• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?

Nootropika neboli chytré drogy (anglicky smart drugs) jsou psychoaktivní látky příznivě ovlivňující funkce mozku, myšlení, paměť, bdělost, soustředění i motivaci a úroveň stresu. Zpomalují stárnutí mozku a zmírňují neurodegenerativní procesy, kvůli kterým ubývá mozkových buněk (neuronů).

Určitě se nelekejte označení chytré drogy. Ty přírodní jsou legální a můžete je bez omezení normálně nakupovat a užívat. Nootropika mohou být přírodní i syntetické a vyrobeny jako léčiva, potraviny nebo potravní doplňky.

Jako výrobce potravních doplňků se budu věnovat hlavně druhům a účinkům přírodních nootropik, která zároveň prodáváme. V článku vysvětím, jak nootropika pomáhají zlepšit mozkové funkce, ale podívám se i na případné negativní účinky a riziko závislosti.

nootropika

Kdo nootropika užívá a proč jsou tak populární?

Nootropika vyhledávají lidé, kteří potřebují akutně nebo dlouhodobě zvýšit mentální výkonnost. Velmi často studenti, kteří si v krátkém čase potřebují zapamatovat množství učiva. Po škole se lidé zaměstnají a o nootropika se zajímají aby zvládali nové povinnosti a plnili všechny úkoly. Nootropika oceňují všechna povolání, která vyžadují dlouhé soustředění a bezchybné myšlení.

Věkem dochází k přirozenému poklesu mozkových funkcí. Chytré drogy se stávají vítaným pomocníkem i pro starší lidi a seniory. Ti potřebují mentální podporu, protože věk a zhoršující se zdravotní stav jim doslova „zatemňuje mysl“. Plnoletý člověk může sílu nootropik potřebovat a využít prakticky kdykoliv během života.

Nootropika mají velikou oblibu v Americe, kde lidé mnohem otevřeněji řeší své potřeby a nedostatky různými doplňky a prášky, případně léky na předpis. V roce 2015 přiznalo užívání chytrých drog 20% lidí, v roce 2017 to bylo již 30% a čísla pořád stoupají. Nelze se divit, protože jde o účinný, nenáročný a legální způsob, jak posílit mentální výkonnost.

Nejsilnější volně dostupná přírodní nootropika

Zde jmenuji nejlepší přírodní nootropika, ze kterých si některé můžete ihned objednat z e-shopu Blendea. Syntetická nootropika seženete obvykle v podobě léků, které ale musí předepsat lékař.

Nákup bez předpisu někde přes internet není bezpečný a nikdy nevíte, jak na vás bude syntetické nootropikum v léku působit. Jelikož sám nejsem lékař, žádné konkrétní léky ani léčiva zde záměrně nezmiňuji.

Nootropika fungují na principu zásobování mozku potřebnými neurochemickými látkami, lepšího prokrvení a okysličení.

Brahmi (Bakopa drobnolistá, Bacopa monnieri)

brahmi, Bakopa drobnolistá
Květy a lístky Bakopy drobnolisté

Bakopa drobnolistá je bylina dobře známá v indické ajurvédě. Pro zlepšení mozkových funkcí se používá odpradávna.

Doplňky z brahmi pomáhají urychlit zpracování informací v mozku, zrychlit reakční dobu a podpořit paměť. Účinnou látkou v brahmi jsou sloučeniny bakosidy, které chrání mozek před škodlivým oxidačním stresem a předčasným stárnutím (neurodegenerací). Bakosidy podporují funkci hipokampu, části mozku, která zpracovává informace a vzpomínky.

Bakopa neúčinkuje okamžitě, proto odborníci doporučují užívat denně 300 až 600 mg po dobu několika měsíců až jednoho roku.

Brahmi, Bakopa drobnolistá, účinky podle SZPI
Nootropické účinky brahmi potvrzuje i kontrolní orgán Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI

Mějte přehled: Brahmi – prospěšné účinky, rizika a dávkování Bakopy drobnolisté.

Rostlinné kapsle s doporučenými 400 mg sušených lístků brahmi v BIO kvalitě v denní dávce si můžete ihned objednat. Balení obsahuje 90 kapslí, takže vám vydrží až na 3 měsíce užívání.

Doručíme vám je do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou podporou mozkových funkcí.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Listy stromu Ginkgo biloba

S výrobky s výtažky z ginkga se setkáte velmi často. Obvykle jsou určené pro seniory, protože podporují prokrvení těla a pomáhají i s prokrvením studených končetin. Ginkgo ale působí pozitivně na mozek nehledě na věk.

Výrobky s ginkgem zlepšují paměť a duševní výkonnost. Doporučuje se užívat je aspoň 6 týdnů v denní dávce 120 až 240 mg. Ginkgo pomáhá snížit vysoký krevní tlak, který souvisí se stresem a snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.

Obecně se má za to, že všechny prospěšné účinky ginkga vyvolává zvýšený průtok krve do mozku.

Jinan dvoulaločný, nootropikum
Nootropické účinky ginkga potvrzuje i kontrolní orgán Státní zemědělské a potravinářské inspekce SZPI

Kofein

Kofein je suverénně nejpoužívanější psychoaktivní látkou na světě. Je široce dostupný v kávě, čaji, kakau, guaraně, energetických nápojích (s těmi opatrně kvůli množství cukru a syntetických látek) a v různých tabetách nebo žvýkačkách.

Kofein podporuje mozkové funkce tím, že blokuje adenosinové receptory v mozku. Díky tomu člověk nabuzený kofeinem méně pociťuje únavu. Adenosin je molekula, která se na receptory váže a vyvolává únavu, ospalost, malátnost a nutí nás usnout. Kofein zablokuje receptory a adenosin se na ně nenaváže. Zvyšuje tak bdělost, zlepšuje pozornost a zkracuje reakční dobu, takže na podněty reagujeme rychleji.

Povzbudivý účinek na unavené lidi má 40-300 mg kofeinu, což je nízká až střední dávka. Bezpečné denní množství je až 400 mg. Jeden šálek kávy obsahuje přibližně 50-200 mg kofeinu. Vyšší než doporučené množství může způsobovat roztěkanost, nervozitu a problém soustředit se.

Z produktů Blendea doporučuji jako zdroj kofeinu lahodnou SUPERCOFFEE s cejlonskou skořicí a funkčními houbami. Obsahuje méně kofeinu, takže nehrozí předávkování a poruchy pozornosti.

kofein, nootropikum
Nootropické účinky kofeinu uznané inspekcí SZPI

Kreatin

Aminokyselinu kreatin si možná spojujete s kulturisty, kteří jej užívají pro rychlejší růst svaloviny. Tělo kreatin využívá k tvorbě bílkovin, ze kterých se svaly skládají.

Kreatin je ale prospěšný i pro mozkové funkce a najdete ho v mase a rybách. Hovězí a vepřové obsahuje až 5 g na kg, ryby až 10 g na kg. V mozku se kreatin váže s fosfátem a společně vytvářejí molekulu, která zásobuje mozkové buňky energií. Energií nabitý mozek má lepší krátkodobou paměť a rozumové schopnosti.

Rostlinné potraviny kreatin neobsahují, takže veganům a vegetariánům může chybět. Nedostatek může vyvolat problémy s pamětí a výkonem mozku. Pro lidi, kteří maso nejedí, je vhodné užívat kreatin v doplňcích.

Odborníci za bezpečné a vhodné denní množství považují 5 gramů kreatinu. Toto množství nemá negativní účinky. Větší dávky nejsou podle výzkumu účinnější a množství není potřeba zvyšovat. Jelikož 5 gramů se nachází v přibližně kilogramu masa, který za den nesní ani masožrout, kreatin je ideální přijímat v doplňcích stravy.

L-theanin

L-theanin je aminokyselina. Přirozeně se nachází v zeleném čaji, některých houbách a je oblíbenou přísadou doplňků stravy. Podle studií je bezpečným množstvím 200 mg l-theaninu denně. Pomáhá uklidnit mysl a lépe se soustředit, ale nevyvolává ospalost. Již 50 mg, což je ekvivalent dvou šálků zeleného čaje, zlepšuje představivost a kreativitu.

L-theanin získává silnější účinek v kombinaci právě s kofeinem. Obě látky se přirozeně vyskytují v zeleném čaji, takže jej zařaďte do pitného režimu. Společně látky najdete i v doplňcích pro lepší mentální výkon.

Nikotin

Pozor, v žádném případě nechci nikoho motivovat, aby začal kouřit. Kouření je zdraví škodlivé a narušuje správné fungování mozku. Nikotin se ale objevuje i v jiných rostlinách, než pouze v tabáku. Ano, nikotin je návykový a právě on stojí za vznikem závislostí.

Nikotin lze do těla dostat i ve formě nikotinových žvýkaček nebo náplastí. Nootropickým účinkem nikotinu je podpora bdělosti a pozornosti. Nejvíce účinkuje na lidi, kteří mají problém udržet pozornost delší dobu.

Dále nikotin zlepšuje motorické funkce, a tedy pohyb a činnost svalů. Lidé žvýkající žvýkačky s nikotinem měli dokonce hezčí krasopis a psali rychleji a plynuleji.

Před nikotinem každopádně varuji, protože si na něm můžete velmi rychle vytvořit závislost. Příliš vysoká dávka může být dokonce smrtelná. Doporučená bezpečná dávka je kolem 40 mg za den. Z jedné vykouřené cigarety se do těla dostane přibližně 1 mg.

Pokud chcete mozek stimulovat nikotinem, určitě nekuřte a raději si v lékárně kupte náplasti nebo žvýkačky. Ty vám pomohou i s odvykáním od kouření. Ve vlastním zájmu raději vyzkoušejte jiná a bezpečnější nootropika z článku 🙂

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny patří mezi nejznámější a dobře prozkoumané posilovače mentálního výkonu. Nejbohatšími zdroji jsou ryby, rybí tuk, ale také řasy, kterými se ryby krmí. Omega-3 rostlinného původu můžete užívat i pokud jste vegan nebo vegetarián. Tělo si vlastní nevyrábí, takže jsme všichni odkázaní na příjem ze stravy.

Teto tuk je pro zdraví a kondici mozku nepostradatelný, protože opravuje a obnovuje mozkové buňky. Podle studie chrání mozek před předčasným stárnutím. Jsou důležité pro správnou funkci mozku a celého nervového systému. Účinnou funkci má kyselina dokosahexaenová (DHA) a eikosapentaenová (EPA). Obě patří mezi omega-3 mastné kyseliny.

Doporučená denní dávka je 250 až 500 mg. Riziko negativních účinků je velmi nízké až žádné. V jídelníčku se snažte mít dostatek ryb a mořských plodů nebo mořských řas a výrobků z nich. Opatrní buďte a lékaře informujte, pokud užíváte léky na srážlivost krve.

Účinky kyselin DHA a EPA uznané státní inspekcí SZPI

Tip na produkt: Omega-3 mastné kyseliny z mikrořas Schizochytrium pro vás vyrábíme v měkkých kapslích pod značkou Blendea. Denní dávka dvou kapslí obsahuje 512 miligramů.

Těmito řasami se krmí i ryby, díky čemu je právě rybí maso bohatým zdrojem omega-3. Tuk z řas prospěšný pro zdraví mozku tak můžete přijmout i pokud jste vegan či vegetarián a rybí maso nejíte.

veganské omega 3 kapsle

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Rhodiola Rosea
Celá rostlina Rozchodnice růžová

Rhodiola rosea má kromě nootropických účinků i adaptogenní. Znamená to, že rostlina pomáhá člověku lépe zvládat různé typy fyzického i duševního stresu. Ve studiích Rozchodnice růžová pomohla sledovaným lidem s úzkostmi a silným stresem zlepšit náladu a dokonce tlumit nepříjemné pocity syndromu vyhoření. Zároveň snižuje mentální únavu a navozuje pocity pohody u vysokoškoláků pod silným stresem ze zkouškového období.

Doporučená denní dávka je 200 až 600 mg extraktu z rhodioly.

Ženšen pravý (Panax ginseng)

ženšen sibiřský
Kořen Ženěnu pravého

Ženšen pravý je prastará léčivá rostlina s mnohými prospěšnými účinky. Kromě jiného posiluje mozkové funkce. Doporučené denní množství 200 až 400 mg pomáhá snížit únavu mozku a zlepšuje jeho výkon při zvlášť obtížných úkolech, třeba matematice nebo programování. Ženšen je výborný pro studenty a pracovníky, kteří se potřebují hluboce soustředit.

