• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Přírodní léčba zažívacích problémů. Co zaručeně pomáhá?

Rozhozené zažívání není úplně procházka růžovým sadem. Myslím, že to většina z nás dobře zná. Může se to stát raz dva, ale vyléčit tyto problémy zas taková legrace není. V tomto článku se proto společně podíváme na to, jak se nemocné zažívání projevuje a jaké jsou přírodní cesty k jeho uzdravení.

Zažívací problémy nejsou příjemnou záležitostí.

Jak se zažívací problémy projevují?

 • Zácpou
 • Nadýmáním
 • Pálení žáhy
 • Pocitem těžkosti
 • Nafouklým břichem

Nepřátele zažívání

 • Alkohol
 • Stres
 • Některé léky
 • Špatná strava
 • Nerovnováha střevní mikroflóry

Na co se naopak zaměřit?

Existuje mnoho surovin, které našemu zažívání prospívají a dodávají mu ztracenou sílu. Pokud je zařadíte do jídelníčku a přidáte k tomu pár zdravých návyků, vaše zažívání bude jen vzkvétat.

Vláknina

Vláknina je naprosto klíčová. Jelikož není stravitelná, na naše střeva působí jako takový kartáč. Při průchodu traktem s sebou strhává toxiny a odumřelé buňky. Navíc je také super „potravou“ pro ty dobré bakterie, které se ve střevech starají o zdravou rovnováhu.

Ideální příjem vlákniny je 25-30 gramů denně pro dospělého člověka. Jak toto množství obsáhnout?

 • 2-3 kusy ovoce
 • Alespoň 400g zeleniny (může být čerstvá, pečená i dušená)
 • Jezte celozrnné pečivo
 • Zaměřte se na luštěniny
 • Jako přílohu si dejte rýži, brambory nebo těstoviny
Skvělý zdroj vlákniny je i ovoce.

Bylinky

Je škoda, že se na přírodu v dnešním světě poněkud zapomíná. Síla bylinek si totiž s poškozeným zažíváním dokáže poradit přímo bravurně. Naše babičky moc dobře věděly, na co doma skladovat ten fenyklový čaj.

Tyto bylinky nám při zažívacích problémech jistě pomohou:

 • Kmín – Díky obsahuj takzvaných prchavých olejů zbavuje břicho plynatosti a zklidňuje žaludek.
 • Fenykl – V naší kuchyni sice zatím není tolik typický, ale i tak víme, že dokáže uvolňovat křeče v žaludku i střevech a pomáhá při bolestech v krku.
 • Máta – Výrazně uklidňuje žaludeční problémy včetně křečí, zastavuje zvracení a potlačuje nechutenství.
 • Anýz – Tlumí křeče a bolesti. Navíc i ničí plísně a na lidský organismus působí antibakteriálně.
 • Lékořice – Její konzumace se doporučuje při chronických střevních zánětech.

Probiotika

Probiotika jsou živé kultury mikroskopických organismů, které mají řadu prospěšných funkcí. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve také podporují činnost střevních bakterií, které produkují bioaktivní vitamínu K důležitý pro srážecí kaskádu. 

Dají se zakoupit v lékárně. Nezapomínejte na jejich konzumaci hlavně při užívání antibiotik. Antibiotika zabíjí škodlivé bakterie, ale bohužel i ty prospěšné. Proto je dobré je užívat současně. 

Prebiotika

Prebiotikum je nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav. Patří mezi ně: 

 • ROZPUSTNÁ VLÁKNINA – Mezi ní se řadí hlavně INULIN, který najdete například v topinamburu, kořenu čekanky, cibuli, česneku, póru a jakonu. Zařaďte je do svého jídelníčku Výborný je například čekankový sirup, který je skvělou alternativou slazení!
 • NEROZUPSTNÁ VLÁKNINA – My ji sice strávit neumíme, ale naše střevní bakterie ji milují! Dopřejte ji jim v množství alespoň 25-30 g/den a podpořte je.
 • ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY – Mléčné výrobky se vyrábějí přidávání mléčných kultur/bakterií, které se v mléčném výrobku „živí“ mléčným cukrem „laktózou“ a tak vzniká proces kysaní.
 • ZELÍ – Kysané zelí také využívá působení bakterií. Díky výrobnímu procesu jich zelí obsahuje také dostatečné množství.

Směs SUPERGREENS

Zelené superpotraviny mají ohromnou funkci detoxikace. Ve směsi Blendea SUPERGREENS najdete společně s mátou, která je zažívání také prospěšná, tato superpotraviny:

 • Zelený ječmen – Ten je plný antioxidantů, povzbuzuje nejen imunitu ale organismus celkově.
 • Mladá pšenice – Stabilizuje hladinu krevního cukru a přispívá k normální funkci trávicího traktu.
 • Spirulina – Vláknitá sladkovodní řasa a díky vysokému vitaminů (A, C, E, K, kyseliny listové a riboflavinu) působí jako antioxidant. Podporuje tak přirozenou obranyschopnost organismu a vitalitu. Navíc normalizuje hladinu cukru v krvi a podporuje i kontrolu tělesné hmotnosti.
 • Chlorella – Jednobuněčná sladkovodní řasa z Asie. Má užasnou schopnost pročistit tělo a podporuje normální funkci jater. Chlorella působí také v trávicím traktu, kde podporuje normální funkci střevního traktu a přispívá k mikrobiální rovnováze ve střevech.
blendea supergreens produkt
Blendea SUPERGREENS vám s trávením pomůže snadno a rychle.

Pohyb

Pohybem zlepšíte „mechanické“ trávení. Pravidelný pohyb prospívá primárně našemu trávicímu traktu. Postačí i samotná chůze, která pomáhá rychleji posouvat tráveninu našim zažívacím traktem. Je dokonce vědecky prokázáno, že osoby se sedavým zaměstnáním bez pravidelné pohybové aktivity mají větší problémy s vyprazdňováním a častěji trpí zácpou.

Pitný režim

Pro správné účinky vlákniny je důležitý pitný režim! Vláknina potřebuje v něčem „bobtnat“. Pokud při příjmu vlákniny nebudete dostatečně pít, mohli byste trpět zácpou. 

Ideální příjem tekutin: 30-35 ml na kg tělesné váhy denně

Co si z toho vzít?

Trávicí soustava a zažívání je přímým odrazem životního stylu. Pro zdravé zažívání je nutné zdravě i žít. Základem tedy je, vyhýbat se alkoholickým nápojům, přemíře tučného a příliš zpracovaného jídla, zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, tekutin a více se zaměřit na pohyb. Možná to zní složitě, ale věřte, že si to po pár dnech naprosto osvojíte. Jsou to naprosto přirozené věci, od kterých se akorát člověk z pohodlnosti často odklání.

Potřebujete inspirovat recepty, které jsou vhodné pro upravení zažívání?

Zkuste například lahodné zelené smoothie se SUPERGREENS.
kapustové smoothie

Kamila Bárnetová

Můj život se točí okolo zvířat, přírody, marketingu a zdravého životního stylu. Už pěknou řadu let jsem vegetariánkou, ve volných chvílích sportuji nebo létám po světě. Cestování je totiž má největší vášeň. Poznávání nových míst, kultur, jídla a vystupování z komfortní zóny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.