• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Rostlinné oleje a jejich impozantní účinky na tělo a pokožku

Rostlinné oleje a jejich impozantní účinky na tělo a pokožku

Možná stále ještě patříte mezi ty, kdo se olejům brání. Možná pro vás stále platí, že olej spíše tělu škodí, než pomáhá. Opak je ale pravdou. Oleje působí blahodárně jak na naši pokožku, tak prospívají i našemu tělu. Co je na olejích tak zvláštního a jaké patří mezi ty nejlepší?

Možná stále ještě patříte mezi ty, kdo se olejům brání. Možná pro vás stále platí, že olej spíše tělu škodí, než pomáhá. Opak je ale pravdou. Oleje působí blahodárně jak na naši pokožku, tak prospívají i našemu tělu. Co je na olejích tak zvláštního a jaké patří mezi ty nejlepší?

Které rostlinné oleje prospívají kráse i zdraví?

Pleťový olej

Začneme olejem pleťovým, který se stále více dostává do hledáčku všech kosmetických nadšenců a inovátorů. Olej rovná se mastná pleť? Ale kdepak. Olej patří mezi ty nejvýživnější pleťové přípravky, které naší pleti prospívají. Navíc se ve většině případů opravdu dokonale vsákne do pokožky.

Samozřejmě nesmíte produkt používat po hektolitrech. Pro chtěný výsledek stačí jen pár kapek. Kůži pak krásně hydratuje, prozáří, často i vypne a dodává jí energii. Dostane totiž do pleti mastné kyseliny, které zadržují vláhu, a také například vitamin A a E, které pokožku chrání proti nečistotám a podráždění během celého dne.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou zvláštním druhem olejů. Při jejich výrobě se destilují části rostlin, květů nebo semen či kořenů. Díky tomu jsou esenciální oleje hodně koncentrované, tedy účinné i v malém množství.

Další jejich výhodou je to, že nejsou mastné, tedy při použití třeba na pleti neucpávají póry, ale hydratují. Mnoho z nich umí pomoci při mnohých kožních problémech – od akné až po stárnutí, suché pokožce, i té mastné.

esenciální oleje

Esenciální oleje působí blahodárně na naše tělo i psychiku. 

Po jakých pleťových olejích ale sáhnout?

Jak už jsme řekli, oleje umí řešit téměř veškeré problémy s pletí. Jaký olej zvolit záleží na tom, co konkrétně vás trápí a jaký typ pleti máte.

  • Normální pleť: mandlový, jasmínový, růžový
  • Mastná pleť: olej z citrusu nebo grapefruitu, hroznový olej
  • Suchá pleť: olivový olej, mandlový olej, olej neroli, olej s bambuckým máslem
  • Aknózní pleť: levandulový olej, olej tea-tree, olej aloe vera
  • Zralá pleť: avokádo, mandlový olej, olej z růžového dřeva nebo pelargonie
  • Citlivá pleť: heřmánkový olej, levandulový olej, olej z růže nebo neroli

Jak ještě mohou esenciální oleje pomoci našemu tělu?

  • Alergie: I na alergie jsou skvělé levandulové oleje, které můžeme rovněž inhalovat. Při hlubokém vdechování této esence uvolníte pálení v očích a krku.
  • Astma: Na astma si můžete připravit domácí obklady, kdy smícháte několik kapek oleje z eukalyptu, máty peprné a kokosového oleje. Směsí si potřete hrudníku a krk a na ono msto položte teplý ručník.
  • Bolest v krku: Kombinujte mátu, cypřiš a zázvorový olej s kajenským pepřem a kokosovým olejem.
  • Zmírnění kašle: Eukalyptový esenciální olej je známý svou silnou schopností bojovat s kašlem a otevřenými dýchacími cestami. Přidejte několik kapek do horké vody nebo difuzéru. Zhluboka dýchejte, abyste pomohli vyčistit průchod nosní dutiny i ulevili průduškám.
  • Zmírnění deprese: Chcete-li zvýšit náladu a zmírnit depresi, přidejte levandulový esenciální olej do koupele. Hned budete mít lepší náladu.
  • Snížení horečky: Nakapejte 1-3 kapky eukalyptu, máty peprné a levandulového oleje na studený mokrý ručník a udělejte si obklad na čele.

levandulový olej

Levandulový olej je jedním z nejčastěji používaných. 

Rostlinné oleje a psychika

Vybrané esenciální oleje jsou skvělé i pro naši psychiku. Umí zklidnit nervy, snížit stres nebo úzkost a obecně zrelaxovat naši mysl. Nejlepšími oleji pro vyvolání klidu jsou olej levandulový, heřmánkový, pomerančový, růžový nebo olej ylang ylang.

Klinická studie z roku 2016 zjistila, že inhalace růžové vody po dobu čtyř týdnů významně snižuje stav úzkosti. Pilotní studie publikovaná v Doplňkové terapii v klinické praxi zjistila, že použití aromaterapie jako doplňkové terapie pomohlo snížit stupně úzkosti a deprese u žen po porodu.

A studie za rok 2014 zahrnující 82 účastníků hodnotila účinnost aromaterapie pro starší lidi s chronickou bolestí a příznaky úzkosti a deprese. Výzkumníci zjistili, že po čtyřech týdnech léčby esenciálními oleji došlo mezi intervenční skupinou k výraznému snížení negativních emocí včetně pocitu úzkosti, stresu a deprese.

Tělový olej

I pokožka těla si zaslouží důkladnou péči. Kokosový olej je univerzálním pomocníkem, vhodným pro tělo zvenku i zevnitř, který šetří čas i životní prostředí. Jedno balení totiž můžete používat na mnoho způsobů – díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin je parádní na hydrataci těla, pro oživení suchých vlasů, můžete ho ale použít i na vybělení zubů nebo na vaření.

kokosový olej

Kokosový olej je takový malý, univerzální zázrak

Proč používat kokosový olej?

Kris Gunnars, BSc, výzkumník výživy s bakalářským studiem v oboru medicíny, prozrazuje 7 důvodů podložených výzkumy, proč je dobré používat kokosový olej a v čem nám může pomoci.

  • Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny s účinnými léčebnými vlastnostmi. Ty dodávají tělu a mozku energii. Také zvyšují zdravý cholesterol v krvi, který je spojen se sníženým rizikem srdečních onemocnění.
  • Kokosový olej pomáhá spalovat tuky. Bylo prokázáno, že konzumace kokosu spaluje až o 5 % více kalorií, než by tělo spálilo běžně.
  • Kokosový olej působí jako prevence proti infekcím. Mastné kyseliny v kokosovém oleji mohou zabíjet škodlivé patogeny včetně bakterií, virů a hub. To by mohlo pomoci při prevenci infekcí.
  • Kokosový olej může zmírnit hlad. Jedním zajímavým rysem mastných kyselin v kokosovém oleji je, že mohou tišit váš hlad. Budete pak jíst méně.
  • Kokosový olej chrání naši pleť, vlasy i zuby. Dodává pokožce i vlasům vlhkost a také mírní projevy ekzému. Zuby dokáže přirozeně vybělit.
  • Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které mohou zlepšit funkci mozku u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Obecně podporuje prokrvení mozkových buněk.
  • Kokosový olej nám může pomoci zhubnout. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu a zvyšuje spalování tuků, může také pomoci zhubnout. Je totiž zvláště účinný při snižování břišního tuku.

Olej na vlasy

Kromě kokosového oleje na vlasy můžeme použít i olej arganový. Je jedním z nejlepších především pro suché a křehké vlasy. Stejně tak účinný je také olej avokádový nebo olej z oliv. Mají silnou funkci regenerace, dodávají vlasům lesk a chrání je před vnějšími vlivy.

Jen nezapomínejte na to, že vlasové oleje musíte používat pouze do délek, nikoli na pokožku hlavy. Pokud tedy nemáte speciální olej tomu určen – takový, který čistí vlasovou pokožku, proto se na ni také přímo aplikuje.

