Crohnova choroba je často skloňované téma. Počet nemocných totiž podle statistik každým rokem narůstá a tato nemoc je obestřena mnoha nejasnostmi. O co vlastně jde?
Co přesně je Crohnova choroba?
Jedná se o chronický zánět trávicího traktu. Nejčastěji bývá postižena koncová část tenkého střeva a jeho napojení na tlusté střevo, zánět se však může objevit kdekoliv v zažívacím traktu.
Nemoc je pojmenována podle Dr. Burrila Crohna, který ji diagnostikoval a poprvé popsal společně s L. Ginzburgem a G. Oppenheimerem v roce 1932.
Crohnova nemoc – hlavní příznaky
Crohnova choroba se ve vnějších projevech podobá ulcerózní kolitidě nebo syndromu dráždivého tračníku a její diagnostika je obtížná.
Rozdíl mezi nimi je především v tom, že zánět u Crohnovy choroby postihuje nejen sliznici, ale i hlubší vrstvy trávicí trubice a jeho ohnisko bývá většinou na konci tenkého střeva.
Může se ale také dál rozšiřovat a v krajních případech může i protrhnout střevní stěnu.
Zrádnost této nemoci spočívá v tom, že se většinou ohlašuje jen pozvolnou změnou zdravotního stavu.
Prevence Crohnovy choroby díky Blendea SUPERGREENS
Vyhněte se Crohnově i dalším chorobám díky přírodní síle 5 superpotravin. Blendea SUPERGREENS je kombinací chlorelly, spiruliny, zeleného ječmene a pšenice, ověřenou tisícemi spokojených zákazníků.
- Pokud máte radši důkazy než sliby, přečtěte si recenze zákazníků nebo se přesvědčte na vlastní kůži.
- Zlepšete své trávení se směsí zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS, která mimo jiné pomáhá stimulovat samočistící procesy podporující detoxikaci a zvyšovat zdraví prospěšné bakterie ve střevech.
-
Supergreens Originál Máta 90 gOd 548 Kč
Časté projevy Crohnovy choroby:
- Bolesti břicha – jsou typickým projevem nemoci, nejčastěji v podobě křečí v pravé dolní oblasti
- Průjem – příčinou bývá více faktorů, např. narušená funkce střevní sliznice postižené zánětem, nadměrná sekrece tekutin nebo zvýšená pohyblivost střev
- Úbytek na váze – tělo má sníženou schopnost potravu trávit a vstřebávat z ní živiny, nemoc navíc způsobuje sníženou chuť k jídlu
- Krev ve stolici – pochází ze zanícené části střeva a krevní ztráty mohou způsobit až chudokrevnost (anémii)
- Změny na střevní sliznici – v důsledku zánětu se mohou na sliznici tvořit vředy, které se postupem času zvětšují a pronikají hluboko do střevní stěny (někdy i skrze ni a vytvářejí se tzv. píštěle – nepřirozená kanálkovitá spojení mezi dvěma orgány), nebo stenózy (zužování postiženého úseku střeva)
Mohou se objevit také další systémové příznaky jako je horečka, únava, např. kožní problémy, artritida, zánět oka a další.
Jedná se o onemocnění dlouhodobého charakteru, které může člověka provázet celým životem.
Co je příčinou Crohnovy nemoci?
Původ této nemoci není doposud zcela známý. Existuje několik teorií o tom, co je primární příčinou, ale ani jedna z nich se nikdy jednoznačně neprokázala.
Z výzkumů vyplývá, že velkou roli sehrávají nejméně tři základní faktory. Těmito faktory jsou:
- genetické předpoklady
- faktory vnějšího prostředí
- nepřiměřená imunitní reakce organismu
Z vnějších faktorů se předpokládá vliv stravy, ale také psychiky, např. stresu. Hovoří se rovněž o infekčních příčinách. Zjistilo se, že riziko vzniku Crohnovy choroby zvyšuje zejména kouření.
Také lidé, v jejichž rodině se již Crohnova nemoc vyskytuje, mají mnohonásobně vyšší riziko této nemoci a měli by být pod lékařským dohledem.
Mnoho pacientů vyhledá lékařskou pomoc až při přetrvávajících obtížích, bez léčby však může Crohnova choroba způsobovat značné komplikace.
Kdo by se měl mít před Crohnem na pozoru?
Podle statistických údajů výskyt Crohnovy choroby postihuje čím dál více lidí.
Předpokládá se však, že počet nediagnostikovaných pacientů je značně vyšší, nemoc totiž může být dlouhou dobu jen nenápadná.
Projeví se obvykle mezi 15. a 40. rokem života, nejčastěji ale dochází k prvnímu vrcholu příznaků během dospívání nebo v mladém dospělém věku.
Výskyt u žen a mužů je přibližně stejný, zajímavé však je, že vykazuje značné geografické rozdíly.
Nemoc je častější především ve vyspělých zemích severní polokoule. Také se častěji vyskytuje v některých etnických skupinách, zvýšené riziko mají především lidé židovského původu.
V Česku Crohnovou chorobou onemocní zhruba 20 ze 100 000 obyvatel.
Na pozoru byste se určitě měli mít, pokud nemocí trpí někdo z vašich rodinných příslušníků. Na nemoc má vliv také kouření, špatná strava i stres. Přetrvávající zažívací potíže určitě nepodceňujte.
Závažnost Crohnovy nemoci lze hodnotit jednak z pohledu medicínského, jednak psychologického.
Z medicínského pohledu je důležitá přítomnost chronického zánětu a mnohočetných komplikací onemocnění, jež byly zmíněny výše (průjmy, teploty, bolesti břicha, poruchy střevní pasáže, tvorba píštělí, hubnutí, malnutrice a mnoho dalších, které mohou vyústit až ve fatální komplikace).
Z hlediska psychologického se jedná o složitý problém typický pro všechny pacienty s chronickým onemocněním, kteří se musejí naučit s ním žít.
Praktický a interní lékař lékařského centra Canadian Medical Care na Praze 6 MUDr. Štefan Kukura pro mojezdravi.cz
Léčba Crohnovy choroby
Léčba Crohnovy choroby je zdlouhavá a nemocný musí užívat léky i v době, kdy se nemoc nijak neprojevuje. Zároveň by neměl tělo příliš fyzicky zatěžovat, je tak nutné omezit náročné sportovní aktivity.
Pokud Crohnovou chorobou trpíte, jistě vám lékař také doporučil určitou dietu. Reakce nemocného na jídlo je však velmi individuální a osvědčená dieta neexistuje.
Doporučení se navíc liší se i podle toho, zda se pacient nachází v akutní zánětlivé fázi či v období klidu.
V období vymizení akutních projevů by měl pacient konzumovat vyváženou nedráždivou šetřící stravu (šetřící dieta) , která dodá dostatek energie, minerálních látek a vitaminů.
Nutný je individuální přístup dle snášenlivosti jednotlivých pokrmů. Doporučená je dieta s omezením zbytků, to znamená vyloučit ze stravy hlavně hrubou vlákninu (v zelenině, slupkách a jadérkách ovoce, luštěninách) a hůře stravitelná jídla.
Upravte svůj jídelníček, vyhněte se dráždivým jídlům. Pokud kouříte, rozhodně co nejdříve přestaňte. Bylo prokázáno, že kouření a nikotin zhoršují zánět a urychlují průběh onemocnění. Ve stádiu vzplanutí se vyvarujte zvýšené tělesné námahy.
Gastroenterolog MUDr. Josafat Molnár vyšetřující nemoci trávicího ústrojí na poliklinice Modřany
Prevence Crohnovy nemoci
Protože není přesně známá příčina nemoci, neexistuje ani osvědčený lék, který nemoc léčí. Obvykle podávané léky pouze snižují příznaky. Podobně je to také s prevencí.
Obecně by člověk měl dodržovat zásady zdravého životního stylu a nekouřit.
Zdraví střev a příznivé složení střevního mikrobiomu lze podpořit pomocí probiotik, dostatečného příjmu vlákniny a nenasycených mastných kyselin
Zelený ječmen jako silná prevence střevních potíží
Pacienti trpící chronickým onemocněním střev by obecně k potravinovým doplňkům měli přistupovat obzvlášť ostražitě.
O jejich užívání je vhodné poradit se s gastroenterologem.
Zelený ječmen je účinným pomocníkem pro prevenci i pozdější léčbu Crohnovy choroby.
Pokud již nemocí trpíte, je důležité užívat ječmen bez obsahu travní vlákniny, která by vaše střeva zatěžovala, a tedy čerstvou nebo sušenou šťávu.
Jako prevence je však vláknina užitečná. Zelený ječmen má velmi dobrý vliv na trávení a vyniká lehkou stravitelností, protože se užívá ve formě nápoje.
Mezi jeho benefity patří:
- očištění střev od nánosů a zbytků jídla
- ochrana střevních stěn
- podpora tvorby zdraví prospěšných bakterií
- harmonizace trávicího procesu
- zmírnění ekzémů a dalších kožních problémů
NEPŘEHLÉDNĚTE! O dalších účincích zeleného ječmene jsme již psali ZDE.
Je velmi důležité vybírat zelený ječmen z kvalitních zdrojů v BIO kvalitě. Zvláště pokud již nějakou poruchou zažívání trpíte, nekvalitní zelený ječmen by vám mohl spíše uškodit. Myslete na zdraví!
Další články o nemocech a zdravotních komplikacích
AFTY |
BOLEST HLAVY |
HISTAMINOVÁ INTOLERANCE |
CHUDOKREVNOST (ANÉMIE) |
CROHNOVA NEMOC |
POPRASKANÉ KOUTKY |
SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU - IBS |
Dobrý den,
Mám Crohnovu nemoc, obsahuje vás přípravek travní vlákninu?
Píšete že by se neměla při nemoci užívat.
Dekuji
Dobrý den, lituji, ale ano. Blendea obsahuje vlákninu, což je sice velice zdravé, ale během Crohnovy nemoci se bohužel nedoporučuje. Hledejte usušené šťávy ze zelených superpotravin. Blendea totiž obsahuje jemně mletou buničinu.
Přeji krásný den a brzké uzdravení.
Lukáš
Dobrý den také trpím už nějakou dobu Grohnovou nemoci.Chci se zeptat jaké má účinnost konopi ve formě stavy.Cetl jsem to v knize konopi léčí.Dekuji pan Matlas
Dobrý den,
výsledky 3 menších dostupných studií jsou bohužel zatím nejasné a odborníci zatím prospěšný účinek konopí ve formě stravy, ale ani kouření nepotvrdili. Je možné, že marihuanové výrobky na někoho mohou působit tlumivě a zmírňovat příznaky nemoci díky svým sedativním účinkům, ale to, zda k takové reakci skutečně dojde, nelze bohužel předpokládat.
Konopí a výrobky z něj nelze vnímat jako léčbu nebo prevenci Crohnovy nemoci.
Cituji: „V současné době však neexistuje žádný důkaz, že léčebné konopí může snížit zánět kvůli Crohnově nemoci nebo zlepšit aktivitu onemocnění.“
Podrobněji zde:
https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/features/crohns-disease-marijuana-cbd
https://www.crohnscolitisfoundation.org/complementary-medicine/medical-cannabis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32149543/
Přeji hezký den a rychlou úlevu.
Zdravím,mám už řadu let potíže s průjmy a bojím se jít s tím k lékaři.Pred 4 roky jsem byla na vyšetření na kolonoskopie a zjistily mi že mám divertikly ve střevech. Nevím jak dál, prosím poraďte mi,bojím se že mohu mít Cronovu nemoc nebo celiakie
Dobrý den, Ladislavo.
Všechna Vaše podezření potvrdí nebo vyvrátí lékař. Máte zdravotní problém a chcete jej řešit přes internetovou diskuzi v komentářích pod článkem. To je velmi nezodpovědné, nerozumné a pouze prodlužujete svůj zhoršený stav. Vůbec tomuto nerozumím. Běžte ihned, ideálně ještě dnes nebo zítra k lékaři. Nikdo Vám nepomůže lépe ani rychleji, bez vyšetření Vám dokonce nepomůže nikdo. Nyní pouze tipujete, co s se s Vámi asi děje. Možná se nakonec neděje vůbec nic, ale nepodceňoval bych to.
Přeji hezký den a co nejrychlejší cestu správným směrem.
Lukáš Chládek z blogu Blendea.