• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní): Cenná soupiska potvrzených účinků i rizik

Tribulus terrestris (česky Kotvičník zemní) vyvolává zvýšený zájem mužů, protože pomáhá stimulovat přirozenou tvorbu vlastního testosteronu.

Pod značkou Blendea jsme začali prodávat kapsle s extraktem z tribulusu. Zajímavý je 40% obsah saponínů.

V článku srozumitelně vysvětlím, jak tribulus pomáhá s hladinou testosteronu, a samozřejmě odkáži na výsledky vědeckých studií, které všechny informace potvrzují. Zmíním i další prospěšné účinky, díky kterým má smysl kotvičník užívat a to i pokud jste žena.

Zároveň vyjmenuji účinky samotných saponínů. Jistě vás zajímá, zda a v jaké míře kotvičník ovlivňuje úroveň testosteronu u žen, proto v článku zmíním i tento vliv. Podíváme se, v jakých dávkách bude extrakt z tribulusu účinný a zda může užívaní představovat nějaká rizika.

Pokud máte zájem kotvičník ihned objednat, klikněte a vyberte si počet balení. Objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů, a ihned tak můžete začít přirozeně stimulovat tvorbu testosteronu.

Tribulus terrestris, Kotvičník zemní
Drobný žlutý kvítek tribulusu vlevo a sušené květy vlevo

Tribulus terrestris a hladina testosteronu v krvi

Podpora produkce testosteronu je pro muže hlavním účinkem, díky kterému se o tribulus zajímají. Zde musím upozornit muže se zdravou a dostatečnou hladinou. Těm totiž kotvičník testosteron nezvýší. Je ale pomocí pro muže s aktuálně nízkou hladinou.

Konkrétní úroveň testosteronu lze změřit pouze pomoci krevních testů. Pokud jste test zatím neabsolvoval, nemůžete vědět, zda máte hormon nízký nebo normální. Mužům, kteří zatím nemají jasno, doporučuji rezervovat si odběr krve a měření, třeba u společnosti SynLab, která má odběrová místa po celé republice (klikněte a najděte tu nejbližší). Toto nevnímejte jako reklamu 🙂 Odběrných míst a firem je v Česku více.

Hladinu testosteronu v krvi vám změří certifikované odběrné pracoviště.

Další zdravotní účinky Tribulus terrestris

Nejdříve uvedu účinky, které tribulusu připisuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI. To je úřad, který posuzuje, ověřuje a odsouhlasuje zdravotní a výživová tvrzení nejen o tribulusu, ale o většině známých rostlin, bylin, plodů a dalších potravin. Tribulus a výrobky z něj totiž spadají mezi potraviny a SZPI nad nimi drží pečlivý dohled.

účinky Tribulus terrestris podle SZPI
účinky Tribulus terrestris
Tabulka uznaných účinků Tribulus terrestris podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI

Užitečný tip pro vás: Tabulku přiznaných i nepotvrzených účinků potravin si můžete stáhnout ze stránky SZPI i vy (spodek stránky, formát .xlsx, 213,5 mb). Získáte tak přehled, díky kterému si můžete ověřit, zda některý produkt nebo stránka neuvádí protichůdné informace. Pokud takový rozdíl najdete, doporučuji zavádějící články nečíst a výrobky, které tvrdí nepravdy nekupovat. Tyto výrobky obvykle nejsou nebezpečné, ale v neposlední řadě jde i o vaše peníze.

Hlavními účinky tribulusu jsou ty podporující sexuální zdraví a výkonnost, zároveň výkon a výdrž sportovní. Zajímavé jsou i účinky na zmírnění vysokého krevního tlaku a díky diuretickým (močopudným) účinkům na zmírnění infekcí močových cest. Kotvičník podporuje chuť do jídla a tlumí bolest.

Jedna kapsle Blendea obsahuje 400 mg čínského tribulusu, z toho 40 % prospěšných saponínů.

Klikněte a podívejte se na všechny účinky kotvičníkových kapslí. Případnou objednávku vám doručíme do 2 pracovních dnů a ihned můžete začít těžit z jejich výborných účinků.

Kliknutím na tlačítko se dostanete přímo na produktovou stránku produktu Tribulus terrestris 60 kapslí

Tribulus a podpora sexuálního zdraví

Tribulus se osvědčil u mužů trpících erektilní dysfunkcí (selhávání erekce) a sníženým sexuálním libidem. V této studii uživatelé hlásili výraznou podporu erekce, zlepšení sexuálních funkcí, vyšší spokojenost se svou sexualitou, silnější erotickou žádostivost a intenzivnější prožívání orgasmu.

Muži v jiné studii užívali 750 až 1500 mg extraktu denně po dobu dvou měsíců. Měření zjistilo zvýšení erotického libida o úctyhodných 79 %. Tribulus díky tomu můžete vnímat jako afrodiziakum.

Ženy s nízkým sexuálním libidem užívaly 90 dnů od 500 do 1000 mg extraktu. Zvýšený zájem o sex hlásilo pořád zajímavých 67 % z nich.

Zdůrazňuji, že studií proběhlo hned několik a z každé vyšly různé závěry, hlavně co se týče míry účinků a konkrétních dávek tribulusu, které je nutno užívat. Obecně šlo o dávky od 700 po 1500 mg extraktu denně (v přepočtu 2 až 3 kotvičníkové kapsle Blendea).

Menší studie doložila i účinek tribulusu na ženy, konkrétně ty ve věku těsně před a brzy po nástupu menopauzy. Pomocí doplňků s tribulusem podpořily erotické libido, zvýšily míru vzrušení, sílu orgasmu a celkovou sexuální spokojenost. To byly intimní problémy, které menopauzální ženy trápí velmi často. V tomto směru má užívání kotvičníku smysl i pro ženy, takže odpověď je Ano – tribulus může zvýšit i ženský testosteron. Zdůrazňuji meopauzální věk, a tedy období kolem 45. – 50. roku a později.

Tip pro muže: Pokud hledáte doplněk konkrétně pro podporu erekce, erotického libida a sexuálního výkonu, mohu doporučit český nápoj Proerecta SHOT se 400 mg tribulusu v jedné dávce.

Tribulus zde účinkuje s dalšími prospěšnými extrakty (ženšen, rozchodnice, guarana, hroznová semínka, l-citrulín a l-arginín).

Klikněte na odkaz a podívejte se na všechny účinky SHOTu přímo na e-shopu Proerecta.cz. SHOT můžete mít doma již za 2 dny.

Tribulus terrestris pro podporu sportovního výkonu a kondice

Již z tabulky účinků podle SZPI výše jde jasně vidět příznivý vliv tribulusu na výkon sportujících lidí. Účinek je platný pro obě pohlaví. Normální činnost svalů a dýchání, činnost kardiovaskulárního systému, svalový tonus a energie, spolehlivá imunita. To všechno jsou podmínky, bez kterých se sportovec neobejde. Ženy se tribulusu nemusí vůbec vyhýbat.

I zde je důležitý testosteron. Silná fyzická zátěž totiž produkci testosteronu tlumí, na druhé straně bez optimální hladiny hormonu úměrně klesá sportovní výkonnost. Díky užívání tribulusu spolu se střední fyzickou aktivitou dojde k optimalizaci hladiny testosteronu a zabránění poklesu fyzické výkonnosti. Zároveň pomáhá snížit poškození svalů způsobené nadměrnou zátěží.

Tribulus pro snížení vysokého krevního tlaku

Tribulus pomáhá uvolnit a zrelaxovat cévy, díky čemu přes ně krev protéká plynuleji a to vede ke snížení rizikově zvýšeného krevního tlaku. Pokud vám často buší srdce, potíte se, špatně se vám dýchá a rychle se unavíte, tribulus pro vás může být užitečný. To jsou totiž prvotní příznaky zvýšeného tlaku (odborně hypertenze).

Pokud vysokým tlakem trpíte a užíváte nějaké léky na předpis, vždy si bezpečnost užívání tribulusu ověřte u lékaře, který vám je předepisuje. Pokud by totiž tribulus působil společně s nimi, hrozí riziko příliš nízkého tlaku (lékařsky hypotenze), které rovněž není bezpečné. Poradu s lékařem doporučuji v případě užívání jakýchkoliv léků a ne pouze těch na vysoký tlak.

Z rozšíření cév budou těžit i pánové se slabou erekcí, protože přes dobře průchozí cévy proudí do penisu dostatek krve a stará se tak o pevnost a vydatnost erekce.

Tribulus terrestris pro zdraví srdce a snížení hladiny krevního cukru

Uvedu zde studii na 1000 diabeticích. Tito pacienti užívali denně až 1000 mg extraktu z tribulusu, což je ale pořád množství, které se vejde do bezpečné denní dávky. Po 3 měsících byla cukrovkářům měřena hladina krevního cukru (glukózy). Měření potvrdilo výrazné snížení glukózy u všech zúčastněných. Kromě glukózy uspokojivě klesla i hladina cholesterolu.

Výsledky studií na lidech doplňují i výsledky studií na pokusných zvířatech, u kterých se rovněž povedlo snížit hladinu krevního cukru, chránit cévy před poškozením a předcházet vysoké hladině cholesterolu.

Budu se opakovat, ale pokud užíváte léky proti vysokému cukru nebo cholesterolu, užívání tribulusu konzultujte s předepisujícím lékařem. Vysoký cholesterol škodí, ale hladina nemůže být nulová. Třeba zmíněný testosteron si tělo vyrábí právě z cholesterolu, a pokud by bylo cholesterolu příliš málo, mohlo by dojít ke snížení hladiny testosteronu.

Bude vás zajímat: Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

Tribulus jako diuretikum pro prevenci vzniku ledvinových kamenů

Podle zdrojů se tribulus běžně používá v rámci prevence nebo léčby ledvinových kamenů v tradiční čínské a indické medicíně. Ani jedna ale nedokládá skutečně vědecky ověřené výsledky studií, takže je nemohu uznat jako důkaz těchto tvrzení.

Prospěšným účinkům ale nahrává fakt, že tribulus má výrazné diuretické, a tedy močopudné účinky. Díky podpoře častějšího močení pomáhá vyplavovat přebytek minerálů a dalších složek, ze kterých jsou ledvinové kameny vytvořeny, a zároveň urychluje vyplavení menších kamenů. Ty větší musí lékař rozbít chemicky, ultrazvukem nebo vyjmout chirurgicky.

I zde upozorním pacienty, kteří na kameny užívají některé léky. Souběžné užívání tribulusu byste měli konzultovat s urologem, který je předepisuje.

Podpora močeníTribulus má močopudné účinky a podporuje vylučování tekutin.
Posílení imunityKotvičník ve formě doplňků stravy stimuluje aktivitu imunitního systému.
Snížení depreseTribulus má spolu s dalšími bylinami antidepresivní účinky.
Protizánětlivé účinkyStudie na buňkách ve zkumavce doložila možný účinek tribulusu proti zánětům.
Zmírnění bolestíVyšší dávky kolem 1000 mg extraktu mají tlumivé účinky na bolest.
Protirakovinný účinekZatím pouze studie na buňkách ve zkumavce (in vitro) potvrdila účinek tribulusu proti rakovině. Studie na lidech pořád probíhají.
Tabulka dalších zdravotních účinků Tribulus terrestris

Saponíny jako nejúčinnější složka Tribulus terrestris

Vědci přikládají prospěšné účinky tribulusu právě saponínům, kterých je přirozeným zdrojem. Jde o rostlinné chemikálie (fytochemikálie), konkrétně triterpenové glykosidy. Nutričně patří mezi sacharidy.

Saponíny mají cenné antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, zároveň pomáhají proti předčasnému stárnutí buněk. Z prokázaných účinků saponínů vybírám ty zásadní:

Konkrétní obsah saponínů závisí od původu tribulusu či jiných zdrojů. Pokud roste v půdě chudé na živiny nebo je pěstován nesprávně, obsah saponínů může být nižší. Není to ale pouze tribulus, co je obsahuje. Zcela přirozeně se v hojném množství vyskytují i v luštěninách (fazole, čočka, hrách, cizrna, sója), obilovinách, ženšenu, kopřivě, špenátu, lilku, rajčatech, cibuli, česneku, chřestu, bylinkách a dokonce v červeném víně.

Pro vaši informaci: Tribulusové kapsle Blendea obsahují přesně 40 % saponínů.

Pozor, saponíny jsou citlivé na teplo, které je znehodnocuje. Kapsle proto vždy skladujte mimo silné zdroje tepla ideálně někde v šuplíku.

Dávkování a případné negativní vedlejší účinky Tribulus terrestris

Ve studiích, na které odkazuji, účastníci užívali denně mezi 700 až 1400 mg extraktu z tribulusu a toto množství se prokázalo jako účinné.

Rostlinu lze konzumovat i v její přirozené podobě a jedlý je plod, listy i kořen. S čerstvou nebo sušenou rostlinou se v Česku obvykle nesetkáte. Pro příznivé účinky je vhodnější právě extrakt, protože jej lze přesně naředit, zabalit do kapslí a pohodlně užívat. S přesným množstvím extraktu lze dosáhnout prospěšných účinků efektivněji.

Vedlejší účinky jsou poměrně vzácné a ojedinělé, ale pokud byste užívali tribulus příliš dlouho v příliš vysokých dávkách několika tisíc miligramů, existuje riziko poškození jater, ledvin a srdce. Přípustné jsou i žaludeční křeče a reflux (dráždění jícnu žaludečními šťávami). Jelikož jde o rostlinu, upozorním i na případnou alergii.

Nepřekračujte proto maximální denní dávku 1500 mg extraktu. Kapsle Blendea s tribulusem obsahují bezpečných a nijak nezávadných 400 mg extraktu v jedné. Kapslí je v jednom balení 60 a za den můžete užít až 3 kapsle podle očekávaných výsledků. Doporučuji začít pouze s jednou za den.

Čerstvou rostlinu, plody a kořeny jezte jako klasickou zeleninu, pokud vám ovšem bude chutnat. Chutná totiž velmi hořce a může připomínat kůru stromů. V případě kapslí s tribulusem si této chuti ani nevšimnete. V obchodech se zdravou výživou nebo v e-shopech najdete i oblíbený čaj ze sušeného tribulusu nebo kapky. Jakýkoliv kotvičníkový výrobek užívejte vždy podle příbalového letáku konkrétního výrobku. Tehdy se ochráníte před předávkováním a nechtěnými vedlejšími účinky.

 • Pro snížení hladiny krevního cukru se osvědčily denní dávky kolem 1000 mg extraktu.
 • Erotické libido zvýšily dávky od 250 do 1500 mg za den.
 • Velmi obecně lze doporučit dávkování kolem 20 mg extraktu na 1 kilogram tělesné hmotnosti.
 • Pokud vážíte 75 kg, vhodná denní dávka je pro vás 1500 mg. Vždy ale záleží na konkrétním cíli, kterého chcete dosáhnout. Pokud máte dotazy k dávkování, zavolejte nám na +420 608 255 816 nebo napište na info@blendea.cz. Reagujeme během pracovních dnů mezi 08:00 až 17:00 🙂 Těšíme se na vaše dotazy.

Upozornění: Opakuji, že Tribulus terrestris je rostlina a ze zákona se řadí mezi potraviny a v případě zpracovaných forem mezi doplňky stravy, které rovněž spadají mezi potraviny.

Doplňky stravy nemají léčivé účinky, proto ani tribulus nic neléčí. Dávejte pozor, aby vás nikdo nepřesvědčoval, že vás tribulus z nějaké nemoci vyléčí. Pokud se někdo takový najde, nevěřte mu. Tribulus může mít ochranné a podpůrné účinky, ale nelze mluvit o léčivých účincích. Jde o potravinu.

Kdo by tribulus neměl užívat?

Tribulus není vhodný pro děti do 15 let stejně jako ostatní doplňky stravy s rostlinnými extrakty.

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, což lze rovněž tvrdit i o jiných doplňcích stravy. U těhotných může tribulus vyvolat problémy s vývojem plodu. Do těla novorozence se může dostat přes mateřské mléko. Případný zájem vždy konzultujte s lékařem.

Tribulusu se raději vyhněte, pokud trpíte problémy se spánkem, žaludečními a zažívacími komplikacemi, problematickou prostatou (nezhoubné zvětšení, záněty a příliš časté močení) nebo nepravidelnou menstruací. V některých případech může kotvičník tyto stavy zhoršovat nebo zpomalovat jejich léčbu.

Odborné zdroje jmenují i konkrétní léky, se kterými nemusí být bezpečné tribulus užívat. Typicky jde o beta-blokátory, léky na vysoký krevní tlak, léky na cukrovku, diuretika a dusičnany. Pokud máte nějaké předepsané, bezpečnost tribulusu si ověřte u předepisujícího lékaře nebo se podívejte do příbalové informace, zda v ní není tribulus uveden. To samé platí i pro jiné byliny a doplňky stravy z nich vyrobené.

Co je Tribulus terrestris?

květ Tribulus terrestris
Milý malý kvítek Kotvičníku zemního

Představením rostliny obvykle začínám článek, ale po zjištění, že jenom na Google hledá tribulus měsíčně 4800 lidí jsem dospěl k názoru, že jej již dobře znáte a zajímají váš spíše prospěšné účinky 🙂

Pokud ale někdo Kotvičník zemní nezná, jde o malou a nenápadnou listnatou rostlinku s drobnými žlutými květy. Roste téměř po celém světě a nejlépe se mu daří v Evropě, Asii a Africe. Do kapslí Blendea používáme tribulus původem z Číny, což je žádoucí, protože jak jsem zmiňoval výše, hraje významnou roli v tradiční čínské medicíně a je tam velice oblíbený a uznávaný.

Pro příznivé účinky lze konzumovat plody, listy i kořen a z těchto surovin se rovněž vyrábějí doplňky stravy a extrakty.

Co jsme zjistili o Tribulus terrestris?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea
 • Tribulus terrestris je oblíbená a používaná rostlina s výraznou historií v tradiční čínské a indické medicíně.
 • I současné vědecké poznání spolehlivě potvrzuje prospěšné účinky tribulusu na lidské tělo.
 • Tribulus terrestris pomáhá s hladinami hormonů, se sportovním výkonem, se sexuálním zdravím a výdrží, proti vysokému krevnímu cukru a cholesterolu, proti vysokému krevnímu tlaku, pro podporu imunity a se správným fungováním močové soustavy.
 • Negativní vedlejší účinky jsou spíše ojedinělé a při vhodném dávkování prakticky žádné.
 • Bezpečná denní dávka je přibližně 20 miligramů extraktu na kilogram tělesné hmotnosti.
 • Kapsle Blendea s tribulusem obsahují 400 mg extraktu v jedné. Podle potřeby lze dávku zvýšit na 3 kapsle, a tedy 1200 mg za den. Kapsle vám doručíme do 2 pracovních dnů, takže klikněte a neváhejte si je objednat, vážení čtenáři 🙂

Pokud máte s tribulusem vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na tribulus či saponíny, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den a vždy pevné zdraví, vážení čtenáři 🙂

autor Lukáš Chládek
tribulus terrestris, zvýšení testosteronu
autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek