• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví.

Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již potvrzené byly. Pod prokliky najdete odkazy na relevantní studie a odborné materiály, které všechna tvrzení potvrzují.

Podíváme se na doporučené dávkování a potřebné množství pískavice, které se projevilo jako účinné. Kromě očekávaných účinků zároveň upozorním na případné negativní vedlejší účinky a vysvětlím, pro koho pískavice není vhodná.

V krátkosti představím náš nový produkt Blendea Fenugreek extrakt 60 kapslí. Klikněte na odkaz a než dočtete článek, může být na cestě k vám, milí čtenáři :)

pískavice řecké seno

Co je Pískavice řecké seno?

Lístky a semínka Pískavice řeckého sena

Pískavice řecké seno (latinsky Trigonella foenum-graceum, anglicky fenugreek) je bylina tradičně používaná v ajurvédě, a tedy tradiční indické medicíně.

Rostlina měří zhruba 60 až 90 cm, má svěží zelené listy, drobné bílé květy a lusky s drobnými semínky. Ty nás budou díky zdravotním účinkům zajímat ze všeho nejvíce.

Pískavice má tisíciletou tradici v indické a čínské medicíně, kde se používala k léčbě kožních onemocnění. Tradice ale zkoumat nebudeme. Jak jsme si již zvykli, uvedu pouze to, co potvrzuje současný vědecký výzkum.

S pískavicí jste se již jistě setkali třeba v indických jídlech, jelikož se její sušená a rozemletá semena používají jako koření. Semena a prášek z nich mají příjemně nasládlou oříškovou chuť a uživatele potěší jejich významné nutriční hodnoty.

Právě díky zdravotním benefitům se s Pískavicí řeckým senem setkáte v mnoha doplňcích stravy. Používají se mletá semena a také extrakt, který účinkuje mnohem intenzivněji.

Pískavici najdete i v mýdlech a šamponech díky řadě vitamínů a minerálů, které vyživují pokožku i vlasy. Zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů. Dále hydratuje pleť a udržuje její mladistvý vzhled, zároveň působí protizánětlivě a díky antioxidačním vlastnostem chrání buňky pleti před poškozením a předčasným stárnutím.

Víte, že kapsle Blendea Fenugreek obsahují 400 mg extraktu z pískavice? Doporučené dávkování je jedna kapsle za den. V případě, že chcete účinky zesílit, podívejte se, jaká množství užívali účastníci jednotlivých studií, na které odkazuji.

Výživové hodnoty semen Pískavice řeckého sena

Nezpracovaná semena nebo prášek ze semen pískavice seženete v prodejnách zdravé výživy. Aktuálně je trendem vyrábět z prášku doplňky. V nich najdete převážně extrakt. Odborníci vyzdvihují hlavně účinky extraktu, takže pokud chcete z pískavice vytěžit maximální benefity, doporučuji vám užívat rovněž extrakt, který pro vás pod značkou Blendea nadšeně vyrábíme.

 • Extrakt z Pískavice řeckého sena obsahuje mnohem koncentrovanější množství účinných látek.
 • Extrakt se lépe a efektivněji dávkuje a nepotřebujete jej užít takové množství, jako u samotných semen.
 • Extrakt organismus rychleji vstřebá, díky čemu začne rychleji působit.
 • Semena obsahují hodně vlákniny, což je sice dobrá zpráva, ale pokud byste jich snědli moc, mohly by způsobit zácpu.
 • Extrakt lze posléze zpracovat různými způsoby, takže doplňky z pískavice seženete ve formě kapslí (jako ty naše), tablet, tekutiny nebo prášku. Můžete si ale vybrat formu, která je pro vás nejvhodnější na užívání.
Vláknina:3 g
Bílkoviny:3 g
Sacharidy:6 g
Tuk:1 g
Saponíny: až 60 %
Železo:21 % denní doporučené dávky
Mangan:6 % DDD
Hořčík:5 % DDD
Tabulka výživových hodnot 1 polévkové lžíce (cca 10 g) nezpracovaných semen Pískavice řeckého sena

Semena Pískavice řeckého sena mají zdravý nutriční profil. Obsahují významné množství prospěšné vlákniny a minerálů jako hořčík, mangan a železo.

Hlavní aktivní složkou jsou saponíny. Mají antioxidační účinky (chrání buňky před poškozením), protizánětlivé účinky (tlumí záněty v těle), podporují imunitu (stimulují produkci protilátek a aktivují imunitní buňky), stimulují endokrinní systém a produkci hormonů (testosteron, estrogen a prolaktin důležitý pro laktaci) a podporují trávení (pomáhají pálit tuky, usnadňují trávení a zlepšují vstřebávání živin).

Upozorňuji, že extrakt z pískavice může být o vlákninu a některé ostatní prospěšné látky ochuzen způsobem výroby. Kapsle Blendea Fenugreek obsahují 400 mg extraktu v jedné dávce a z nich je 200 mg saponínů.

Zdravotní účinky a další benefity Pískavice řeckého sena

Jak jsem psal, Pískavice řecké seno a výrobky z ní jsou vhodné pro ženy i muže. Posuďte sami 🙂

Pískavice a podpora laktace, a tedy tvorby mateřského mléka a kojení

Některé ženy mají problém s laktací. To je ovšem problém, protože právě mateřské mléko je nejlepším možným zdrojem výživy pro novorozence. Lékaři při nedostatečné laktaci předepisují léky, nejčastěji ty na báze hormonů. Odborníci ale uznávají, že pískavice může být bezpečnou a velice přirozenou alternativou (pozor, pískavice nemá léčivé účinky a pokud vám lékař předepsal léky, pískavici nevnímejte jako jejich náhradu).

Upozorňuji, že ve studiích ženy pily čaj, avšak odborníci připouštějí, že extrakt z pískavice v doplňcích bude mít na podporu laktace velmi podobný, ne-li totožný účinek. Pokud jste muž, určitě se pískavice nebojte. Nám se mateřské mléko tvořit nezačne 🙂

Pískavice a zvýšení hladiny testosteronu

Pískavici najdete ve valné většině doplňků stravy pro podporu produkce testosteronu, rovněž v těch pro podporu erekce a sexuálního libida.

Pískavice a regulace krevního cukru nejen u diabetiků

Pro diabetiky má pískavice velmi přínosné vlastnosti. I zde zmiňuji, že pískavice se nesmí stát náhradou vašich léků a vždy se pro jistotu poraďte i se svým diabetologem, který vám je předepisuje.

Pro diabetiky je zajímavý i vysoký obsah vlákniny, protože vláknina z pískavice (i jiných zdrojů) je prospěšná pro podporu kontroly a regulace hladiny krevního cukru. To je ovšem vhodné i pro zdravé lidi bez cukrovky.

Může vás zajímat: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky)

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

Další potvrzené účinky Pískavice řeckého sena

Uvedu ještě několik zdravotních přínosů pískavice. Důkazy jsou zatím pouze předběžné, protože studie pořád pokračují a ne všechny byly ukončeny s jasnými výsledky.

Předběžný vědecký výzkum ale naznačuje, že Pískavice řecké seno:

Sice je pořád zapotřebí více výzkumu, předběžné výsledky ale vykreslují pískavici jako cennou rostlinu s mnoha zdravotními výhodami. Pokud je na sobě chcete „otestovat“, do 2 dnů vám doručíme kapsle Blendea Fenugreek. Stačí kliknout a objednat 🙂

Užívání a dávkování Pískavice řeckého sena

Doporučená denní dávka pískavice neexistuje. Jelikož je přísadou mnoha různých doplňků stravy s rozličným složením, dávka vždy záleží na konkrétním výrobku. Vhodná dávka se zároveň mění podle toho, jakých výsledků chcete pomocí pískavice dosáhnout.

Doplňky s pískavicí je vhodné užívat po jídle. Pokud vám jde o snížení hladiny cukru v krvi, pískavici užívejte s jídlem, které má za ten den nejvyšší obsah sacharidů.

 • Ve studiích podpory laktace užívaly matky 1 až 6 gramů prášku ze semen pískavice, přičemž za minimální účinnou dávku vědci stanovili 3,5 g. Menší množství je pravděpodobně neúčinné. 5 gramů prášku rovná se zhruba 100 mg extraktu z pískavice. Jedna kapsle Blendea Fenugreek extrakt obsahuje 400 mg extraktu, co zodpovídá 20 gramům prášku ze semen pískavice.
 • V odborných studiích zvýšení testosteronu, na které odkazuji, užívali muži mezi 250 až 600 mg extraktu z pískavice denně. I to je důvod, proč naše kapsle obsahují 400 mg extraktu. Jde o vědecky potvrzený a odsouhlasený účinek.
 • Ve studiích snižování hladiny krevního cukru a cholesterolu byly nejúčinnější dávky mezi 5 až 25 g prášku, což je v přepočtu 100 až 500 mg extraktu, a tedy opět 1 kapsle Blendea denně. Račte si objednat, pozítří je u vás 🙂

Pískavice řecké seno a negativní vedlejší účinky

Obecně se pískavice považuje za bezpečnou. Jelikož se ale lidé dovedou doplňky velmi lehce „předávkovat“, ojediněle byly hlášeny vedlejší účinky jako průjem, zácpa a mírné poruchy trávení (nejčastěji kvůli vyššímu množství vlákniny u nezpracovaných semen).

Hlášena byla i snížená chuť k jídlu, co může představovat problém pro lidi, kteří mají nějakou poruchu příjmu potravy nebo se snaží přibrat na váze.

Na internetu jsem dohledal i stížnost, že někteří lidé si po konkurenčním výrobku z pískavice všimli zvláštního, lehce nasládlého tělesného pachu. Není to ale vědecky potvrzeno a ani u nás v kanceláři nikdo sladce nesmrdí 😀 Změn tělesného pachu bych se tedy nebál.

Opatrní by měli být diabetici, kteří užívají léky na cukrovku nebo jiné doplňky, které hladinu cukru v krvi již snižují. I zde se opět poraďte s diabetologem.

Pískavice řecké seno tedy může způsobit určité mírné vedlejší účinky, ale při správném dávkování se jeví jako bezpečná.

Pokud by vám naše kapsle Fenugreek způsobily jakékoliv komplikace, kdykoliv nám je můžete vrátit a my vám vyplatíme plnou částku na bankovní účet. Nepředpokládám, že by k tomu došlo, ale pokud náhodou ano, nepřijdete ani o korunu a tak je to fér, milí zákazníci 🙂

Pískavce řecké seno a nejčastěji kladené otázky

Je bezpečné užívat Pískavici řecké seno každý den?

Konkrétní doporučená denní dávka neexistuje a odborníci žádnou nestanovili. Ve studiích, na které odkazuji, účastníci užívali 1 až 25 gramů semen pískavice každý den, případně do 600 mg extraktu. Toto množství se projevilo jako účinné a bezpečné.

Diabetiky upozorňuji, že pískavice snižuje hladinu krevního cukru a draslíku. Pokud užíváte léky, na bezpečnost pískavice se informujte u svého diabetologa.

Za jak dlouho pískavice zaúčinkuje?

Co se týče podpory laktace, ženy hlásily citelné účinky již po 72 hodinách. Užívaly dávku 3500 mg pískavice v doplňku. Některé ženy hlásily, že dávky nižší než 3500 mg za den na ně v rámci podpory kojení neměly žádný účinek.

Má Pískavice řecké seno vliv na menstruační cyklus?

Ve studii se osvědčilo 1000 mg extraktu ze semen pískavice. Zúčastněným ženám pozitivně reguloval délku menstruačního cyklu a dobu mezi menstruacemi. Zároveň snížil velikost ovariálních cyst.

Za jak dlouho navodí pískavice hormonální rovnováhu?

Zvyšuje pískavice hladinu testosteronu?

Pískavice zvyšuje hladinu testosteronu a to u mužů i u žen. Ve 12týdenní studii na 50 mužích, kteří užívali denně doplněk s 500 mg pískavice, se povedlo zvýšit testosteron až u 90 % účastníků o průměrně 46 %. Účastníci zároveň hlásili podporu libida, vyšší objem ejakulátu a zlepšení nálady. Vyšší testosteron posilňuje sexuální libido.

Pískavice zároveň zvyšuje hladinu estradiolu, díky čemu u žen podporuje erotické vzrušení a zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy. To jsou přesně důvody, proč pískavici najdete v tolika doplňcích pro podporu libida, sexuální výkonnosti a u mužů pro podporu erekce a hladiny vlastního testosteronu.

Pomáhá pískavice proti erektilní dysfunkci u mužů?

Pískavice má protizánětlivé účinky a podporuje libido. Nelze ji vnímat jako lék na erektilní dysfunkci, každopádně má smysl užívat ji i pokud dysfunkcí trpíte. Pískavici najdete standardně jako součást mnoha účinných doplňků stravy pro podporu erekce.

Podporuje Pískavice řecké seno růst vlasů?

Podle studií pískavice snižuje vypadávání vlasů při dávce 300 mg extraktu denně po dobu cca 6 měsíců. Zároveň podporuje růst nových vlasů. Již 3 měsíce užívání podpoří pevnost a lesk vlasů.

Pomůže mi pískavice s hubnutím?

Ano. Pískavice pomáhá zrychlit metabolismus, a tedy rychlejší pálení uloženého tuku. Zároveň navozuje pocity sytosti, takže člověk nepotřebuje sníst tolik jídla a tím snižuje kalorický příjem.

Pomáhá pískavice s růstem svalů?

Ano, pískavice zvětšuje svalovou hmotu, zlepšuje svalovou sílu a vytrvalost, zároveň urychluje regeneraci svalstva po cvičení. Díky tomu, že pískavice redukuje tělesný tuk, jsou svaly lépe vyrýsované a viditelnější.

Může pískavice zlepšit stav pleti?

Pískavice pomáhá udržet pokožku pevnou a napnutou. Zároveň podporuje jednotný barevný tón a redukuje problémy jako matnost pleti, tmavé skvrny i tmavé kruhy pod očima. Pomáhá rychleji odstraňovat odumřelé kožní buňky, díky čemu pleť zesvětluje.

Má Pískavice řecké seno nějaké negativní vedlejší účinky?

Pískavice v běžných množstvích, a tedy jako potravina nebo doplněk stravy do cca 5 g sušené rostliny je považovaná za bezpečnou. Nejistá je bezpečnost ve vyšších dávkách, takže nikdy nepřekračujte doporučené dávkování svého doplňku. Pískavice není vhodná pro děti a z principu také pro těhotné ženy. Pro kojící ženy je naopak vhodná díky podpoře laktace. Mezi možné vedlejší účinky patří žaludeční nevolnost a průjem, případně bolest hlavy a závratě, samozřejmě také alergická reakce.

Co jsme zjistili o Pískavici řeckém senu?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea, autor článku (naše kapsle s pískavicí neužívám, protože nemám ani vysoký cukr ani cholesterol)
 • Pískavice ženám pomáhá podpořit laktaci, mužům produkci testosteronu, všem zvyšuje erotické libido a sexuální výkonnost, snižuje krevní cukr a cholesterol a má minimální negativní vedlejší účinky.
 • V podobě extraktu se jako účinná projevila dávka 250 až 600 mg. Jedna kapsle Blendea Fenugreek obsahuje 400 mg extraktu.
 • V podobě suchého prášku ze semen se jako účinná projevila dávka 5 až 25 g, což je v přepočtu 100 až 500 mg extraktu.
 • Pískavice je pozoruhodná a velmi cenná rostlinka. Přesně takové ve firmě Blendea milujeme a zpracováváme do vysoce kvalitních doplňků stravy. Všechny je najdete zde.

Pokud máte máte jakýkoliv další dotaz na pískavici, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00. Určitě nás sledujte i na facebooku, kde najdete vždy nejnovější čtení, a hlavně vám neunikne žádná sleva ani akce.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek