• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy.

Přesně na to se dnes společně podíváme, takže se pohodlně usaďte, ať vás nebolí žádný kloub :) Představím i náš nový produkt Boswellia serrata v kapslích pro snížení bolesti kloubů a udržení jejich normálního stavu, které jsme právě uvedli do prodeje. Účinky kapslí podložím výsledky relevantních vědeckých studií.

artritida

Co přesně je artritida?

Artritida je zánětem způsobený bolestivý otok jednoho nebo více kloubů. Artritida se projevuje různě silnou bolestí, která se může během dne několikrát změnit. Klouby jsou ztuhlé a „odmítají“ spolupracovat.

Problém je častější a závažnější s přibývajícím věkem. I to je důvod, proč starší lidi a artritické pacienty vidíte pohybovat se tak problematicky. Možná máte kvůli artritidě problém s pohybem i vy sami. Někdy možná po ránu ani nedovedete vstát z postele.

Kvůli artritidě postižená chrupavka postupně degraduje a může se i celkem rozpadnout. Odtud ta naléhavá potřeba kloubních endoprotéz, které poškozený kloub nahradí. Obecně jde o dosti drahé řešení. Chrupavka je tvrdá kluzká tkáň, která pokrývá konce kostí a vytváří kloub.

Pokud má pacient příliš vysokou hladinu kyseliny močové v krvi, začnou se u něj vytvářet krystaly této kyseliny a stav vede k dobře známé nemoci dna. Typů artritidy je několik a způsobují je různé infekce, jiné základní onemocnění, ekzémy a kožní dermatologické problémy jako psoriáza nebo lupus, které s klouby na první pohled nemusí ani souviset.

Zde se trošku bojím i já sám, protože psoriázou trpím již od útlého dětství, a i když mě zatím klouby nebolí, jednou to přijít může, takže mi držte pěsti 🙂 Já vám také držím.

Léčba vždy zohledňuje konkrétní druh artritidy, přičemž cílem je hlavně zmírnit příznaky a zlepšit pohyblivost i celkovou kvalitu života postiženého.

osteoartritida
Zdravý kloub a kloub postižený osteoartritidou (zdroj obrázku)

Typy artritidy

Typ artritidy:Základní popis:
Ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc)Chronická revmatická choroba se zánětlivým procesem postihujícím klouby na obratlích, měkké tkáně podél páteře, spoje mezi obratli, žebry a hrudní kostí. Záněty postupně omezují hybnost páteře, hrudníku a snižují dechovou kapacitu plic. U části případů může dojít i k postižení ramenních a kyčelních kloubů.
Zánět doprovází bolest postižených míst. Může se objevit i postižení jiných orgánů, typický je zánět oční duhovky. Postižení jsou především mladí muži mezi 20. až 30. rokem života. U žen mívá mírnější průběh a může zůstat i nerozpoznána.
Dna (pakostnice)Akutní záchvaty zánětlivé artritidy, které se projeví rudým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Přibližně v 50 % případů je postižen kloub u kořene palce u nohy. Nemoc je způsobena zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, kde krystalizuje a krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.
Juvenilní idiopatická artritidaChronický zánět kloubů, jehož typickými známkami jsou bolest, otok a omezená funkce. Pro diagnostiku JIA musí tyto symptomy trvat déle než 6 týdnů s vyloučením ostatních příčin artritidy.
OsteoartrózaKloubní onemocnění, kdy dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a kvůli tomu ke změnám kostí a přilehlých měkkých tkání. Celkově OA postihuje cca 12 % populace a výskyt stoupá s věkem.
Psoriatická artritida (to bude i ten můj problém)Chronické zánětlivé kloubní onemocnění s přítomností artritidy u nemocných s psoriázou, a tedy kožní nemocí. Až 3 % populace trpí psoriázou, 42 % z nich onemocní i psoriatickou artritidou. (Poznámka autora: Hmm, pro mně supr zpráva.. Díky, strýčku Google 🙂 )
Reaktivní artritidaZánětlivé onemocnění kloubů, kterému předcházelo infekční onemocnění, často urogenitální nebo gastrointestinální. Ke vzniku artritidy dochází za několik dnů až týdnů po infekci.
Revmatoidní artritidaChronický zánět charakterizovaný degradací až destrukcí kloubní chrupavky a dekalcifikací kostí, a tedy úbytku vápníku z kostí, což je již součástí nemoci osteoporóza.
Septická artritidaSekundární infekční zánět kloubů způsobený bakterií, plísní, mykobakteriálními, virovými či jinými patogeny. Obvykle postihuje pouze 1 kloub, ale může se přesunout i na další klouby.
Rhizartróza (artróza palce u ruky)Degenerativní onemocnění palce ruky, postihující spoj palcové záprstní kosti s kostí zápěstí. Občasná bolest palce postupně sílí a stává se trvalou. Bolest omezuje pohyb rukou a nakonec zabrání držet předměty.
Tabulka existujících typů artritidy

Typické příznaky artritidy

Artritida postihuje klouby a postižení lidé nejčastěji hlásí:

  • silnou bolest, která jim někdy ani nedovolí usnout,
  • značnou ztuhlost kloubů, kvůli které se možná ani nevyhrabete z postele,
  • nepříjemné otoky, kvůli kterým se nemusíte vejít do oblíbených kalhot nebo bot,
  • ne příliš estetické zarudnutí postiženého místa, co se vám právě teď na léto a sezonu dovolených určitě nehodí,
  • a nakonec špatná pohyblivost, která omezí vaše pohyby.

Artritida, zvlášť pokud je již ve svém těžkém stadiu, vám může nepěkně komplikovat každodenní úkoly a návyky. Pomalu vyřazuje ruce a nohy, takže se vám s věcmi špatně manipuluje a ještě hůře chodí.

ZAJÍMAVOST ZE SVĚTA REKLAMY: Schválně se podívejte na všechny ty reklamy na různé krémy a mastičky proti bolestem kloubů. Všechny jasně cílí na jediné, a to: Užívejte si život bez omezení! Nenechte se obírat o radost z pohybu!

Následně v reklamě vidíte šťastné dědečky, jak si berou vnoučky na ramena a usmáté babičky, které div že nedělají jógu a stojky na hlavě 🙂 Uznávám, že tyto prodejné argumenty jistě dobře fungují, ale vždy mě pobaví ten jednotný formát a tvrzení v něm. Nevím, jak budou naše markeťačky Sonička s Kamilou kapsle Boswellia serrata propagovat, takže možná již brzy uvidíte maratonské důchodce i u nás 🙂 Já „pouze“ připravuji tyto naučné články.

artritida u seniorů
Je vám obrázek povědomý? Podobné reklamy vídám denně, ale tak šťastné a pohyblivé seniory vídám velice vzácně 🙂 (zdroj obrázku)

Příčiny artritidy

Lékaři rozlišují 2 hlavní typy artritidy: Osteoartritidu a revmatoidní artritidu. Oba typy poškozují klouby, každý jim ale škodí malinko jiným způsobem.

Příčiny osteoartritidy

Osteoartritida je nejčastějším typem artritidy. Onemocnění poškozuje kloubní chrupavky, které se tak mnohem rychleji opotřebují. Právě díky chrupavkám se člověk dovede pohybovat téměř bez nadměrného tření a opotřebení, nicméně dodatečné poškození může vést kontaktu kosti s druhou kostí a ty se tak začnou nadměrně opotřebovávat. Výsledkem je ostrá bolest a problematický pohyb. Chrupavka se typicky obrušuje pomalu a dlouhodobě. Degradaci může urychlit prodělaný úraz kloubu nebo různá infekce.

Osteoartritida může vyvolat u změny ve struktuře kostí a poškozovat pojivové tkáně, které drží svaly na kostech a celý kloub pohromadě.

Příznaky revmatoidní artritidy

Zde již jde o poruchu autoimunity. Organismus začne napadat výstelku kloubních pouzder, což je membrána, která obklopuje celý kloub a drží jej pohromadě. Výstelka v rámci reakce začne natékat a zanítí se. Revmatoidní artritida tedy dokáže zničit celou chrupavku, kloub i kost.

