• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité "indice", které mohou deficit prokazovat.

V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním smyslem článku je poukázat na případné symptomy nedostatku.

Zmiňuji i náš nový produkt Lipozomální hořčík + Vitamín B6, díky kterému se o svou denní dávku potřebného hořčíku nemusíte bát. Přesně, jak je u našich výrobků zvykem :)

Jaké časté příznaky tedy nedostatek hořčíku vyvolává?

nedostatek hořčíku, příznaky
Bušení srdce, soustavná únava a špatné nálady jako velmi časté příznaky nedostatku hořčíku

Víte, že nedostatkem hořčíku trpí každý třetí Čech? Deficit významně roste po cca. 45 roku života a ohrožuje zejména ženy v menopauze. Trápí přes 40 % z nich. Negativní příznaky na sobě zpozorují ovšem i muži a lidé mladší 45 let.

Dohledal jsem i zprávy (nebo spíše dezinformace?), které tvrdí, že deficit postihuje přes 75 % lidí. Podle odborných důkazů to ale není pravda, takže si nenechte nanutit nic, co vám lže jenom aby se to prodalo. Odkaz na tyto hoaxy záměrně nepřikládám, protože nechci dělat reklamu.

Nedostatek hořčíku lékařsky: Hypomagnesémie / hypomagnezémie.

Kdy mluvíme o nedostatku hořčíku?

O nedostatku, a tedy deficitu hořčíku mluvíme, když organismus nedostává tolik hořčíku, kolik by potřeboval, aby zůstal zdravý. Krátkodobý deficit obvykle nepředstavuje významné zdravotní riziko. Pokud ale ve stravě dostatek hořčíku nemáme, případně máme problém s jeho vstřebáváním do těla, zdravotní rizika rostou. Důsledky se projeví na těle i na našem chování.

Zde zmíním hlavně lidi holdující alkoholu. U nich je nedostatek velmi častým, a logicky i očekávatelným jevem.

Deficit může způsobovat i zhoršený zdravotní stav, a také léky, kterými se snažíme nemoci léčit. 

Nedostatek hořčíku dovede potvrdit až lékař pomocí speciálních testů, ojediněle jej lze naměřit i z moči (tzv. toleranční test). Nepříjemné symptomy nedostatku na sobě ale můžeme pozorovat ještě než se na testy dostaneme. Ty zásadní jmenuji níže.

Proč vlastně tak často trpíme nedostatkem hořčíku?

Zde odpovím drze, ale pravdivě: Protože se v Česku velmi často stravujeme úplně mizerně. Jíme to, co je levné nebo co vypadá dobře na instagramu. Výživových hodnot potravin si nevšímáme až do doby, než se objeví první negativní příznaky deficitu.

Mnozí postižení si svůj nedostatek dlouhou dobu neuvědomují, protože příznaky jsou mírné a nepřikládají jim váhu. Jednat začnou až když jsou nesnesitelné.

Příčinou nedostatku mohou být i:

 • extrémní dietní návyky a nedostatek pestré a čerstvé stravy ve snaze zhubnout, 
 • akutní nebo chronický průjem, který lidi zbavuje mnohých minerálů a nejenom hořčíku,
 • stavy po léčbě nebo po operacích, velmi často po chemoterapii nebo operacích štítné žlázy či žaludku.

Příčinou nadměrné ztráty hořčíku může být diabetes, celiakie (bezlepková dieta obsahuje žalostně málo hořčíku), problém se vstřebáváním jiných makroživin a zmíněná přehnaná konzumace alkoholu.

Denní doporučený příjem hořčíku u různých věkových skupin

Zde uvádím denní doporučenou dávku hořčíku pro různé věkové skupiny tak, aby netrpěly jeho deficitem.

