• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy? 👩🏽

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy? 👩🏽

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Zdravá a vyvážená strava může pomoci v boji s akné.

Kdy a jak vzniká akné?

Je to nejběžnější onemocnění kůže. Problém začíná u mazových žláz, které se zanítí a poté vznikají právě ty nechtěné červené pupínky s hnisavou tekutinou. Nejčastější příčinou je zvýšená tvorba mazu, hormonální nerovnováha, vysoký glykemický index konzumovaných potravin, potravinová intolerance, kouření či alkohol, stres nebo také nevhodná péče o pleť a mnoho dalších příznaků.

Zdravým životním stylem a nasloucháním svého těla můžete tedy docílit skvělých výsledků i v této problematice. Pojďme si to malinko rozebrat.

Jak může strava ovlivnit pleť?

Strava ovlivňuje opravdu mnoho. Od fungování těla po jeho vizuální stránku. A ačkoliv na akné není žádný oficiální lék, pomocí vyváženého stravování a zdravých návyků se ho můžete zbavit jednou pro vždy.

Potraviny, které mají na pleť negativní vliv:

 • Rafinované cukry
 • Bílé pečivo
 • Čokoláda
 • Mléčné výrobky
 • Junk food (hamburgery, uzeniny, smažené pokrmy…)
 • Další potraviny s vysokým glykemickým indexem
 • Slazené nápoje

Tyto vysoce průmyslově zpracované potraviny mohou být ve vyšší míře spolehlivým spouštěčem problematické pleti. Je tedy dobré se jim vyhnout nebo je omezit na minimum. Pozor si dejte také na přídatné látky v potravinách, které jsou pro tělo škodlivé.

4 tyčinky se superpotravinami

Sladkosti vám nedají spát? Nahraďte je zdravými 😍

Utište svou touhu po sladkém pomocí zdravých datlových tyčinek s obsahem superpotravin.

A jaké potraviny, vitamíny a minerály naopak pleti pomáhají?

 • Zelená listová zelenina
 • Luštěniny
 • Ořechy
 • Bobulovité ovoce
 • Maca
 • Omega 3 mastné kyseliny
 • Zinek
 • Vitamín A a E

Eliminační dieta

Tento postup je nejjednodušším způsobem k tomu, jak zjistit, které potraviny naší pleti nedělají dobře, rozhodně ne k hubnutí.

Pokud se rozhodnete pro eliminační dietu, postupujte následovně:

Na měsíc vyřaďte všechny potenciálně škodlivé a akné vyvolávající potraviny nebo jejich složky. Měly by to být mléčné výrobky, vysoce průmyslově zpracované jídlo, lepek, rafinované cukry a klidně i další podezřelé potraviny z vašeho jídelníčku. Dobrým nápadem je i omezit kouření a alkohol.

Po uplynulém měsíci začněte zase postupně vyřazené potraviny znovu konzumovat a pečlivě si zapisujte, jaké reakce uvidíte na své pleti. Pokud je to pro vás ale moc omezující, zkuste nejprve první měsíc testovat třeba jen mléčné výrobky s cukry, další měsíc pokračovat s lepkem a takto postupovat až do té doby, než se nedostanete k relevantním výsledkům.

Tento postup je ideální konzultovat s odborným výživovým poradcem nebo doktorem, neboť s vyřazením určitého segmentu surovin z jídelníčku může dojít k deficitu některých vitamínů či minerálů. Je tedy nutné, aby vaše strava byla skutečně rozmanitá a sezónně zaměřená.

Doplňky stravy

Hlídat si rozmanitost stravy tak, aby tělu dodala 100% vše, co potřebuje, je opravdu složité. Naštěstí v dnešní době už můžeme pohodlně suplementovat klidně i omega 3 ve veganské formě, což je pro aknózní pleť velice přínosné. Vsadit můžete také na zelené superpotraviny, které pročišťují tělo, příznivě působí na trávení a obranyschopnost, což přispívá nejen ke zdravé pleti.

V případě, že je vaše akné spíše hormonálního původu, sáhněte po mace, šatawari nebo ašvagandě. Ideálně po směsi těchto superpotravin. Tyto bylinky totiž upravují a uvádějí hormonální balanc do normálu, což pleti mnohokrát znatelně pomůže.

Vitamíny a minerály, které bojují proti akné

 • Vitamín A eliminuje tvorbu mazu v těle a ucpávání pórů. Najdete ho například v mrkvi nebo špenátu.
 • Vitamín E je také nesmírně důležitý, neboť bojuje proti oxidačnímu stresu a brání organismus proti volným radikálům. Obsahují ho například kešu oříšky.
 • Zinek přispívá ke zdravému imunitnímu systému, dělení buněk a také hojení ran. Jeho nedostatek může ukazovat právě akné. Obsahují ho například ovesné vločky nebo mandle. Zde je však lepší suplementace.

Pokud chcete mít zdravou pleť, začněte se o ni starat zevnitř.

Kombinace směsí Blendea SUPERGREENS pro zdravé trávení a detoxikaci, SUPERBEAUTY, která podporuje tvorbu kolagenu a směsi pro ideální hormonální rovnováhu SUPERBALANCE vám pomůže detoxikovat organismus, urovnat hormonální hladiny a dodá vitamín C. Bojujte s akné chytře a účinně.
Cenově výhodný přírodní balíček 🥰

Doporučení na závěr

Pokud vás akné momentálně teď trápí, začněte poslouchat své tělo, protože všechny tyto problémy jsou znamení, že je něco v nepořádku. Snažte se tedy přijít především na příčinu, nehledejte způsob, jak aknózní pleť schovat. Pupínky si nemačkejte a ani na ně raději nesahejte, zvýšili byste tím riziko zanícení. Kosmetiku používejte primárně přírodní a vyhněte se té, která vysušuje (např.: micelární vody). Sáhněte raději po přírodním čistícím mléku nebo oleji.

A nezapomeňte: Krásná pleť začíná zevnitř 💚

Potřebujete tip na vhodné ingredience?

Zkuste toto ovocné smoothie s kapustou s SUPERGREENS 💚 To obsahuje všechny důležité látky, které pleti zaručeně prospějí.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody a sociálních sítí. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou a mou vášní je cvičení a cestování. Udržovat své tělo fit je podle mě nejdůležitější úloha, kterou člověk má, a v tom se se čtenáři jistě shodneme :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Matcha čaj a prášek: Zahazujte kávu a zelený čaj, je tady mnohem prospěšnější nápoj pro zdraví (+ RECEPTY)

25.08.2021

Představím vám velice zvláštní odrůdu zeleného čaje, která se pěstuje a používá úplně jinak než klasické zelené čaje. Obsahuje ohromné množství účinných látek, zejména antioxidantů, ovlivňuje lidskou psychiku a údajně podporuje i spalování tuků. Tento práškový čaj se sytě zelenou barvou se nazývá matcha (také mača, mačča). Sytě zelený a velmi jemný prášek matcha je […]

Číst celý článek

Zdravé tuky: Role ve vyvážené stravě a nejlepší zdroje v rostlinných a živočišných potravinách

17.08.2021

Zdravé tuky patří mezi základní živiny. Ty jsou jsou tři. Žádná z nich není nezdravá nebo dokonce škodlivá. Potřebujeme je všechny, ne dvě a už vůbec ne pouze jednu. Vyvážená konzumace sacharidů, bílkovin a tuků představuje jediný správný princip zdravého stravování.  Léta trvající démonizace tuků, které byly označeny za hlavní příčinu rostoucí obezity a dalších […]

Číst celý článek

„Největším nebezpečím jsme my sami,“ říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

21.07.2021

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). […]

Číst celý článek

Elektrolyty ztrácejí hlavně potící se lidé 💦 Toto jsou nejbohatší zdroje v potravinách na každý den

30.06.2021

O elektrolytech se mluví zejména v souvislosti s výživou a doplňky stravy pro aktivní sportovce, kteří častěji trpí jejich nedostatkem kvůli nadměrné fyzické zátěži a ztrátě tekutin kvůli pocení. Elektrolyty jsou však nepostradatelné pro normální funkce organismu a celkové zdraví každého z nás.

Číst celý článek

Omega-3 mastné kyseliny pro vegany a vegetariány: Jak je získat z rostlinných zdrojů?

23.06.2021

Pro fungování lidského organismu jsou omega-3 mastné kyseliny nepostradatelné. Nejlepšími zdroji jsou mořské ryby a rybí tuk. Jak však omega-3 mastné kyseliny doplňují vegani, kteří živočišné produkty nekonzumují vůbec? Nachází se omega-3 mastné kyseliny také v rostlinných zdrojích? Článek poradí, co přesně jíst a proč jsou omega-3 tak důležité.

Číst celý článek

NOVINKA: Blendea Vegan Omega 3 pro dobrou paměť, zrak, pokožku a zdraví oběhového systému

08.06.2021

S radostí na trh uvádíme nový, čistě veganský omega 3 olej z mořských řas. Tento zdraví prospěšný olej běžně obsahují mořské ryby. Jelikož jsou ale všechny výrobky značky Blendea ryze veganské, šli jsme o krok dál a vyrobili olej z řas, kterými se mořské ryby krmí také. Recepturu jsme za poslední rok složením i chutí […]

Číst celý článek

Sacharidy: Proč a kolik jich potřebujeme pro zdravý život a podporu hubnutí?

02.06.2021

Sacharidy s bílkovinami a tuky představují tři základní živiny. Poměr, v jakém by měly být konzumovány, se však mění. Zatímco před pár lety sacharidy tvořily základ zdravé potravinové pyramidy, současné výživové trendy radí příjem omezit. Stále však platí, že ve vyváženém jídelníčku hrají jednu z hlavních rolí.

Číst celý článek

Shatawari (Chřest hroznovitý): Kořen na téměř všechny ženské a mužské intimní problémy

14.05.2021

Chřest hroznovitý, originálně Shatawari, je původem indická popínavá rostlina. Vzhledově se známějšímu Chřestu lékařskému příliš nepodobá. Jeho větvičky jsou obsypané drobnými jehličkami. V červenci jej zdobí bílé či růžové kvítky a v září černo-fialové plody. V tradiční ajurvédské medicíně se šatavari užívá především na ženské i mužské intimní obtíže. Nás konkrétně budou zajímat studiemi ověřené […]

Číst celý článek

Háňa s Vérou z blogu Peaches: Za nejzásadnější považujeme znalost fungování ženského těla a cykličnosti

07.05.2021

Nesoustředěnost, náladovost, zhoršení akné, paranoia, únava, nespavost, úzkost, plačtivost, bolest svalů a zad. I to všechno mohou být příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu, který se u žen objevuje přibližně v posledním týdnu před menstruací. Studie odhadují, že nějakou formu PMS zažívá až 20 – 40 % všech žen. O svůj pohled na tuto problematiku, zkušenosti […]

Číst celý článek