5 tipů na zdravé svačiny do školy i do práce

Celý den jsme v jednom velkém kolotoči a jen stěží hledáme chvilky pro sebe. Na jedné straně očekáváme, že náš organismus bude fungovat na 100 %, na druhé straně ho šidíme, kde se dá.

Podáváme výkony bez toho, abychom si dopřáli potřebný odpočinek a regeneraci.

Předpokládáme, že všechny orgány a systémy našeho těla budou neustále zdravé, přestože jim nedodáváme potřebnou životodárnou energii.

Nedokážeme naplnit ani základní požadavky lidského organismu na čerstvý vzduch, dostatek tekutin či živin ve stravě.

A stejně věříme, že všechny nástrahy moderního světa zvládneme na jedničku… Dokud se nestane něco, co nás donutí k zamyšlení.

5 tipů na zdravé svačiny pro děti i pro vás

I taková drobnost jako svačina může podstatně ovlivnit celý náš den. To, co jíme, se odráží v tom, co děláme, jak jsme vitální, jak se cítíme nebo jak myslíme.

Svačina, kterou připravíme (anebo nepřipravíme) sobě do práce nebo svým dětem do školy, může být skvělým pomocníkem pro zvládnutí i těch nejobtížnějších denních úkolů.

Může podpořit schopnost učení, koncentraci a paměť, ovlivňuje to, jak výkonní (anebo unavení) jsme.

Rychlá, snadná a přitom výživná svačinka Blendea SUPERGREENS

Pokud chcete svoji svačinu jednoduše a rychle obohatit o bílkoviny, minerály, vitamíny a další důležité živiny, sáhněte po kombinaci 5 zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS.

  • Dodejte svemu tělu vše potřebné, posilte imunitní systém, snižte hladinu cholesterolu v krvi a zlepšete pleť.
ukaž složení Blendea

Jak připravit zdravou svačinu?

Svačinu se nevyplatí zanedbávat a už vůbec se nevyplatí vyřešit ji nějakou rychlovkou z automatu.

Ani dospělý člověk si ve spěchu pod vlivem hladu nezajistí výživově bohatou svačinu, a už vůbec ne dítě.

Přitom sladkosti, cukrovinky, limonády a vůbec jednoduché cukry, po kterých hladoví nejčastěji saháme, jenom krátkodobě zvednou hladinu krevního cukru.

Celkově vedou k nerovnováze, kolísání krevního cukru, nezvladatelným pocitům hladu, přejídání, obezitě a mnoha zdravotním potížím.

Zdraví nepřispějí ani pokrmy typu fast food, kterými řešíme pocity hladu.

Bohužel nejenom dospělí, ale i děti, které jsou zmanipulované reklamou a hýřícími barvami nezdravých potravin. 

zdravá svačina
Nevadí, pokud je svačina sladká. Záleží ale na kvalitě surovina a na tom, aby nebyly zpracované v polotovarech

Buďte dětem dobrým příkladem

  • Nezapomínejte na svačiny tak, abyste se vyhnuli pocitům hladu.
  • Udělejte si čas a připravte pro sebe a své děti takové svačiny, která dodají dostatek energie a všechny potřebné živiny.
  • Zapojte své děti. Udělejte z jídla hru a svačinu berte jako své dílo. Pokud svačinu za své dílo budou brát i děti, s větší chutí po ní ve škole sáhnou.
  • Vysvětlujte dětem význam zdravých potravin a zdravého stravování. Nenuťte dětem jídlo. Mějte však na paměti, že děti musí jídlo ochutnat vícekrát, než jim zachutná.
  • Buďte dobrým příkladem pro své děti, tak si nejlépe osvojí zásady zdravého stravování.
  • Nedejte na universální rady a doporučení. Hledejte takové recepty a kombinace potravin, které vám a vašim dětem budou vyhovovat z nutričního i chuťového hlediska. Přesto dodržujte zásady zdravého stravování.

Jak vypadá zdravá svačina?

  • Základem zdravé svačiny jsou komplexní sacharidy, které najdeme v cereáliích a celozrnném pečivu, bohatém také na vlákninu. Komplexní sacharidy najdeme i ve vařené rýži, bramborách nebo luštěninách.
  • Chybět by nemělo ovoce a zelenina jako zdroj antioxidantů, vitamínů, minerálů, ale také jednoduchých cukrů nebo vlákniny.
  • Svačina by měla obsahovat také kvalitní bílkoviny, které zastoupí maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, ale také méně tradiční potraviny jako jsou rostlinná mléka, sójové výrobky nebo zelené potraviny (spirulina, chlorella, mladý ječmen, zelená pšenice) aj.
  • Přestože bývají často zavrhované, svačina by neměla zapomínat ani na tuky. Zdravé tuky jsou nepostradatelné pro správné fungování nervové soustavy, tedy i činnost mozku, koncentraci, paměť a mentální výkon. Jako zdroj zdravých tuků fungují nejrůznější ořechy a semínka, které se také příhodně označují jako tzv. brain food.
VIDEO: Brain food – potraviny, které stimulují mozkovou činnost

jenom něco mezi chleby nestačí

Když se řekne svačina, většina z nás si představí něco mezi chleby. V praxi se pak jednoduše vezme pečivo, namaže se sýrem či máslem, doplní salámem – a je to.

Jenže právě tavený sýr, nasycené tuky, salámy a uzeniny nejsou z hlediska zdravé výživy to pravé.

klasická česká svačina
I klasická svačina mezi chleby může být zdravá. Vybírejte celozrnní pečivo, kvalitní tuky a uzeniny s čerstvou zeleninou nebo ovocem

Chleba či pečivo může být celozrnné. Kváskový, žitný nebo špaldový chléb je mnohem lepší než ten klasický.

Jako zdroj sacharidů dokonce nemusí fungovat přímo chléb (anebo rohlíky), ale třeba pita, tortilla apod.

Místo přespříliš slaných uzenin a salámů lze mezi chleby vložit šunku, kousky vařeného kuřecího masa, plátky hovězí pečeně nebo třeba uzeného lososa.

Masem to však nekončí. Jsou tu i vařená vejce, falafel, čatní, hummus a zdravé pomazánky v mnoha a mnoha variacích, třeba rybí, dýňová, cizrnová, celerová aj.

TIP: Do každé pomazánky se dá přidat směs zelených superpotravin Blendea SIPERGREENS, která ji obohatí o cenné živiny.

VIDEO: Nemají vaše děti rády pomazánky, zeleninu a zdravé svačinky vůbec? Jděte na to chytře, inspirujte se u projektu Zdravé svačinky hrou.

Zpět mezi chleby! Ať již je tam pomazánka či něco jiného, vždy se do sendviče dají přisypat ještě semínka nebo nadrcené oříšky. T

éměř vždy se tam dají vložit i kousky zeleniny či ovoce. Ovoce a zelenina by v žádné svačině neměly chybět.

Pokud se nevejde mezi chleby, vždy se dá dát bokem do misky.

Připravení na změnu?

Zdravá svačina vůbec nemusí vypadat jako sendvič. Může jít třeba o celozrnný domácí koláč, palačinky nebo lívance, nejlépe z celozrnné mouky.

Zdrojem potřebné energie a sacharidů však nemusí být celozrnné pečivo ani celozrnná mouka.

Mohou to být ovesné vločky v jogurtu, tvarohu, pudinku nebo třeba do smoothie. Může to být ovesná, jáhlová nebo pohanková kaše, stejně jako mléčná rýže.

Ve všech těchto pokrmech se vždy najde místo i pro kvalitní bílkoviny a zdravé tuky.

Podzimni_smoothie
Podzimní švestkové smoothie

Se svačinami si můžete náležitě vyhrát, to však neznamená, že by zdravá svačina nemohla být připravena snadno a rychle.

Ideální je v tomto směru smoothie, kdy stačí jednoduše rozmíchat ovoce, zeleninu a další ingredience. Čtěte více o smoothie jako o svačině.

Syté smoothie poslouží jako plnohodnotná svačina, lehké smoothie ředěné vodou skvěle doplní potřebné tekutiny.

Pitný režim totiž ke zdravému stravování také patří!

5 tipů aneb svačiny na celý týden

zdravá svačina
Dětem zabalte raději více, než méně. Ve škole nesmí hladovět, protože by se nesoustředily a byly by unavené

DÁLE ČTĚTE: Ovesné vločky 5 x jinak. 

autor

Radka X Křivánková

Popsala jsem stohy papírů. Zaplnila jsem nespočet webových stránek články o zdravé výživě a životním stylu. A přece je pro mě toto téma nadále nevyčerpatelnou studnicí. Jíst zdravě je jednoduché. Klíčem je spokojenost. Cílem je cítit se dobře. A přece se mnoho z nás trápí s tím, co jíst, kdy jíst, jak jíst. A přece jsou tu věčné diety založené na omezování a nespokojenosti se sebou samým. Tak jsem stvořila PARADOX dietu, dietu zaměřenou na spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek