Spirulina – zdraví, krása a omlazení pleti

Spirulina je dnes bezesporu fenoménem jak ve výživě, tak v kozmetice. Na jedné straně je považována za hodnotou potravinu, která dokáže uspokojit hlad a dodat chybějící živiny strádajícím obyvatelům rozvojových zemí. Na druhé straně je na ni v západní civilizaci pohlíženo jako na významný zdroj kvalitních proteinů a dalších cenných fytonutrientů, který poslouží zejména jako doplněk stravy v podobě tablet či prášku. Dle Organizace pro výživu a zemědělství při OSN nabízí spirulina detoxikační, protizánětlivé, antioxidační, regenerační, posilující či omlazující vlastnosti. Je vhodná pro každého, včetně dětí a žen. Ženy spirulinu oceňují nejenom kvůli podpoře zdraví, ale také jako prostředek ke kráse. V tomto článku si představíme, jak spolu spirulina a krása souvisejí. Připravili jsme pro vás také recepty na koktejly se spirulinou nebo kosmetické tipy, ve kterých má zvláštní zelenomodrá řasa - kyanobakterie své uplatnění.

Spirulina je dnes bezesporu fenoménem jak ve výživě, tak v kozmetice. Na jedné straně je považována za hodnotou potravinu, která dokáže uspokojit hlad a dodat chybějící živiny strádajícím obyvatelům rozvojových zemí.

Na druhé straně je na ni v západní civilizaci pohlíženo jako na významný zdroj kvalitních proteinů a dalších cenných fytonutrientů, který poslouží zejména jako doplněk stravy v podobě tablet či prášku.

Dle Organizace pro výživu a zemědělství při OSN nabízí spirulina detoxikační, protizánětlivé, antioxidační, regenerační, posilující či omlazující vlastnosti. Je vhodná pro každého, včetně dětí a žen. Ženy spirulinu oceňují nejenom kvůli podpoře zdraví, ale také jako prostředek ke kráse.

V tomto článku si představíme, jak spolu spirulina a krása souvisejí. Připravili jsme pro vás také recepty na koktejly se spirulinou nebo kosmetické tipy, ve kterých má zvláštní zelenomodrá řasa – kyanobakterie své uplatnění.

Krása začíná uvnitř i díky spirulině

Každý den se myjeme, staráme se o běžnou hygienu, čistíme tělo zvenčí. Na tu vnitřní očistu se však často neprávem zapomíná. Jenom čisté tělo však může být zdravé, a také krásné. Ne náhodou se říká, že krása vychází zevnitř.

Detoxikace organismu je nedílnou součástí tradičních léčebných systémů. V současnosti, kdy jsme denně vystavováni toxinům, je však potřebná více než kdy dříve. Detoxikaci, zejména v podobě očisty střev či podpory funkce jater a ledvin, doporučují také mnozí výživoví specialisté.

Jak píše na svém webu renomovaný výživový poradce Martin Škába: „Celá řada lidí trpí omezenou vstřebatelností živin. V tlustém střevě jsou přemnožené patogenní bakterie na úkor prospěšné střevní mikroflóry. Organismus tak prostě nemůže zdravě fungovat. Bez očisty chybí vitalita a nedaří se ani hubnout.“/2/

spirulina účinky

Martin ve svém článku také vyzdvihuje význam zelených potravin, právě pro jejich detoxikační vlastnosti. Spirulina patří k zástupcům zelených potravin a její detoxikační působení potvrzují i mnohé vědecké studie.

K blahodárným účinkům spiruliny dle studií patří také podpora vylučování škodlivin. Spirulina má příznivý vliv na činnost střev a složení střevní mikroflóry. Mj. posiluje regenerační schopnosti lidského těla. Protože funguje jako antioxidant, podporuje obnovu buněk, působí proti volným radikálům a omlazuje.

Blendea - žena, detoxikace, krása

6 klíčových účinků spiruliny /3/

  • Podporuje vylučování škodlivin ven z těla.
  • Kladně se odráží na stavu střevní mikroflóry.
  • Má antioxidační vlastnosti. Mj. také zlepšuje zrak.
  • Podporuje regeneraci a obnovu buněk.
  • Příznivě působí na nervový systém. Omlazuje buňky.
  • Povzbuzuje činnost imunitního systému.

O ověřených účincích spiruliny se více dozvíte v samostatném článku: Co o spirulině tvrdí odborníci? Možná budete překvapeni!

Jak užívat spirulinu pro krásu a zdraví?

Spirulina je u nás dostupná buď v tabletách, nebo v podobě sypkého prášku. Tablety se zapíjejí vodou, prášek se ve vodě rozmíchává. Lze ho smíchat i s různými ovocnými šťávami nebo smoothies.

Spirulina nachází i kulinářské využití, zpestří a obohatí nejrůznější pokrmy, sladké i slané. Není náhodou, že nachází uplatnění také při výrobě potravin, například veganských tyčinek, zdravých bonbonů nebo gumových medvídků. Jako ingredience slouží spirulina i v pleťové, tělové či vlasové kosmetice.

Zdravý recept pro vás: Mrkvová detoxikační šťáva se spirulinou

Připravte si čajovou lžičku prášku spiruliny anebo směsi blendea, 500 g mrkve, citron nebo limetku, stroužek česneku a kajenský pepř. Potřebovat budete i odšťavňovač.

Očištěnou, na kousky nakrájenou mrkev vložte do odšťavňovače spolu s prolisovaným česnekem. Odšťavněte. Do karotkovo-česnekové šťávy ještě přidejte šťávu z půlky citronu (případně limetky) a špetku kajenského pepře. Vše promíchejte a nechte odstát asi půl hodiny v lednici. Nakonec přidejte spirulinu, promíchejte a podávejte.

Antioxidanty pro omlazení buněk

Spirulina ve svém složení nabízí vysoký podíl kvalitních proteinů. Vedle toho zaujme také vysokým podílem některých vitamínů (B1, B2, B6, B9, B12, vitamín C, vitamín D, vitamín E), minerálů (železo, vápník, draslík, hořčík, měď, mangan, selen, zinek aj.) nebo esenciálních mastných kyselin.

Je oceňována také pro obsah betakarotenu, chlorofylu, fykocyaninu, xantofylu a dalších rostlinných barviv. Řada z těchto cenných fytonutrientů se přitom pyšní antioxidačním efektem.

VIDEORECEPT: Netradiční, ale lákavá zmrzlina se spirulinou

Spirulina jako antioxidant:

  • napomáhá v boji proti volným radikálům
  • zmírňuje oxidační stres
  • zpomaluje proces stárnutí
  • podporuje regeneraci a obnovu buněk
  • posiluje vlastní imunitní reakce
  • funguje jako prevence civilizačních chorob

Zdravý recept pro vás: Exotické smoothie plné antioxidantů

Spirulina může doplnit většinu sladkých i slaných smoothies, třeba to exotické z pomerančů (2 ks), grepu (1 ks) a ananasu (menší kus). K doslazení poslouží sušené datle (2 – 4 ks). Vedle čajové lžičky spiruliny nebo směsi blendea využijete i mixér.

Ananas oloupejte a nakrájejte na kousky, vložte ho do mixéru spolu s datlemi a se šťávou z pomerančů a grepu. Vše důkladně rozmixujte. Nakonec přidejte spirulinu nebo blendea a před podáváním ještě krátce promíchejte.

Zelené potraviny, superfood

Kosmetická péče se spirulinou

Spirulina podporuje krásu. Díky vnitřní očistě organismu napomáhá také zdravému vzhledu pokožky. Vzhledem k obsahu provitamínu A a dalších antioxidantů je prospěšná pro zrak, podporuje léčbu tzv. suchých očí, může omezit váčky a kruhy pod očima. Údajně také posiluje vlasy, podporuje jejich růst, omezuje padání a pomáhá v boji proti lupům. Dokáže být užitečná i při problémech s nehty.

Hojivé, antiseptické a antibiotické vlastnosti spiruliny potvrzují například testy v belgických laboratořích (Laboratoire de photobiologie and Laboratoire de biotechnologie algale). /4/

Díky svému složení s obsahem vitamínů, minerálů a dalších účinných látek je spirulina prospěšná pokožce, vlasům i nehtům. A to nejenom při vnitřním užití. Spirulina se hodí i v kosmetické péči. V dnešní době ji najdeme v celé řadě kosmetických produktů. Jedná se o pleťové krémy, kosmetiku proti akné, čistící mléka a odličovače, nebo vlasové šampony a vlasové masky.

Spirulinu lze však použít i přímo, například jako základ pleťové masky. Že nevíte jak na to? Máme pro vás dva recepty pro zářivě čistou, svěží a mladistvou pleť!

Pleťová maska se spirulinou pro vaši čistou pleť

Vedle spiruliny v prášku budete potřebovat ještě minerální jíl (zelený, růžový nebo bílý jíl) , který se pyšní mimořádnými čistícími schopnostmi. Jíl je navíc zdrojem mnoha minerálních látek, obdobně jako spirulina. Pokud máte mastnou a problematickou pleť, můžete masku provonět ještě mátovým esenciálním olejem.

Na dvě lžíce minerálního jílu budete potřebovat lžičku sypké spiruliny, případně cca. 2 kapky mátového esenciálního oleje. Pokud masku doplňujete vonným olejem, nejprve ho nakapejte do minerálního jílu. Poté všechny ingredience rozmíchejte s vodou. Maska by měla mít vláčnou konzistenci.

Masku nanášejte na očištěnou pleť (vynechejte okolí očí). Nechte na obličeji zaschnout a po 15 – 20 minutách smyjte vodou.

Spirulina_kosmetika_maska

Medová maska se spirulinou pro vyživení vaší pleti

Spirulina se může stát klíčovou ingrediencí masky pro normální, suchou a citlivou pleť, pokud ji doplníte medem a olivovým olejem.

Na lžičku spiruliny bude třeba asi 2 lžičky medu. Výživnou hodnotu masky zvýší i pár kapek olivového oleje.

Všechny ingredience jednoduše promíchejte a jako masku naneste na čistou pleť. Nechte působit 15 – 20 minut a poté opláchněte. Těšit se můžete na dokonale vyživenou, čistou, vitální a krásnou pokožku.

VIDEONÁVOD: Youtuberka připravuje svojí pleťovou masku z práškové spiruliny. Použít lze také směs blendea. Obsahuje 20 % BIO spiruliny a další 3 zelené superpotraviny v nejlepší BIO kvalitě

Získá si spirulina i vás?

Recepty na kosmetiku se spirulinou se osvědčily u mnoha známých blogerek. Na českých i zahraničních blozích najdete celou řadu dalších zajímavých receptů. Vyzkoušíte je také? Stane se spirulina vaším pomocníkem ke kráse?

INSPIRUJTE SE a vyberte si z desítek svěžích smoothie receptů, kde najde místo i spirulina. 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek