Vitamíny a minerály. Proč ty syntetické nefungují?

Zdraví je odrazem toho, jak zacházíme se svým tělem, jak se k němu chováme a co mu dáváme. Tělo nám to vrací v podobě zdraví. Klíčovou cestou, jak podpořit své zdraví a dopřát svému tělu vše potřebné, je zdravá strava. Měla by obsahovat nejenom makroživiny (bílkoviny, cukry a tuky), ale také mikroživiny, tedy vitamíny a minerály. Právě tyto prvky mohou výrazně podpořit zdraví člověka. V případě nedostatku naopak zdraví ohrožují. Pozor však na příliš jednoduchá řešení. Není důležité pouze množství, ale také podoba přijímaných živin a také jejich vzájemný poměr.

Zdraví je odrazem toho, jak zacházíme se svým tělem, jak se k němu chováme a co mu dáváme. Tělo nám to vrací v podobě zdraví. Klíčovou cestou, jak podpořit své zdraví a dopřát svému tělu vše potřebné, je zdravá strava. Měla by obsahovat nejenom makroživiny (bílkoviny, cukry a tuky), ale také mikroživiny, tedy vitamíny a minerály. Právě tyto prvky mohou výrazně podpořit zdraví člověka. V případě nedostatku naopak zdraví ohrožují. Pozor však na příliš jednoduchá řešení. Není důležité pouze množství, ale také podoba přijímaných živin a také jejich vzájemný poměr.

Úloha vitamínů a minerálů v lidském těle

vitamíny a minerályCelkem známe zhruba čtyřicítku vitamínů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla.

  • V organismu jsou zastoupeny jen ve velmi malém množství, přesto mají velký vliv na klíčové funkce a mnoho důležitých pochodů v organismu.
  • Podílejí se na biochemických procesech, které probíhají uvnitř každé živé buňky.
  • Jsou předpokladem fyziologické rovnováhy, která je jedním z faktorů zdravého organismu.

Kdo z nás by netoužil po zdravém těle, které funguje na plné obrátky? Kdo z nás se nechce cítit ve svém těle dobře? Předpokladem je dostatek vitamínů a minerálů. Jenomže kde se vlastně berou?

Vitamíny

Již samotný termín v sobě nese „život“ (vita), druhá část výrazu odkazuje na biologický původ vitamínů. Dle mnohých vědeckých studií fungují vitamíny nejenom jako prevence, ale také jako prostředek pro léčbu celé řady onemocnění. Vitamíny se účastní metabolismu bílkovin, cukrů i tuků. Posilují biochemické, imunitní i intelektuální reakce organismu. Jde o organické sloučeniny. Dělíme je dle rozpustnosti.

Vedle vitamínů existují i látky označované jako „vitamínům podobné“, i ty jsou nezbytné pro zdraví. Jde o některé aminokyseliny, enzymy a hormony.

 

Minerální látky

Minerální látky tvoří asi 5 % z tělesné hmotnosti člověka. Na rozdíl od vitamínů mají minerální látky anorganický původ. Stejně jako vitamíny však plní celou škálu důležitých funkcí. Představují stavební materiál kostí nebo zubů. Podílejí se také na látkové výměně nebo hospodaření s vodou. Účastní se také činnosti nervové soustavy a svalů.

Prospěšné minerální látky lze rozdělit do tří skupin:

  • Sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, chlór, síra – látky, které v těle dospělého člověka zaujímají 25 – 1000 g. Dospělý člověk by měl denně přijmout několik set miligramů těchto látek, proto se někdy nazývají i makroprvky.
  • Železo, měď, zinek, mangan, křemík, lithium – v těle se vyskytují ve stopovém množství, proto jim říkáme stopové prvky (mikroprvky). Dospělý člověk potřebuje pro zdraví několik miligramů těchto prvků denně.
  • Kobalt, selen, molybden, chróm, jód, fluor, nikl, vanad – dospělý lidský organismus potřebuje denně méně než 1 mg těchto látek. Nazývají se také ultrastopové prvky.

Vedle toho jsou definovány i tzv. abiogenní prvky, které se sice do lidského organismu dostávají, ale působí tam škody. Jde o látky toxické i v malých množstvích – olovo, rtuť, kadmium, arsen, hliník, baryum, beryllium, bismut, telur nebo thalium. Najdeme mezi nimi i nebezpečné těžké kovy.

Většina minerálů ani vitamínů v lidském těle nevzniká. Pokud ano, pouze v omezené míře, která nebývá dostatečná. Lidský organismus tedy tyto látky, nezbytné pro své fungování, musí získat zvenčí, a to především ze zdravé stravy a kvalitních potravin.

Zdroje vitamínů a minerálů

Zdravá strava, vitamíny a minerályZdravá strava je pestrá, obsahuje kvalitní potraviny. Ty nejhodnotnější potraviny z hlediska cenného složení, bohatého na minerály, vitamíny a další bioaktivní látky, označujeme jako superpotraviny.

Mezi superpotravinami najdeme i tzv. zelené potraviny, které oproti jiným navíc ještě nabízejí vysoký podíl cenného chlorofylu. K těm nejoceňovanějším zeleným potravinám patří BIO chlorella, BIO spirulina, BIO zelený ječmen nebo BIO mladá pšenice.

 

Náš tip – hned čtyři zelené potraviny v jedné směsi

BIO chlorella, BIO spirulina, BIO zelený ječmen a BIO mladá pšenice – to jsou základní složky prvotřídní zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Všechny obsažené zelené potraviny mají přírodní původ, značka BIO zaručuje kvalitu pěstování i zpracování.

Zelené potraviny

Příroda – zdroj zdraví a moudrosti

Žijeme v moderní době a máme dnes k dispozici i umělé náhražky přírodních darů. Syntetické vitamíny a minerály však podle mnoha studií nepřinášejí žádoucí efekt, dokonce mohou působit i negativně.

Jedním z důvodů je také to, že syntetické vitamíny a minerály působí jednostranně. Nemohou nabídnout optimální poměr mikroelementů. Nemohou nabídnout prvky, které účinné složky doplňují a podporují. Proto je tak důležitá zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály. Proto je tak důležité vybírat si kvalitní potraviny.

Na význam zdravé stravy a přírodní původ vitamínů a minerálů upozorňuje ve svém videu i vyhlášená výživová poradkyně Margit Slimáková:

Přírodní vitamíny a minerály, které se vyskytují v přírodních zdrojích, zvláště v superpotravinách, jsou komplexní. Nevyskytují se osamoceně. Vitamíny a minerály provází další biologicky aktivní látky, mohou jich být až stovky.

Jednotlivé prvky se vzájemně pozitivně ovlivňují, dokonce mají synergický efekt.

Vitamíny a minerály z přírodních zdrojů, zejména obsažené v rostlinných pletivech, jsou navíc snadno vstřebatelné. Lidský organismus je díky komplexnímu složení snadno a ochotně přijímá.

Náš tip – superpotraviny v praktickém balení

Zdravá strava stojí za to. Vyplatí se zajímat o svůj jídelníček a jeho složení. Vhod přijdou také kvalitní superpotraviny, které mohou jídelníček zpestřit. Směs Blendea SUPERGREENS je doplňkem stravy, ale obsahuje superpotraviny přírodního původu. Navíc se dá využít i jako potravina – nejenom k přípravě nápoje, ale při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Inspiraci a recepty najdete na našem blogu, například v článcích:

Dáte zelenou svému zdraví? Směs čtyř zelených superpotravin Blendea můžete objednávat přímo tady.

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

3 důvody proč vyzkoušet adaptogenní kávu SUPERCOFFEE? ☕🍄

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem značky Blendea. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.