• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Nemusíte zvládat 10 věcí najednou aneb Jak se nezbláznit před Vánoci?

Nemusíte zvládat 10 věcí najednou aneb Jak se nezbláznit před Vánoci?

Vánoce. Svátky klidu a míru. Ne jedna maminka by nám dala za pravdu, že je toto tvrzení občas dost k smíchu. Minimálně po dobu příprav až do chvíle, kdy na poslední chvíli smažíte kapra nebo jeho veganskou alternativu. Poté už je, nebo by alespoň měl být, klid. A ten je opravdu kouzelný. Zasloužený.

Jak se ale nezbláznit při nakupování všech dárků a sjednocování rodiny? Níže vám prozradíme naše tipy, díky kterým se na Advent vlastně i těšíme. Věřím, že si mezi nimi najdete to, co zpříjemní tento čas plný cukroví i vám.

Nezakazujte si jídlo ani cukroví

Děti se cpou cukrovím a vy na ně jen koukáte? Pokud se bojíte o svou postavu nebo se prostě jen nechcete dostat do spárů cukru, tady klidně udělejte výjimku. Jídlo, a sacharidy především, zlepšují dobrou náladu a duševní pohodu. Dopřejte si proto klidně něco na zub, protože v případě, že budete hladovět nebo si zakazovat kousek cukroví, bude vaše podráždění ještě hlubší.

Pořizujte dárky průběžně a s předstihem

Určitě, jako téměř každá žena, občas zabloudíte do nákupního centra nebo se nevinně procházíte okolo oblíbených krámků. Co se takhle zamyslet nad tím, co by rodina ráda našla pod stromečkem už třeba v srpnu nebo září? Budete díky tomu mít čistou hlavu na přemýšlení a vyberete rozhodně lepší variantu dárku než ve spěchu pár dní před Štědrým dnem.

Dokonalost neexistuje. Přestaňte se snažit zvládat 10 věcí najednou.

Uklízení, vaření, výzdoba domácnosti a do toho ještě telefonování s kamarádkou, nákupy dárků on-line, protože nestíháte a ideálně ještě obstarávání nemocných dětí. A dost. Tohle je opravdu o nervy. V klidu se zastavte, dejte si čaj (nebo víno) a zamyslete se, která z věcí je pro vás momentálně prioritou. Nikdo vám hlavu neutrhne, když budete mít na vchodových dveřích o jednu ozdobu méně nebo si to jídlo pro jednou objednáte. Hlavně v klidu.

Poprosili jsme Adélu Kožinovou (@adela.ko), aby nám prozradila, jak se připravuje na Vánoce ona.

Adel, můžeš nám prozradit nějaké tvoje tipy, díky kterým ty Vánoce jako maminka zvládáš v relativním klidu?

Plánuju. Jako malá jsem se divila, proč to mamka všechno řešila vždycky tak brzy, ale i mně se to osvědčilo. Vánoční dárky proto postupně nakupuji už od září, výzdobu vytahuju v listopadu a v prosinci mě čeká už jen balení dárků a pečení. Mimochodem, cukroví pečeme s dcerou nebo i kamarádkami společně a na zdobení perníčků se přidává i přítel, tyhle chvilky jsou na celých Vánocích nakonec vždycky jedny z nejhezčích… Ale pokud bych vám/nám měla dát jednu radu, bylo by to, ať se vykašleme na zbytečnosti. Nemusíme mít celé Vánoce dokonale uklizeno, napečeno 15 druhů cukroví. Udělejme klidně jen 3, které máme nejraději a buďme hlavně spolu. Říkají to všichni, ale stejně na to pořád občas zapomínám a chci mít vše dokonalé, přitom je to opravdu zbytečné… Hezký předvánoční čas všem <3
@adela_ko si Vánoce užít umí.

Plánujte

To je recept na úspěch v mnoha směrech. Snažte se, aby každý váš den měl řád. Klidně si sepište takzvaný „to do list“ a odškrtávejte si, které úkoly jste už splnili nebo si veďte diář. Rozhodně ale platí: Co je psáno, to je dáno. Hlava totiž pak není tolik zatížená, jelikož můžete myslet už jen na to, že se nesmíte zapomenout podívat na svůj seznam úkolů a ne na všechny konkrétní povinnosti.

Delegujte úkoly

Nechat si pomoct občas není tak špatný nápad. Věřte, že vám členové rodiny rádi pomohou, když o to požádáte. Rozdělte rodině různé funkce (Schválně tomu neříkejte „povinnosti“). Nechte třeba děti, aby si vyzdobily domov tak, jak se jim to líbí nebo jim udělte důležitou roli, která se bude týkat udržování pořádku podobu celého Prosince výměnou za nějaké jejich vysněné privilegium. Vaše drahá polovička může dostat za úkol třeba nakupovat potraviny a bavit děti ve chvílích, kdy vy potřebujete chvilku pro sebe.

Není také od věci, naplánovat si takto i Štědrý den. Tak kdo bude letos mít u vás doma na starost bramborový salát? ?

Obávám se, že rad a tipů pro toto období nebude nikdy dost. Věřím ale, že vám tento článek alespoň malinko pomohl. Pokud máte i vy nějaké další nápady, jak Vánoce přežít bez stresu, pište nám je sem do komentářů nebo na náš Instagram, kde tohle téma můžeme společně trochu odlehčit a třeba se i zasmát.

Pro ještě vetší relax si dopřejte večerní teplou koupel

Jaké mají koupele účinky na naši mysl? To se dozvíte ve článku Horké koupele a jejich učinek na tělo i mysl.
Účinky koupele na organismus

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek