• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy?

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy?

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Zdravá a vyvážená strava může pomoci v boji s akné.

Kdy a jak vzniká akné?

Je to nejběžnější onemocnění kůže. Problém začíná u mazových žláz, které se zanítí a poté vznikají právě ty nechtěné červené pupínky s hnisavou tekutinou. Nejčastější příčinou je zvýšená tvorba mazu, hormonální nerovnováha, vysoký glykemický index konzumovaných potravin, potravinová intolerance, kouření či alkohol, stres nebo také nevhodná péče o pleť a mnoho dalších příznaků.

Zdravým životním stylem a nasloucháním svého těla můžete tedy docílit skvělých výsledků i v této problematice. Pojďme si to malinko rozebrat.

Jak může strava ovlivnit pleť?

Strava ovlivňuje opravdu mnoho. Od fungování těla po jeho vizuální stránku. A ačkoliv na akné není žádný oficiální lék, pomocí vyváženého stravování a zdravých návyků se ho můžete zbavit jednou pro vždy.

Potraviny, které mají na pleť negativní vliv:

 • Rafinované cukry
 • Bílé pečivo
 • Čokoláda
 • Mléčné výrobky
 • Junk food (hamburgery, uzeniny, smažené pokrmy…)
 • Další potraviny s vysokým glykemickým indexem
 • Slazené nápoje

Tyto vysoce průmyslově zpracované potraviny mohou být ve vyšší míře spolehlivým spouštěčem problematické pleti. Je tedy dobré se jim vyhnout nebo je omezit na minimum. Pozor si dejte také na přídatné látky v potravinách, které jsou pro tělo škodlivé.

4 tyčinky se superpotravinami

Sladkosti vám nedají spát? Nahraďte je zdravými ?

Utište svou touhu po sladkém pomocí zdravých datlových tyčinek s obsahem superpotravin.

A jaké potraviny, vitamíny a minerály naopak pleti pomáhají?

 • Zelená listová zelenina
 • Luštěniny
 • Ořechy
 • Bobulovité ovoce
 • Maca
 • Omega 3 mastné kyseliny
 • Zinek
 • Vitamín A a E

Eliminační dieta

Tento postup je nejjednodušším způsobem k tomu, jak zjistit, které potraviny naší pleti nedělají dobře, rozhodně ne k hubnutí.

Pokud se rozhodnete pro eliminační dietu, postupujte následovně:

Na měsíc vyřaďte všechny potenciálně škodlivé a akné vyvolávající potraviny nebo jejich složky. Měly by to být mléčné výrobky, vysoce průmyslově zpracované jídlo, lepek, rafinované cukry a klidně i další podezřelé potraviny z vašeho jídelníčku. Dobrým nápadem je i omezit kouření a alkohol.

Po uplynulém měsíci začněte zase postupně vyřazené potraviny znovu konzumovat a pečlivě si zapisujte, jaké reakce uvidíte na své pleti. Pokud je to pro vás ale moc omezující, zkuste nejprve první měsíc testovat třeba jen mléčné výrobky s cukry, další měsíc pokračovat s lepkem a takto postupovat až do té doby, než se nedostanete k relevantním výsledkům.

Tento postup je ideální konzultovat s odborným výživovým poradcem nebo doktorem, neboť s vyřazením určitého segmentu surovin z jídelníčku může dojít k deficitu některých vitamínů či minerálů. Je tedy nutné, aby vaše strava byla skutečně rozmanitá a sezónně zaměřená.

Doplňky stravy

Hlídat si rozmanitost stravy tak, aby tělu dodala 100% vše, co potřebuje, je opravdu složité. Naštěstí v dnešní době už můžeme pohodlně suplementovat klidně i omega 3 ve veganské formě, což je pro aknózní pleť velice přínosné. Vsadit můžete také na zelené superpotraviny, které pročišťují tělo, příznivě působí na trávení a obranyschopnost, což přispívá nejen ke zdravé pleti.

V případě, že je vaše akné spíše hormonálního původu, sáhněte po mace, šatawari nebo ašvagandě. Ideálně po směsi těchto superpotravin. Tyto bylinky totiž upravují a uvádějí hormonální balanc do normálu, což pleti mnohokrát znatelně pomůže.

Vitamíny a minerály, které bojují proti akné

 • Vitamín A eliminuje tvorbu mazu v těle a ucpávání pórů. Najdete ho například v mrkvi nebo špenátu.
 • Vitamín E je také nesmírně důležitý, neboť bojuje proti oxidačnímu stresu a brání organismus proti volným radikálům. Obsahují ho například kešu oříšky.
 • Zinek přispívá ke zdravému imunitnímu systému, dělení buněk a také hojení ran. Jeho nedostatek může ukazovat právě akné. Obsahují ho například ovesné vločky nebo mandle. Zde je však lepší suplementace.

Pokud chcete mít zdravou pleť, začněte se o ni starat zevnitř.

Kombinace směsí Blendea SUPERGREENS pro zdravé trávení a detoxikaci, SUPERBEAUTY, která podporuje tvorbu kolagenu a směsi pro ideální hormonální rovnováhu SUPERBALANCE vám pomůže detoxikovat organismus, urovnat hormonální hladiny a dodá vitamín C. Bojujte s akné chytře a účinně.
Cenově výhodný přírodní balíček ?

Doporučení na závěr

Pokud vás akné momentálně teď trápí, začněte poslouchat své tělo, protože všechny tyto problémy jsou znamení, že je něco v nepořádku. Snažte se tedy přijít především na příčinu, nehledejte způsob, jak aknózní pleť schovat. Pupínky si nemačkejte a ani na ně raději nesahejte, zvýšili byste tím riziko zanícení. Kosmetiku používejte primárně přírodní a vyhněte se té, která vysušuje (např.: micelární vody). Sáhněte raději po přírodním čistícím mléku nebo oleji.

A nezapomeňte: Krásná pleť začíná zevnitř ?

Potřebujete tip na vhodné ingredience?

Zkuste toto ovocné smoothie s kapustou s SUPERGREENS ? To obsahuje všechny důležité látky, které pleti zaručeně prospějí.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.