš organismus nemůže být nikdy zcela vyčištěn,“ rozhovor se specialiskami na výživu z NE HLADU

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek