• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Rozhozené zažívání není úplně procházka růžovým sadem. Myslím, že to většina z nás dobře zná. Může se to stát raz dva, ale vyléčit tyto problémy zas taková legrace není. V tomto článku se proto společně podíváme na to, jak se nemocné zažívání projevuje a jaké jsou přírodní cesty k jeho uzdravení.

Zažívací problémy nejsou příjemnou záležitostí.

Jak se zažívací problémy projevují?

Nepřátele zažívání

 • Alkohol
 • Stres
 • Některé léky
 • Špatná strava
 • Nerovnováha střevní mikroflóry

Na co se naopak zaměřit?

Existuje mnoho surovin, které našemu zažívání prospívají a dodávají mu ztracenou sílu. Pokud je zařadíte do jídelníčku a přidáte k tomu pár zdravých návyků, vaše zažívání bude jen vzkvétat.

Vláknina

Vláknina je naprosto klíčová. Jelikož není stravitelná, na naše střeva působí jako takový kartáč. Při průchodu traktem s sebou strhává toxiny a odumřelé buňky. Navíc je také super „potravou“ pro ty dobré bakterie, které se ve střevech starají o zdravou rovnováhu.

Ideální příjem vlákniny je 25-30 gramů denně pro dospělého člověka. Jak toto množství obsáhnout?

 • 2-3 kusy ovoce
 • Alespoň 400g zeleniny (může být čerstvá, pečená i dušená)
 • Jezte celozrnné pečivo
 • Zaměřte se na luštěniny
 • Jako přílohu si dejte rýži, brambory nebo těstoviny
Skvělý zdroj vlákniny je i ovoce.

Bylinky

Je škoda, že se na přírodu v dnešním světě poněkud zapomíná. Síla bylinek si totiž s poškozeným zažíváním dokáže poradit přímo bravurně. Naše babičky moc dobře věděly, na co doma skladovat ten fenyklový čaj.

Tyto bylinky nám při zažívacích problémech jistě pomohou:

 • Kmín – Díky obsahuj takzvaných prchavých olejů zbavuje břicho plynatosti a zklidňuje žaludek.
 • Fenykl – V naší kuchyni sice zatím není tolik typický, ale i tak víme, že dokáže uvolňovat křeče v žaludku i střevech a pomáhá při bolestech v krku.
 • Máta – Výrazně uklidňuje žaludeční problémy včetně křečí, zastavuje zvracení a potlačuje nechutenství.
 • Anýz – Tlumí křeče a bolesti. Navíc i ničí plísně a na lidský organismus působí antibakteriálně.
 • Lékořice – Její konzumace se doporučuje při chronických střevních zánětech.

Probiotika

Probiotika jsou živé kultury mikroskopických organismů, které mají řadu prospěšných funkcí. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve také podporují činnost střevních bakterií, které produkují bioaktivní vitamínu K důležitý pro srážecí kaskádu. 

Dají se zakoupit v lékárně. Nezapomínejte na jejich konzumaci hlavně při užívání antibiotik. Antibiotika zabíjí škodlivé bakterie, ale bohužel i ty prospěšné. Proto je dobré je užívat současně. 

Prebiotika

Prebiotikum je nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav. Patří mezi ně: 

 • ROZPUSTNÁ VLÁKNINA – Mezi ní se řadí hlavně INULIN, který najdete například v topinamburu, kořenu čekanky, cibuli, česneku, póru a jakonu. Zařaďte je do svého jídelníčku Výborný je například čekankový sirup, který je skvělou alternativou slazení!
 • NEROZUPSTNÁ VLÁKNINA – My ji sice strávit neumíme, ale naše střevní bakterie ji milují! Dopřejte ji jim v množství alespoň 25-30 g/den a podpořte je.
 • ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY – Mléčné výrobky se vyrábějí přidávání mléčných kultur/bakterií, které se v mléčném výrobku „živí“ mléčným cukrem „laktózou“ a tak vzniká proces kysaní.
 • ZELÍ – Kysané zelí také využívá působení bakterií. Díky výrobnímu procesu jich zelí obsahuje také dostatečné množství.

Směs SUPERGREENS

Zelené superpotraviny mají ohromnou funkci detoxikace. Ve směsi Blendea SUPERGREENS najdete společně s mátou, která je zažívání také prospěšná, tato superpotraviny:

 • Zelený ječmen – Ten je plný antioxidantů, povzbuzuje nejen imunitu ale organismus celkově.
 • Mladá pšenice – Stabilizuje hladinu krevního cukru a přispívá k normální funkci trávicího traktu.
 • Spirulina – Vláknitá sladkovodní řasa a díky vysokému vitaminů (A, C, E, K, kyseliny listové a riboflavinu) působí jako antioxidant. Podporuje tak přirozenou obranyschopnost organismu a vitalitu. Navíc normalizuje hladinu cukru v krvi a podporuje i kontrolu tělesné hmotnosti.
 • Chlorella – Jednobuněčná sladkovodní řasa z Asie. Má užasnou schopnost pročistit tělo a podporuje normální funkci jater. Chlorella působí také v trávicím traktu, kde podporuje normální funkci střevního traktu a přispívá k mikrobiální rovnováze ve střevech.
blendea supergreens produkt
Blendea SUPERGREENS vám s trávením pomůže snadno a rychle.

Pohyb

Pohybem zlepšíte „mechanické“ trávení. Pravidelný pohyb prospívá primárně našemu trávicímu traktu. Postačí i samotná chůze, která pomáhá rychleji posouvat tráveninu našim zažívacím traktem. Je dokonce vědecky prokázáno, že osoby se sedavým zaměstnáním bez pravidelné pohybové aktivity mají větší problémy s vyprazdňováním a častěji trpí zácpou.

Pitný režim

Pro správné účinky vlákniny je důležitý pitný režim! Vláknina potřebuje v něčem „bobtnat“. Pokud při příjmu vlákniny nebudete dostatečně pít, mohli byste trpět zácpou. 

Ideální příjem tekutin: 30-35 ml na kg tělesné váhy denně

Co si z toho vzít?

Trávicí soustava a zažívání je přímým odrazem životního stylu. Pro zdravé zažívání je nutné zdravě i žít. Základem tedy je, vyhýbat se alkoholickým nápojům, přemíře tučného a příliš zpracovaného jídla, zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, tekutin a více se zaměřit na pohyb. Možná to zní složitě, ale věřte, že si to po pár dnech naprosto osvojíte. Jsou to naprosto přirozené věci, od kterých se akorát člověk z pohodlnosti často odklání.

Potřebujete inspirovat recepty, které jsou vhodné pro upravení zažívání?

Zkuste například lahodné zelené smoothie se SUPERGREENS.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek

Artritida: Zánětlivá nemoc kloubů, kvůli které dnes možná ani nevstanete z postele 😔

24.07.2023

Výraz artritida (lidově revma) hledá na českém internetu každý měsíc přes 4400 lidí, takže jde o rozšířený a době známý zdravotní problém pohybového aparátu, konkrétně jde o zánět kloubů. Lidi nejčastěji zajímá, proč artritida vzniká a jak se projevuje, jaké druhy artritidy známe, a samozřejmě jak zle artritidu léčit nebo aspoň zmírnit její bolestivé symptomy. […]

Číst celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): Krásná květinka pro podporu mentální výkonnosti a tělesné kondice 🧠💪

17.06.2023

Každý z času na čas potřebujeme mentální vzpruhu, která by podpořila naši soustředěnost, psychickou výkonnost, paměť, pozornost, a ideálně urychlila schopnost učit se. Obvykle sáhneme po kávě či jiném legálním stimulantu, protože jsou nejdostupnější. Existuje ale několik tradičních a rovněž dostupných bylin, které nám pomohou nakopnout duševní výkonnost aniž bychom si na nich vytvořili závislost. […]

Číst celý článek

Nedostatek hořčíku a negativní příznaky, které již možná pociťujete

15.06.2023

Nedostatek hořčíku má své jasné příznaky. Některých jste si na sobě již možná všimli, ale zatím netušíte, zda reálně trpíte nedostatkem. Proto vás navedu na určité „indice“, které mohou deficit prokazovat. V článku se nevěnuji nepostradatelnému významu hořčíku v těle. O něm se dočtete v lékařských a vědeckých zdrojích, na které v článku odkazuji. Hlavním […]

Číst celý článek

Blendea SUPERCOFFEE je prostě „jiný kafe“. Řeknu vám proč.

31.05.2023

Není žádným tajemstvím, že Blendea SUPERCOFFEE je aktuálně nejprodávanějším produktem, a tedy bestsellerem naší značky. Není se čemu divit, protože nás spokojení zákazníci „bombardují“ pochvalnými zkušenostmi a skvělými recenzemi. Několik jich přikládám níže. Pokud SUPERCOFFEE zatím ještě neznáte, rád bych vás seznámil s hlavními rozdíly mezi klasickou kávou a naší instantní, zdravější alternativou. Vyjmenuji prospěšné […]

Číst celý článek

Jak zlepšit kvalitu spánku? (vaše nová spánková hygiena)

27.04.2023

Spánek je nezbytný pro každou živou bytost. O kvalitním spánku si mnozí bohužel můžeme „nechat jenom zdát“. To, jak a kolik spíme, má přímý vliv na regeneraci organismu, zdravotní kondici, tělesnou i mentální energii a v neposlední řadě i na náš vzhled. Jistě to znáte. Pokud se jednu-dvě noci dobře nevyspíte, jste bledí nebo naopak […]

Číst celý článek

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

26.04.2023

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu. Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů. V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i […]

Číst celý článek

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.