• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Potíže v podobě infekce močových cest a zánětu močového měchýře postihují častěji ženy než jejich mužské protějšky. Zdánlivě banální problém může vést až k poškození ledvin, pokud je zanedbána léčba a nedbá se na preventivní opatření. Jak zánět vzniká a lze mu předejít? 

Močové cesty versus močové měchýře

V první řadě je nutné rozlišovat mezi močovými cesty a močovým měchýřem. První pojem označuje celé ústrojí, které tvoří tři části a to močová trubice, močový měchýř a ledviny. Močový měchýř je tedy pouze část močových cest. Zánětlivé onemocnění může postihnout celé močové ústrojí nebo jednu z jeho částí. 

 • zánět močové trubice = uretritida
 • zánět močového měchýře = cystitida
 • zánět ledvin = pyelonefritida

Zatímco u mužů se problémy s infekcemi močových cest projevují spíše výjimečně, u žen je riziko vzniku zánět močového měchýře poměrně velké. Důvodem je kratší močová trubice u žen, jejíž vyústění se nachází v těsné blízkosti oblastí pochvy i konečníku. Bakterie z okolí řitního otvoru se ke genitálu dostanou mnohem snáze.

Zánět močového měchýře častěji postihuje ženy než muže.

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Moč mimo jiné funguje jako přirozená dezinfekce a při průchodu čistí močové cesty a oblast kolem řitního otvoru. Nejsou-li všechny bakterie odstraněny, mohou vést k infekci a vyvolat zánět. 

Náhlý zánět se nazývá akutní cystitida, chronický či dlouhodobý zánět močového měchýře se označuje jako intersticiální cystitida.

Ve většině případů infekce postupuje vzestupně z tlustého střeva přes hráz až do močové trubice, močového měchýře a v nejhorším případě může zasáhnout ledviny. Zánět ledvin je velmi nebezpečný zdravotní problém.

Ke vzniku zánětu močového měchýře přispívá:

 • nedostatečná hygiena,
 • nevhodné oblečení zejména v chladném prostředí, 
 • delší posedávání na studené zemi,
 • psychosomatické příčiny,
 • zadržování močení,
 • nedostatečný pitný režim,
 • vrozené vady močové trubice a měchýře,
 • střídání sexuálních partnerů, 
 • nechráněný pohlavní styk,
 • močové kameny,
 • zvětšení prostaty a nechráněný anální sex u mužů,
 • močová cévka a permanentní močový katetr zavedený v močové trubici,
 • anoskopie, rektoskopie a případně koloskopie,
 • užívání některých léků,
 • radiační terapie v oblasti pánve při léčbě nádorů,
 • úraz (poranění míchy, mrtvice) či chirurgický zásah na močových cestách,
 • změny v imunitním systém v důsledku nemocí, jako cukrovka (diabetes), rakovina, HIV a podobně.

Obecně jsou ke vzniku zánětu močového měchýře nejvíce náchylné těhotné ženy. Vyvíjející se plod totiž tlačí na močový měchýř, který se nemůže správně vyprázdnit. Neléčený zánět v období těhotenství může vést i k předčasnému porodu.

Ke vzniku zánětu jsou náchylnější ženy během těhotenství.

Projevy, který signalizují zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je značně nepříjemný zdravotní problém, který v žádném případě není vhodné přecházet, ignorovat a zanedbávat. Onemocnění je přitom poměrně snadno rozpoznatelné už na základě prvních příznaků, mezi něž patří:

Už v tomto okamžiku má smysl zahájit léčbu, která spočívá v klidovém režimu a užívání přípravků, které podporují zdraví močových cest. Více o tom v dalším odstavci.

Postup zánětu bývá poměrně rychlý a brzy následují další příznaky jako:

Při včasné léčbě příznaky během několika dní poleví. Většinou stačí volně prodejné léky a přípravky určené na zánět močového měchýře, ve vážnějších případech lékař předepíše antibiotika. S mírnými bolestmi si poradí přípravky na bolest obsahující paracetamol.

Většinou se jedná o stavy doprovázené příznaky pokročilého stádia:

Není-li včas zahájena léčba a dodržován doporučovaný klid může dojít k opakované infekci, zúžení močové trubice, trvalému poškození ledvin až k otravě krve neboli sepsi.

Pomoci mohou kapsle s extraktem z brusinky. Brusinka totiž přispívá k normálnímu stavu močových cest.

Způsoby léčby zánětu močového měchýře

Sám o sobě nemusí zánět močového měchýře představovat nijak závažný problém. Důležité je co nejdříve po rozpoznání prvních příznaků zaujmout správný přístup. Jako první pomáhá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a užívání přípravků na močové cesty, které slouží k pročištění močových cest od škodlivých látek a obnovení jejich funkcí.

Při zánětu močového měchýře pomáhá užívat:

 • kvalitní bylinný urologický čaj obsahující byliny prospívající zdraví močových cest,
 • kapsle s extraktem z brusinek, které očišťují močový měchýř od bakterií,
 • vitamin C zvyšuje kyselost moči a kyselé prostředí bakterie “nemusí”, a podporuje imunitní systém,
 • vitaminy A, D, E posilují imunitu a zlepšují regeneraci sliznic.

Na silné bolesti podbřišku a beder rovněž pomáhá suché teplo. Pro tyto případy se hodí mít doma termofor nebo hřejivé polštářky, které se nahřejí v mikrovlnné troubě a přiloží se na bolavé místo. Teplo udrží až několik hodin. Pomáhá tak nosit volné a pohodlné oblečení, jež netlačí na močový měchýř.

Pokud příznaky přetrvávají, je žádoucí návštěva lékaře, který většinou předepíše antibiotika. Zasáhne-li zánět ledviny, mohou být léky aplikovány injekčně. Některé případy vyžadují léky tlumící bolest a časté nutkání k močení. S antibiotiky je však třeba zacházet obezřetně kvůli hrozící rezistenci neboli zvýšené odolnosti na antibiotika.

Léčba zánětu močového měchýře obvykle trvá 3 až 10 dní dle závažnosti zánětu. Doba léčby bývá kratší u méně komplikovaných infekcí. Antibiotika se užívají cca týden, pokud lékař nerozhodne jinak. Obvykle je nutné spotřebovat celé balení. 

Brusinky a další bylinky používané při infekci močových cest

K  tradičním prostředkům v péči o močové cesty patří přípravky obsahující brusinky nebo extrakt z brusinek. Brusinky se totiž vyznačují antiadhezními účinky, ze sliznice močového měchýře odlupují bakterie a urychlují tak očištění této oblasti. 

Další byliny podporující normální funkce močových cest:

 • zlatobýl obecný, 
 • třapatka nachová, 
 • heřmánek pravý, 
 • jehlice trnitá, 
 • bříza obecná,
 • medvědice lékařská.

Další z často používaných složek v přípravcích, které pečují o zdravé močové cesty bývá monosacharid D-manosa. Organismus tento cukr není schopen metabolizovat a z těla jej vylučuje v moči. Prospěšný je v tom, že brání uchycení bakterie E.coli na sliznici močového měchýře. Přirozeně se D-manosu nachází v některých druzích ovoce, například jablkách.

Jedním z nejznámějších pomocníků při zánětu močového měchýře jsou brusinky.

Osvědčené tipy, jak předejít zánětu močového měchýře

Exituje-li něco horšího než zánět močového měchýř, pak je to opakovaný zánět močového měchýře. O chronickém zánětu se hovoří, pokud se zánět objeví minimálně třikrát do roka. Dlouhotrvající a opakované infekce vážně oslabují močový měchýř a dochází například ke snížení jeho kapacity. 

Aby k tomu nedocházelo, je vhodné dodržovat základní preventivní opatření chránící před infekcemi močových cest. Jedná s o:

 • správnou hygienu intimních částí těla zejména po návštěvě toalety,
 • dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč, díky močení se tělo zbavuje bakterií,
 • chráněný pohlavní styk a hygienu po pohlavním styku,
 • udržování oblasti genitálií čisté a suché.

Po vyprázdnění se zásadně otírejte zepředu dozadu, abyste zabránili šíření bakterií v anální oblasti pochvy a močové trubice. Rovněž se častěji sprchujte než koupejte ve vaně. Hygienu intimních částí provádějte každý den, nepoužívejte k tomu drsná mýdla a buďte jemní. Kůže je v těchto místech jemná, citlivá a náchylná k podráždění.

Nevhodné je naopak:

Při častějších potížích je doporučeno omezit pití nápojů, které mají tendenci dráždit močový měchýř. Jedná se zejména o kávu, nápoje obsahující kofein a alkohol. Rovněž konzumace jídel s vysokým obsahem jednoduchých cukrů může mít na močový měchýř negativní vliv. To samé platí pro dlouhodobé a pravidelné některých léků.

Náchylnější ženy by měly dbát na nošení prodyšného bavlněného prádla a na převlékání mokrých plavek po každém koupání, ať už ve veřejném bazénu, venkovním koupališti či v rybníku.

Noste pohodlné prádlo a pijte dostatek tekutin

Se zánětem močového měchýře není radno si zahrávat. Pokud na záněty trpíte, dbejte na pitný režim, noste kvalitní prádlo a vyhýbejte se častému nošení příliš těsného oblečení. 

Žádnou chybu neuděláte ani preventivním užíváním bylinných přípravků, které prospívají močovým cestám a udržují je zdravé a v kondici, nejlépe v kombinaci s vitamíny, jež posilují imunitní systém a zvyšují tak celkovou odolnost organismu.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

8 komentářů: “Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence”

 1. Dobrý den paní Moniko Šaříková, mám problémy ale sem je psát nechci. Můžete se mi ozvat na e-mail ? Děkuji přeji hezký den ať se Vám daří Marie

  • Dobrý den, Marie.
   Autorka článku, slečna Šaříková, už pro náš blog nepíše. Jakýkoliv dotaz mi pošlete na chladek.emarkest@gmail.com. Pokud budu umět, moc rád poradím 🙂
   Pěji krásný den a pevné zdraví.
   Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea

  • Můj manžel je po mozkové příhodě ,byl přes prázdniny v LDN , kde mu dali katetr. Dostal zanet moč.měchýře, léčili antibiotiky. Po propuštění domů se mu zánět opakoval- přestal močit a musel do nemocnice. Znovu mu dali katetr na moč a prelecili antibiotiky. Po propuštění domů pil vodu s brusinkou a uro Manosu v tbl. Stále ma katetr. Bylo to v pohodě, ale dnes večer mel v moči krev. Co bych měla dat na doleceni?

 2. Dobry den.Prosim o radh. Mela jse zanet mocoveho mechyre.Vse odeznelo po piti urolog.caje a uzivani brusinek. Zadne bolesti nebyly, jen castejsi moceni. Pak ale zustal podivny zapach, ktery zacina od cca 15 hodin. Rano uz neni, ale stale zacina odpoledne.Tezko se jej zbavuji, ulpiva na odevech, na rukou, na pradle atd. Zbavuji se jej pouze pouzivanim parniho pristroje, kterym kazdou vec dezinfikuji. Ted jsem zacala pouzivat abtibakterialni praci prostredky .Veskere odevy v tom peru. Prosim o radu, pokud v podobne situaci nekdo byl. K lekari s tim nemohu, radi mi jen obvykle postupy, ktere delam. Dekuji a zdravim vas.

  • Dobrý den.
   Pokud Váš urolog tvrdí, že již zápalem netrpíte, orientoval bych se podle něj. Zápach moči neovlivňuje pouze prodělaný zánět, ale také strava a pitný režim. Zamyslete se, co jíte, pijete i to, zda kouříte. Pokuste se identifikovat, co by mohlo zápach způsobovat a zkoušejte věci postupně vyřazovat a sledovat změny.
   Lituji, ale to je vše, co Vám mohu ze své pozice poradit. Rady lékaře jsou vždy nadřazené všem ostatním.
   Přeji hezký den a co nejrychlejší vyřešení problému.
   Lukáš Chládek z blogu Bendea

 3. Dobrý den, ještě cca před 3 týdny až měsícem jsem to asi docela přeháněl s klimatizací, cca po týdnu mě pobolívalo okolo kříže a v oblasti ledvin a v podbřííšku v oblasti močáku z čehož jsem usoudil, že jsem nastydl ,,na spodek“a mam asi zánět močových cest, Cca před 14 dny se objevil čirý výtok, v malém množství spiše v noci,přes den jsem nic nezaregistroval a trochu pálení při močení, tak jsem v lékárně dostal brusinkové preparáty a urologický čaj a skoro po 10 dnech se nic nezměnilo… moč nezapáchá, ale přes noc se mi na ubrousku objeví pár zaschlích nepáchnoucích flíčkú avšak barvy světle žluté až do zelenkava, múže to být známka prúběhu zánětu močových cest ? A je jiná léčba než hned běžet k urologovi ? Děkuji za odpověď…

  • Dobrý den, Petře.

   U urologa jste se měl hlásit již dávno, ideálně do 3 dnů od Vašeho nachlazení a začetí komplikací.
   Příznaky pravděpodobně, resp. téměř určitě souvisí s bakteriální infekcí někde v močových cestách. Co přesně je postiženo dovede zjistit pouze lékař, takže doma čekáte zbytečně a preparáty i čaje jsou spíše doplňkovou součástí léčby, než rychlou a potřebnou pomocí. Vy potřebujete v první řadě antibiotika, které předepisuje opět pouze lékař. Bez nich Vás může infekce trápit ještě pěkně dlouho, zároveň může postupovat dál a napáchat ještě větší škody. Nelze čekat, záněty se samy od sebe neztrácejí. Pokud urologa neznáte/nemáte, najděte si nějakého v okolí přes tento odkaz: https://www.znamylekar.cz/hledat?q=urolog&loc=&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=42

   Přeji krásný den, pevné zdraví, a hlavně co nejrychlejší cestu za odborníkem. Skoro měsíc běháte se zánětem močových cest a odborné pomoci se Vám ještě nedostalo. Doporučuji ihned jednat.

  • Můj manžel je po mozkové příhodě ,byl přes prázdniny v LDN , kde mu dali katetr. Dostal zanet moč.měchýře, léčili antibiotiky. Po propuštění domů se mu zánět opakoval- přestal močit a musel do nemocnice. Znovu mu dali katetr na moč a prelecili antibiotiky. Po propuštění domů pil vodu s brusinkou a uro Manosu v tbl. Stále ma katetr. Bylo to v pohodě, ale dnes večer mel v moči krev. Co bych měla dat na doleceni?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek