O takzvaných superpotravinách jste už jistě slyšeli. Poslední dobou je tento výraz skloňován ve všech pádech a také jmenován mnoha jazyky. Co to ale ty superpotraviny jsou, co nám přinášejí, kde je najdeme a jak je využijeme?
O takzvaných superpotravinách jste už jistě slyšeli. Poslední dobou je tento výraz skloňován ve všech pádech a také jmenován mnoha jazyky. Co to ale ty superpotraviny jsou, co nám přinášejí, kde je najdeme a jak je využijeme?
Ačkoli neexistuje přesná definice nebo jasná kritéria, podle kterých se superpotraviny definují, můžeme je popsat asi takto: Superpotraviny jsou jedinečné potraviny nebo potravinové doplňky, které obsahují velké množství živin, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.
Jak využít superpotraviny v každodenním životě?
Všichni víme, že to, co jíme, má veliký vliv na to, jak se cítíme. Jen si to porovnejte – jak vám je, když si zajdete na večeři do fast foodu? Jste unavení, pomalí, bez energie. Když si ale dáte ovoce, zeleninu nebo jinou lehčí svačinku, je vám fajn. Máte ze sebe dobrý pocit a ještě se cítíte nabití energií a plní elánu. Je to tak?
Obchody nabízejí pestrou a čerstvou stravu. Neexistuje důvod stravovat se ve fastfoodech nebo nakupovat blafy a náhražky v podobě polotovarů.
Superpotraviny vám mohou pomoci dosáhnout pevnějšího zdraví, zpomalit stárnutí, předcházet chronickým onemocněním a zlepšit váš každodenní stav těla a vlastně i mysli. Tím, že se dobře cítíte fyzicky, bude pozitivně naladěna i vaše mysl.
V kombinaci s pravidelným cvičením a vyváženou stravou působí superpotraviny blahodárně na vaše tělo a pomohou vám při prevenci, k upevnění zdraví i při řešení konkrétních zdravotních problémů.
Podle amerického doktora Erica Madrida mají superpotraviny jasné místo v našem jídelníčku.
“V ideálním případě by se měl člověk zaměřit na stravu plnou ovoce a zeleniny. Přidání superpotravin do svého jídelníčku je součástí rovnice, která vám může pomoci při cestě ke zdraví i redukci váhy.”
Čerstvé potraviny a superpotraviny snesou miliony kombinací a receptů. V kuchyni lze doslova kouzlit a nepotřebujete k tomu ani restaurace, ani donáškové služby.
Jaké potraviny řadíme mezi superpotraviny?
POZOR, TĚCHTO 5 ZELENÝCH SUPERPOTRAVIN JE NEJSILNĚJŠÍCH: Detoxikace organismu, podpora imunity, výživa celého těla, doplnění energie a mnohé další benefity.
Směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS vzájemně násobí všechny zdravotní účinky použitých superpotravin. Přesně jak si vaše tělo přeje a potřebuje.
Všech 5 zelený superpotravin ve směsi jsou v BIO kvalitě se špetkou máty pro svěží chuť, kterou jiné zelené směsi nemají.
Mladá pšenice
Mladá pšenice je intenzivním životabudičem pro celý organismus. Aby byla co nejúčinnější, musí být čistě přírodní, pěstovaná v přísných podmínkách bez použití chemických hnojiv a musí být sklizená včas. 30 % mladé pšenice z Německa, kterou Blendea SUPERGREENS obsahuje, je v té nejvyšší kvalitě.
Spirulina
Je důležité, z jakého koutu světa spirulina pochází. Její původ má totiž vliv na to, jestli je opravdu přínosná pro naše zdraví. Má vysoký podíl bílkovin a aminokyselin, sacharidů, minerálů, vitamínů a enzymů. Významný je také obsah chlorofylu. Mimo jiné obsahuje také vysoký podíl vitamínu K, který podporuje srážení krve.
Zelený ječmen
Zelený ječmen podporuje očistu těla od škodlivých látek, podporuje správné zažívání, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, optimalizuje a udržuje zásadité pH a podporuje naši imunitu.
Chlorella
Chlorella pomáhá k detoxikaci organismu, zpomaluje stárnutí, je bohatým zdrojem bílkovin a vitamínů, pomáhá ke správnému trávení.
Avokádo obsahuje množství kvalitních tuků, které pomáhají podporovat naše srdce, a také bojují proti kardiovaskulárním chorobám.
2. Banán
Obsahuje tři druhy přírodního cukru – cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Zásobují nás energií na dlouhou dobu.
3. Citrony
Citrony jsou obrovskou zásobárnou vitaminu C, B i A a jen 3 % sacharidů. Je zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších.
4. Jahody
Jahody jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů. Obsahují až 90 % vody, nejsou tedy kalorické. Jsou bohaté na vitamin C, draslík, sodík, minerálů… Jahody přispívají k omlazení funkce centrálního nervového systému, ale i ke zpomalení stárnutí pleti.
5. Borůvky
I borůvky jsou důležitým antioxidantem. Čistí krev, dodávají životní energii a omlazují organismus i pleť. Pomáhají při průjmech a jiných střevních potížích, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, navíc zklidňují nervy.
6. Jablko
Jablka obsahují ve vodě rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chrání naše tělo před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, stejně tak proti rakovině. Také snižují riziko cukrovky.
Chia semínka obsahují hořčík, vápník, bílkoviny, vlákninu a dokážou nasáknout spoustu vody, takže hydratují tělo.
8. Dýně
Ta vám pomáhá zbavit tělo toxinů a tuků, protože tuky se vážou na vlákninu. Je plná vitamínů, obsahuje kyselinu listovou, omega-3-mastné kyseliny, hořčík, draslík, vápník, měď, železo, zinek a fosfor. Je dobře stravitelná a při pravidelné konzumaci upravuje činnost střev.
9. Chilli
Chilli dokáže nakopnout a zrychlit metabolismus až o 23 %. Tím také rychleji spalujeme a odbouráváme nadbytečné tuky. Chilli papričky navíc obsahují bílkoviny. Chilli navíc obecně působí jako afrodiziakum.
10. Granátové jablko
Granátové jablko čistí krev, zabraňuje tvorbě cévních usazenin, ale také pomáhá našemu žaludku i zažívání. Posiluje imunitu a brání nás proti nachlazení a jiným virům.
11. Hořká čokoláda
I ta působí jako afrodiziakum. Také pomáhá odbourávat stres, obsahuje mnoho antioxidantů, které tělu vyloženě prospívají. Mimo to také zlepšuje práci mozku, paměť i motoriku. Dbejte jen na to, abyste jedli kvalitní a minimálně 70% čokoládu.
12. Ananas
Ananas je skvělým pomocníkem při redukčních kúrách. Také se doporučuje jíst po velké fyzické námaze, abyste dočerpali energii. V neposlední řadě zpomaluje stárnutí a působí na nás dobře i “zvenku”.
13. Mango
Podobně je na tom i mango. Má blahodárné účinky nejen na náš organismus, ale i na naše tělo. Posiluje vlasy a nehty, imunitu a zlepšuje naše trávení.
14. Špenát
Špenát má vysoký obsah železa, hořčíku, draslíku, vápníku a ano, dodává nám sílu. Podporuje krvetvorbu, čistí organismus i střeva. Působí navíc protizánětlivě.
15. Vlašské ořechy
Skvělý zdroj hořčíku, vápníku, zinku i zdravých tuků. Pomáhají nám udržet nervy na uzdě, posilují naše svaly, kosti, imunitu i celý organismus včetně funkce nervového systému.
16. Mandle
Mandle posilují imunitu, jsou účinnou prevencí proti osteoporóze, křečím v lýtkách… Upravují krevní tlak, snižují cholesterol, zahání pocit hladu a pomáhají tak redukovat hmotnost.
17. Meruňky
Meruňky bojují proti kardiovaskulárním chorobám, ale také proti astmatu. Jsou skvělým zdrojem vlákniny a bohatým zdrojem vitamínů. Posilují imunitu, bojují proti únavě a zlepšují naši náladu.
Potraviny, které jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny, škroby, vitamíny, vápník, železo a neobsahují tuky.
19. Hroznové víno
Hroznové víno je nejen výtečné na chuť, ale obsahuje množství vitaminů, snižuje hladinu cholesterolu, chrání před infarktem, uklidňuje nervy a odbourává stres. Obsahuje jen málo cukrů, je tedy vhodné i při dietách. Má močopudné účinky, takže lehce odvodňuje a zbavuje tělo například otoků.
20. Kiwi
Kiwi obsahuje velké množství vitaminu C, podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly, působí blahodárně na naše srdce a posiluje imunitní systém. Je skvělým antioxidantem a pomáhá nám zvládat stresové situace.
21. Zázvor
Zázvor zahřívá náš organismus, posiluje imunitu a působí jako prevence proti nachlazení. Stejně tak pomáhá při zbavování se viróz, je skvělý i na bolest v krku. Nakopává náš organismus a také pomáhá zatočit s kocovinou.
22. Pomeranče
Pomeranč obsahuje cukry, které tělo dobře vstřebá, takže je toto ovoce vhodné i pro diabetiky. Obsahuje velké množství vitaminu C, posiluje imunitu a bojuje s možným nachlazením.
23. Broskve
Broskve obsahují velké množství vody, takže hydratují tělo, a navíc díky pocitu sytosti pomáhají při redukci váhy. Pomáhají také řešit problémy s ledvinami.
24. Quinoa
Díky vysokému obsahu hořčíku a vitamínu B2 je quinoa skvělá na boj s migrénami. Navíc nám pomáhá snižovat krevní tlak a bojuje proti rakovině nebo cukrovce.
25. Kapusta
Kapusta, to je balzám na naše zažívání. Je bohatá na vlákninu, a proto blahodárně působí na náš trávicí system a zažívání. Stejně tak bojuje se žaludečními obtížemi, problémy s játry nebo střevy. Obsahuje vitamin C, B, E, také draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, a kyselinu listovou.
26. Papriky
Papriky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to jakou mají barvu, i když ta svou roli hraje také. Všechny čerstvé plody obsahují vitamíny B a C a také dávku různých minerálů, jako vápník, draslík, železo a hořčík.
27. Řepa
Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži.
28. Mrkev
Mrkev je známá tím, že přispívá ke zdraví našich očí. Také díky vitaminu A pomáhá pokožce ke zdraví a ke kráse, zároveň ji chrání před UV zářením. Pomáhá také při regulaci hladiny cukru v krvi a zlepčuje imunitní funkce.
29. Třešně
Když přijde jejich sezóna, jděte do nich. Třešně zpomalují proces stárnutí, bojují z nespavostí a napomáhají zdravému srdci i mozku.
30. Kokos
Obsahuje zdravé tuky, které nám dodávají energii, zrychluje metabolismus, posiluje imunitu, zlepšuje zažívání a vstřebávání vitaminů i minerálů.
31. Papája
Pomáhá našemu tělu bojovat s rakovinotvornými buňkami. Karoteny, které obsahuje, například pomáhají předcházet rakovině ústní dutiny a plic. Také přispívá k zdravějšímu trávení, předchází krevním sraženinám a napomáhá správné funkci střev.
32. Para ořechy
Obsahují selen, který bojuje proti srdečním onemocněním a rakovině. Dále vitamin E, který pomáhá chránit tělo před volnými radikály. Měď, která zabraňuje slábnutí kostí a anémii, a mangan, díky němuž předejdeme problémům s cévním systémem nebo cukrovce.
33. Mořská řasa
Mořské řasy mají vysoký obsah živin, ale velmi málo kalorií. Přispívá k pomalejšímu trávení, díky kterému se nám uvolňuje energie postupně. Fungují jako prevence proti vysokému krevnímu tlaku, regulují hladinu hormonů v těle a detoxikují.
34. Rajče
Rajčata obsahují až 80 % lykopenu, což se silný antioxidant, který pomáhá v boji proti nejrůznějších chodobám. Přispívají k zachování mozkových a nervových tkání, snižují cholesterol, obsahují draslík, který přispívá ke zdravému srdíčku a dobře působí na paměť i kvalitní spánek.
35. Brokolice
Brokolice je prospěšná především kvůli vitamínům a vláknině, ale i kvůli regulačnímu vlivu na trávení, obsahu stopových prvků a dalším lidskému organismu příznivým účinkům. Pomáhá zbavit tělo škodlivých látek, přispívá k lepšímu fungování trávicího systému a doporučuje se při hubnutí.
36. Ostružiny
Jsou silnými antioxidanty. Zpomalují množení nádorových buněk, hlavně u rakoviny střev, plic a prsu. Pomáhají proti stárnutí, udržují imunitní systém ve skvělém stavu, působí proti průjmu a při žaludečních problémech a zbavují menstruačních bolestí. Pomáhají také s hojením ran a zaženou rýmu, nachlazení, angínu i kašel.
37. Česnek
Česnek pomáhá při hubnutí, bojuje s alergiemi, chrání před cukrovkou, chrání srdce, snižuje krevní tlak, ředí krev a zabraňuje běžnému nachlazení. Blahodárně také působí na léčbu psoriázy, oparů, zmírňuje projevy akné a podporuje zdravý růst vlasů.
38. Černý pepř
Pepř zlepšuje trávení a snižuje nadýmání. Stimuluje rozklad tukových buněk, je močopudný a působí jako antioxidant. Pomáhá dokonce i potlačit depresi nebo zlepšit paměť. Když smícháte trochu pepře se lžičkou medu, máte skvělý lék na kašel. Pepř má nejen protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální účinky, ale i vlastnosti zlepšující imunitní systém.
Tato bylina obsahuje vysokou koncentraci důležitých vitaminů a minerálů. Také obsahuje chlorofyl, který napomáhá léčit kožní problémy. Petržel posiluje imunitu, snižuje možnost požkození buněk volnými radikály, blahodárně působí na nemoci močových cest, ledvin nebo močového měchýře.
41. Olivový olej
Obsahuje vitamíny A, D, K, E a napomáhá některým dalším vitamínům rozpustným v tucích v jejich vstřebávání do organismu. Také snižuje hladinu cholesterolu a působí preventivně před kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním. Má výrazné antioxidační účinky.
42. Grapefruit
Obsahuje spoustu vitaminu C, takže posiluje naše zdraví i imunitu. Také snižuje riziko omenocnění srdce a chrání proti Alzheimerově chorobě. Snižuje cholesterol a detoxikuje játra.
43. Losos
Tato ryba obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které jsou skvělé pro správné fungování mozku. Pro tyto účinky by se měla jíst alespoň jedna porce lososa týdně. Dále má protizánětlivé účinky, snižuje riziko mrtvice i infarktu či arytmie. Navíc zlepšuje náladu.
44. Konopné semínko
Konopné semínko je bohaté na esenciální aminokyseliny. Obsahuje totiž všech 9 aminokyselin, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které podporují funkci mozku. Také posiluje imunitní systém, dodává tělu bílkoviny a zmírňuje nadýmání.
45. Rukola
Díky množství vitaminů a minerálů podporuje funkci mozku, zlepšuje kvalitu kostí a působí jako prevence proti rakovině. Patří mezi nízkokalorickou zeleninu, takže je vhodná při hubnutí. Skvěle hydratuje tělo, a to i v horkých letních měsících. A navíc – pravidelná konzumace rukoly zvyšuje prý sexuální přitažlivost.
46. Goji
Obsahují 18 aminokyselin, což znamená, že je goji skvělým zdrojem bílkovin. Jsou nízkokalorické, zároveň ale umí zahnat hlad. Podporují imunitní i nervový systém a zvyšujou funčnost mozku i svalů.
47. Zelený čaj
Obsahuje velké množství antioxidantů a bioaktivní látky, které posilují náš imunitní systém a celkově podporují zdraví. Zlepšuje funkce mozku a kognitivní schopnosti. Snižuje riziko rakoviny, onemocnění srdce, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Je vhodný při redukčních kúrách, protože spaluje tuky a pomáhá snižovat váhu.
48. Med
Používá se jako přírodní lék po celá léta, často se přidává do horkých nápojů, aby uklidnil kašel nebo bolest hrdla. Pomáhá léčit zažívací potíže, používá se k boji proti virům. Podporuje imunitní systém a může ulevit od sezónních alergií.
49. Batáty
Sladké brambory obsahují vysokou koncentraci vitaminu C a A, což zvyšuje zdraví, podporuje imunitu a pomáhá tělu “opravovat” tkáně i pokožku. Obsahují antioxidanty, které pomáhají tělu bojovat s onemocněním, mají protizánětlivé vlastnosti, pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a blahodárně působí na mozkové a nervové funkce.
50. Kurkuma
Kurkuma je známá jako hlavní složka kari koření, můžeme ji ale používat i samostatně. Má vysokou koncentraci antioxidačního kurkuminu, což přináší protizánětlivé vlastnosti, snížení příznaků žaludeční nevolnosti, snížení osteoartrózy nebo ulevuje při rakovině kůže.
Klikněte na obrázek, vyplňte jednoduchý formulář a do 2 dnů je Blendea u vás. Detoxikovat organismus a doplnit cenné živiny a energii tak můžete prakticky okamžitě.
Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích
Petra Kozejová je jogínka, sportovkyně a ambassadorka Blendea produktů. V dnešním rozhovoru jsme ji trošku vyzpovídali. Dozvěděli jsme se, jaké byly její začátky s jógou, jaké jsou její zdravé návyky a kde čerpá inspiraci. Pohodlně se usaďte, jdeme na to 🙂
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) patří mezi oblíbené, skoro by se dalo napsat lidové bylinky. Známá je především díky příznivému působení na lidskou psychiku. Je schopná navodit duševní pohodu a podpořit tak intenzivní relaxaci. Prospěšných účinků má však voňavá bylinka mnohem více. Na prvním místě nás budou zajímat vědecky potvrzené účinky meduňky na lidské zdraví. Vycházet […]
Každý z nás si jistě prošel vztahem, který nebyl úplně stoprocentní a nepovedl se tak, jak jsme si představovali. Rozchody a jiná zklamání mohou zanechat hluboké šrámy a ovlivnit nás více, než bychom chtěli nebo vůbec čekali. Usoudili jsme proto, že k tomuto tématu by bylo nejlepší přizvat si odborníka. Oslovili jsme lektorku a životní […]
Možná mají mnozí z nás zafixované večerní koupele jen jako rutinu a očistu, abychom nechodili spát zašpinění. Pravdou však je, že objetí teplé vody má na organismus mnohem více pozitivních účinků. Jaké to jsou se dozvíte v tomto článku 😊
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je krásná vytrvalá bylinka, jejíž účinky jsou od dávných dob spojovány s celkovým zklidněním organismu a léčbou nespavosti. Velké oblibě se těší i u koček. Proč, se dočtete v článku 🙂 Nejvíce nás budou zajímat příznivé účinky kozlíku lékařského na zdraví potvrzené potravinářskou inspekcí SZPI a dalšími vědeckými studiemi, které se […]
Stravování je nekonečné téma plné trendů a odříkání potravin, které máme rádi, jen kvůli neustálé snaze zhubnout a nespokojeností s vlastní postavou. Existuje nespočet diet, po kterých je výsledek sice hezký, ale rozhodně ne udržitelný a ještě za cenu toho, že si nemůžeme dát svou oblíbenou čokoládu. Zdá se, že řešením je právě intuitivní stravování.
S novým rokem přichází i nové začátky. Všichni teď jistě doufáme, že tento rok bude lepší, než byl 2020. Co si budeme povídat, k tomuto ďábelskému číslu se asi nebude nikdo rád vracet. Pojďme tedy společně vykročit a začít trochu lépe. Zdravěji. Připravili jsme si pro vás novoroční výzvu. Každodenní dávka inspirace na cvičení, zdravé […]
Neúprosný proud myšlenek vám večer nedovolí usnout a přes den nemáte náladu ani energii jednoduše na nic. Cítíte se, jako by celý váš den byl posunutý. Nejvíce energie máte v čase, kdy potřebujete spát a naopak. Je vám to povědomé? Důvodem může být cirkadiánní rytmus.
Nekonečné převalování a neschopnost uklidnit mysl natolik, abychom se nechali ukolébat ke spánku. S tímto problémem se občas potýká každý. Článek vám prozradí 6 tipů jak rychle usnout a nebudit se ani pokud se vám v hlavě rozbíhá kolotoč myšlenek.
Deforestace (odlesňování) doma i ve světě je alarmující problém a týká se nás všech, i když si to v Česku zatím ne každý uvědomuje. Stromy a flóra hrají v našich životech a e stavu celé Země důležitou roli. Vyrábí nám kyslík a udržují funkci vodního ekosystému. A i přesto si jich lidstvo neváží tak, jak […]