• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • 6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?

6 vlivů kradoucích vlasům pevnost, lesk, objem a krásu. Jak je porazit?

S našimi vlasy bychom neměli bojovat. Měly by být naší ozdobou, naší korunou. Ne vždy se nám ale podaří odejít z domu s dokonalou hřívou.

Někdy nás vlastně problémy s vlasy mohou pěkně potrápit – ať už jde o vypadávání, lupy anebo zkrátka zničené pramínky a roztřepené konečky. Poradím vám, jak docílit zdravých a krásných vlasů i bez kadeřníka.

6 ničitelů kvalitních a krásných vlasů, které je nutné ihned porazit

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je jeden z nejrozšířenějších a nejnepříjemnějších problémů, které sužuje ženy i muže v téměř jakémkoli věku. S přibývajícími lety se tento problém prohlubuje, a to zejména u mužů.

Příčin je hned několik: pochopitelně genetika, s čímž se bohužel velmi těžko pracuje. Jsou ale i další příčiny, na které snadno najdete řešení.

„O nadměrném vypadávání vlasů můžeme mluvit, když vám samovolně vypadne více než 100 vlasů denně.

Nejčastější příčinou vypadávání vlasů je stres a hormonální změny. Hormonální změny mohou být způsobeny poruchou štítné žlázy, ale i nerovnováhou estrogenu a testosteronu, která škodí vlasovým kořínkům. Mnoho žen má problémy s vypadáváním v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. Mnohdy může pomoci změna životnímu stylu a jídelníčku.

Radka Malečková z Lékárna.cz
Radka Malečková z Lékárna.cz
vypadávání vlasů
O nadměrném vypadávání vlasů můžeme mluvit, když vám samovolně vypadne více než 100 vlasů denně

Příčiny vypadávání vlasů

  • Nedostatek správných vitamínů a minerálů: Padání vlasů může být způsobeno tím, že vašemu tělo něco chybí. Zkuste v tomto případě sáhnout po potravinách a doplňcích stravy s obsahem železa, vitaminu A, C a D a zinku.
  • Stres a vypadávání vlasů spolu opravdu souvisí. Podle encyklopedie The Oxford Dictionary stres odčerpává tělesnou nebo duševní energii a může tak způsobovat i vypadávání vlasů.
  • Roční období: Na jaře a podzim vlasy obecně padají více, mají tendenci se obměňovat, takže je vhodné je v tomto období posílit jak vhodnou péčí, tak i doplňky stravy.
  • Špatná strava: Pochopitelně i strava se velkou měrou podílí na kvalitě vlasů. Chcete-li zabránit nadměrnému vypadávání, dopřejte si oranžové ovoce a zeleninu a ryby. Skvělá je také zelená listová zelenina, oříšky, semínka a cokoli, co obsahuje proteiny.

TIP NA PRODUKT pro krásné a lesklé vlasy, jasnou pleť a pevné nehty: Směs Blendea SUPERBEAUTY s rostlinným složením, které zlepší stav a kvalitu vašich ukazatelů krásy.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech potvrzených účincích.

Blendea SUPERBEAUTY složení

VÍTE, ŽE podle americké studie pomáhá na vypadávání vlasů Hořké jablko (Citrullus colocynthis): Hořké jablko je pouštní ovocná rostlina používaná v Ayurvédě. Jeho sušená ovocná buničina se používá k léčbě vypadávání vlasů. Hořké jablko obsahuje glykosidy, které jsou považovány za látky vyvolávající růst vlasů.

Lupy

Lupy jsou nepříjemný problém, který ovlivňuje nejen náš zevnějšek, ale trpíme kvůli němu i psychicky. Výskyt lupů jde ale naštěstí velkou měrou eliminovat.

Co jsou lupy a proč vznikají?

Trápí vás lupy a vy se ptáte, proč se to vlastně děje a o co jde? Lupy jsou kousky odumřelé kůže hlavy, které jsou na první pohled viditelné a mohou způsobovat nepříjemné svědění.

Protože se pokožka obnovuje zhruba každé 4 dny, výskyt lupů může být opravdu intenzivní. Lupy jsou často doprovázeny i dalšími projevy šupinatění kůže anebo velmi suché pokožky.

Stres může zhoršit nebo dokonce způsobit trápení s lupy. Jak? Třeba tím, že je ohrožen váš imunitní systém – a to právě stresem. Můžete dokonce najít spojitost mezi stresovými situacemi a lupy.

Zapište si, jaké situace to jsou a jak ovlivňují vaše lupy. Tímto způsobem se můžete v budoucnu vyhnout dalším možným spouštěčům, říká Ashley Marcin, členka týmu Healthline’s Medical Affairs.

JAK NA STRES? Přečtěte si také náš článek 6 každodenních stresů a TIPY, jak se z nich nezbláznit.

Druhy lupů

Mluvíme-li o příčinách vzniku lupů, je potřeba si uvědomit, že existují dva druhy – suché a mastné. Na každý z nich je potřeba trochu jiný přístup.

Suché lupy

Suché lupy tvoří malinké bílé šupinky. Pokud se poškrábete na hlavě, snadno se olupují a spadají na ramena nebo zůstávají ve vlasech. Tento typ lze obvykle léčit speciálními šampony a skvěle pomáhá klasický Head & Shoulders.

Pomoci může také masáž či peeling vlasové pokožky, který pokožce hlavy přinese úlevu od suchosti či svědění.

Mastné lupy

Mastné lupy jsou na rozdíl od těch suchých způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu. Výsledkem jsou mastné kousky kůže, které zůstávají na pokožce hlavy anebo se lepí na vlasy.

Lupy jsou těžší, mastnější a obtížně se pak odstraňují. Nic ale není nemožné, takže zkuste peelingovou péči a produkty, které obsahují exfoliační látky, jako je třeba kyselina salicylová.

svědivé lupy

Při výskytu lupů může pokožka hlavy nepříjemně svědět. 

Jak se zbavit lupů?

  • Používejte vhodnou vlasovou kosmetiku, nejlépe lékárenskou.
  • Vlasy nevystavujte přílišnému horku, ale ani silné zimě. Chraňte si vlasy pokrývkou hlavy.
  • Dopřávejte si pravidelnou masáž vlasové pokožky a vlasy si pravidelně pečlivě česejte.
  • Zkuste upravit jídelníček a zásobit se těmi správnými vitamíny.
  • Na suché lupy zkuste olejové masáže a olej pak nechte přes noc působit na pokožce hlavy.
  • Na mastné lupy pomáhá peeling se zrníčky soli, která pokožku vysuší.
  • V případě, že je množství a trvání lupů neúnosné, navštivte raději kožního lékaře.

TIP: Na lupy vyzkoušejte třeba jablečný ocet. Ten obsahuje kyselinu maleinovou, která hydratuje pokožku hlavy.

Jablečný ocet navíc obnovuje kyselé pH a neutralizuje možné zbytky šamponu. Stačí smíchat 100 ml jablečného octa s 200 ml vody a vmasírovat do pokožky hlavy.

Rychle se mastící vlasy

Ptáte se, proč zrovna vy musíte čelit každodennímu boji s mastnými kořínky? Je to jednoduché, mastné vlasy způsobuje nadměrná produkce mazových žláz, které máme po celém těle, tedy i na pokožce hlavy. Protože se snaží kůži hydratovat a chránit před vnějšími vlivy, pracují občas intenzivněji, než bychom si přáli.

Někdy může jít o genetické dispozice, případně o důsledek nadměrného stresu, špatného jídelníčku nebo jednoduše špatné vlasové péče.

Jak na mastné vlasy?

Základní rada zní: používejte speciální šampon. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit přírodní kopřivový šampon anebo zkuste šampon micelární.

Zapomeňte na přípravky určené pro poškozené či lámavé vlasy, ty by vám jen zbytečně vysušily konečky. Vyhněte se také péči s obsahem proteinů nebo látek obnovujících lipidovou vrstvu, jako jsou oleje a silikony.

Celkově se snažte minimalizovat množství přípravků, které na vlasy používáte. Šampon a balzám úplně stačí, určitě už nemá smysl používat masku, gel nebo olej, ty vám jen zbytečně zavaří.

Další radou je nemýt vlasy každý den. Čím častěji vlasy myjete, tím více kožního mazu pokožka hlavy vytvoří, protože používá maz jako ochranný film například před horkým vzduchem z fénu. Vlasy si myjte spíše ráno než večer. V noci totiž mazové žlázy více pracují.

Pokud už nezabírají ani šampony na mastné vlasy, zvolila bych obyčejnou řadu, a to kopřivový šampon, který ale používejte jen do doby, kdy se problém zlepší. Poté se vraťte k profesionálním výrobkům. Hlavně se snažte neumývat vlasy každý den.
Jana Fojtášková z pražského salonu Oskar
Jana Fojtášková z pražského salonu Oskar

TIP: Vyzkoušejte jednou za týden léčivou jílovou masku na pokožku hlavy, které stahuje maz.

Místo kartáče nebo teezeru používejte raději klasický hřeben s co nejméně hustými zoubky. Kartáčováním se kožní maz jen roznese do celých vlasů.

Křehké a lámavé vlasy

Máte-li křehké vlasy, které se vám hodně lámou, příčinou je nedostatek vitamínů a také špatná péče – časté fénování, žehlení, natáčení…

Může to být také důsledek častého barvení, zejména pak odbarvování a zesvětlování chemickou cestou. Takto zatěžovaný vlas se pak stává křehčí a křehčí, až se nakonec zlomí.

Hydratace vlasů jako nezbytný krok k jejich zahojení

Křehké a lámavé vlasy potřebují především notnou dávku hydratace. Prvním krokem je hydratační šampon a nezapomeňte ani na pečující balzám nebo masky. Ty by měly obsahovat výtažky z aloe vera, glycerol nebo panthenol.

Tyto látky vážou díky svým molekulárním strukturám vláhu uvnitř vlasů, případně vlasy obalí ochranným filmem. Díky tomu zůstává vaše hříva hladká a zdravější.

TIP: Na lámavé vlasy nebo roztřepené konečky použijte speciální home made masku. Rozmačkejte kiwi spolu se šťávou z citronu. Naneste na vlasy a ty zabalte do igelitového sáčku.

Po půl hodině vlasy umyjte vodou a použijte svou oblíbenou masku na poškozené vlasy. Doporučuji kokosovou nebo s argonovým olejem. Stejně tak můžete do konečků vetřít trochu kokosového oleje a nechat ho působit přes noc.

Dále samozřejmě pomůže, pokud budete s vlasy co nejméně manipulovat co se úprav týče. Poškozují je nejen úprava teplem a časté česání, ale také stahování do culíků, drdolů, copů a podobně.

Vhodné je pravidelně zastříhávat konečky, a to alespoň jednou za dva měsíce.

A jaké jsou nejlepší potraviny, které podporují růst a kvalitu vlasů? Například vajíčka, avokádo, borůvky, špenát oříšky a další.

lámavé vlasy
Na zničené vlasy funguje nejlépe silikon

Zničené vlasy a roztřepené konečky

Třepení konečků způsobuje hned několik faktorů: používání nevhodných vlasových produktů, pravidelné fénování při vysokých teplotách nebo časté barvení či jiné chemické ošetřování vlasů. Konečky jsou na toto agresivní zacházení velmi citlivé. Vlasy s roztřepenými konečky působí rozlítaně, nezdravě, nehezky.

V případě roztřepených konečků se poohlédněte spíše po vlasové péči od profesionálů. Ať se vám to líbí, nebo ne, nejlepším pomocníkem je silikonový olej, který roztřepené konečky obalí průhledným filmem a vlasy zregeneruje a zacelí.

Jemné vlasy jsou běžným problémem, ale jen málo kdo zná ten nejlepší lék. Některé masky a kondicionéry mohou vaše vlasy zatěžkávat. Lepší je použít výrobky se silikonem.

Ten pokryje prameny tenkým filmem a postará se tak o plnější vlasy, které ale nevypadají mastně. Silikon zůstane ve vlasech uložen i po opláchnutí a může působit delší dobu.

webmd.com
webmd.com

TIP: Na zničené vlasy použijte ricinový olej. Kromě toho, že posiluje pevnost vlasů, zlepšuje také jejich kvalitu, bojuje proti roztřepeným konečkům, pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy a snižuje riziko vzniku lupů.

Navíc obsahuje vitamíny, bílkoviny a mastné kyseliny, které vyživují vlasové folikuly.

Suché vlasy

Suché vlasy, stejně tak jako poničené a roztřepené, vznikají špatnou či přehnanou péčí. Dalšími příčinami může být dlouhý pobyt na slunci či ve větru, potápění se v chlorované vodě, slaná voda nebo pobyt v suchém prostředí.

Suché vlasy mohou ale také upozorňovat na mnohem závažnější problémy, jako je špatné fungování štítné žlázy, poruchy příjmu potravy nebo to, že vaše buňky neabsorbují dostatek mědi. Více o těchto problémech najdete v článku o příčinách suchých vlasů.

Jak na suché vlasy?

Skvěle si s nimi poradí nejrůznější vlasové oleje. Vyzkoušejte například tyto:

  • kokosový olej
  • mandlový olej
  • olej z vlašských ořechů
  • olivový olej
  • minerální olej
  • jojobový olej
  • olej z pšeničných klíčků

Dále se vyhněte mytí vlasů každý den, naopak nikdy nezapomínejte použít nějaký pečující a vyživující přípravek, jako je kondicionér nebo maska, nejlépe používejte ty hydratační. Předcházejte častému barvení a pokud to půjde, vlasy nefénujte, nekulmujte ani nežehlete.

Suché vlasy jsou známkou poškození vlasů, a pokud zůstanou neošetřené, budou křehčí a křehčí, což způsobí, že se snadno zlomí nebo se roztřepí.
Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs
Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs

NEZAPOMEŇTE na směs SUPERBEAUTY, která posilní a rozjasní vaše vlasy, pročistí pleť a zpevní nehty.

Blendea SUPERBEAUTY složení
autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Třezalka tečkovaná – ta ti zvedne náladu ? (přírodní antidepresivum, rychlejší hojení ran, tlumení příznaků menopauzy)

27.09.2022

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je tradiční bylinka s původem v Evropě. Mezi Čechy je velmi oblíbená díky prospěšným zdravotním účinkům. Nejčastěji se konzumuje sušená ve formě třezalkového čaje. Za nejvýznamnější účinek lze považovat pomoc s depresemi a zhoršeným duševním stavem. Pro některé lidi ale není vhodná a nedoporučuje se kombinovat ji s některými léky. V […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.