• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy?

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy?

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Zdravá a vyvážená strava může pomoci v boji s akné.

Kdy a jak vzniká akné?

Je to nejběžnější onemocnění kůže. Problém začíná u mazových žláz, které se zanítí a poté vznikají právě ty nechtěné červené pupínky s hnisavou tekutinou. Nejčastější příčinou je zvýšená tvorba mazu, hormonální nerovnováha, vysoký glykemický index konzumovaných potravin, potravinová intolerance, kouření či alkohol, stres nebo také nevhodná péče o pleť a mnoho dalších příznaků.

Zdravým životním stylem a nasloucháním svého těla můžete tedy docílit skvělých výsledků i v této problematice. Pojďme si to malinko rozebrat.

Jak může strava ovlivnit pleť?

Strava ovlivňuje opravdu mnoho. Od fungování těla po jeho vizuální stránku. A ačkoliv na akné není žádný oficiální lék, pomocí vyváženého stravování a zdravých návyků se ho můžete zbavit jednou pro vždy.

Potraviny, které mají na pleť negativní vliv:

 • Rafinované cukry
 • Bílé pečivo
 • Čokoláda
 • Mléčné výrobky
 • Junk food (hamburgery, uzeniny, smažené pokrmy…)
 • Další potraviny s vysokým glykemickým indexem
 • Slazené nápoje

Tyto vysoce průmyslově zpracované potraviny mohou být ve vyšší míře spolehlivým spouštěčem problematické pleti. Je tedy dobré se jim vyhnout nebo je omezit na minimum. Pozor si dejte také na přídatné látky v potravinách, které jsou pro tělo škodlivé.

4 tyčinky se superpotravinami

Sladkosti vám nedají spát? Nahraďte je zdravými ?

Utište svou touhu po sladkém pomocí zdravých datlových tyčinek s obsahem superpotravin.

A jaké potraviny, vitamíny a minerály naopak pleti pomáhají?

 • Zelená listová zelenina
 • Luštěniny
 • Ořechy
 • Bobulovité ovoce
 • Maca
 • Omega 3 mastné kyseliny
 • Zinek
 • Vitamín A a E

Eliminační dieta

Tento postup je nejjednodušším způsobem k tomu, jak zjistit, které potraviny naší pleti nedělají dobře, rozhodně ne k hubnutí.

Pokud se rozhodnete pro eliminační dietu, postupujte následovně:

Na měsíc vyřaďte všechny potenciálně škodlivé a akné vyvolávající potraviny nebo jejich složky. Měly by to být mléčné výrobky, vysoce průmyslově zpracované jídlo, lepek, rafinované cukry a klidně i další podezřelé potraviny z vašeho jídelníčku. Dobrým nápadem je i omezit kouření a alkohol.

Po uplynulém měsíci začněte zase postupně vyřazené potraviny znovu konzumovat a pečlivě si zapisujte, jaké reakce uvidíte na své pleti. Pokud je to pro vás ale moc omezující, zkuste nejprve první měsíc testovat třeba jen mléčné výrobky s cukry, další měsíc pokračovat s lepkem a takto postupovat až do té doby, než se nedostanete k relevantním výsledkům.

Tento postup je ideální konzultovat s odborným výživovým poradcem nebo doktorem, neboť s vyřazením určitého segmentu surovin z jídelníčku může dojít k deficitu některých vitamínů či minerálů. Je tedy nutné, aby vaše strava byla skutečně rozmanitá a sezónně zaměřená.

Doplňky stravy

Hlídat si rozmanitost stravy tak, aby tělu dodala 100% vše, co potřebuje, je opravdu složité. Naštěstí v dnešní době už můžeme pohodlně suplementovat klidně i omega 3 ve veganské formě, což je pro aknózní pleť velice přínosné. Vsadit můžete také na zelené superpotraviny, které pročišťují tělo, příznivě působí na trávení a obranyschopnost, což přispívá nejen ke zdravé pleti.

V případě, že je vaše akné spíše hormonálního původu, sáhněte po mace, šatawari nebo ašvagandě. Ideálně po směsi těchto superpotravin. Tyto bylinky totiž upravují a uvádějí hormonální balanc do normálu, což pleti mnohokrát znatelně pomůže.

Vitamíny a minerály, které bojují proti akné

 • Vitamín A eliminuje tvorbu mazu v těle a ucpávání pórů. Najdete ho například v mrkvi nebo špenátu.
 • Vitamín E je také nesmírně důležitý, neboť bojuje proti oxidačnímu stresu a brání organismus proti volným radikálům. Obsahují ho například kešu oříšky.
 • Zinek přispívá ke zdravému imunitnímu systému, dělení buněk a také hojení ran. Jeho nedostatek může ukazovat právě akné. Obsahují ho například ovesné vločky nebo mandle. Zde je však lepší suplementace.

Pokud chcete mít zdravou pleť, začněte se o ni starat zevnitř.

Kombinace směsí Blendea SUPERGREENS pro zdravé trávení a detoxikaci, SUPERBEAUTY, která podporuje tvorbu kolagenu a směsi pro ideální hormonální rovnováhu SUPERBALANCE vám pomůže detoxikovat organismus, urovnat hormonální hladiny a dodá vitamín C. Bojujte s akné chytře a účinně.
Cenově výhodný přírodní balíček ?

Doporučení na závěr

Pokud vás akné momentálně teď trápí, začněte poslouchat své tělo, protože všechny tyto problémy jsou znamení, že je něco v nepořádku. Snažte se tedy přijít především na příčinu, nehledejte způsob, jak aknózní pleť schovat. Pupínky si nemačkejte a ani na ně raději nesahejte, zvýšili byste tím riziko zanícení. Kosmetiku používejte primárně přírodní a vyhněte se té, která vysušuje (např.: micelární vody). Sáhněte raději po přírodním čistícím mléku nebo oleji.

A nezapomeňte: Krásná pleť začíná zevnitř ?

Potřebujete tip na vhodné ingredience?

Zkuste toto ovocné smoothie s kapustou s SUPERGREENS ? To obsahuje všechny důležité látky, které pleti zaručeně prospějí.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.