Blog, Strana 56

Ovocná šťáva na detox a proti únavě (RECEPT)

Ovocná šťáva na detox a proti únavě (RECEPT)

Smoothie a jejich skvělé účinky na naše zdraví, imunitu i náladu už známe. Co takhle vyzkoušet něco nového a udělat si doma ovocnou šťávu - vlastní domácí džus? Ovocné šťávy totiž pomáhají regulovat tělesnou hmotnost a dodávají organismu energii.

Inspirujte se naším receptem na domácí ovocnou šťávu , která je výborným pomocníkem při jarní očistě těla. Navíc zatočí i s jarní únavou!

 

Domácí ovocná šťáva

ovocna_stava

Na 2 porce si připravte:

- 2 pomeranče

- 2 jablka

- 2 mrkve

- kousek zázvoru

- kousek řapíkatého celeru

- šťávu z jednoho citronu

1 lžičku Blendea SUPERGREENS

.

 

Postup:

Mrkev, řapíkatý celer a jablko omyjte, pomeranč a zázvor oloupejte. Vše nakrájejte na menší kousky a vložte do odšťavňovače. Během několika sekund máte skvělou ovocnou šťávu připravenou, stačí jen nalít do skleničky a případně přidat jednu lžičku zelené směsi Blendea SUPERGREENS. Tu přimíchejte až do hotové šťávy, nedávejte ji do odšťavňovače. Dozdobte a můžete podávat k snídani nebo jako zdravou svačinku.

TIP: Pro zvýraznění chuti a ještě více vitaminů zakápněte svou ovocnou šťávu citronem. Ten přidávejte až do hotového drinku, nedávejte ho do odšťavňovače, kde by se jeho chuť ztratila.

ovocna_stava_recept

Citrusy pro dokonalou očistu těla a doplnění vitamínů

 

Účinky použitých surovin

  • Šťáva z pomeranče obsahuje vitamin C, důležité antioxidanty, a navíc brzdí proces stárnutí!
  • Mrkvovou šťávou tělo ještě lépe pročistíte a i ona zamezuje stárnutí organismu.
  • Řapíkatý celer snižuje množství stresových hormonů a působí proti nespavosti.
  • Citronová šťáva vás dokonale pročistí a dodá vám energi.
  • Zázvor působí antibakteriálně, takže čistí vaše tělo od škodlivých látek.
  • Jablko dodá do vašeho nápoje slaďoučkou šťávu, takže nemusíte doslazovat.
  • Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny, ideálním pomocníkem při jarní únavě či očistě! Objednejte si ji a začněte se svou očistou ještě dnes.
.
Velký jarní detox plán pro všechny odhodlané

Velký jarní detox plán pro všechny odhodlané

Je tu jaro a s ním i čas na velkou jarní očistu. Možná už máte doma vygruntováno, odlehčili jste svůj šatník a provedli i očistu zahrady tak, abyste se mohli kochat krásou barevných jarních květů.

Jarní očista není od věci v domácnosti, v šatníku, na zahradě. Měla by se však týkat i nás samotných, našeho těla, našich orgánů a jídelníčku.

 

S jarní únavou i detoxem pomůže Blendea SUPERGREENS

Popořte celkovou očistu těla i mysli směsí Blendea SUPERGREENS.

  • Jediná lžička směsi zelených superpotravin se silným detoxikačním účinkem denně vám pomůže ustálit trávení, zlepšit stav pleti a nabije energií.
  • Vychutnejte si zdraví přímo z přírody obsažené v unikátní směsi zeleného ječmene, mladé pšenice, spiruliny a chlorelly.
.

 

Plánujete velkou jarní očistu a nevíte, jak na to? Pomůže vám náš velký jarní detox plán.

jarni_detoxikace_potraviny

Úroda ze zahrádek je pro jarní detox to nejvhodnější

 

Připravte se na detox se vším všudy

Stejně jako při hubnutí, při osvojování si nových zvyků nebo při zásadních životních změnách je i při detoxikaci klíčovým faktorem motivace.

Vymanit se ze zaběhnutých návyků, zvládnout své chutě, skutečně očistit jídelníček rozhodně není jen tak. Aby se vám to povedlo, potřebujete především dostatečnou motivaci.

 

Jak se motivovat?

Stanovte si konkrétní cíle a odměny. Můžete si například říct, že na dva týdny očistíte svůj jídelníček, a pokud se vám to povede, koupíte si něco hezkého na sebe. To zní dobře, ne?

Ještě lépe mohou znít tyto motivační cíle:

  • Chci zažít ten pocit lehkosti.
  • Chci cítit, že jsem fit.
  • Chci udělat něco pro sebe.
  • Chci být zdravější a krásnější.
  • Chci zapracovat na své kondici.

potraviny_pro_detox

Zdraví a krása je skutečně hlavně v tom, co jíme

 

Dejte své jarní očistě konkrétní podobu

Jarní očista má mnoho podob, důležité je vybrat si jednu a té se držet. Měli byste si rozmyslet, zda vaše očista bude krátkodobá nebo dlouhodobá. Doba detoxikace určuje, jak bude vypadat váš jídelníček.

Nezapomeňte, že každé očistě by navíc měla předcházet přípravná fáze a přechod do běžného režimu by měl být postupný.

Ideální je očistě věnovat asi dva týdny, neměla by přitom být nějak drastická.

Jarní očistě, resp. půstu se na svém webu věnuje i vyhlášená výživová poradkyně Margit Slimáková. Ta objasňuje svůj pohled:

„Lepší jsou méně razantní, avšak zvládnutelná pravidla. Přísný půst pozbývá význam, pokud se při něm trápíme hladem. Nakonec ho stejně psychicky neustojíme. Moc smyslu nemá ani postit se jen pár dnů v roce, když pak po zbytek dnů jíme stravu z fast foodů.“

Inspirací může být i video, kde Margit představuje svůj jídelníček:

 

Očistěte jídelníček

V době jarní očisty jsou nežádoucí veškeré polotovary, umělá dochucovadla, konzervanty a barviva. Očistný jídelníček by měl odlehčit detoxikačním orgánům, ty tak získají prostor pro neutralizaci škodlivin usazených v organismu. Nežádoucí je také alkohol a nikotin. Vyplatí se omezit příjem masa a uzenin, mléčných výrobků, cukrovinek, bílého cukru nebo kofeinu.

TIP: Éčka v potravinách - které škodí a které ne?

Základem jarní očisty by měly být obiloviny, semínka, ovoce a zelenina, mladé zelené rostlinky, jarní výhonky, bylinky a klíčky. Takováto strava je plná živých enzymů, vitamínů a minerálů, které se postarají o regeneraci celého těla.

Podpoří činnost vnitřních orgánů. Fungují jako antioxidanty. Díky obsahu vlákniny navíc zajistí důkladnou očistu střev a lepší vylučování škodlivin. Významný je také obsah chlorofylu, kterému jsou připisovány detoxikační účinky.

Vysoký podíl chlorofylu najdeme v zelených potravinách. Proto jsou také zelené potraviny jako chlorella, spirulina, mladý ječmen nebo zelená pšenice ideální součástí každé detoxikační kúry. Jarní očista s nimi dostane nový rozměr!

VIDEO: 4 detoxikační potraviny do smoothies:

 

Jak povzbudit vnitřní očistu organismu?

  • Zařaďte do jídelníčku detoxikační potraviny jako je červená řepa, zelí, kapusta, špenát, petržel nebo česnek.
  • Zaměřte se na zelené potraviny jako je chlorella, spirulina, mladý ječmen a zelená pšenice.
  • Využijte očistné jarní bylinky jako je pampeliška, sedmikráska, vojtěška, kopřiva, medvědí česnek, šťovík, ostropestřec, potočnice aj.
  • Obohaťte své pokrmy o detoxikační koření jako je koriandr, kurkuma, oregano, kmín aj.
.
.
.

 

A nezapomeňte na dostatečný pitný režim

Bez vody není život. Bez vody není ani detoxikace. Vylučování škodlivin ven z těla probíhá prostřednictvím vody. Voda je nezbytná pro většinu biochemických reakcí v organismu, tedy i těch metabolických a detoxikačních.

pitny_rezim_pro_detox

Důslednou detoxikací se budete cítit lehká jako pampeliška.. :)

 

Berte to s lehkostí

Jarní očista, jakýkoliv detox a nakonec i hubnutí může být zábava. Pokud si stanovíte cíle, budete pracovat s odměnami a pochvalami, může to být příjemný způsob jak kompletně změnit svoji životosprávu.

Může jít o první kroky k vašemu zdravějšímu životu. Držte se proto plánu, ale nevzdávejte se po prvním klopýtnutí. Odpusťte si případné prohřešky proti očistě.

 

Hledejte zdravější alternativy potravin

  • Pokud vás například honí chutě na sladké, než sáhnete po své oblíbené cukrovince, zkuste si nejprve dát některé ze sladkého ovoce. I ovoce obsahuje jednoduché cukry, ale s nimi i mnoho vitamínů a dalších cenných látek.
  • Možná máte rádi chroupání slaných brambůrek, mnohem zdravější chroupání vám skýtají oříšky. Chutnají výborně a ještě jsou zdrojem vzácných nenasycených mastných kyselin.
  • Jestli máte pocit, že potřebujete nějaký životabudič, vyměňte kávu třeba za zelený čaj. I zelený čaj vás nabije energií a také dávkou antioxidantů. Jako životabudič funguje i směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS.
.

 

VIDEO: Vyzkoušejte detoxikační smoothie ze špenátu, ananasu, zeleného jablka, máty, citronu, Blendey SUPERGREENS a kokosové vody:

 

Objevujte!

Objevujte nové chutě, barvy, vůně a pokrmy, které jsou zdravé, a přitom chutné a nápadité. Může jít třeba o nejrůznější kombinace smoothies.

jarni_detox_organismu

Pohyb, pitný režim a zdravá strava vás zbaví toxinů a to i bez nákupu doplňků

 

Buďte aktivní

Jarní očista může být pomocníkem proti jarní únavě. Strava plná živých enzymů vás nabije energií. Stejně tak vám prospěje energie slunečních paprsků, která se v lidském těle proměňuje na vitamín D. Pohyb venku udělá dobře na těle i na duši. Pokud to s jarní očistou myslíte vážně, jděte ven, a nadechněte se čerstvého vzduchu.

Je to jednoduché, zapojte do své jarní očisty hluboké dýchání. Hluboké dýchání povzbuzuje vnitřní očistné procesy. Každým nádechem dodáváte buňkám svého těla tolik potřebný kyslík. Čím více, tím lépe.

Okysličením buněk podpoříte také prostřednictvím pohybu. Fyzická aktivita vede k lepšímu prokrvení, tím i okysličení tkání. Podporuje činnost vnitřních orgánů, je nezbytná pro správnou funkci střev. S pohybem také dochází k aktivaci lymfatického systému, a tím i zvýšenému odplavování škodlivin z tkání.

Prostřednictvím pohybu také můžete aktivovat svůj metabolismus, i ten bazální. Pohyb totiž pomáhá utváření svalové hmoty. Svaly přitom spotřebují více energie než tuky (i v klidovém stavu).

To potvrzuje i lékař a obezitolog z III. interní kliniky LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Martin Matoulka, Ph. D:

„Jedinou cestou, jak zrychlit metabolismus, je postupně vybudovat svaly. Tím se zvýší zastoupení tkáně, která v době klidu pálí energii.“

Náš tip! Pokud usilujete o vybudování svalové hmoty, přijdou vám vhod bílkoviny. Velkou dávku kvalitních bílkovin najdete ve směsi Blendea SUPERGREENS.

 

.
Exotické čoko-avokádové smoothie (RECEPT)

Exotické čoko-avokádové smoothie (RECEPT)

Máte rádi čokoládu? A čokoládový puding? Tohle smoothie chutná naprosto totožně a můžete si ho dopřát úplně bez výčitek. Krásně vás zasytí a věřím, že i uspokojí vaše chuťové pohárky. Svým obsahem taky působí proti stárnutí a rakovině, tak čtěte dál.

 

Exotické čoko-avokádové smoothie s kokosovou vodou

cokoladove_smoothie_1

Ingredience na 1 porci:

  • ½ avokáda
  • 1 a ½ zralého banánu
  • 1 lžička raw kakaa - BIO kvalita!
  • 50ml kokosové vody
  • voda na dolití
  • 3 lžičky agáve sirupu (či jiného sladila)

 

Postup:

Avokádo si rozkrojíme na půl, jednu polovinu lžičkou vydlabeme a dáme do mixéru. Poté přidáme banán, kakao a zbytek ingrediencí.  Všechno mixujeme cca minutu na hladkou směs. Poté přelijeme do skleničky, dozdobíme například plátky kokosu a můžeme podávat.

TIP: Pokud chcete smoothie ještě krémovější, přidejte místo vody mandlové, nebo jiné ořechové mléko.

avokadove_cokoladove_smoothie_recept

 

Účinky použitých ingrediencí:

  • Avokádo v sobě má spoustu draslíku, zdravých tuků a velké množství vlákniny. A co jste o něm možná nevěděli? Má taky silný protirakovinný účinek.
  • Proč použít právě raw kakao? Protože pražením jeho obsah ztrácí spoustu tělu prospěšných látek. Obecně obsahuje spoustu železa, hořčíku, vápníku a spoustu dalších minerálů. Je to skvělý antioxidant a není divu, že patří mezi ty nejchutnější superpotraviny.
  • Kokosová voda je velkým hitem. Pyšní se svými účinky jako proti-stárnoucí a protirakovinná potravina. Dále zrychluje metabolismus a pomáhá detoxikovat tělo. Je obsahem bohatá na hořčík a draslík.
Antioxidanty a ty nejbohatší potraviny

Antioxidanty a ty nejbohatší potraviny

Antioxidant je v poslední době poměrně nadužívané slovo, mnozí však nevědí, co přesně znamená. Setkáváme se s ním například u některých potravinových doplňků nebo i u kosmetiky.

Antioxidanty vnímáme jako něco pozitivního a zdravého, často si je také spojujeme s omlazením a krásou. Co ale v našem těle způsobují a proč je potřebujeme? Nejde jen o výdobytek moderní doby a součást boomu zdravého životního stylu?

Pojem antioxidanty je často užíván také ve spojitosti s volnými radikály, které našemu tělu naopak škodí. Právě antioxidanty je mají neutralizovat. Udělejte si v tom s námi jasno a zjistěte, jak čerpat antioxidanty z přírodních zdrojů.

 

Směs Blendea SUPERGREENS plná antioxidantů

Dopřejte si řádnou dávku zdraví a antioxidantů přímo z přírody každý den jedinou lžičkou směsi Blendea SUPERGREENS.

  • Prospěšné zelené superpotraviny obsahuje v optimálním množství - najdete v ní 30 % zeleného ječmene, 30 % mladé pšenice, 20 % spiruliny, 15 % chlorelly a 5 % máty pro dochucení.
  • Barviva, aromata, syntetická dochucovadla a konzervanty v ní budete hledat marně.
  • Objednejte si Blendeu SUPERGREENS ještě dnes a už do 2 dnů s ní můžete posílit váš imunitní systém, podpořit trávení a nabít se energií.
.

 

Co jsou volné radikály?

Abychom pochopili účinek antioxidantů, měli bychom nejdříve vědět něco o volných radikálech. Volný radikál je každá molekula, která obsahuje lichý počet elektronů a vykazuje tak velkou nestabilitu a reaktivitu.

Taková molekula se snaží ve svém okolí co nejrychleji udat svůj nadbytečný elektron, aby dosáhla rovnovážného stavu. Tím vzniká oxidativní reakce, jejímž vlivem může dojít až k tzv. oxidačnímu stresu.

Volné radikály vznikají v našem organismu neustále jako vedlejší produkt látkové výměny v buňkách. Můžeme je ale do těla přijímat i z vnějšího prostředí.

Vyskytují se např. v průmyslových látkách jako jsou pesticidy, hnojiva či výfukové plyny. Vznikají také vlivem kouření, nadměrné konzumace alkoholu, špatné stravy a to především konzumace polotovarů a smažených jídel či užíváním silných léčiv.

 

Negativní účinky volných radikálů

Volné radikály se podílejí na mnoha důležitých chemických reakcích v lidském těle, ale při jejich nadměrném množství dochází k poškození organismu.

Oxidace těla způsobená volnými radikály je hlavní příčinou stárnutí. Volné radikály hrají také roli ve vzniku nebo rozvoji několika desítek onemocnění. Narušují buněčné membrány a ničí DNA (kyselinu rybonukleovou), čímž přispívají ke vzniku nádorů a rakoviny.

Podílejí se také na vzniku Alzheimerovy choroby či řady srdečních a plicních onemocnění. Přemírou volných radikálů dochází k narušení rovnováhy a poškození zdravých buněk našeho těla.

antioxidanty_a_zdravi_kuze

Přemíra volných radikálů v těle způsobuje předčasné stárnutí kůže.

 

Pozitivní účinek antioxidantů

Jak jsme si již řekli, přemíra volných radikálů v našem těle způsobuje kyslíkovou, tedy oxidační reakci. Jak už nám tedy napovídá samotné pojmenování "antioxidanty", tyto látky dokážou oxidační reakci zabránit, volné radikály neutralizovat a minimalizovat tak jejich škodlivé účinky.

Antioxidanty i volné radikály si tělo v určité míře vytváří samo. Protože v dnešní době jsme ale každodenně vystavováni škodlivým vnějším vlivům, které vznik volných radikálů podporují, naše tělo si nemusí stíhat vytvářet dostatek antioxidantů samo.

Jejich příjem ve stravě je tak pro naše zdraví nezbytný. Ochrání nás před nemocemi vznikajícími v důsledku oxidačního stresu a zpomalí chátrání a stárnutí našich buněk.

Není náhoda, že jsou antioxidanty přidávány také do kosmetiky, která má revitalizovat a omladit pokožku. Tyto jejich účinky jsou věděcky prokázané.

 

Nejbohatší zdroje antioxidantů

Mezi antioxidanty s největší antioxidační kapacitou patří vitamin E, vitamin C, beta-karoten a selen. V největším množství se vyskytují v rostlinných zdrojích, především v ovoci a zelenině.

Významnými antioxidanty jsou i flavonoidy, což jsou rostlinná barviva. Jejich výskyt v ovoci či zelenině tedy snadno poznáme podle jejich výrazné barvy.

Hojně se nachází například v pomerančích, lesních plodech, červeném víně, červené paprice, rajčatech, špenátu, dýni anebo mrkvi.

Kromě antioxidačních vlastností působí flavonoidy antibakteriálně a podporují produkci hormonů.

Vědecké výzkumy také potvrdily, že zvýšený příjem flavonoidů snižuje riziko onemocnění srdce a cév.

antioxidanty_a_flavonoidy_v_ovoci

Pozor! Antioxidanty jsou v mnohem větší míře přítomné v potravinách v syrovém stavu. Po tepelné úpravě jich zbude jen zlomek. Dbejte na denní přísun syrové zeleniny a ovoce!

Měli bychom určitě upřednostňovat přírodní zdroje antioxidantů před těmi syntetickými.

Jednak mají vyšší účinky a příliš vysoké dávky syntetických antioxidantů mohou mít řadu vedlejších účinků, dokonce mohou způsobit opět i oxidační stres.

Přinášíme vám tipy na potraviny s nejvyšším obsahem antioxidantů vůbec.

 

Zelený ječmen

Tato superpotravina má velmi široké a všestranné účinky na náš organismus. Obsahuje vysoké množství chlorofylu, který je díky vitamínům A, C a E významným antioxidantem. O jeho blahodárných účincích si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Zelený ječmen pak navíc obsahuje beta-karoten a spoustu dalších vitamínů, minerálů a enzymů pomáhajících při léčbě závažných onemocnění srdce a cév, chronických potížích s kůží, ale také s trávením.

Zabraňuje překyselení organismu, které je také příčinou mnoha civilizačních chorob. Působí jako prevence a posiluje imunitu.

.

 

Rakytník řešetlákový

Rakytník je trnitý keř s dlouhými podzemními výhonky. Přestože se nejvíce účinných látek nachází v plodech, zdraví prospěšné látky obsahuje v podstatě celá rostlina. Je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení.

Rakytník obsahuje velké množství antioxidantů v podobě vitamínu C, dokonce desetkrát víc než pomeranč! Dále má vysoký obsah vitamínů A, B, F a K a již zmíněných flavonoidů.

Tato oranžová rostlinka podporuje imunitní systém, čistí organismus, pomáhá při revmatismu či kožních onemocněních.

.

 

Zelený a černý čaj

Léčebné účinky čajovníku byly známé už v dávné minulosti. Čaj obsahuje přibližně 130 chemických látek. Patří sem třísloviny, flavonoidy, některé vitamíny (A, B, C a P) a minerální látky.

Antioxidačním účinkem jsou významné především flavonoidy, které mohou zabránit oxidaci cholesterolu v krvi, jenž způsobuje vytváření usazenin na stěnách cév. Typ a množství flavonoidů v čaji se mění v závislosti na druhu listu, prostředí, ve kterém čajovník roste, zpracování, výroby a dalších faktorech.

Antioxidační účinky mají i některé druhy hub jako hlíva ústřičná nebo houba šitake, kakao, káva či panenský olivový olej.

.

 

antioxidanty_v_caji

 

Zařaďte antioxidanty do svého jídelníčku!

Jak jsme již řekli, pro získání maximálního množství antioxidantů ze stravy je důležité ji přijímat v syrovém stavu. Málokdo však zvládá sníst několik kusů ovoce a zeleniny denně.

Výbornou variantou jsou chutné smoothie nápoje připravené z celého ovoce či zeleniny, kromě vitamínů tak vašemu tělu dodají také spoustu vlákniny. Vyzkoušejte některý z našich smoothie receptů:

Smoothie z chia semen a lesních plodů (RECEPT)

Smoothie z chia semen a lesních plodů (RECEPT)

Tohle smoothie má nejenom krásnou barvu, ale taky skvěle chutná. Tělu dodá spoustu antioxidantů a nezanedbatelné množství omega-3 mastných kyselin. Také se může pyšnit tím, že je osvěžující a to hlavně díky obsahu kiwi. Jak na něj?

 

Smoothie z chia semínek a lesních plodů

smoothie_z_lesniho_ovoce

Ingredience na 1 porci:

  • 100 g mraženého nebo čerstvého lesního ovoce
  • 1 kiwi
  • ½ banánu
  • 2 vrchovaté lžičky chia semínek
  • 1 lžička agáve sirupu nebo jiného zdravého sladidla
  • voda na dolití

 

Postup

Odvážíme si ovoce, kiwi rozpůlíme a vydlabeme lžičkou, banán oloupeme a vše přidáme do mixéru. Poté přisypeme chia semínka a zalijeme vodou. Než budete mixovat, nechte semínka nějakou dobu nabobtnat, než se kolem nich udělá kluzký gel.

Nebo to můžete udělat třeba už večer předem a ráno přidat do mixéru už hotový vodový „chia puding“. Když jsou semínka nabobtnaná, vše mixujeme dohromady do hladké směsi. Dosladíme dle potřeby.

TIP: Pokud chcete mít smoothie vydatnější a spíše jako puding, přidejte do něj více chia semínek.

smoothie_z_lesniho_ovoce_recept

 

Účinky použitých ingrediencí

  • Lesní ovoce má veliký obsah vitamínu C, ale také obsahuje spoustu antioxidantů. Zároveň v něm není tolik cukru, jako v jiných druzích ovoce. Podporuje imunitu a je prospěšné pro naše zažívání.
  • Věděli jste, že jedno kiwi obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka? Také opět podporuje imunitu a obsahuje další vitaminy, minerály, antioxidanty fylolátky, které pomáhají bojovat proti nemocem. Chrání naše srdce a zlepšuje soustředění, což jde ruku v ruce se zmírněním únavy.
  • O všech možných účincích chia semínek už jste možná slyšeli. Obsahují neskutečné množství omega-3 mastných kyselin, sodíku a vlákniny a k tomu ještě vápník, fosfor a železo. Rozhodně se vyplatí je zařadit do jídelníčku. Opět jsou bohaté na antioxidanty. Zároveň jsou obrovským zdrojem vlákniny, takže to nepřehánějte. Nadbytek způsobí zácpu. Pokud by pro vás byly 2 lžičky na dávku moc, použijte pouze 1 lžičku.
Superpotraviny - novinka či tisíciletá tradice?

Superpotraviny - novinka či tisíciletá tradice?

Žijeme v době, kdy sami můžeme rozhodovat o svém zdraví. Máme k dispozici tisícileté moudrosti východních nauk i nejnovější poznatky moderní disciplíny. Sami řídíme svůj čas a také je na nás, jak se chováme ke svému tělu.

Na dosah máme celou škálu potravin, také superpotraviny z celého světa – v takovém množství a kvalitě jako nikdy v historii předtím. Můžeme si sestavit ten nejzdravější jídelníček, sami si vytváříme denní program a styl života vůbec. Zdraví máme ve svých rukou podstatně více, než kdy měli naši předkové.

 

Superpotraviny prospívají zdraví

V moderním světě 21. století nás zdaleka tak nesužují infekční choroby, jako tomu bylo dříve. Netrpíme nedostatkem potravy, naopak, své zdraví ohrožujeme přejídáním a nevyváženou stravou. Strašákem dnešní doby jsou tzv. civilizační choroby v mnoha různých variantách.

Může jít o metabolické poruchy a nemoci jako je obezita, cukrovka, také kardiovaskulární onemocnění, nádorová onemocnění, potíže imunitního systému, alergie a další. Velký podíl na vzniku těchto chorob má právě nevhodná strava, nedostatek pohybu, sedavý způsob života, stres, také kouření nebo alkohol, jednoduše řečeno životní styl.

Právě životní styl je však tím, co si určujeme sami.

superpotraviny_proti_civilizacnim_nemocem

 

"Tvá strava bude tvým lékem"

Tento citát pronesl již více než dva tisíce let zpátky slavný antický lékař, zakladatel moderní medicíny Hippokratés. Až nyní se však pomalu odvracíme od nadbytečného polykání pilulek, abychom hledali pravé příčiny našich zdravotních potíží.

Trend BIO potravin souvisí s pochopením, že prevence nemoci je lepší, než její léčení. Že počátek zdraví je u stravy a životního stylu. Lidé v dnešní době hledají to, co jim prospěje, zajímají se o jídlo a ocení výživné potraviny, tedy i superpotraviny.

Na druhé straně často svou péči o zdraví zjednodušujeme, hledáme jednorázová řešení, a pokud jde o superpotraviny, čekáme až zázračné účinky. Ano, superpotraviny mají skutečně vysoce výživné složení, komplexní působení na lidské zdraví a také mnohonásobné účinky. Skvěle doplní vyvážený jídelníček a zdravou stravu.

.

 

Superpotravina není náhrada pestré stravy

To potvrzuje i populární výživová poradkyně Margit Slimáková, která pro časopis Marianne uvedla:

„Nečekejme žádné zázraky. Jedna osamocená potravina, ač superpotravina to nemůže zajistit. Zdraví je o našem dlouhodobém stravovacím režimu a kompletním životním stylu.“

Současně doporučuje:

„Pokud je to možné, vybírejte superpotraviny v přirozené podobě. Pravidelně byste měli konzumovat kvalitní ryby, biovejce od slepic z volného chovu. Velkou službu udělá bobulovité ovoce z našich zahrádek nebo zelené salátové lístky, a samozřejmě bylinky. Při nakupování si vybírejte. Dávejte přednost BIO kvalitě, fair trade, zpracování za studena, bez přidaného cukru, lepku, bez barviv a dalších syntetických aditiv.“

Náš tip! Hned 5 superpotravin v jedné směsi, v BIO kvalitě, bez lepku, bez cukru, bez laktózy, bez chemie. To je Blendea SUPERGREENS. BIO mladý ječmen, zelená pšenice, spirulina a chlorela, k tomu špetka máty k provonění. A to je vše. Jenom čisté superpotraviny v nejvyšší kvalitě, které skvěle doplní váš zdravý životní styl.

.
 

Co jsou vlastně superpotraviny?

Pojem superpotraviny (anglicky superfood) vznikl v rámci honby za hledáním zdravějších a zdravějších potravin. Superpotraviny jsou jednoduše potraviny, které jsou super a jsou nutričně bohaté.

Jednoznačná definice superpotravin neexistuje, ani konkrétní seznam, přesto se neustále objevují nové a nové superpotraviny s neuvěřitelným množstvím bioaktivních látek, a tím i účinků.

Posledních dvacet let se tak fiktivní seznam superpotravin stále rozrůstá. Přispívá k tomu jejich masivní propagace a také obliba u celebrit, které superpotraviny nadšeně prezentují.

TIP: Seznam 54 nejznámejších superpotravin. Znáte je?


Superpotraviny nejsou novinka. Nové je pouze jejich zařazení do seznamů

Přestože pojem superpotraviny vznikl teprve nedávno, mnoho superpotravin je známých už tisíc let. Nejsou jen předmětem moderních výzkumů, ale od pradávna patří k léčivým potravinám starých civilizací.

superpotravina_mlady_zeleny_jecmen

Najdeme je však také na místech, kde mnoho jiných organismů vůbec nežije. Nezřídka jde o plodiny vyrůstající v extrémních životních podmínkách. Mimořádná schopnost přežít se pak váže k mimořádně výživnému složení.

To však neznamená, že superpotraviny musí být nutně exotické, najdeme je totiž i mezi českými potravinami. Jako superpotravina se dnes například označuje mladý ječmen, tato plodina se přitom na českém území pěstuje už více než 5 000 let.

Podle Oxfordského slovníku je superpotravina (superfood) výživově bohatá potravina, která se považuje za prospěšnou pro zdraví tělesné i duševní.

.

 

Superpotraviny v očích výživových odborníků

Superpotraviny definuje také populární česká lékařka a výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová. Ta uvedla:

„Superpotraviny jsou potraviny výjimečných výživových vlastností. Jde o doplňky stravy a potraviny, které jsou velmi bohaté na minerály a stopové prvky, vitamíny, enzymy, antioxidanty, aminokyseliny, vlákninu aj.

Mezi superpotraviny řadíme ovoce a zeleninu, které běžně zakoupíme, najdeme v přírodě nebo si můžeme vypěstovat, například brokolice, česnek, borůvky, z exotických plodin avokádo, mandle aj.

Každý den by v našem jídelníčku měla být alespoň jedna superpotravina,“ uzavírá K. Cajthamlová.

.
ceske_superpotraviny

Podobný pohled na superpotraviny má i expertka na výživu Margit Slimáková. Ta na svém webu popisuje superpotraviny takto:

„Pojem superpotraviny patří k potravinám (nebo výtažkům z potravin), které ve svém složení nabízejí výjimečně vysokou dávku živin, především fytochemikálií, které rozličnými způsoby podporují lidské zdraví.

Superpotraviny se v současnosti doporučují jako prevence zdravotních neduhů nebo pro doplnění živin namísto izolovaných vitamínů a dalších izolovaných doplňků stravy. Superpotraviny vynikají komplexním obsahem živin, v přirozené podobě. Tělu dodáváme živiny tak, jak se nacházejí v dané potravině. Jednotlivé živiny se v superpotravinách mohou vzájemně doplňovat a podporovat svými účinky. Celkové účinky dané superpotraviny se proto mnohonásobně zvyšují (ve srovnání s jednotlivou izolovanou živinou).“

Margit ze seznamu superpotravin jmenuje mladý ječmen nebo matcha čaj, také goji, konopná semínka nebo nepražené kakaové boby. Z běžných potravin řadí mezi superpotraviny také ořechy, ovesné vločky nebo tuňáka.

.

 

superpotravina_kakaove_boby

Jak definuje superpotraviny výživová poradkyně Věra Burešová? Jako výživově nejbohatší potraviny s největší koncentrací živin prospěšných pro lidské zdraví (viz oxfordská definice). Věra také vyzdvihla schopnost superpotravin posilovat vitalitu a energii, upozornila na jejich detoxikační účinky a schopnost povzbuzovat imunitní systém.

Seznam superpotravin podle Věry Burešové obsahuje nejrůznější plody, ovoce a zeleninu, semínka a tzv. zelené potraviny. Konkrétně například plody acai, goji, mladý ječmen, graviolu, matcha čaj, aceloru, semínka chia, hlívu ústřičnou nebo quinou.

Náš tip! Zvláštní kategorií superpotravin jsou tzv. zelené potraviny. Již tak široké bioaktivní složení superpotravin ještě rozšiřují o zelené barvivo chlorofyl. Hned čtyři zelené superpotraviny si můžete dopřát ve směsi Blendea SUPERGREENS. Vyzkoušíte na vlastní kůži, jak jsou superpotraviny super?

.
Pozoruhodné smoothie s paprikou a kiwi (RECEPT)

Pozoruhodné smoothie s paprikou a kiwi (RECEPT)

Také si každé ráno lámete hlavu s tím, jak nejlépe nastartovat sebe i svůj organismus a metabolismus, aby to vstávání a následný přesun z teploučké postele do kanceláře, školních lavic nebo třeba do fitka nebyl tak zničující?

Vyzkoušejte naše smoothie - mix ovoce a zeleniny plné vitaminů a energie, které vám dodá i dobrou náladu! Nevěříte?

 

Smoothie s paprikou a kiwi

smoothie_s_paprikou_a_kiwi

Na 1 porci si připravte:

- 2 kiwi

- 1 hruška

- 1/2 papriky

- kousek zázvoru

- šťávu z jednoho citronu

1 lžičku Blendea SUPERGREENS

- čerstvou petrželku na dozdobení

- vodu na dolití 

.

 

Papriku rozpůlte a očistěte od jadérek, kiwi a zázvor oloupejte a vše i s hruškou nakrájejte na kousky. Ingredience vložte do smoothie mixéru, přidejte lžičku směsi Blendea SUPERGREENS a zakápněte šťávou z citronu. Můžete dolít trochou vody a vše pořádně rozmixujte. Smoothie plné energie a dobré nálady je na světě.

TIP: Když se ráno chystáte do zimy, přidejte do smoothie ještě špetku chilli. To vás po ránu pěkně nastartuje a zahřeje.

paprikove_smoothie_recept_1

Kombinace ovoce a zeleniny je nezvyklá, ale zaručeně si pochutnáte

 

Účinky ovoce

  • Kiwi obsahuje vitamin C a je plné antioxidantů.
  • Hruška je zdrojem kyseliny listové, která se spolupodílí na vytváření hormonu štěstí.
  • Paprika obsahuje téměř 4x více vitaminu C než třeba pomeranč. Navíc působí jako prevence rakoviny.
  • Citronová šťáva vás po ránu pročistí a pořádně nabudí.
  • Blendea SUPERGREENS vám také dodá energii a celkově podpoří organismus. Objednejte si ji hned, ať vás ranní smoothie ještě víc nabudí!
.
Okurkové smoothie s macou (RECEPT)

Okurkové smoothie s macou (RECEPT)

Že zelené věci nejsou dobré? To rozhodně neplatí u žádného smoothie..:) To dnešní je osvěžující díky okurce a krémové díky avokádu s banánem. To, jak si ho dosladíte, je pouze na vás. Bude se hodit v teplých letních dnech, kdy vás po ránu nakopne, a zároveň zasytí.

 

Okurkové smoothie s macou

okurkove_smoothie_s_macou

Na jednu velikou porci si připravte:

  • ½ avokáda
  • ½  banánu
  • 120g okurky
  • 1 větší lžička prášku z kořene Macy
  • 2-4 lžičky agáve sirupu (nebo jiné zdravé sladilo)
  • 100ml mandlového mléka (lze nahradit vodou)
  • voda na dolití

 

Postup

Nejprve důkladně oloupeme omytou okurku. Poté ji nakrájíme na menší části a vložíme do mixéru. Rozkrojíme avokádo a jednu polovinu lžičkou vydlabeme. Přidáme banán na kousky, prášek z macy, mléko a vodu. Všechno mixujeme v hladkou směs. Když máte smoothie hotové, ochutnejte a doslaďte podle chuti.

TIP: Pokud chcete smoothie víc osvěžující, dolijte ho pouze s vodou a přidejte šťávu z citrónu.

okrurkove_smoothie_recept

 

Účinky použitých ingrediencí

  • Ač se může zdát, že okurka je jenom samá voda, opak je pravdou. Obsahuje spoustu minerálů a vitamínů (například Vitamin B, C, vápník, draslík, fosfor) a zbavuje tělo škodlivin.
  • Prášek z kořene rostliny Maca patří do superpotravin a není tomu náhodou. Podporuje vitalitu, zvyšuje imunitu a optimalizuje hormony v těle. Maca obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, železo, vápník, měď, zinek, hořčík, draslík, sodík a jód. Pokud tedy můžete, určitě ji do svého jídelníčku zařaďte. Třeba ve formě prášku.
  • Avokádo v sobě má spoustu draslíku, zdravých tuků a velké množství vlákniny. A co jste o něm možná nevěděli? Má silný protirakovinný účinek! 
Pomůže zelený ječmen s hubnutím? Známe účinky!

Pomůže zelený ječmen s hubnutím? Známe účinky!

Snad každá žena již někdy ve svém životě řešila problém hubnutí. Těch, kterým příroda nadělila metabolismus umožňující sníst téměř cokoliv bez následků na váze, je opravdu málo. Všichni víme, že jedinou cestou ke štíhlé postavě je správné stravování, pohyb a dostatek spánku.

Také se ale všichni snažíme tuto cestu nějak ulehčit. Jaké jsou možnosti?  Existuje spoustu diet zaručujících rychlý úbytek na váze, většinou je však možné je držet jen krátkodobě a krátkodobý pak je i výsledek. Pokud chceme zhubnout trvale, musíme si zvolit zdravou, avšak delší cestu. Když už se však rozhodneme změnit náš životní styl a dosáhnout naší optimální váhy, je možné si nějak pomoct a tento proces urychlit?

 

Potravinové doplňky na hubnutí

Existuje spoustu doplňků stravy slibujících úbytek tuku, nikdy však nejde dosáhnout pozitivního dlouhodobého výsledku jen díky tabletkám. Reklama často propaguje rychlý účinek bez námahy a s dlouhodobým efektem, neměli bychom se ale nechat zlákat tak snadným řešením.

TIP! Stránka slimming.cz recenzuje hubnoucí přípravky. Zjistěte, které fungují a které nikoliv. Nekupujte neúčinné výrobky!

Syntetické přípravky navíc nejsou pro tělo příliš zdravé a mohou působit na každého člověka trochu jinak. Jejich účinek tak není nikdy zaručený. Měli bychom tedy raději hledat přírodní produkty. Takových darů přírody, které nám s hubnutím mohou pomoct, a to daleko levněji, je mnoho. Patří mezi ně např. zelený čaj, skořice, chilli, zázvor nebo citrón. Přečtěte si další tipy na redukční jídelníček.

.

doplnky_stravy_s_jecmenem_na_hubnuti

 

Jak je to s účinky zeleného ječmene?

Zelený ječmen je jedním z přírodních přípravků, které si ve spojitosti s hubnutím již mnoho lidí oblíbilo. Rozhodně to není tak, že člověk užívající zelený ječmen začne automaticky ubývat na váze. Hubnutí ale určitě podporuje.

Především obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a enzymů důležitých pro správné fungování těla a zároveň jen minimum kalorií. Umí toho ale daleko více.

 

Očista těla a podpora metabolismu

Jedním z hlavních benefitů, které jsou u zeleného ječmene spojovány s hubnutím, je detoxikace organismu. V našem těle se hromadí škodlivé látky, s nimiž přicházíme každodenně do styku, a zanáší naše orgány.

To způsobuje, že nefungují správně, celý náš metabolismus je pomalý, jsme podráždění a unavení. Zelený ječmen nastartuje samočistící procesy, které nás těchto škodlivých látek zbaví a naše tělo tak bude fungovat lépe. To znamená, že budeme také rychleji spalovat tuk a mimo to se zkvalitní náš spánek, jenž je pro hubnutí neméně důležitý.

Detoxikaci je však nutné si dopředu naplánovat. Jde do jisté míry o zásah do těla a každý ho snáší jinak. Měli bychom ji podstupovat v době, kdy nemáme v plánu žádné důležité události. Zpočátku se mohou totiž vyskytnout určité nepříjemnosti a náš stav se může přechodně zhoršit.

To vše je způsobeno odplavováním škodlivin z těla a tento stav do pár dnů přejde. O tom, jak na detoxikaci, jsme již psali v našem předešlém článku. 

.

zeleny_jecmen_ucinky

 

Zmírňuje překyselení organismu

Mnoho odborných studií spojuje obezitu s překyselením organismu. Naše tělo potřebuje pro svou správnou funkci mírně zásadité prostředí a jeho sebemenší odchylky nám způsobují nemalé zdravotní potíže. Překyselení je způsobeno především špatnou životosprávou a moderním stylem stravování plném polotovarů.

Na internetu můžeme najít delší či kratší výčty potravin, jež způsobují překyselení organismu. Kyselinotvornými jsou však především maso, cukr a alkohol. Těmto potravinám se samozřejmě nemusíme zcela vyhýbat, měli bychom je však zařazovat do svého jídelníčku v omezeném množství a v jejich zdravější variantě.  Zde je také velmi účinný zelený ječmen, protože pomáhá udržet v těle zásadité pH, a tím tedy snižuje riziko obezity. Mimo obezitu však překyselení způsobuje i únavu a stres, které jsou při hubnutí také překážkou.

potraviny_prekyselujici_organismus

 

Pomoc se zažívacími potížemi

V našem trávicím traktu se každodenně usazují nestrávené zbytky jídla. Zanesené trávicí orgány se pak projevují pomalým trávením, bolestmi břicha, pocitem nafouknutí a problémy s vyprazdňováním. Znáte to?

V tom případě byste měli podstoupit očistnou kúru a svému trávicímu traktu odlehčit. Zelený ječmen trávení prokazatelně zlepšuje . Díky svým čistícím účinkům odplavuje z trávícího traktu nánosy zbytků potravy, které mohou vážit i několik kilogramů!

Zároveň tak s odplavením zbytků potravy pravděpodobně dosáhnete i nějakého úbytku na váze, především se však budete cítit prázdnější a lehčí. Díky vláknině obsažené v zeleném ječmeni také zabráníte dalšímu usazování nestrávených zbytků.

Dejte si však pozor! Sušená lisovaná šťáva ze zeleného ječmene obsahuje podstatně méně vlákniny než jeho rozdrcené sušené výhonky. Chcete-li tedy dosáhnout tohoto účinku, informujte se o způsobu, jakým byl prášek ze zeleného ječmene získán.

UPOZORNĚNÍ: Pokud zažívacími problémy trpíte dlouhodobě, neměli byste svůj stav podceňovat. Příčinou totiž může být i závažnější onemocnění trávicího traktu. Již jsme psali a můžete si přečíst o poruše peristaltiky střev nebo Crohnově chorobě.

 

Konzumovat zelený ječmen se vyplácí!

Výrazného úbytku na váze pouze pitím šťávy ze zeleného ječmene nedosáhnete. Je nutné upravit jídelníček a zvýšit pohyb. Určitě vám však zelený ječmen pomůže vaše tělo na hubnutí lépe připravit.

Očistí váš organismus od škodlivých látek, zrychlí metabolismus, udrží správné pH a zlepší trávení. Kilogramy tak půjdou dolů určitě snáz, protože jen pokud vaše tělo funguje správně, je schopné zdravě a nenávratně zhubnout. Mějte to na paměti.  

.
ČTĚTE TAKÉ: Jaké těžké kovy zanášejí organismus? 

 

Syté krémové smoothie s tofu a limetou (RECEPT)

Syté krémové smoothie s tofu a limetou (RECEPT)

Pokud máte rádi trochu exotičtější chutě, tak jste tady správně. Tohle smoothie nabízí jak kyselost, tak sladké chutě a zároveň vás zasytí díky krémovému tofu. Dále obsahuje i Blendeu SUPERGREENS, takže je naprosto ideální po probuzení a nastartování vašeho dne. 

 

Syté smoothie s tofu

smoothie_s_tofu

Na 1 porci potřebujete:

  • ½ bílého tofu (100g)
  • 80g mraženého rybízu (či jiného ovoce)
  • 1 kiwi
  • 3-5 lžiček agáve sirupu (či jiné zdravé sladilo)
  • šťáva z ½ limetky
  • voda na dolití
  • 1 zralý menší banán
  • 1 lžička Blendea SUPERGREENS
.

 

Postup

Omyté kiwi rozkrojíme na půl, vydlabeme lžičkou a dáme do mixéru. K němu přidáme tofu, rybíz, šťávu z limetky, zdravé sladilo, Blendeu SUPERGREENS a dolijeme vodou. Všechno mixujeme, dokud smoothie není hladké, bez žádných kousků. Ochutnejte a popřípadě ještě doslaďte podle vlastní chuti.

TIP: Pokud bystě chtěli smoothie ještě kyselejší, limetku neodšťavňujte, ale jenom ořežte kůru a dejte do mixéru celou dužinu.

smoothie_s_tofu_recept

 

Účinky použitých surovin

  • I přesto, že rybíz najdeme v létě téměř v každé zahrádce, si ho lidé neváží tolik, jak by si zasloužil. Všechny druhy rybízu obsahují vitamín C, B1, B2, B3, B5, B6, provitamín A, vápník, železo, mangan, draslík, zinek. Z toho plyne, že drobné kuličky jsou skvělí bojovníci na podporu imunity.
  • Kiwi je exotické ovoce, které se pyšní obsahem spousty antioxidantů a ty jsou prospěšné pro naše tělo po všech stránkách. Také patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny askorbové, neboli Vitamínu C. Ideální ovoce pro chřipkovou sezonu. 
  • Limetka to akorát dovrší opět svým vysokým obsahem Vitaminu C. Věděli jste ale, že se limetková šťáva dříve používala jako lék proti choleře? A to kvůli svému antibiotickému efektu.
  • Tofu vás perfektně zasytí a smoothie dodá "strukturu". Obsahuje spoustu bílkovin a výborně supluje sýr nebo jogurt. Díky neutrální chuti si téhle netradiční přísady ani nevšimnete.
  • Blendea SUPERGREENS je směs 5 nejsilnějších zelených superpotravin a vděčně se stane zdravou součástí každého vašeho smoothie. Lze jí pít i samotnou. Chutná po svěží mátě.
.