Rizikové faktory pro vznik artritidy

Vlivů, které mohou vést až k artritidě, je celá řada. Vybírám proto ty nejčastější:

  • Výskyt artritidy nebo onemocnění kloubů u jiných v rodině. Některé typy artritidy mohou být dědičné, takže pokud se onemocnění objevilo u někoho z té vaší, stoupá riziko, že se objeví i u vás. Zeptejte se rodičů, starých rodičů nebo sourozenců, zda si na sobě něčeho všimli.
  • Seniorský věk. Pokročilý věk zvyšuje riziko vzniku všech vyjmenovaných druhů artritidy.
  • Pohlaví. Riziko rozvoje artritidy je pravděpodobnější u žen (Své o tom ví i moje máma, která s nemocí již déle žije. Ahoj mami! 🙂 ), objevit se může samozřejmě i u mužů. Naopak třeba dna ohrožuje častěji muže.
  • Překonané poranění kloubu. Pokud jste si někdy při práci či sportu poranili kloub, roste u vás riziko, že se v postiženém kloubu za nějaký čas rozvine právě artritida.
  • Obezita. Obezita je velkým rizikem. Pokud musí nohy nosit tolik kilogramů tuku, zatěžují se nadměrně a opotřebí se velmi rychle. Obézních lidí bolí nejčastěji kyčle, kolena a páteř. Zde mohu pouze poradit jíst menší porce, vybírat zdravější potraviny, a samozřejmě začít se sportem, který je nejlepší radou snad u všech problémů.

Léčba a úleva od artritidy

Bez adekvátního vzdělání je poměrně náročné zjistit, kterým typem artritidy přesně trpíte. Příznaky jsou si vesměs velmi podobné, takže při diagnostice již jde o práci pro revmatologa, ortopeda, nebo aspoň praktického lékaře.

První linií léčby artritidy je obvykle užívání léků. Jelikož nemám lékařské vzdělání a pracuji pouze s výsledky vědeckých nebo lékařských studií, konkrétní léky nebudu jmenovat. Stejně je musí vždy odsouhlasit lékař, protože každý typ artritidy vyžaduje jiný lék. Poslouchejte svého revmatologa nebo ortopeda. Pod odkazy najdete prokliky na vyhledávač lékařů v okolí vašeho bydliště ZnámýLékař.cz.

Každopádně vám bude předepsán některý z těchto léků:

  • Analgetikum. Jde o první pomoc, protože to jsou léky pro tlumení bolesti. Na samotnou artritidou a záněty kloubů analgetika nemají žádný vliv.
  • Antipyrotikum. Léky proti zánětům, rovněž i tlumení bolesti. Tyto preparáty najdete volně dostupné i v lékárně ve formě krémů, gelů nebo náplastí, které budete aplikovat přímo na postižená místa. Zde mluvím o těch, kterých vidíte v televizi za den klidně 10.
  • Antirevmatické léčby. Předepisují se v případě autoimunitních poruch. Cílem je zastavit zmatený organismus, aby klouby dále nenapadal.
  • Kortikosteroidní léky. Tlumí záněty a potlačují imunitní systém. Jelikož mají hormonální povahu, nelze je užívat dlouhodobě a jsou vázány přísně pouze na předpis.

Domácí pomoc pro úlevu od artritidy

Určitě bych vám s bolavými klouby doporučoval nechat se odborně vyšetřit a následně dodržovat léčbu. Než se vám povede k lékaři dostat, své klouby a chrupavky můžete před artritidou chránit následovně. Zároveň přirozeně podpoříte i své celkové zdraví a zmírníte závažnější příznaky onemocnění.

Stravovací změny proti artritidě

Do jídelníčku je vhodné zařadit protizánětlivé potraviny, které jsou převážně rostlinného původu. Smysl má ale i konzumace určitých živočišných surovin.

Dietologové se shodují, že potřebné protizánětlivé zdravotní benefity nabízí právě středomořská strava. To je taková, jakou možná znáte ze svých dovolených v Řecku či Chorvatsku, kde jsem byl ostatně také a jejich jídelníček jsem si tuze zamiloval 🙂 Dobro došli!

