• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví.

Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již potvrzené byly. Pod prokliky najdete odkazy na relevantní studie a odborné materiály, které všechna tvrzení potvrzují.

Podíváme se na doporučené dávkování a potřebné množství pískavice, které se projevilo jako účinné. Kromě očekávaných účinků zároveň upozorním na případné negativní vedlejší účinky a vysvětlím, pro koho pískavice není vhodná.

V krátkosti představím náš nový produkt Blendea Fenugreek extrakt 60 kapslí. Klikněte na odkaz a než dočtete článek, může být na cestě k vám, milí čtenáři :)

pískavice řecké seno

Co je Pískavice řecké seno?

Lístky a semínka Pískavice řeckého sena

Pískavice řecké seno (latinsky Trigonella foenum-graceum, anglicky fenugreek) je bylina tradičně používaná v ajurvédě, a tedy tradiční indické medicíně.

Rostlina měří zhruba 60 až 90 cm, má svěží zelené listy, drobné bílé květy a lusky s drobnými semínky. Ty nás budou díky zdravotním účinkům zajímat ze všeho nejvíce.

Pískavice má tisíciletou tradici v indické a čínské medicíně, kde se používala k léčbě kožních onemocnění. Tradice ale zkoumat nebudeme. Jak jsme si již zvykli, uvedu pouze to, co potvrzuje současný vědecký výzkum.

S pískavicí jste se již jistě setkali třeba v indických jídlech, jelikož se její sušená a rozemletá semena používají jako koření. Semena a prášek z nich mají příjemně nasládlou oříškovou chuť a uživatele potěší jejich významné nutriční hodnoty.

Právě díky zdravotním benefitům se s Pískavicí řeckým senem setkáte v mnoha doplňcích stravy. Používají se mletá semena a také extrakt, který účinkuje mnohem intenzivněji.

Pískavici najdete i v mýdlech a šamponech díky řadě vitamínů a minerálů, které vyživují pokožku i vlasy. Zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů. Dále hydratuje pleť a udržuje její mladistvý vzhled, zároveň působí protizánětlivě a díky antioxidačním vlastnostem chrání buňky pleti před poškozením a předčasným stárnutím.

Víte, že kapsle Blendea Fenugreek obsahují 400 mg extraktu z pískavice? Doporučené dávkování je jedna kapsle za den. V případě, že chcete účinky zesílit, podívejte se, jaká množství užívali účastníci jednotlivých studií, na které odkazuji.

Výživové hodnoty semen Pískavice řeckého sena

Nezpracovaná semena nebo prášek ze semen pískavice seženete v prodejnách zdravé výživy. Aktuálně je trendem vyrábět z prášku doplňky. V nich najdete převážně extrakt. Odborníci vyzdvihují hlavně účinky extraktu, takže pokud chcete z pískavice vytěžit maximální benefity, doporučuji vám užívat rovněž extrakt, který pro vás pod značkou Blendea nadšeně vyrábíme.

 • Extrakt z Pískavice řeckého sena obsahuje mnohem koncentrovanější množství účinných látek.
 • Extrakt se lépe a efektivněji dávkuje a nepotřebujete jej užít takové množství, jako u samotných semen.
 • Extrakt organismus rychleji vstřebá, díky čemu začne rychleji působit.
 • Semena obsahují hodně vlákniny, což je sice dobrá zpráva, ale pokud byste jich snědli moc, mohly by způsobit zácpu.
 • Extrakt lze posléze zpracovat různými způsoby, takže doplňky z pískavice seženete ve formě kapslí (jako ty naše), tablet, tekutiny nebo prášku. Můžete si ale vybrat formu, která je pro vás nejvhodnější na užívání.
Vláknina:3 g
Bílkoviny:3 g
Sacharidy:6 g
Tuk:1 g
Saponíny: až 60 %
Železo:21 % denní doporučené dávky
Mangan:6 % DDD
Hořčík:5 % DDD
Tabulka výživových hodnot 1 polévkové lžíce (cca 10 g) nezpracovaných semen Pískavice řeckého sena

Semena Pískavice řeckého sena mají zdravý nutriční profil. Obsahují významné množství prospěšné vlákniny a minerálů jako hořčík, mangan a železo.

Hlavní aktivní složkou jsou saponíny. Mají antioxidační účinky (chrání buňky před poškozením), protizánětlivé účinky (tlumí záněty v těle), podporují imunitu (stimulují produkci protilátek a aktivují imunitní buňky), stimulují endokrinní systém a produkci hormonů (testosteron, estrogen a prolaktin důležitý pro laktaci) a podporují trávení (pomáhají pálit tuky, usnadňují trávení a zlepšují vstřebávání živin).

Upozorňuji, že extrakt z pískavice může být o vlákninu a některé ostatní prospěšné látky ochuzen způsobem výroby. Kapsle Blendea Fenugreek obsahují 400 mg extraktu v jedné dávce a z nich je 200 mg saponínů.

Zdravotní účinky a další benefity Pískavice řeckého sena

Jak jsem psal, Pískavice řecké seno a výrobky z ní jsou vhodné pro ženy i muže. Posuďte sami 🙂

Pískavice a podpora laktace, a tedy tvorby mateřského mléka a kojení

Některé ženy mají problém s laktací. To je ovšem problém, protože právě mateřské mléko je nejlepším možným zdrojem výživy pro novorozence. Lékaři při nedostatečné laktaci předepisují léky, nejčastěji ty na báze hormonů. Odborníci ale uznávají, že pískavice může být bezpečnou a velice přirozenou alternativou (pozor, pískavice nemá léčivé účinky a pokud vám lékař předepsal léky, pískavici nevnímejte jako jejich náhradu).

Upozorňuji, že ve studiích ženy pily čaj, avšak odborníci připouštějí, že extrakt z pískavice v doplňcích bude mít na podporu laktace velmi podobný, ne-li totožný účinek. Pokud jste muž, určitě se pískavice nebojte. Nám se mateřské mléko tvořit nezačne 🙂

Pískavice a zvýšení hladiny testosteronu

Pískavici najdete ve valné většině doplňků stravy pro podporu produkce testosteronu, rovněž v těch pro podporu erekce a sexuálního libida.

Pískavice a regulace krevního cukru nejen u diabetiků

Pro diabetiky má pískavice velmi přínosné vlastnosti. I zde zmiňuji, že pískavice se nesmí stát náhradou vašich léků a vždy se pro jistotu poraďte i se svým diabetologem, který vám je předepisuje.

Pro diabetiky je zajímavý i vysoký obsah vlákniny, protože vláknina z pískavice (i jiných zdrojů) je prospěšná pro podporu kontroly a regulace hladiny krevního cukru. To je ovšem vhodné i pro zdravé lidi bez cukrovky.

Může vás zajímat: Jak snížit cukr v krvi co nejrychleji i bez inzulinu? (14 tipů pro zdravé lidi a diabetiky)

jak snížit cukr v krvi co nejrychleji?

Další potvrzené účinky Pískavice řeckého sena

Uvedu ještě několik zdravotních přínosů pískavice. Důkazy jsou zatím pouze předběžné, protože studie pořád pokračují a ne všechny byly ukončeny s jasnými výsledky.

Předběžný vědecký výzkum ale naznačuje, že Pískavice řecké seno:

Sice je pořád zapotřebí více výzkumu, předběžné výsledky ale vykreslují pískavici jako cennou rostlinu s mnoha zdravotními výhodami. Pokud je na sobě chcete „otestovat“, do 2 dnů vám doručíme kapsle Blendea Fenugreek. Stačí kliknout a objednat 🙂

Užívání a dávkování Pískavice řeckého sena

Doporučená denní dávka pískavice neexistuje. Jelikož je přísadou mnoha různých doplňků stravy s rozličným složením, dávka vždy záleží na konkrétním výrobku. Vhodná dávka se zároveň mění podle toho, jakých výsledků chcete pomocí pískavice dosáhnout.

Doplňky s pískavicí je vhodné užívat po jídle. Pokud vám jde o snížení hladiny cukru v krvi, pískavici užívejte s jídlem, které má za ten den nejvyšší obsah sacharidů.

 • Ve studiích podpory laktace užívaly matky 1 až 6 gramů prášku ze semen pískavice, přičemž za minimální účinnou dávku vědci stanovili 3,5 g. Menší množství je pravděpodobně neúčinné. 5 gramů prášku rovná se zhruba 100 mg extraktu z pískavice. Jedna kapsle Blendea Fenugreek extrakt obsahuje 400 mg extraktu, co zodpovídá 20 gramům prášku ze semen pískavice.
 • V odborných studiích zvýšení testosteronu, na které odkazuji, užívali muži mezi 250 až 600 mg extraktu z pískavice denně. I to je důvod, proč naše kapsle obsahují 400 mg extraktu. Jde o vědecky potvrzený a odsouhlasený účinek.
 • Ve studiích snižování hladiny krevního cukru a cholesterolu byly nejúčinnější dávky mezi 5 až 25 g prášku, což je v přepočtu 100 až 500 mg extraktu, a tedy opět 1 kapsle Blendea denně. Račte si objednat, pozítří je u vás 🙂
Pískavice Fenugreek kapsle od značky Blendea
Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobné info na produktové stránce. Balíček vám doručíme již do 48 hodin. Děkuji za případnou objednávku 🙂

Pískavice řecké seno a negativní vedlejší účinky

Obecně se pískavice považuje za bezpečnou. Jelikož se ale lidé dovedou doplňky velmi lehce „předávkovat“, ojediněle byly hlášeny vedlejší účinky jako průjem, zácpa a mírné poruchy trávení (nejčastěji kvůli vyššímu množství vlákniny u nezpracovaných semen).

Hlášena byla i snížená chuť k jídlu, co může představovat problém pro lidi, kteří mají nějakou poruchu příjmu potravy nebo se snaží přibrat na váze.

Na internetu jsem dohledal i stížnost, že někteří lidé si po konkurenčním výrobku z pískavice všimli zvláštního, lehce nasládlého tělesného pachu. Není to ale vědecky potvrzeno a ani u nás v kanceláři nikdo sladce nesmrdí 😀 Změn tělesného pachu bych se tedy nebál.

Opatrní by měli být diabetici, kteří užívají léky na cukrovku nebo jiné doplňky, které hladinu cukru v krvi již snižují. I zde se opět poraďte s diabetologem.

Pískavice řecké seno tedy může způsobit určité mírné vedlejší účinky, ale při správném dávkování se jeví jako bezpečná.

Pokud by vám naše kapsle Fenugreek způsobily jakékoliv komplikace, kdykoliv nám je můžete vrátit a my vám vyplatíme plnou částku na bankovní účet. Nepředpokládám, že by k tomu došlo, ale pokud náhodou ano, nepřijdete ani o korunu a tak je to fér, milí zákazníci 🙂

Pískavce řecké seno a nejčastěji kladené otázky

Je bezpečné užívat Pískavici řecké seno každý den?

Konkrétní doporučená denní dávka neexistuje a odborníci žádnou nestanovili. Ve studiích, na které odkazuji, účastníci užívali 1 až 25 gramů semen pískavice každý den, případně do 600 mg extraktu. Toto množství se projevilo jako účinné a bezpečné.

Diabetiky upozorňuji, že pískavice snižuje hladinu krevního cukru a draslíku. Pokud užíváte léky, na bezpečnost pískavice se informujte u svého diabetologa.

Za jak dlouho pískavice zaúčinkuje?

Co se týče podpory laktace, ženy hlásily citelné účinky již po 72 hodinách. Užívaly dávku 3500 mg pískavice v doplňku. Některé ženy hlásily, že dávky nižší než 3500 mg za den na ně v rámci podpory kojení neměly žádný účinek.

Má Pískavice řecké seno vliv na menstruační cyklus?

Ve studii se osvědčilo 1000 mg extraktu ze semen pískavice. Zúčastněným ženám pozitivně reguloval délku menstruačního cyklu a dobu mezi menstruacemi. Zároveň snížil velikost ovariálních cyst.

Za jak dlouho navodí pískavice hormonální rovnováhu?

Zvyšuje pískavice hladinu testosteronu?

Pískavice zvyšuje hladinu testosteronu a to u mužů i u žen. Ve 12týdenní studii na 50 mužích, kteří užívali denně doplněk s 500 mg pískavice, se povedlo zvýšit testosteron až u 90 % účastníků o průměrně 46 %. Účastníci zároveň hlásili podporu libida, vyšší objem ejakulátu a zlepšení nálady. Vyšší testosteron posilňuje sexuální libido.

Pískavice zároveň zvyšuje hladinu estradiolu, díky čemu u žen podporuje erotické vzrušení a zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy. To jsou přesně důvody, proč pískavici najdete v tolika doplňcích pro podporu libida, sexuální výkonnosti a u mužů pro podporu erekce a hladiny vlastního testosteronu.

Pomáhá pískavice proti erektilní dysfunkci u mužů?

Pískavice má protizánětlivé účinky a podporuje libido. Nelze ji vnímat jako lék na erektilní dysfunkci, každopádně má smysl užívat ji i pokud dysfunkcí trpíte. Pískavici najdete standardně jako součást mnoha účinných doplňků stravy pro podporu erekce.

Podporuje Pískavice řecké seno růst vlasů?

Podle studií pískavice snižuje vypadávání vlasů při dávce 300 mg extraktu denně po dobu cca 6 měsíců. Zároveň podporuje růst nových vlasů. Již 3 měsíce užívání podpoří pevnost a lesk vlasů.

Pomůže mi pískavice s hubnutím?

Ano. Pískavice pomáhá zrychlit metabolismus, a tedy rychlejší pálení uloženého tuku. Zároveň navozuje pocity sytosti, takže člověk nepotřebuje sníst tolik jídla a tím snižuje kalorický příjem.

Pomáhá pískavice s růstem svalů?

Ano, pískavice zvětšuje svalovou hmotu, zlepšuje svalovou sílu a vytrvalost, zároveň urychluje regeneraci svalstva po cvičení. Díky tomu, že pískavice redukuje tělesný tuk, jsou svaly lépe vyrýsované a viditelnější.

Může pískavice zlepšit stav pleti?

Pískavice pomáhá udržet pokožku pevnou a napnutou. Zároveň podporuje jednotný barevný tón a redukuje problémy jako matnost pleti, tmavé skvrny i tmavé kruhy pod očima. Pomáhá rychleji odstraňovat odumřelé kožní buňky, díky čemu pleť zesvětluje.

Má Pískavice řecké seno nějaké negativní vedlejší účinky?

Pískavice v běžných množstvích, a tedy jako potravina nebo doplněk stravy do cca 5 g sušené rostliny je považovaná za bezpečnou. Nejistá je bezpečnost ve vyšších dávkách, takže nikdy nepřekračujte doporučené dávkování svého doplňku. Pískavice není vhodná pro děti a z principu také pro těhotné ženy. Pro kojící ženy je naopak vhodná díky podpoře laktace. Mezi možné vedlejší účinky patří žaludeční nevolnost a průjem, případně bolest hlavy a závratě, samozřejmě také alergická reakce.

Co jsme zjistili o Pískavici řeckém senu?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, redaktor blogu Blendea, autor článku (naše kapsle s pískavicí neužívám, protože nemám ani vysoký cukr ani cholesterol)
 • Pískavice ženám pomáhá podpořit laktaci, mužům produkci testosteronu, všem zvyšuje erotické libido a sexuální výkonnost, snižuje krevní cukr a cholesterol a má minimální negativní vedlejší účinky.
 • V podobě extraktu se jako účinná projevila dávka 250 až 600 mg. Jedna kapsle Blendea Fenugreek obsahuje 400 mg extraktu.
 • V podobě suchého prášku ze semen se jako účinná projevila dávka 5 až 25 g, což je v přepočtu 100 až 500 mg extraktu.
 • Pískavice je pozoruhodná a velmi cenná rostlinka. Přesně takové ve firmě Blendea milujeme a zpracováváme do vysoce kvalitních doplňků stravy. Všechny je najdete zde.

Pokud máte máte jakýkoliv další dotaz na pískavici, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00. Určitě nás sledujte i na facebooku, kde najdete vždy nejnovější čtení, a hlavně vám neunikne žádná sleva ani akce.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví vážení čtenáři 🙂

Lukáš Chládek
Pískavice Fenugreek kapsle od značky Blendea
Klikněte na tlačítko a podívejte se na podrobné info na produktové stránce. Balíček vám doručíme již do 48 hodin. Děkuji za případnou objednávku 🙂
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.