Věk:muž:žena:v těhotenství:během kojení:
do 6 měsíců30 mg30 mg
7 – 12 měsíců75 mg75 mg
1 – 3 roky80 mg80 mg
4 – 8 let130 mg130 mg
9 – 13 let240 mg240 mg
14 – 18 let410 mg360 mg400 mg360 mg
19 – 30 let400 mg310 mg350 mg310 mg
31 – 50 let420 mg320 mg360 mg320 mg
více než 51 let420 mg320 mg
Tabulka doporučeného denního příjmu/dávky hořčíku podle věku (ZDROJ)

Ještě než se vrhnu na nejčastější příznaky nedostatku, doporučím, co byste měli pro optimální příjem hořčíku zařadit do jídelníčku.

Co tedy jíst, abychom se všichni společně vyhnuli nedostatku hořčíku?

Vegany a vegetariány potěším 🙂 , protože velmi významným zdrojem je zelená listová zelenina. Dále také luštěniny, ořechy, semínka, obiloviny a celozrnné výrobky. Na hořčík jsou bohatější potraviny, které obsahují zvýšený podíl vlákniny.

Varuji před bílou rafinovanou moukou. Během její výroby se zrna zbavují otrub, slupek a klíčků, které jsou dobrým zdrojem hořčíku, ale kvůli metodě zpracování zrna o hořčík přijdou, resp. si jej uchovají smutně málo.

Nakupujte celozrnné pečivo a výrobky, bílé mouce se vyhněte. Některé výrobky jsou o hořčík obohaceny (tzv. fortifikované potraviny). Těm ale osobně nefandím, protože nevidím důvod, proč zrna o hořčík nejdříve obrat a hned poté jej do nich znovu přidávat. Neekologické, neekonomické a zbytečně namáhavé postupy. Jezte co nejméně zpracované potraviny a dbejte na pestrost a vyváženost svých jídel.

Nezapomeňte na minerální vody. Mnohé z nich obsahují dostatek hořčíku, takže si vždy čtěte etikety. Jako fanoušek ekologie doporučuji zajít si někam ke studánce a nekupovat příliš často balené vody. Jde o zbytečnou plastovou zátěž pro planetu.

Přesný obsah hořčíku v různých potravinách najdete v tabulce na této odborné stránce. Pamatujte, že ze stravy a minerálních vod si tělo vstřebá pouze kolem 40 % jejich celkového obsahu hořčíku, takže se nebojte naložit si více (ale zároveň se nepřejídejte!). 

Příznaky nedostatku hořčíku, kterých si všimnete velmi rychle

Upozorňuji, že uvádím pouze nejčastější symptomy deficitu. Může jich být, a obvykle i je více. Pokud se najdete v těch vyjmenovaných, doporučuji kontaktovat praktického lékaře, který vás na vhodné měření doporučí.

Nedostatek hořčíku – tělesné příznaky

Deficitem magnézia utrpí naše tělo i mysl.

Křeče, záškuby svalů, mravenčení a nepříjemné pocity

Prvně si nedostatek hořčíku všimnete podle nepříjemných pocitů ve svalech. Toto napětí může vyeskalovat až do zablokování, kdy se hnete jenom stěží. Pokud vám svaly a klouby tuhnou často, může jít o příznak dlouhodobého deficitu.

Proto hořčík často doplňují sportovci právě díky tomu, že jim pomáhá svaly uvolnit, odblokovat a zklidnit. Magnéziové tabletky vám možná doporučili i na bolesti zad, kloubů, svalů a prakticky celého pohybového aparátu.

Podle vědců je příčinou silnější přítok vápníku do buněk nervů, ty příliš silně stimulují svalstvo a výsledkem je ono nenáviděné tuhnutí, často spojené s bolestmi.

Hořčík nevnímejte jako lék proti ztuhlým svalům. Lze ale potvrdit, že lidem s deficitem magnézia užívání doplňku krátkodobě uleví.

Upozorním, že třes a mravenčení může mít i jiné příčiny. Často za nimi stojí stres, předávkování kofeinem, komplikovanější nemoci (roztroušená skleróza, svalová dystrofie nebo užívání některých léků nebo onemocnění nervů). Pouze lékař pozná přesnou odpověď.

Lékaře oslovte, pokud se záškuby objevují častěji a nevypadá to, že by chtěly zmizet.

Silná únava a pocity vyčerpání

Ano, všichni jsme někdy unavenější, než jindy, a většinou víme, proč tomu tak je. Tehdy si stačí odpočinout. Pokud to ale nevíme, nelze vyloučit deficit hořčíku.

Postižený kromě duševního vyčerpání pociťuje i fyzickou slabost, nezvládá se ani hnout a nemá sílu na to ani myslet.

Odborníci vnímají únavu jako nejednoznačný příznak a čekají, až se k němu připojí i jiné příznaky. Napovědět jim proto může i přidružená svalová slabost (myasthenia gravis), kdy člověk neudrží oči otevřené a víčka klesají i pokud právě bdí.

Podle vědců je zde příčinou nadměrná ztráta draslíku ze svalových buněk, což je ale opět stav, za který může deficit hořčíku.

Nedostatek hořčíku je velmi častou příčinou psychické i duševní únavy, slabosti a vyčerpání.

Podívejte se i na starší článek o tetanii, což je další porucha způsobená kromě jiného i nedostatkem hořčíku.

Nepravidelný srdeční tep (srdeční arytmie)

Lékaři označují srdeční arytmii za jeden z nejzávažnějších příznaků nedostatku hořčíku. Pořád jde o sval, a jak už jsem psal, bez hořčíku svalstvo nemůže fungovat správně

Arytmie se může projevovat nenápadně, stejně tak velmi závažně. Srdce tluče nepravidelně a mezi jednotlivými údery vznikají nepřirozeně dlouhé přestávky. Dále se arytmie projevuje motáním hlavy a závratěmi, dušností a problémem nadechnout se (plíce jsou ovládány svaly), tlakem a bolestí na hrudi (jak srdce bije nepřirozeně), pocity na omdlení a velmi silnou únavou.

Nerad straším, ale arytmie může způsobit až selhání srdce a mrtvici.

I zde je věc souvisí s nerovnováhou draslíku v buňkách srdce, která je opět důsledkem deficitu hořčíku

Studie doložila, že pacientům po selhání srdce pomohly hořčíkové injekce významně zlepšit jeho správné fungování. Hořčíkové doplňky stravy pomohly významně zmírnit příznaky u pacientů se srdeční arytmií.

Rizikově zvýšený krevní tlak (hypertenze)

Ani srdce není uchráněno před nepříjemnými projevy deficitu hořčíku. Studie tvrdí, že nedostatek zvyšuje krevní tlak a stává se tak rizikovým faktorem pro různá vážná srdeční onemocnění. Odkazuji na studii provedenou na potkanech.

Menší studie zatím prokázaly, že deficit má velmi podobný vliv i na lidské kardiovaskulární zdraví.

Zároveň potvrzují, že doplňky stravy s hořčíkem pomáhají snižovat krevní tlak zejména u dospělých lidí, kteří již vysoký tlak mají. Pokud hypertenzí trpíte a máte ji potvrzenou kardiologem, hořčíkový doplněk stravy vám mohu pouze doporučit.

O zdravých a rizikových hodnotách krevního tlaku se dočtete v našem starším článku.

Klikněte na odkaz a čtěte, jaké hodnoty tlaku jsou optimální.

Řídnutí kostí (osteoporóza)

Psal jsem, že nedostatek hořčíku často trápí ženy v menopauzálním věku. Přesně to je zároveň skupina lidí, kterou trápí řídnutí a zvýšená lámavost kostí nejčastěji.

Deficit oslabuje pevnost kostí a přímo stojí za jejich řídnutím. Kvůli nedostatku hořčíku klesá v krvi i hladina vápníku, který je pro pevné kosti absolutně nezbytný.

Kromě nedostatku hořčíku rozvoj osteoporózy urychluje také:

 • přirozené stárnutí,
 • nedostatek pohybových aktivit,
 • nedostatek jiných živin, typicky vitamínu D a K.

Pokud jste žena v menopauzálním věku (po 45. roku života), určitě je namístě nechat si hladinu hořčíku změřit a zajít i za osteologem. Pomůže vám. S pocitem, že máte kosti křehké a rychle se zlomí zajděte za specialistou kdykoliv. Zdravé kosti potřebují hořčík i vápník. Myslete na ně.

Astma a respirační onemocnění

Astmatici zvyknou trpět nedostatkem hořčíku. Ne každý, ale patří mezi ohroženou skupinu a hladina u nich bývá nižší, než u lidí bez astma.

Lékaři problém připisují tomu, že nedostatek hořčíku vyvolává nahromadění vápníku ve svalech zodpovědných za správné dýchání. Dýchací cesty se zužují, člověk dýchá těžce a po nějaké době je z něj astmatik.

Možná víte, že astmatici musí používat inhalátory a ty jsou naplněny právě síranem hořečnatým. Ztuhlé svaly uvolní a tak rozšíří dýchací cesty. V případě, že se astmatik dusí, lze mu látku podat i injekčně.

Zde zdůrazním, že “pouhé” doplňky stravy s hořčíkem u astmatiků nemusí být účinné. Pokud jste astmatik, vždy se řiďte striktně podle doporučení pulmonologa/pneumologa nebo alergologa. Astma se u některých lidí může spojovat právě s nedostatkem hořčíku. Bohužel zatím nelze potvrdit, zda běžné doplňky stravy s hořčíkem pomohou lépe zvládat projevy astma nebo astmatické záchvaty.

Nedostatek hořčíku – duševní příznaky: Změny duševního zdraví a chování

Deficit hořčíku dovede nehezky zamávat našim chováním. Není to pravidlem, ale lidé s dlouhodobým nedostatkem jsou velmi často apatičtí, působí bez nálady a bez emocí, cítí se duševně otupěle a prostě jim to “nepálí” tak, jak by potřebovali. Dlouhodobě nízký hořčík může vyvolat až deprese. Hořčíkové doplňky stravy mohou tlumit úzkosti u lidí s úzkostnou poruchou.

V této sféře je zapotřebí dalších a průkaznějších důkazů. Ty, které jsem dohledal, zatím pozitivní vliv hořčíku na duševní zdraví aspoň částečně potvrzují. 

Proč je vhodné užívat hořčík společně s vitamínem B6?

Hořčík a vitamín B6 jsou živiny se vzájemnou synergií. Jejich společné užívání pro vás má několik výhod:

 1. Synergický účinek: Hořčík a vitamín B6 si spolu v těle vzájemně pomáhají podpořit své vlastnosti. Vitamín B6 pomáhá přeměnit hořčík na jeho aktivní formu, kterou může tělo snáze využít. Synergický účinek zvyšuje efektivitu a vstřebatelnost hořčíku.
 2. Regulace nervového systému: Obě látky jsou důležité pro správnou funkci nervového systému. Vitamín B6 je nezbytný pro tvorbu neurotransmiterů, které přenášejí signály mezi nervovými buňkami. Hořčík je důležitý pro správné uvolňování neurotransmiterů. Společné užívání hořčíku a vitamínu B6 pomáhá udržet nervový systém v rovnováze.
 3. Zlepšení energetického metabolismu: Vitamín B6 je nezbytný pro metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Pomáhá přeměňovat stravu na energii. Hořčík pomáhá přeměnit živiny na energii. Společné užívání hořčíku a vitamínu B6 podpoří i efektivitu energetického metabolismu.
 4. Podpora zdravého spánku: Hořčík a vitamín B6 mohou mít kladný vliv na kvalitní spánek. Vitamín B6 je důležitý pro tvorbu spánkového hormonu melatoninu, který reguluje spánek a bdění. Hořčík podporuje uvolnění a relaxaci svalů, což přispívá ke klidnému spánku. Společné užívání hořčíku a vitamínu B6 pomůže zlepšit spánkové procesy.

Kombinace hořčíku a vitamínu B6 je vhodná pro ty, kteří chtějí podpořit zdraví nervového systému, energetický metabolismus a kvalitu spánku.

Přesně to jsou důvody, které nás donutily obohacovat Lipozomální hořčík vitamínem B6. Všechny tyto prospěšné účinky si můžete dopřát i vy, milí čtenáři 🙂 A jelikož doručujeme do 2 pracovních dnů, dopřejete si je již pozítří.

Klikněte na tlačítko níže a prohlédněte si detail produktu. Objednávku vám doručíme do 48 hodin. V případě jakékoliv nespokojenosti (kterou ale nepředpokládám 🙂 ) nám můžete produkt vrátit a my vám vrátíme celou sumu na váš bankovní účet. A přesně tak je to fér 🙂
Lipozomální hořčík s vitamínem B6 v tekuté formě

Co znamená, že hořčík patří mezi esenciální minerály?

Esenciální minerály jsou ty, bez kterých tělo nedovede a nemůže normálně fungovat, ale samo si je nevyrábí. Esenciální minerály musíme získat ze stravy nebo z doplňků stravy.

Pro optimální hladinu hořčíku v těle jezte dostatek ořechů, semen, zeleniny, obilovin, mléčných výrobků, masa (bohatý zdrojem jsou vnitřnosti) a ryb.

Zmínit musím i náš zdroj hořčíku Blendea Lipozomální hořčík + Vitamín B6 s 200 mg hořčíku a 20 mg vitamínu B6 v jedné denní dávce, a tedy dvou čajových lžičkách. To je polovina doporučené denní dávky hořčíku, takže dávku lze i zvýšit.

Co jsme zjistili o nedostatku hořčíku?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku, redaktor blogu Blendea

Hořčík je esenciální minerál a všichni jej potřebujeme, abychom byli zdraví a nic nás netrápilo.

Symptomy nedostatku mohou byt velmi nenápadné. Pokud ale hladina kriticky klesne, mohou se v rychlém čase zhoršit a zesílit. 

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky, a to tělesnou i duševní únavu, křeče, záškuby a tuhnutí svalů, nevolnosti a zácpy, problémy se soustředěním a změny nálad s převahou těch negativních, křehnutí kostí, bušení srdce a nepravidelný srdeční tep.

Sami doma se můžete orientovat pouze podle těchto příznaků. Nejsou však jednoznačným potvrzením, že vám hořčík skutečně schází.

Deficit může odborně potvrdit pouze lékař pomocí testů červených krvinek, vzorků tkání, ojediněle i pomocí testu moči. Krevní testy jsou totiž velmi nepřesné, jelikož se v těle 60 % hořčíku ukládá v kostech a 40 % v buňkách měkkých tkáních. Mimo buněk je to pouhé 1 %. Spolehlivý výsledek by tak poskytl odběr a rozbor těchto biologických materiálů. Z krve lze zjistit hořčík uložený přímo v červených krvinkách.

Aby vám hořčík nescházel, jezte vždy čerstvě, pestře a dostatečně.

Pokud chcete hořčík bezpečně doplňovat, určitě doporučuji náš nový výrobek Blendea Lipozomální hořčík + Vitamín B6 s citrátem hořečnatým.

Lipozomální hořčík s vitamínem B6 v tekuté formě

Máte dotaz k nedostatku hořčíku nebo máte s deficitem vlastní zkušenost? Určitě se nám ozvěte do komentáře pod článkem. Velmi rád zodpovím všechny vaše dotazy.

Těším se na vás u dalšího článku, takže nás určitě sledujte i na facebooku Blendea, aby vám neutekl, milí čtenáři 🙂

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

6 komentářů: “Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete”

 1. Dobrý den, moc děkuji za váš článek který je přehledný, vyčerpávající, s poskytnutím všech potřebných informací bez zbytečne „omáčky“. Je mě 76 let a příznaky které popisujete jsem na sobě poznala. Informací využiji ke zlepšení svého zdraví. Moc děkuji. Budu využívat vaše služby. Hezké svátky vánoční a hlavně zdraví v novém roce. Zdena Přívarova

  • Dobrý den, Zdeno.
   Mnohokrát děkuji za Vaši pochvalu. Do článků se vždy snažím zařadit pouze relevantní informace. Články nemají mít ryze prodejní charakter, i když do nich vždy umístím i vhodný produkt z naší nabídky.
   Věřím, že Vám moje články pomohou. Kdykoliv byste měla jakýkoliv dotaz, napište nám do komentáře nebo na mail info@blendea.cz .
   Přeji Vám krásný den a vždy pevné zdraví 🙂
   Lukáš Chládek, autor článku

 2. Národní identifikátor poskytovatele (NPI) používáme z několika důvodů:

  1. Jednoznačná identifikace poskytovatelů zdravotní péče: NPI poskytuje každému poskytovateli zdravotní péče ve Spojených státech jedinečný identifikátor. Usnadňuje poskytovatelům zdravotní péče, zdravotním plánům a dalším subjektům zapojeným do zdravotnických transakcí přesnou vzájemnou identifikaci a komunikaci.

  2. Zefektivnění transakcí ve zdravotnictví: Použití standardního identifikátoru, jako je NPI, pomáhá zjednodušit a zefektivnit transakce ve zdravotnictví. Zdravotní plány mohou například použít NPI k ověření identity poskytovatele a způsobilosti přijímat platby za poskytnuté služby.

  3. Zlepšit přesnost údajů o zdravotní péči: NPI pomáhá zlepšit přesnost údajů o zdravotní péči tím, že poskytuje standardní identifikátor, který lze konzistentně používat v různých transakcích ve zdravotnictví. To může snížit počet chyb a zlepšit kvalitu údajů o zdravotní péči.

  4. V souladu s federálními předpisy: Použití NPI je vyžadováno federálními zákony, včetně zákona o přenositelnosti a odpovědnosti zdravotního pojištění (HIPAA) a zákona o cenově dostupné péči (ACA). Poskytovatelé zdravotní péče a další subjekty zapojené do zdravotnických transakcí musí používat NPI, aby vyhověly těmto předpisům.

  • Dobrý den.
   Děkuji za obsáhlý komentář. Nicméně přiznávám, že netuším, k čemu přesně jste komentář napsal 🙂 Takže nás, prosím, poučte, jak s Vaší informací naložit. Pokud jste chtěl pouze sdílet onen podezřelý odkaz na neznámou stránku, pro jistotu jsem jej smazal, aby na něj nedejbože někdo neklikal.
   Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
   Lukáš Chládek

 3. Dobrý den pane Lukaši, moc vam děkuji za pěkný článek, velmi přehledný a srozumitelný i ja jsem v něm našla to své co jsem potřebovala vědět, jeste jednou jedno velké díky. Kdy je prosim nejlepší brát Hořčík a Selen? Ráno, večer, po jidle nebo na lačno, Děkuji. 😉

  • Dobrý den, Jano.
   Podle doporučení dietologů i výživových specialistů je vhodné hořčík užívat s jídlem nebo krátce po jídle.
   Nejde sice o lepší vstřebatelnost, protože ta je +/- stejná, ať už hořčík užijete kdykoliv. Citlivějším lidem však může užívání nalačno vyvolat nevolnost, zažívací potíže nebo až průjem. Některé lidi hořčík zároveň uklidňuje a uvolňuje až natolik, že se jim po něm může chtít spát, což se jistě nehodí během dne.
   Pokud tyto zmíněné účinky nepociťujete, můžete hořčík užívat kdykoliv je to pro Vás pohodlné.
   To samé platí pro selen, takže pokud užíváte 2 různé doplňky, můžete je užívat najednou a společně.
   Děkuji, že nás čtete tak pozorně 🙂
   Přeji krásný den a vždy pevné zdraví.
   Lukáš Chládek, autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 🥰

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek