Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Potíže v podobě infekce močových cest a zánětu močového měchýře postihují častěji ženy než jejich mužské protějšky. Zdánlivě banální problém může vést až k poškození ledvin, pokud je zanedbána léčba a nedbá se na preventivní opatření. Jak zánět vzniká a lze mu předejít? 

Močové cesty versus močové měchýře

V první řadě je nutné rozlišovat mezi močovými cesty a močovým měchýřem. První pojem označuje celé ústrojí, které tvoří tři části a to močová trubice, močový měchýř a ledviny. Močový měchýř je tedy pouze část močových cest. Zánětlivé onemocnění může postihnout celé močové ústrojí nebo jednu z jeho částí. 

 • zánět močové trubice = uretritida
 • zánět močového měchýře = cystitida
 • zánět ledvin = pyelonefritida

Zatímco u mužů se problémy s infekcemi močových cest projevují spíše výjimečně, u žen je riziko vzniku zánět močového měchýře poměrně velké. Důvodem je kratší močová trubice u žen, jejíž vyústění se nachází v těsné blízkosti oblastí pochvy i konečníku. Bakterie z okolí řitního otvoru se ke genitálu dostanou mnohem snáze.

Zánět močového měchýře častěji postihuje ženy než muže.

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Moč mimo jiné funguje jako přirozená dezinfekce a při průchodu čistí močové cesty a oblast kolem řitního otvoru. Nejsou-li všechny bakterie odstraněny, mohou vést k infekci a vyvolat zánět. 

Náhlý zánět se nazývá akutní cystitida, chronický či dlouhodobý zánět močového měchýře se označuje jako intersticiální cystitida.

Ve většině případů infekce postupuje vzestupně z tlustého střeva přes hráz až do močové trubice, močového měchýře a v nejhorším případě může zasáhnout ledviny. Zánět ledvin je velmi nebezpečný zdravotní problém.

Ke vzniku zánětu močového měchýře přispívá:

 • nedostatečná hygiena,
 • nevhodné oblečení zejména v chladném prostředí, 
 • delší posedávání na studené zemi,
 • psychosomatické příčiny,
 • zadržování močení,
 • nedostatečný pitný režim,
 • vrozené vady močové trubice a měchýře,
 • střídání sexuálních partnerů, 
 • nechráněný pohlavní styk,
 • močové kameny,
 • zvětšení prostaty a nechráněný anální sex u mužů,
 • močová cévka a permanentní močový katetr zavedený v močové trubici,
 • anoskopie, rektoskopie a případně koloskopie,
 • užívání některých léků,
 • radiační terapie v oblasti pánve při léčbě nádorů,
 • úraz (poranění míchy, mrtvice) či chirurgický zásah na močových cestách,
 • změny v imunitním systém v důsledku nemocí, jako cukrovka (diabetes), rakovina, HIV a podobně.

Obecně jsou ke vzniku zánětu močového měchýře nejvíce náchylné těhotné ženy. Vyvíjející se plod totiž tlačí na močový měchýř, který se nemůže správně vyprázdnit. Neléčený zánět v období těhotenství může vést i k předčasnému porodu.

Ke vzniku zánětu jsou náchylnější ženy během těhotenství.

Projevy, který signalizují zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je značně nepříjemný zdravotní problém, který v žádném případě není vhodné přecházet, ignorovat a zanedbávat. Onemocnění je přitom poměrně snadno rozpoznatelné už na základě prvních příznaků, mezi něž patří:

Už v tomto okamžiku má smysl zahájit léčbu, která spočívá v klidovém režimu a užívání přípravků, které podporují zdraví močových cest. Více o tom v dalším odstavci.

Postup zánětu bývá poměrně rychlý a brzy následují další příznaky jako:

Při včasné léčbě příznaky během několika dní poleví. Většinou stačí volně prodejné léky a přípravky určené na zánět močového měchýře, ve vážnějších případech lékař předepíše antibiotika. S mírnými bolestmi si poradí přípravky na bolest obsahující paracetamol.

Většinou se jedná o stavy doprovázené příznaky pokročilého stádia:

Není-li včas zahájena léčba a dodržován doporučovaný klid může dojít k opakované infekci, zúžení močové trubice, trvalému poškození ledvin až k otravě krve neboli sepsi.

Pomoci mohou kapsle s extraktem z brusinky. Brusinka totiž přispívá k normálnímu stavu močových cest.

Způsoby léčby zánětu močového měchýře

Sám o sobě nemusí zánět močového měchýře představovat nijak závažný problém. Důležité je co nejdříve po rozpoznání prvních příznaků zaujmout správný přístup. Jako první pomáhá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a užívání přípravků na močové cesty, které slouží k pročištění močových cest od škodlivých látek a obnovení jejich funkcí.

Při zánětu močového měchýře pomáhá užívat:

 • kvalitní bylinný urologický čaj obsahující byliny prospívající zdraví močových cest,
 • kapsle s extraktem z brusinek, které očišťují močový měchýř od bakterií,
 • vitamin C zvyšuje kyselost moči a kyselé prostředí bakterie “nemusí”, a podporuje imunitní systém,
 • vitaminy A, D, E posilují imunitu a zlepšují regeneraci sliznic.

Na silné bolesti podbřišku a beder rovněž pomáhá suché teplo. Pro tyto případy se hodí mít doma termofor nebo hřejivé polštářky, které se nahřejí v mikrovlnné troubě a přiloží se na bolavé místo. Teplo udrží až několik hodin. Pomáhá tak nosit volné a pohodlné oblečení, jež netlačí na močový měchýř.

Pokud příznaky přetrvávají, je žádoucí návštěva lékaře, který většinou předepíše antibiotika. Zasáhne-li zánět ledviny, mohou být léky aplikovány injekčně. Některé případy vyžadují léky tlumící bolest a časté nutkání k močení. S antibiotiky je však třeba zacházet obezřetně kvůli hrozící rezistenci neboli zvýšené odolnosti na antibiotika.

Léčba zánětu močového měchýře obvykle trvá 3 až 10 dní dle závažnosti zánětu. Doba léčby bývá kratší u méně komplikovaných infekcí. Antibiotika se užívají cca týden, pokud lékař nerozhodne jinak. Obvykle je nutné spotřebovat celé balení. 

Brusinky a další bylinky používané při infekci močových cest

K  tradičním prostředkům v péči o močové cesty patří přípravky obsahující brusinky nebo extrakt z brusinek. Brusinky se totiž vyznačují antiadhezními účinky, ze sliznice močového měchýře odlupují bakterie a urychlují tak očištění této oblasti. 

Další byliny podporující normální funkce močových cest:

 • zlatobýl obecný, 
 • třapatka nachová, 
 • heřmánek pravý, 
 • jehlice trnitá, 
 • bříza obecná,
 • medvědice lékařská.

Další z často používaných složek v přípravcích, které pečují o zdravé močové cesty bývá monosacharid D-manosa. Organismus tento cukr není schopen metabolizovat a z těla jej vylučuje v moči. Prospěšný je v tom, že brání uchycení bakterie E.coli na sliznici močového měchýře. Přirozeně se D-manosu nachází v některých druzích ovoce, například jablkách.

Jedním z nejznámějších pomocníků při zánětu močového měchýře jsou brusinky.

Osvědčené tipy, jak předejít zánětu močového měchýře

Exituje-li něco horšího než zánět močového měchýř, pak je to opakovaný zánět močového měchýře. O chronickém zánětu se hovoří, pokud se zánět objeví minimálně třikrát do roka. Dlouhotrvající a opakované infekce vážně oslabují močový měchýř a dochází například ke snížení jeho kapacity. 

Aby k tomu nedocházelo, je vhodné dodržovat základní preventivní opatření chránící před infekcemi močových cest. Jedná s o:

 • správnou hygienu intimních částí těla zejména po návštěvě toalety,
 • dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč, díky močení se tělo zbavuje bakterií,
 • chráněný pohlavní styk a hygienu po pohlavním styku,
 • udržování oblasti genitálií čisté a suché.

Po vyprázdnění se zásadně otírejte zepředu dozadu, abyste zabránili šíření bakterií v anální oblasti pochvy a močové trubice. Rovněž se častěji sprchujte než koupejte ve vaně. Hygienu intimních částí provádějte každý den, nepoužívejte k tomu drsná mýdla a buďte jemní. Kůže je v těchto místech jemná, citlivá a náchylná k podráždění.

Nevhodné je naopak:

Při častějších potížích je doporučeno omezit pití nápojů, které mají tendenci dráždit močový měchýř. Jedná se zejména o kávu, nápoje obsahující kofein a alkohol. Rovněž konzumace jídel s vysokým obsahem jednoduchých cukrů může mít na močový měchýř negativní vliv. To samé platí pro dlouhodobé a pravidelné některých léků.

Náchylnější ženy by měly dbát na nošení prodyšného bavlněného prádla a na převlékání mokrých plavek po každém koupání, ať už ve veřejném bazénu, venkovním koupališti či v rybníku.

Noste pohodlné prádlo a pijte dostatek tekutin

Se zánětem močového měchýře není radno si zahrávat. Pokud na záněty trpíte, dbejte na pitný režim, noste kvalitní prádlo a vyhýbejte se častému nošení příliš těsného oblečení. 

Žádnou chybu neuděláte ani preventivním užíváním bylinných přípravků, které prospívají močovým cestám a udržují je zdravé a v kondici, nejlépe v kombinaci s vitamíny, jež posilují imunitní systém a zvyšují tak celkovou odolnost organismu.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

RAW proteinové oreo sušenky z datlí a kakaové směsi SUPERCHILL 🌱🍪

24.11.2021

Otočit, omlékovat a sníst. To je Oreo, které miluje asi téměř každý. Pokud se však chcete vyhnout ne zrovna transparentnímu složení u těchto sušenek, zkuste si udělat vlastní. Domácí. Bez palmového oleje a zbytečného cukru. My pro vás máme jednoduchý RAW recept, na kterém si maximálně pochutnáte. Tak hurá do toho 😁

Číst celý článek

Měkké kávové cookies ze špaldové mouky a ovesných vloček 🍪

13.10.2021

Cookies by neměly běhat jen v internetových prohlížečích, ale hlavně v našich svačinových krabičkách a měly by hlavně provonět celý dům. Tyhle to splňují. I když, nezaručujeme, že se do té krabičky ke svačině vůbec dostanou. Jsou totiž opravdu výborné a vy budete v obrovském pokušení, abyste je nesnědli všechny hned po vyndání z trouby.

Číst celý článek

Tvarohový cheesecake s lesními plody do skleničky 💖

11.10.2021

Jednoduchý a rychlý cheesecake, kterým můžete překvapit návštěvu nebo si ho připravit na další den ke snídani či do školy. Jeho svěží ovocná chuť zaujme vaše chuťové buňky a vy si budete přát, abyste nikdy lžičkou nenarazili na dno skleničky.

Číst celý článek

RAW datlové kuličky s křupavými pistáciemi, lyofilizovaným banánem a kešu oříšky 💚

29.09.2021

Máte chuť na něco dobrého a nechtějí se vám vymýšlet žádné složitosti? Jestli ano, tento recept od @_with.ella je přesně pro vás. Připravte si nepečené datlové kuličky s křupavými ořechy. Ingredience si můžete i upravit podle svého. Takže se nebojte využít fantazii a chuťové buňky 😁

Číst celý článek

Vyvážený podzimní jídelníček: Z jakých potravin by se měl především skládat a proč?

14.09.2021

Návod na zdravý a vyvážený jídelníček, který lze aplikovat celý rok, neexistuje. Kromě toho, že bychom měli přihlížet k individuálním potřebám, je doporučeno sledovat také aktuální roční období. Na podzim má totiž lidský organismus malinko jiné potřeby než v horkých letních dnech.

Číst celý článek

Rostlinný cuketový krém s hráškem, uzeným tofu a zelenými superpotravinami 🌱🥒

10.09.2021

Receptů s cuketami není nikdy dost. Tento je jednoduchý a poměrně rychlý. Co je na něm ale nejlepší je to, že ho můžete klidně využít i k těstovinám jako omáčku, v případě, že nejste úplně polévkový typ. Nehledě na to, jak si tento krém vychutnáte, rozhodně můžete spoléhat na to, že svému tělu dopřáváte hromadu […]

Číst celý článek

Banánovo-kávový milkshake s kakaem a ořechovým krémem 🧋🍌

01.09.2021

Pokud jste někdy pochybovali o rozpustné kávě, s tímto receptem si ji zamilujete. Nadýchaná textura a jemně nasládlá kávovo-ořechová chuť tohoto rostlinného milkshaku je přesně to, co potřebujete k nakopnutí v průběhu náročného dne. Vyzkoušejte ho proto co nejdříve.

Číst celý článek

Mražený jogurt s lesním ovocem a Blendea SUPERBEAUTY ❄️🍓

18.08.2021

Letních specialit není nikdy dost. Máme pro vás tip na zdravou jogurtovou zmrzlinu s ovocem, která vás vysvobodí i z toho nejteplejšího dne. Recept je jednoduchý a rychlý. Pojďme se do toho pustit.

Číst celý článek

Gazpacho: Studená letní zelená polévka plná čerstvé zeleniny 🥒

04.08.2021

Osvěžující nemusí být pouze nápoje. Zkuste si připravit studenou letní polévku alias gazpacho (gaspáčo), která vás v horkých dnech potěší jako nic jiného. Osvěží, zasytí a navíc chutná opravdu skvěle 🌱

Číst celý článek

Domácí proteinovo-ořechové tyčinky s brusinkami bez přidaného cukru 🌱

14.07.2021

Kupované proteinové dobroty občas nejsou úplně takové, jaké si je představujeme. Buď mají pochybné složení nebo se nám příčí jejich chuť. Najít tedy tu pravou proteinovou tyčinku je opravdu složité. Co si tento super snack, který přijde vhod například po tréninku nebo během náročnějšího dne, udělat doma? Pokud jste odpověděli „Ano“, není o čem přemýšlet. […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.