• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Vše o zánětu močového měchýře: Příčiny, projevy, léčba a možnosti prevence

Potíže v podobě infekce močových cest a zánětu močového měchýře postihují častěji ženy než jejich mužské protějšky. Zdánlivě banální problém může vést až k poškození ledvin, pokud je zanedbána léčba a nedbá se na preventivní opatření. Jak zánět vzniká a lze mu předejít? 

Močové cesty versus močové měchýře

V první řadě je nutné rozlišovat mezi močovými cesty a močovým měchýřem. První pojem označuje celé ústrojí, které tvoří tři části a to močová trubice, močový měchýř a ledviny. Močový měchýř je tedy pouze část močových cest. Zánětlivé onemocnění může postihnout celé močové ústrojí nebo jednu z jeho částí. 

 • zánět močové trubice = uretritida
 • zánět močového měchýře = cystitida
 • zánět ledvin = pyelonefritida

Zatímco u mužů se problémy s infekcemi močových cest projevují spíše výjimečně, u žen je riziko vzniku zánět močového měchýře poměrně velké. Důvodem je kratší močová trubice u žen, jejíž vyústění se nachází v těsné blízkosti oblastí pochvy i konečníku. Bakterie z okolí řitního otvoru se ke genitálu dostanou mnohem snáze.

Zánět močového měchýře častěji postihuje ženy než muže.

Nejčastější příčiny zánětu močového měchýře

Moč mimo jiné funguje jako přirozená dezinfekce a při průchodu čistí močové cesty a oblast kolem řitního otvoru. Nejsou-li všechny bakterie odstraněny, mohou vést k infekci a vyvolat zánět. 

Náhlý zánět se nazývá akutní cystitida, chronický či dlouhodobý zánět močového měchýře se označuje jako intersticiální cystitida.

Ve většině případů infekce postupuje vzestupně z tlustého střeva přes hráz až do močové trubice, močového měchýře a v nejhorším případě může zasáhnout ledviny. Zánět ledvin je velmi nebezpečný zdravotní problém.

Ke vzniku zánětu močového měchýře přispívá:

 • nedostatečná hygiena,
 • nevhodné oblečení zejména v chladném prostředí, 
 • delší posedávání na studené zemi,
 • psychosomatické příčiny,
 • zadržování močení,
 • nedostatečný pitný režim,
 • vrozené vady močové trubice a měchýře,
 • střídání sexuálních partnerů, 
 • nechráněný pohlavní styk,
 • močové kameny,
 • zvětšení prostaty a nechráněný anální sex u mužů,
 • močová cévka a permanentní močový katetr zavedený v močové trubici,
 • anoskopie, rektoskopie a případně koloskopie,
 • užívání některých léků,
 • radiační terapie v oblasti pánve při léčbě nádorů,
 • úraz (poranění míchy, mrtvice) či chirurgický zásah na močových cestách,
 • změny v imunitním systém v důsledku nemocí, jako cukrovka (diabetes), rakovina, HIV a podobně.

Obecně jsou ke vzniku zánětu močového měchýře nejvíce náchylné těhotné ženy. Vyvíjející se plod totiž tlačí na močový měchýř, který se nemůže správně vyprázdnit. Neléčený zánět v období těhotenství může vést i k předčasnému porodu.

Ke vzniku zánětu jsou náchylnější ženy během těhotenství.

Projevy, který signalizují zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je značně nepříjemný zdravotní problém, který v žádném případě není vhodné přecházet, ignorovat a zanedbávat. Onemocnění je přitom poměrně snadno rozpoznatelné už na základě prvních příznaků, mezi něž patří:

Už v tomto okamžiku má smysl zahájit léčbu, která spočívá v klidovém režimu a užívání přípravků, které podporují zdraví močových cest. Více o tom v dalším odstavci.

Postup zánětu bývá poměrně rychlý a brzy následují další příznaky jako:

Při včasné léčbě příznaky během několika dní poleví. Většinou stačí volně prodejné léky a přípravky určené na zánět močového měchýře, ve vážnějších případech lékař předepíše antibiotika. S mírnými bolestmi si poradí přípravky na bolest obsahující paracetamol.

Většinou se jedná o stavy doprovázené příznaky pokročilého stádia:

Není-li včas zahájena léčba a dodržován doporučovaný klid může dojít k opakované infekci, zúžení močové trubice, trvalému poškození ledvin až k otravě krve neboli sepsi.

Pomoci mohou kapsle s extraktem z brusinky. Brusinka totiž přispívá k normálnímu stavu močových cest.

Způsoby léčby zánětu močového měchýře

Sám o sobě nemusí zánět močového měchýře představovat nijak závažný problém. Důležité je co nejdříve po rozpoznání prvních příznaků zaujmout správný přístup. Jako první pomáhá klidový režim, zvýšený příjem tekutin a užívání přípravků na močové cesty, které slouží k pročištění močových cest od škodlivých látek a obnovení jejich funkcí.

Při zánětu močového měchýře pomáhá užívat:

 • kvalitní bylinný urologický čaj obsahující byliny prospívající zdraví močových cest,
 • kapsle s extraktem z brusinek, které očišťují močový měchýř od bakterií,
 • vitamin C zvyšuje kyselost moči a kyselé prostředí bakterie “nemusí”, a podporuje imunitní systém,
 • vitaminy A, D, E posilují imunitu a zlepšují regeneraci sliznic.

Na silné bolesti podbřišku a beder rovněž pomáhá suché teplo. Pro tyto případy se hodí mít doma termofor nebo hřejivé polštářky, které se nahřejí v mikrovlnné troubě a přiloží se na bolavé místo. Teplo udrží až několik hodin. Pomáhá tak nosit volné a pohodlné oblečení, jež netlačí na močový měchýř.

Pokud příznaky přetrvávají, je žádoucí návštěva lékaře, který většinou předepíše antibiotika. Zasáhne-li zánět ledviny, mohou být léky aplikovány injekčně. Některé případy vyžadují léky tlumící bolest a časté nutkání k močení. S antibiotiky je však třeba zacházet obezřetně kvůli hrozící rezistenci neboli zvýšené odolnosti na antibiotika.

Léčba zánětu močového měchýře obvykle trvá 3 až 10 dní dle závažnosti zánětu. Doba léčby bývá kratší u méně komplikovaných infekcí. Antibiotika se užívají cca týden, pokud lékař nerozhodne jinak. Obvykle je nutné spotřebovat celé balení. 

Brusinky a další bylinky používané při infekci močových cest

K  tradičním prostředkům v péči o močové cesty patří přípravky obsahující brusinky nebo extrakt z brusinek. Brusinky se totiž vyznačují antiadhezními účinky, ze sliznice močového měchýře odlupují bakterie a urychlují tak očištění této oblasti. 

Další byliny podporující normální funkce močových cest:

 • zlatobýl obecný, 
 • třapatka nachová, 
 • heřmánek pravý, 
 • jehlice trnitá, 
 • bříza obecná,
 • medvědice lékařská.

Další z často používaných složek v přípravcích, které pečují o zdravé močové cesty bývá monosacharid D-manosa. Organismus tento cukr není schopen metabolizovat a z těla jej vylučuje v moči. Prospěšný je v tom, že brání uchycení bakterie E.coli na sliznici močového měchýře. Přirozeně se D-manosu nachází v některých druzích ovoce, například jablkách.

Jedním z nejznámějších pomocníků při zánětu močového měchýře jsou brusinky.

Osvědčené tipy, jak předejít zánětu močového měchýře

Exituje-li něco horšího než zánět močového měchýř, pak je to opakovaný zánět močového měchýře. O chronickém zánětu se hovoří, pokud se zánět objeví minimálně třikrát do roka. Dlouhotrvající a opakované infekce vážně oslabují močový měchýř a dochází například ke snížení jeho kapacity. 

Aby k tomu nedocházelo, je vhodné dodržovat základní preventivní opatření chránící před infekcemi močových cest. Jedná s o:

 • správnou hygienu intimních částí těla zejména po návštěvě toalety,
 • dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč, díky močení se tělo zbavuje bakterií,
 • chráněný pohlavní styk a hygienu po pohlavním styku,
 • udržování oblasti genitálií čisté a suché.

Po vyprázdnění se zásadně otírejte zepředu dozadu, abyste zabránili šíření bakterií v anální oblasti pochvy a močové trubice. Rovněž se častěji sprchujte než koupejte ve vaně. Hygienu intimních částí provádějte každý den, nepoužívejte k tomu drsná mýdla a buďte jemní. Kůže je v těchto místech jemná, citlivá a náchylná k podráždění.

Nevhodné je naopak:

Při častějších potížích je doporučeno omezit pití nápojů, které mají tendenci dráždit močový měchýř. Jedná se zejména o kávu, nápoje obsahující kofein a alkohol. Rovněž konzumace jídel s vysokým obsahem jednoduchých cukrů může mít na močový měchýř negativní vliv. To samé platí pro dlouhodobé a pravidelné některých léků.

Náchylnější ženy by měly dbát na nošení prodyšného bavlněného prádla a na převlékání mokrých plavek po každém koupání, ať už ve veřejném bazénu, venkovním koupališti či v rybníku.

Noste pohodlné prádlo a pijte dostatek tekutin

Se zánětem močového měchýře není radno si zahrávat. Pokud na záněty trpíte, dbejte na pitný režim, noste kvalitní prádlo a vyhýbejte se častému nošení příliš těsného oblečení. 

Žádnou chybu neuděláte ani preventivním užíváním bylinných přípravků, které prospívají močovým cestám a udržují je zdravé a v kondici, nejlépe v kombinaci s vitamíny, jež posilují imunitní systém a zvyšují tak celkovou odolnost organismu.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.