Tyto potraviny jsou prokazatelně velmi vhodné pro podporu zdraví kloubů a zmírnění existujících zánětů:

  • ryby, ideálně ty mořské,
  • ořechy a semínka, které můžete jako křupavý snack nebo součást svých receptů,
  • luštěniny, které mimo jiné snižují i hladinu krevního cukru,
  • středomořské druhy ovoce a zeleniny, ale na konkrétních druzích prakticky nesejde, hlavně, aby jich bylo ve skladbě jídelníčku co nejvíc a co možná nejčerstvějších,
  • olivový olej, ideálně panenský a za studena lisovaný, který používejte univerzálně,
  • celá zrna a výrobky z nich s vysokým obsahem prospěšné nerozpustné vlákniny.

Upozornit musím i na zpracované potraviny plné přidaného cukru, konzervantů a dalších „šmakulád“, které ve stravě dobrovolně nechceme. Takové potraviny jsou pro pacienty s artritidou naprosto nevhodné, protože zesilují záněty nebo je dokonce přímo vyvolávají.

CO ARTRITICKÝM PACIENTŮM NABÍZÍ ZNAČKA BLENDEA?

Nové kapsle Boswellia serrata (česky Kadidlovník pilovitý) se 400 mg extraktu v jedné. Boswelia obsahuje kyselinu boswellovou, která podle důkazů udržuje normální stav kloubů (přesně to potřebujete), dále pak udržuje funkce střev, dýchacího systému, činnost srdce a reprodukčního systému.

Výsledky této lékařské studie na 545 artritických pacientech zjistila, že na základě současných poznatků lze boswellii a extrakt z ní doporučit jako účinnou a bezpečnou možnost úlevy a součást léčby pro pacienty s osteoartritidou. Doporučená délka užívání jsou aspoň 4 týdny, klidně i déle.

Studie mluví o překvapivě malém množství extraktu a to pouhých 7,5 mg za den. Sledovaní ale užívali i další látky. Naše kapsle Blendea obsahují v jedné až 400 mg extraktu, čímž získáváte jistotu, že účinnou denní dávku hravě přijmete. Balení vám tak vydrží na 60 dnů.

Proti artritidě pomůže i pravidelný pohyb

Už jste asi slyšeli, že pokud něco skoro nepoužívám začne to slábnout a degradovat. To se týká i našich kloubů, potažmo celého organismu. Sport, případně nějakou sportovní fyzioterapii vám doporučí i lékař.

Sportovní fyzioterapie je obor fyzioterapie, který se zabývá prevencí úrazů, rehabilitací a navrácení klienta zpět do plné zátěže. Technika je primárně určená pro sportovce všech výkonnostních úrovní, ale také pro pacienty, kterých klouby a chrupavky poškozuje právě artritida.

  • Fyzikální terapie: Soubor cviků doporučených přímo pro váš jedinečný stav a vaše individuální potřeby, takže všechno to, co reálně ještě zvládáte. Součástí terapie mohou být i další metody, které vás mají zbavit bolestí, typicky různé masáže nebo horké či ledové zábaly.
  • Ergotrapie: Dodatečné rady a tipy, jak zvládate své každodenní povinnosti a koníčky. Odborník vám pomůže s výběrem specializovaných pomůcek a výbavy pro ochranu kloubů před úrazy.

Díky pohybu může pacient zaznamenat krátkodobý nárůst bolesti, protože tělo zatím není zvyklé. Jak si ale zvyknete a překonáte prvotní nepříjemné pocity, díky cvičení můžete tlumit příznaky dlouhodobě.

Pro bolavé klouby jsou nejlepšími sporty, které jsou k nim šetrné. Patří mezi ně chůze a turistika, plavání nebo cyklistika. Nebojte se ale určitě sportovat ani tak, jak to máte sami nejraději. Toto bylo pouze moje doporučení.

Některé bylinky a bylinné preparáty

Vědci pořád pátrají, aby našli nějaké bezpečné rostliny pro zmírnění bolavých kloubů a chrupavek. Je to zčásti i díky tomu, že chtějí najít složky, které mohou být volně dostupné i bez lékařského předpisu, a tedy ne léčiva. Mnohá z nich totiž mají i negativní vedlejší účinky, přičemž u rostlin je riziko naopak minimální až nulové.

Některé bylinky a výrobky z nich pomáhají zmírnit bolest kloubů, tlumit záněty, či dokonce mohou pomoci snížit užívání léků proti bolesti. Nejčastěji jde o tyto rostliny:

Chci ještě zdůraznit, že tyto rostliny nedovedou artritidu vyléčit. První vyšetření a první závěry by měl stanovit vždy lékař. Pomohou vám ale zmírnit nepříjemné bolesti kloubů, a jistě se nepletu, když tvrdím, že právě bolesti jsou to, čeho se chcete zřejmě okamžitě zbavit 🙂 Trefil jsem se?

Operace artritidy

Samozřejmě, že ne každý pacient s artritidou skončí pod skalpelem u chirurga. Vždy záleží na rozsahu postižení a konkrétním typu. V některých případech se ale poslední možností stane operace postižených kloubů. Vždy také záleží na míře závažnosti příznaků a na tom, zda byla nějaké předešlá léčba úspěšná. Za operaci považujte i případnou výměnu kloubní protézy. Další slovo již bude mít váš lékař.

Jaký je rozdíl mezi artritidou a artrózou?

Výraz artróza hledá měsíčně až 3000 lidí. Jsem ale přesvědčen, že ne každý rozumí rozdílu mezi těmito dvěma nemocemi a možná věc vnímá nesprávně.

  • Artritida je zánětlivý stav, který postihuje jeden konkrétní kloub, nebo klidně i více kloubů kdekoliv v těle. Artritida se projevuje nepříjemnou bolestí, otoky a zvýšenou teplotou v postižených místech.
  • Artróza je nezánětlivý, ale zato degenerativní stav spojený se stárnutím nebo přílišnou námahou kloubů. Trpět tak mohou i mladší sportovci nebo náročněji fyzicky pracující zaměstnanci, kteří si klouby a chrupavky rychleji opotřebují. Artróza se nejčastěji objevuje v kyčelních a kolenních kloubech, v páteři, v ramenou, prstech nebo zápěstích.

Je artritida vlastně revma?

Ano i ne, protože o revma mluvíme v případě revmatoidní artritidy. O konkrétních typech artritidy píši podrobněji výše. V případě RA jde o poruchu autoimunitního systému, kdy organismus poškozuje a bojuje sám proti sobě. RA vyvolává chronické záněty postižených částí. Autoimunita sice může poškozovat různé tkáně, nejčastěji ale postihuje právě klouby. Měsíčně si téma revma vyhledává přes 4000 Čechů, takže i zde jde o „ožehavé téma“.

Co jsme o artritidě zjistili?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea a smutný očekávatel psoriatické artritidy, jelikož psoriázou trpí již od raného dětství.

Téma mě hodně zaujalo, protože sám mám dermatologické problémy, kvůli čemu patřím do ohrožené skupiny. O artritidě se mi povedlo zjistit:

  • Existuje přes 100 (!!) druhů artritidy, dělíme je na 2 hlavní skupiny.
  • Některé druhy jsou důsledkem mechanického poškozování kloubu, chrupavky a kloubního pouzdra, jiné vyvolává nadměrně aktivní imunitní systém, který na kloub útočí a poškozuje ho.
  • Mezi běžné faktory vzniku artritidy patří zranění, metabolické problémy, infekce, záněty a dysfunkční imunitní systém.
  • Revmatolog nebo osteolog vám pomůže zjistit, zda reálně trpíte artritidou, kterým typem konkrétně, proč a doporučí nejvhodnější léčbu.
  • Kromě předepsané léčby je rozumné zařadit dietní změny a pravidelný pohyb.
  • Rozumné je zároveň objednat si kapsle Blendea Boswellia serrata se 400 mg extraktu v jedné. Pomáhají tlumit záněty, které artritidu přímo vyvolávají a chránit klouby i chrupavky před dalším poškozením.

Pokud máte s artritidou vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na boswellii, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a žádné omezení pohybu, vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek