5 tipů pro zdravé, pohodové a skvělé léto

Léto je časem zážitků a radosti. Je to čas života, volna a pohody. Letní dny a noci nabízejí pestré vyžití, každý si může vybrat to, co mu vyhovuje. Samozřejmě má tento sluncem naplněný čas i svá úskalí. Hrozí například spálením pokožky, dehydratací, úpalem či úžehem, ale znamená také zvýšené riziko zažívacích potíží nebo kožních plísní a mykóz. Letní pohodu mohou tyto potíže snadno narušit. Na druhé straně jim lze relativně snadno předcházet. Stačí se držet doporučení, která pro letní dny dávají odborníci. Stačí tělu dopřát to, co v létě skutečně potřebuje. Stačí znát pár tipů pro pohodové léto. Tady je 5 z nich.

Léto je časem zážitků a radosti. Je to čas života, volna a pohody. Letní dny a noci nabízejí pestré vyžití, každý si může vybrat to, co mu vyhovuje. Samozřejmě má tento sluncem naplněný čas i svá úskalí.

Hrozí například spálením pokožky, dehydratací, úpalem či úžehem, ale znamená také zvýšené riziko zažívacích potíží nebo kožních plísní a mykóz. Letní pohodu mohou tyto potíže snadno narušit.

Na druhé straně jim lze relativně snadno předcházet. Stačí se držet doporučení, která pro letní dny dávají odborníci. Stačí tělu dopřát to, co v létě skutečně potřebuje. Stačí znát pár tipů pro pohodové léto. Tady je 5 z nich.

Jak zabezpečit, aby bylo léto skutečně pohodové?

 1. Čerstvá čistá voda

Voda je synonymem života. Horké počasí a sluneční paprsky vedou k tomu, že lidský organismus vodu ztrácí. Voda se přitom v těle podílí na celé řadě životně nutných funkcí a pochodů, mj. zajišťuje látkovou výměnu, vylučování škodlivin nebo termoregulaci.

Voda je pro lidské tělo nenahraditelná, přestože není zdrojem živin ani energie. Příjem tekutin je pro fungování lidského těla nezbytný vždy, v létě však více než kdy jindy. Nedostatečný pitný režim vede k dehydrataci organismu, poklesu výkonnosti, únavě, bolestem hlavy a nevolnostem. Může být příčinou kolapsu, negativně se podílí na úpalu či úžehu. Dlouhodobá dehydratace vede k vážným zdravotním potížím, může být například příčinou zácpy, ale také selhání ledvin.

MUDr. Josef Jakovský k tomu dodává: „Dle Světové zdravotnické organizace je špatný pitný režim původcem celých 6 % nemocí lidstva. Souvisí jednak s nedostatečným příjmem tekutin, jednak s příjmem tekutin špatné kvality.“

Pokud si tedy chcete opravdu zajistit pohodové léto, dodržujte pitný režim. Pijte, pijte nejlépe čistou vodu, pijte v průběhu celého dne. Nečekejte, až se dostaví pocity žízně, ty již totiž značí počínající dehydrataci organismu.

čistá pitná voda

Úplně nejlepší nápoj pro člověka je čistá voda, samozřejmě za předpokladu, že doprovází čerstvou a kvalitní stravu 

2. Minerální látky

Jen čistá voda nemusí v létě stačit. Jak uvedl Dr. Rastislav Maďar pro Český rozhlas: „V létě se člověk více potí. A pokud se člověk potí, ztrácí soli. Ty je třeba nahradit.“ 

Lékař mj. doporučuje třeba obohatit vodu o čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu. Ta dodá vodě nejenom chuť, ale také potřebné minerály a vitamíny./2/

Ovoce představuje skvělý způsob, jak se v létě nenásilně osvěžit. S ovocem současně doplníte vodu, která má v ovoci velký podíl. K tomu vám prospějí i obsažené vitamíny a minerály. Obdobně je to i se zeleninou. Zelenina oproti ovoci neobsahuje tolik jednoduchých cukrů. Cenné minerály můžete získat také z nejrůznějších smoothies nebo nápoje ze zelených potravin, a získáte mnohem víc než jenom vodu či minerály….

Na druhé straně není v létě zcela žádoucí pít ve velkém minerální vody. Jsou léčivé, a proto je třeba s nimi zacházet obezřetně. Rozhodně by neměly být jedinou složkou pitného režimu.

Také se vyplatí ohlídat složení minerální vody. Například pokud se potíme v důsledku extrémních letních teplot nebo vysoké sportovní zátěže, ztrácíme zejména sodík. Ten je třeba nahradit, třeba minerálkou s vysokým obsahem sodíku. Pokud ztrácíme minerály v důsledku průjmu, jde zejména o hořčík, který je třeba doplnit zvenčí. Pak se hodí minerálka s obsahem hořčíku.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobný článek o významu minerálů pro lidské tělo. 

3. Přírodní antioxidanty

Některé minerály, například zinek, selen, mangan nebo měď, také vitamíny C a E, karotenoidy, flavonoidy nebo fenoly fungují v lidském organismu jako antioxidanty.

Jejich největší přínos je v tom, že mají schopnost eliminovat destruktivní působení volných radikálů. Ty vznikají v důsledku nezdravého životního stylu, nevhodné stravy, užívání léků, ale také prostřednictvím znečištěného ovzduší nebo vody. Volné radikály ohrožují i kůži, největší lidský orgán. Objevují se také v důsledku nadměrného slunění.

Antioxidanty fungují jako ochrana pokožky a celého organismu proti volným radikálům. Některé antioxidanty (vitamín E) navíc posilují odolnost pokožky a také podporují opálení.

Nejlepším způsobem, jak organismu dodat antioxidanty, je zdravá strava. Významným zdrojem antioxidantů je ovoce a zelenina, také bylinky nebo třeba zelený čaj.

Blendea SUPERBEAUTY složení

TIP: Vyzkoušejte rostlinnou směs Blendea SUPERBEAUTY jako zdroj antioxidantů, vitamínů a minerálů pro krásnou pleť, vlasy a nehty

4. Zelený chlorofyl

Chlorofyl představuje velmi silný antioxidant, už jenom proto přijde v létě vhod. V rostlinných pletivech se chlorofyl stará o přeměnu slunečního záření v prospěšnou energii. V lidském těle se stará o to, aby sluneční záření působilo jen prospěšně.

Chlorofyl podporuje okysličení tkání, chrání buňky a zvyšuje jejich odolnost. Působí protizánětlivě, podporuje regeneraci a pomáhá také zdravému trávení. Má hojivé vlastnosti.

Jedním z nejbohatších přírodních zdrojů chlorofylu vůbec je zelená řasa chlorella. Nabízí 3 – 5% obsah chlorofylu, čím mnohonásobně předčí jiné řasy, ale třeba i listovou zeleninu, která obsahuje do 1 % chlorofylu.

zelené potraviny jako významný zdroj chlorofylu

Chlorofyl a zelené potraviny – pomocníci pro pohodové léto

 5. Prospěšná probiotika

Léto je dobou dovolených, je dobou změn, které zpravidla vnímáme velmi pozitivně. Měníme denní režim, měníme místo pobytu, cestujeme, méně spíme, více užíváme života.

Pro organismus to však znamená stres, který se spolu se změnou stravování může odrazit i v zažívacích problémech. Svůj podíl jistě mají i vyšší teploty, a s nimi i potraviny, které se rychleji kazí. Nejeden z nás v létě zažil nepříjemný průjem.

TIP: Jakou dietu držet při průjmu? 

Zažívacím potížím se přitom dá relativně snadno předcházet. Aby střeva fungovala tak, jak mají, pomůžou zajistit tzv. probiotika.

Probiotika doporučují v létě i lékaři. Například MUDr. Jan Rutsch je doporučil zejména před cestou do zemí s nižší hygienickou úrovní. Mohou být však prospěšné i během dovolené. To potvrzuje MUDr. Ilona Kochová a Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. z Očkovacího centra.cz. 

Probiotika můžeme užívat jako potravinové doplňky (např. pivovarské kvasnice). Najdeme je však také v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené zelenině a potravinových specialistách jako je kombucha, tempeh nebo japonská miso polévka. Užitečný je přitom i příjem tzv. rozpustné vlákniny, která se někdy označuje jako tzv. prebiotikum. Prebiotika slouží jako potrava pro probiotika.

A když už je řeč o zdravém trávení, nelze opomenout zelené potraviny. Ty totiž obsahují celé spektrum prvků, díky kterým působí jako prevence zažívacích potíží. Nápoj ze zelených potravin oceníte kvůli obsahu cenných minerálů, antioxidantů, vlákniny aj. Mimo to má přirozeně chladivé účinky. Zelené potraviny navíc nabízejí úžasné kombinace svěžích letních smoothies, např.:melounovo-okurkové smoothie

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.