Podzimní únava – exkluzivní tipy, jak na ni vyzrát

Podzim je období změn. Dny se krátí, ochlazuje se a na nás padá únava a chmury. Kolem nás hýří bacily a my se jen tak tak držíme, aby nás to také neskolilo. Navíc jsme úplně bez energie. Nejspíš se dostavil podzimní únavový syndrom. Co dělat, abychom tohle období ustáli a pokořili jsme podzimní únavu?

Podzim je období změn. Dny se krátí, ochlazuje se a na nás padá únava a chmury. Kolem nás hýří bacily a my se jen tak tak držíme, aby nás to také neskolilo. Navíc jsme úplně bez energie. Nejspíš se dostavil podzimní únavový syndrom. Co dělat, abychom tohle období ustáli a pokořili jsme podzimní únavu?

Co je to podzimní únava?

Podzim představuje období zkoušky našeho zdraví – čelíme řadě nepříznivých faktorů a jen na nás záleží, do jaké míry to zvládneme a zůstaneme zdraví. Náš organismus bývá po létě často vyčerpaný.

PharmDr. Tomáš Arndt vysvětluje:

Velmi nepříznivě na naši psychiku působí rovněž zkracování světelného dne a přibývající šero a tma. Zvyšuje se míra stresu, kterému jsme vystaveni – ať už v práci či díky nepříznivým rozptylovým podmínkám v ovzduší. Řada z nás také podcení nebezpečí přicházejícího chladného počasí a díky nedostatečnému oblečení snadno nastydne. To vše doprovází stálá neboli chronická únava.

Příznaky a projevy podzimní únavy

  • Ráno se vám vůbec nechce z postele
  • Vstáváte s bolestí hlavy
  • Bolest hlavy přijde během dne
  • Káva je váš jediný přítel
  • Jste nestálí, nevyrovnaní
  • Máte neustále nervy na pochodu
  • Cítíte se vyčerpaní
  • Nesoustředíte se na práci jako obvykle
  • Máte výkyvy nálad

MUDr. Marie Rebjonková uklidňuje:

Nevlídné podzimní počasí má negativní vliv na lidskou vitalitu. Je samozřejmé, že na podzim pociťujeme útlum, nedostatek energie, vyčerpání, ale také smutek nebo nervozitu. Lenost nebo ospalost prostě k podzimu patří.

Podzimní únava nás nedoběhne

Co se stane, když budeme podzimní únavu „přecházet“?

Podzimní únava se na vás projeví neschopností koncentrace, časté výkyvy nálad, depresí i záchvaty úzkosti. Situaci nepodceňujte, mohlo by dojít k opravdu vážným psychickým stavům. A přitom stačí jen pár malých krůčků k lepší náladě a přísunu energie.

TIP: Po podzimu následuje zima, během které vás může trápit zimní únava. Jak na ni?

Blendea SUPERGREENS jako nakopávač a posilovač imunity po celý rok

Vyzkoušejte také Blendea SUPERGREENS, skvělý nakopávač a startér pro každý den. Blendea SUPERGREENS je směsí zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly a spiruliny. Tyto superpotraviny detoxikují organismus, zlepšují trávení, posilují imunitu, zabraňují překyselení a omezují pocit únavy.

Stačí jednu lžičku zalít 100 ml vody a přidat pár kapek citronu. Příval energie se dostaví už po několika dnech pravidelného používání. Vyzkoušejte a sama uvidíte.

Blendea koupit

Jak na podzimní únavu?

  • Zklidněte psychiku a odbourejte stres

Na uklidnění vám skvěle pomůže čaj z meduňky, třezalky nebo rozmarýnu. Doma si přichystejte příjemné prostředí, zabalte se do hřejivých dek, svetrů nebo pletených ponožek, vezměte si svou oblíbenou knížku a čtěte. Atmosféru podtrhněte hřejivými vůněmi v aromalampách. Pokud se doma nedokážete odreagovat, vsaďte na masáž, saunu nebo vířivku cestou z práce.

  • Terapie pohybem a barvami

Pohyb, pro někoho možná až překvapivě, vás dobije velkou dávkou energie. Odpoutáte se od chmurných myšlenek, budete mít dobrý pocit, že děláte něco pro své tělo, a navíc vyplavíte spoustu hormonů, které ve vás vyvolají pocit štěstí a pohody. Pravidelné cvičení napomáhá správnému fungování kardiovaskulárního systému, který pak dodává kyslík do těla. Necítíte se na pravidelný dril v posilovně? Nevadí, zajděte si na jógu, na lekci tance, na plavání… Anebo se jen projděte venku na čerstvém vzduchu a cestou se kochejte ještě nespadanými barevnými listy nebo jen poslouchejte, jak vám listí šustí pod nohama.

  • Odpočinek

Pokud se cítíte unavení, vyčerpaní a bez energie, odpočiňte si. Jděte brzy spát, naplánujte si volnou neděli, kterou strávíte v dece doma na gauči anebo u hořícího krbu. Zkrátka poslouchejte své tělo. Pokud vám říká, že potřebuje dočerpat energii, rozhodně mu neodporujte. Váš spánek by měl být pravidelný. Chodit spát a vstávat byste měli během týdne ve stejný čas, protože tělo si na tento režim navykne a spánek je pak kvalitnější. Takže si více odpočinete.

TIP: Vyzkoušejte báječnou podzimní švestkovou kaši s ořechy anebo hruškovou smoothie bowl se zázvorem pro zahřátí.

Poslouchejte své tělo. Chce-li odpočinek, dopřejte mu ho.

  • Bojujte s podzimní únavou zdravým jídelníčkemNejlepší pro podzimní jídelníček je jíst sezónně a lokálně. Ne vždy to jde, ale pokud máte tu možnost, uděláte to nejlepší pro své tělo. Po čem tedy ideálně sáhnout? Z ovoce si určitě dejte jablka, hrušky, švestky. Vařte z kořenové zeleniny, zkuste cukety, dýně, květák, kapustu, červenou řepu, zelí, brambory a batáty. Dále nezapomínejte na polévky, luštěniny a kvalitní obiloviny. Rozhodně neopomeňte ani vlašské ořechy, které vám dodají zdravé tuky, zinek i vitamíny na posílení imunity.
  • Podzimní detoxikacePodzimní detox provádějte s rozvahou a opatrně, zvláště pak v případě, že jste na detoxikačním poli nováček. Určitě nechtějte všechno změnit hned, ať tělu nepřivodíte šok. Na svou podzimní detoxikaci si připravte alespoň 3 týdny, v nejlepším případě týdnů 6. Postupně z jídelníčku začněte vyškrtávat lepek, laktózu, smažená jídla, rafinované cukry a sůl, která zbytečně zadržuje vodu v těle. Naopak si dopřávejte bylinné čaje, vlažnou vodu s citronem, již zmíněné polévky, pečenou nebo vařenou kořenovou zeleninu, luštěniny, povařené nebo sušené ovoce a ořechy všeho druhu. Vysaďte alkohol, ať si odpočinou vaše játra a zkuste vypít aspoň 2 litry vlažné neperlivé vody denně, abyste nastartovali ledviny.

TIP: Objevte 5 nejlepších surovin na silné detoxikační smoothie

Potraviny, co nás na podzim nakopnou

Zázvor

Zázvor je oblíbené koření, které má využití jak v kuchyni, tak jako lék. Typickou intenzivní vůni dodávají zázvoru esenciální oleje, kromě nich má však v sobě také celou řadu vitamínů, jako je vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo. Na podzim je skvělý pro své hřejivé účinky, takže čaj ze zázvoru je tou pravou vzpruhou po prochladnutí. Stejně tak dobře zažene i začínající zánět v krku nebo nachlazení. Působí také proti nevolnosti, migréně a zlepšuje zažívání. Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly.

CHRAŇTE SE:

9 okamžitých tipů, jak se letos bránit nachlazení a chřipce.

Červená řepa

Kromě toho, že řepa přináší mnohé vitamíny a minerály, které svědčí našemu zdraví, obsahuje také možná méně známé rubidium, cezium a lithium, které jsou významné svým pozitivním vlivem na naši psychiku. Díky křemíku má blahodárný vliv na vlasy, nehty, pleť a kůži. Selen a vitamín E podporují imunitu. Obecně řepa detoxikuje a přispívá k celkové regeneraci organismu.

Dýně

Dýně je vyloženě vitamínový zázrak přírody. Obsahuje velké množství beta – karotenu, vitamínů skupiny B (B1, B2, B3), vápník a železo a působí jako silný antioxidant. Nejvíc obsahuje draslíku, který snižuje krevní tlak a udržuje nám správné množství vody v těle. Dýně hokaido dokáže krásně prohřát organismus, váže na sebe toxiny, léčí žaludek, slezinu a slinivku břišní.

TIP: Vyzkoušejte naši báječnou dýňovou polévku.

Citron

Citron je bohatým zdrojem vitamínu C, to je známá věc. Citrony navíc chrání před ledvinovými kameny, před anémií, zlepšují zdraví trávicího traktu. Dále zlepšují zdraví srdce a chrání před rizikem vzniku rakoviny.

Jablka

Toto vyloženě podzimní ovoce posiluje imunitní systém, krevní oběh, srdce, cévy a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Slupka jablka obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Také obsahují značný podíl draslíku, který zajišťuje správnou funkci ledvin a činnost svalů.

PharmDr.Tomáš Arndt radí: 

Je důležité dodržovat pitný režim a najít si vhodnou formu relaxace, která pomáhá omezovat stres. Je dobré také popíjet čaje (bylinné nebo ovocné), které obsahují hřebíček, skořici, kardamon, zázvor či svěží aroma citronu a citronové trávy. I ty povzbuzují mysl a působí proti stresu. 

Jablkem proti podzimní únavě

Kromě výše zmíněných benefitů, které jablko nabízí, se dá využít ještě dále. Skvěle vás nakopne čerstvý jablečný mošt, který jednoduše uděláte v odšťavňovači. Pokud ho nemáte, stačí jablíčko nastrouhat najemno na struhadle. Z dužiny vymačkáte šťávu do sklenky a zbytek ovoce můžete použít třeba na závin. Anebo na pleťovou masku.

jablečný punč

Jablko je takový malý podzimní zázrak 🙂

Podzimní pleťová maska z jablka

Nastrouhanou dužinu z jablka smíchejte v hrnku s jednou lžičkou medu, špetkou skořice a trochou jedlé sody nebo hrubozrnné soli. Naneste na obličej a dekolt a nechte 20 minut působit. Poté směs z těla sundávejte za pomalé a krouživé masáže.

Tahle kúra vám vyčistí póry, hydratuje pleť, detoxikuje a projasní pokožku a nakonec vám i zvedne pochmurnou náladu. Ať už svou vůní anebo tím, že vám dovolí 20 minut jen ležet, odpočívat a relaxovat.

ČETLA JSTE UŽ? Jaké podzimní rituály vás udrží zdravou a fit během celého podzimu? 

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Nafouklé břicho a změny stravování, které vás jej zbaví

29.03.2023

Nafouklé břicho dnes řeším, protože zmírnění až odstranění pocitů nafouklého břicha hlásíte jako jeden z nejčastějších prospěšných účinků směsi Blendea SUPERGREENS. Výrobek zároveň doporučuji hned na úvod. Než článek dočtete, směs může být na cestě k vám 🙂 Do té doby ale vysvětlím, kvůli kterým příčinám se vlastně břicho nafukuje a jak se problému zbavit […]

Číst celý článek

Artyčok a extrakt z artyčoku: Potvrzené zdravotní účinky na játra, cukr, cholesterol a další

22.03.2023

Artyčok na pizzu patří! Ale to nás dnes zajímat nebude 🙂 Zajímat se budeme o zdravotní účinky artyčoku, a hlavně extraktu v doplňcích stravy, a tedy v tabletách a kapslích. Extrakt z artyčoku totiž přidáváme do nových kapslí Blendea se 400 mg extraktu v jedné. V článku vám vysvětlím, s čím vším vám může artyčok […]

Číst celý článek

Detoxikace jater: Odděluji fakta od mýtů. Co dělat, co nepomáhá a co je nemožné?

02.03.2023

Detoxikace jater je velice populární téma, zvlášť po zimě začátkem jara. Bohužel v této oblasti existuje více mýtů a dezinformací, než vědecky potvrzených, pravdivých a bezpečných informací. Skoro každá stránka se vás bude snažit přesvědčit, že díky detoxikaci jater se stanete téměř nesmrtelní a zbavíte se všech možných i nemožných nemocí. Není to pravda. Játra […]

Číst celý článek

Vypadávání vlasů: Zdravotní příčiny a rady pro podporu růstu

28.02.2023

Vypadávání vlasů běžně trápí ženy i muže. Ženy problém vnímají intenzivněji, protože přicházejí o jeden ze symbolů ženskosti a své přirozené krásy. Muži přemýšlejí stejně a čím méně vlasů mají, o to se cítí starší a méně přitažliví. V článku vám vysvětlím nejčastější zdravotní příčiny padání vlasů a také příčiny, za které si (bohužel) můžeme […]

Číst celý článek

Kelp (Ascophyllum nodosum), štítná žláza, správný vývoj dítěte a další vědecky potvrzené zdravotní účinky

31.01.2023

Kelp je výživná mořská řasa s výrazným vlivem na funkce a kondici štítné žlázy. Má vysoký obsah jódu, který štítná žláza rovněž potřebuje pro správné fungování. Kelp pro vás nově vyrábíme v kapslích Blendea pro každodenní užívání. V článku proto vysvětlím zdravotní účinky kelpu a odkážu na odborné a vědecké zdroje, které tyto účinky potvrzují.

Číst celý článek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) jako „nejlepší přítel žen“: Vědecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví (menstruační komfort a menopauza)

25.01.2023

Kontryhel obecný extrahujeme a zpracováváme jako tradiční léčivou bylinu do olejových kapek s MCT olejem pod značkou Blendea. Ač je kontryhel prospěšný i pro zdraví muže, v článku představím hlavně vedecky potvrzené účinky na ženské intimní zdraví. Významná je pomoc s bolestivou menstruací, nadměrným krvácením a podpora menopauzálního komfortu. Pokud si kapky objednáte, do 2 […]

Číst celý článek

Holistický detox: Zdravý a účinný postup očisty

06.01.2023

Holistický přístup k životu je čím dál oblíbenější. Stále více a více lidí si uvědomuje, že síla přírody je daleko mocnější než všechny možné léky a praktiky, které nám nabízí klasické zdravotnictví. Možná je právě tato cesta tou vhodnou variantou, jak začít znovu a provést tolik potřebný detox těla i mysli. Očistit se od škodlivých […]

Číst celý článek

Ženšen pravý (Panax ginseng, Všehoj ženšenový): Vědecky podložené pozitivní účinky, vedlejší účinky a dávkování

16.11.2022

Ženšen pravý je vytrvalá rostlina s původem v Asii. Roste i v Rusku a Americe. Za nejučinnější se považuje ženšen s původem v Koreji. Pro lidské zdraví je důležitý ženšenový kořen, který obsahuje cenné ginsenosidy. Prohledal jsem odborné zdroje, abych vám představil všechny vědecky potvrzené zdravotní účinky pravého ženšenu. Kapsle se sušeným kořenem ženšenu vyrábíme […]

Číst celý článek

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

27.10.2022

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů). Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. […]

Číst celý článek

Jak snížit cholesterol dlouhodobě i rychle? Co jíst a jak změnit životosprávu?

25.10.2022

Jak snížit cholesterol, když jej ve zdravé míře potřebujeme všichni? Již nepatrně zvýšená hladina začne pomalu ucpávat cévy. Jelikož se zvýšený cholesterol prakticky nijak citelně neprojevuje, vysoká hladina zvyšuje riziko infarktů a mrtvic. „Tradiční“ český jídelníček obsahuje velmi tučné a nevhodně upravené potraviny, které cholesterol zvyšují. Je chudý na zdravé rostlinné tuky, které hladinu dovedou […]

Číst celý článek

Soubory cookie používáme pro správné fungování naší stránky, přizpůsobení obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a pro analýzu návštěvnosti. Informace o používání naší stránky také sdílíme s našimi sociálními médii, reklamními a analytickými partnery.