Konopné semínko – účinky, rizika a kompletní nutriční profil

V podrobném profilu superpotraviny konopné semínko zjistíte:

 • jak přesně vám konopné semínko může zlepšit zdravotní stav a kondici
 • jaký je vliv konopného semínka na hubnutí, krásu a vitalitu
 • jaký je kompletní výživový profil konopného semínka
 • nežádoucí účinky a kdo by konopné semínko užívat neměl
profil konopné semínko

 

Konopné semínko je vysoce výživná a všestranná potravina

konopné semínko

Světle béžovým až tmavě hnědým konopným semínkům se občas přezdívá konopné srdíčka. Lidé si je sypou na jídlo, lisuje se z nich olej, mele protein, vyrábí se z nich mléka a další potraviny. Dopřejte svému tělu a zdraví jejich výjimečné vlastnosti i vy.

Známá jsou především pro vysokou koncentraci omega-mastných kyselin, které vám mohou pomoci předcházet onemocněním a udržovat celkové zdraví. Více esenciálních mastných kyselin v jiném rostlinném zdroji bychom těžko pohledali.

Obsahují kompletní bílkoviny (21 aminokyselin včetně všech esenciálních), esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6, rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, vitamíny i minerály (zejména A, B1, B2, D, E, vápník a železo). Najdete v nich 25 % bílkovin, 35 % mastných kyselin a 27 % sacharidů (především vlákniny).

TIP! Vyzkoušejte náš mix 7 zdravých semínek Blendea MIXED SEEDS.

Konopí je známé spíš pro narkotické vlastnosti než terapeutické využití a výhody

Konopí je pozoruhodná rostlina pěstovaná nejen pro potravinářské účely. Kromě zdravotních benefitů je přínosem i pro životní prostředí. Může být pěstováno bez fungicidů, herbicidů i pesticidů a efektivně absorbuje oxid uhličitý.

Začněte den přidáním konopných srdíček do vaší ranní kaše nebo jogurtu. Konzumace konopného semínka je více než vhodná v těhotenství, při kojení (je doporučováno i pro podporu laktace), sportovci, seniory i dětmi.

Loupaná versus neloupaná konopná semínka

Některé živiny najdeme pouze ve skořápce, nikoli samotném konopném semínku. Loupané konopné semínka tak na rozdíl od neloupaných obsahují obvykle méně živin. Například vitamínu C na 100 g obsahuje jen slupka neloupaného semínka 0,4 mg, zatímco samotné semínko 1 mg.

Vitamín A, neboli retinol, je antioxidant důležitý pro zdravý zrak a pomáhá při růstu měkkých a kostních tkání (kůže, sliznice, zuby). Neloupané konopné semínko na 1 gram obsahuje 37,5 IU vitamínu A, loupané jen 4 IU na 100 gramů.

100 g neloupaných konopných semínek obsahuje 90 % doporučené denní dávky vitamínu B1, B5, kyseliny pantothenové a thiaminu. Najdeme v něm také 30 % doporučené dávky B3 a niacinu.

100 g neloupaných konopných semínek obsahuje také 10 IU vitamínu D, který je důležitý při tvorbě kostí, posiluje imunitu a snižuje rizika některých onemocnění (například rakovina, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a cukrovka).

100 g loupaných i neloupaných obsahuje 20 % doporučené denní dávky vitamínu E. Ten může být prevencí srdečnéch chorob, může mít protizánětlivé účinky, zlepšovat imunitní systém a chránit před rakovinou, věkem podmíněnou makulární degradací (AMD), kataraktem a neurodegerativními nemocemi (například Alzheimer a kognitivní pokles).

Slupka neloupaných semínek je však tuhá, těžší na strávení a díky vysokému obsahu vlákniny je pro tělo složitější využít cenné látky konopného semínka. Neloupaná konopná semínka by se proto měla namáčet přes noc nebo trochu pomlít, aby byla lépe stravitelná a využitelná.

neloupaná konopná semínka

Loupaná konopná semínka sice obsahují víc živin, ale jsou hůře stravitelná

Fakta o konopném semínku

Věděli jste, že …

 • Psychotropních vedlejších účinků se při konzumaci konopných semínek bát nemusíte. Konopí seté (technické) obsahuje jen velmi málo pověstného THC (delta-9-tetrahydrokanabinolu). Aktivní droga THC se navíc nachází pouze v konopném listě, nikoli semínkách. Marihuana je jiný typ konopí.

Lidé si stále pletou konopí s marihuanou, považují konopí za drogu nebo jen za ilegální lék. Jako by svět zapomněl, že konopí bylo vedle lnu a vlny jedním ze tří zdrojů vlákna k výrobě textilu, hlavním prvkem při výrobě papíru a významným zdrojem jedlých i technických olejů a semen.říká předseda spolku Konopa Jan Vít (red. upraveno)

 • Konopí pro výrobu oblečení, jídla i léků využívají různé kultury po tisíce let. Na svých farmách je pěstovali i například američtí prezidenti George Washington a Thomas Jefferson.
 • Ačkoli vedlejší produkty konopí sami o sobě nezákonné nejsou, v USA je pěstování konopných semínek zakázáno.
 • Konopí roste jako plevel. Nemusí se proto skoro vůbec stříkat pesticidy či herbicidy, díky čemuž nemusíte tolik dbát na organické pěstování.
 • Těžko budete hledat potravinu tak výživnou jako konopné semínko. Ve dvou lžících konopných semínek se nachází 90 kalorií, 6 gramů tuku, 2 gramy vlákniny, 5 gramů bílkovin, 300 mg draslíku plus 15 % doporučené dávky vitamínu A a 25 % železa.
 • Tři polévkové lžíce konopných semínek = 50 % doporučené denní dávky hořčíku a fosforu, 25 % dávky zinku.
 • V konopných semínkách najdeme výjimečný profil mastných kyselin. Jak běžné (omega-3 a omega-6), tak ty méně obvyklé (kyselinu stearidonovou SDA a gama linoleovou GLA). Mastné kyseliny obsažené v konopném semínku bojují proti zánětům a chrání vaše srdce a imunitní systém
 • Mléko z konopných semínek je skvělým a navíc velmi chutným zdrojem nejen mastných kyselin, ale také bílkovin a vápníku. Ty, které najdeme na pultech obchodů však často obsahují různé přídatné látky a sladidla. Raději si ho proto jednoduše vyrobte doma – rozmixujte semínka s vodou a přeceďte přes plátýnko.
 • Pouhým rozemletím konopných semínek je získáván skvělý veganský proteinový prášek s vysokým obsahem vlákniny a bez dalších nechtěných přídavků.

VÍTE, ŽE Konopné semínko navzdory názvu není semenem? Jde o oříšek s tvrdou skořápkou, konzumovat jej můžeme syrový, pražený nebo rozemletý či jako olej.

 • Konopná semínka mají jemnou chuť, při jejich konzumaci zaznamenáte spíše jejich křupkání.
 • Trvanlivost konopných semínek není dlouhá – skladujte je ideálně v lednici a kupujte po menších baleních. Zahřátí ničí výživové hodnoty mastných kyselin, takže semínka do jídla přidávejte až po tepelné úpravě.
 • Konopný prášek můžete až rok skladovat v chladném tmavém rohu skříně.
 • Konopná semínka obsahují všechny esenciální aminokyseliny, což z nich dělá kompletní zdroj bílkovin (stejně jako je například kuře, ryby nebo hovězí). Pouhými třemi polévkovými lžícemi semínek své smoothie nebo salát obohatíte o 10 g vysoce kvalitních a navíc také velmi zdravých bílkovin.
 • Výrobci konopných doplňků se často zaměřují na kulturisty. Přestože je konopné semínko bohaté na bílkoviny zásadní pro zdravé a silné svaly, nemá žádné zázračné vlastnosti v jejich budování.
 • Konopná semínka se jako posilovač svalů poprvé používala v 50. letech 20. století ve východní Evropě pro léčbu ztráty svalů zapříčiněnou tuberkulózou.
 • S ohledem na to, že se obvykle konzumuje jen malá porce konopných semínek, obsah vitamínů není velký. Museli byste jich sníst asi kilo, aby jste splnili doporučenou denní dávku. Obsah vitamínů navíc snižuje tepelný proces, kterým se semínka sterilizují před prodejem.
 • Konopná semínka mají oříškovou chuť, která ozvláštní každý pokrm.
marihuana

Psychotropní látka THC se nachází pouze v konopném listě a květu, nikoli semínkách

Důležité informace o konopném semínku

 • Známé také jako: hemp seeds, hemp hears, konopný protein, olej z konopných semínek, konopné mléko, konopné ořechy, konopná srdíčka, hemp seed nuts, Cannabis sativa, konopí seté, technické konopí
 • Krajina původu: Kanada, EU, Čína
 • Prodává se ve formě: drcené, loupané, neloupané, mléko, olej, protein, mouka, těstoviny, kosmetické přípravky, sýr, müsli, tyčinky, máslo
 • Dostupnost v ČR a SR – ano
mapa konopné semínko

Konopné semínko se nejčastěji pěstuje v těchto oblastech

Účinky konopného semínka potvrzené vědci

Konopný olej pro zdraví srdce i imunitního systému

Konopný olej podle zprávy American Chemical Society vydané roku 2014 obsahuje řadu “zajímavých látek”. Například steroly a kyselinu linolovou, které mohou podle Dr. Juliana Whitakera zlepšovat funkci imunitního systému, pomáhat regulovat hladinu cholesterolu a podporovat také zdraví srdce. Článek roku 2010 publikovaný v Nutriton and Metabolism taktéž vyzdvihuje vynikající koncentraci omega-3 a omega-6 mastných kyselin v konopném oleji, který tak potencionálně může příznivě ovlivňovat srdeční onemocnění a celkové zdraví.

Pro zachování kvality esenciálních mastných kyselin by semínko ani olej neměly být zahřívány na více než 45 stupňů Celsia. Vylisovaný olej je třeba chránit nejen před teplem, ale také před vzduchem a světlem. Oxidace kyselin způsobuje žluknutí a činí jej nepoživatelným.upozorňuje Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy (red. upraveno)

salát

Konopný olej se hodí spíše pro studenou kuchyni

Protein z konopí je vysoce kvalitním zdrojem bílkovin

Kvalita bílkovin se odvíjí od koncentrace aminokyselin. Ty s dokonalejšími aminokyselinovými profily jsou tělem tráveny a využívány efektivněji. Studie zveřejněná roku 2010 zveřejněná časopisem Journal of Agricultural and Food Chemistry potvrdila, že konopný protein se vyrovná nebo předčí řadu veganských proteinů včetně těch z obilovin, ořechů a některých luštěnin.

Bílkoviny z konopných semínek pro imunitu a proti únavě

Konopná semínka jsou známá především pro obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tady však jejich zdravotní přínos zdaleka nekončí. Studie na myších z roku 2008 zveřejněná v Wei Sheng Yan Jiu zjistila, že protein z konopných semínek měl kladný vliv na imunitní funkci i proti únavě. Další studie na zvířatech z roku 2011 publikovaná v Molecular Nutrition & Food Research zjistila, že konopná semínka mohou lepšit funkci ledvin a srdeční hypertrofii.

Zvyšování energie konopnými semínky

Kombinace kalorií, komplexních sacharidů a bílkovin v konopných srdíčkách poskytují dlouhotrvající energii. Bylo prokázáno, že hladinu energie zvyšují bez dalších stimulantů, jako je například kofein a cukr.

loupaná konopná semínka

Energii s konopnými semínky doplníte zdravěji než s běžnou energetickou tyčinkou obsahující spoustu cukru a nasycených tuků

Vláknina ze snadno stravitelných konopných semínek pro správnou funkci střev a celé trávicí soustavy

Vláknina obsažená v celozrnných konopných semínkách může pomáhat předcházet zácpě i dalším střevním problémům a zvýšit pocit sytosti, takže budete jíst méně. Rozpustná vláknina navíc snižuje hladinu LDL cholesterolu a nerozpustná snižuje rizika kardiovaskulárního onemocnění a cukrovky.

Omega-3 mastné kyseliny pro srdce, duši a posílení mysli

Esenciální tuky omega-3 mastné kyseliny můžou pomáhat snižovat záněty, riziko srdečních onemocnění, cholesterol i tlak. Důležitou roli hrají také v mozku při poznávání a paměti.

Konopná semínka obsahují spoustu vitamínu A, C, E a beta-karotenu. Jsou bohaté také na bílkoviny, sacharidy, minerály a vlákninu. A co víc, nedávno publikovaná studie španělské univerzity v Sevilli zjistila, že mají ideální poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin, u nichž se předpokládá snižování vysokého krevního tlaku.uvádí doktor Andrew Weil (red. přeloženo a zkráceno)

Konopná semínka pro zdravé buňky

Rovnováha esenciálních mastných kyselin ve spojení s kompletním profilem bílkovin podporuje regeneraci a vývoj buněk. Můžou být prevencí chronických onemocnění včetně kardiovaskulárních, autoimunitních, hypersenzitivních, neurodegenerativních i rakoviny. Esenciální mastné kyseliny podporují také transport kyslíku do buněk celého těla a blokaci virů, hub a bakterií.

Zdravotní a kosmetické využití

Konopná semínka v kuchyni

Konopnými semínky můžete vylepšit jakýkoliv pokrm nebo dezert. Pochutnáte si na nich při snídani, obědu, svačině i večeři.

TIP: Naklíčená konopná semínka mnohonásobně zvýší obsah živin. Konopné semínko se namáčí a klíčí za 2 až 5 dní.

VIDEO: Klíčení semínek

Konopnými semínky můžete posypat saláty, jogurt, ovesné vločky i rýži a zeleninu. Konopný olej pro zachování všech živin používejte spíše ve studené kuchyni, například na salátový dresink. Konopné mléko i protein využijete například při přípravě lahodných smoothies.

TIP: Konopné semínko může být zdravé i při pečení (narozdíl například od semínek lněných). Až jednu čtvrtinu množství mouky můžete pro lehkou oříškovou chuť.

Vegetariáni, vegani a vysoce kvalitní protein z konopí

Konopná semínka jsou skvělou a kvalitní alternativou proteinových doplňků pro vegetariány a vegany, i všechny ostatní, kdo se snaží vyhýbat konzumaci živočišných produktů. Jedním z jejich nejčastějších využití je výroba bílkovinných práškových doplňků stravy, které mohou nahradit bílkoviny z masa. Mají také potencionální imunitní, protiúnavové vlastnosti a můžou chránit ledviny. 1 běžná dávka konopného prášku obvykle obsahuje 11 až 13 g bílkovin.

VĚDĚLI JSTE, že jedna lžíce konopného oleje obsahuje 14 gramů tuku – z nichž je nasycený pouze 1 g? Snižte riziko vysokého cholesterolu a srdečních onemocnění a vyměňte sádlo za konopný olej co nejdříve.

Díky nadprůměrné stravitelnosti je konopný protein ideální i pro sportovce

Certifikovaný osobní trenér AFAA Billy Locke říká, že konopný protein je pro budování svalů a podporu celkového zdraví ten nejlepší. Hustota živin je podle něj vyšší než u jiných proteinů a navíc je bohatý také na biologické enzymy a dobré bakterie, což usnadnuje přeměnu aminokyselin ve svaly.

Nevýhodou konopného proteinu je však to, že má velmi nízký obsah esenciálních mastných kyselin lysinu a leucinu, které jsou důležité pro růst svalů. Kulturisté a sportovci proto často raději volí protein z hrachu, rýže nebo jiných zdrojů kompletních bílkovin.

Konopná semínka regulují apetit i tělesnou váhu

Obraťte se při hledání pomoci s osvojením si zdravého životního stylu a zlepšení zdraví vašeho srdce na konopná srdíčka. Pamatujte však, že neexistuje žádný doplněk stravy, který vás sám o sobě zbaví kilogramů.

TIP: Nahrazení jiných olejů konopným může pomoci shodit nějaké to kilčo, ale musíte také vypustit prázdné kalorie a začít více cvičit. Lžíce konopného oleje má asi 100 kalorií, olivový 120. Má krásnou světle zelenou barvu a ořechovou chuť ideální do salátů.

Obzvláště při konzumaci mezi jídly díky vysokému množství bílkovin konopná semínka potlačují hlad.  Zařazením konopných semínek do jídelníčku si snadněji vybudujete zdravější stravovací návyky a volba mezi čerstvou zeleninou a ovocem na místo těstovin a chlebů pro vás bude jednodušší.

Skvělým doplňkem při hubnutí jsou i díky obsahu dalších nezbytných živin – jako jsou esenciální mastné kyseliny, vláknina, vitamíny a minerály – aniž by vašemu tělu dodávaly nadbytek kalorií, škrobů a cukrů.  Kila, která díky konopným srdíčkům shodíte pravděpodobně zase hned nenaberete zpátky – jde spíš o celkovou úpravu stravy než dočasné opatření.

Konopný olej pro krásnou pleť bez akné

Konopný olej udržuje vlhkost pleti v rovnováze a brání jejímu předčasnému stárnutí. Pomáhá k tomu, aby vaše pokožka byla jemná, hladká, měkčí a hydratovaná. Může zmírnit také některé kožní stavy – zejména ekzém, akné a psoriázu i zánět kůže dermatitidu. Konopné semínko obsahuje optimální kombinaci esenciálních mastných kyselin pro produkci buněk a zdraví kůže.

Konopný olej můžete užívat vnitřně nebo si pořídit kosmetický přípravek od kožního krému, šamponu, balzámů na rty, až po krémy na holení nebo opalování.

Tvrzení ohledně vlivu konopného oleje na pokožku zatím však zůstává vědecky nepotvrzené.

Konopný olej pro zdravé, husté vlasy

Živiny obsažené v konopném oleji jsou pro vlasy velmi přínosné. Jednou z nejoblíbenějších voleb pro použití v kosmetice a přípravcích pro péči o vlasy z něj dělá to, že výborně proniká do kůže a není tak lepivý jako jiné rostlinné oleje.

Vlhkost a lesk vlasům dodávají zejména lipidy konopného oleje. Přispívá k posílení křehkých pramenů, dává vlasům tvar a může je i zpevnit. Může také podpořit růst a bránit vypadávání, ulevit od svědění a suché pokožky hlavy i zamezit tvorbě lupů. Olej z konopných semínek zlepšuje krevní oběh, snižuje záněty a udržuje pokožky hlavy ve formě.

Nutriční hodnoty konopných semínek

100g loupaného konopného semínka obsahuje zhruba tyto složky:

Nutriční složky:

 • Bílkoviny – 25 % – 36,7 g
 • Tuky – 73 % – 45 g
 • Sacharidy – 2 % – 6,7 g
 • Kalorií 580 (2428 kJ)
Vitamíny:

0 g

Minerální látky:

 • Železo – 9,6 mg
 • Magnesium – 640 mg
 • Zinek – 11,5 mg

Dávkování a užívání konopných semínek

Konopné semínko se užívá celé, loupané, ve formě mléka, proteinu i oleje, vyrábí se z něj různé kosmetické přípravky i mouka nebo těstoviny. Přidat jej můžete například do jogurtu nebo salátů.

Ideální je začít den konopným semínkem na lačno a pak kdykoli během dne. Doporučená denní dávka pro dospělé je 1-2 polévkové lžíce.

mangová bowl s konopnými semínky

Pochutnat si můžete třeba na ranní smoothie bowl s konopnými semínky

Nežádoucí účinky konopných semínek

Konopná semínka jsou obecně považována za bezpečná, u některých lidí se však mohou objevit nežádoucí účinky.

Konopná srdíčka jsou poměrně mastná a mají vysoký obsah tuku. Většina z nich je polynenasycený tuk – tedy “dobrý” druh tuku. Konopná semínka však mohou vyvolat mírný průjem. Je li váš trávicí systém citlivý na změnu, zařaďte konopná semínka do jídelníčku pomalu. Začněte na 1 čajové lžičce denně a postupně se propracujte až ke 2 polévkovým lžícím, které představují doporučenou dávku konopných semínek.

Psychotropní sloučenina THC se nachází pouze v listech a květech konopí, nikoli semenech

Jelikož však semínka do styku se zbytkem rostliny přicházejí, některá mohou obsahovat extrémně nízkou hladinu THC. Přesná úroveň THC se liší podle druhu konopí. Pokud jste na THC velmi citliví a koupíte si semínka konopí z rostliny s vysokým obsahem THC a navíc ve větších množstvích, opravdu se u vás mohou halucinace nebo euforii vyskytnout. Doporučené denní množství nikdy nepřekračujte.

Je však velmi nepravděpodobné, i když ne zcela nemožné, aby konzumace velkého množství konopných semen ovlivnila drogový test. Při běžném i dlouhodobém užívání by však především semínka konopí setého toto riziko představovat neměla.

Z konopného oleje by během výrobního procesu měly být odstraněny úplně všechny psychoaktivní látky nebo THC.

Pro koho nejsou konopná semínka vhodná?

Jedinci se střevními poruchami by měli být opatrní

Konzumace konopných bílkovin může zhoršovat již přítomné příznaky střevních chorob, uvolňovat stolici, způsobovat průjem, nadýmání i břišní křeče. Tyto nežádoucí účinky se však obvykle s dalším užívání mírní. Pokud trpíte nějakou střevní chorobou, konzultujte konzumaci konopných semínek nejdříve s lékařem.

S jakými léky konopná semínka neužívat?

Zatím není známo, že by konopná semínka jakkoli interagovala s obvyklými léky. Pokud však užíváte jakékoliv léky na předpis nebo bez, poraďte se před přidáním konopných semínek do vaší stravy s lékařem.

Pozor by si měli dát především ten, kdo užívá antikoagulanty

Vysoký obsah omega-3 a omega-6 esenciálních mastných kyselin v konopných semínkách může potlačovat tvorbu trombocytů (krevních destiček) a představovat tak riziko zvýšeného krvácení.

FAQ – často kladené dotazy

Konopné semínko a THC

Jsou výrobky z konopných semínek legální?

Ano, výrobky z konopných semínek (neživotaschopné konopné semínko, konopný olej a konopné deriváty) jsou legálně dováženy, prodávány a spotřebovávány ve více než 35 zemích celého světa (včetně České Republiky, Spojených států, Kanady, Velké Británie, Německa a Francie).

Mohou na mě konopná semínka mít nějaké omamné účinky?

Rozhodně ne. Stopové hladiny THC se v konopném semínku nevyskutují na takové úrovni, aby na měly na uživatele drogový účinek.

Ovlivní konzumace konopných semínek drogové testy?

Ne. Několik nedávných studií prokázalo, že je téměř nemožné, aby stopová množství THC z konopných semínek a konopných kosmetických přípravcích ovlivnily výsledky testů na drogy.

Obsahuje konopný olej marihuanu?

Když se někdo zeptá, jestli něco obsahuje marihuanu – ve skutečnosti chce obvykle zjistit, jestli daná věc obsahuje THC (tetrahydrocannabinol) neboli psychoaktivní sloučeninu marihuany.
Ačkoli jsou konopí a marihuana v podstatě jen různé odrůdy té stejné rostliny (Cannabis sativa L.), byla kultivována tak, aby měla vysokou hladinu THC (až 18 %). Konopí seté, ze kterého se vyrábí oblečení, papír, biopaliva, bioplasty, výživové doplňky, kosmetiku a potraviny má hladinu THC pouhé 0,01 %. THC je navíc obsahují pouze květy konopí.

Je technické konopí to samé co marihuana?

Ne. Přestože obojí je rostlina Cannabis sativa L., technické konopí je nepsychoaktivní odrůdou, má nízkou hladinu THC, olejnaté semeno a více vlákniny. Technické konopí se jako droga nepoužívá, nemají psychoaktivní účinky a neovlivní drogový test. Konopí a marihuana jsou jako sladká a pálivá paprika nebo čivava a bernardýn.

Konzumace konopných semínek

Jak může být konopí použito jako jídlo?

Konopné semínko je velice výživný zdroj bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Mnohé populace konopí pěstovalo právě pro konopné semínko – většina z nich ji jedla jako kaši podobné klasické z ovesných vloček. Listy lze používat jako krmivo pro zvířata.
Bílkovina konopných semínek obsahuje bílkovinu velmi podobnou té, která je obsažená v lidské krvi. Je opravdu snadno vstřebatelná – i pacienty, kteří mají s trávením jídla potíže.
Konopný olej lidskému tělu poskytuje esenciální mastné kyseliny – a to téměř bez nasyceného tuku.

Mohou konopná semínka jíst děti?

Ano. Při určování velikosti porce konopných semínek však jako u jiných potravin zohledněte tělesnou váhu dítěte. Obecně bývá doporučováno ⅓ až ½ porce doporučené na příbalovém letáku.

Jak konopná semínka chutnají?

Konopná semínka mají příjemnou “ořechovou” chuť připomínající slunečnicová semínka – mají však měkč strukturu. Když je smícháte třeba s jogurtem nebo smoothie, jejich chuť téměř neucítíte.

Jaké je doporučené dávkování konopných semínek?

Obvykle se doporučuje 3 – 5 polévkových lžic konopných semínek denně.

Kdy je konopná semínka nejlepší užívat?

Pokud si konopná semínka dopřejete ke snídani, energii a bílkoviny z nich si budete moci užívat celý den.

Praktické informace

Jaké jsou výhody konopí ve srovnání s jinými zemědělskými plodinami?

Konopí potřebuje jen málo umělého hnojení a dobře roste téměř všude. Odolává také škůdcům, takže není zapotřebí ani pesticidů. Má dlouhé kořeny, což je dobré pro půdu. Spadané listí do ní zase navrací dusík. Konopí se na stejném místě může pěstovat až 20 let za sebou – aniž by půda byla výrazněji vyčerpaná.
Menší používání hnojiv a jiných zemědělských chemikálií je dobré hned z několika důvodů – je levnější, snazší a nezatěžuje životní prostředí.
Konopí zachraňovalo životy také během hladomorů. Kvůli různým politickým faktorům však lidé v méně rozvinutých zemích konopí dnes nepoužívají.

Jsou konopná semínka vhodná pro těhotné ženy?

Ano. Konopná semínka obsahuje spoustu živin včetně kyseliny listové a je tedy bezpečnou a chutnou složkou jídelníčku nastávajících maminek.

Můžu konopné semínko nabídnout svým domácím mazlíčkům?

Konopná semínka mohou mít zdravotní benefity i pro vaše mazlíčky. Před krmením konopnými semínky však doporučujeme konzultaci s veterinárním lékařem.

Jak mám konopné semínko skladovat?

Na stole nechávejte jen pár konopných semínek (abyste je měli stále po ruce), zbytek však schovejte do ledničky nebo mrazáku (nebo na jiné tmavé místo s teplotou do 15°C). Konopné semínko nenechávejte na světle ani v teple.

Měl bych otevřená konopná semínka skladovat v lednici?

Ano, otevřená konopná semínka je nelpeší skladovat v lednici nebo mrazáku. I při pokojové teplotě vm však mohou vydržet až 1 rok (v ledničce nebo mrazáku si však zachovají vyšší výživový obsah). Neotevřené produkty můžete skladovat na chladném, suchém a tmavém místě, jako je například sklep.

Co konopná semínka odlišuje od lněných a dalších semínek?

Konopná semínka obsahují omega 3 a 6 mastné kyseliny v optimálním poměru pro lidské zdraví 3-4 omega3 : 1 omega6). Lněné semínko tento poměr obsahuje naopak (1 omega 6 : 4 omega 3).
Konopné semínko je jednou z mála rostlin obsahující značné množstvé kyseliny gama-linolenové. Konopné semínko obsahuje také protein nazývaný globule edestins – najít jej můžeme jen v konopí a je podobný globulinu nacházejícím se v lidské krevní plazmě.

Je konopné semínko bezpečné pro každého?

Konopné semínko je kompletním zdrojem potravy a mělo by být konzumováno každý den.
Loupané konopné semínko je jednou z nejbezpečnějších potravin planety. Neobsahuje THC, pesticidy ani lepek a je velmi snadné na trávení.
Je skvělou potravinou pro ty, kdo trpí potravinovými alergiemi, mají problémy s trávením, citlivý žaludek nebo jsou přecitlivělí na pesticidy.
Konopné semínko se stalo  nesmírně oblíbenou složkou jídelníčku bodybuilderů, kteří pocítili negativní vedlejší účinky syrovátkových proteinů. Konopná semínka jsou skvělým doplňkem stravy také pro děti, těhotné a kojící ženy i osoby se zdravotním postižením.
 
Další profily superpotravin: 
 

 

POUŽITÉ ZDROJE: