• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Jak připravit tělo na zimu, nevysušit pleť, neoslabit vlasy a nepřibrat?

Jak připravit tělo na zimu, nevysušit pleť, neoslabit vlasy a nepřibrat?

Zima je nekompromisně tady a my máme co dělat, abychom někde nenastydli, neofoukli, aby nám neselhala imunita a zkrátka abychom to chladné období přežili ve zdraví a v pohodě. Jak tedy připravit tělo na zimu? Sotva jste se dostali z podzimní únavy a osvojili jste si podzimní rituály, už jsou tady mínusové teploty, sníh za oknem i na silnicích a prochladlé ruce i nohy, jakmile jen vstanete z postele. Ještě ale pořád není pozdě připravit své tělo na zimu. Stačí k tomu několik kroků.

Zima je nekompromisně tady a my máme co dělat, abychom někde nenastydli, neofoukli, aby nám neselhala imunita a zkrátka abychom to chladné období přežili ve zdraví a v pohodě. Jak tedy připravit tělo na zimu?

Sotva jste se dostali z podzimní únavy a osvojili jste si podzimní rituály, už jsou tady mínusové teploty, sníh za oknem i na silnicích a prochladlé ruce i nohy, jakmile jen vstanete z postele. Ještě ale pořád není pozdě připravit své tělo na zimu. Stačí k tomu několik kroků.

Jak připravit tělo na zimu?

1) Rekapitulace a předjímání

Ještě sice není konec roku, ale už teď je na čase zpětně zhodnotit předchozích 11 měsíců a zamyslet se nad tím, co můžete pro své tělo ještě letos udělat. Trápila-li vás několikrát do roka chřipka nebo nachlazení, je možná právě teď ten nejlepší moment, kdy navštívit svého lékaře na preventivní prohlídku anebo rovnou imunologii. Kromě tlaku a cholesterolu si nechte změřit také hladinu železa.

Ženy ho často mívají málo a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné zvýšenou únavou,vysvětluje Josef Hyánek, imunolog z pražské nemocnice Na Homolce.

2) Otužování, ideálně celoročně

To jde ruku v ruce s imunitou. Otužování doporučujeme, ale pochopitelně jen s mírou. Je jasné, že nebudete zkoušet teplotu vody v řece, pokud vám zrovna teče z nosu a máte kašel. Ale jestli se cítíte jen unaveni nebo se bojíte, že vás nemoc přepadne, můžete začít s otužováním, tedy s posílením imunity.

Jak na to poradí JUDr. Tomáš Prokop, předseda 1. plaveckého klubu otužilců:

Postupnost je jedno ze základních pravidel otužování. Jsou v podstatě dvě možnosti jak začít. Buď ve sprše – s tím je možné začít kdykoli. Tedy po klasickém osprchování přepnout kohoutek na chladnější vodu nebo klidně i rovnou úplně studenou, jak se kdo cítí, a postupně každou další sprchu prodlužovat dobu strávenou v chladné vodě, případně vodu stále více zchlazovat. Druhá možnost je více přírodní – s koncem léta nepřestanete plavat ve venkovních vodách, ale pokračujete dál, až do zimy. Jak voda chladne postupně, zvyknete si.

3) Správná strava

Sestavit si jídelníček z těch správných potravin je základ všeho. Správná a především sezónní strava vám zaručí nejen to, že se bude cítit dobře, budete mít dostatek energie a snad i posílíte imunitu, ale nebude vám v zimě zima. Nevěříte?

Dále o tomto problému mluví výživová poradkyně Alena Jedounková.

Naši předkové, ale i čínská medicína využívá teorii ochlazujících a zahřívacích potravin. Jedná se o tzv. termické působení potravin, což je schopnost vyvolat v organismu pocit tepla nebo chladu. V zimním období musí naše tělo vynaložit spoustu energie na zahřátí a pokud je náš jídelníček složen především z potravin ochlazujících, zbytečně oslabujeme svoji imunitu, máme málo tělesné energie a můžeme mít pocit neustálého chladu. Mezi ochlazující potraviny, které často v zimě konzumujeme, patří především stále propagované citrusové plody, dále mléčné výrobky, syrové ovoce a zelenina, výrobky z bílé mouky nebo třeba i pivo.

skořicový čaj

Zahřívejte se pravidelně a do čajů přidávejte zázvor🙂

Jaké potraviny vás zahřejí a nakopnou váš metabolismus i v zimě?

  • V chladném období jsou nejvhodnější tepelně upravená jídla, a to třeba i ke snídani. Takže doporučujeme snídat teplou ovesnou kaši se skořicí, která má extra zahřívací účinky, nebo klidně horkou polévku, jako je třeba vývar nebo luštěninová polévka.
  • Zeleninu si v zimě dopřejte raději tepelně upravenou než syrovou. Dopřejte si hodně cibule, česneku a křenu. Od věci není ani dát si mrkev, špenát nebo třeba batáty.
  • Čerstvé ovoce nahraďte ovocem sušeným. Skvělé jsou meruňky, švestky, višně nebo jablíčka.
  • Zelený čaj nahraďte bylinkovým a není nic proti ničemu si občas dopřát svařené víno pěkně se skořicí, hřebíčkem a badyánem. Nejlepší je pak čaj z čerstvého zázvoru, který je přímo vitaminovou bombou a nejlepším bojovníkem proti nachlazení a zánětům v krku, zároveň posiluje imunitu. Zázvor vždy strouhejte a nekrájejte na plátky. Jinak se z něj nevylouhuje prospěšná šťáva.
  • Jídlo si nezapomeňte dobře okořenit, využívejte především bazalku, oregano, chilli, papriku a pepř. Nebojte se do vybraných pokrmů přidat i špetku již zmíněné skořice.

CHRAŇTE SE:

9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

Připravte na zimu i svou pleť a vlasy

Kromě toho, že budete o své tělo pečovat z vnitřku, je dobré myslet i na „obal“. Ano, ruce i nohy zabalíte do teplých svetrů, kalhot a ponožek, co ale vaše pleť? I ta si na zimu žádá speciální péči. A jestli vás trápí akné, měli byste své pleti věnovat extra pozornost.

Zimní výživa pro pleť

To nejdůležitější, co pleť v zimě potřebuje, je výživa. Používejte proto denní krémy hutnější než v létě anebo krémy přímo pro zimní období určené. Naopak séra a další lehké textury schovejte zase na jaro, jejich složení by mohlo v mrazech pleť zbytečně vysušit a pleť může popraskat. Co se týká nočních krémů, bez obav používejte svůj celoročně oblíbený.

Noční krémy můžete používat bez ohledu na roční období stále stejné, dobré je ale občas zařadit výživné noční masky – luxusní oleje, biooleje či másla,“ vysvětluje odborník na fytoterapii a bylinky Jiří Pantůček.

Pokud se chystáte v zimě na hory nebo i v nížinách na procházku za svitu slunečních paprsků, nezapomínejte na ochranné faktory. I v zimě se můžete spálit nebo podpořit vznik pigmentových skvrn.

TIP: Aby byla vaše pleť i v zimě hydratovaná a pružná, nezapomínejte na pravidelný a dostatečný pitný režim. Ideální je pít vodu nebo čaj a úplně nejlépe uděláte, pokud si přimícháte i odměrku směsi Blendea SUPERGREENS.

péče o pleť v zimě

Výživa a hydratace je pro pleť velmi důležitá i v zimě. 

Čistění pleti v zimě

Během zimy neopomíjejte ani důkladné čistění pleti. Namísto pleťové vody s alkoholem ale raději použijte hypoalergenní pleťové mléko. Alkohol totiž může pleť v zimě nepříjemně podráždit a vysušit.

Součástí zimní péče by měly být i masky a peeling. Alespoň jednou týdně dopřejte pleti regeneraci jemným peelingem a hydrataci či výživu v podobě pleťové masky. Ať už použijete mazací, slupovací nebo textilní, ideální jsou ovocné nebo silně hydratační s bambuckým máslem. Skvělé jsou také masky se zeleným čajem, avokádem nebo okurkou.

RYCHLÝ TIP PRO PEVNOU A VYŽIVENOU PLEŤ: Zelená maska se superpotravinami. 

Chraňte své rty před praskáním

Stejně jako je mrazu či horskému slunci vystavená vaše pleť, jsou v ohrožení i rty. Jakmile teplota klesne k nule, vydechujeme páru, která vysušuje právě naše rty. Proto je dobré mít po ruce neustále výživný balzám, kterým rty ošetříte a uchráníte před popraskáním a svěděním.

Balzám používejte hned ráno, než vyjdete z domu, a poté kdykoli během dne, kdy se vám bude zdát, že je to potřeba. Rty se snažte zbytečně si neolizovat, tím totiž přispíváte k jejich vysušení a popraskání.

V zimě nezapomínejte ani na své ruce. I když nosíte rukavice, stačí jen krátká chvilka vytáhnutí holých rukou na studený vzduch a pokožka se hned začne nepříjemně vysušovat. Několikadenní dávka kvalitního mastného krému se vyplatí!

hydratace rukou v zimě

Nezapomínejte pečovat o své rty i ruce. 

A co zima a vlasy?

I vlasy je potřeba v zimě chránit, protože i ony buďto čelí mrazu, změnám teplot nebo se mohou potit pod čepicí. Důsledkem jsou pak lámavé vlasy, vysušené konečky a vypadávání. Dopřejte své hřívě výživný olej na konečky a třeba i nějaký ten doplněk stravy v podobě rybího tuku, rakytníku nebo zinku.

TIP: Kokosový olej je v péči o vlasy a pokožku jednoduše skvělý. Dá se použít jako vlasový zábal, tělový olej a také namísto obličejového krému. Naneste ho na tělo hned po koupeli, dobře se vstřebá a  vy budete mít krásně hebkou a voňavou pokožku. Nejlepší je nanést teplý olej na danou část těla před spaním a ráno ho smýt. V neposlední řadě se hodí jako masážní olej při celkové relaxaci těla i mysli. Přečtěte si i další článek o úžasných účincích olejů.

Chytá vás zimní únava?

Ano, už jsme mluvili o únavě podzimní, zimní únava není o nic méně častá. I na tu si musíte dávat pozor, aby se nepřeklenula v něco zásadnějšího. Psycholog Tomáš Morávek má několik tipů, jak zimní únavu zmírnit, anebo s ní úplně zatočit.

  • Větrejte krátce a často. Rychlá a prudká změna teploty má totiž na organismus nabuzující účinky. Suchý a teplý vzduch působí negativně na respirační ústrojí i na oči, které unavuje a vysušuje.
  • Sviťte si LED osvětlením s bílým světlem s podílem modré složky. Modré světlo totiž stimuluje tvorbu serotoninu – hormonu dobré nálady. Pokud si při prvních známkách únavy na práci přisvítíte, vybudíte organismus a budete schopni větších výkonů.
  • Pořiďte si rychlé zdroje energie pro mozek, tedy hroznový cukr nebo sladké ovoce. Povzbuzující jsou také doplňky stravy s guaranou. Pod značkou Blendea pro vás vyrábíme rostlinné kapsle se 100 % čistou guaranou v BIO kvalitě. Klikněte a prohlédněte si detaily.

Jak v zimě nepřibrat?

V zimě se navíc stresujeme i z toho, že přibereme na váze. Těmto obavám se dá ale často zabránit. Zkuste si jeden den v týdnu naordinovat půst. Nemusíte nutně nic nejíst. Můžete jen odlehčit svůj jídelníček.

Kromě toho, že možná ztratíte nějaké to kilo, dobijete se energií, kterou potřebujete víc než kdy dřív. A přitom stačí tělo jen odvodnit. Jak na to? Vhodnými potravinami:

  • Pomůže vám banán, meruňka nebo květák, brokolice a mrkev
  • Vsaďte i na bylinky a dopřejte si čaj z kopřivy nebo libečku lékařského
  • Skvělé jsou i ovocné šťávy, například brusinková nebo šťáva z aloe vera

Na odvodnění organismu a celkově na zimní únavu pomáhá i pravidelný a kvalitní spánek, denně byste měli naspat alespoň 8 hodin. Dalším skvělým pomocníkem jsou masáže, především lymfodrenážní.

Nakonec můžete také snížit přísun potravin vyrobených z bílé mouky a sladkosti. Vylučování inzulínu, který potřebujete ke zpracování sacharidů, totiž také způsobuje zadržování vody.

Sloučením veškerých výše zmíněných bodů budete mít postaráno o klidné a bezproblémové prožití zimního období, kdy si na vás nějaké neduhy jen tak nepřijdou.

A NYNÍ SI PŘEČTĚTE podrobný návod na přerušovaný půst, který odlehčí trávení, pomůže s hubnutím a udrží vás vitální.

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 🥰

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek