• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy?

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy?

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Zdravá a vyvážená strava může pomoci v boji s akné.

Kdy a jak vzniká akné?

Je to nejběžnější onemocnění kůže. Problém začíná u mazových žláz, které se zanítí a poté vznikají právě ty nechtěné červené pupínky s hnisavou tekutinou. Nejčastější příčinou je zvýšená tvorba mazu, hormonální nerovnováha, vysoký glykemický index konzumovaných potravin, potravinová intolerance, kouření či alkohol, stres nebo také nevhodná péče o pleť a mnoho dalších příznaků.

Zdravým životním stylem a nasloucháním svého těla můžete tedy docílit skvělých výsledků i v této problematice. Pojďme si to malinko rozebrat.

Jak může strava ovlivnit pleť?

Strava ovlivňuje opravdu mnoho. Od fungování těla po jeho vizuální stránku. A ačkoliv na akné není žádný oficiální lék, pomocí vyváženého stravování a zdravých návyků se ho můžete zbavit jednou pro vždy.

Potraviny, které mají na pleť negativní vliv:

  • Rafinované cukry
  • Bílé pečivo
  • Čokoláda
  • Mléčné výrobky
  • Junk food (hamburgery, uzeniny, smažené pokrmy…)
  • Další potraviny s vysokým glykemickým indexem
  • Slazené nápoje

Tyto vysoce průmyslově zpracované potraviny mohou být ve vyšší míře spolehlivým spouštěčem problematické pleti. Je tedy dobré se jim vyhnout nebo je omezit na minimum. Pozor si dejte také na přídatné látky v potravinách, které jsou pro tělo škodlivé.

A jaké potraviny, vitamíny a minerály naopak pleti pomáhají?

  • Zelená listová zelenina
  • Luštěniny
  • Ořechy
  • Bobulovité ovoce
  • Maca
  • Omega 3 mastné kyseliny
  • Zinek
  • Vitamín A a E

Eliminační dieta

Tento postup je nejjednodušším způsobem k tomu, jak zjistit, které potraviny naší pleti nedělají dobře, rozhodně ne k hubnutí.

Pokud se rozhodnete pro eliminační dietu, postupujte následovně:

Na měsíc vyřaďte všechny potenciálně škodlivé a akné vyvolávající potraviny nebo jejich složky. Měly by to být mléčné výrobky, vysoce průmyslově zpracované jídlo, lepek, rafinované cukry a klidně i další podezřelé potraviny z vašeho jídelníčku. Dobrým nápadem je i omezit kouření a alkohol.

Po uplynulém měsíci začněte zase postupně vyřazené potraviny znovu konzumovat a pečlivě si zapisujte, jaké reakce uvidíte na své pleti. Pokud je to pro vás ale moc omezující, zkuste nejprve první měsíc testovat třeba jen mléčné výrobky s cukry, další měsíc pokračovat s lepkem a takto postupovat až do té doby, než se nedostanete k relevantním výsledkům.

Tento postup je ideální konzultovat s odborným výživovým poradcem nebo doktorem, neboť s vyřazením určitého segmentu surovin z jídelníčku může dojít k deficitu některých vitamínů či minerálů. Je tedy nutné, aby vaše strava byla skutečně rozmanitá a sezónně zaměřená.

Doplňky stravy

Hlídat si rozmanitost stravy tak, aby tělu dodala 100% vše, co potřebuje, je opravdu složité. Naštěstí v dnešní době už můžeme pohodlně suplementovat klidně i omega 3 ve veganské formě, což je pro aknózní pleť velice přínosné. Vsadit můžete také na zelené superpotraviny, které pročišťují tělo, příznivě působí na trávení a obranyschopnost, což přispívá nejen ke zdravé pleti.

V případě, že je vaše akné spíše hormonálního původu, sáhněte po mace, šatawari nebo ašvagandě. Ideálně po směsi těchto superpotravin. Tyto bylinky totiž upravují a uvádějí hormonální balanc do normálu, což pleti mnohokrát znatelně pomůže.

Vitamíny a minerály, které bojují proti akné

  • Vitamín A eliminuje tvorbu mazu v těle a ucpávání pórů. Najdete ho například v mrkvi nebo špenátu.
  • Vitamín E je také nesmírně důležitý, neboť bojuje proti oxidačnímu stresu a brání organismus proti volným radikálům. Obsahují ho například kešu oříšky.
  • Zinek přispívá ke zdravému imunitnímu systému, dělení buněk a také hojení ran. Jeho nedostatek může ukazovat právě akné. Obsahují ho například ovesné vločky nebo mandle. Zde je však lepší suplementace.

Doporučení na závěr

Pokud vás akné momentálně teď trápí, začněte poslouchat své tělo, protože všechny tyto problémy jsou znamení, že je něco v nepořádku. Snažte se tedy přijít především na příčinu, nehledejte způsob, jak aknózní pleť schovat. Pupínky si nemačkejte a ani na ně raději nesahejte, zvýšili byste tím riziko zanícení. Kosmetiku používejte primárně přírodní a vyhněte se té, která vysušuje (např.: micelární vody). Sáhněte raději po přírodním čistícím mléku nebo oleji.

A nezapomeňte: Krásná pleť začíná zevnitř ?

Potřebujete tip na vhodné ingredience?

Zkuste toto ovocné smoothie s kapustou se SUPERGREENS. To obsahuje všechny důležité látky, které pleti zaručeně prospějí.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek