• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku.

Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, kdy a jak se vaginální mykózy zbaví, ohrožuje zároveň svého partnera nebo ostatní členy domácnosti. Vaginální mykóza sice není klasifikovaná jako pohlavně přenosná nemoc, ale kvasinková infekce se přenášet může. Riziko přenosu roste při pohlavním styku nebo i pouhém doteku kvasinkami zasaženého záchodového prkýnka nebo otření se o infikovaný ručník. Původcem je houbová kvasinka Candida albicans.

V článku se budu Candidě věnovat pouze krátce. Jelikož se ale kvasinka živí glukózou a dalšími v těle přítomnými sacharidy, upřesníme si, jaké stravovací změny může postižená zařadit, aby snížila riziko propuknutí vaginální mykózy a co je vhodné jíst, pokud vám již gynekolog vaginální mykózu diagnostikoval.

Pokud jste již u gynekologa byla, dodržujte všechna jeho doporučení a zároveň používejte všechny antimykotické (protihoubové) prostředky, které vám předepsal.

Co je tedy vaginální mykóza, jak se šíří, proč je nebezpečná a jakou protikvasinkovou dietu zařadit?

vaginální mykóza

SLOVNÍČEK PRO UPŘESNĚNÍ: Setkat se můžete i s výrazem vaginální kandidóza.

  • Vaginální mykóza totiž označuje nákazu jakoukoliv houbou. V Česku je častá právě nákaza kvasinkou Candida albicans (česky Kandida bělostná), takže vaginální kandidóza označuje nakažení právě totuto konkrétní houbou.
  • Existují ale i jiné druhy kvasinek, než-li pouze Candida albicans. Vaginální mykózou tedy souhrnně označujeme jakoukoliv kvasinkovou infekci bez ohledu na konkrétní druh houby. To, zda vás napadla právě Candida, potvrdí lékař po stěru a laboratorním vyšetřením vzorku.

Co přesně je vaginální mykóza?

Vaginální mykóza je druh plísňové infekce. Předpona „myko“ pochází z řeckého „mykes„, které označuje houbu. Vaginální mykóza tedy označuje vaginální infekci způsobenou houbami.

Vaginální mykózu nejčastěji způsobuje houba Candida albicans, proto mluvíme konkrétně o vaginální kandidóze.

Candida albicans se zcela přirozeně nachází v ženském těle včetně vagíny, přičemž u zdravé ženy s dobrou imunitou nezpůsobuje závažné komplikace. V bezpečném množství se nachází i v mužském těle.

K problémům dochází, když se Candida v důsledku změn rovnováhy mikroorganismů v pochvě začne rozmnožovat (abnormální změny vaginálního mikrobiomu, odborně vaginální dysmikrobie). Stává se to třeba kvůli oslabení imunitního systému, po užívání antibiotik, v těhotenství nebo kvůli hormonální nerovnováze. Přemnožená Candida tak může velmi rychle vyvolat vaginální mykózu, specificky kandidózu. Neléčená vaginální mykóza může vést k vaginitidě, což je zánět vagíny s charakteristickými příznaky jako otok, bolest, svědění a podráždění.

Vaginální mykóza se obvykle nepřenáší sexuálním stykem ani blízkým fyzickým kontaktem, pokud jsou partner a ostatní lidé v domácnosti zdraví a odolní. Není to ale nemožné, protože i partner a členové domácnosti mohou mít oslabenou imunitu ve stejný čas, kdy mykózou trpí žena. Tehdy riziko přenosu infekce existuje a je potřeba přijmout hygienická opatření.

Vždy je vhodné chránit se kondomem a to i pokud máte dlouhodobého partnera a nestřídáte je. Lékaři vaginální mykózu jako sexuálně přenosnou nemoc necharakterizují i přesto, že se kvasinka při sexu přenášet může. Sexuálně přenosné nemoci jsou důsledkem přenosu bakterií, virů nebo parazitů a nikoliv kvasinek.

Mám se Candidy albicans bát?

Pokud není přemnožená, bát se nemusíte a intimní problémy vám způsobovat nebude. V těle ji ale určitě máte a to hned na několika místech. V ústech, trávící soustavě i ve vagíně. V těle máte spoustu prospěšných bakterií, které regulují množení Candidy a udržují ji v bezpečném množství.

Existují ale různé příčiny, které těmto „dobrým bakteriím“ znesnadňují nebo zcela brání v boji proti přemnožení kvasinek. Pokud se tak stane, postižená skončí s vaginální mykózou.

Vaginální mykóza obvykle není životu ani zdraví nebezpečná, může ale vyvolat nepříjemné symptomy jako svědění, pálení, bolest při močení a během pohlavního styku (lékařsky dyspareunie). Ačkoliv většina případů vaginální mykózy není vážná, pokud není léčena, může se šířit do okolních tkání a vyvolat komplikace.

U některých žen může vaginální mykóza způsobit opakující se infekce, což může vést k chronickým problémům zasažených částí. Vzácně může vaginální mykóza vyvolat alergickou reakci nebo vznik lézí, což jsou ranky na pokožce vulvy nebo ve vagíně. Pokud se vyskytnou příznaky vaginální mykózy, je důležité vyhledat gynekologa, aby zahájil léčbu a minimalizoval riziko jakýchkoliv komplikací.

Ovlivňuje vaginální mykóza resp. vaginální kandidóza plodnost postižené?

Závažnější a neléčená vaginální kandidóza může mít negativní dopad na plodnost postižené:

  1. Zánět: Neléčená kandidóza může vyvolat zánět, který může poškodit vejcovody. To může zkomplikovat transport spermií a úspěšné oplodnění vajíčka.
  2. Poruchy ovulace: Zánět může narušit procesy ovulace, kvůli čemu může dojít k problémům s otěhotněním.
  3. Přenos infekce na partnera: Pokud se kandidóza přenese na oslabeného partnera, vzniklý zánět může ohrozit i jeho plodnost. S diagnózou vaginální mykóza/kandidóza nesouložte až do doby, než se plně uzdravíte.

Jak vypadá vaginální mykóza?

Vaginální mykózu poznáte podle nápadných změn vulvy a tedy vnějšího genitálu. Může vypadat jinak a změní se také výtok. Oblast kolem poševního otvoru typicky svědí a pálí, obvykle se přidá i zarudnutí a jasné známky podráždění. Svědění má tendenci zhoršovat se při močení i sexuálním styku.

Poševní výtok může houstnout a „hrudkovatět“, ale neměl by měnit zápach. Každá postižená může mít odlišné příznaky, proto je vždy rozumné s podezřením zajít za gynekologem.

OMLUVA: Fotografie vagín napadených mykózou zde z pochopitelných důvodů neumísťuji, aby článek zůstal přístupný i pro nezletilé čtenářky. Na Google jich ale najdete spoustu 🔍

Příznaky vaginální mykózy

Existuje několik typických příznaků vaginální mykózy. Upozorňuji ale, že jsou si mnohdy podobné s jinými vaginálními infekcemi. Kvasinkové infekce mají zároveň podobné příznaky jako sexuálně přenosné infekce či jiné vaginální infekce.

Sama bohužel nepoznáte, co přesně vám způsobuje příznaky. Vždy je proto vhodné zajít za gynekologem, ať si nemusíte lámat doma hlavu nad tím, jaká kvasinková infekce postihla právě vás. Určitě nečekejte dlouhé dny na to, zda se infekce sama neztratí. Může se totiž zhoršovat.

Postižené si nejčastěji všímají:

  • svědění, pálení a nepříjemné pnutí ve vagině a vulvě,
  • zarudnutí a otok,
  • hrudkovitý poševní výtok bílé barvy podobný tvarohu bez silnějšího zápachu,
  • drobné prasklinky na jemné pokožce vulvy,
  • pálení při močení a častější nutkání na močení.

Příčiny vaginální mykózy

Hlavní příčinou je přemnožení bakterie Candida albicans (nebo jiné), kvůli čemu dochází k narušení vaginálního mikrobiomu. K tomu může dojít z mnoha důvodů, přičemž nejčastěji jde o:

  • Užívání antibiotik. Antibiotika zabíjejí hodné bakterie, které jinak drží množení kvasinek pod kontrolou. Čím méně je hodných bakterií, o to více prostoru zůstává pro nežádoucí kvasinky.
  • Těhotenství a hormonální nerovnováha. Kvůli hormonům v nerovnováze se mění pH vagíny, což nahrává šíření kvasinek. Nerovnováha může také omezovat imunitní reakce organismu, což opět prospívá pouze Candidě.
  • Slabá obranyschopnost. Organismus nedovede spolehlivě čelit hrozbám, takže Candida zase vítězí a množí se.
  • Probíhající cukrovka. Diabetes zvyšuje množství cukru v moči a právě cukry se Candida krmí. Podle studie hrozí diabetickým pacientkám až o 63 % vyšší riziko rozvoje kvasinkových infekcí.

Koho vaginální mykóza nejčastěji ohrožuje?

Lze tvrdit, že vaginální mykóza může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Typicky se objevuje v pubertálním věku nebo před nástupem menopauzy. Zde je typickou příčinou kolísání hormonální rovnováhy.

Existují různé rizikové faktory vzniku mykózy, ale jelikož je vaginální mykóza časté onemocnění, je již dostupná rychlá a účinná léčba.

Podle studií vaginální mykóza postihne aspoň jednou za život průměrně až 75 % žen. U poloviny z nich se vaginální mykóza objevuje opakovaně. Kvasinkové infekce jsou dokonce druhou nejčastější příčinou zánětu vagíny (vaginitidy). První místo patří bakteriálním infekcím.

Není zde prostor stydět se ani znervózňovat, protože vaginální mykóza je běžná. Otázka spíše zní, zda je ještě žena, která mykózu nikdy neměla 🙂

Které faktory zvyšují riziko vaginální mykózy?

Riziko vaginální mykózy a zároveň také jiných typů vaginálních kvasinkových infekcí zvyšují tyto faktory:

  • Časté užívání antibiotik a také kortikosteroidů. Antibiotika narušují přirozenou rovnováhu mikroorganismů v pochvě, což může vést k přemnožení kvasinek Candida albicans, ale i jiných druhů. Antibiotika totiž hubí nejen škodlivé bakterie, ale také užitečné bakterie, které mají za úkol udržovat rovnováhu poševního mikrobiomu. Takto oslabené prostředí je náchylné na přemnožení kvasinek.
  • Užívání antikoncepčních pilulek. Antikoncepční pilulky mohou způsobit hormonální změny, které pozměňují pH vagíny a snižují produkci estrogenu. To může vytvořit prostředí, ve kterém se kvasinky lépe množí a to zvyšuje riziko vzniku vaginální mykózy.
  • Oslabená imunita. Slabá obranyschopnost snižuje schopnost organismu bojovat proti infekci. Kvůli tomu se mohou kvasinky v pochvě rychleji množit, čímž roste riziko vaginální mykózy.
  • Cukrovka. Diabetes zvyšuje hladinu cukru v těle a také v moči. Jelikož se Candida živí právě cukry, zvýšený obsah cukru v moči přispívá jejímu množení.
  • Nezdravé stravování. I pokud zatím nejste diabetik, jídelníček plný příliš sladkých potravin, ultrazpracovaných polotovarů, zákusků, hotovek nebo konzerv rovněž zvedá hladinu cukru v krvi i v moči. Cukr se do nich přidává v nadměrných množstvích nejen pro chuť, ale také pro prodloužení trvanlivosti, dosažení požadované textury a mnohdy i pro zamaskování nežádoucích chutí či zápachů. Jak hlásám v každém článku, dbejte vždy na zdravou, pestrou, čerstvou a co nejméně zpracovanou stravu.

„Vaginální mykózy se mohou projevit i po užívání kortikosteroidů. Kortikosteroidy jsou léky, které patří mezi imunosupresiva a při dlouhodobějším užívání snižují imunitní reakce a mohou zhoršovat nejen projevy cukrovky, žaludeční vředy apod., ale zvyšovat i riziko onemocnění vaginální mykózou.

Kortikosteroidy, stejně jako antibiotika (ATB) narušují přirozenou rovnováhu našeho mikrobiomu (bakteriálního osídlení) jelikož „zabíjí“ všechny bakterie a bohužel i ty dobré.

Užíváním probiotik se právě dobré bakterie do těla dostávají zpět a vyrovnává se bakteriální dysmikrobie. Během vaginálních mykóz se doporučuje užívat probiotika, která obsahují bakterie rodu Lactobacillus, které efektivně snižují riziko návratu vaginálních mykóz způsobených užíváním ATB či kortikosteroidy“,

cituje z odborné studie výživová specialistka Mgr. Kristýna Kubíková

Rizikové faktory životního stylu

Snažte se upravit své návyky tak, abyste nechtěně nevytvářela prostředí vhodné pro množení Candidy ani jiných kvasinek.

  • Neseďte v mokrém oblečení ani plavkách. Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí. Až vyjdete z bazénu, ideálně se převlékněte do suchého oblečení. To samé udělejte, pokud se zpotíte. Pamatujte, že kde se dobře větrá, tam se kvasinky množí hůře.
  • Nepoužívejte parfumovanou intimní kosmetiku. Ideálně vyhoďte všechny prostředky, které vás nějak dráždí v intimní oblasti. Parfumovaná a agresivní kosmetika včetně pracích prostředků mění pH prostředí. Zdravá vaginální mikroflóra potřebuje kyselé prostředí, přičemž některá drogerie a kosmetika může kyselost snižovat a usnadňovat tak Candidě množení. Jelikož jsou použité chemikálie mnohdy dráždivé, opět oslabují přirozenou ochranu vagíny a zvyšují náchylnost k infekcím. Používejte jemné a neparfumované produkty intimní hygieny.
  • Nesprchujte se až příliš často. Častá sprcha nebo koupel může zabíjet hodné bakterie a naopak nahrávat množení těch nežádoucích.
  • Noste prodyšné spodní prádlo, ideálně bavlněné a volného střihu, aby se nikde nic nezapařilo a vše se krásně větralo 🌬️
  • Pokud používáte lubrikační gel, používejte ten na báze vody a nikoliv na báze silikonu a olejů (uvádí to etiketa). Silikonové a olejové lubrikanty totiž mohou poškodit kondom i erotické pomůcky. Vodní lubrikant tolik nedráždí pokožku, takže snižuje riziko změn vaginálního pH.
  • V rámci erotické předehry ani sexuálních hrátek nedoporučuji nanášet na vulvu šlehačku ani med, protože jde o významné zdroje cukrů, kterými se Candida živí. Jakkoliv to může působit romanticky, této aktivity se na čas vzdejte, abyste byla fit co nejrychleji a partner nebyl sexuálně frustrovaný 😉
  • Nejezte nezdravě. Opět zdůrazňuji význam zdravé stravy, která není bohatá na cukry. Kvasinky se živí cukry a pokud je cukru v organismu až příliš, vede to k jejich přemnožení.
  • Pokud máte cukrovku, užívejte inzulin přesně podle předpisu.

Stravovací zásady při vaginální mykóze – co jíst a pít?

Tyto stravovací zásady vám mohou pomoct jak s vaginální kandidózou způsobenou Candidou, tak s vaginální mykózou způsobenou jakoukoliv jinou kvasinkou. Na internetu se setkáte s výrazem Protikvasinková dieta a přesně na tu je při vaginální mykóze nejlepší doba.

Protikvasinková dieta se zaměřuje na snížení příjmu cukrů a sacharidů, aby se Candida neměla čím živit a konečně pošla hlady.

Živiny prospěšné při vaginální mykóze

  • Bílkoviny z vajec, drůbežího masa, vývarů a tučných mořských ryb, ořechů, semen a luštěnin. Nevhodné je červené maso a průmyslově zpracované masné výrobky. Bílkoviny jsou prospěšné z hlediska celkového zdraví a podpory imunitního systému. Mohou posílit imunitní systém, což je nezbytné v boji proti kvasinkovým infekcím. Kromě toho chudé bílkoviny mohou pomoci udržet stabilní hladinu krevního cukru v krvi, což je užitečné, jelikož zvýšená hladina cukru zvyšuje riziko vzniku nebo zhoršení vaginální mykózy.
  • Méně sladké druhy zeleniny (květák, brokolice, kedlubna, kapusta, rajčata a další) a ovoce (maliny, jahody, borůvky, jablka, citrusy a další). Nevhodné je sušené, konzervované nebo mražené ovoce s vysokým obsahem cukru, rovněž také ovocné a zeleninové šťávy a to i z čerstvých plodů, ve kterých je obsah cukru příliš vysoký.
  • Zdravé tuky z olivového oleje a kvalitních rostlinných olejů, ořechů, semínek a mořských ryb. I zdravé tuky podporují činnost imunitního systému, snižují záněty a zrychlují imunitní odpověď organismu.
  • Probiotika obnovují rovnováhu vaginální mikroflóry, díky čemu mohou bránit nadměrnému množení kvasinek a tím snižovat riziko rozvoje mykózy. Čím více probiotik je ve střevech, tím více potravy spotřebují a o to méně potravy zůstane pro přemnožené kvasinky. Probiotika navíc podporují imunitu, takže posilují schopnost organismu bojovat proti Candidě i jiným kvasinkám. Jezte zakysané mléčné výrobky (jogurt, kefír, podmáslí), fermentované potraviny či nápoje (kombucha, kimchi, kysané zelí) a naopak se vyhněte slazeným, barveným a navoněným mléčným výrobkům.

PROBIOTIKA Z NABÍDKY ZNAČKY BLENDEA: Kapsle s probiotiky a prebiotiky, kterými se probiotika živí. V 1 probiotické kapsli Blendea přijmete 2 miliardy spór LactoWise®, což je také denní doporučená dávka probiotik pro zdravého člověka.

Pamatujte, že množení Candidy je důsledkem oslabené imunity a nedostatku probiotik ve stravě. Díky probiotickým kapslím cíleně doplníte potřebná probiotika, která začnou kvasinky hubit a oslabovat vaginální mykózu.

Upozorňuji, že samotná probiotika nejsou určena k léčbě vaginální mykózy. Je ale důležité přijímat jich ve stravě dostatek ať už při léčbě kandidózy antimykotiky nebo v rámci prevence před vznikem kandidózy v důsledku narušeného střevního a vaginálního mikrobiomu.

Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s podporou rovnováhy vaginální mikroflóry a hubením kvasinek. Kromě toho prospějete také trávení a síle imunity.

Co při vaginální mykóze jíst a co nejíst?

Vhodné potraviny:Nevhodné potraviny:
– neškrobová zelenina (brokolice, květák, kapusta, rajčata)
– ovoce s nízkým obsahem cukru (avokádo, citrusy, olivy)
– občasně bobulovité ovoce
– vejce
– vývary z kostí
– chudé druhy masa (drůbež)
– tučné mořské ryby
– zakysané mléčné výrobky
– fermentované potraviny
– ořechy a semena
– obiloviny
– bylinky a koření
– bylinkové čaje
– rostlinné oleje
– jablečný ocet
– mořské řasy
– cukr (bílý, třtinový, med, melasa, sirupy, také umělá sladidla)
– mléčné výrobky, které neprošly fermentací (plnotučné mléko, smetana, čerstvé sýry)
– sladké pečivo
– zmrzliny, pudinky, krémy a dezerty, slazená želatina
– bohaté zdroje lepku (pšenice, ječmen, špalda, žito)
– hotová jídla, polotovary, konzervované a průmyslově zpracované potraviny
– uzeniny, mražená masa a zpracované masné výrobky
– červené maso
– zvířecí orgány
– mražená jídla
– dressingy, dipy a omáčky
– ochucované a doslazené jogurty
– slazené džusy, šťávy, limonády i čistá šťáva z příliš sladkého ovoce
– sušené nebo kandované ovoce
– arašídy, kešu oříšky, pistácie nebo ořechová másla
– cukrovinky a pamlsky
– energetické nápoje
– alkohol
Tabulka vhodných a nevhodných potravin při vaginální mykóze

Diagnostika a léčba vaginální mykózy

S podezřením na mykózu nebo jakoukoliv jinou intimní infekci jděte za svým gynekologem. Vaginální mykóza se sama neztratí a přemnožené kvasinky je potřeba všechny vyhubit, jinak se mohou opět vrátit. Lékař vám odebere vzorek poševního výtoku pro rozbor.

Pokud lékař potvrdí vaginální mykózu resp. kandidózu, předepíše antimykotické léky (antimykotika, antifungika). Ty se nejčastěji používají ve formě tablet, krémů a mastiček, roztoků, vaginálních čípků nebo tablet. Používají se podle typu a lokalizace infekce a nejvhodnějšího způsobu aplikace pro konkrétní pacientku.

Antimykotické léky mají za úkol bojovat proti přemnoženým kvasinkám. Podávají se ústy v tabletách nebo jako topická forma, která se nanáší na postižená místa. Pokud vaginální mykóza zasahuje hlouběji do vagíny, léčivo lze aplikovat formou vaginální globule pomocí aplikátoru. Většina kvasinkových infekcí by se měla ztratit již po několika dnech léčby. Léčba závažnější mykózy může trvat déle. Lék nepřestávejte užívat ani když se vám bude zdát, že se již mykóza ztratila. Plné uzdravení potvrdí opět až lékař.

Vždy dodržujte předepsané dávkování a délku užívání. Zda se mykóza nevrátí nelze předem zaručit, protože jak vyplývá z lékařské statistiky, vaginální infekce se až u poloviny postižených vracejí opakovaně.

Volně prodejné léky na vaginální mykózu a tedy antimykotika seženete i v lékárně, ale to, že reálně trpíte mykózou, vám s jistotou potvrdí až lékař. Mohlo by se stát, že byste v lékárně koupila nějaký krém, ale nakonec nijak nepomůže, protože nebyl vhodný pro váš konkrétní stav. Konkrétní značky léčiv neuvádím záměrně, protože jim nechci dělat reklamu 😅 Vhodnou péči konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, prosím.

UPOZORNĚNÍ: Během léčby byste se měla vyhýbat sexuální aktivitě. Sex může dráždit postižená místa, kvůli čemu by se léčba prodloužila. Pokud by měl váš partner akutně oslabenou imunitu, infekce by se mohla přenést i na něj.

Některá léčiva mohou navíc oslabit materiál kondomu, takže byste se nejenom nevyléčila, ale navíc byste otěhotněla 🥲🥹

Co jsme zjistili o vaginální mykóze?

  • Vaginální mykóza není život ohrožující stav, vyvolává ale nepříjemné příznaky jako pálení, podráždění, svědění a výtoky.
  • Vaginální mykóza nepatří mezi pohlavně přenosné nemoci.
  • Přenos mykózy je vzácný, ale nikoliv vyloučený, pokud má partner nebo jiný člen domácnosti právě oslabenou imunitu a přijde s kvasinkami do kontaktu.
  • Vhodné zásady stravování jmenuji v článku. Hlavním cílem je snížit příjem cukru a zvýšit příjem probiotik, zdravých tuků a bílkovin.
  • Pokud máte na mykózu podezření, jděte ke gynekologovi a nečekejte, zda se sama neztratí. Bez léčby se totiž sama neztratí. Jinak může vzniklý zánět zasáhnout další části reprodukční soustavy, vyvolat závaznější zdravotní komplikace a dokonce až neplodnost.
Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Pokud máte s vaginální mykózou vlastní zkušenost nebo máte jakékoliv další dotazy na produkt Blendea Probiotika + Prebiotika, ptejte se v komentářích pod článkem, volejte +420 608 255 816 nebo pište mail na info@blendea.czOdpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 – 17:00.

Děkuji, že nás čtete a nakupujete u nás. Přeji krásný den, vždy pevné zdraví a hlavně žádné mykózy, vážené čtenářky 🙂

P.S.: Nezapomeňte, že již pozítří můžete mít doma kapsle Blendea s Probiotiky a Prebiotiky. Obnoví vaginální mikrobiom, čímž sníží množství přemnožených kvasinek. Zároveň podpoří obranyschopnost, diky čemu může imunitní systém rychleji hubit přemnožené kvasinky. Nenechte si mykózou omezovat kvalitu života a přidejte se k našim spokojeným zákaznicím 🙂

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek