Odstartujte nový rok v plné síle. Použijte slevový kód LEDEN15 pro 15 % slevu na celý nákup.

+420 608 255 816 Po - Pá: 09:00 - 18:00
 • Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Meduňka lékařská vás rychle uspí, prohloubí spánek a zažene zlé sny

Meduňka lékařská vás rychle uspí, prohloubí spánek a zažene zlé sny

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) patří mezi oblíbené, skoro by se dalo napsat lidové bylinky. Známá je především díky příznivému působení na lidskou psychiku. Je schopná navodit duševní pohodu a podpořit tak intenzivní relaxaci. Prospěšných účinků má však voňavá bylinka mnohem více.

Na prvním místě nás budou zajímat vědecky potvrzené účinky meduňky na lidské zdraví. Vycházet budeme z tabulek Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a k nim si na pomoc vezmeme celou řadu vědeckých studií, které zkoumaly různé účinky melissy a hledají další.

Vedle toho se připomeneme spoustu praktických informací, které se týkají působení voňavé meduňky od jejího původu a pěstování, přes doporučený a správný způsobu užívání až po případné negativní účinky byliny.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská a její pozitivní účinky nejen na psychiku

Bylinek se zklidňujícími účinky existuje více. Meduňka lékařská spolu s Třezalkou tečkovanou patří k nejznámějším. Zklidňující až sedativní účinky vykazují Kozlík lékařský, Mučenka opletavá či Chmel otáčivý. Proto se tyto bylinky mezi sebou s oblibou kombinují nejčastěji v bylinných čajových směsích nebo doplňcích stravy pro podporu usínání.

Meduňka lékařská, (Melissa officinalis)
Meduňka má moc ovlivňovat lidskou psychiku k lepšímu. Přináší zklidnění mysli, relaxaci a hluboký spánek.

Odkud pochází meduňka, elixír života a mládí?

Meduňka není evropskou bylinkou. Pochází z oblastí východního Středozemí a Malé Asie, odkud ji do Evropy nevědomky rozšířily karmelitánští mniši. Ti meduňku pěstovali na svých pěstěných klášterních zahradách a užívali jejích účinků na mysl. Značný podíl na rozšíření melissy do Evropy měli Španělé, kterým zásoby bylinek přiváželi arabští obchodníci. 

PROČ PÍŠEME PRÁVĚ O MEDUŇCE LÉKAŘSKÉ?

Protože ji přidáváme do „usínací směsi“ Blendea SUPERCHILL. Prášek pro přípravu nápoje společně s kozlíkem a ašvagandou urychlí problematické usínání a podpoří klidné sny bez buzení. Kvalitní, čistě přírodní složení, kakao-čokoládová chuť a doručení do 48 hodin.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích SUPERCHILL.
benefity Blendea SUPERCHILL

V Evropě se meduňka pěstuje uměle

V našich zeměpisných šířkách melissa neroste téměř vůbec. Meduňka lékařská se pěstuje uměle a v poměrně velkém množství, protože jejích účinků využívá nejen farmaceutický a kosmetický průmysl, ale také potravinářský průmysl. Spousta lidí si meduňku pěstuje doma v květináčích za okny nebo na zahrádkách.

VÍTE, ŽE latinský název “melissa” znamená česky včela? Meduňka jej získala proto, že její krásné květy obsahují vysoký obsah nektaru, po kterém včely doslova “jdou”.

Od včel a potažmo medu jsou odvozeny další lidové názvy meduňky – včelanka, včelí bylinka, marule, mateřník, medunka, medunice, medlinka, lemonika, matečník, rojovník či marulka. Také se jí říká elixír života a mladí.

pěstování Meduňky lékařské
Meduňku si u nás ve volné přírodě nenatrháte. Snadno si ji ale doma vypěstujete v květináči.

Meduňka lékařská a potvrzené účinky dle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI)

Listy a nať meduňky obsahují spoustu účinných látek. Jedná se zejména o enzymy, hořčiny, silice, slizovité látky, flavonoidy a minerály. Vědecké výzkumy opakovaně prokazují příznivé účinky meduňky na lidské zdraví, především psychiku. Co vše meduňka podle vědců umí?

