• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné

Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné

Tulsi, česky bazalka posvátná, je vytrvalá rostlina, jejíž zdraví prospěšné účinky využívali již staří Řekové a Římané. Tradiční indická medicína ajurvéda si ji cení, jelikož podporuje mysl, dýchání a srdce. V podrobném profilu tulsi se podíváme:

 • na studiemi potvrzené účinky,
 • na pozitivní účinky byliny,
 • na negativní účinky a pro koho tulsi není vhodná,
 • na bezpečné a účinné dávkování.

Co je tulsi a odkud pochází?

Bazalka posvátná je v ajurvédě známá jako tulsi a patří mezi nejvýznamnější byliny indické tradiční medicíny. Od v kuchyni oblíbené bazalky pravé jí odlišují nejen jiná chuť, ale rovněž účinky na zdraví. Indická medicína ji využívá při léčbě mnoha stavů i k podpoře kognitivních funkcí. Zpracovávají se a využívají všechny její části – květy, listy i semena.

Tato aromatická vytrvalá bylina pochází ze subtropických částí Indie, ale pěstuje se po celé jihovýchodní Asii z medicínských, náboženských i kulinářských důvodů. Za posvátnou ji považují vyznavači hinduismu. Příslušníci největší hinduistické sekty, vaišnavismu, používají tulsi k bohoslužbám, modlitbám a dalším duchovním rituálům.

Bazalka tulsi je vzpřímený, hustě větvený polokeř, který dorůstá do výšky až 100 centimetrů. Zelené, někdy fialově zbarvené listy mají jemně zubaté okraje a jsou silně aromatické kvůli vysokému obsah terpenů. V období květu má rostlina nafialověle, růžové nebo bílé drobné kvítky uspořádané do hroznu.

Další názvy či přezdívky: Bazalka tulsi, Bazalka posvátná (lat. Ocimum sanctum), Bazalka indická (lat. Ocimum tenuiflorum), Holy Basil, svatá bazalka, Tulasi, královna bylinek, matka medicína přírody a elixír život.

Bazalka posvátná a její složení

Tulsi obsahuje celou řadu fytochemických látek, fenoly, alkaloidy, saponiny, steroidní látky, ursolovou kyselinu, flavonoidy, taniny, a aromatické esenciální oleje.

Dále se v ní nachází:

 • vitamín A,
 • vitamin C,
 • vápník,
 • zinek,
 • železo,
 • chlorofyl.

VÍTE, ŽE název tulsi je sanskrtského původu a překládá se jako  “jedinečný”. V Indii je tulsi považována za inkarnaci bohyně štěstí, krásy a hojnosti Lakšmí.

Účinky bazalky indické (Ocimum tenuiflorum) na zdraví

Tulsi má na lidské zdraví široké účinky, nejčastěji se zdůrazňuje její vliv na normální funkce dýchacího systému, kdy může pomoci při vykašlávání. Pozitivně působí také na imunitní systém, činnost a zdraví srdce, také dodává vitalitu a uklidňuje při nadmíře stresové zátěže.

Podle starých ajurvédských textů bazalka posvátná povznáší ducha, rozvíjí oddanost, podporuje otevřenost srdce, udržuje jasnou mysl a zlepšuje paměť. Dodnes je v ajurvédě ceněna pro duchovní a zdravotní účinky.

Tyto účinky jsou vědecky prokázané, jak je patrné z níže přiložené tabulky, kterou najdete na stránkách Státní potravinářské inspekce (SZPI).

Latinský/cizí název rostlinyČeský název rostlinyVztah ke zdraví / českyVztah ke zdraví / anglicky
Ocimum sanctumBazalka posvátnáVykašláváníExpectorant
Ocimum sanctum (Tulsi)Bazalka posvátnáNormální funkce dýchacího systémuRespiratory health
Ocimum sanctum LEAFBazalka posvátná LISTSrdce, vitalita a stresHeart, vitality and stress
Ocimum sanctum LEAFBazalka posvátná LISTImunitní systém – antioxidantImmune system – antioxidant

Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Lepší adaptace na stres a zmírnění stavů úzkosti

Bazalka posvátná působí jako adaptogen, což je přírodní látka napomáhají organismu lépe se adaptovat na stres a tak podporuje duševní rovnováhu. Dle vědeckého výzkumu má tulsi antidepresivní vlastnosti, které lidské mysli pomáhají vyrovnat se s různými druhy stresu.

Studie na lidech a zvířatech potvrdily:

 • snížení stresové zátěže,
 • zmírnění sexuálních problémů,
 • menší problémy se spánkem,
 • zlepšení paměti,
 • snížení vyčerpání a zvýšení vitality.

Z jedné zahraniční studie vyplývá, že lidé užívající 500 mg extraktu z bazalky indické každý den, pociťovali méně úzkostí, stresu i depresí a navíc se cítili více společenští. Její účinky někteří uživatelé srovnávají s účinky běžně předpisovaných antidepresiv.

Podpora normálních funkcí dýchacích cest

Indická bylina příznivě působí na funkce dýchacích cest, snižuje podráždění dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání a může i nabídnout pomoc lidem s astmatem. Jako lék proti kašli, při nachlazení, zápalu plic a dalších onemocnění dýchacích cest se používá už stovky let. Také zmírňuje s tím spojené bolesti hlavy a snižuje horečku.

Podpora vnitřní očisty, životní energie a imunity

Tulsi je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů, které bojují s volnými radikály, a pomáhají detoxikovat tělo. Z jedné studie vyplývá, že chrání před toxickými látkami, a navíc může předcházet rakovině snížením růstu rakovinných buněk.

Několik vědeckých studií prokázalo zlepšené referenční hodnoty imunitního systému, včetně zvýšení hladin T krevních buněk, které jsou nezbytné pro boj s infekcemi. Bazalka tak může zvyšovat vitalitu, má povzbuzující účinky a celkové posiluje odolnost organismu.

Další předpokládané účinky:

Bazalka pomáhá ulevit při dýchacích potížích.

Negativní a vedlejší účinky užívání bazalky posvátné

Vědecké studie naznačují, že pravidelné i dlouhodobé užívání bazalky posvátné známé také jako tulsi je bezpečné. 

Nicméně je doporučeno, stejně jako u všech bylin a doplňků stravy, možné negativní účinky na zdraví probrat s osobním lékařem. To platí zejména pro osoby s chronickými zdravotními obtížemi, osoby dlouhodobě užívající léky a podobně.

Rovněž nejsou dostupné studie a výzkumy, které by prokázala stoprocentní bezpečnost pro těhotné a kojící ženy, kojence a malé děti. Ti by se užívání bazalky posvátné měly vyhýbat bez konzultace s lékařem.

Doporučené dávkování, formy a způsoby užívání tulsi

U bazalky posvátné neexistuje oficiální doporučené dávkování. Vždy dodržujte dávkování doporučeného na obalu konkrétního výrobku.

Rostlina se využívá celá. Zpracovávají se zelené listy, ale také květy a semena. Různé části se přitom doporučují na různé stavy:

 • Čerstvé květy bazalky indické se využívají bronchitidě.
 • Celá rostlina se užívá při průjmu, nevolnosti a zvracení.
 • Lihový extrakt se užívá při žaludečních vředech a očních chorobách.
 • Na ekzémy jsou vhodné masti vyrobené z listů.
 • Při bodnutí hmyzem pomáhá esenciální olej vyrobený z listů tulsi.
 • Listy a semena v kombinaci s černým pepřem pomáhají při malárii.

Z čerstvých či sušených listů nebo květů bazalky posvátné se připravuje čaj a to zhruba v poměru 2 až 3 lžiček na šálek vroucí vody. Bylinku nechte cca 5 minut louhovat, a poté lze čaj vypít. Čajovou směs je možné i zakoupit.

Jako doplněk stravy se tulsi prodává ve formě:

 • kapslí,
 • tablet, 
 • tinktury,
 • esenciálního oleje,
 • výtažky (extraktu).
Organic Tulsi Bazalka posvátná v rostlinných kapslích
Na e-shopu Blendea najdete tulsi v organické BIO kvalitě.

Tulsi a často kladené otázky (FAQ)

Jaké jsou největší prospěšné účinky tulsi?

Nejčastěji se zdůrazňuje pozitivní působení na dýchací a imunitní systém, dále snižuje stres a podporuje zdraví srdce.

Může mít bazalka posvátná negativní vedlejší účinky?

Negativní a vedlejší účinky nejsou v případě tulsi známé.  

Jaké je doporučené dávkování tulsi?

Oficiální dávkování není stanoveno. Doporučuje se dodržovat dávkování uvedené na obalu zakoupeného výrobku.

Pro koho je tulsi nevhodná?

O užívání bazalky posvátné by se měly s lékařem vždy poradit těhotné a kojící ženy, osoby chronicky nemocné a užívající léky. Dále není vhodná pro kojence a malé děti a to z důvodu nedostatku studií, který by potvrdili bezpečné užívání v dětském věku.

Které části rostliny se využívají?

Rostlina se využívá celá – listy, květy i semena. Používání jednotlivých části či celé rostliny je odlišné pro různé stavy.

V jaké formě se bazalka indická konzumuje?

Z bazalky posvátné se připravuje čaj nebo je možné zakoupit kapsle, tablety, tinktury, oleje či extrakty.

Kde a v jaké podobě koupit tulsi?

Kapsle obsahující prášek z listů bazalky posvátné pro vás vyrábíme pod značkou Blendea. Přes tlačítko níže se proklikněte k objednávce. Zboží vám doručíme do 2 dnů.

Co jsme o tulsi neboli bazalce posvátné zjistili?

 • Tulsi patří mezi základní léčivé byliny ájurvédy – tradiční indické medicíny.
 • Vědecké studie prokázaly její prospěšnost na dýchací cesty, činnost srdce, imunitu a nervovou soustavu.
 • Bazalka posvátná zvyšuje odolnost organismu, tlumí stres a obnovuje vitalitu.
 • Lidský organismus taktéž chrání před působením škodlivých volných radikálů.
 • Při dávkování je vhodné dodržovat doporučení uvedené na vybraném přípravku.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

13 komentářů: “Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné”

 1. Pekne pozdravujem chcem sa opýtať či čaj z bazalky pravej čiže tulsi pomáha pri histaminovej intolerancii a pri problémoch s tráviacim traktom, myslím ako nadúvanie zlé trávenie Ďakujem pekne

  • Dobrý den, podle dostupných důkazů je Tulsi vhodná při histaminové intoleranci.
   Zároveň je vhodná při zažívacích potížích. Cituji:
   „Tulsi je karminativum, které má zahřívací charakter pro trávicí systém. To pomáhá při stavech, kdy špatné trávení způsobuje plynatost, nadýmání, křeče a může způsobit hromadění hlenu, což pak může vést k přetížení dýchacích cest.“
   Kapsle s Tulsi v organické BIO kvalitě najdete i na našem e-shopu >> https://www.blendea.cz/produkt/tulsi/
   Přeji krásný den a vždy pevné zdraví.
   Lukáš z blogu Blendea

 2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda tulsi brahmi čaj jak přispívá na léčbu kardiovaskulárním a cévních onemocneni. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Sylvo.
   Podle dostupných důkazů má Tulsi vliv na léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění snížením obsahu krevních lipidů, potlačením ischemie a mrtvice, snížením hypertenze a také díky vyšším antioxidačním vlastnostem.
   Brahmi podle zdrojů pomáhá snížit vysoký krevní tlak. Jiné účinky na zdraví srdce a cév jsem nedohledal.
   Určitě tyto čaje můžete pít. Jsou zdraví prospěšné a má smysl je zařadit do pitného režimu.
   Přeji krásný den a pevné zdraví.
   Lukáš z blogu Blendea

  • Dobrý den, Danielo.
   Syrové listy nedoporučuji. Odborné zdroje se shodují v informaci, že:
   „Listy Tulsi obsahují rtuť, což není dobré pro zubní sklovinu, a proto je nesmíme žvýkat. Při žvýkání se obsah rtuti v Tulsi uvolňuje do úst, což může poškodit zuby a způsobit změnu barvy.“
   Doporučoval bych Vám spíše čaj ze sušených lisů nebo doplněk stravy ze sušených listů nebo extraktu. V případě zájmu Vám kapsle se sušeným Tulsi doručíme do 2 pracovních dnů. Produkt zde > https://www.blendea.cz/produkt/tulsi/
   Přeji krásný den a vždy pevné zdraví 🙂

 3. Listy tulsi rozhodně neobsahují rtuť, pokud ano, jednalo by se o vnější kontaminaci a taková rostlina není vhodná ke konzumaci v žádném stavu, ať čerstvá nebo sušená. Čerstvé rostliny se běžně používají, třeba jako koření.

 4. Dobrý den,
  tu tabulku na stránkách Státní zemědělské a potravinařské inspekce nemůžu najít. Můžete tady dát odkaz prosím?

  • Dobrý den, Tomáši.
   Tabulka je na spodku stránky, na kterou v článku odkazuji. Je tam ke stažení jako příloha ve formátu xlsx — https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka
   Přeji krásný den a pevné zdraví.
   Lukáš Chládek z blogu Blendea.

  • Dobrý den, Lýdie.
   Narychlo jsem prohledal několik vědeckých zdrojů a společně se v nich objevují tvrzení, že (cituji):
   „Tulsi nebo bazalka má eugenol, který pomáhá v boji proti rakovině. Několik studií na zvířatech a laboratorních studiích zjistilo, že Tulsi dokáže opravit a regenerovat buňky poškozené vystavením záření a oxidaci. Fytonutrienty v Tulsi přímo zabíjejí rakovinné buňky, což omezuje růst a šíření rakoviny u jednotlivce. (ZDROJ)“

   „Vzhledem k předběžné studii navrhujeme prvotní zjištění cytotoxických schopností byliny proti leukemickým buněčným liniím a doporučujeme podrobnější hodnocení byliny a jejích složek. (ZDROJ)“

   Užívání ječmene se proto jeví bezpečné a prospěšné, na Vaše místě bych ale věc stejně prodiskutoval i s ošetřujícím onkologem a tak bych postupoval u jakéhokoliv lékaře a jakékoliv nemoci.
   Krásný den a pevné zdraví přeje Lukáš Chládek z blogu Blendea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek