Acai – účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny acai zjistíte:

 • jak přesně vám acai mohou zlepšit zdravotní stav a kondici
 • jaký je vliv acai na hubnutí, krásu a vitalitu
 • jaký je kompletní výživový profil bobulí acai
 • nežádoucí účinky a kdo by acai užívat neměl
profil acai

Exotické bobule acai z deštného pralesa povodí Amazonky

bobule acai

Palma acai se hojně pěstuje a běžně roste v severních oblastech Jižní Ameriky, v deštných pralesech povodí Amazonky. Její bobule se nedají dobře transportovat, obvykle se využívají k výrobě doplňků stravy, většina komerčních výrobků obsahuje jen malé množství čistého acai.

Lidé acai užívají při osteoartróze, vysokém cholesterolu, erektilní dysfunkci, redukci váhy a obezitě, detoxikaci a pro zlepšení celkového zdraví. Vědci však zatím nepotvrdili žádný jiný zdravotní přínos, než u dalších bobulí. Přesto však dnes mají bobule acai pověst nejzdravějšího ovoce na planetě.

Proč píšeme o plodech acai?

Protože sušený prášek z nich je součástí směsi Blendea SUPERBEAUTY pro podporu kvality pleti, růstu vlasů a pevnosti nehtů.

Sušíme celé plody v nejvyšší BIO kvalitě a nepřidáváme žádná barviva, aromata ani konzervanty.

Po kliknutí projdete na podrobné účinky a složení.

Syrové plody acai se konzumují ve formě šťávy

Komerčně se šťáva používá jako džus, ve zmrzlině, želé a likérech. Bobule acai jsou asi 2,5 centimetru dlouhé, červeno hnědo fialové ovoce podobné hroznům. Někdo toto malé, kulaté ovoce přirovnává spíše k borůvkám.

Cena výrobků z acai bývá vysoká. Je to způsobeno tím, že 95 % bobulí tvoří nejedlé semeno a pouze 5 % tenká slupka a dužina, které se k výrobě nápojů a potravin využívají. Doplňky stravy z acai se vyrábí taktéž ze slupky a dužiny, které se suší mrazem a koupíte je v práškové formě.

Odborníci na výživu však často doporučují spíše čerstvé ovoce a zeleninu s vysokou nutriční hodnotou, než exotické ovoce v prášku.

zmrzlina z acai
Z plodů acai se vyrábí lahodná zmrzlina

Jsou bobule acai plné antioxidantů?

Ovoce acai jsou mezi superpotraviny zařazovány díky výjimečnému obsahu antioxidantů. Předpokládá se, že antioxidanty chrání tělesné buňky před škodlivými účinky chemických reakcí s kyslíkem (oxidace) a volných radikálů (vedlejší produkty trávení, ze slunečního záření nebo třeba cigaretový kouř), které mohou vést k mnoha nemocem (například rakovina). Acai má podle některých výzkumů více antioxidantů než například brusinky, maliny, jahody, borůvky, pomerančové a jablečné šťávy. Jiné studie ukazují, že více oxidantů obsahuje například šťáva z hroznů, borůvek a černých třešní.

Bohatou fialovou barvu bobulím acai dává obsah mastné kyseliny bohaté na antokyany. Antokyany (prokyanydy) jsou silné antioxidanty, které mohu tělo chránit před rakovinou, zánětem, cukrovkou, stárnutím, neurologickými nemocemi a bakteriálními infekcemi. Acai má nejvyšší obsah fytochemikálií (antokyany a fenoly)  ze všeho ovoce a zeleniny. Antioxidační účinky acai však nejsou vědecky potvrzeny.

Smoothie bowl s acai
Bobule acai i produkty z nich vyšperkují každou smoothie bowl – napohled i co se nutričních složek týče

Bobule acai se často srovnávají s maqui bobulemi

Acai na rozdíl od plodu maqui vyniká obsahem omega-3 mastných kyselin. Maqui zase mají nejvyšší antioxidační hodnotu ze všech známých superovocí. Antioxidační hodnota maqui je 3 – 4 x vyšší než u acai.

Fakta o acai

Věděli jste, že …

 • Acai se česky správně vyslovuje asají.
 • Tmavě fialová bobule acai chutná jako kombinace lesních plodů a čokolády.
 • Plody acai pochází z palmového, stálezeleného stromu divoce rostoucího v Jižní Americe. Acai je tam tradičním jídlem a bylinnou medicínou (je pomocníkem například při průjmu) již celá staletí.
bobule acai na palmě
Bobule acai rostou v trsech až po 500 – 900 kusech
 • Šťáva z acai, lyfilizované acai a extrakt z acai se celosvětově prodává a používá na pití, ve smoothies a jako doplněk stravy od 90. let 20. století.
 • V Severní Americe získala acai popularitu poté, co ji Dr. Nicholson Perrinon propagoval jako “Superpotravinu pro krásu a proti stárnutí” v show Oprah Winfrey.
 • Acai se používá také jako přírodní purpurové potravinové barvivo.
 • Ovoce acai obsahuje zdravé mastné kyseliny, jako je například kyselina olejová (stejný olej obsahuje také olivový olej).
 • V některých obchodech můžete sehnat i syrové bobule acai.
 • Acai jsou jedny z mála plodů (vedle avokád) obsahující zdravé mononenasycené tuky (MUFA). Obsah MUFA  je však v acai malý. Nachází se také v olivách, ořeších, semenech, tmavé čokoládě, sóje, lnu a slunečnicovém oleji.
 • Bobule acai obsahují 10x více antioxidačních vitamínů než hrozny a 2x více než borůvky.
sušené bobule acai
Bobule acai jsou složité na přepravu. V obchodech se s nimi častěji setkáte ve formě šťáv, tablet, sirupu, prášku, mražené nebo sušené dužiny

Důležité informace o acai

 • Známé také jako: perla Amazonky, acai berries, bobule acai, acaí, assai palm, açai, Euterpe oleracea, crying berry
 • Krajina původu: Čína, Brazílie, Belize, Bolívie, Chile, Peru, Střední a Jižní Amerika
 • Prodává se ve formě: syrové, prášek, olej, tablety, džus, zmrzlina, mražená dužina, želé, likér, kapsle, nápoje, smoothies, sušené, sirup, čaj, extrakt
 • Dostupnost v ČR a SR – ano
acai mapa
Acai se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

Předpokládané účinky acai

K objektivnímu zhodnocení zdravotních účinků acai je potřeba více vědeckých důkazů. Potenciální benefity ovoce acai jsou založeny pouze na předběžných laboratorních studiích, jeho možné zdravotní přínosy u lidí jsou zatím neznámé.

Bobule acai může teoreticky pomáhat při těchto zdravotních problémech:

 • Sloučeniny z ovoce acai mohou potlačovat zánět, který vzniká například při artritidě. Potencionální protizánětlivé přínosy acai sloučenin potvrzuje studie publikovaná v roce 2012 v “Phytomedicine”, která uvádí, že laboratorní zvířata krmená acaiovým extraktem a vystavená cigaretovému kouři, měla menší zánět plic než podobná skupina, kterou vědci extraktem nekrmili. Možné potlačování zánětlivých sloučenin (interleukiny a cyklooxygenázy) vyslovili i odborníci z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Tyto slibné výsledky však stále vyžadují i potvrzení kontrolovanými klinickými studiemi s lidskými subjekty.
acai sběr
Acai se již celá staletí používá v tradiční medicíně i jako chutná potravina
 • Osteoartróza.
 • Erektilní dysfunkce.
 • Alergie.
 • Cukrovka.
 • Neurologické nemoci.
 • Bakteriální infekce.
 • Zdravý zrak.
 • Správný růst a vývoj.
 • Acai mohou zlepšovat celkové zdraví a zpomalovat stárnutí.
 • Acai může pomáhat při redukci váhy a obezitě.
 • Extrakty z acai můžou mít pozitivní účinky na cévy, vysoký cholesterol, tlak a srdeční problémy.