Účinky Meduňky lékařské (Melissa officinalis) potvrzené SZPI:

účinky Meduňky lékařské
Meduňka lékařská účinky
účinky Meduňka lékařská
účinek Meduňky lékařské

Chrání před stresem a zklidňuje nervy

O meduňce je všeobecně známo, že “uklidňuje nervy”. Přináší psychickou, ale také fyzickou pohodu, podporuje celkové duševní zdraví a nastoluje hormonální rovnováhu. Tím vším pomáhá důkladné relaxaci organismu. 

Napomáhá rychlému usínání a navozuje hluboký spánek

Meduňka lékařská se používá hlavně jako přírodní uspávací prostředek pro děti i dospělé. Chutný meduňkový čaj funguje podobně jako prášek na spaní. Je však mnohem zdravější. Spánek přichází rychle, je hlubší a organismu tak přinese potřebný čas pro regeneraci.

Tiší kašel, uvolňuje žaludeční křeče a mírní bušení srdce 

Hlavní síla meduňky spočívá v téměř zázračné schopnosti uklidnit téměř jakýkoliv orgán před stresem v důsledku chorob. Dokáže uvolnit žaludeční křeče, zmírnit nadýmání a obnovit činnost trávící soustavy. Tiší silný kašel a podporuje normální činnost dýchacího systému. Pomáhá také zmírnit bušení srdce a při srdeční arytmii, zpomaluje srdeční tep a celkově zlepšuje zdraví a činnost srdce a cév.

Odstraňuje a mírní bolesti

Melissa je rovněž velmi účinnou bylinkou při občasných a chronických bolestech. Uleví od bolestí hlavy, zlepšuje příznaky migrén a ženám přináší úlevu od nepříjemných stavů při jejich “dnech”.

Vykazuje antibakteriální a antivirové účinky

Meduňku v podobě kapek, čaje či sirupu oceníte také při obyčejném nachlazení nebo při virových nemocech. Užívání meduňky urychluje léčbu rýmy, kašle i chřipky. Známé jsou také její účinky při léčbě nepříjemných a svědivých oparů na rtech.

Podporuje kognitivní funkce

Účinky meduňky jsou rovněž spojovány s podporou kognitivních funkcí, zejména paměti a schopností se soustředit. Pravidelné pití meduňkového čaje je doporučováno studentům před zkouškami, kteří se potřebují nejen uklidnit, ale také soustředit na učení. Také zbavuje nežádoucích pocitů melancholie a neklidu.

účinky Meduňky lékařské, infografika

Další účinky meduňky lékařské

Alternativní léčitelé tvrdí, že meduňku lze použít při léčbě mnoha zdravotních stavů včetně otoků, vysokého cholesterolu, oparů, pálení žáhy i problémům s trávením. Některé studie dokonce naznačují, že meduňka pomáhá zlepšit zdravotní stav u osob se sklerózou, epilepsií či Alzheimerovou chorobou. Tyto účinky však ještě věda neprokázala.

meduňkový čaj, recept
Pár lístku meduňky představuje účinný a hlavně přírodní lék na nervozitu, bolesti hlavy i nachlazení a chřipku.

Nežádoucí a vedlejší účinky 

Všeobecně je meduňka lékařská považovaná za bezpečnou bylinku bez větších negativních vedlejších účinků. Přesto je doporučeno v užívání meduňky dělat preventivně několikadenní pauzy, vždy po 4 až 6 týdnech. Opatrné při užívání by měly být zejména těhotné a kojící ženy, které by se měly ohledně užívání jakýchkoliv doplňků stravy poradit se svým lékařem.

Vhodné rovněž není nadměrné užívání bylinky. I zde platí, že všeho moc škodí. Respektujte doporučené dávky u již hotových léčivých přípravků a opatrní buďte při pití domácího čaje z vlastní byliny. Nadměrné užívání téměř jakékoliv bylinky může vést k vysoké koncentraci účinných látek v těle a to může vyvolat:

 • bolesti hlavy,
 • křeče v žaludku, 
 • nevolnost a zvracení, 
 • zažívací potíže, 
 • nadýmání a plynatost, 
 • bolestivé močení,
 • zpomalení produkce hormonů štítné žlázy,
 • úzkost,

Výjimečně mohou balzámy obsahující meduňku vyvolat alergickou reakci, konkrétně tzv. kontaktní dermatitidu, která se projevuje nepříjemným svěděním, zarudnutím nebo vyrážkou na kůži. 

Meduňka také může zpomalovat srážlivost krve, proto není doporučeno užívat ji cca 14 dní před plánovanou operací. Známé jsou i případy, kdy se u meduňky projevila nepříznivá interakce s vybranými léčivy (především léky na spaní a na štítnou žlázu, léky ředící krev, glaukomové léky, chemoterapeutika). Nevhodná je kombinace meduňky a alkoholu.

Správné užívání meduňky – formy, kdy a jak často

Meduňka lékařská pomáhá řešit řadu zdravotních potíží. Nejčastěji se užívá při problémech s nespavostí, za účelem uvolnění a zmírnění projevů stresu nebo na podporu zažívání. 

Meduňku lze využívat v různých podobách a situacích:

 • doplňky stravy – tablety, prášek, tinktury apod. (doporučujeme usínací směs Blendea SUPERCHILL)
 • meduňkový čaj – kombinuje se s dalšími bylinkami (např. s třezalkou, chmelem, kozlíkem či mučenkou),
 • meduňkový sirup – lze zakoupit nebo si doma připravit domácí sirup,
 • karmelitské kapky – používají se hlavně při bolestech hlavy,
 • odvar meduňky – přidává se do koupelí,
 • meduňkový vonný olej – oblíbená je meduňka i v aromaterapii,
 • kosmetické přípravky – přidává se do krému, balzámů, olejů apod.

DOPŘEJTE SI “KLID V DUŠI” S KAKAO-BANÁNOVÝM NÁPOJEM Blendea SUPERCHILL.

Jeden šálek denně pomůže navodit psychickou pohodu a usnadní usínání. Jednou z hlavních složek přípravků je právě Meduňka lékařská.

blendea superchill

Vždy dodržujte doporučené dávkování

Doplňky stravy v podobě tablet většinou v jedné dávce obsahují 250 až 500 mg meduňky, což je považováno za bezpečnou dávku. vždy platí, že byste neměli překračovat dávkování doporučené výrobcem. Je přitom jedno, zda se jedná o tablety, tobolky či domácí bylinný čaj.

Meduňkové balzámy určené k léčbě a hojení oparů je doporučeno aplikovat maximálně třikrát až čtyřikrát denně. Nezapomeňte si před prvním použitím přečíst návod k užívání.

U vonných neboli éterických olejů vybírejte ideálně takové, které jsou certifikované jako ekologické, a na obalu uvádí název rodu a původ rostlin (Melissa officinalis). 

VÍTE, ŽE hlavním producentem éterického oleje z meduňky je Irsko? Největšími pěstiteli léčivé meduňky jsou Maďarsko, Itálie a Egypt.

Vedle čaje a sirupu vyzkoušejte relaxační a léčivou meduňkovou koupel

Meduňka se nejčastěji užívá v podobě léčivého čaje, sirupu a zmiňovaných karmelitánských kapek.

Vynikající je také relaxační meduňková koupel připravená z odvaru, která vás během pár minut zbaví psychického napětí a připraví vás na klidný spánek. Koupel z meduňky také pročistí pleť a uleví od bolesti při revmatických obtíží a bolavých kloubech

koupel s meduňkou
Koupele s meduňkou vás zbaví stresu i bolestí kloubů.

7 méně známých způsobů, jak ještě použít meduňku:

 1. Přidejte meduňky do smoothie – lehce citronová příchuť meduňkových listů skvěle dochutí každé smoothie. Obzvláště výborná je kombinace meduňky s hruškou.
 2. Koření na maso – meduňku lze použít také jako koření. Natrhanou meduňku nasekejte a smíchejte s máslem. Hotovým bylinkovým máslem pomažte kuře či jiné maso a upečte.
 3. Meduňkový med – zavařovací sklenici do půlky naplněnou meduňkovými lístky dolijte medem a nechte měsíc odstát. Takto ochucený med si můžete přidat do čaje.
 4. Zeleninový či ovocný salát se jemnou citronovou chutí – přidejte nasekanou meduňku do ovocného salátu a získáte jemnou citronovou příchuť bez kyselého nádechu. Zálivku na zeleninový salát připravíte smícháním meduňky a bílého jogurtu.
 5. Domácí balzám na rty s hojivými účinky – trápí vás často opary a suché rty? Smíchejte meduňku s mandlovým olejem a včelím voskem a získáte balzám na rty, který vás zbaví oparu hned v jeho začátku.
 6. Meduňkový ocet – opět naplňte zavařovací sklenici do půlky meduňkou a tentokrát zalijte bílým vinným octem. Nechte odstát 3 až 4 týdny a přeceďte. Takto ochucený ocet se hodí do salátových dresinků.
 7. Sladké dezerty – meduňka se také používá k dochucování koláčů, buchet a dortů pro lehoučký citronový nádech.
salát s meduňkou
Meduňku lze využít také v kuchyni při dochucování mnoho pokrmů. Meduňka jim dodá jemnou citronovou chuť bez kyselosti typické pro citróny.

Meduňkové recepty

Recept na čaj z Meduňky lékařské

Čerstvé či sušené lístky meduňky (cca 1 lžíce)  zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat cca 10 minut. Pro lepší chuť do hotového nápoje přidejte třtinový cukr a pár kapek citrónové šťávy. Meduňkový čaj nemá žádné vedlejší účinky a je možné jej pít každý den 🙂

UŽITEČNÝ TIP: Meduňkový čaj je vhodný i pro těhotné a hlavně kojící ženy, protože podporuje produkci mateřského mléka a má protidávící účinky. 

Recept na Karmelitánských kapky

Pro přípravu domácích karmelitánských kapek, které účinně pomáhají při bolestech hlavy a revmatismu, budete potřebovat následující suroviny:

 • 500 g čerstvé meduňky
 • 200 g citrónové kůry
 • 300 g čerstvého koriandru
 • 80 g rajských zrn
 • 80 g muškátového oříšku
 • 80 g skořice
 • 1 l koňaku nebo vodky

Všechny suroviny vložte do uzavíratelné nádoby a zalijte vodkou nebo koňakem. Uzavřete a uložte na světlé a slunečné místo na dobu jednoho týdnu. Během této doby nádobu každý den protřepejte. Po týdnu vzniklou tekutinu přeceďte přes plátno a slijte do lahviček, které uložte na tmavé a chladné místo. 

Recept na sladký meduňkový sirup

Čerstvé listy meduňky zalijte převařenou vodou, kterou jste nechali vychladnout. Nechte louhovat 24 až 48 hodin, a poté tekutinu přeceďte přes plátno do hrnce. Zahřejte, přidejte cukr a kyselinu citrónovou a přiveďte k varu. Hotový sirup nechte vychladnout a přelijte do lahví. Stejně jako kapky meduňkový sirup uchovávejte na tmavém a chladném místě.

meduňkový sirup
Meduňka se nejčastěji “pije”. Z čerstvých listů si připravíte voňavý a chutný čaj či osvěžující limonádu.

Recept na domácí meduňkový likér na chuť

Zavařovací sklenici naplňte cca do půlky čerstvými listy meduňky a zalijte vodkou. Nechte jeden měsíc odležet na tmavém místě a jednou za čas sklenici protřepejte. Poté likér přeceďte a případně doslaďte nějakým sirupem. Podávejte s kostkou ledu jako chutný nápoj pro dospělé 😉

Zajímavosti o Meduňce lékařské

K meduňce se váže spousta pověr a jiných zajímavostí. Jelikož mi přijde škoda se o ně nepodělit, tady je máte 🙂

 • Budete-li meduňku pít každý den, prožijete delší a klidný život. Takto po celý život činil princ Llewellyn z Glamorganu, který se údajně dožil 108 let. 
 • Podle starých Řeků snítka meduňky přiláká do prázdného úlu nové včely. 
 • Někteří pánové budou chtít prověřit tvrzení, že meduňka zbavuje plešatosti a podporuje růst vlasů. 
 • Prý také pomáhá po pokousání vzteklým psem.
 • Dívkám a ženám, které si meduňku vloží do amuletu, přinese lásku. 
 • Dříve se říkalo, že pokud vám někdo věnuje kytičku meduňky, chce tím sdělit, že na vás myslí, kudy chodí. 
 • Ve starých herbářích se píše, že “meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny”. 
nápoj z meduňky pro usínání
Meduňka se přidávala do nápojů lásky. Co takhle vyzkoušet sílu meduňky v praxi? 😀

Otázky, na které se ptáte nejčastěji

K čemu se listy a nať meduňky používá nejčastěji?

Meduňka uklidňuje a přináší hluboký spánek. Nejčastěji se užívá čaj pro psychickou pohodu, kapky zmírňující bolesti hlavy a menstruační potíže. Relaxační meduňková koupel pomáhá při revmatismu.

Má melissa officinalis nějaké negativní či vedlejší účinky?

S meduňkou nejsou spojované žádné konkrétní vedlejší nebo negativní účinky. Problémy může způsobit maximálně nadměrné užívání. Ve výjimečných případech může kosmetika obsahující meduňku vyvolat alergickou reakci.

Je užívání meduňky bezpečné pro všechny?

Užívání meduňky je vhodné pro všechny, mladé i staré. Pouze těhotné a kojící ženy by se o užívání vhodného doplňků měly raději poradit se svým lékařem.

Jak si doma připravím lahodný meduňkový čaj?

Stačí několik čerstvých či sušených lístků meduňky zalít vroucí vodou a nechat louhovat po dobu cca 10 minut. Čaj nepijte horký, nechte jej alespoň chvilku chladnout.

Meduňka v přírodě neroste. Můžu si doma vypěstovat?

Ano, meduňku si můžete doma snadno vypěstovat, ať už v květináči nebo na zahrádce. Je to vytrvalá víceletá bylinka, když se o ni budete hezky starat, poroste vám až 8 let 😉

Co vše jsme o Meduňce lékařské zjistili?

Monika Šaríková
Monika Šaríková, autor článku

Meduňka je krásná a hlavně voňavá bylinka s řadou prospěšných účinků na lidské zdraví a hlavně psychiku. O meduňce se ví, že:

 • navozuje psychickou i fyzickou pohodu,
 • podporuje relaxaci a hluboký spánek,
 • zmírňuje bolesti hlavy a menstruační bolesti,
 • tiší kašel a pomáhá při léčbě nachlazení a virových onemocnění,
 • pomáhá při nevolnostech, žaludečních potížích a nechutenství,
 • obklady pomáhají při otocích, pohmožděninách a revmatismu.

NEZAPOMEŇTE, že prospěšnou dávku meduňky a dalších usínacích bylinek najdete v Blendea SUPERCHILL – nápoji v prášku pro rychlé usínání a neruśený spánek.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích SUPERCHILL.
Blendea SUPERCHILL, složení

Monika Šaríková

Jako profesionální copywriter. Je to má práce i koníček zároveň, a každé téma mě nějakým svým vlastním způsobem obohacuje. Mým srdcovým tématem však byl, je a bude zdravý životní styl, který pro mne znamená kombinaci všeho dobrého, co dělám nejen pro sebe samotnou, ale rovněž pro své blízké a hlavně životní prostředí. A čím lépe a spokojeně se cítím sama se sebou, tím více dokážu předat dál i vám - našim čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Jak lehce a úspěšně zvládnout zkouškové? Máme pro vás 5 tipů, jak na to. 🙏🏼

17.11.2021

Vysoká škola je občas radost, ale sem tam přináší i trápení a nervy. Hlavně v období zkoušek. To pak přichází prokrastinace, stres a kvůli strachu často i selhání sebevědomí. To ale nechceme. Studentské období by přece mělo být plné zábavy a užívání si života. Proto jsem si pro vás připravila tento článek o tom, jak […]

Číst celý článek

Začátek veganství: Na co si dát pozor a jak nahrazovat živočišné produkty? 🌱

27.10.2021

Vegetariánství a veganství se pomalu ale jistě rozrůstá. V obchodech přibývají rostlinné produkty a suroviny, v restauracích už na vás nekoukají tak překvapeně, když se snažíte vysvětlit, že to maso pro vás není úplně lákavé. Jednoduše, začíná to být trochu trend. A my z toho máme obrovskou radost, ale to je přesně ten důvod, proč […]

Číst celý článek

Nemusíte zvládat 10 věcí najednou aneb: Jak se nezbláznit před Vánoci? 🎄

19.10.2021

Vánoce. Svátky klidu a míru. Ne jedna maminka by nám dala za pravdu, že je toto tvrzení občas dost k smíchu. Minimálně po dobu příprav až do chvíle, kdy na poslední chvíli smažíte kapra nebo jeho veganskou alternativu. Poté už je, nebo by alespoň měl být, klid. A ten je opravdu kouzelný. Zasloužený. Jak se […]

Číst celý článek

Co je to kofein: Jak ovlivňuje zdraví, kdy pomáhá a kdy naopak škodí? 🤔

07.10.2021

Kofein je velmi zajímavá látka. Jde o přírodní stimulant vyznačující se řadou účinků na zdraví, ať už pozitivních, tak i těch negativních. O tom, jaký účinek převáží, rozhoduje více faktorů od přijímaného množství až po vybraný zdroj.   Vůbec nejznámějším zdrojem kofeinu jsou kávové boby, z nichž se připravuje káva. Nápoj, který si každý den dopřávají […]

Číst celý článek

Léčba akné: Jak docílit krásné pleti pomocí vhodné stravy? 👩🏽

22.09.2021

Akné je velkým otazníkem a zároveň strašákem nejen pro mnoho slečen. Problematická pleť se projevuje hlavně v období dospívání, ale také v případě vysazení hormonální antikoncepce nebo také při nadmíře stresu. Naši pleť ale ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z těch dalších, na které bychom neměli zapomínat, je strava.

Číst celý článek

Matcha čaj a prášek: Zahazujte kávu a zelený čaj, je tady mnohem prospěšnější nápoj pro zdraví (+ RECEPTY)

25.08.2021

Představím vám velice zvláštní odrůdu zeleného čaje, která se pěstuje a používá úplně jinak než klasické zelené čaje. Obsahuje ohromné množství účinných látek, zejména antioxidantů, ovlivňuje lidskou psychiku a údajně podporuje i spalování tuků. Tento práškový čaj se sytě zelenou barvou se nazývá matcha (také mača, mačča). Sytě zelený a velmi jemný prášek matcha je […]

Číst celý článek

Zdravé tuky: Role ve vyvážené stravě a nejlepší zdroje v rostlinných a živočišných potravinách

17.08.2021

Zdravé tuky patří mezi základní živiny. Ty jsou jsou tři. Žádná z nich není nezdravá nebo dokonce škodlivá. Potřebujeme je všechny, ne dvě a už vůbec ne pouze jednu. Vyvážená konzumace sacharidů, bílkovin a tuků představuje jediný správný princip zdravého stravování.  Léta trvající démonizace tuků, které byly označeny za hlavní příčinu rostoucí obezity a dalších […]

Číst celý článek

„Největším nebezpečím jsme my sami,“ říká o potravinové intoleranci výživová poradkyně Nikola van Waardenburg

28.07.2021

Potravinová intolerance dokáže člověka pořádně potrápit a ztížit mu život. Její projevy ale lidé často ignorují a podceňují.

Číst celý článek

Ženské hormony: Které jsou nejdůležitější a jak přesně ovlivňují naše zdraví?

21.07.2021

Nezastupitelnou roli ve zdravém fungování organismus zastávají hormony. Účastní se a ovlivňují celou řadu procesů v lidském těle. Co se týče čistě ženských hormonů, pak musíme zmínit ty nejdůležitější. Jedná se estrogen, progesteron, testosteron, FSH/LH, prolaktin, melatonin a oxytocin. Hormony ženy ovlivňují mnohem více než jejich silnější polovičky. Ovlivňují růst, náladu i sexuální touhu (libido). […]

Číst celý článek

Elektrolyty ztrácejí hlavně potící se lidé 💦 Toto jsou nejbohatší zdroje v potravinách na každý den

30.06.2021

O elektrolytech se mluví zejména v souvislosti s výživou a doplňky stravy pro aktivní sportovce, kteří častěji trpí jejich nedostatkem kvůli nadměrné fyzické zátěži a ztrátě tekutin kvůli pocení. Elektrolyty jsou však nepostradatelné pro normální funkce organismu a celkové zdraví každého z nás.

Číst celý článek