Rostlinné oleje v kuchyni

Prof. ing. Jana Dostálová, CSc vysvětluje:

Oleje rozlišujeme podle původu. U nás se v současnosti nejvíce používá olej slunečnicový, řepkový a olivový. Do nedávna byl běžný i olej sójový, ale vzhledem k tomu, že většina sójového oleje je z GMO sóji, přestala být po něm poptávka. V současnosti se objevují na trhu i méně běžné oleje, které jsou (s výjimkou oleje lněného, konopného a z vlašských ořechů) v mediích a reklamě nadhodnocovány (mají nízký obsah kyseliny linolenové). Jedná se o zdraví prospěšné potraviny, ale rozhodně ne o superpotraviny. Z hlediska výživového jsou z běžných olejů nejhodnotnější olej řepkový a olivový, které jsou i poměrně dobře tepelně stabilní.Pokusme se ale nejprve odpovědět na otázku: Proč právě já? Geneticky je nám dán určitý typ pleti. Ten se v raném dětství nemusí projevit, větší problémy mají v dětství lidé s citlivou a suchou pokožkou. Pro rozvoj akné je klíčové období dospívání, kdy kvalitu pleti začnou ovlivňovat pohlavní hormony. Na rozvoj akné mají vliv mužské pohlavní hormony (androgeny), které se tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách. Proto akné postihuje i ženy. Pleť, která k tomu má dispozice, se začne pod vlivem hormonů výrazně měnit…

olivový olej

Olivový olej je jedním z nejoblíbenějších pomocníků v kuchyni, ale i v kosmetice. 

Jak prospívají oleje našemu tělu?

  • Olivový olej: Má antioxidační a detoxikační účinky. Snižuje hladinu cholesterolu a působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním. Podporuje metabolismus tuků a napomáhá trávení, je vhodným doplňkem stravy při redukční dietě. Navíc podporuje funkci žlučníku. Také zpomaluje stárnutí, i proto se využívá v kosmetice především v té pro zralou pleť.
  • Slunečnicový olej: Je bohatý na kyselinu linolovou. Dále preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám, při zvýšené hladině cholesterolu v krvi se doporučuje jedna polévková lžíce na lačno. Příznivě působí na kůži, stimuluje látkovou výměnu a působí jako antioxidant.
  • Lněný olej: Dokáže čistit cévy, posiluje imunitu, blahodárně působí na trávení a pomáhá při snižování váhy. Doporučuje se konzumovat co nejčerstvější, jeho účinky jsou tak silnější.
  • Řepkový olej: Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství mononenasycených i esenciálních mastných kyselin omega-6 a omega-3. Také obsahuje kyselinu linolovou, která přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.

Rostlinné oleje můžete používat v kuchyni klasicky jako pevné tuky. Můžete je použít například k výrobě salátových dresinků, marinád, dipů a omáček. Skvělý je pak přímo na grilování. Stejně tak ho ale můžete používat při vaření nebo pečení místo másla nebo tuhého tuku.

Sloučeniny nebo kombinace těchto olejů, často prodávané pod názvem „rostlinný olej“, a spreje na vaření vyrobené z těchto olejů jsou také dobrou volbou. Některé speciální oleje, jako je olej z avokáda, z hroznů, z rýžových otrub nebo sezamu jsou skvělou a zdravou volbou. Obecně zvolte oleje s méně než 4 gramy nasycených tuků na lžíci. To píše odborný magazín heart.org .

VĚŘÍM, že nyní začnete více používat rostlinné oleje jak v kuchyni, tak jako kosmetiku. Dále čtěte o výhodách rostlinných mlék.  

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

2 komentáře: “Rostlinné oleje a jejich impozantní účinky na tělo a pokožku”

  1. Zdravím, moc děkuji za přehledný článek o olejíčcích 🙂 Jelikož jsem už v kosmetice vyzkoušela absolutně všechno a ze všeho olezu (akné), tak jsem chtěla přejít k olejíčkům a vyzkoušet je, tak musím vybrat ten nejvhodnější a zjistit, jak se používají 😀

    • Dobrý den,

      věřím, že najdete favorita, který Vám pomůže. Každopádně pokud byste nic nenacházela, možná Vaše pleť tyto oleje nesnese. Je pravda, že pokožka musí dýchat, a pokud jsou póry většinu dne ucpané olejem, tak i to může být důvodem vzniku akné. Vždy záleží na tom, jaký přesně olej, jak často a kolik nanášíte.

      Doporučuji návštěvu dermatoložky, která toto umí přesně posoudit. Zde můžeme pouze nahlas přemýšlet.

      Přeji krásný den a pevné zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek