• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Potíže v podobě infekce močových cest a zánětu močového měchýře postihují častěji ženy než jejich mužské protějšky. Zdánlivě banální problém může vést až k poškození ledvin, pokud je zanedbána léčba a nedbá se na preventivní opatření. Jak zánět vzniká a lze mu předejít? 

Močové cesty versus močové měchýře

V první řadě je nutné rozlišovat mezi močovými cesty a močovým měchýřem. První pojem označuje celé ústrojí, které tvoří tři části a to močová trubice, močový měchýř a ledviny. Močový měchýř je tedy pouze část močových cest. Zánětlivé onemocnění může postihnout celé močové ústrojí nebo jednu z jeho částí. 

  • zánět močové trubice = uretritida
  • zánět močového měchýře = cystitida
  • zánět ledvin = pyelonefritida

Zatímco u mužů se problémy s infekcemi močových cest projevují spíše výjimečně, u žen je riziko vzniku zánět močového měchýře poměrně velké. Důvodem je kratší močová trubice u žen, jejíž vyústění se nachází v těsné blízkosti oblastí pochvy i konečníku. Bakterie z okolí řitního otvoru se ke genitálu dostanou mnohem snáze.

Zánět močového měchýře častěji postihuje ženy než muže.

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Moč mimo jiné funguje jako přirozená dezinfekce a při průchodu čistí močové cesty a oblast kolem řitního otvoru. Nejsou-li všechny bakterie odstraněny, mohou vést k infekci a vyvolat zánět. 

Náhlý zánět se nazývá akutní cystitida, chronický či dlouhodobý zánět močového měchýře se označuje jako intersticiální cystitida.

Ve většině případů infekce postupuje vzestupně z tlustého střeva přes hráz až do močové trubice, močového měchýře a v nejhorším případě může zasáhnout ledviny. Zánět ledvin je velmi nebezpečný zdravotní problém.

Ke vzniku zánětu močového měchýře přispívá:

  • nedostatečná hygiena,
  • nevhodné oblečení zejména v chladném prostředí, 
  • delší posedávání na studené zemi,
  • psychosomatické příčiny,
  • zadržování močení,
  • nedostatečný pitný režim,
  • vrozené vady močové trubice a měchýře,
  • střídání sexuálních partnerů, 
  • nechráněný pohlavní styk,
  • močové kameny,
  • zvětšení prostaty a nechráněný anální sex u mužů,
  • močová cévka a permanentní močový katetr zavedený v močové trubici,
  • anoskopie, rektoskopie a případně koloskopie,
  • užívání některých léků,
  • radiační terapie v oblasti pánve při léčbě nádorů,
  • úraz (poranění míchy, mrtvice) či chirurgický zásah na močových cestách,
  • změny v imunitním systém v důsledku nemocí, jako cukrovka (diabetes), rakovina, HIV a podobně.

Obecně jsou ke vzniku zánětu močového měchýře nejvíce náchylné těhotné ženy. Vyvíjející se plod totiž tlačí na močový měchýř, který se nemůže správně vyprázdnit. Neléčený zánět v období těhotenství může vést i k předčasnému porodu.

Ke vzniku zánětu jsou náchylnější ženy během těhotenství.

Projevy, který signalizují zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je značně nepříjemný zdravotní problém, který v žádném případě není vhodné přecházet, ignorovat a zanedbávat. Onemocnění je přitom poměrně snadno rozpoznatelné už na základě prvních příznaků, mezi něž patří:

Už v tomto okamžiku má smysl zahájit léčbu, která spočívá v klidovém režimu a užívání přípravků, které podporují zdraví močových cest. Více o tom v dalším odstavci.

Postup zánětu bývá poměrně rychlý a brzy následují další příznaky jako:

Při včasné léčbě příznaky během několika dní poleví. Většinou stačí volně prodejné léky a přípravky určené na zánět močového měchýře, ve vážnějších případech lékař předepíše antibiotika. S mírnými bolestmi si poradí přípravky na bolest obsahující paracetamol.

Většinou se jedná o stavy doprovázené příznaky pokročilého stádia:

Není-li včas zahájena léčba a dodržován doporučovaný klid může dojít k opakované infekci, zúžení močové trubice, trvalému poškození ledvin až k otravě krve neboli sepsi.

Pomoci mohou kapsle s extraktem z brusinky. Brusinka totiž přispívá k normálnímu stavu močových cest.

Způsoby léčby zánětu močového měchýře

Sám o sobě nemusí zánět močového měchýře představovat nijak závažný problém. Důležité je co nejdříve po rozpoznání prvních příznaků zaujmout správný přístup. Jako první pomáhá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a užívání přípravků na močové cesty, které slouží k pročištění močových cest od škodlivých látek a obnovení jejich funkcí.

Při zánětu močového měchýře pomáhá užívat:

  • kvalitní bylinný urologický čaj obsahující byliny prospívající zdraví močových cest,
  • kapsle s extraktem z brusinek, které očišťují močový měchýř od bakterií,
  • vitamin C zvyšuje kyselost moči a kyselé prostředí bakterie “nemusí”, a podporuje imunitní systém,
  • vitaminy A, D, E posilují imunitu a zlepšují regeneraci sliznic.

Na silné bolesti podbřišku a beder rovněž pomáhá suché teplo. Pro tyto případy se hodí mít doma termofor nebo hřejivé polštářky, které se nahřejí v mikrovlnné troubě a přiloží se na bolavé místo. Teplo udrží až několik hodin. Pomáhá tak nosit volné a pohodlné oblečení, jež netlačí na močový měchýř.

Pokud příznaky přetrvávají, je žádoucí návštěva lékaře, který většinou předepíše antibiotika. Zasáhne-li zánět ledviny, mohou být léky aplikovány injekčně. Některé případy vyžadují léky tlumící bolest a časté nutkání k močení. S antibiotiky je však třeba zacházet obezřetně kvůli hrozící rezistenci neboli zvýšené odolnosti na antibiotika.

Léčba zánětu močového měchýře obvykle trvá 3 až 10 dní dle závažnosti zánětu. Doba léčby bývá kratší u méně komplikovaných infekcí. Antibiotika se užívají cca týden, pokud lékař nerozhodne jinak. Obvykle je nutné spotřebovat celé balení. 

Brusinky a další bylinky používané při infekci močových cest

K  tradičním prostředkům v péči o močové cesty patří přípravky obsahující brusinky nebo extrakt z brusinek. Brusinky se totiž vyznačují antiadhezními účinky, ze sliznice močového měchýře odlupují bakterie a urychlují tak očištění této oblasti. 

Další byliny podporující normální funkce močových cest:

  • zlatobýl obecný, 
  • třapatka nachová, 
  • heřmánek pravý, 
  • jehlice trnitá, 
  • bříza obecná,
  • medvědice lékařská.

Další z často používaných složek v přípravcích, které pečují o zdravé močové cesty bývá monosacharid D-manosa. Organismus tento cukr není schopen metabolizovat a z těla jej vylučuje v moči. Prospěšný je v tom, že brání uchycení bakterie E.coli na sliznici močového měchýře. Přirozeně se D-manosu nachází v některých druzích ovoce, například jablkách.

Jedním z nejznámějších pomocníků při zánětu močového měchýře jsou brusinky.

Osvědčené tipy, jak předejít zánětu močového měchýře

Exituje-li něco horšího než zánět močového měchýř, pak je to opakovaný zánět močového měchýře. O chronickém zánětu se hovoří, pokud se zánět objeví minimálně třikrát do roka. Dlouhotrvající a opakované infekce vážně oslabují močový měchýř a dochází například ke snížení jeho kapacity. 

Aby k tomu nedocházelo, je vhodné dodržovat základní preventivní opatření chránící před infekcemi močových cest. Jedná s o:

  • správnou hygienu intimních částí těla zejména po návštěvě toalety,
  • dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč, díky močení se tělo zbavuje bakterií,
  • chráněný pohlavní styk a hygienu po pohlavním styku,
  • udržování oblasti genitálií čisté a suché.

Po vyprázdnění se zásadně otírejte zepředu dozadu, abyste zabránili šíření bakterií v anální oblasti pochvy a močové trubice. Rovněž se častěji sprchujte než koupejte ve vaně. Hygienu intimních částí provádějte každý den, nepoužívejte k tomu drsná mýdla a buďte jemní. Kůže je v těchto místech jemná, citlivá a náchylná k podráždění.

Nevhodné je naopak:

Při častějších potížích je doporučeno omezit pití nápojů, které mají tendenci dráždit močový měchýř. Jedná se zejména o kávu, nápoje obsahující kofein a alkohol. Rovněž konzumace jídel s vysokým obsahem jednoduchých cukrů může mít na močový měchýř negativní vliv. To samé platí pro dlouhodobé a pravidelné některých léků.

Náchylnější ženy by měly dbát na nošení prodyšného bavlněného prádla a na převlékání mokrých plavek po každém koupání, ať už ve veřejném bazénu, venkovním koupališti či v rybníku.

Noste pohodlné prádlo a pijte dostatek tekutin

Se zánětem močového měchýře není radno si zahrávat. Pokud na záněty trpíte, dbejte na pitný režim, noste kvalitní prádlo a vyhýbejte se častému nošení příliš těsného oblečení. 

Žádnou chybu neuděláte ani preventivním užíváním bylinných přípravků, které prospívají močovým cestám a udržují je zdravé a v kondici, nejlépe v kombinaci s vitamíny, jež posilují imunitní systém a zvyšují tak celkovou odolnost organismu.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

6 komentářů: “Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence”

  1. Dobrý den paní Moniko Šaříková, mám problémy ale sem je psát nechci. Můžete se mi ozvat na e-mail ? Děkuji přeji hezký den ať se Vám daří Marie

    • Dobrý den, Marie.
      Autorka článku, slečna Šaříková, už pro náš blog nepíše. Jakýkoliv dotaz mi pošlete na chladek.emarkest@gmail.com. Pokud budu umět, moc rád poradím 🙂
      Pěji krásný den a pevné zdraví.
      Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea

  2. Dobry den.Prosim o radh. Mela jse zanet mocoveho mechyre.Vse odeznelo po piti urolog.caje a uzivani brusinek. Zadne bolesti nebyly, jen castejsi moceni. Pak ale zustal podivny zapach, ktery zacina od cca 15 hodin. Rano uz neni, ale stale zacina odpoledne.Tezko se jej zbavuji, ulpiva na odevech, na rukou, na pradle atd. Zbavuji se jej pouze pouzivanim parniho pristroje, kterym kazdou vec dezinfikuji. Ted jsem zacala pouzivat abtibakterialni praci prostredky .Veskere odevy v tom peru. Prosim o radu, pokud v podobne situaci nekdo byl. K lekari s tim nemohu, radi mi jen obvykle postupy, ktere delam. Dekuji a zdravim vas.

    • Dobrý den.
      Pokud Váš urolog tvrdí, že již zápalem netrpíte, orientoval bych se podle něj. Zápach moči neovlivňuje pouze prodělaný zánět, ale také strava a pitný režim. Zamyslete se, co jíte, pijete i to, zda kouříte. Pokuste se identifikovat, co by mohlo zápach způsobovat a zkoušejte věci postupně vyřazovat a sledovat změny.
      Lituji, ale to je vše, co Vám mohu ze své pozice poradit. Rady lékaře jsou vždy nadřazené všem ostatním.
      Přeji hezký den a co nejrychlejší vyřešení problému.
      Lukáš Chládek z blogu Bendea

  3. Dobrý den, ještě cca před 3 týdny až měsícem jsem to asi docela přeháněl s klimatizací, cca po týdnu mě pobolívalo okolo kříže a v oblasti ledvin a v podbřííšku v oblasti močáku z čehož jsem usoudil, že jsem nastydl ,,na spodek“a mam asi zánět močových cest, Cca před 14 dny se objevil čirý výtok, v malém množství spiše v noci,přes den jsem nic nezaregistroval a trochu pálení při močení, tak jsem v lékárně dostal brusinkové preparáty a urologický čaj a skoro po 10 dnech se nic nezměnilo… moč nezapáchá, ale přes noc se mi na ubrousku objeví pár zaschlích nepáchnoucích flíčkú avšak barvy světle žluté až do zelenkava, múže to být známka prúběhu zánětu močových cest ? A je jiná léčba než hned běžet k urologovi ? Děkuji za odpověď…

    • Dobrý den, Petře.

      U urologa jste se měl hlásit již dávno, ideálně do 3 dnů od Vašeho nachlazení a začetí komplikací.
      Příznaky pravděpodobně, resp. téměř určitě souvisí s bakteriální infekcí někde v močových cestách. Co přesně je postiženo dovede zjistit pouze lékař, takže doma čekáte zbytečně a preparáty i čaje jsou spíše doplňkovou součástí léčby, než rychlou a potřebnou pomocí. Vy potřebujete v první řadě antibiotika, které předepisuje opět pouze lékař. Bez nich Vás může infekce trápit ještě pěkně dlouho, zároveň může postupovat dál a napáchat ještě větší škody. Nelze čekat, záněty se samy od sebe neztrácejí. Pokud urologa neznáte/nemáte, najděte si nějakého v okolí přes tento odkaz: https://www.znamylekar.cz/hledat?q=urolog&loc=&filters%5Bspecializations%5D%5B%5D=42

      Přeji krásný den, pevné zdraví, a hlavně co nejrychlejší cestu za odborníkem. Skoro měsíc běháte se zánětem močových cest a odborné pomoci se Vám ještě nedostalo. Doporučuji ihned jednat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.