Steroly jsou přirozeně se vyskytující látky v zrnech, ovoci a zelenině. Mohou potlačovat absorpci cholesterolu ve střevě a pomáhat snižovat špatný cholesterol. Bobule acai obsahují hned několik druhů rostlinných sterolů – včetně B-sitosterolu, stigmasterolu a kampesterolu.uvádí lékař Steven Gundry (red. přeloženo a zkráceno)

 • Podle odborníků z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center antioxidanty obsažené v acai mohou být prevencí rakoviny, brzdit růst a šíření některých jejích typů. Že acai může způsobit smrt rakovinových buněk procesem nazývaným apoptóza nebo programovou smrtí buněk, potvrzuje také studie publikovaná roku 2006 v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry. Tyto a další výzkumy naznačují, že bobule acai můžou působit přímo proti rakovinotvorným buňkám, pro potvrzení je však potřeba více výzkumů.
 • Podle článku publikovaného v časopise Journal of Biomedical Technology roku 2004 antokyany (obsažené také v bobulích acai) pomáhají udržovat zdravý oběhový systém, správné nervové funkce a můžou mít i protinádorové přínosy. Podobné přínosy mohou mít i fenoly (obsažené například v acai, hroznech a červeném vínu).
 • Acai (podobně jako jahody, ořechy nebo borůvky) mohou zpomalit duševní úpadek spojený se stárnutím neboli přirozené stárnutí mozku. Podle recenze z ledna 2009 publikované v Clinical Nutrition and Metabolic Care jsou bobule acai bohaté na antioxidanty přínosné pro udržení kognitivní funkce starších zvířat.

Přírodní sloučeniny nazývané polyfenoly, které se nacházejí v ovoci, zelenině a oříšcích, mají antioxidační a protizánětlivý účinek, který může chránit před úbytkem kognitivní funkce u starších lidí.komentuje PhD. Shibu Paulose, vědec výzkumného střediska Spojených Států pro výživu člověka v zemědělství výzkum acai na stárnutí (red. přeloženo a zkráceno)

 • Studie publikovaná v roce 2006 v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry zjistila, že sloučeniny acai patří mezi nejsilnější přírodní antioxidanty chránící imunitní buňky. Antioxidanty mohou tělo chránit před volnými radikály, které mohou časem poškodit buněčnou DNA a buněčné membrány, což zvyšuje riziko chronických onemocnění (rakovina, srdeční onemocnění). Studie publikovaná v říjnu 2008 provedená Texas A&M University zjistila úspěšnou absorpci antioxidantů z acai lidským tělem.
komerční pěstování acai
Palma acai roste volně a pěstuje se i komerčně
 • Podle studie z března 2010 zveřejněné v Pharmaceutical Research konzumace bobulí acai úspěšně potlačila růst rakoviny (zřejmě díky vysokým hladinám antioxidantů) jícnu u potkanů. Studie však byla provedená se sedmi typy bobulí, které byly při prevenci rakoviny stejně účinné.
 • Acai může snižovat riziko metabolických onemocnění (včetně kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu), která jsou často spojována s obezitou. Předběžná studie z května 2011 publikovaná časopisem Nutrition Journal zjistila, že konzumace dužiny acai 2x denně snižovala hladinu glukózy, inzulínu nalačno a celkový cholesterol, však bez ovlivnění tlaku.

Extrakt semínka bobule acai má vlastnosti, které mohou bránit podráždění v plicích, které jsou obvykle spojeny s dýchacími potížemi a otoky při kouření. Ačkoli doporučuji s kouřením spíše přestat, nebo lépe nikdy nezačínat, pokud kouříte nebo jste cigaretovému dýmu vystaveni, antioxidační vlastnosti acai mohou vaším plicím pomoci.radí doktor Edward Group (red. přeloženo a zkráceno)

Zdravotní a kosmetické využití acai

Acai a hubnutí

O klíčové roli ovoce plného vlákniny v každém zdravém jídelníčku není pochyb. Zda acai hubnutí skutečně podporuje, však testovalo jen velmi málo studií. Stále tedy není jasné, jestli maji plody acai nějakou zvláštní schopnost při zbavování se nadbytečných kilogramů. Zejména nápoje z acai navíc často obsahují spoustu přidaných cukrů a kalorií.

Bobule acai jsou dobrý zdroj antioxidantů, podobně jako mnoho dalších druhů ovoce. Žádné zázračné účinky v oblasti hubnutí od nich však nečekejte. Neexistuje žádná potravina, která by zaručila úbytek hmotnosti. Chcete-li zhubnout, musíte změnit svůj životní styl – což zahrnuje zdravý výživný jídelníček, spoustu fyzické aktivity a odpovídající odpočinek.vysvětluje nutriční terapeut David Grotto (red. přeloženo a zkráceno)

Acaiový olej v kosmetických výrobcích

Některé kosmetické výrobky obsahují acaiový olej kvůli jeho antioxidantům. Acaiový olej může být bezpečnou alternativou k jiným tropickým olejům používaným v kosmetických výrobcích (například krémy na obličej a tělo, anti-aging kožní terapie, šampony a kondicionéry). Hladina antioxidantů zůstává vysoká, i když je zpracovaný acaiový olej dlouhodobě skladován.

Čaj z bobulí acai

Z ovoce acai se vyrábí také čaj, který vám může pomoci udržet celkové zdraví a vyhnout se některým chronickým zdravotním problémům, pomoci zastavit růst rakovinných buněk, proti alergiím, zánětům, infekcím a autoimunním onemocněním. Pro potvrzení těchto přínosů je však zapotřebí více klinických studií na lidech.

Čaj z acai je sušený acaiový prášek v čajových pytlících – ať už samotný, nebo v kombinaci s jinými práškovými bobulemi, zeleným nebo černým čajem. Pytlík se obvykle zalévá horkou vodou a nechává 5 – 10 minut louhovat.

Účinky a nežádoucí účinky acai čaje jsou podobné jako u jiných výrobků s acai, a před zařazením do jídelníčku byste se měli poradit s lékařem.

ovoce acai
Ovoce acai se v jeho domovině nejčastěji zahřeje trochou teplé vody, ručně rozmačká, vypeckuje a pije jako šťáva

Nutriční hodnoty acai

100 gramů syrových, neslazených bobulí acai obsahuje zhruba tyto hodnoty (DDD = doporučená denní dávka):

Nutriční složky:

 • sacharidy – 23 % – 4 g – 1 % DDD
 • vláknina – 2 g – 8 % DDD
 • tuky – 71 % – 5 g – 8 % DDD
 • bílkoviny – 6 % – 1 g – 2 % DDD
 • 70 kalorií (293 kJ) – 4 % DDD
Vitamíny:

 • vitamín A – 750 IU – 15 % DDD
Minerály:

 • vápník – 20 mg – 2 % DDD
 • sodík – 10 mg – 0 % DDD

Dávkování acai

V současné době chybí dostatek vědeckých důkazů k stanovení doporučené denní dávky acai. Vhodná dávka závisí na více faktorech, jako je například věk a zdravotní stav. Pečlivě proto dodržujte pokyny na štítcích výrobků a před použitím se poraďte s lékařským personálem.

Navzdory chybějícím vědeckým důkazům, bobule acai má dlouhou historii užívání v tradiční medicíně a může poskytnout určitý návod k jejímu užívání.

Obecně je za bezpečné bez významných vedlejších účinků považováno 1000 mg acai 1 – 2x denně.

acai s jahodami
Acai chutnají jako kombinace čokolády a lesních plodů, díky čemuž se výborně hodí do sladkých receptů

Nežádoucí účinky acai

V mírných množstvích jsou plody acai pravděpodobně bezpečné, především při konzumaci jako potravina. Typické vedlejší účinky acai jako doplňků stravy zatím nejsou známy. Mnoho doplňků s acai obsahují přidané konzervační a další látky, které mohou přínosy bobulí acai snižovat a být dokonce zdraví škodlivé.

Pití syrového džusu acai bývá spojováno s vypuknutím Americké trypanosomiázy a Chagasovy choroby.

sběr acai
Sběrači musí při sklízení acai lézt na vysoké palmy

Na bobule acai se může objevit alergická reakce (nejčastěji vyrážka, dýchací a gastrointestinální potíže, otoky hrdla, jazyka, úst nebo rtů). Opatrní by měli být především lidé s alergií na pyl nebo podobné bobule. Národní centrum pro doplňkovou a alternativní medicínu uvádí, že pokud jste alergičtí na potraviny z palem (čeleď arekovité – například datle nebo kokosové ořechy), bobulím acai byste se měli vyvarovat.

Ovoce acai může zvyšovat krevní tlak a způsobit vředy nebo střevní krvácení. Před vyšetřením magnetickou rezonancí se o konzumaci acai poraďte s lékařem – acai může test ovlivnit.

Pokud například v doplňcích stravy, užíváte vyšší množství acai, než byste mohli přijmout při běžné konzumaci v potravě, informujte o tom svého lékaře. Aby váš lékař věděl, že jíte bobule acai, je důležité také při plánovanou magnetickou rezonancí (MRI). Velmi velké dávky acai mohou výsledky vyšetření ovlivnit.říká certifikovaná výživová poradkyně Katherine Zeratsky (red. přeloženo a zkráceno)

Největším rizikem doplňků na bázi acai nejsou samotné bobule acai, ale další přísady. Jednou z nejběžnějších je kofein – který může způsobit bolesti hlavy a žaludku, nespavost, úzkost, gastrointestinální potíže, nervozitu a další nežádoucí účinky. Kofein však často na štítcích produktů nebývá uvedený.

Ovoce acai obsahuje mnoho minerálů, kterými je možné se při ohromných dávkách předávkovat. Konzumujte proto acai s mírou a pečlivě sledujte množství přidaných látek a minerálů na štítcích výrobků.

Pro koho užívání acai není vhodné?

Těhotné, kojící ženy a acai

O bezpečnosti užívání acai zatím není dostatek vědeckých důkazů. Pokud jste těhotná nebo kojíte, je lepší konzumaci acai se vyhnout nebo ji konzultovat s lékařem.

Bobule acai a cukrovka

Většina ovoce, jako třeba bobule, mají vysoký nejen obsah antioxidantů, ale zejména při konzumaci ve formě šťáv také cukrů a kalorií. Diabetici a lidé s vysokým rizikem vzniku cukrovky by proto měli suplementy s acai nebo acai produkty do stravy přidávat obzvlášť opatrně.

VIDEO: Zpracovávání plodů acai

Se kterými léky acai nekombinovat?

Interakce acai s léčivy zatím nejsou známy. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky nebo doplňky, poraďte se před užíváním acai s lékařem. Zejména velké dávky bobulí acai mohou být škodlivé a ovlivnit účinnost některých přípravků.

Acai mohou ovlivňovat účinky volně prodejných léků, jako je například ibuprofen a další léky proti bolesti NSAID, stejně tak u léků proti bolesti na předpis.

Acai mohou blokovat také účinek léků proti rakovině a chemoterapeutické léčby. Neužívejte proto přípravky s acai při léčbě rakoviny před konzultací s lékařem.

Souhlas lékaře je nutný také před užíváním acai spolu s jinými doplňky stravy s antioxidačními účinky.

FAQ – často kladené dotazy

Ovoce acai v přírodě

Co je to acai, jak to chutná a vypadá?

PAcai jsou malé, sladké, tmavofialové bobule. Velikostí se podobají hroznům. Chutnají trochu jako sladký, čokoládovo ostružinový koláč. Jiní chuť přirovnávají spíše k borůvkám smíchaným s hořkou čokoládou. Nejsou ale tak sladké jako jiné bobulovité ovoce, jejich chuť je mírně trpká.

Jak vypadá palma acai?

Palma acai je vysoký strom rostoucí v deštném pralese povodí Amazonky. Může vyrůst až do 25 metrů. Bobule acai rostou ve vyšších patrech a sklízí je zkušení stromoví horolezci. Palma acai roste například v Brazílii.

Odkud acai pochází?

Bobule acai pochází ze slavného Amazonského deštného pralesa v Brazílii.

Způsobuje komerční pěstování acai kácení amazonského deštného pralesa?

Právě naopak. Organizace Greenpeace označila sklízení acai za udržitelnou komerční iniciativu, která je pro místní obyvatele přínosem a působí proti odlesňování tohoto regionu.

Proč se acai těší takové oblibě až v posledních letech?

Domorodí obyvatelé deštných pralesů acai jako tradiční léčbu i potravinu používají již celá století. Bobule acai však rostou v poměrně izolovaných oblastech a proto pozornost vnějšího světa začaly přitahovat až od konce 20. století.

Proč se mi nedaří sehnat čerstvé acai v supermarketu?

Acai pochází přímo od Amazonky, do 24 hodin od sběru hořkne, kazí se a špatně převáží. Mrazí se proto nebo suší pár hodin po utrhání, aby si zachovali všechny výživné látky a antioxidanty. Mimo oblasti Amazonie je ve formě čerstvých bobulí nejspíš neseženete.

Zdravotní benefity acai

Co je na acai bobulích tak výjimečného?

Bobule acai jsou považovány za jednu z nejzdravějších potravin světa. Jsou plné živin, včetně antioxidantů, vlákniny, aminokyselin,  zdravých omega mastných kyselin, vápníku, železa, hořčíku, zinku, mědi a vitamínů A, B1, B2, B3 i E.

Jaké jsou zdravotní benefity acai?

Žádné výjimečné zdravotní benefity acai nebyly vědecky potvrzeny.

Bobule acai jsou nejčastěji užívány pro zvýšení energie a pomůcka při trávení (kvůli vysokému obsahu vlákniny jsou acai pravděpodobně užitečné zejména při zácpě). Někteří zastánci acai toto ovoce užívají také pro pomoc s depresí a artritidou. Amazonští domorodci acai používají k léčbě parazitických infekcí a vředů. Stále se zkoumá také jejich vliv na zpomalování stárnutí.

Obsahují acai antioxidanty?

Bobule acai jsou bohatým zdrojem flavonoidů, z nichž všechny mají předpokládané pozitivní účinky v boji proti rakovině.

V čem je acai lepší než naše borůvka?

Bobule acai obsahují 2x více antioxidantů než borůvky z našich lesů.

Užívání acai

Musím acai konzumovat syrové?

Čerstvé bobule acai u nás pravděpodobně neseženete. Většina lidí konzumuje acai jako extrakt, kapsle nebo v lyofilizované formě. Koupit je můžete také v tabletkách rozpustných na jazyku.

Kde acai koupím?

Nakupujte acai pouze v akreditovaných lékárnách nebo renomovaných online zdravotních obchodech.

Kolik acai mám denně sníst?

Běžně se doporučuje 1000 mg acai 1x denně nebo 500 mg acai 2x denně. Pečlivě čtěte příbalový leták přípravků s acai.

V jakou denní dobu bobule acai užívat?

Na době užívání acai mnoho nezáleží. Výjimku tvoří produkty z acai s kofeinem, které není vhodné užívat před spaním. Pečlivě zkontrolujte příbalový leták a jaké přísady konkrétní přípravek obsahuje.

Můžou acai jíst všichni?

Bobule acai jsou pravděpodobně bezpečné pro všechny včetně dětí a těhotných žen. Všechny doplňky stravy však doporučujeme konzultovat s vaším lékařem – zvláště pokud máte nějaké chronické zdravotní obtíže.

Od jakého věku můžu acai jíst?

Konzumace acai závisí na vašem zdravotním stavu a věku. Řiďte se pozorně pokyny na příbalových letácích a před přidáním větších množství acai do stravy se poraďte s lékařem.

Můžou ovoce acai ovoce jíst i děti, kojící a těhotné ženy?

Acai je přírodní ovoce, které neobsahuje žádné stimulanty a uměliny, je tedy vhodné i pro děti a těhotné nebo kojící ženy. Pečlivě však čtěte složení přípravků s acai a při jejich konzumaci se poraďte s lékařem.

S jakými léky acai nemám užívat?

V současné chvíli není dostatek informací o možné interakci acai s léky. Každý člověk na různé léky a potraviny reaguje jinak, konzultuje proto užívání acai raději vždy se svým lékařem – zvláště pokud pravidelně nějaké léky užíváte.

Praktické informace

Jak skladovat lyofilizovaný prášek acai?

Prášek z acai je citlivý na teplo a vystavování vysokým teplotám může snižovat jeho nutriční hodnoty. Doporučuje se uchovávat jej v ledničce.

Kolik kalorií je v acai?

Bobule a přípravky z acai mají poměrně vysokou energetickou hodnotu. 100g bobulí acai obsahuje 335 až 1046 kJ – v závislosti na přípravě.

Pomůžou mi acai zhubnout?

Zatím neexistují dostatečné důkazy o vlivu acai na redukci tělesné hmotnosti. Předběžný výzkum ukázal, že konzumace 100 mg dužiny a slupky acai 2 x denně může snížit hladinu glukózy nalačno i hladinu celkového cholesterolu u lidí s nadváhou. Bobule acai mají nízký glykemický index a jsou tedy zdravým doplňkem stravy pro ty, kdo chtějí lépe kontrolovat svůj krevní cukr.

Mám si pilulku acai nechat rozpustit na jazyku nebo spolknout?

Na jazyku se nechávají rozpustit tabletky rozpustné. Pilulky ve formě kapslí se polykají a zapíjí dostatečným množstvím vody.

Přestal jsem acai užívat a cítím se nafouknutý. Co mám dělat?

Bobule acai mohou pomáhat s trávením a když je vysadíte, vaše staré zažívací problémy (například plynatost) se můžou zase vrátit. Těchto problémů jste si předtím možná nevšímali, protože jste s nimi žili celý život. Jakmile však acai vysadíte, možná poznáte, jak zdravě jste se cítili, když jste je užívali denně. Je to jen známka toho, jak acai vašemu zažívání prospívá. Do dvou týdnů by měl problém zase vymizet (ve skutečnosti si na něj spíše zase zvyknete).

Může acai zvýšit krevní tep?
Samotné acai srdeční tep nezvýší. Zvyšovat ho mohou různé přísady přípravků s acai – například čaj nebo kofein.
Může acai podpořit sexuální touhu?

Acai není viagra. Může však způsobit zdravější tělo a zvýšenou výdrž, které souvisí také s mírným nárůstem sexuální touhy.

Může být acai opravdu prevencí rakoviny?

Acai není lékem na rakovinu. K potvrzení tvrzení, že acai s rakovinou skutečně pomáhá, je potřeba více vědeckých faktů.

Jak se acai vyslovuje?

Slovo acai pochází z jazyka domorodých obyvatel jižní ameriky tupi, ze slova iwasa’i. V překladu znamená něco jako “ovoce, které pláče vodu”. Když do Brazílie přišli Portugalci, měli problém toto slovo iwasa’i vyslovit a acai si přejmenovali na açaí– vyslovované a-saj-í.

NEZAPOMEŇTE:

Plody acai obsahuje i směs Blendea SUPERBEAUTY pro rozjasnění pleti, zpevnění vlasů a nehtů.

Blendea Superbeauty
Klikněte a projdete na podrobné účinky.
 
Další profily superpotravin: 
 

POUŽITÉ ZDROJE: