• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Léčba akné a jizev – jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?

Léčba akné a jizev – jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které alespoň jednou za život zasáhne každého z nás. Jak akné předcházet a jak ho případně léčit? Jde především o prevenci a následně o pravidelnou péči, abyste udrželi svou pleť čistou. Protože čistá pleť rovná se zdravá pleť.

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které alespoň jednou za život zasáhne každého z nás. Jak akné předcházet a jak ho případně léčit? Jde především o prevenci a následně o pravidelnou péči, abyste udrželi svou pleť čistou. Protože čistá pleť rovná se zdravá pleť.

Dermatoložka MUDr. Marie Finsterlová tvrdí: 

„První projevy akné se objevují současně s hormonálními změnami nastupujícími v pubertě, tj. nejčastěji kolem 12 – 16 roku (ale i dříve) a většinou mizí do 25 let. Průběh akné bývá zdlouhavý a náročný na psychiku. Zejména těžší formy akné mohou vést k pocitům beznaděje, rezignaci a depresím. Ve snaze pak stav jakkoliv vylepšit, sahá se mnohdy k neodborným zákrokům, neustálému střídání často nevhodných kosmetických prostředků, které stav mohou zhoršit nebo při nejlepším nezměnit.“

Další informace o projevech a druzích akné si můžete přečíst v našem předešlém článku.

TIP PRO RYCHLÉ ZKLIDNĚNÍ A ROZJASNĚNÍ PLETI: Maska s Blendeou, jogurtem a medem. 

Domácí pleťovou masku máte hotovou za minutku. Pleť bude jemnější, vyživená a hydratovaná. Ze zkušenosti doporučuji masku nanášet 2 x za týden.

Nezapomeňte si objednat Blendeu SUPERGREENS, která díky 5 zeleným superpotravinám dodá pleti mladost a pružnost. Už pozítří můžete mít Blendeu doma.

Blendea koupit

Co pomáhá na akné?

Čistění pleti

Pro každého, koho trápí akné a má problematickou pleť, je obzvlášť důležité, aby používal vhodné výrobky péče o pleť. Tím nejlépe zabrání rozšiřování a vzniku nových pupínků či černých teček.

Používejte tedy antibakteriální kosmetické přípravky, které jsou speciálně uzpůsobené právě problematické pleti. Tím pleť zklidníte a zmírníte záněty.

Součástí správné péče o pleť je i každodenní intenzivní, ale samozřejmě jemné čištění pleti, které pomáhá v boji proti pupínkům a černým tečkám. K tomu je vhodná micelární voda, šetrný peeling a pleťová maska.

Hydratace

Možná si myslíte, že aknózní pleť je především mastná a potřebuje vysušovat. To je velký omyl. Při léčbě akné je dostatečný přísun vody pro naši pleť velmi důležitý.

Voda dodává pokožce život, zároveň z ní odplavuje škodlivé látky. Máme-li mastnou pleť, snažíme z pokožky odstranit co nejvíce mazu tím, že používáme agresivní kosmetické produkty.

Jenže ty ve finále pokožku vyloženě přesuší, čímž dojde k obrannému mechanismu kůže – začne produkovat ještě více mazu. Takže hydratujte, hydratujte, hydratujte.

Péče bez alkoholu

Péči, tedy séra a krémy volte bez obsahu alkoholu. Stejně tak zapomeňte i na pleťovou vodu nebo tonikum s alkoholem. Ten pleť zbytečně vysušuje. Raději nepoužívejte ani  hutné a mastné krémy či výživná mléka.

Používejte spíše lehké hydratační krémy nebo speciální séra pro mastnou pleť. Nezapomeňte svůj obličej chránit proti slunečním paprskům.

Skvělým pomocníkem jsou i vybrané oleje. Místo agresivních přípravků s alkoholem vyzkoušejte hroznový pleťový olej, který je známý pro své zvláčňující a zjemňující účinky. Nebo pro mastnou pleť velmi vhodné antibakteriální pleťové oleje – například levandulový nebo šípkový. Další zajímavé informace o účincích olejů si přečtěte v našem článku.

nesprávná péče o pleť

Dotýkání se pupínků nebo vymačkávání jejich stav jen zhorší.

Léčba akné

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., specialistka v oblasti dermatovenerologie:

Odborníci doporučují vyšetření na kožní ambulanci, kde dochází k určení typu akné a vyloučení jiného kožního onemocnění. Specialista také vypracovává kompletní anamnézu. Zjišťuje, kdy akné vzniklo, jak se vyvíjelo a na co v případě předchozí léčby reagovalo. Léčba je individuální, dlouhodobá a je třeba s ní začít co nejdříve, ideálně již při prvních projevech.

5 základních tipů, jak na akné

  1. Používejte vlažnou vodu spíše než příliš horkou nebo chladnou
  2. Používejte nekomedogenní make-up
  3. Používejte nekomedogenní kosmetické výrobky
  4. Používejte sluneční ochranu vyvinutou pro potřeby mastné a aknózní pleti
  5. Pupínky nechte být – dotýkání se nebo vymačkávání jejich stav jen zhorší

VIDEO: S čím dalším kromě zlepšení pleti Blendea pomáhá? Odpovídají naše zákaznice:

Co jsou černé tečky?

Černé tečky se v odborné terminologii nazývají otevřené komedony, které jsou jedním z projevů akné. A dokonce patří k těm nejvíce rozšířeným a nejčastějším. Černé tečky vznikají tehdy, když se maz ze žláz hromadí v pórech pod povrchem pleti a ucpává je. K tomu dochází tehdy, kdy pleť produkuje velké množství nadbytečného mazu.

Pokud se zmíněného mazu vytvoří větší množství, dochází k ucpání žlázového kanálku a na jeho konci se vytvoří zátka, která brání přirozenému odtékání mazu.

Zůstane-li maz pod povrchem pleti, vznikne bílý komedon. Pokud se maz i nadále hromadí, vytváří pod povrchem stále vyšší tlak. Jeho působením je zátka vytlačena a proniká na povrch. V tomto případě se právě používá termín „černá tečka“. Z černých teček následně snadno vznikne zarudlý a podebraný pupínek.

Nejčastější příčiny vzniku černých teček

  • Hormonální změny
  • Stres
  • Nezdravý životní styl
  • Genetické dispozice

akné

Akné je strašákem mnoha žen i mužů.

Jak na černé tečky?

  • Obličej si pravidelně čistěte – vždy ráno i večer. Ať už používáte make-up, či nikoli, pravidelné čistění pleti a následná péče je základ.
  • Používejte pleťové masky. Ty jsou jedním z nejúčinnějších prostředků, jak se zbavit alespoň na chvíli černých teček, a to především na bradě a na nose.
  • Na černé tečky skvěle fungují mastičky s obsahem oxidu zinečnatého. Nebojte se ani užívat zinek jako doplněk stravy.
  • Na obličej si zbytečně nesahejte, když nemusíte. Jakékoli doteky neumytou rukou průběh akné, ať už je v jakékoli formě, jen zhoršují a pleť více zanášejí a znečišťují.
  • Rychlou záchranou je antibakteriální korekční tyčinka.
  • Myslete na zdravý životní styl – nevystavujte tělo ani pleť kouři z cigaret, nadměrnému užívání alkoholu, naopak si dopřejte dostatek vody, vitamínů, minerálů a ideálně i pobytu na čerstvém vzduchu.

Jak se zbavit černých teček na nose?

Černé tečky na nose jsou asi nejvíce rozšířený problém a je velmi obtížné se jich zbavit. Tou nejlepší cestou za dosažením bezchybné pleti, po které se můžete vydat, je správná péče.

V péči platí několik zásad. Tou první je, že nebudete černé tečky vymačkávat. Vymačkávání akné, to je největší chyba, kterou dělá většina lidí. Tím se totiž ucpané póry nevyčistí dokonale a zkomplikují se infekcí, což celý průběh jenom zhoršuje.

Kosmetika na akné

Raději zkuste černé slupovací masky s obsahem aktivního uhlí anebo speciální náplasti na nos, které uvolní ucpané póry a při odlepování maz odstraní.

Druhou zásadou je důkladné a správné vyčištění pleti. Nejlepším pomocníkem je čisticí gel, pěna anebo peeling se stahujícím účinkem na rozšířené póry. Další z možností, jak se zbavit černých teček na nose, je mikrodermabraze, která představuje neinvazivní a šetrný způsob odstranění odumřelých buněk kůže a povrchových nečistot.

Dermatoložka Květa Gazdíková:

„Na ošetření samotného akné používejte vždy vhodné kosmetické či dermatologické prostředky. Zánětlivá místa nevymačkávejte a snažte se zamezit tomu, aby se do rány dostala infekce.“

Jizvy po akné

Pokud vás trápí akutní forma akné, doporučujeme co nejdříve navštívit dermatologa, který vám předepíše léčbu zmírňující akné, což do značné míry omezí i vznik jizev. Pokud jizvy po akné zůstanou, jsou často příčinou psychických problémů. Proto je potřeba myslet na vše včas.

Snažte se nezasahovat do pupínků, ať už prsty nebo jinými pomůckami. Příliš silným stlačením pupínku (zejména pokud ještě není dozrálý) a vymačkáváním akné můžete totiž poškodit drobné cévky, žlázy a tkáň kolem. To může vést ke zhoršení projevů akné a zvyšujete tím i vznik jizev.

jizvy po akné
K tvorbě jizev dochází ve chvíli, kdy je poškozena nejsvrchnější vrstva kůže – epidermis, případně pokud jsou narušeny i hlubší vrstvy kůže.

Jak se účinně zbavit jizev po akné?

Jizvy po akné bohužel není možné zcela odstranit, můžete je ale výrazně omezit či zlepšit jejich struktury, aby byly méně vidět. Nejúčinnější prostředky jsou tyto:

  • Masážní krém, snadná a cenově dostupná varianta, která zabere jen několik minut denně vašeho času. Chce to však pravidelnost a trpělivost, výsledky se nedostaví ze dne na den.
  • Chemický peeling, kdy vám odborníci ošetří pleť nejčastěji kyselinou salicovou nebo kyselinou trichloroctovou. Peeling odstraní nejsvrchnější vrstvu kůže, ta pak vypadá vyhlazenější a jizvy jsou méně viditelné.
  • Mikrodermabraze, která už je finančně náročnější, je nebolestivý zákrok prováděný v kosmetických salonech. Účinek a trvalé výsledky se dostaví po pravidelném podstupování zákroku.
  • Laserové ošetření, kdy se kůže cíleně poškozuje laserem tak, aby se v ní aktivoval proces spontánního hojení. Jakmile se kůže obnoví, pleť vypadá hladší. Abyste dosáhli viditelných a dlouhodobých výsledků, je nutné zákrok podstupovat opakovaně.

Efekt veškerých zákroků je individuální a často se kombinuje hned několik variant. Obecně platí, že u novějších jizev je větší šance na zlepšení a rychlejší hojení. V každém případě se připravte na dlouhou cestu, léčba akné a jizev po akné trvá většinou několik měsíců, ale i několik let.

Pokud máte těžší formu akné a chcete ji odstranit nebo zmírnit, budete muset navštívit kožního lékaře nebo specializovanou kliniku,uzavírá dermatoložka Květa Gazdíková.

Zklidnění pleti pomocí zelených superpotravin

Jak jsme si ukázali, zdraví naší pleti velmi úzce souvisí s naší zdravou životosprávou. To je přesně ten důvod, proč je akné mnohem komplexnější problém, než se na první pohled může zdá. Jak si poradit se vším ideálně naráz? Vyzkoušejte  Blendeu. Její pozitivní účinky na kvalitu pleti i na zlepšení zažívání a celkově životního stylu máme potvrzené.

Blendea koupit

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek