• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Zdravé hodnoty krevního tlaku: Jak vypadají a jak jich dosáhnout přirozeně ?

Zdravé hodnoty krevního tlaku: Jak vypadají a jak jich dosáhnout přirozeně ?

Nejčastěji se mluví o vysokém krevní tlaku, který je velmi nebezpečný i přesto, že není cítit a nebolí. Pokud je ignorován, může vést ke vzniku velmi vážných chorob. Dobrou zprávou je, že krevní tlak je možné ovlivnit a kontrolovat.

Kardiovaskulární nemoci spolu s rakovinou plic představují hlavní příčiny úmrtí v rámci EU i celého světa. Na onemocnění oběhové soustavy v Česku i přes řadu opatření připadá více než 40 % všech úmrtí.  

Jde o velmi smutná čísla ve spojení s faktem, že zdravotní problémy týkající se srdce a cév si lidé způsobují samy nezdravým životním stylem. Krevní tlak je přitom jedním z hlavních faktorů, který máme možnost ovlivňovat ať už k lepšímu nebo horšímu. 

O zdraví srdce a cév je třeba pečovat. Hodnoty krevního tlaku říkají, zda to děláte správně či špatně.

Co je krevní tlak

Krevní tlak udává sílu, jak krev působí na stěny tepen ve fázi pumpování a odpočinku. Tato síla není stejnoměrná, ale neustále se střídají dvě fáze pumpování a odpočinku. První fáze odráží systolický tlak a druhá fáze diastolický tlak. Systolický tlak je vždy vyšší. Krevní tlak se měří v torrech, milimetrech rtuťového sloupce (mmHg).

 • Systolický tlak uvádí sílu, jakou srdce pumpuje krev do žil. Přesněji řečeno určuje výši tlaku v okamžiku stahu srdce a vypuzení krve do oběhu. Jde o první číslo před lomítkem (např. 120/80).
 • Diastolický tlak je hodnota během klidového stavu srdce mezi dvěma srdečními stahy. Uvádí se jako druhé číslo za lomítkem (např. 120/80).

Optimální a normální krevní tlak

Obecně je jako ideální krevní tlak považovány hodnoty 120/80. To není přesné. Tlak se v průběhu života mění a optimální hodnoty jsou stanovené pro různé věkové skupiny. U dětí jsou hodnoty tlaku výrazně nižší a s postupujícím věkem se neustále zvyšují.

U dospělých osob jsou za normální považovány hodnoty 120 až 129/80 až 84. Ideální čili optimální hodnoty jsou ještě o trochu nižší a pohybují se v rozmezí 100 až 119/70 a 79.

Normální hodnoty krevního tlaku podle věku:

VěkNormální krevní tlak
Děti 0 až 6 let80/40
Děti 7 až 11 let90/60
Dospívající 12 až 17 let115/70
Dospělí 18 až 45 let120-125/75-80
Dospělí 46 až 65 let135-140/85
Senioři 65 let a více150/85

Bohužel je velké většiny lidí opakovaně naměřen jiný než normální či optimální stav a to buď významně nižší nebo vyšší hodnoty (nízký nebo vysoký krevní tlak). Závažnější problém představuje vysoký krevní tlak jako jedna z hlavních příčin nemocí kardiovaskulárního systému, které mohou ohrozit nejen zdraví, ale také život.

Zdravé a nezdravé hodnoty krevního tlaku u dospělé osoby:

Systolický tlakDiastolický tlak
Nízký tlakméně než 100 mmHgméně než 65 mmHg
Optimální tlak110 až 119 mmHg70 až 79 mmHg
Normální tlak120 až 129 mmHg80 až 84 mmHg
Normální tlak130 až 139 mmHg85 až 89 mmHg
Vysoký tlak I. stupně140 až 159 mmHg90 až 99 mmHg
Vysoký tlak II.  stupně160 až 179 mmHg100 až 109 mmHg
Vysoký tlak III. stupněnad 179 mmHgnad 109 mmHg

Zdroj: WHO (Světová zdravotnická organizace)

Pravidelné měření tlaku má smysl u napohled zdravých lidí. Vysoký krevní tlak totiž nebývá poznat.

Pravidelné měření krevního tlaku

Sledovat a hlídat hodnoty krevního tlaku je vhodné od dětství, kdy lze vysledovat nežádoucí změny a předejít nežádoucím problémům, které nízký nebo vysoký krevní tlak může vyvolat.

Nejlepší prevencí, jak krevní tlak udržet v optimálních až normálních hodnotách je zdravý životní styl založený na:

 • pestrém a vyváženém jídelníčku,
 • omezeném příjmu jednoduchých cukrů a nezdravých tuků,
 • dostatku fyzického pohybu,
 • odpočinku a kvalitním spánku.

Způsoby měření krevního tlaku

Kontrole krevního tlaku napomáhá pravidelné měření, které se provádí 3 způsoby:

Invazivní (přímé) měření 

Nejčastěji do tepny vřetenní (lat. arteria radialis) je zaveden speciální katetr napojený na manometr a monitor. Tato metoda se používá především u pacientů ve vážném stavu.

Nepřímé měření 

Provádí se poslechem za pomocí tonometru s rtuťovým manometrem a pohmatem tepny vřetenní. 

Měření digitálními přístroji (tlakoměry)

Existují dva typy přístrojů: 

 • auskultační – v přístroj je zabudovaný mikrofon, který snímá takzvané Korotkovovy šelesty,
 • oscilometrické – omezený průtok krve vyvolává oscilaci tepny a manžetového tlaku, jež monitoruje tlakový senzor. Tato metoda se užívá při ambulantním monitorování krevního tlaku.

Domácí tlakoměry

Měření krevního tlaku umožňují tlakoměry určené i pro domácí použití, s jejichž pomocí si krevní tlak změříte i mimo ordinaci doktora. 

 • Pažní tlakoměry jsou nejpřesnější, měří krevní tlak i puls.
 • Zápěstní tlakoměry jsou méně přesné a slouží spíše k orientační kontrole.
 • Chytré tlakoměry lze propojit s chytrým telefonem, zaznamenané hodnoty ukládá a umožňují tak průběžné sledování krevního tlaku.

Jak správně změřit krevní tlak:

 • Sedněte si a opřete si záda.
 • Paži volně položte do vyvýšené polohy na stůl.
 • Nekřižte nohy.
 • Okraj manžety tonometru umistěte cca 2 centimetry nad loketní jamku.
 • Při měření klidně dýchejte, nehýbejte se, ani nemluvte.

Faktory, které mohou naměřené hodnoty ovlivnit

Při naměření horších hodnot je nezbytné měření opakovat. Výsledné hodnoty se totiž mohou lišit. Krevní tlak se mění v průběhu dne. Nejnižší bývá ve spánku a nejvyšší v dopoledních hodinách. Stoupá také při fyzické a psychické zátěži, kdy stres vede k rychlému zvýšení tlaku, aniž by šlo o dlouhodobý problém.

Zásady správného měření krevního tlaku:

 • Měří se ve stejnou dobu, v klidovém stavu a nejlépe za stejných podmínek nejlépe 2krát ráno ráno a večer.
 • Minimálně 30 minut před měření je doporučeno nekouřit, nepít alkohol a vyvarovat se vypjatých situací. 
 • Před měřením vynechejte trénink a sportování.
 • Těsně před měřením se snažte zklidnit.
 • Tlak se měří na stejné paži a na holé kůži.

VÍTE, CO ZNAMENÁ SYNDROM BÍLÉHO PLÁŠTĚ? Nejčastěji se projevuje u dětí. V klidu má dítě naprosto normální tlak, avšak při kontrole u lékaře má hodnoty vyšší hodnoty. Může za to stres, který u dětí lékař v bílém plášti vyvolává.

Pro osobní využití se vyrábí téměř kapesní tlakoměry.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak

Opakovaně naměřený tlak nad 140/90 je označován jako vysoký krevní tlak (hypertenze). S vysokým krevním tlakem není radno si zahrávat. Jedná se o velice nebezpečný stav, který je nutno konzultovat s lékařem. 

Vysoký krevní tlak není cítit ani nebolí, proto se mu přezdívá “tichý zabiják”. Spousta lidí s vysokým krevním tlakem funguje dlouho a bez zjevných příznaků. Odhaduje se, že až 50 % dospělých má zvýšený krevní tlak. Pokud nechodí na pravidelné kontroly, může se projevit až nevratným poškození cév.

Možné příznaky vysokého tlaku:

 • poruchy spánku,
 • bolesti hlavy,
 • otoky končetin,
 • tlak na hrudi,
 • zhoršení zraku.

Při vysokém krevním tlaku je krev do srdce pumpována velkou silou a dochází tak k velkému tlaku na cévy. Při dlouhodobě vysokém tlaku bez léčby a hlavně změny přístupu postiženého jsou ve vážném ohrožení srdce, cévy a další orgány

Neléčená hypertenze může mít fatální následky. Je to časovaná bomba. Jakmile vybouchne, bývá pozdě. 

Vysoký krevní tlak představuje jednu z hlavních příčin následujících chorob:

Rozhodně neplatí, že by hypertenze postihovala pouze starší osoby, u nichž je postupný růst tlaku normální. Důležité je tlak udržet v normě s ohledem na danou věkovou skupinu. Potíže s vysokým tlakem však poměrně běžné u mladých lidí, kterým ještě nebylo třicet let. Příčinou bývá nezdravý životní styl. 

Největší rizikové faktory vzniku vysokého tlaku:

Současné možnosti léčby hypertenze

Vysoký tlak je považován za nemoc a v případě dlouhodobě vysokých hodnot tlaku pacient pravidelně užívá léky na vysoký tlak. Jedná se o antihypertenziva, která se u pacientů kombinují s ohledem na jejich zdravotní stav.

Při léčbě vysokého tlaku se používají například:

Lidé s vysokým tlakem denně užívají léky a měří si tlak, dokud se jejich stav významně nezlepší. To však nejde i bez změny životního stylu a stravovacích návyků.

Jak přirozeně snížit vysoký krevní tlak

Pokud se však nemocný chce plně uzdravit, samotné léky nestačí. Nejdůležitější je změna přístupu ke svému zdraví. Zdravý životní styl představuje skutečně jediný účinný způsob, jak zlepšit zdraví, snížit nebezpečně vysoký krevní tlak a udržet jej v normálních hodnotách.

8 základních pravidel pro normální tlak:

 1. Aktivní pohyb – třikrát až pětkrát týdně se věnujte nějaké pohybové aktivitě, abyste se lehce zadýchali a zpotili. Stačí chodit na pravidelné avšak svižnější procházky.
 2. Jezte zdravěji – omezte sladké a tučné, zvyšte porce zeleniny i ovoce, jezte více ryb a luštěnin, přidejte ořechy, semínka a další zdravé tuky, méně solte. Jíst můžete vše, avšak s mírou (k léčbě vysokého krevního tlaku byla vytvořena dieta DASH – dietary Approaches to Stop Hypertension)
 3. Omezte alkohol a kouření – dopřejte si sklenku vína nebo jedno pivo denně, pokud kouříte, zkuste alespoň snížit počet cigaret za den.
 4. Omezte kávu – jeden až dva šálky kávy denně ale neškodí.
 5. Relaxuje a spěte – naučte se odpočívat a dodržujte spánkovou hygienu. Spát byste měli 7 až 8 hodin denně.
 6. Zbytečně se nestresujte – vyhýbat se stresu nelze, lepší je umět se uvolnit a zbavit se tak náporu stresu, pomoc nabízí relaxační styly jógy, meditace a dechová cvičení.
 7. Radujte se – bavte se a užívejte si života. Veselá mysl zlepšuje zdraví.
 8. Udržujte si optimální váhu – s výše uvedenými tipy to půjde samo.

Nejlepších potraviny, které snižují vysoký krevní tlak

S hypertenzí pomůže zdravější strava bohatá na potraviny, které pomáhají snížit či regulovat krevní tlak. Významnými pomocníky jsou minerály draslík, hořčík a vápník

 • zdroje zdravých tuků v potravinách,
 • dýňová, lněná a chia semínka,
 • luštěniny – fazole, čočka, hrách, cizrna, sója,
 • bobule – borůvky, maliny, ostružiny, jahody, aronie,
 • ořechy – pistácie,
 • zelenina – kapusta, červená paprika, rajčata, brokolice, mrkev a celer, červená řepa, batáty, okurky,
 • bílý jogurt,
 • ovesné vločky,
 • ovoce – banány, granátové jablko, kiwi, broskve, nektarinky, grapefruity,
 • bylinky,
 • kvalitní rostlinné oleje,
 • česnek a cibule,
 • včelí med,
 • kvalitní kakao a hořká čokoláda s obsahem kakaové sušiny nad 60 %.

VÍTE, ŽE CHIA SEMÍNKA MOHOU POMOCI SNÍŽIT VYSOKÝ KREVNÍ TLAK? Z výsledků jedné menší studie vyplývá, že denní konzumace cca 35 gramů chia semínek vedla ke snížení krevního tlaku u léčených i neléčených lidí oproti skupině užívající placebo.

Některé potraviny mají schopnost ovlivnit krevní tlak. Jsou to například chia semínka, banány či borůvky.

Hypotenze neboli nízký krevní tlak

Dlouhodobě nižší tlak s hodnotami menšími než 100/65 je označován jako hypotenze čili nízký krevní tlak. Pokles tlak znamená, že mozek není dostatečně prokrvován a okysličován. Srdce bije prostě příliš rychle a silně a nestíhá nasávat potřebné množství krve.

Tento stav obvykle neohrožuje zdraví, nicméně může být hodně nepříjemný. Nejčastěji nízký tlak pociťují mladší ženy. Pravděpodobně za to mohou genetické předpoklady a také tělesná stavba, případně špatný pitný režim, podvýživa a užívání některých léků. 

Nejčastější projevy nízkého tlaku:

 • únava a ospalost,
 • bolesti a motání hlavy,
 • hučení v uších,
 • mžitky před očima a zamlžené vidění,
 • pocity slabosti,
 • rychlé a mělké dýchání,
 • nadměrné pocení,
 • pocity chladu a studené končetiny,
 • závratě,
 • pocity na omdlení,
 • náhlá ztráta vědomí (mdloby).

V horším případě může hypotenze signalizovat potíže se štítnou žlázou, onemocnění srdce a nádory.

Jak přirozeně zvýšit nízký krevní tlak

Při hypotenzi je doporučeno pomalu měnit polohy. Pokles tlaku mohou vyvolat rychlé změny polohy z lehu nebo sedu do stoje a naopak. Rizikové jsou rovněž prudké změny nízkých a vysokých teplot. U nízkého krevního tlaku se většinou neužívají léky.

Mezi přirozené způsoby snížení krevního tlaku patří:

 • dostatečný pitný režim,
 • pravidelný pohyb,
 • otužování – střídání studené a teplé vody rozproudí oběhový systém,
 • pomalé vstávání z lehu či sedu,
 • mírně zvýšená konzumace soli, česneku. 
 • z doplňků stravy je vhodné užívat vitamin C a B12,
 • z nápojů je prospěšný černý a zelený čaj,
 • z potravin jsou vhodné mandle, rozinky, červená řepa, lékořice, granátové jablko a rozmarýn.

RYCHLÁ POMOC: Bojíte se, že omdlíte? Při pocitech signalizující snížení tlaku je vhodné se posadit nebo lehnout a dát nohy výše než je srdce.

Krevní tlak a těhotenství

Během těhotenství není neobvyklý nízký krevní tlak. Kvůli zdraví dítěte je nutná opatrnost, protože případný pád a mdloby představují riziko jeho poškození. V tomto případě je dobré dodržovat zásady pro osoby trpící nízkým tlakem.

Sůl je kontroverzní potravina. Zatímco lidé s vysokým tlakem by se jí měli spíše vyhýbat, při nízkém tlaku si lze občas i “přisolit”.

Žijte zdravě a choďte na preventivní prohlídky

Léky si sice poradí s projevy vysokého tlaku, pravou příčinu však neodstraní. To musí chtít sám pacient. Přitom stačí žít zdravěji. Normálního krevního tlaku jednoduše dosáhnete tím, že budete jíst lépe, pravidelně se hýbat a pečovat o své fyzické i duševní zdraví. 

RADA NA ZÁVĚR: Nezapomeňte také chodit na pravidelné preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit jakýkoliv zdravotní problém.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

5 komentářů: “Zdravé hodnoty krevního tlaku: Jak vypadají a jak jich dosáhnout přirozeně ?”

  • Dobrý den, Jarmilo.
   Základní tipy, jak snížit vysoký tlak, najdete přímo v článku (pohyb, strava, odpočinek, vyléčení nemocí, žádný tabák ani alkohol). Jelikož ve Vašem případě již jde o rizikově zvýšený tlak, určitě zajděte za praktickým lékařem, který Vás doporučí ke specialistovi. Domnívám se, že Vám při těchto hodnotách předepíše léky na snížení tlaku. Nechte se proto odborně vyšetřit a dále poslouchejte doporučení lékaře.
   Přeji krásný den a pevné zdraví s optimálním krevním tlakem 🙂
   Lukáš z blogu Blendea

 1. Ptala jsem se co dělat když je spodní tlak na 140? Ale odpověď jsem bohužel neobdržela.

  • Dobrý den, děkuji za dotaz.
   O okamžitém i dlouhodobém snížení krevního tlaku jsme psali podrobný článek zde – https://www.blendea.cz/zdrave-hodnoty-krevniho-tlaku/ . Pan manžel by měl zároveň dodržovat doporučení svého lékaře.
   Čerpali jsme vánoční volno, proto jsem Vám neodpověděl dříve 🙂
   Vám i panu manželovi přeji krásný den a pevné zdraví.
   Lukáš z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.