• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Začátek veganství: Na co si dát pozor a jak nahrazovat živočišné produkty?

Začátek veganství: Na co si dát pozor a jak nahrazovat živočišné produkty?

Vegetariánství a veganství se pomalu ale jistě rozrůstá. V obchodech přibývají rostlinné produkty a suroviny, v restauracích už na vás nekoukají tak překvapeně, když se snažíte vysvětlit, že to maso pro vás není úplně lákavé.

Jednoduše, začíná to být trochu trend. A my z toho máme obrovskou radost, ale to je přesně ten důvod, proč píšeme tento článek. Při vyřazení masa a produktů živočišného původu je totiž třeba jídelníček i upravit, ne pouze omezit. Na jaké potraviny a doplňky stravy byste se tedy v případě, že jste se rozhodli pro rostlinný život, měli zaměřit a proč? Čtěte dál. ??

Dokonce i veganská strava může být rozmanitá.

Lidé se přiklánějí k rostlinné stravě častěji a častěji. Může je k tomu vést například etická stránka věci v případě, že nesouhlasí s porážkou a využíváním zvířat pro tyto účely. Náboženství často také ovlivňuje konzumaci masa nebo mezi stravováním a masem mohou stát dokonce i zdravotní problémy. Ať už tento článek čtete z jakéhokoli důvodu, pojďme se společně podívat, jaké jsou klady a zápory tohoto životního stylu a na co byste si měli dát pozor.

Kladné stránky rostlinného stravování:

Vysoký obsah vlákniny, což přispívá k lepší funkci zažívání.

Jídelníček, který se skládá primárně z rostlinných zdrojů, je díky zvýšenému příjmu ovoce, zeleniny a luštěnin o mnoho bohatší na vlákninu. Ta pomáhá tělu se správným a rychlým zažíváním, přispívá ke zdraví tlustého střeva, navíc navozuje pocit sytosti a příznivě působí na mnoho metabolických procesů v trávicím systému.

Nižší příjem nasycených tuků a škodlivého cholesterolu.

Přehnaná konzumace živočišných produktů totiž přináší mnoho civilizačních chorob, které jsou spojené právě s nezdravými tuky a cholesterolem. Vyváženou rostlinnou stravou tedy snížíte riziko onemocnění srdce, obezity, diabetu a dokonce i Alzheimerovy choroby.

Mnoho antioxidantů, méně vrásek.

S přechodem na veganskou či vegetariánskou stravu začnete jíst více ovoce, zeleniny a čerstvých nezpracovaných surovin. Díky tomu, narozdíl od všežravců, do těla dostanete znatelně více antioxidantů, které přirozeně bojují proti vráskám a celkovému stárnutí.

Na Blendea blogu máme mnoho lahodných veganských receptů plných vitamínů, které si zamilujete.

Přemýšlíte, jaký veganský pokrm zkusit?

Uvařte si například Humus z červené čočky, který vám pomůže s doplněním bílkovin a zároveň nakopne imunitu díky přidané směsi Blendea SUPERBOOST.

Jaké důležité vitamíny a minerály v rostlinné stravě chybí?

Vitamín D

Vitamín D přispívá k normálnímu stavu kostí i svalů, neboť zapříčiňuje vstřebávání fosforu a vápníku. Najdeme ho především v mořských rybách, mléku a vejcích. Proto se k němu vegani dostanou jen těžko. Je proto dobré, zaměřit se na jeho suplementaci v podobě doplňků stravy.

Vitamín B12

Rostlinná strava je na vitamín B12 obrovsky chudá a jeho nedostatek může mít na starosti mnoho zdravotních problémů. Například poruchy růstu, vadné dělení buněk a mnoho dalších. Ale nelekejte se, jeho suplementace není zdaleka tak složitá. Existují totiž veganské alternativy tohoto vitamínu ve formě tobolek.

Menší obsah bílkovin

V zelenině ani v ovoci moc bílkovin většinou nenajdeme. Tohle je proto jeden z největších důvodů, proč nad vyřazením masa a dalších živočišných výrobků přemýšlet. Pro vegetariány, kteří se nebrání vajíčkům a mléčným výrobkům, je tato problematika trochu jednodušší, ale nezoufejte, jistě si s tím hravě poradíte i jako vegani.

V dnešní době už totiž existuje hromada alternativ, které bílkoviny obsahují. Patří mezi ně, tofu, tempeh nebo třeba veganské „maso“, které najdeme už téměř v každém supermarketu. Nehledě však na to, že samotné luštěniny jsou na rostlinné proteiny velice bohaté (Nezapomínejte na ně!).

Omega 3 mastné kyseliny

Zrak, paměť, myšlení a správná činnost srdce. To si přece chceme udržet všichni. Proto bychom Omega 3 mastné kyseliny neměli zanedbávat ani v případě, že se nám ty ryby skutečně jíst nechce. Naštěstí se Omega 3 dá získat i jinak. Těchto produktů sice není moc, ale existují.

Většinou se omega 3 získává skrz rybí olej, který rozhodně rostlinný není. Blendea se toto rozhodla obejít a vytvořila Vegan – Omega 3 olej, který je vyrobený z mořských řas, kterými se živí právě ty rybky, které by kvůli tomu přišli k úhoně.

Procesy výroby omega 3 oleje.

Tento veganský olej bohatý na omega 3 mastné kyseliny je díky tomuto postupu, který vidíte na obrázku výše, ekologičtější i etičtější než notoricky známý rybí olej.

Nedostatek živin a vitamínů se neukáže hned. Tyto problémy se mohou objevit až po letech veganství a v ne úplně příjemných formách. Proto je opravdu dobré, dávat si na pestré stravování pozor už od začátku.

Určitým problémem, který se ukáže hned, pro vás může být okolí a rodina. Pokud nad veganstvím teprve přemýšlíte a jste si jisti, že budete ve své rodině jediní, může pro vás pak být malinko nepříjemná reakce blízkých. Zaručeně se připravte na různé otázky typu: „A proč ses pro to rozhodl/a?“, „Šunku taky nejíš? Vždyť to skoro není maso!“, „Co vlastně lidé jako ty jedí?“. V prvních chvílích jim to jistě rád/a vysvětlíte, ale po nějakém čase tato problematika začne být poněkud otravná.

Další nepříjemností také může být omezenost restaurací. Hlavně tedy v případě, že nebydlíte v nějakém větším městě, kde je veganství už rozšířeno více. Pak totiž zjistíte, že sice svým stravováním nikoho nepřekvapíte, ale jídlo vám nepřipraví. V začátcích to tedy může být opravdu složité, ale až se z vás stanou profesionální vegani, budete vědět, kam zajít na dobré jídlo, vychytáte recepty a budete inspirovat své blízké.

Co si z tohoto článku odnést?

Veganství se rozhodně nemusíte bát, pokud s tímto životním stylem sympatizujete. Je však důležité, udržovat si určitý přehled a vzdělání ohledně stravování, dbát na rozmanitost jídelníčku a doplňovat případné nedostatky suplementy. Zdravotní problémy se totiž nemusí ukázat hned, naopak na sebe nechávají dost často čekat. Proto se nebojte, říct si o radu již zkušených veganů nebo nutričních terapeutů, kteří se na tento styl zaměřují.

Na e-shopu Blendea.cz navíc najdete mnoho produktů, které vám v tomto směru pomohou k vyvážené stravě a díky našemu blogu budete neustále inspirovaní a mít dostatečnou zásobu receptů bez živočišných složek.

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.