Není úplně jasné, jakým způsobem ženšen mozkové funkce podporuje. Předpokládá se, že je to výsledek silných protizánětlivých účinků, které mozek chrání před oxidačním stresem a posilují jeho funkce.

Zde musím upozornit, že organismus si po čase může na ženšen zvyknout. Kvůli tomu může být po několika měsících užívání méně účinný. Ženšen proto užívejte pouze občasně v případě akutní potřeby, aby na vás vždy působil stejnou silou.

Ženšen pravý, Panax ginseng, nootropikum
Účinky Ženšenu pravého uznané státní inspekcí SZPI

Nákupní tip: Rostlinné kapsle s 550 mg sušeného kořene ženšenu v BIO kvalitě v denní dávce si můžete ihned objednat. V balení je 90 kapslí a vydrží na 3 měsíce užívání.

Doručíme vám je do 48 hodin a ihned můžete začít s cílenou ochranou mozku.

Mají přírodní nootropika negativní vedlejší účinky?

V článku jsem vyjmenoval pouze rostliny a jejich složky, takže přírodní nootropika. Léky schválně nezmiňuji, aby článek nevzbuzoval dojem, že čtenářům nějaké léky doporučuji. Na to má právo a zodpovědnost pouze lékař.

Přírodní nootropika v podobě potravin nebo doplňků nakupíte bez předpisu, protože ve výrobcem doporučených dávkách obvykle nepředstavují zdravotní riziko. K určitým problémům ale může dojít.

I doplňky stravy mohou negativně interagovat s některými léky. Pokud užíváte lék na předpis, vždy o nootropikách informujte předepisujícího lékaře. Mohou účinky léků snižovat nebo nechtěně zesilovat. Zároveň si v příbalovém letáku svých léků přečtěte, s jakými potravinami či konkrétními látkami je nelze společně užívat.

Jako téměř všechny doplňky stravy se ani nootropika nedoporučuje užívat nezletilým dětem, těhotným ani kojícím ženám. Pokud by je dítě neužívalo správně, mohlo by dojít k nesprávnému vývoji mozku a nervového systému. Aby se dítěti nezhoršovala paměť a nebylo unavené, mělo by zdravě jíst, pohybovat se, hrát si a dostatečně odpočívat.

Co jsme o chytrých drogách zjistili?

Lukáš Chládek, blog Blendea
Lukáš Chládek, autor článku a redaktor blogu Blendea

Nootropika se vyrábí v podobě potravinových doplňků nebo léků na předpis. Přirozenými zdroji jsou některé rostliny, ale také maso či rostlinné oleje.

Nootropika se nedoporučuje užívat dlouhodobě, aby si na nich tělo nenavyklo a bylo schopné fungovat i bez nich. Vyberte si některé nootropikum z nabídky značky Blendea a my vám je ihned odešleme. Užívejte maximálně několik měsíců. Ideálně ale pouze tehdy, když potřebujete zvýšit výkonnost mozku, soustředění, paměť, pozornost a více se toho naučit v krátkém čase.

Lékaři i výživoví specialisté budou doporučovat primárně dostatek spánku a regenerace, pravidelné cvičení a zdravou stravu. To je pořád nejlepší a nejpřirozenější způsob, jak zlepšit a udržet svůj mentální i fyzický výkon 🙂

Pokud vás zajímá cokoliv o chytrých drogách nebo o výrobcích Blendea, zeptejte se v komentářích. Zároveň vám budu moc vděčný, když se s námi a se čtenáři podělíte o vlastní zkušenosti s nootropiky.

Přeji krásný den, výkonnou mysl a vždy pevné zdraví 🙂

autor

Lukáš Chládek

Ve firmě eMarkest, s.r.o. jsem začal jako prodejce, a právě to mě dovedlo k podrobnému studiu našich výrobků, a hlavně jejich účinků. Jako redaktor blogu Blendea Vám podrobně představím naše produkty. V článcích vysvětlím všechny pozitivní účinky složek produktů Blendea. Podíváme se i na nejčastější zdravotní komplikace, které naše zákazníky trápí, jejich příčiny a projevy. Poradíme, jak se jich nejrychleji zbavit. Kdykoliv mi můžete napsat na chladek.emarkest@gmail.com. Odpovídám během pracovních dnů mezi 09:00 až 18:00. Děkuji, že čtete náš blog a nakupujete u nás. Přeji Vám krásný den a pevné zdraví :)

2 komentáře: “Nootropika podpoří paměť, soustředění a funkce mozku. Které chytré drogy jsou nejsilnější?”

 1. Dobry den, mam dotazy k doporuceni doplnku. Prvni zalezitost je pro otce, ktery po narocne operaci ma horsi kratkodobou pamet, je zpomaleny, vykazuje spatnou koncentraci pri rizeni.
  Druhy dotaz, doporuceni doplnku pro osobu aktuvni v produktivnim veku, ktera je vystavena silnemu stresu az psychickemu vycerpani dlouhodobemu. Podle popisu bych zde videla Rozhodnici ruzovou, ale nevim ktery produkt ji predstavuje. Idealne kdyby byla mozna bio ci vegan kvalita. Dekuji za Vasi odpoved, M.

  • Dobrý den, Mariano.
   Konkrétní doplněk Vám bohužel nedovedu doporučit.
   Otec je po operaci, ale nepíšete, o jakou operaci šlo, co se operovalo, jaký je jeho aktuální stav. Ten zná pouze jeho lékař a ten také rozumí, co je pro tatínka vhodné, co bezpečné, co potřebné (jistě mu nějakou medikaci předepsal) a co v důsledku jeho operace zbytečné. Takto na dálku přes komentáře bez potřebných informací si nemohu dovolit cokoliv doporučovat. Lékař může dokonce uznat, že některé doplňky či konkrétní složky by mu mohly dokonce uškodit, případně měnit účinnost léků, které nyní možná užívá. Pokud nějaké má, podívejte se do příbalové informace, s čím a jak je bezpečné je kombinovat. Ideálně by Vás o tom měl poučit ošetřující lékař.
   Doplňky stravy nejsou magické a nemají léčebné účinky! Nelze je vnímat jako náhradu jakékoliv léčby.
   Druhá odpověď – žádný doplněk nikoho nezbaví ani stresujícího vlivu ani vyčerpání. Zde je pouze na člověku, zda se posnaží těmto vlivům vyhýbat. Trpět někde při 14hodinových šichtách na pokraji vyčerpání a doufat, že pomocí doplňků stravy tyto vlivy nějak zamaskuji nebo je tak zcela obejdu, je nerozumné. Doporučuji dát buď výpověď nebo zaměstnavatele požádat o snížení množství úkolů i s rizikem snížení příjmu. Zdraví je důležitější a je vždy nadřazené přehnanému kariérismu. Dotyčný si koleduje minimálně o syndrom vyhoření, pokud ne o závažnější tělesné a duševní problémy.
   Lituji, že Vám nedovedu poradit lépe, ale snažit se řešit věci, se kterými si člověk umí rady pouze sám nelze „delegovat“ na jakékoliv doplňky stravy.
   Přeji Vám, otci i všem zmíněným osobám pevné zdraví a jakýsi větší nadhled nad svými problémy. Nelze vše řešit pomocí doplňků, zvlášť vlivy, se kterými doplňky nemají prakticky nic do činění.
   Lukáš Chládek, autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek

Atopický ekzém: Najděte konkrétní spouštěč a vyhněte se mu 🚫

07.09.2023

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zdravotní stav způsobující suchou, svědící, olupující se a zanícenou pokožku. Atopický ekzém je velmi častý u novorozenců a dětí, ale trápí a znesnadňuje život i mnoha dospělým. Ekzém je většinou dlouhotrvající, a tedy chronické povahy. Navíc může často měnit intenzitu od téměř nepatrných svědivých flíčků až po velká zanícená a […]

Číst celý článek

Pískavice řecké seno: Cenná rostlinka pro podporu laktace s mnoha dalšími zdravotními benefity

31.08.2023

Pískavice řecké seno si dnes představíme hlavně díky její podpoře laktace, a tedy podpoře produkce mateřského mléka. Zároveň uvedu další zdravotní benefity pískavice a to na ženské i mužské zdraví. Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru, cholesterolu a zvyšuje hladinu hormonu testosteronu. Některé účinky zatím nejsou potvrzené vědeckými studiemi, proto se zaměřím na ty, které již […]

Číst celý článek