Chlorella – najdou se i nežádoucí účinky?

Chlorella - velmi oblíbená zelená superpotravina, má skvělé vlastnosti a účinky na naše zdraví. 

I přes všechna pozitiva se při konzumaci chlorelly mohou objevit nežádoucí účinky. Jaké a jak se projevují? Je někdo, pro koho chlorella není vhodná?

Chlorella – nesmrtelný zázrak přírody

Chlorella je jednobuněčná řasa, a dokonce jedna z prvních forem života. Celý název je Chlorella pyrenoidosa nebo Chlorella vulgaris.

Je velmi odolná, proto ji nedokázaly zničit ani přírodní katastrofy nebo klimatické změny. Od roku 1890 začíná být tato nesmrtelná rostlina využívána v západní medicíně jako doplněk stravy a lék.

Chlorella má tmavě zelenou barvu díky vysokému obsahu chlorofylu, dokonce nejvyššímu mezi všemi rostlinami.

Nejčistší chlorella s vysokou mírou stravitelnosti

Chcete-li chlorellu začít užívat, vyzkoušejte ji ve směsi Blendea SUPERGREENS, kde je namíchána s dalšími zelenými superpotravinami. Jedná se o směs BIO mladé pšenice, BIO zeleného ječmene, BIO spiruliny a BIO chlorelly.

 • Obsahuje 15 % chlorelly z nedotčené přírody nejčistších horských vod Taiwanu.
 • Její buňěčná stěna je speciálně rozbitá tak, aby z ní vaše tělo mohlo načerpat až 2x více živin a benefitů.
 • Stravitelná je díky tomu až z 80 %.
 • Pro lepší chuť do ní přidáváme ještě malý kousek máty peprné.
 • Rezidua chemických postřiků, těžké kovy, ani chemické přísady (barviva, aromata, syntetická dochucovadla či konzervanty) v ní nenajdete.
blendea supergreens produkt
Klikněte na obrázek a podívejte se na podrobné účinky směsi Blendea SUPERGREENS.

Špatný nákup chlorelly – špatné účinky? 

Chcete-li předejít nežádoucím účinkům, objednejte si chlorellu z kvalitních a ověřených zdrojů.

VÍTE, ŽE pro pěstování chlorelly je nejtypičtější Taiwan, Japonsko, Čína a Korea? 

Z provedeného testu vyplývá, že nejvyšší kontaminaci škodlivinami má chlorella z Číny a z Japonska. Chlorella z Taiwanu je nejčistší a nejkvalitnější.

Pokud chcete předejít nechtěným stavům a nechcete při konzumaci  škodit svému tělu, dávejte si pozor na to, z jakého zdroje vaše chlorella pochází. Právě proto jsme si vybrali taiwanskou chlorellu i my.

TIP: Klikněte a čtěte další naučné články z kategorie Chlorella

chlorela benefity vs vedlejší účinky

Lékaři chlorellu nedoporučují různým skupinám lidí

Jsou mezi námi takoví, kteří by chlorellu neměli užívat vůbec, nebo pro ně v některých obdobích není vhodná. 

U těchto skupin doporučuji konzultovat užívání chlorelly s lékařem.

Děti

Děti do 3 let, které by neměly konzumovat hlavně chlorellu ve formě tablet, protože ještě nemají dobře vyvinutý polykací reflex.

Těhotné ženy

Ohledně těhotných se názory liší. Chlorella jako zdroj živin, by těhotným ženám měla pomoci předejít zdravotním problémům – otokům a chudokrevnosti.

Měla by také chránit plod před toxickými chemikáliemi (dioxiny). Na toto téma nebyl ale dosud proveden dostatek výzkumů, které by přesný vliv prokázaly.

Těhotným ženám se všeobecně nedoporučuje užívat jakékoliv doplňky stravy. 

Kojící ženy

V jejím mateřském mléce se při konzumaci chlorelly objevuje menší počet dioxinů.

Užívání chlorelly může mít dobrý vliv i na rozvoj imunity kojence, díky zvýšení hodnoty IgA v mateřském mléce.

Existují opačné názory, které užívání při kojení nedoporučují, protože vlivem chlorelly jsou špatné látky z těla (detoxikace) vylučovány tělními sekrety, a tedy i mateřským mlékem.

Lidé užívající léky na ředění krve

Vitamín K v chlorelle utlumuje působení léků na ředění krve, což pro pacienty představuje komplikace. 

Lidé po transplantaci

Užívání chlorelly by se měli vyhýbat i lidé po transplantaci jakéhokoliv orgánu. Chlorella posiluje obranyschopnost a následkem může být odmítnutí transplantovaného orgánu tělem.

Lidé citliví na jód

Pokud jste citliví nebo alergičtí na jód, měli byste vědět, že chlorella také může obsahovat jód.

Lidé s autoimunitním onemocněním

Chlorella posiluje imunitní systém, následkem může být vyšší výskyt příznaků autoimunitního onemocnění.

Jaké nechtěné projevy užívání chlorelly lze očekávat?

Chlorella je v podstatě velmi bezpečnou potravinou a její vedlejší účinky nebývají nijak závažné, neohrožují život a většinou rychle odezní.

Doba zvykání si na chlorellu je u každého jiná. Pokud se u vás vyskytne některý z projevů, o kterých si dále přečtete, doporučuji omezit užívání chlorelly, případně snížit dávku. Tělo si většinou zvykne.

Přecitlivělost kůže na sluneční záření – využijte opalovací krém

Žaludeční nevolnost a gastrointestinální potíže  průjem, zácpa, zvracení, nadýmání, v prvních týdnech užívání se může stolice zbarvit do zelena

Alergie:

 • zarudnutí kůže, vyrážka, svědění, otok tváře a úst
 • zhoršení dýchání, těžkost v oblasti hrudníku
 • extrémní případ je anafylaktický šok

Začervenání nebo fleky na kůži při užívání chlorelly nemusí vždy znamenat alergickou reakci, ale často znamenají vylučování špatných látek z těla skrze kůži.

Většina z těchto potíží po několika dnech užívání odezní. V případě, že by u vás převažovaly nežádoucí účinky nad dobrými účinky chlorelly, nebo by vedlejší účinky neustávaly, přestaňte chlorellu užívat.

chlorella účinky

Maximální benefity vs. minimální vedlejší účinky

Výše uvedené vedlejší účinky, případně alergické reakce mohou být rizikem a je dobré o nich vědět, než s chlorellou začnete. Vyskytují se ale velmi zřídka a když už se objeví, většinou velmi rychle vymizí. Chlorellu konzumujeme kvůli jejím skvělým vlastnostem. Tyto vlastnosti jistě převáží nad nízkým rizikem vzniku nežádoucích účinků.

Pavlína Dostalíková z Institutu zdravého životního stylu – NutriCentrum pro prozeny.cz

Nejčastěji se používá při detoxikačních kúrách, doporučuje se jako kvalitní zdroj železa pro nemocné anémií. Popisují se její pozitivní účinky a vliv na metabolismus tuků a cukrů, protizánětlivé a hojivé účinky. Vláknina z chlorelly na sebe váže toxický odpad a pomáhá jej odvádět z těla a tím může mít příznivý vliv na snížení hmotnosti.

Praktický lékař pro dospělé MUDr. Leoš Russitzki

Chlorella je řasa o velikosti červené krvinky, která je velmi bohatým zdrojem chlorofylu a má výraznou schopnost vyvázat různé toxiny z těla. Chlorellová vláknina jakoby mechanicky strhává nahromaděné odpadní látky ve střevě a tím podpoří vyprazdňování i snížení hmotnosti. Tato jednobuněčná řasa oživuje unavené tkáně a má vitalizující vlastnosti. Naši předkové jedli pouze syrovou stravu.Teprve ve 20.století jsme začali produkci potravin kombinovat s chemickou syntézou.

Benefity chlorelly: 

 • detoxikace organismu, protizánětlivé účinky, prevence rakoviny
 • zlepšení imunity
 • vysoký obsah vitamínů
 • zpomalení stárnutí
 • pomoc při trávení, udržování střevní mikroflóry
 •  bohatý zdroj bílkovin
 • vědecky prokázaná vhodnost pro lidi s hypertenzí
VIDEO: Chlorella a její bohaté účinky. 

Slovníček pojmů pro lepší pochopení 

Nerozuměli jste nějakému pojmu? Vybrané najdete zde:

 • Anafylaktický šok je způsoben nepřiměřenou reakcí imunitního systému na alergen a je to život ohrožující stav. Projevuje se svěděním, pálením, otokem, dýchavičností, nevolnostmi, zvracením a může dojít až k bezvědomí.
 • Autoimunitní onemocnění je vážná porucha imuntního systému, u které imunitní systém člověka nereaguje správně a při napadení si tvoří protilátky, které napadají vlastní tkáně.
 • Biopotravina je produktem ekologického zemědělství, kde se využívá šetrný způsob hospodaření, nepoužívají se umělá hnojiva apod.
 • Chlorofyl je zelený pigment v rostlinách a řasách, který zajišťuje fotosyntézu a je velmi důležitý i pro člověka. Při konzumaci poskytuje hlavně vitamíny A,B,C a E. Má velký vliv na regeneraci organismu a zpomalení stárnutí, ale působí také protizánětlivě, omezuje tvorbu otoků a dále.
 • Dioxiny patří do skupiny vysoce toxických chemikálií. Mohou způsobovat reprodukční a vývojové potíže, škodit imunitnímu systému, mít vliv na hormony a způsobovat rakovinu.
 • IgA (imunoglobulin A) je protilátka, která je zodpovědná za slizniční imunitu (brání sliznice před mikroorganismy).

TIP: Klikněte a čtěte další naučné články z kategorie Chlorella

autor

Květa Bezuchová

Baví mě sepisovat poznatky do užitečných článků a rozhovorů, které mají přidanou hodnotu. S mým tělem budu až do konce života, a tak mi rozhodně není lhostejné, čím ho vyživuji. Základ informací jsem načerpala z kurzu pro výživové poradce zakončený certifikační zkouškou MŠMT. Mám ráda inspiraci, která je všude kolem v podobě zajímavých životních příběhů a ráda tyto zkušenosti sepisuji a předávám lidem v podobě inspirativních rozhovorů.

22 komentářů: “Chlorella – najdou se i nežádoucí účinky?”

 1. Ako dlho brať chlorellu mesiac, dva,pol roka,rok?to som sa vo vašom. článku nedozvedela

  • Dobrý deň,

   chlorellu je možné užívať ľubovoľne dlho. Je to podobné, ako keby ste sa pýtala, ako dlho sa máte stravovať podľa zdravých zásad, ako dlho konzumovať zeleninu. Ideálne čo najdlhšie a ideálne viackrát denne. Chlorella /a ostatné superpotraviny/ sú suroviny s vysokou výživovou hodnotou a pre telo je žiaduce, aby tieto látky prijímalo denne v čo najväčšej miere. A ak nie práve chlorellu, tak veľké množstvo „bežnej“ zeleniny, ovocia, chudého mäsa, orechov, obilovín a podobne. Vtedy sa budete cítiť fit a plná energie. Blendea SUPERGREENS vám túto snahu urýchli a dodá živiny vo vyššej miere.

   Prajem pekný deň.

  • Dobrý deň, na margo toho že za tri mesiace som dosť pribrala a tak som chcela najskôr detoxikovať organizmus a na doporučenie lekárničky som si vzala Chlorellu premium Natural. 10tab. 2x denne. Už pri pri prvej dávke cca o dve hodiny mi ostalo ťažko – nevoľnosť, oblieval ma pot, niekoľko krát som do večera vracala. Je to reakcia na chlorellu? Bude stačiť znížiť dennú dávku, alebo radšej ukončiť užívanie.
   Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň, dávku znížte na polovicu a ak by problémy pretrvávali, balenie reklamujte. Isto nebolo lacné. Chlorella vie byť aj veľmi silným alergénom, je dosť dráždivá a nie každý ju zvláda užívať bez problémov. Veľmi často sa problém týka práve tabletiek (aspoň podľa otázok v našich komentároch). Možno je problém v ich spracovaní alebo kvalite, ale skúsenosti s nimi bohužiaľ nemám.
   Prípadne skúste našu zmes zelených superpotravín Blendea SUPERGREENS, ktorá obsahuje aj chlorellu, ale nie v tak vysokej dávke. Podrobne tu — https://www.blendea.cz/produkt/blendea-supergreens/
   SUPERGREENS je možné v prípade komplikácií kedykoľvek vrátiť.
   Prajem pekný deň a pevné zdravie.

 2. Bohuzel pro osoby s autoimunnim problemem jsou zelene potraviny velke peklo. Zvraceni s travicimi potizemi. Z vlastni zkusenosti. Bohuzel zkouseno z nekolika casovych obdobi. Vzdy zvraceni i pri malem mnozstvi.

  • Děkuji za zkušenost. Je pravda, že výrobci a prodejci obvykle na tyto nežádoucí účinky vždy upozorní na etiketě. Je pravda, že s poruchou imunity tělo vnímá jinak prospěšné potraviny jako nežádoucí v těle a potřebuje se jich tak zbavit. V takovém případě doporučuji neužívat a držet se pouze rad lékaře a dietologa.

 3. Dobry den,chlorellu beru uz druhy tyden,prvni tyden byl dobry ale druhy zacala zvracet a mit castou a ridsi stolici,tabletek beru rano a vecer po 6tabl.muzete mi prosim poradit jestli je to normalni projev nebo musim radeje prestat chlorellu brat. Dekuji

  • Dobrý den,

   taková reakce není úplně běžná, navíc pokud se objevila až po 2 týdnu užívání. Určitě bych na Vašem místě přestal užívat čistou chlorellu, zejména pokud jde o tablety. Nevím, jaký výrobek přesně nakupujete, ale ty nejlevnější mohou často obsahovat i jiné přísady, aby tablety držely v celku, a možná právě tyto „utajené složky“ a aditiva Vám nedělají dobře.

   Než chlorellu úplně zavrhnete, zkuste Blelndeu, kde je chlorella v čísté sušené formě bez jakýchkoliv přísad. Navíc tvoří pouze 15% – zbytek je spirullina, mladý ječmen a zelená pšenice. Více o složení zde — https://www.blendea.cz/slozeni/

   Přeji hezký den.

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat co přesně myslíte pojmem „detoxikace organismu“? Diuretický účinek? Podporuje funkci ledvin a jater? Mohla byste mi, prosím, popsat mechanismus detoxikace chlorellou? Děkuji mnohokrát.

 5. Dobrý den,
  začala jsem užívat Blendeu a jsem opravdu spokojená. Nejenže mi chutná, ale mám i pocit, že se něco v těle děje, což jsem třeba u tabletek chlorelly, spiruliny atd. nikdy příliš necítila. Nicméně problém je, že se mi na čele objevilo hodně pupínků a mám tam takovou „krupičku“. Normálně s pletí problémy nemívám. Mám zmírnit dávky nebo dál pokračovat s dávkami, které si dávám (1 odměrka ráno a 1 odměrka večer)? Nemáte tušení za jak dlouho se pleť pročistí a tento vedlejší účinek odezní? Moc děkuji za odpověď! 🙂

  • Dobrý den, Natálie

   Mockrát děkuji za pochvalu. Těší nás, že máte z Blendey dobrý pocit.

   Co se týče komplikací s pletí, možné pŕíčiny jsou 2:

   – obecně se krátkodobé podráždění pokožky připisuje právě probíhající detoxikaci. Tento stav by však neměl trvat déle, než 2 týdny /pokud Blendeu užíváte pravidelně každý den/.
   – důvodem ale může být právě i silné a silně koncentrované složení Blendey. Obsahuje rostlinné směsi, navíc chlorella a spirulina jsou potraviny pro „běžného Čecha“ docela exotické, kvůli čemu nelze vyloučit případnou skrytou alergii na ně. Nejčastějším spouštěčem alergií jsou totiž proteiny a Blendea obsahuje značné množstvo rostlinných proteinů.

   Tuhle „nevýhodu“ bohužel nemáme jak omezit, protože pokud bychom složení směsi měnili, zcela by se změnil produkt a jeho účinky /kde nyní převažují hlavně ty pozitivní/. Alergie na rostlinné složky je stejně běžná a častá, jako třeba alergie na mrkev, jablka, lepek nebo laktózu.

   Neradi bychom o Vás jako spokojenou zákaznici přiši, ale pokud by problém trval déle, než ty 2-3 týdny, raději Blendeu přestaňte užívat. Doporučuji i vyšetření u dermatoložky, která Vaší pleť a případnou alergii důkladně vyšetří a posoudí.

   Omlouvám se, že jsem ne zcela pomohl.

   Děkuji za objednávku a přeji krásný den.

 6. Dobrý den, bohužel se mi již stalo pokaždé, i po požití 1 ks chlorelly zvracim, mám průjem a ztratím vědomí.(3x)
  Prosím o odpověď.
  Děkuji
  Řezáčová

  • Dobrý den,

   jedná se o náš výrobek? Blendea je prášková směs chlorelly, spiruliny, mladého zeleného ječmene a pšenice. Jste si jistá, že jste neužívala chlorellu v tabletách? Píšete o 1 kuse chlorelly, což mi připomíná spíše tabletu.

   Každopádně, chlorella patří mezi alergeny a alergie na ni se vyskytnout může. V takovém případě ji jednoznačně prestaňte užívat. Alergenem je protein/bílkovina, kterou chlorella obsahuje.

   Pokud jste ale užívala chlorellu v tabletách, tam je i riziko kontaminace tablet jinými složkami, které na Vás mohou působit negativně. Různé přídatné látky, aromata, barviva a konzervanty a podobně.

   To bych ale musel vědět, jaký výrobek a od jakého výrobce jste užila.

   Naše směs Blendea tyto další přídatné látky neobsahuje.

   Soukromě bych doporučil i návštěvu alergologa, který přesně zjistí původ Vaší alergie a doporučí, čemu dalšímu se vyhýbat.

   Přeji hezký den a pevné zdraví.

 7. Dobrý den. Užívám antidepresiva Elicea a léky na vysoký tlak Prestarium Neo. Popřípadě B komplex. Jsem po encefalitide. Mohu k těmto lekum užívat i tablety chlorella? Popřípadě s jakým časovým odstupem. Děkuji za odpověď. Ludmila

  • Dobrý den,
   chlorella je pouze potravina s vyokým obsahem prospěšných látek pro tělo. Pokud vysloveně netrpíte alergií na tuto potravinu, užívání bych se neobával, ale pro jistotu doporučuji informovat o svých záměrech lékaře, který Vám léky předepisuje.
   Pouze dodám, že o chlorelle v tabletách se často mluví jako o poměrně silném alergenu a tato forma velice často způsobuje i zažívací komplikace a kožní problémy.
   Pokud by se toto objevilo, vyzkoušejte raději nižší dávky v práškové formě, než tablety. Pudr se Vám bude lépe dávkovat.

   Přeji hezký den

 8. Dobrý deň chlorellu užívam 11mesiacov bio chlorella Topnatur v tbl dakujem 8+7=15tbl. V posledných dňoch sa stáva že mám kŕče v oblasti pečene, je možné, že to robí chlorella? A pozorujem na konto suché ložisko na koži . Chlorella mi robí dobre ,a preto 6 neviem rozhodnúť či ju prestať užívať. Od kedy ju užívam som nebola chorá až na tú pichavú bolesť pod pravým rebrom. Alebo mám len zmenšiť dávkovanie? Bolesť sa dostaví vždy po užití cca 5-10 min po. Ďakujem za odpoveď Simona.

  • Dobrý deň, pokiaľ sa nepríjemné stavy objavujú pravidelne po dávke, tak Vám chlorella určite neprospieva a vrele doporučujem prestať ju užívať.
   Značku Topnatur nepoznám, preto sa k nej nemôžem objektívne vyjadriť. Každopádne negatívne účinky ľudia hlásia skôr po užívaní toboliek a rôznych tabletiek. U chlorelly v práškovom stave toľko negatívnych ohlasov nie je, takže môžete zvážiť iný produkt v netabletkovej forme. Pokiaľ by prejavy pretrvávali, chlorellu neužívajte vôbec.
   Prajem pekný deň.

 9. Je možné, že po tabletách Chlorella (ráno a večer po pěti tabletách) přibírám…. nafouklé břicho špatné vyprazdňování
  DK za info

  • Dobrý den, ano, možné to je, a je to dokonce velice častý negativní účinek, který uživatelé dost často hlásí. Je zajímavé, že tyto negativní účinky se objevují hlavně u tabletové formy chlorelly (a dalších podobných potravin). Pokud Vám tablety nevyhovují, doporučuji netrápit se a sehnat jiný výrobek. Je jasné, že pokud je Vám špatně, neexistuje důvod dále tablety užívat. Pouze byste si škodila.
   Třeba Blendea SUPERGREENS obsahuje i chlorellu, ale v menším množství a práškové formě společné s jinými složkami. Podrobněji zde – https://www.blendea.cz/produkt/blendea-supergreens/
   Zde odkaz na odborný zdroj, který tyto negativní účinky potvrzuje – https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-907/chlorella

   CITACE:
   „Pokud se užívá ústy : Chlorella je PRAVDĚPODOBNĚ BEZPEČNÁ, pokud se užívá ústy, krátkodobě (až 29 týdnů). Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří průjem, nevolnost, plynatost (plynatost), zelené zbarvení stolice a křeče v žaludku, zejména po dvou týdnech užívání. Chlorella může způsobit, že pokožka se stane extrémně citlivou na slunce. Venku noste sluneční clonu, zvláště pokud máte světlou pleť.“

   Přeji hezký den

 10. Dobrý den,

  léčím se s refluxem a i proto jsem začala chlorellu užívat. Je možné, že se tyto obtíže po ní zhoršily?

  Děkuji a přeji hezký den.
  Petra

  • Dobrý den, ano, je to možné. Chlorella je poměrně dráždivá potravina a negativní účinky lidé hlásí hlavně po konzumaci chlorellových tabletek. V práškové formě jsou negativa mírnější, ale mohou se objevit. Doporučuji chlorellu na 3-4 dny vysadit a sledovat, zda se stav nezlepší. Pokud ano, pravdědpodobně máte na chlorellu nějakou alergii nebo nesnášenlivost. Je to poměrně běžné.
   Přeji hezký den a rychlou úlevu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy? 👩🏽

22.09.2021

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Číst celý článek

Matcha čaj a prášek: Zahazujte kávu a zelený čaj, je tady mnohem prospěšnější nápoj pro zdraví (+ RECEPTY)

25.08.2021

Představím vám velice zvláštní odrůdu zeleného čaje, která se pěstuje a používá úplně jinak než klasické zelené čaje. Obsahuje ohromné množství účinných látek, zejména antioxidantů, ovlivňuje lidskou psychiku a údajně podporuje i spalování tuků. Tento práškový čaj se sytě zelenou barvou se nazývá matcha (také mača, mačča). Sytě zelený a velmi jemný prášek matcha je […]

Číst celý článek

Zdravé tuky: Role ve vyvážené stravě a nejlepší zdroje v rostlinných a živočišných potravinách

17.08.2021

Zdravé tuky patří mezi základní živiny. Ty jsou jsou tři. Žádná z nich není nezdravá nebo dokonce škodlivá. Potřebujeme je všechny, ne dvě a už vůbec ne pouze jednu. Vyvážená konzumace sacharidů, bílkovin a tuků představuje jediný správný princip zdravého stravování.  Léta trvající démonizace tuků, které byly označeny za hlavní příčinu rostoucí obezity a dalších […]

Číst celý článek

„Největším nebezpečím jsme my sami,“ říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

21.07.2021

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). […]

Číst celý článek

Elektrolyty ztrácejí hlavně potící se lidé 💦 Toto jsou nejbohatší zdroje v potravinách na každý den

30.06.2021

O elektrolytech se mluví zejména v souvislosti s výživou a doplňky stravy pro aktivní sportovce, kteří častěji trpí jejich nedostatkem kvůli nadměrné fyzické zátěži a ztrátě tekutin kvůli pocení. Elektrolyty jsou však nepostradatelné pro normální funkce organismu a celkové zdraví každého z nás.

Číst celý článek

Omega-3 mastné kyseliny pro vegany a vegetariány: Jak je získat z rostlinných zdrojů?

23.06.2021

Pro fungování lidského organismu jsou omega-3 mastné kyseliny nepostradatelné. Nejlepšími zdroji jsou mořské ryby a rybí tuk. Jak však omega-3 mastné kyseliny doplňují vegani, kteří živočišné produkty nekonzumují vůbec? Nachází se omega-3 mastné kyseliny také v rostlinných zdrojích? Článek poradí, co přesně jíst a proč jsou omega-3 tak důležité.

Číst celý článek

NOVINKA: Blendea Vegan Omega 3 pro dobrou paměť, zrak, pokožku a zdraví oběhového systému

08.06.2021

S radostí na trh uvádíme nový, čistě veganský omega 3 olej z mořských řas. Tento zdraví prospěšný olej běžně obsahují mořské ryby. Jelikož jsou ale všechny výrobky značky Blendea ryze veganské, šli jsme o krok dál a vyrobili olej z řas, kterými se mořské ryby krmí také. Recepturu jsme za poslední rok složením i chutí […]

Číst celý článek

Sacharidy: Proč a kolik jich potřebujeme pro zdravý život a podporu hubnutí?

02.06.2021

Sacharidy s bílkovinami a tuky představují tři základní živiny. Poměr, v jakém by měly být konzumovány, se však mění. Zatímco před pár lety sacharidy tvořily základ zdravé potravinové pyramidy, současné výživové trendy radí příjem omezit. Stále však platí, že ve vyváženém jídelníčku hrají jednu z hlavních rolí.

Číst celý článek

Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

14.05.2021

Chřest hroznovitý, originálně Shatawari, je původem indická popínavá rostlina. Vzhledově se známějšímu Chřestu lékařskému příliš nepodobá. Jeho větvičky jsou obsypané drobnými jehličkami. V červenci jej zdobí bílé či růžové kvítky a v září černo-fialové plody. V tradiční ajurvédské medicíně se šatavari užívá především na ženské i mužské intimní obtíže. Nás konkrétně budou zajímat studiemi ověřené […]

Číst celý článek