• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné

Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné

Tulsi, česky bazalka posvátná, je vytrvalá rostlina, jejíž zdraví prospěšné účinky využívali již staří Řekové a Římané. Tradiční indická medicína ajurvéda si ji cení, jelikož podporuje mysl, dýchání a srdce. V podrobném profilu tulsi se podíváme:

 • na studiemi potvrzené účinky,
 • na pozitivní účinky byliny,
 • na negativní účinky a pro koho tulsi není vhodná,
 • na bezpečné a účinné dávkování.

Co je tulsi a odkud pochází?

Bazalka posvátná je v ajurvédě známá jako tulsi a patří mezi nejvýznamnější byliny indické tradiční medicíny. Od v kuchyni oblíbené bazalky pravé jí odlišují nejen jiná chuť, ale rovněž účinky na zdraví. Indická medicína ji využívá při léčbě mnoha stavů i k podpoře kognitivních funkcí. Zpracovávají se a využívají všechny její části – květy, listy i semena.

Tato aromatická vytrvalá bylina pochází ze subtropických částí Indie, ale pěstuje se po celé jihovýchodní Asii z medicínských, náboženských i kulinářských důvodů. Za posvátnou ji považují vyznavači hinduismu. Příslušníci největší hinduistické sekty, vaišnavismu, používají tulsi k bohoslužbám, modlitbám a dalším duchovním rituálům.

Bazalka tulsi je vzpřímený, hustě větvený polokeř, který dorůstá do výšky až 100 centimetrů. Zelené, někdy fialově zbarvené listy mají jemně zubaté okraje a jsou silně aromatické kvůli vysokému obsah terpenů. V období květu má rostlina nafialověle, růžové nebo bílé drobné kvítky uspořádané do hroznu.

Další názvy či přezdívky: Bazalka tulsi, Bazalka posvátná (lat. Ocimum sanctum), Bazalka indická (lat. Ocimum tenuiflorum), Holy Basil, svatá bazalka, Tulasi, královna bylinek, matka medicína přírody a elixír život.

Bazalka posvátná a její složení

Tulsi obsahuje celou řadu fytochemických látek, fenoly, alkaloidy, saponiny, steroidní látky, ursolovou kyselinu, flavonoidy, taniny, a aromatické esenciální oleje.

Dále se v ní nachází:

 • vitamín A,
 • vitamin C,
 • vápník,
 • zinek,
 • železo,
 • chlorofyl.

VÍTE, ŽE název tulsi je sanskrtského původu a překládá se jako  “jedinečný”. V Indii je tulsi považována za inkarnaci bohyně štěstí, krásy a hojnosti Lakšmí.

Účinky bazalky indické (Ocimum tenuiflorum) na zdraví

Tulsi má na lidské zdraví široké účinky, nejčastěji se zdůrazňuje její vliv na normální funkce dýchacího systému, kdy může pomoci při vykašlávání. Pozitivně působí také na imunitní systém, činnost a zdraví srdce, také dodává vitalitu a uklidňuje při nadmíře stresové zátěže.

Podle starých ajurvédských textů bazalka posvátná povznáší ducha, rozvíjí oddanost, podporuje otevřenost srdce, udržuje jasnou mysl a zlepšuje paměť. Dodnes je v ajurvédě ceněna pro duchovní a zdravotní účinky.

Tyto účinky jsou vědecky prokázané, jak je patrné z níže přiložené tabulky, kterou najdete na stránkách Státní potravinářské inspekce (SZPI).

Latinský/cizí název rostlinyČeský název rostlinyVztah ke zdraví / českyVztah ke zdraví / anglicky
Ocimum sanctumBazalka posvátnáVykašláváníExpectorant
Ocimum sanctum (Tulsi)Bazalka posvátnáNormální funkce dýchacího systémuRespiratory health
Ocimum sanctum LEAFBazalka posvátná LISTSrdce, vitalita a stresHeart, vitality and stress
Ocimum sanctum LEAFBazalka posvátná LISTImunitní systém – antioxidantImmune system – antioxidant

Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Lepší adaptace na stres a zmírnění stavů úzkosti

Bazalka posvátná působí jako adaptogen, což je přírodní látka napomáhají organismu lépe se adaptovat na stres a tak podporuje duševní rovnováhu. Dle vědeckého výzkumu má tulsi antidepresivní vlastnosti, které lidské mysli pomáhají vyrovnat se s různými druhy stresu.

Studie na lidech a zvířatech potvrdily:

 • snížení stresové zátěže,
 • zmírnění sexuálních problémů,
 • menší problémy se spánkem,
 • zlepšení paměti,
 • snížení vyčerpání a zvýšení vitality.

Z jedné zahraniční studie vyplývá, že lidé užívající 500 mg extraktu z bazalky indické každý den, pociťovali méně úzkostí, stresu i depresí a navíc se cítili více společenští. Její účinky někteří uživatelé srovnávají s účinky běžně předpisovaných antidepresiv.

Podpora normálních funkcí dýchacích cest

Indická bylina příznivě působí na funkce dýchacích cest, snižuje podráždění dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání a může i nabídnout pomoc lidem s astmatem. Jako lék proti kašli, při nachlazení, zápalu plic a dalších onemocnění dýchacích cest se používá už stovky let. Také zmírňuje s tím spojené bolesti hlavy a snižuje horečku.

Podpora vnitřní očisty, životní energie a imunity

Tulsi je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů, které bojují s volnými radikály, a pomáhají detoxikovat tělo. Z jedné studie vyplývá, že chrání před toxickými látkami, a navíc může předcházet rakovině snížením růstu rakovinných buněk.

Několik vědeckých studií prokázalo zlepšené referenční hodnoty imunitního systému, včetně zvýšení hladin T krevních buněk, které jsou nezbytné pro boj s infekcemi. Bazalka tak může zvyšovat vitalitu, má povzbuzující účinky a celkové posiluje odolnost organismu.

Další předpokládané účinky:

Bazalka pomáhá ulevit při dýchacích potížích.

Negativní a vedlejší účinky užívání bazalky posvátné

Vědecké studie naznačují, že pravidelné i dlouhodobé užívání bazalky posvátné známé také jako tulsi je bezpečné. 

Nicméně je doporučeno, stejně jako u všech bylin a doplňků stravy, možné negativní účinky na zdraví probrat s osobním lékařem. To platí zejména pro osoby s chronickými zdravotními obtížemi, osoby dlouhodobě užívající léky a podobně.

Rovněž nejsou dostupné studie a výzkumy, které by prokázala stoprocentní bezpečnost pro těhotné a kojící ženy, kojence a malé děti. Ti by se užívání bazalky posvátné měly vyhýbat bez konzultace s lékařem.

Doporučené dávkování, formy a způsoby užívání tulsi

U bazalky posvátné neexistuje oficiální doporučené dávkování. Vždy dodržujte dávkování doporučeného na obalu konkrétního výrobku.

Rostlina se využívá celá. Zpracovávají se zelené listy, ale také květy a semena. Různé části se přitom doporučují na různé stavy:

 • Čerstvé květy bazalky indické se využívají bronchitidě.
 • Celá rostlina se užívá při průjmu, nevolnosti a zvracení.
 • Lihový extrakt se užívá při žaludečních vředech a očních chorobách.
 • Na ekzémy jsou vhodné masti vyrobené z listů.
 • Při bodnutí hmyzem pomáhá esenciální olej vyrobený z listů tulsi.
 • Listy a semena v kombinaci s černým pepřem pomáhají při malárii.

Z čerstvých či sušených listů nebo květů bazalky posvátné se připravuje čaj a to zhruba v poměru 2 až 3 lžiček na šálek vroucí vody. Bylinku nechte cca 5 minut louhovat, a poté lze čaj vypít. Čajovou směs je možné i zakoupit.

Jako doplněk stravy se tulsi prodává ve formě:

 • kapslí,
 • tablet, 
 • tinktury,
 • esenciálního oleje,
 • výtažky (extraktu).
Organic Tulsi Bazalka posvátná v rostlinných kapslích
Na e-shopu Blendea najdete tulsi v organické BIO kvalitě.

Tulsi a často kladené otázky (FAQ)

Jaké jsou největší prospěšné účinky tulsi?

Nejčastěji se zdůrazňuje pozitivní působení na dýchací a imunitní systém, dále snižuje stres a podporuje zdraví srdce.

Může mít bazalka posvátná negativní vedlejší účinky?

Negativní a vedlejší účinky nejsou v případě tulsi známé.  

Jaké je doporučené dávkování tulsi?

Oficiální dávkování není stanoveno. Doporučuje se dodržovat dávkování uvedené na obalu zakoupeného výrobku.

Pro koho je tulsi nevhodná?

O užívání bazalky posvátné by se měly s lékařem vždy poradit těhotné a kojící ženy, osoby chronicky nemocné a užívající léky. Dále není vhodná pro kojence a malé děti a to z důvodu nedostatku studií, který by potvrdili bezpečné užívání v dětském věku.

Které části rostliny se využívají?

Rostlina se využívá celá – listy, květy i semena. Používání jednotlivých části či celé rostliny je odlišné pro různé stavy.

V jaké formě se bazalka indická konzumuje?

Z bazalky posvátné se připravuje čaj nebo je možné zakoupit kapsle, tablety, tinktury, oleje či extrakty.

Kde a v jaké podobě koupit tulsi?

Kapsle obsahující prášek z listů bazalky posvátné pro vás vyrábíme pod značkou Blendea. Přes tlačítko níže se proklikněte k objednávce. Zboží vám doručíme do 2 dnů.

Co jsme o tulsi neboli bazalce posvátné zjistili?

 • Tulsi patří mezi základní léčivé byliny ájurvédy – tradiční indické medicíny.
 • Vědecké studie prokázaly její prospěšnost na dýchací cesty, činnost srdce, imunitu a nervovou soustavu.
 • Bazalka posvátná zvyšuje odolnost organismu, tlumí stres a obnovuje vitalitu.
 • Lidský organismus taktéž chrání před působením škodlivých volných radikálů.
 • Při dávkování je vhodné dodržovat doporučení uvedené na vybraném přípravku.

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

6 komentářů: “Tulsi – prospěšné účinky, možná rizika a dávkování Bazalky posvátné”

 1. Pekne pozdravujem chcem sa opýtať či čaj z bazalky pravej čiže tulsi pomáha pri histaminovej intolerancii a pri problémoch s tráviacim traktom, myslím ako nadúvanie zlé trávenie Ďakujem pekne

  • Dobrý den, podle dostupných důkazů je Tulsi vhodná při histaminové intoleranci.
   Zároveň je vhodná při zažívacích potížích. Cituji:
   „Tulsi je karminativum, které má zahřívací charakter pro trávicí systém. To pomáhá při stavech, kdy špatné trávení způsobuje plynatost, nadýmání, křeče a může způsobit hromadění hlenu, což pak může vést k přetížení dýchacích cest.“
   Kapsle s Tulsi v organické BIO kvalitě najdete i na našem e-shopu >> https://www.blendea.cz/produkt/tulsi/
   Přeji krásný den a vždy pevné zdraví.
   Lukáš z blogu Blendea

 2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda tulsi brahmi čaj jak přispívá na léčbu kardiovaskulárním a cévních onemocneni. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Sylvo.
   Podle dostupných důkazů má Tulsi vliv na léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění snížením obsahu krevních lipidů, potlačením ischemie a mrtvice, snížením hypertenze a také díky vyšším antioxidačním vlastnostem.
   Brahmi podle zdrojů pomáhá snížit vysoký krevní tlak. Jiné účinky na zdraví srdce a cév jsem nedohledal.
   Určitě tyto čaje můžete pít. Jsou zdraví prospěšné a má smysl je zařadit do pitného režimu.
   Přeji krásný den a pevné zdraví.
   Lukáš z blogu Blendea

  • Dobrý den, Danielo.
   Syrové listy nedoporučuji. Odborné zdroje se shodují v informaci, že:
   „Listy Tulsi obsahují rtuť, což není dobré pro zubní sklovinu, a proto je nesmíme žvýkat. Při žvýkání se obsah rtuti v Tulsi uvolňuje do úst, což může poškodit zuby a způsobit změnu barvy.“
   Doporučoval bych Vám spíše čaj ze sušených lisů nebo doplněk stravy ze sušených listů nebo extraktu. V případě zájmu Vám kapsle se sušeným Tulsi doručíme do 2 pracovních dnů. Produkt zde > https://www.blendea.cz/produkt/tulsi/
   Přeji krásný den a vždy pevné zdraví 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Jak mi funkční houby doslova změnily život (zkušenost mladé maminky Niky)

11.10.2022

Před pár lety jsem byla na nějakém mém pomyslném životním dně, kde se mi nedařilo a vše se mi hroutilo. Hodinu před státnicemi se se mnou po šesti letech rozešel přes sms bývalý přítel. Nejen že proběhl rozchod, ale ke státnicím jsem v tom stavu nedošla, a tak jsem se “nemohla” a hlavně nechtěla vracet […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.